PDA

Pogledaj cijelu verziju : problem sa driverima



Hidraulicar Kreso
07-02-2009, 20:37
Ovako, imam veliki problem sa driverima od grafe. Kada igram sa ovom grafom u sigu komp mi se zablokira i moram upaliti task manager, i onda mi izbaci driver stoped working. A onda sam posudio grafu od frenda ATI HD 2600 XT, driveri opet prestanu raditi ali se komp ne zablokira nego mi se na dve sekunde zacrni ekran i vrati se sve u normalu. Kako riješiti problem sa driverima, pomozite. Rušio sam sistem zbog toga, što još.

Razzarach
07-02-2009, 20:43
skini nove drivere :roll:

Hidraulicar Kreso
07-02-2009, 21:13
skini nove drivere :roll:

probao i novije verzije i one stare, pa čak i one koje sam dobio sa grafom.

marijanovic
07-02-2009, 22:51
Možda driveri od matične...
Oni znaju zezat takve stvari.

Ako su najnoviji & odgovarajući, može biti da je slabo napajanje.
Ako grafa povuče nedovoljno struje može ili zablokirati ili izbacit iz igre ili restartat.
Provjeri da ti nije još nešto osim grafe spojeno na isti naponski rail.

U svakom slučaju, najbolje napiši o kojem se napajanju radi - jer sig ti je što se tiće kompa
presiromašan s informacijama za bilo kakvu dijagnostiku. Dobro b došle i inf. o matičnoj.

Hidraulicar Kreso
07-02-2009, 23:29
mbo je ASrock A770 crossfire kupljena prije dva dana, psu je corsair cx 400.
Sad mi se sa frendovom grafom uredno sistem srušio, odnosno zacrnila se slika, ona tipka za paljenje monitora je počela svijetliti narančasto i morao sam restartati sistem na silu. Što bi moglo biti, možda rami. SAd ih idem opet istestirati sa memtestom, sve je na defaultu.

marijanovic
08-02-2009, 15:26
mbo je ASrock A770 crossfire kupljena prije dva dana, psu je corsair cx 400.
Sad mi se sa frendovom grafom uredno sistem srušio, odnosno zacrnila se slika, ona tipka za paljenje monitora je počela svijetliti narančasto i morao sam restartati sistem na silu. Što bi moglo biti, možda rami. SAd ih idem opet istestirati sa memtestom, sve je na defaultu.

Tvoj odgovor samo potvrđuje da se radi o napajanju. Pre slabo ti je za komponente koje imaš.

Istina, Corsair je ok marka, ali znaj da najkvalitetnija napajanja daju max 80-85 % deklarirane vrijednosti.

400W x 80 / 100 = 320W. Dakel tvoje napajanje pruža 320 - 340 W što je definitivno premalo za X2 proc s GF 8800GT.
uz ostale komponente. Naravno, utječe i overclock. Nemoj klokati taj komp, dost je jak. Čekaj da ostari.

Vidjet ćeš da ti memtest neće pokazati probleme s memorijom. Svi djelovi su ti ispravni - samo je napajanje slabo.
Stavi si neko jače; min deklariranih 500W za taj komp, preporčam 650.

Savjetujem te kao ing. računarstva i dugogodišnji čitatelj Vidi i PcPlay časopisa.

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 15:43
mbo je ASrock A770 crossfire kupljena prije dva dana, psu je corsair cx 400.
Sad mi se sa frendovom grafom uredno sistem srušio, odnosno zacrnila se slika, ona tipka za paljenje monitora je počela svijetliti narančasto i morao sam restartati sistem na silu. Što bi moglo biti, možda rami. SAd ih idem opet istestirati sa memtestom, sve je na defaultu.

Tvoj odgovor samo potvrđuje da se radi o napajanju. Pre slabo ti je za komponente koje imaš.

Istina, Corsair je ok marka, ali znaj da najkvalitetnija napajanja daju max 80-85 % deklarirane vrijednosti.

400W x 80 / 100 = 320W. Dakel tvoje napajanje pruža 320 - 340 W što je definitivno premalo za X2 proc s GF 8800GT.
uz ostale komponente. Naravno, utječe i overclock. Nemoj klokati taj komp, dost je jak. Čekaj da ostari.

Vidjet ćeš da ti memtest neće pokazati probleme s memorijom. Svi djelovi su ti ispravni - samo je napajanje slabo.
Stavi si neko jače; min deklariranih 500W za taj komp, preporčam 650.

