PDA

Pogledaj cijelu verziju : Školski udžbenici



GDra
30-01-2009, 12:52
Citiram iz svog udžbenika iz tehničkog: Najbolja računala trebaju grafičkim dizajnerima ili onima koji vole igrati računalne igrice. Za suvremene igrice računala trebaju biti brza, jer su igre vrlo dinamične i zahtjevaju puno računalne memorije.

1. 2 puta je rekao igrice, a jedan put igre. Što mu je bili taku teško 3 puta napisati igre?
2. Dinamične!? WTF? Crysis je zahtjevan jer je "dinamičan"? I Icy Tower je dinamičan!
3. Samo memorija? A što je sa procesorom, grafičkom karticom...
4. U cijelom udžbeniku se ne spominje grafička kartica!

Što mislite o tome?

Outmind
30-01-2009, 13:21
A kaj se tu ima mislit? Od programa starog 15-ak godina ne možeš mnogo očekivat...

Bara
30-01-2009, 14:01
A kaj se tu ima mislit? Od programa starog 15-ak godina ne možeš mnogo očekivat...

Upravo tako, a još je gore kada želiš dokazati starom profesoru koji se uzda u taj program da je u krivu...

Bara
30-01-2009, 14:24
Žestoko mi je kako u svakom novom udžbeniku iz geografije napišu broj stanovnika Hrvatske uvijek drugačije... ili ja imam jedan udžbenik iz osnova turizma u kojem autor barem već 10 puta umjesto slova i stavlja y, u hrvatske riječi, bolesnika :D

GDra
30-01-2009, 14:29
A kaj se tu ima mislit? Od programa starog 15-ak godina ne možeš mnogo očekivat...

Užbenik je novi.

Nodakim
30-01-2009, 15:26
Ali je isti starac pisao ju

croat1gamer
30-01-2009, 16:01
Žestoko mi je kako u svakom novom udžbeniku iz geografije napišu broj stanovnika Hrvatske uvijek drugačije...
bokte :pray: :rotfl: :pray: :rotfl:
zar nisi cuo za prirodno kretanje stanovnistva

inace, idc, kada oni to vec tako rade neka im bude, ne smeta mi sto ce se narastaji pogresno obrazovati, barem cemo znati koji su pravilni gamer a koji su samo 1337 kiddiez i zombie gameri

Arbiter of Change
30-01-2009, 16:11
Citiram iz svog udžbenika iz tehničkog: Najbolja računala trebaju grafičkim dizajnerima ili onima koji vole igrati računalne igrice. Za suvremene igrice računala trebaju biti brza, jer su igre vrlo dinamične i zahtjevaju puno računalne memorije.
Ništa novo za obrazovanje, pretpostavljam i ne samo za naše. Stvar je u tome da je taj netko samo pokupio tu definiciju odnekud i jer je ta "definicija" napisana za laike koji se nikada nisu susreli sa video igrama. Promislite malo, zar bi vi recimo svojim starcima opisali to nekako drugačije u jednoj rečenici, a da oni odmah shvate? Ne možeš u tehnikalije s nekim tko nezna ništa o računalima.

Maloki
30-01-2009, 19:38
Imam udžbenike iz hrvatskog, matematike, engleskog, pneumatike, digitalne elektronike i analogne elektronike. Sasvim su solidno napisani, a ako slučajno ne daju dovoljno informacija, uvjek imam internet.

flander
01-02-2009, 00:05
čime se vi zamarate

W3DR4N
01-02-2009, 00:36
U udžbeniku je dovoljno spomenuti računalnu igru, kako je i napravljeno.
Dublje analize nisu za školske klupe, osim za odmor.

Chappi
02-02-2009, 22:53
Ovi udžbenici su sranje kao što i profesor koji po njima predaje...Pise u njima da današnje super računalo ima najviše 1 gb memorije,da je 256 mb najvise za grafu te da su intel pentium 4 najbolji procesori.A onda ako mi idemo ispravljat ispadnemo kreteni ...(ovo se odnosi samo na informatiku,ostalo je vecinom ok)

croat1gamer
02-02-2009, 22:54
:pray:
skeniraj tu stranicu
sada
odmah

Babitz
02-02-2009, 23:00
Kao da je to pisano jučer.

croat1gamer
02-02-2009, 23:02
da, pisano je prije 7-8 godina plac:

Arbiter of Change
02-02-2009, 23:04
Ovi udžbenici su sranje kao što i profesor koji po njima predaje...Pise u njima da današnje super računalo ima najviše 1 gb memorije,da je 256 mb najvise za grafu te da su intel pentium 4 najbolji procesori.A onda ako mi idemo ispravljat ispadnemo kreteni ...(ovo se odnosi samo na informatiku,ostalo je vecinom ok)
E care, čekaj ako budeš ikad morao nabavljati i koristiti stručnu (napredniju, jel'te) literaturu o računalima ... sve od prije ~15-20 godina.

