PDA

Pogledaj cijelu verziju : "Hrvatsko školstvo"



Stranica : [1] 2

Deadwalker
22-01-2009, 14:35
Neznam da li vec postoji tema, nisam je nasao, pa evo da otvorim jednu u pljuvacnici na temu naseg prekrasnog obrazovnog sustava...Prvo procitajte ovaj članak (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/01/21/0437006.html)
Ono, dođe mi da se plačem... :shock:
Necu nista previse filozofirat i pisati tu kilometarski post. Samo znam da se stvari moraju drasticno mjenjat i to pocevsi od osnovne pa do visokog skolstva i to pod hitno. Posto sam student, najvise me naravno zanima sustav studiranja na hrvatskim fakultetima koji je na svakom faksu skroz drugaciji. Dok kod nekih nema bolonje u praksi(sluzbeno je svi imamo), na drugoj strani recimo na mojem faksu(FOI) se provodi u potpunosti, al opet, na vrlo cudan i vrlo vrlo neprihvatljiv nacin. "Pravila igre" se non-stop mjenjaju, imama previse strebanja nepotrenih stvari a premalo prakse i onda se desi da moramo uvoziti radnu snagu dok domaca je u potpunosti nekonkurentna i gospodarstvo nam je, blago receno, u ku***. Skolstvo bi trebalo biti primarno svakom drustvu jer na njemu izrastaju mlade generacije, a nase daleko od onog sta bi trebalo biti.
Stoga, pisite i recite sta mislite o nasem sustavu skolovanja, kako je kod vas i sta vas najvise zivcira...

Babitz
22-01-2009, 14:42
Ko da si otvorio topik "mrzim školu" opet. Nije da jesi, al će se svesti na to.

Electromaster
22-01-2009, 14:44
ŠKOLA- Pljuvačnica (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=4&t=18997&start=0)

Deadwalker
22-01-2009, 14:51
aha, nisam nasao tu temu...može lock onda

ssalG
22-01-2009, 14:53
Netreba lock, taj topic služi da bi djeca (manje-više) mogla pljuvati po školi jer im je sat od 45 minuta predug, a odmor od 30 minuta prekratak, dok bi se ovdje trebao kitizirati sustav školstva.

Deadwalker
22-01-2009, 14:55
pa da, i mislio sam da tema bude vise filozofska, ofkors...eto, slobodno stampajte :wink:

Anarion.Umarth
22-01-2009, 14:58
Netreba lock, taj topic služi da bi djeca (manje-više) mogla pljuvati po školi jer im je sat od 45 minuta predug, a odmor od 30 minuta prekratak, dok bi se ovdje trebao kitizirati sustav školstva.
di, di?

The Great Duck
22-01-2009, 15:13
Valjda je išao zbrajati veliki odmor s malim odmorima.

Sgt. Bull
22-01-2009, 15:13
A ono, što se konkretno tiče visokog školstva, ono je svugdje u banani. Primjer ti je Bosna, svaki veći grad svoju univerzitetsku jedinicu ima, neujedinjene naravno i to potpuno. Diplomiraš u jednom gradu, u drugom ti to ne broje, jel', to je "strani" fakultet za njih. Sramota, a odeš svugdje drugdje gdje je bolonja i naravno prihvaćaju ti. Da ne govorim o tome kako su najnovije generacije (including me) postale maltene zamorci za ispitivanje i provođenje bolonje, samo što je to ovdje nekakva krnja bolonja pa od tog sistema ostaje samo ime dok svaki profesor radi kako hoće, ili ne radi uopšte, već asistenti i pomagači pa i sami studenti su primorani držati predavanja jer je njemu/njoj po stoti put tobože loše pa ne može doći da odradi predavanje. Osim samog postupka upražnjavanja bolonje, ostaje ti naravno i godina manje studiranja. Zvuči dobro, ali je grozno, predmet koji inače smo slušali 2 godine (evo konkretan primjer je na mom odsjeku Historija Srednjeg Vijeka) sada slušamo samo jednu godinu i onda osim što imaš više da učiš iz jednog predmeta, oni ti dodaju i predmete iz druge godine u prvu, iz treće u drugu i tako ti maltene sve poremete. Evo lično se već lomim par mjeseci u nadi da ću nešto postići, no sve je to na kratke staze i veoma je labavo. Učiš, radiš i dolaziš svaki put i na kraju najgore prođeš, a osoba koja niti uči, niti ima veliko znanje (situacija= pita profesor lika koje je stoljeće 378. godina, on onako, hladno 8! nakon hladnog pogleda, pita:"A da nije 6.?") i niti zna osnovne stvari, prolazi... Također i primjeri dva fakulteta u sklopu istog Univerziteta. Prijatelj irl i na forumu je odnedavno pokušavao objasniti bolonju kod njih na fakultetu i završilo je svađom. Naravno, sve dok nisam shvatio kako je i u njih bolonja tek u fazi testiranja i no za razliku od moga fakulteta, kod njih su 4 godine studiranja, a kod nas 3, diplomski je kod njih 1 godinu, kod nas 2... vgg...