Savjetujem te kao ing. računarstva i dugogodišnji čitatelj Vidi i PcPlay časopisa.

pa j***** majku :-x , na pcekspertu su mi rekli da će mi napajanje biti dovoljno jako. Kako sad da nije dovoljno jako. Što sad napraviti, bacio sam 400 kn u vjetar, pa ne mogu vjerovat, a i na ovome forumu su mi preporučili to napajanje, ali neću navesti imena. Sto puta sam pitao jer se ne kužim baš u napajanja i rekli su da će ovo cx niti dovoljno. I sad nije. Hoće li fortron pnf 400 biti dovoljan ili da idem na nešto jače.
Ova grafa od frenda nema ni dodatan konektor za napajanje. SAd ej trenutno sve na tvorničkim postavkama. Ne kužim kako ne drži. Nebi smjelo biti do napajanja,

Razzarach
08-02-2009, 15:51
samo da pitam... jel ti napajanje jako zuji u vremenu kad ti se komp ugasi... mislim na vent u napajanju
jer ako je pre opterećeno bi se trebalo grijat... znači da bi se vent vrtio ko blesav
ja imam isto to napajanje i kad je jako opterećeno mi zuji vent u psu
kužiš

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 15:54
pa čuj napajanje se dosta zagrijava, to moram priznati, dok igram na ovoj konfi iz siga osjeti se dosta velika toplina na napajanju.
Hoće li ovo biti dovoljno za moju konfu: http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziT ... ra=7710027 (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=7710027)

Razzarach
08-02-2009, 16:04
valjda oće :)
kolko struje vuče samo ta grafa

Anarion.Umarth
08-02-2009, 16:05
nemoj se zaletit pa kupovat novo prije nego šta si siguran u čemu je problem
najbolje provjerit sa tuđin napajanjen

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 16:06
valjda oće :)
kolko struje vuče samo ta grafa

pa ne znam koliko vuče, ali izgleda da vuče dosta.

marijanovic
08-02-2009, 16:20
nemoj se zaletit pa kupovat novo prije nego šta si siguran u čemu je problem
najbolje provjerit sa tuđin napajanjen

Istina, ako si u mogučnosti isprobati s nečijim napajanjem koje je jače od tvoga (recimo da je min 500W)
prvo to napravi samo da budeš siguran.

Ali znaj, 100% sam siguran da je tvoje ( i bilo koje deklarirano na 400 ili 450W) slabo za te komponente.
Isto tako, vrati proc na default clock - mislim da ti ASROCK baš i nije za takvo clockanje.

Napajanje koje imaš je kvalitetno, ali i preslabo za te komponente.
Ono nije loše, samo nedovoljno jako.

Na mnogo foruma hrpa n00bova misli da sve zna. Ne vjeruj baš svakome.
A firme - njima ti je u interesu da što više kupiš, a uz to ni osoblje im uglavnom nije baš nešto upučeno.

Razzarach
08-02-2009, 16:21
koko ja znam ta grafa je u rangu s 8600 gt (pročito s toms hardwarea)
a 8600 gt ne vuče baš puno

Tvoj odgovor samo potvrđuje da se radi o napajanju. Pre slabo ti je za komponente koje imaš.

Istina, Corsair je ok marka, ali znaj da najkvalitetnija napajanja daju max 80-85 % deklarirane vrijednosti.

400W x 80 / 100 = 320W. Dakel tvoje napajanje pruža 320 - 340 W što je definitivno premalo za X2 proc sSGF 8800GT.
uz ostale komponente. Naravno, utječe i overclock. Nemoj klokati taj komp, dost je jak. Čekaj da ostari.

zajeb

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 16:32
evo sad sam probao igrati mirrors edge čisto onako malo za razbibrigu dok mi računalo dozvoli. I evo prvi puta mi se dogodi ovo
http://www.imagesforme.com/out.php/i344240_untitled.bmp

a onda mi je uredno došao BSOD u kojem sam na sekundu vidio nv4display error, što znači da su driveri nešto krepucnuli. Ali opet mislim da nije do drivera, jer mi se to događalo i sa drugim grafama. Ali mi opet u glavu ne ide da se komp ugasio sa grafom koja ni nema konektor za napajanje.
BTW ovo u sigu nisam stigao promijeniti, sve je na defaultnim postavkama.

marijanovic
08-02-2009, 16:43
Moram priznati, tako gadne artifakte nisam nikad vidio.

VRATI SVE CLOCKOVE I TAJMINGE NA DEFAULT. NAJBOLJE RESETIRAJ BIOS.

Kažeš da su windowsi novi?

Najbolje odnesi komp na sevis ako se nastave problemi nakon što sniziš clockove.
Moguće da ti je otišla matična - pci utor grafe.

Napajanje je definitivno slabo za te komponente; ali nebi takav problem pokazalo.

