PDA

Pogledaj cijelu verziju : Industrija video igara pogrešno funkcionira



IgGy
18-02-2009, 18:39
Analitičar industrije interaktivne zabave, N. Evan Van Zelfden napisao je za Reuters i Economist kako izdavači video igara rutinski troše više negoli zarade, te kako je otkrio razloge zašto mnogi blockbuster naslovi izdavačima ne donose profit.

Van Zelfden tako kaže kako industrija interaktivne zabave već dugo funkcionira na "holivudskom" modelu, prema kojem tek nekoliko naslova okrene profit. Analogija između modela holivudskog blockbustera i biznisa interaktivne zabave puca zbog ogromnih razlika u troškovima izrade.

Van Zelfden navodi kako Electronic Arts zapošljava 7400 programera i dizajnera, a standard industrije jest 10000 dolara "po glavi" mjesečno, što će reći da tvrtka svaki mjesec u produkcijskom ciklusu potroši 74 milijuna američkih dolara.
Veliki holivudski studiji, s druge strane, proizvode filmove na način da plaćaju "povremene" produkcijske tvrtke koje zapošljavaju povremene ekipe s ugovorima za jedan projekt. Zajedno će tako proizvesti film od početka do kraja, a nakon što je produkcija gotova, studio dobiva završen proizvod kojeg je u mogućnosti distribuirati kinima - bez potrebe za bilo kakvim dodatnim troškovima s kojima se izdavači video igara često susreću.

Vedro
18-02-2009, 21:26
Valjda ljudi onda rade igre iz ljubavi,a ne zbog para :)

croat1gamer
18-02-2009, 21:45
Valjda ljudi onda rade igre iz ljubavi,a ne zbog para :)
ovo mi je uljepsalo dan
posebice kada se prica o ea :D

Niko Bellic
18-02-2009, 22:03
Meni tu jedna stvar nije jasna. Zasto industrija igara ne radi na principu da ljudi plate manju cifru unaprijed za igru i onda u procesu nastajanja igre aktivno sudjeluju u svojoj investiciji. Mislim da bi na taj nacin svi bili sretni i zadovoljni...

Na ovaj ili onaj nacin ljudi se ionako precesto razocaraju u kupljenoj igri, pa sam se stoga zapitao zasto se ne uvede mogucnost iznajmljivanja igara (po uzoru na filmsku industriju) kad ionako veliku vecinu njih igraci odigraju jednom i onda im stoji i skuplja prasinu i paucinu...

Ima li nade?

Nodakim
18-02-2009, 22:53
Jer nema profita?

Hellboy
19-02-2009, 10:05
EA ima 7400 dizajnera i programera? i još uvijek ne znaju napraviti pošteni NFS?

eddie2142
19-02-2009, 10:09
ima ih 1000 da valja sigurno, a i osim toga, vidjeli ste koliko zaradjuju...

i ja bi se sekao ko oni da dobivam onoliko para i da se nitko ne zali na moju lownersku igru

Deadwalker
19-02-2009, 10:49
EA ima 7400 dizajnera i programera? i još uvijek ne znaju napraviti pošteni NFS?

ispravak netocnog navoda...do sada ga nisu oni radili nego Blackbox ako se ne varam, oni su bili samo izdavaci. Od ove godine EA ce sam raditi NFS, pa cemo vidjet kako ce to ispast. A inace, prosle godine je EA imao i vise nego kvalitetne naslove i kak mi se cini tako nastavljaju i ove godine...

IgGy
19-02-2009, 11:05
Blackbox je interni EA-ov studio.

Deadwalker
19-02-2009, 11:08
:oops: ...to nisam znal. No dobro, nadam se da ce ipak od ove godine NFS konacno na nesto licit...

Arbiter of Change
19-02-2009, 13:46
:oops: ...to nisam znal. No dobro, nadam se da ce ipak od ove godine NFS konacno na nesto licit...
Ali kužiš, NFS serijal ima svoj dosta solidan fan base koji će uvijek kupiti novi nastavak bez obzira na kvalitetu ili što već. Mislim da je poprilično očito da su oni veći dio EA-ove računice kad je NFS u pitanju i da, stvarno se možemo nadati da će ovaj "novi EA" koji je zaslužan za nedavne kvalitetne naslove uporabiti te vještine i kod svojih starih licenci.

ScorpiuS
19-02-2009, 13:48
Black Box nije za pravljenje NFS serijala, jer je sve svoje ideje iscrpio i više/manje upropastio lošom izvedbom. Ako je zatvoren zbog ekonomske krize, onda ta kriza možda i nije toliko loša, jer se Black Box nije mogao ostaviti NFS-a i napraviti neki novi serijal ili bar samo jednu OK igru.

Hellboy
19-02-2009, 14:06
:oops: ...to nisam znal. No dobro, nadam se da ce ipak od ove godine NFS konacno na nesto licit...
upamti neke bitne stvari...stvari koje su 100% pouzdane u životu...
1. gravitacija je kuja - padao sa zgrade ili imao ženu, učinak je isti - vuče stvari dolje
2. svi pravi muškarci jedu fileke (viking, ja i slični...)
3. ja sam uvijek u pravu - uvijek...to je sigurnije nego da će sunce sutra izaći :D


enikejs, za EA još ima nade...samo trebaju okrenuti politiku i početi slušati gamere...i uposliti gamere...znate onu famoznu "For gamers. By gamers."...

Lord Ragnarok
19-02-2009, 17:21
hmm 100k po glavi? i to mjesecno? nekako mi se cini da jako pretjeruju sa time. tesko da si neka tvrka moze priustiti 74mil mjesecno. no opet mozda sam u krivu, neznam sakolikim ciframa se obicno radi

ScorpiuS
19-02-2009, 18:06
hmm 100k po glavi?Si to mjesecno? nekako mi se cini da jako pretjeruju sa time. tesko da si neka tvrka moze priustiti 74mil mjesecno. no opet mozda sam u krivu, neznam sakolikim ciframa se obicno radi
A da ti odeš provjerit te oči u svojoj glavi? Mislim da ti se kote nule gore u glavi! :D
Šalim se! Bilo je 10k, a ne 100k.

cham3leon
19-02-2009, 18:36
Dakle, stoji ona da 10 k majmuna na typewriterima ne mogu svi skupa napisati remekdjelo od romana. Slično je i sa EA-om :D

Ovo zapravo niti nije loša vijest, možda potakne jednu blagu polaganu dekomercijalizaciju?

eddie2142
19-02-2009, 19:12
freelance programeri ownaju!
Ako ikad budem pravio igre(a necu) bio bi freelance, a ne da mi lik koji nezna otvoriti word nesto prica

cham3leon
19-02-2009, 19:16
Ma, dobro, nisam mislio da bi gaming industrija sama po sebi nestala... Mislio sam na to da bi se ekipe programera sastojale od manje ljudi, što bi značilo više umjetnosti i manje industrije. Ne razumijem kako EA-ova igra može imat dušu kad ju radi oko 1k ljudi... to je industrijska proizvodnja.

eddie2142
19-02-2009, 20:07
pa zato jer ima neki glupan na vrhu koji ih owna!
bolje 6 ljudi s neogranicenim idejama nego da jedan lik owna 10 k (talentiranih) programera