Anarion.Umarth
22-01-2009, 15:16
meni recimo nije jasno zašto "reklamiraju" državnu maturu kao jednaku za sve ako ocjene igraju ulogu
-i duck, meni nikad odmor nije bija po ure 15min u osnovnoj, u gimnaziji 10

Svinjoguz
22-01-2009, 15:18
Neznam da li vec postoji tema, nisam je nasao, pa evo da otvorim jednu u pljuvacnici na temu naseg prekrasnog obrazovnog sustava...Prvo procitajte ovaj članak (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/01/21/0437006.html)
Ono, dođe mi da se plačem... :shock:
Necu nista previse filozofirat i pisati tu kilometarski post. Samo znam da se stvari moraju drasticno mjenjat i to pocevsi od osnovne pa do visokog skolstva i to pod hitno. Posto sam student, najvise me naravno zanima sustav studiranja na hrvatskim fakultetima koji je na svakom faksu skroz drugaciji. Dok kod nekih nema bolonje u praksi(sluzbeno je svi imamo), na drugoj strani recimo na mojem faksu(FOI) se provodi u potpunosti, al opet, na vrlo cudan i vrlo vrlo neprihvatljiv nacin. "Pravila igre" se non-stop mjenjaju, imama previse strebanja nepotrenih stvari a premalo prakse i onda se desi da moramo uvoziti radnu snagu dok domaca je u potpunosti nekonkurentna i gospodarstvo nam je, blago receno, u ku***. Skolstvo bi trebalo biti primarno svakom drustvu jer na njemu izrastaju mlade generacije, a nase daleko od onog sta bi trebalo biti.
Stoga, pisite i recite sta mislite o nasem sustavu skolovanja, kako je kod vas i sta vas najvise zivcira...

niš novo za ekonomski faks, tam idu ljudi kaj im se neda radit al oćeju bit neki akademici...niš čudno..

Sgt. Bull
22-01-2009, 15:19
@anarion:Ocjene moraju igrati ulogu. Mora postojati nekakav konkretan kriterij pri upisivanju na fakultet, pri završetku gimnazije i tokarske škole. Velike su razlike ako ti imaš predmet četiri godine a neko u tokarskoj školi ima jednu godinu. Od samog faktora sabiranja ocjena i njihovog srednjeg iznosa da bi se dobio određeni faktor koji ti daje bodove pri upisu, pa do toga kako će te profesor gledati tokom studija.

Deadwalker
22-01-2009, 15:25
A ono, što se konkretno tiče visokog školstva, ono je svugdje u banani. Primjer ti je Bosna, svaki veći grad svoju univerzitetsku jedinicu ima, neujedinjene naravno i to potpuno. Diplomiraš u jednom gradu, u drugom ti to ne broje, jel', to je "strani" fakultet za njih. Sramota, a odeš svugdje drugdje gdje je bolonja i naravno prihvaćaju ti. Da ne govorim o tome kako su najnovije generacije (including me) postale maltene zamorci za ispitivanje i provođenje bolonje, samo što je to ovdje nekakva krnja bolonja pa od tog sistema ostaje samo ime dok svaki profesor radi kako hoće, ili ne radi uopšte, već asistenti i pomagači pa i sami studenti su primorani držati predavanja jer je njemu/njoj po stoti put tobože loše pa ne može doći da odradi predavanje. Osim samog postupka upražnjavanja bolonje, ostaje ti naravno i godina manje studiranja. Zvuči dobro, ali je grozno, predmet koji inače smo slušali 2 godine (evo konkretan primjer je na mom odsjeku Historija Srednjeg Vijeka) sada slušamo samo jednu godinu i onda osim što imaš više da učiš iz jednog predmeta, oni ti dodaju i predmete iz druge godine u prvu, iz treće u drugu i tako ti maltene sve poremete. Evo lično se već lomim par mjeseci u nadi da ću nešto postići, no sve je to na kratke staze i veoma je labavo. Učiš, radiš i dolaziš svaki put i na kraju najgore prođeš, a osoba koja niti uči, niti ima veliko znanje (situacija= pita profesor lika koje je stoljeće 378. godina, on onako, hladno 8! nakon hladnog pogleda, pita:"A da nije 6.?") i niti zna osnovne stvari, prolazi... Također i primjeri dva fakulteta u sklopu istog Univerziteta. Prijatelj irl i na forumu je odnedavno pokušavao objasniti bolonju kod njih na fakultetu i završilo je svađom. Naravno, sve dok nisam shvatio kako je i u njih bolonja tek u fazi testiranja i no za razliku od moga fakulteta, kod njih su 4 godine studiranja, a kod nas 3, diplomski je kod njih 1 godinu, kod nas 2... vgg...

eh, ni kod nas nije nista previse drugacije. Istina, moj fakultet djeluje pod okriljem zagrebackog sveucilista al je to samo na papiru. Zapravo, na faksu je dekan bog i batina i apsolutno mu se nista ne može. S nama se isto radi kao s pokusnim kunicima, svake godine se drasticno mjenjaju pravila studiranja a nas se apsolutno nista ne pita. I one ankete koje se provode po bolonji za ocjenjivanje profesora i koje bi trebalo nesto znacit, ne znace apsolutnu nista te u ladici skupljaju prasinu. Dalje, studentski zbor nema gotovo nikakvog utjecaja i cak je jedan profesor javno rekao na sjednici da sta on ima nas slusat, ono, tko smo mu mi da mu ista govorimo. I bas sam bio jucer na tribini studentskog zbora na svojem faksu, na kojem se raspravljalo o novim promjenama koje su se uvele(detaljnije sam napisao na temi FOI u Alt-F4) na mojem faksu, well, nijedan profesor se nije udostojio doci, nego su rekli da im pitanja posaljemo pismeno a oni ce nama na isti nacin dostavit odgovore. Ono, katastrofa :thumbs1:
Ma ono ,mogao bih sada roman tu napisat, kakva se sra** izvode nad studentima. Al opet, "tko smo mi da ista govorimo protiv njih". Eh...

Anarion.Umarth
22-01-2009, 15:45
@anarion:Ocjene moraju igrati ulogu. Mora postojati nekakav konkretan kriterij pri upisivanju na fakultet, pri završetku gimnazije i tokarske škole. Velike su razlike ako ti imaš predmet četiri godine a neko u tokarskoj školi ima jednu godinu. Od samog faktora sabiranja ocjena i njihovog srednjeg iznosa da bi se dobio određeni faktor koji ti daje bodove pri upisu, pa do toga kako će te profesor gledati tokom studija.
kriteriji nisu isti kod nekih profesora u različitim razredima, a kamoli u različitim školama i gradovima
a pored nacionalnih ispita, mislin da nema potrebe za tim, osim kod rangiranja
samo šta niko nezna kakvu će ulogu imati veći stupanj nacionalnog na fakultetu koji traži nižu razinu

IGoR_2803
22-01-2009, 15:46
niš novo za ekonomski faks, tam idu ljudi kaj im se neda radit al oćeju bit neki akademici...niš čudno..

ajde ti molim te lijepo ne trkeljaj gluposti i prije nego u buduće nešto izvališ promisli malo... kako mi ide na jetra kad se nađe netko, pročita neki članak od nekog kvazi novinara (koji je kad smo već kod toga završio fakultet u istom sustavu obrazovanja po kojem se ovdje pljuje ako opće je, vidi paradoksa) i odma slijepo vjeruje svemu što je dotični posrao... da, apsolvent sam Ekonomskog fakulteta u ZG i mozete reci da sam subjektivan ali od ovakvih provala mi se sere da to nije normalno... fala bogu da na ekonomiji ima studenata koji upisuju, prolaze ispite i završavaju faks na kojekakve upitne načine ali je isto tako maloumno prozivati svih 6,7 tisuća studenata zbog nekih... pa taman da ih je i većina... znam masu ljudi sa drugih fakulteta (FER, FSB, pravo, FFZG itd...) koji isto nemaju pojma neke osnovne stvari o svojoj struci, a kako i nebi kad je ukupni sustav obrazovanja porozan ko švicarski sir... pr. radi cura mi na farmaciji mora bubati napamet lat. nazive lijekova iz registra što zvuči ko neki vudu ritual, a čemu... da bi 3 dana nakon usmenog sve lijepo zaboravila... i hrpa takvih primjera sa raznih fakulteta... ovo za opću kulturu neću ni komentirati... Ameriku su tek otkrili? mislim da ovo sve govori o vjerodostojnosti ovog članka i "istraživanja"...

The Great Duck
22-01-2009, 16:13
meni recimo nije jasno zašto "reklamiraju" državnu maturu kao jednaku za sve ako ocjene igraju ulogu
-i duck, meni nikad odmor nije bija po ure 15min u osnovnoj, u gimnaziji 10
Pa i meni je 15 min sada u osnovnoj...

Svinjoguz
22-01-2009, 16:16
ajde ti molim te lijepo ne trkeljaj gluposti i prije nego u buduće nešto izvališ promisli malo... kako mi ide na jetra kad se nađe netko, pročita neki članak od nekog kvazi novinara (koji je kad smo već kod toga završio fakultet u istom sustavu obrazovanja po kojem se ovdje pljuje ako opće je, vidi paradoksa) i odma slijepo vjeruje svemu što je dotični posrao... da, apsolvent sam Ekonomskog fakulteta u ZG i mozete reci da sam subjektivan ali od ovakvih provala mi se sere da to nije normalno... fala bogu da na ekonomiji ima studenata koji upisuju, prolaze ispite i završavaju faks na kojekakve upitne načine ali je isto tako maloumno prozivati svih 6,7 tisuća studenata zbog nekih... pa taman da ih je i većina... znam masu ljudi sa drugih fakulteta (FER, FSB, pravo, FFZG itd...) koji isto nemaju pojma neke osnovne stvari o svojoj struci, a kako i nebi kad je ukupni sustav obrazovanja porozan ko švicarski sir... pr. radi cura mi na farmaciji mora bubati napamet lat. nazive lijekova iz registra što zvuči ko neki vudu ritual, a čemu... da bi 3 dana nakon usmenog sve lijepo zaboravila... i hrpa takvih primjera sa raznih fakulteta... ovo za opću kulturu neću ni komentirati... Ameriku su tek otkrili? mislim da ovo sve govori o vjerodostojnosti ovog članka i "istraživanja"...[/quote]
joj molim te, nisu svi općenito idioti ali ih PUNO ima koji je jedini cilj pohađanja (ekonomskog) fakulteta nekakav studentski život jer im se neda radit a budimo iskreni ekonomiju može svatko završit, oba buraza mi idu sad na ekonomiju, jednom je osto diplomski drugi je na 2. godini i imaju frendove koji neznaju napisat poštenu prezentaciju proizvodi ili napisat zbirni račun...nisu svi takvi al puno ih je..
al istina je da je sustav školovanja u kurcu, treba neki standard uradit a ne da svaki fakultet radi po svojim nekim imbecilnim smjernicama,..

ssalG
22-01-2009, 16:26
Naš sustav školstva se bazira na diktiranju i pamćenju činjenica, umjesto na znanju i razumijevanju gradiva.
Testovi preko kojih se "penješ" kroz školu su dizajnirani tako da ne testiraju znanje učenika već pamćenje, ukoliko si ti 2-3 dana prije testa nekoliko puta pročitao gradivo i zapamtio glavne činjenice ti bez ikakvih problema možeš proći test, a to što ti nisi ništa od toga gradiva razumio i što za godinu dana nećeš znati ni da si polagao test, a kamoli se sjećati gradiva nikog nije briga jer su oni svoju normu ispunili.
Ljudi se čude kada su kao u ovome članku fakultetski obrazovani ljudi na granici retardiranosti i neznaju ni osnove svoga posla, a kako i neće biti kada im se nitko nije potrudio objasniti gradivo umjesto da im samo kaže 10 osnovnih činjenica i reče koji dio knjige moraju nmemorizirati da bi prošli test.
A da ne spominjem tjeranje učenika da uče stvari koje su toliko trivijalne i beskorisne da ih ni najveći stručnjaci na tome polju neznaju.

Deadwalker
22-01-2009, 16:27
kad se vec prica o vjerodostojnosti tog clanka. Zene koje su provele istrazivanje su visoko obrozovane gospođe, vode EBCL tecaj(ako ne znate sta je to, progooglajte) i bile su vec na mojem faksu. Tak da... :wink:
Nego, nitko nije mislio da su svi studenti ekonomskog fakulteta takvi, al ovo pokazuje samo kakvi ljudi su u mogucnosti zavrsiti hrvatske fakultete pa sam i u svojem prvom postu spomenuo nekonkurentnost hrvatske radne snage. Em je nema, i ovi koji zavrse faks, poveci postotak nezna radit svoj posao, nego imaju samo papir. Zato kazem da nam je skolstvo u katastrofalnom stanju i da se mnogo toga treba mjenjat...

IGoR_2803
22-01-2009, 16:38
joj molim te, nisu svi općenito idioti ali ih PUNO ima koji je jedini cilj pohađanja (ekonomskog) fakulteta nekakav studentski život jer im se neda radit a budimo iskreni ekonomiju može svatko završit, oba buraza mi idu sad na ekonomiju, jednom je osto diplomski drugi je na 2. godini i imaju frendove koji neznaju napisat poštenu prezentaciju proizvodi ili napisat zbirni račun...nisu svi takvi al puno ih je..


aha, a na svim drugim fakultetima su samo marljivi i požrtvovni studenti kojima je jedini cilj u životu obrazovanje... ajde molim te nemoj biti naivan... misliš da na FERu nema takvih? na FFZGu? na pravu? na FKITu? na Tekstilno tehnološkom? da ne nabrajam dalje... kod EFZGa je problem to što ima uistinu previše studenata, normalno da je najviše onih koji se dođu zajebavat na faks na ekonomiji kad je općenito na ekonomiji najviše studenata u usporedbi s drugim fakultetima... ne kažem da ekonomija nije među manje zahtjevnim fakultetima (prvenstveno zato što nemaš obaveza biti na predavanjima, vježbama itd...) ali da ga moze završiti tko god bez imalo muke si objesi mačku o rep....

torcida007
22-01-2009, 16:42
Zaš se prepucavate oko škola?
Kad izađete iz njih vraški čete se namućit da nađete posa.

croat1gamer
22-01-2009, 17:44
kad se vec prica o vjerodostojnosti tog clanka. Zene koje su provele istrazivanje su visoko obrozovane gospođe, vode EBCL tecaj(ako ne znate sta je to, progooglajte) i bile su vec na mojem faksu. Tak da... :wink:
tak da