Znaš šta, najbolje prvo utvrdi da nije do napajanja. Onda ćemo dalje.

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 16:48
Moram priznati, tako gadne artifakte nisam nikad vidio.

VRATI SVE CLOCKOVE I TAJMINGE NA DEFAULT. NAJBOLJE RESETIRAJ BIOS.

Kažeš da su windowsi novi?

Najbolje odnesi komp na sevis ako se nastave problemi nakon što sniziš clockove.
Moguće da ti je otišla matična - pci utor grafe.

Napajanje je definitivno slabo za te komponente; ali nebi takav problem pokazalo.

Znaš šta, najbolje prvo utvrdi da nije do napajanja. Onda ćemo dalje.

sve je na defaultu, svi clockovi su na defaultu. Windowsi nekoliko puta instalirani, na staroj i na novoj matičnoj je ista stvar. Znači do matične ne može biti. Posudit ću od frenda napajanje i onda ćemo dalje. Na pcekspertu su rekli da je napajanje dovoljno jako za moje komponente. Ne kužim sad tebe, ti tvrdiš da nije. :?

marijanovic
08-02-2009, 17:54
Evo šta kažu AMD i nVidia i mnogo drugih stranica za potrošnju tvojih komponenti...

Pod punim opterečenjem:
proc ~ 90W
grafa ~ 260 W
---------------
350W samo za proc i grafu. A di su ostale komponente?
Jel sad kontaš da je ipak slabo?

Da i sveti Petar kaže da ti je za taj komp dosta napajanje deklarirano na 400W ja bi i dalje ostao pri svom.

Za medium-high komp ne može low-end napajanje.
Kao da staviš motor fiće u porše - nema to snage da ga ubrza!

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 18:30
ok ajmo reći da je napajanje preslabo. Kako onda jedan forumaš ima u svojoj konfi fortrona od 400 w, koji mu pogoni AMD 6000+, HD 4850, 320 hdd, 2 gb rama. Ne kužim, dali bi meni onda onaj OCZ povukao konfu.
Čaki počinjem sumnjati na napajanje, sad sam igrao neke manje zahtjevne igre i radile su bez beda i ikakvih rušenja.

marijanovic
08-02-2009, 20:29
ok ajmo reći da je napajanje preslabo. Kako onda jedan forumaš ima u svojoj konfi fortrona od 400 w, koji mu pogoni AMD 6000+, HD 4850, 320 hdd, 2 gb rama. Ne kužim, dali bi meni onda onaj OCZ povukao konfu.
Čaki počinjem sumnjati na napajanje, sad sam igrao neke manje zahtjevne igre i radile su bez beda i ikakvih rušenja.

Čuj, ja bi si u sig mogao navesti nešto tipa:
Intel Core 2 quad q6600, Gigabyte M750-SLI, 2x Radeon 3850, 500W Codegen.

Al sad, neupučen neće primjetiti da je proc Intel, matična za AMD, grafe Crossfire a mobo za SLI i da je Codegen 500W
realnih oko 350W. Ajme super komp samo što se ne može spojiti, a kad bi i mogo - trebalo bi barem realnih 600W.

Kontaš?

Tebi treba napajanje deklarirano na više od 500W i to marki Fortron, OCZ, Corsair ili slini dobar brand.

Ako probaš frendovo napajanje koje je isto manje od 500W velika je vjerojatnost da će biti isti problem.

Samo neš sam zaboravio; nemoj sada forsirati napajanje da se gasi/restarta/grije/izbacuje - od toga može prodimiti.
Kako na mom faksu kažu, aparati rade na bijeli dim koji kad izađe van nije dobro.

Gašenje kompa pod opterečenjem => u 90% slučajeva problemi s napajanjem.
Ostalo jedino temperatura ili neki gadan kvar. Al tebi nije temperatura jer si probao i drugu grafu.

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 20:34
frend ima coolermaster extreme series 650 w i pogoni mu intel Q9550, 6 gb rama, dva harda, hd 3870. Nadam se da će pogoniti i moju konfu. ALi ipak mislim da je ovaj corsair dovoljan. pogledaj na hardver podforum u konfu koju su složili CRO cherryiu su stavili corsair cx 400 w.

PLAYER
08-02-2009, 21:40
Evo šta kažu AMD i nVidia i mnogo drugih stranica za potrošnju tvojih komponenti...

Pod punim opterečenjem:
proc ~ 90W
grafa ~ 260 W
---------------
350W samo za proc i grafu. A di su ostale komponente?
Jel sad kontaš da je ipak slabo?

