PDA

Pogledaj cijelu verziju : Save points, nodes, spheres, crystals i ostala sranja



Outmind
23-01-2009, 15:12
Kako me živciraju ove konzolaške (a ne samo konzolaške, no većinom je to slučaj sa konzolama) igre gdje ne možeš sejvat ko čovjek gdje i kad god hoćeš, ili barem u raazumnim vremenskim intervalima. Sinoć igram ff10 (koji uglavnom ima dobro raspoređene save pointove) i dođem do jednog dijela gdje se dosta intenzivno može grindat. Mislim si ok, malo ću grindat, pa idem dalje.No prijeđem ja jedan ekran, pa drugi, pa četvrti, a save pointu ni traga ni glasa. Naravno ne bi to bio problem da hodanje tom nekom zonom konstantno ne prekidaju random borbe. I tako sam na kraju morao igrat 45 minuta više no što sam htio samo kako mi napredak ne bi propao. Još gora stvar mi se danas desila sa igrom shin megami tensei nocturne. Pokrenem ja nju da vidim kaj to je, i čini se za sada skroz ok. Međutim, problem je u tome da sam save point našao samo jedanput u sat i pol igranja igre. Spremio sam igru, i jedno sat vremena nakon toga nema ni traga ni glasa savepointu, što i ne bi bilo tak tragično da mi emulator nije zaštekao, te sam sad opet tako reći na početku.

Ukratko dijelite li moju frustraciju ili mislite da takav sustav igri daje određenu dozu težine i izazova.

Sickmanno1
23-01-2009, 15:15
mislite da takav sustav igri daje određenu dozu težine i izazova.

Tocno to mislim. Probaj odigrati Splinter Cell na PS2 i na PC pa ces shvatiti na sta mislim...

croat1gamer
23-01-2009, 15:21
ovisi od igre do igre
inace, jedino gore od save pointova jest
a) premnogo istih (pa mogli su staviti jednostavno sejvanje bilogdje)
b) checkpoints, ali mozes sejvat gdje hoces, ali ne, kada loadas te baci na onaj checkpoint, a ne gdje si sejvao

Babitz
23-01-2009, 15:32
mislite da takav sustav igri daje određenu dozu težine i izazova.

Tocno to mislim. Probaj odigrati Splinter Cell na PS2 i na PC pa ces shvatiti na sta mislim...A kaj ak moraš negdje naglo otić il nešto? Ajde, ff je to riješio sa kvik sejvom, al ono, ne moš uvijek izdvojit dodatnih 2 sata da dođeš do sejv pojnta.

Sickmanno1
23-01-2009, 15:33
mislite da takav sustav igri daje određenu dozu težine i izazova.

Tocno to mislim. Probaj odigrati Splinter Cell na PS2 i na PC pa ces shvatiti na sta mislim...

A kaj ak moraš negdje naglo otić il nešto?SAjde, ff je to riješio sa kvik sejvom, al ono, ne moš uvijek izdvojit dodatnih 2 sata da dođeš do sejv pojnta.

Pa postoji pause :)

Babitz
23-01-2009, 15:36
Gemboj i baterije na low?

Sickmanno1
23-01-2009, 15:39
Gemboj i baterije na low?

Pa koji kujac si igrao ako su ti baterije na low...mislim nije chekpoint svakih 2 sata...i mega njubu je dovoljno 40minuta do savepointa...

A da se napravi da na easy mozes sejvat svaki put, a na normal kroz chekpointove, a na hard da nema sejvanja dok neprodes misiju :D

###DK###
23-01-2009, 15:42
Ukratko dijelite li moju frustraciju ili mislite da takav sustav igri daje određenu dozu težine i izazova.

Bome i meni to smeta.
Kažu da je takav slučaj sa Devil May Cry 4, ali nisam igrao, tako da ne znam.
Uglavnom, smeta mi to.

Herr Schnitzel
23-01-2009, 15:51
Hitman po meni ima jedan od najzahvalnijih save-sustava: odredjeni broj saveova, ovisno o tezini, koji su iskoristivi kad god igracu odgovara (7 na easy, 5 na normal, 3 na hard, ako se dobro sjecam).

Arbiter of Change
23-01-2009, 16:08
Iskreno Outmind, meni to nije problem kod ovih igara koje si ti naveo, konkretno jRPG žanr i konzolaške igre u globalu, ali inače je iritantno premda meni opet NIJE preveliki problem ako su checkpointsi postavljeni u nekakvim normalnim intervalima jer te zapravo tjeraju da opreznije/pametnije igraš, a ne da možeš samo "lol, quicksave/quickload, lol" kad god nešto za*ebeš (naravno, jedan RTS žanr treba tu funkciju da možeš snimit bilo gdje u misiji).

Stvara neku dozu rizika, jel'te.

E da, sad sam se sjetio onog zanimljivog principa koji je SR: Legacy of Kain imao ako se itko sjeća (sejvaš bilo gdje i igra ti zapamti što si do tada napravio, ali kad loadaš počinješ u jednoj sobi odakle se možeš brzo prebaciti relativnu blizu sejva putem portala... bio mi je smexy taj sistem).

cham3leon
23-01-2009, 16:24
Hitman po meni ima jedan od najzahvalnijih save-sustava: odredjeni broj saveova, ovisno o tezini, koji su iskoristivi kad god igracu odgovara (7 na easy, 5 na normal, 3 na hard, ako se dobro sjecam).

Tako je. Pa zamisli Hićota igrat sa omogućenim quicksaveom...

Outmind
23-01-2009, 19:41
Iskreno Outmind, meni to nije problem kod ovih igara koje si ti naveo, konkretno jRPG žanr i konzolaške igre u globalu, ali inače je iritantno premda meni opet NIJE preveliki problem ako su checkpointsi postavljeni u nekakvim normalnim intervalima jer te zapravo tjeraju da opreznije/pametnije igraš, a ne da možeš samo "lol, quicksave/quickload, lol" kad god nešto za*ebeš (naravno, jedan RTS žanr treba tu funkciju da možeš snimit bilo gdje u misiji).

Stvara neku dozu rizika, jel'te.

E da, sad sam se sjetio onog zanimljivog principa koji je SR: Legacy of Kain imao ako se itko sjeća (sejvaš bilo gdje i igra ti zapamti što si do tada napravio, ali kad loadaš počinješ u jednoj sobi odakle se možeš brzo prebaciti relativnu blizu sejva putem portala... bio mi je smexy taj sistem).

Nemam ja ništa protiv samog principa save pointova, samo protiv loše izvedbe istog, gdje se igra pretvara u frustraciju.

Deadwalker
23-01-2009, 19:45
Ma ne smeta to meni tako strasno, ako se slozi kak spada...Kad ste vec spomenutli Hitmana, ono, zgodna stvar, ali mi je jadno da ako ne zavrsis misiju i izađes iz igre moras je ispocetka igrati...

Sgt. Bull
23-01-2009, 19:52
Checkpointi su jednostavno takvi da često mogu ali ne moraju da upropaste savršenu igru. Cijeli niz igara je tu za primjer a navođenje nema smisla jer opet se ovdje razilaze mišljenja, nekima je ovaj nači saveanja dobar dok drugima baš i nije. Meni lično sam način ovakvog saveanja je dobar, naravno ako ima određene intervale pa niti dolazi kasno niti živcira svojom čestom pojavom, kao što ponekada zna biti (naravno ovakav save je često popračen lijepim i dugim loadingom nakon kojeg najčešće vidite ono "game saved"). Ono što mi iskreno diže živce više nego bilo što drugo jeste to kada je sustav checkpointa razvučen, tj. kada je pauza između dva savea duga, 'em što se često gine, 'em što se često mora igra i požurivati da bi se što prije stiglo ka checkpointu pa se onda ni ne stigne pošteno "pročešljati" određeno područje. Netko je spomenuo sistem spašavanja u Hitmanu gdje postoji brojčana ograničenost. Igrao sam sve dijelove igre i moram reći da je ovo jedna od igara koja po meni ima odličan sistem koji je (koliko je meni poznato) veoma rijetak.

Neven <R>
23-01-2009, 20:11
mislite da takav sustav igri daje određenu dozu težine i izazova.

Tocno to mislim. Probaj odigrati Splinter Cell na PS2 i na PC pa ces shvatiti na sta mislim...
Je'l te tko tjera da sejvaš kad hoćeš? Po meni bi bilo dobro da se odredi ako igra već nudi save pointove (tj. ako je port sa konzole) da se ipak ostavi i obični sustav saveanja za nas PC-jaše. Jer ponekad stvarno zna jako živcirati nemogućnost saveanja u neki trenutak, a da to nije nikakav izazov već ogroman i bespotrebni napor koji ubija užitak igranja.

mravojed20
23-01-2009, 20:51
Inače mi je to jako smetalo, ali dalo se izdržati...sve dok nisam nekidan igrao Silent Hill Homecoming pa doslovno treba 45 minuta od save pointa do save pointa, i što je najgore stavljeni su tako da ih nalaziš tek na sredini nekog područja, ne na početku.

Hellboy
23-01-2009, 22:35
FarCry na najtežoj razini je tako ubojito naporan da je to za nevjerovati...isprva nije problem protiv nauljenih ekšnmena(tm) nego protiv onih malih i velikih govana koja iskaču iz grmlja, kanti, pašteta...trošiš municiju brže nego Simova Gotovac Antine pare, smradova ima ko Makedonaca u Varaždinu a save point nađeš kad ga uopće ne trebaš, dok ga, kad ga najviše trebaš nema ni da ti život ovisi o tome...doslovno...ingame ofc...

F6 for quicksave, F9 for quickload...jedini sejv sustav kojeg i bog podupire i koji valja...uz standardne sejvove ofc...

W3DR4N
23-01-2009, 23:21
Kristali iz ranih tomb raidera, te tinta iz resident evila. To su sejvovi s dušom.

Sonic_Moronic
23-01-2009, 23:42
Volim checkpoint sistem, stvara izazov. Naravno, ako su dobro raspoređeni. Fora mi je ponavljati stvar par puta, igra mi nije zabavna ako ne umrem 4-5 puta po misiji, najmanje.

The Jackal
24-01-2009, 10:23
Kristali iz ranih tomb raidera, te tinta iz resident evila. To su sejvovi s dušom.

Totalno Agree

Ali što se tiče resi-a najgore je kad ostaneš bez ribbona i onda 0 od sejvanja

Mirko L
24-01-2009, 14:48
ako je igra ka fc2 onda je bolje da se može saveat kad oće, a ako je neka igra u kojoj su stavljeni checkpointovi, živcira kad ih nema.bolje da ih ima previše, nego da ih ima premalo, ko te tira da snjimaš na svakom checkpointu

croat1gamer
24-01-2009, 20:34
a onda kada vidis da si negdje prije nesto propustio onda moras gledati 30-40 besmislenih sjevova koji su se napravili na checkpointu

Sonic_Moronic
26-01-2009, 19:58
Kod igara sa slobodnim sejvom sam znao potpuno zaboraviti sejvati, tako da sam morao odigrati 40-ak minuta ponovo. :(

Eto, još jedna prednost.

Neven <R>
26-01-2009, 20:03
Sejvovi su najbolje napravljeni u BG i sličnim serijalima gdje možeš sejvat kad poželiš osim u vrijeme fighta tj. dok su neprijatelji u blizini.

@Sonic_Moronic: zato je izumljen auto-save. ;)

bezimeni
26-01-2009, 20:15
Kristali iz ranih tomb raidera, te tinta iz resident evila. To su sejvovi s dušom.

Totalno Agree

Ali što se tiče resi-a najgore je kad ostaneš bez ribbona i onda 0 od sejvanja


još jedan potpis...ponekad moraš malo i taktizirati i razmisliti prije nego sejvaš .

Anarion.Umarth
26-01-2009, 20:42
mene iritiraju te gluposti jer volin vratit save ako izgubin više hp-a nego procjenin da je potrebno

Feanor
28-01-2009, 12:25
Ovisi od igre do igre... Evo ja sam se prije neki dan pobunio frendu sto u resident evilu 4 nema ink ribonna(ako neko nezna u resijima ne samo sto je bilo sejvanje preko pisace masine nego si morao skupljat i tintu koja je zauzimala inventorij pa si morao jako dobro razmisljat kad sejvat) ali su i dalje tu pisace masine svakih oprilike pola sata igre i resi nebi bio to bez toga...
Dok me u far cry-u zivciralo sto nemos plesnit f5 kad ti se vise neda igrat.