Chappi
02-02-2009, 23:05
:pray:
skeniraj tu stranicu
sada
odmah

Jebiga nemam skener...Inače to je INFORMATIKA/RAČUNALSTVO 1 i 2 pisan je 2005...Mozda nadjes nesto na netu

Babitz
03-02-2009, 00:59
Da, 2005. smo svi imali quad procesore.

Chappi
03-02-2009, 13:58
Ma znam da nismo ali bi se bar skola trebala potrudit da dobijemo nove udzbenike i da nas ucu ono sto je istina.Koliko ja znam cilj skole je da nauče nešto djecu ali vidim po ovim udžbenicima nece daleko

Babitz
03-02-2009, 14:01
A kao da je bitno, jebote. Nisu ti udžbenici bug ili vidi pa damoraju imati sav hardver skroz aktualiziran. Informatika je tu da te upozna s nekim osnovama, ne sad neke detalje tražit.

Chappi
03-02-2009, 15:12
Nije točno...Djecu treba ucit ncemu ne osnovama.Osnove imamo iz osnovne skole,valjda bi trebalo bit sad nešto naprednije i bolje za nas.Šta cu ja sad sve ponavljat sto sam ucio u osnovnoj skoli kad znam.Moj razred je dosta informaticki napredan pa zna trenutna zbivanja na trzistu a ne da mu neko pili u glavu drugo sto nije tocno.A mislim da i profesor zna sto se zbiva trenutno na trzistu ali mislim da nas mora po knjzi ucit jer ako odstupi onda mu vjerovatno informatički neinformirana stoka sere(škola).Npr dali bi htio riješavat zadatke od matematike po primjerima starih 10 godina iako je sad došo brži i lakši način da se riješi zadatak.Ti odluči,ja ću rađe novi.

Babitz
03-02-2009, 22:33
Kao da ti treba najnoviji hardver da doznaš na kojem principu radi ili da znaš programirat u c++.

Arbiter of Change
03-02-2009, 22:39
Nije točno...Djecu treba ucit ncemu ne osnovama.Osnove imamo iz osnovne skole,valjda bi trebalo bit sad nešto naprednije i bolje za nas.Šta cu ja sad sve ponavljat sto sam ucio u osnovnoj skoli kad znam.Moj razred je dosta informaticki napredan pa zna trenutna zbivanja na trzistu a ne da mu neko pili u glavu drugo sto nije tocno.
Podrazumijevaš da su svi imali informatiku kroz osnovnu i da su svi voljni pratiti tržišta što je, pa, apsurdno da ne kažem naivno. Bez uvrede, naravno.

Chappi
03-02-2009, 22:57
U mojem razredu su svi isli na informatiku...Inace nije bas toliko problem svako dvije godine izdat novi udzbenik...Ovaj je vec 5 godina star

Babitz
03-02-2009, 22:58
Najbolje da se udžbenici tiskaju svaki mjesec zato da bi tebe informirali o najnovijem hardveru kao da su neki časopis.

Maloki
03-02-2009, 23:00
U mojem razredu su svi isli na informatiku...Inace nije bas toliko problem svako dvije godine izdat novi udzbenik...Ovaj je vec 5 godina star

Frajeru, prvo mi reci koji si ti smjer.

Babitz
03-02-2009, 23:02
Čapi, bez brige, pisat ću ti ja udžbenike. Imat će popis aktualnog hardvera i ništa više. Osim toga, morat će se svake godine novi kupovat jer bi bilo smiješno da netko od mlađih generacija ušpara i uzme tuđi stariji.

Chappi
03-02-2009, 23:04
Pa mogli bi :) Zar je teško svake dvije godine???Djeca moraju bit informirana a ne da u udžbenicima skoro pa niti nema riječi o lcd monitorima nego samo o crt.Jedino što smo spomenuli za lcd monitor je Liquid crystal display sve ostalo je o CRT monitorima a na kompovima smo na lcd monitorima pa ko tu koga jebe?

