PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dimenzije napajanja???



sharpshooter_16
07-02-2009, 19:11
Evo jedno malo pitanje:
-Sad ja sam čuo za takozvani,
ATX,ATX 2,ATX 2.2, itd...
Sad jel to veličina napajanja i da nece stat u neka kučišta ili nesto drugo?
Izvinite ako je nooob pitanje :oops:
tnx unaprijed

C
08-02-2009, 00:44
A tko će ga znati. :D
U glavnom, to su ti verzije napajanja. Ne verzija modela, veličine i sl., nego performansi.
Primjerice za jedan te isti model:
ATX - OCZ 550W
ATX 2 - OCZ 700W + 10 dodatka
ATX 2.2 - OCZ 720W + 2 dodataka
To ti je kao kada proizvedu jedno napajanje koje je verzije 1.0 i idu ga dorađivati, da ima manja odstupanja u naponu, da može podržavati veće napone i sl., pa kada ga naprave, to je onda isto napajanje, ali verzije 2.0. Zatim nakon v2.0 se obično ide u savršavanje te iste verzije, jer obično ne bude ponekad stabilna, pa ga usavršavaju, i pošto su to male obrade to napajanje neće odmah biti verzije 3.0, nego 2.2.
Jednostavno pogledaj primjer za jedno OCZ napajanje koje sam napisao.

sharpshooter_16
08-02-2009, 09:00
Hvala na pomoći

Gwin
18-02-2009, 14:04
C, kak ću te ispljuskat da to nije normalno...

to su univerzalni, dogovoreni standardi za proizvodnju napajanja..
ovo o čem ti pričaš su revizije pojedinih napajana, kad se izda nova verzija sa popravljenim stabilizatorima napona itd..

ATX je standard po kojem svi proizvođači rade svoja napajanja, a sam ATX standard se dogovorno mijenja, ovisno o zahtjevima trenutnih komponenti na tržištu..
npr..
1995. originalni ATX standard kaže da se većina struje dobavlja preko 5V i 3.3V, jer je sve u kompu (CPU, RAM, PCI, AGP, chipset..) vuklo struju sa toga. dok se 12V koristilo samo za HDD, CDROM i ventilatore
dolaskom novih, jačih komponenti je došlo do većih zahtjeva za strujom
2002. su recimo izbacili -5V izlaz, jer nije više postojao hardver koji koristi takvu struju
2003. je uveden ATX 2.0 koji je kompletno promijenio dizajn napajanja.. uočeno je da velika većina komponenti sad traži 12V struju, (CPU, VGA, HDD, DVD, ventovi, neonke :D...), a s obzirom da je puno lakše pretvorit 220V >12V > 5V, nego ići obrnuto 220V > 5V > 12V. promijenjen je standard.. novi dizajn se manje grije, što automatski daje bolje rezultate i stabilnost, te su dimenzije komponenti u napajanju manje.. što pogoduje protočnosti..

više o promjenama možeš pronaći ovdje..
http://en.wikipedia.org/wiki/ATX

onak.. ako nisi siguran pitaj onog tko zna, nemoj mljet bezveze..