Da i sveti Petar kaže da ti je za taj komp dosta napajanje deklarirano na 400W ja bi i dalje ostao pri svom.

Za medium-high komp ne može low-end napajanje.
Kao da staviš motor fiće u porše - nema to snage da ga ubrza!

Ajde mi molim te reci odakle si izvukao ovaj podatak o potrošnji grafe.Toliko otprilike troši 4870x2. Prije bih rekao da cijeli sistem troši oko 260w, a Corsair cx 400w je i više nego dovoljan da vuče Krešinu konfu tako da bi na njega zadnjeg sumnjao.
@Krešo,probaj upalit komp sa samo jednom RAM pločicom ili ih stavi u druge utore,frend mi je imao sličan problem i to mu je riješilo stvar.

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 21:41
Evo šta kažu AMD i nVidia i mnogo drugih stranica za potrošnju tvojih komponenti...

Pod punim opterečenjem:
proc ~ 90W
grafa ~ 260 W
---------------
350W samo za proc i grafu. A di su ostale komponente?
Jel sad kontaš da je ipak slabo?

Da i sveti Petar kaže da ti je za taj komp dosta napajanje deklarirano na 400W ja bi i dalje ostao pri svom.

Za medium-high komp ne može low-end napajanje.
Kao da staviš motor fiće u porše - nema to snage da ga ubrza!

Ajde mi molim te reci odakle si izvukao ovaj podatak o potrošnji grafe.Toliko otprilike troši 4870x2. Prije bih rekao da cijeli sistem troši oko 260w, a Corsair cx 400w je i više nego dovoljan da vuče Krešinu konfu tako da bi na njega zadnjeg sumnjao.
@Krešo,probaj upalit komp sa samo jednom RAM pločicom ili ih stavi u druge utore,frend mi je imao sličan problem i to mu je riješilo stvar.

znam da je napajanje dovoljno jako, ako su to rekli ljudi koji se stvarno razumiju u računala, kao gwin, amd freak, igor2803, karlo itd.
Probat ću od frenda posuditi rame i vidjeti dali je do njih. Dali bi mogao biti proc.

PLAYER
08-02-2009, 21:46
Proc vjerojatno nije, ali za svaki slučaj i odvrti Prime 95 na nekoliko sati pa vidi javlja li ti koji eror.

Hidraulicar Kreso
08-02-2009, 21:50
jer ja sam svoju grafu probao kod frenda i tamo radi bez beda. 4 dana ju je on mrcvario, a kod mene ne radi niti jedna kako spada, ne kužim zbog čega.

C
09-02-2009, 13:03
To ti je djelo DirectX-a.
Stavi najnoviji DirectX, možda se popravi 3D glede textura i polygona.
Downlaod najnovijeg full DX9: http://www.filehippo.com/download_directx/
-Pogled desno. ~90 MB.
Ako ne pomogne, skini DXR, i preko njega pokreni igru (prije toga ga podesi), te onda mix-aj sa F9, F10 i F11, pa kada ga uštelaš stisni F12 i pričekaj 1-10 minuta. To će ti fix-ati grafiku, optimizirati i sve moguće što se tiče grafike pod DX-om, tako da će ti biti bolja nego orginalna, a biti će tu i koji veći FPS. :)

Hidraulicar Kreso
09-02-2009, 15:10
ok puno hvala

Hidraulicar Kreso
10-02-2009, 13:23
zanima me kako flashati bios od grafe. Čitao sam po netu, i vidio da dosta ljudi ima isti problem kao i ja. Grafička izbacuje iz igara, driveri prestaju raditi, pa sam vidio da je dosta njih to riješilo flashanjem biosa od grafe. Mene zanima kako to točno napraviti, a da nešto ne sjebem.

C
10-02-2009, 20:02
Znam ti ja. Prvo reci koju grafičku imaš, tj. koju planiraš flashati. ATI ili nVidia?

Sickmanno1
10-02-2009, 20:08
btw samo da kazem ovo...

marjanovic pricas gluposti...jedan Fortron 400W bez ikakve greske drzi HD 8800GT, 4Gb rama, Q6600 i HDD sa optikom...

A gdje to nece napraviti jedan jos bolji Corsair....

Hidraulicar Kreso
10-02-2009, 20:13
Znam ti ja. Prvo reci koju grafičku imaš, tj. koju planiraš flashati. ATI ili nVidia?


najprije sam mislio to napraviti, ali mislim da sam sve popravio. Reinstalirao sam stare drivere, maknuo kompletno iz registra sa driver sweeperom, nakon toga instalirao najnovije sa nvidine stranice. i nakon toga sve radi normalno.

C
10-02-2009, 23:08
OK. :roll: