PDA

Pogledaj cijelu verziju : baterija laptopa



narf
30-01-2009, 14:59
na jednom forumu sam čuo podatak da je bolje(ako laptop koristim kao stolno računalo, tj. ako se napaja strujom iz zida) da se makne baterija jer se troši dok struja prolazi kroz nju. Zvuči bedasto, al me zanima koliko je istinito.

I da, gdje mogu naći podatak kolika je normalna temperatura cpu-a Acera Aspire One, radi se o intelovom atomu.

Hvala na odgovorima :wink:

Svinjoguz
30-01-2009, 18:09
to je bilo preporučljivo kod starih baterijskih tehnologija, ali moderne tj. litij-ionske ne pate od tog efekta i nema straha iako je preporučljivo jedanput u 2 tjedna ispraznit na bateriji laptop...

Gwin
30-01-2009, 18:45
pate i litijske baterije dosta.. moja toshiba zbog toga drži nekih 15 minuta

ezav
31-01-2009, 00:43
Mislim da novije baterije ne pate .. jerbo moja nakon godinu i pol dana i dalje drzi do 3 cuke ... a 99 posto vremena je u struji s baterijom u lapu ..

No provijeri nakon sat vremena ako je baterija topla ak je onda ju vadi, naravno ako je disk ili proc smjesten pokraj baterije biti ce mlaka .. tak da sam to preveri... moja bat je nakon 8 sati rada hladna :D ...

Svinjoguz
31-01-2009, 12:48
u svakom slučaju nek sprazni barem svaki tjedan-dva bateriju bez štekera za struju... :P

*

Nickel Cadmium – NiCd batteries were actually the first rechargeable laptop batteries ever. Manufactures loved them because their cost was relatively low and they had a high output. You won’t find Nickel Cadmium batteries being used anymore, due to them being heavier and not as efficient as the newer laptop batteries.

*

Nickel Metal Hydride – NiMH batteries can still be found all over the place -- particularly for older model laptops. The rechargeable NiMH laptop battery was a big step up for notebook technology mostly in part because they were more reliable than the NiCd batteries, and they had an even higher output. The NiMH battery was also cheaper to produce, and safer to use.
The only issue with NiMH batteries is that they can have a memory effect. Basically, if you don’t fully discharge the battery, it can remember this and leave you with a less than perfect battery output.

*

Lithium Ion – LiON batteries are now used in most new laptops. Unlike the NiMH battery, LiON laptop batteries have no memory effect. LiON batteries are also lighter than both NiCd and NiMH notebook batteries. Both of these advantages equal out to the Lithium Ion battery being the most popular and most expensive among the various notebook power sources.

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_effect

@gwin, ak imaš litij ion bateriju nebi trebo imat takvih problema...