Babitz
03-02-2009, 23:06
U redu. Odustajem.

Maloki
03-02-2009, 23:06
Čapi, reci mi, koji si razred i koja škola.

Chappi
03-02-2009, 23:10
Kakve to veze ima???

Babitz
03-02-2009, 23:10
Uf, tri upitnika. Vidim da je ovaj hardkor.

Arbiter of Change
03-02-2009, 23:16
U mojem razredu su svi isli na informatiku...Inace nije bas toliko problem svako dvije godine izdat novi udzbenik...Ovaj je vec 5 godina star
Alright, I'll play along.

Tvoj razred, hell, tvoja škola... čak i tvoja županijaSnisu vjerni pokazatelj informatičke obrazovanosti obaveznog školstva u hrvatskoj u globalu tako da se stvarno moraš riješiti tog "moj razred je..." razmišljanja ako misliš ikako normalno raspravljati o ovoj temi.

Stvar je u tome da treba sustav i gradivo prilagođavati samoj populaciji i vremenu, a to je ono gdje naše ministarstvo faila i to je očigledno (tvoj argument je donekle dobar jer danas više-manje svi znaju o računalima nešto, čak i one ženske koje računala koriste samo za Fagbook znaju nešto). Naravno, to se veže na tvoju želju da se udžbenici obnavljaju na dvogodišnjoj/kojoj već bazi, što je apsolutno suludo. Znaš li ti koliko državu dođe priprema i tiskanje novih udžbenika? Ne znam ni ja, ali sigurno nije mali iznos i to je glavna prepreka u ovoj temi - država jednostavno NE MOŽE to napraviti iz financijskih razloga. Naravno, to nije jedini razloga, ali je vjerojatno glavni (koliko ti se danas isplati tiskati nešto o trenutnoj tehnologiji kad su ti na pomolu, što ja znam, many-core procesori i slična tehnološka poboljšanja?).

Maloki
03-02-2009, 23:21
Ima ogromne veze.
Reci mi, Čapi frende, znaš li ti princip rada HDD-a? Znaš li ti kako optički čitač čita sa optičkog medija te kako "piše" na njega? Znaš li ti nacrtati osnovni model računala i objasniti njegov rad? Znaš li ti navesti osnovne biblioteke u C++? Da ne spominjem dalje druge stvari.
Pretpostavljam da ne znaš. A svemu tome će te naučiti ti udžbenici, kojima je namjena upravo to - poučiti te osnovama. Ako te zanima nešto opširnije, sam se informiraj. Glavni problem je da ti informatiku u školama mješaš sa aktualnim hardwareom. To ustvari nije ništa loše, ali da bi ti SHVAĆAO njihov rad (da frende, ti trebaš RAZUMJETI njihov rad, nije dovoljno samo pratiti zbivanja pa se odmah smatrati "upućenim"), trebaš znati osnovni princip. To ti je kao da ideš u matematici učiti eksponencijalnu funkciju, a ne znaš osnovne računske operacije.
Zaključak - Informatika != informiranje o najnovijem hardwareu bez ikakvog razumjevanja.

Živjeli.

Chappi
03-02-2009, 23:22
A jebiga onda je drzava tu problem.Iako bi se djecu trebalo ucit necem novom.

Edit:Maloki,vecinu toga sto si nabrojio znam osim one biblioteke c++ ili što više čega nema u udžbeniku.A inace sve sto znam o kompovima nisam naucio u skoli nego ovako po forumima i netu.

eddie2142
03-02-2009, 23:23
Ako ti tako smeta sto ne pise umjesto "1gb rama", "4gb rama" donesi meni udzbenik pa cu ti ja markerom ispraviti...

a inace, u mom gradu, u osnovnoj skoli, nemamo informatiku, tj. imamo kompjutore, ali ih nemaju gdje staviti... -.-
na tvom mjestu ja bi plesao od srece kad bih uopce IMAO informatiku kao predmet :?




Zaključak - Informatika != informiranje o najnovijem hardwareu bez ikakvog razumjevanja.



Informatika > Bug + PcPlay + Vidi + CasopisoLCDmonitorima

mladi C++ programeri sutrasnjice 8)

Maloki
03-02-2009, 23:26
Informatika u osnovnoj je čista dosada jer se radi uglavnom word, exel i powerpoint.

eddie2142
03-02-2009, 23:27
Informatika u osnovnoj je čista dosada jer se radi uglavnom word, exel i powerpoint.