Arbiter of Change
28-01-2009, 12:31
Evo ja sam se prije neki dan pobunio frendu sto u resident evilu 4 nema ink ribonna(ako neko nezna u resijima ne samo sto je bilo sejvanje preko pisace masine nego si morao skupljat i tintu koja je zauzimala inventorij pa si morao jako dobro razmisljat kad sejvat) ali su i dalje tu pisace masine svakih oprilike pola sata igre i resi nebi bio to bez toga...
Fora je u tome da bilo kakav sistem koji traži od tebe da imaš neki predmet kako bi mogao sejvati (bilo tinta iz RE ili talismani iz Alone in the Dark) potiče, neki bi rekli da tjera, igrače da igraju dugo u jednom sjedenju iz jednostavnog razloga jer su ti predmeti obično bili rijetki tako da bi samo budala sjela i igrala ~10 minuta pa snimila... to se brate zasjelo pa od jutra do popodne/navečer (znam iz vlastitog iskustva).

Problem je što se danas fura taj "casual" pristup da samo sjedneš, igraš 30 min-1 sat max i onda ugasiš tako da sistem sejvanja pomoću ovih tokena pada u zaborav jer biva zastarjel i odbačen od strane casual igrača.

Bara
28-01-2009, 16:41
Meni je ona pisaca masina iz Resident Evila 4 predobra..., uvijek je tu nekako kada je trebaš, dok u nekim igrama, poput Silent Hilla: Homecoming, prvi save otkad dodjes u Sheperds Glen ti se pojavi tek nakon dva sata igre, a to je uzas, htio sam samo sto prije saveati, pišao sam gace... :D

Feanor
28-01-2009, 17:17
Pa u tome je fora znas ono vani se smracilo ide sada ful strasan dio a ti bi htio sejvat i pobjec u dnevni boravak gledat neku komediju na televiziji a strasan dio ostavit za sutra ali nemozes hehehe.I onda kad dodjes do pisace masine sejvas i onda kazes ma samo cu u sljedecu prostoriju provirit ubijes par nemprijatelja, poviris jos malo i onda si vec predaleko da bi ugasio igru pa onda ides do sljedece heheh :D

Bara
28-01-2009, 17:55
Pa u tome je fora znas ono vani se smracilo ide sada ful strasan dio a ti bi htio sejvat i pobjec u dnevni boravak gledat neku komediju na televiziji a strasan dio ostavit za sutra ali nemozes hehehe.I onda kad dodjes do pisace masine sejvas i onda kazes ma samo cu u sljedecu prostoriju provirit ubijes par nemprijatelja, poviris jos malo i onda si vec predaleko da bi ugasio igru pa onda ides do sljedece heheh :D


Thats what I am talkin about bitch... Yeah...!!!

Mirko L
29-01-2009, 13:14
Sigrače da igraju dugo u jednom sjedenju iz jednostavnog razloga jer su ti predmeti obično bili rijetki tako da bi samo budala sjela i igrala ~10 minuta pa snimila... to se brate zasjelo pa od jutra do popodne/navečer (znam iz vlastitog iskustva).

Problem je što se danas fura taj "casual" pristup da samo sjedneš, igraš 30 min-1 sat max i onda ugasiš tako da sistem sejvanja pomoću ovih tokena pada u zaborav jer biva zastarjel i odbačen od strane casual igrača.

a šta ako zaposlen čovik nema vremena?pa nemogu svi sidit od jutra do večeri i igrat.
ili ako čoviku dolazi posa, on je igra ono 2 sata bez sejvanja, jadan čovik

Arbiter of Change
29-01-2009, 13:54
Zato sam i rekao, casual ekipa (pod ovo ne ubrajam samo one koji ne mogu smisliti gaming duže od jednog sata nego, kao što si i rekao, ljude koji su zaposleni i nemaju vremena igrati 5+ sati) danas diktira puno toga gamingu, puno više od toga što mi "hardcore"/ex-"hardcore" igrači priznajemo. Upravo iz tog razloga, i zbog hardvera koji to sada omogućuje naravno, se sve više prihvaća ovaj princip "snimi gdje želiš i kad želiš" premda on po meni dosta umanjuje izazov ILI se kreće drugačijim putem u samom konceptu igre (kao npr, DoW2 koji će ponuditi kratke SP misije od 15-20 minuta i isto toliko duge MP okršaje baš iz tog razloga da ne moraš dugo igrati da bi nešto postigao).

Neven <R>
29-01-2009, 17:14
Ne kužim o čemu ti pričaš AoC, na PC-u se oduvijek moglo saveati kada se želi tako mi wolfenstein 3D-a. I to da umanjuje izazov po meni nije nikakav argument jer tebe nitko ne tjera da saveaš svako malo. Uz to po meni save point sustav je jeftin način da porizvođači igara stvore "izazov", oni koji stvarno znaju raditi igre će ih napraviti teškima i sa uobičajenim načinom saveanja (doom na nightmare težini npr.), uvođenje save pointa je samo jeftin prečac da bi se postigla nekakva težina igre bez prevelikog truda za proizvođača dok meni kao igraču to uništava užitak igranja i stvara frustraciju, a ne izazov.

Arbiter of Change
29-01-2009, 17:40
Naravno da je to jeftini način otežavanja igara, ali ako moram birati između toga ili da kad izaberem "hard" AI jednostavno počne varati ja ću ipak izabrati ovo prvo. Ja baš imam oprečni stav po tom pitanju da ne moraš koristiti takav način snimanja - ako je već taj sistem ubačen u igru onda su developeri i zamislili da se tako igra, tj. da se sustav aktivno koristi, zar ne? Ovo je jako slično dilemi sa kompasom u Oblivionu gdje su se potezali isti argumenti na obje strane i u kojoj sam, ironično, bio na suprotnoj strani.

Sad možda vjerojatno i pretjerujem, ali meni je ovakav sistem sejvanja dobar jer izaziva veću neizvjesnost i nesigurnost kod igrača, za razliku od sistema gdje možeš bilo gdje sejvati (ili ovaj kad svakih 5 metara imaš checkpoint) kod kojeg se svugdje osjećaš relativno sigurno. Naravno da ima frustracije, ali kod mene osobno neizvjesnost i napetost kad jedva nešto preživiš i čekaš kad ćeš snimiti odnosi pobjedu.

Neven <R>
29-01-2009, 17:47
Jedino gdje po meni save point ima smisla su platformske i slične arkadne igre sa brzim tempom, ali u jednom RPG-u ili igri tipa GTA (ok nije save point sustav, nego je još gore) takvom načinu saveanja ne bi smijelo biti mjesta. Ja recimo volim isporbavati različite stvari u igrama od kojih nekada mogu i poginuti, save point sustav saveanja mi onemogućava da testiram razne aspekte igre i da uživam u njoj u potpunosti baš zbog tog pritiska i frustracije da ako pogriješim moram sve ponovno prolaziti.

cham3leon
29-01-2009, 18:08
GTA ima jedan od najboljih save sustava, usudio bih se reći.

Neven <R>
29-01-2009, 18:12
Da pogotovo nakon što pogineš pa moraš prolaziti pola grada da bi se opremio. SUPER JE TO!

Arbiter of Change
29-01-2009, 18:47
Da, to je donekle loš sistem, ali pretpostavljam da "tematski" paše (ono, nije da te Enterprise teleportira usred grada kad loadaš igru nego se pojaviš u svom stanu). To što se tiče pogibanja to je problem, ali ne toliki ako su SP-si pametno postavljeni u nekakvima normalnim intervalima, ali ti tu spominješ jedan problem koji možda nije toliko vezan uz save sistem koliko se nadovezuje i profitira od njega - smanjenje replay value... ovaj, vrijednosti i želja da se sve strpa u jedan prolazak kroz igru. Nemoj me sad krivo shvatiti, ne govorim ja da SP sistem odgovara i paše u svaki žanr (sandbox definitivno nije jedan od onih gdje spada), ali govorim da puno toga ovisi o samoj izvedbi.

cham3leon
29-01-2009, 21:45
Pa to je jedan od rijetkih sistema ne-slobodnog saveanja koji me baš nikad nije frustrirao. Nakon svake misije možeš bez problema doći do savea, a opet ne možeš saveat kad god poželiš. Doduše, ni igra nije sama po sebi teška, ali opet.

Sjećam se da je u GTA 2 postojao sustav saveanja u onom prenoćištu koje si morao platit $5k za svaki save.

Outmind
29-01-2009, 22:01
GTA ima jedan od najboljih save sustava, usudio bih se reći.

Pazi kaj izjavljuješ. Gta (dakle grand theft auto jedinica) je imao najgori save sustav IKADA. Tko je igrao sjetit će se da se svaki grad morao prelazit u jednom dahu. Prije prvog save-a si morao skupit 1M bodova, pa prije drugog 2M itd itd. Užas. Ovo save-anje nakon svake misije je doneke dobro , ali i tu mi na živce ide to kaj kad misiju igraš već 35 put ne vidiš nikakav smisao u vožnji jedno te istom trasom svaki put.

Sonic_Moronic
29-01-2009, 22:29
Ne kužim o čemu ti pričaš AoC, na PC-u se oduvijek moglo saveati kada se želi tako mi wolfenstein 3D-a. ISto da umanjuje izazov po meni nije nikakav argument jer tebe nitko ne tjera da saveaš svako malo. Uz to po meni save point sustav je jeftin način da porizvođači igara stvore "izazov", oni koji stvarno znaju raditi igre će ih napraviti teškima i sa uobičajenim načinom saveanja (doom na nightmare težini npr.), uvođenje save pointa je samo jeftin prečac da bi se postigla nekakva težina igre bez prevelikog truda za proizvođača dok meni kao igraču to uništava užitak igranja i stvara frustraciju, a ne izazov.

Slaba ti je ovo izjava. Sama činjenica da možeš sejvati umanjuje izazov, jer znam da mogu jednostavno puknuti kad sam živčan i snimiti u pola gun/sword/spell/voteva -fighta.

Inače, to mi je jadno, snimanje usred borbe. "bang-bang-1 kill-save, bang-another kill-save..."
Hajde BAREM da moraš sobu počistiti. Mislim da sam čak igrao 1-2 shootera gdje nisi mogao snimiti u takvim situacijama. Neobično za taj žanr, ali je genijalno.

Što se tiče RPG-a, imam sličan stav. Snimanje bilo gdje izvan fighta, tako da ima mjesta eksperimentiranju. Turn-based combat gubi čar uz save opciju.

Da zaključim: Treba biti 2 moda igre u većini igara: Jedan sa uobičajenom save opcijom, a drugi sa checkpointima. Nešto kao u Mount&Blade-u (odmah vidiš superiornost igre kad ima takve opcije, zakon), uz to da checkpoint mod ima nekakvu nagradu za dodatan poticaj. Bonus oružja/sadržaj, easter eggovi, bilo što.

Sickmanno1
29-01-2009, 23:33
Ma najjaci save ima Diablo 2 ^^

Save & Exit :pray:

cham3leon
30-01-2009, 13:47
Ma najjaci save ima Diablo 2 ^^

Save & Exit :pray:

Daaa, :pray: to je to. Kako sam ja bio oduševljen kad sam vidio taj sustav saveanja.

Outmind
30-01-2009, 15:01
Mene to baš i nije oduševilo. Puno sam puta znao napravit nekakav nepromišljeni potez ili kupit neku stvar koja se pokazala beskorisnom, a to kasnije nisam mogao promijeniti.

The Jackal
30-01-2009, 18:54
Zanimljiv mi je bio save sustav u Hitman 2. Lakše težine više sejvova. Najteža težina je bio mislim samo jedan ili nijedan po misiji. Uglavnom to je odlično. Moraš odabrat pravi trenutak za sejv. Zna biti frustrirajuće ponekad ali mi je to najbolji način i sustav sejvanja

Outmind
22-03-2010, 21:44
Bumpam ovo jer sam ljut zbog blesavih checkpointa u avpu a pogotovo u metro-u. Igram ja malo prije metro, dođem do checkpointa u situaciji gdje imam puno naoružanih neprijatelja, i provedem jedno 10-ak minuta metodički čisteći okoliš, pobijem jedno osmoricu njih, ostane ih još možda šest, i spletom okolnosti me ubiju, i sad to sve moram iz početka. Em sam zbog toga lagano iznerviran, em totalno ubije želju za daljnjom igrom.