HaHa, a sta ti mislis sta gimnazijalci uce?

Ali zato ja idem u elektrotehnicku, ucim C++, iliti ono sto ucim u slobodno vrijeme, ali samo cu sad dobivat ocjena za to :wink:

Chappi
03-02-2009, 23:27
Došli smo do zaključka,država je problem :)

Babitz
03-02-2009, 23:29
Da, uvijek je država problem. Superiorna logiko, siluj me u sve otvore tijela.

Chappi
03-02-2009, 23:34
Pa u vecini toga i je...Kao što je napisao Arbiter of Change država nema para odnosno mi(pdv) da tiska nove udžbenike.

eddie2142
03-02-2009, 23:43
dakle ti bi zelio veci PDV?
nemoj da idem pitati modove tvoju ip adresu...

Norther
04-02-2009, 00:32
dakle ti bi zelio veci PDV?
nemoj da idem pitati modove tvoju ip adresu...
ahahahhahah

Ogg The Dogg
04-02-2009, 11:11
al stvarno, kakvim se vi stvarima zamarate... ako je nekom bitno kolko rama imaj udanasnji kompovi on ce to saznat sam. ako nekom nije bitno, zaboravit ce taj podatak 20 min nakon sto odgovara\pise test iz tog gradiva(ako uopce neko provjerava znanje iz tog dijela gradiva)
a sad pretpostavljam da nas kolega chappi spada u onu dobnu skupinu koja od drzave dobiva besplatne udžbenike. vidiš, prijatelju država nema novca da svake 2 godine baci(da BACI knjige jer nema šta drugo s njima) udžbenike iz informatike kak bi uvijek imala točne podatke o najnovijim tehnologijama. ionako će 2-3 mjeseca nakon pripreme udđb. za tiskanje hardware već napredovati.
zato, kolega moj, šuti, informiraj se sam po netu i moli Boga da nemaš nekog blesavog profesora iz informatike.
moj je npr sasvim ok... bavi se painballom(iako je visok metar i žilet, težak 20 kilapreviše i u srednjoj školi je bio oslobođen tjelesnog) al ne voli baš da igramo igre na satu, što ga nije spriječil oda mi dozvoli temu za maturalni "Računalne igre" :)

wiseguy
05-02-2009, 08:36
to je neoprostiva greška,no više me ljute npr.udžbenici iz povijesti gdje ima čitava cjelina o jugoslaviji ,možda i dvije,a o domovinskom ratu 2 podnaslova,ne ulazim u politiku niti ne želim ali to je sramota,a tih grešaka nisu pošteđeni ni ostali udžbenici,trebate vidjeti moj iz osnova turizma

croat1gamer
05-02-2009, 17:14
i moram staviti primjedbu na udzbenike iz hemije
evo, posto bi se vecina stvari za opcinska/gradska natjecanja trebala moci nauciti iz trenutnih udzbenika, bas se zadnje pitanje na ispitu stavilo kao ono sto je izbaceno po hnosu prije dvije godine

cestitamo

Ogg The Dogg
05-02-2009, 18:28
lol kake to veze ima s ičime? ak ideš na natjecanje ti bi trebo znat više od ostalih učenika pa čak i više nego što piše u udžbeniku. :wink:

Chappi
05-02-2009, 18:52
to je neoprostiva greška,no više me ljute npr.udžbenici iz povijesti gdje ima čitava cjelina o jugoslaviji ,možda i dvije,a o domovinskom ratu 2 podnaslova,ne ulazim u politiku niti ne želim ali to je sramota,a tih grešaka nisu pošteđeni ni ostali udžbenici,trebate vidjeti moj iz osnova turizmaJa isto imam osnove turizma...Koja si škola?Ja sam turističko hoteljerski komercijalist

wiseguy
05-02-2009, 19:24
e pajdo,ja sam hotelijersko-turističkiStehničar ili htt,ali to je slično sve

Chappi
06-02-2009, 15:16
Da se mi mozda ne poznamo..Od kud si?

wiseguy
06-02-2009, 19:31
nevjerujem,inače iz ploća :( e našao sam dosta grešaka iz udžbenika iz prehrane i poznavanje robe ,mislim predmeta

Chappi
06-02-2009, 20:37
Jbg,ne poznamo se onda...Ma mislio sam da se znamo jer kod nas su 1 razredi htk a 2 htt

Svinjoguz
06-02-2009, 23:34
jedino kaj u udzbenicima treba bit je dijelovi kompa, instalacija winsa, office i programiranje...NIKAKAV HARDVER
jel tko osim mene primjetio da gameri pokazuju svojevrstan šovinizam i kompleks više vrijednosti jer znaju kaj je to LCD, a neznaju ispisat hello world u qbasicu

Chappi
06-02-2009, 23:37
Zar dijelovi kompa nisu hardwer ili misliš na tipkovnicu,miša,ekran...

Svinjoguz
06-02-2009, 23:41
gle netreba prosječan lik znat kaj je to LCD monitor il grafička kartica , netreba ustvari znat niš o unutrašnjosti i radu PCa, treba znat office , osnove windowsa itd. ko oće više neg ide u teh. školu il nek sam uči

Chappi
06-02-2009, 23:45
Imaš pravo,ali mora bar cut za hard disk jer kad mu nestane mjesta na disku onda ce ga nosit u servis :) To je isto ko da voziš auto a neznaš što ga pokreće :wink:

K4ciga
07-02-2009, 01:58
Imaš pravo,ali mora bar cut za hard disk jer kad mu nestane mjesta na disku onda ce ga nosit u servis :) To je isto ko da voziš auto a neznaš što ga pokreće :wink:
Vjerujem da brisanje i/ili instaliranje novih programa spada u "osnove Windowsa".

Babitz
07-02-2009, 04:54
Ovome čapiju će se za par godina dob izjednačiti sa iq-om...

Treba spomenuti hard disk, matičnu, procesor i sve to, reći kaj je sve input i output, no ne trebaju znati sve detalje kao što je koliko što ima gigaherca, megabajta, okretaja u minuti i imena najnovijih modela. U tom je štos, a za to di je dobra i desetak godina stara literatura.

Isto kao što danas svatko koristi računalo isključivo za fejsbuk, a ne zna sam ni internet konfiguraciju koristiti. Tako i ja ne znam kurca o autima osim najosnovnijeg, al znam voziti.

Chappi
07-02-2009, 11:03
A ti si mi super pametan sa iq od 250...Svatko ima svoje mišljenje zato me boli sto ti kazes

Nodakim
07-02-2009, 12:58
Neka mišljenja su retardiranija od drugih,ili samo jednostavno retardirana.
Kao naprimjer da se udžbenici pretvore u hardware magazine...

Chappi
07-02-2009, 13:07
Jebemu,nisam to reko.Htio sam da se barem svako dvije godine obnavljaju.Zar je to retardirano,ne to je jedan od boljih prijedloga koji se nemoze ostvarit...

eddie2142
07-02-2009, 13:09
jednostavnije je da napisu u nekim novim knjigama linkove za net, u rubrici: "Za one koji zele znati vise"

josip_kraš
10-02-2009, 20:04
naravno da se udžbenici trebaju obnavljat, recimo u mom nigdje ne spominju dvojezgreni/četverojezgreni procovi, sata diskovi, ram više od 512mb, ddr2 a udžbenik iz 2005.

netrebaju oni biti hardware magazini ali recimo ne spominjanje sata diskova ili višejezgrenih procesora, rama više od 512mb i ostalog što sam gore naveo u današnje vrijeme kad su oni više-manje standard baš i nije pohvalno. :thumbs1:

###DK###
10-02-2009, 20:06
U nas su došli udžbenici za tjelesno za razrede osnovne škole.
Od 1-4 razreda.
To po meni nije normalno.

St. D.
10-02-2009, 23:29
Pa, uvijek mi je bilo lakše učiti iz knjiga, svakako je. Ipak je tu neka doza organiziranosti koju je teško postići bilješkama u bilježnicama i sl. stvarima.

Neki puta mi je debilno što ne koristimo u školi udžbenike za nekoliko stručnih predmeta, pa je malo teže provjeriti neku informaciju koju profesor da.
Pogotovo kada profesor kaže "moderni hard diskovi se vrte pri 70 okretaja u minuti - u oba smjera, ovisno o potrebi"- :pray:

Ali inače, udžbenici su cool. Pod uvjetom da ideš u školu čiji je raspored baziran na blok satovima kako bi se smanjila količina predmeta po danu i količina potrebnih knjiga za taj dan.