Bila sam na tom famoznom testiranju sad u subotu.Već u nedjelju ujutro mi na mail stižu rezultati da nisam prošla testiranje i poziv na seminar u Trening centar koji se kao slučajno nalazi na istoj adresi kao i revizijska tvrtka.Dakle radi se o besplatnoj samopromociji.Dobila je ogroman medijski prostor da objasni kako nas se na fakultetima ne uči dobro i da svi odemo kod nje na dodatnu edukaciju koja btw kosta oko 2000kn po seminaru.Inače još je bilo pitanje:kad je bio prosvjed stegnite vi remen bando lopovska da se navede datum i mjesto.Evo samo da znate o čemu se radi"... Toliko o našim medijima i žutilu, ipak mislim da ima fakulteta, sa tim mislim na ljude u puno gorem stanju nego ekonomija...dovoljno je pogledati senzacionalizam i objektivnost naših medija. Ali nisu daleko od istine da je angažiranost i zainteresiranost studenata ekonomije jaako mala.
poprilicno zanimljivo :roll:

inace, ssalg je zapravo ukratko objasnio stanje skolstva, ali uvijek se mogu naci neki izuzetci

IGoR_2803
22-01-2009, 18:02
upravo je to jedna od stvari o kojoj govorim... svi slijepo vjeruju novinarima dok lijepo senzacionalistički objavljuju te splačine od članaka kojima blate školstvo, a niko se ne pita gdje su se svi ti "vrhunski" novinari školovali... naravno da ima problema u obrazovnom sustavu, pogotovo na fakultetima od kad su uveli tu famoznu "bolonju" no to nikome ne daje pravo da se tako generalizira i ocrnjuju neki fakulteti...

edit:

evo, to je to... mislim da ovo najviše govori o novinarima... prvo je bilo da dipl. ekonomisti ne znaju kad je otkrivena amerika, do sutra bude već cijeli popis stvari koje neznaju... prokleta gamad kvazinovinarska...

http://www.imagesforme.com/out.php/t320764_Untitled1.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/320764_Untitled1.jpg)

Plexihack
22-01-2009, 18:12
Ma cijelo naše školstvo je besmisleno.
Pazite sad...

Idem u smjer,tehničar za računalstvo.Minimalna granica je bila 32 ili 36 bodova,a 90% razreda je taman na granici.Bio sam prvi na listi sa 57 bodova,dok je sljedeći imao 52,46 i onda ispod 40...Učimo Biologiju i Kemiju,i to sve ono što smo radili u 7. i 8. Razredu,a to nema veze sa smjerom.Osim toga,informatiku imamo samo 2 sata tjedno,a radimo "Kako otvorit Folder i podcrtat text u Wordu",a to bi svatko ko se odlučio za taj smjer trebao znat.4 Sata tjedno,koji bi se kvalitetno mogli provest nekakvom informatikom,mi potratimo na "Radioničke vježbe",tj. Predmet di učimo kako raditi sa glodalicom,brusilicom,turpijom i takvim stvarima a koje nam u struci neće trebati ni 0.2%.Zainteresirano za smjer je 10% razreda,a to su 2,relativno 3 učenika.Svi ostali su došli zbog niske bodovne granice.
A to je razlog zbog kojeg nas profesori omaložavaju.Kod razrednice,hrvatski,napišem 4 str lektire pod satom ("ispit lektire"),dok drugi napišu pola.Napišem čitko,uspoređujem dijelo sa ostalima,ko konj se istrudim da bi samo prvu pročitala i ostale prekrižila,dala mi 2 i onda šutila kad bi ju pitao zašto i srala da su ekonomisti bolji od nas.Preko 70% razreda pada,te nam prijete da će ukinuti smjer ako se ovako nastavi.

Sramota...

Death By Sexy
22-01-2009, 18:46
Neznam da li vec postoji tema, nisam je nasao, pa evo da otvorim jednu u pljuvacnici na temu naseg prekrasnog obrazovnog sustava...Prvo procitajte ovaj članak (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/01/21/0437006.html)
Ono, dođe mi da se plačem... :shock:
...

?
pa kakve veze ima taj članak s našim školstvom? pa to je opća kultura... i većina tih pitanja uopće nisu ni blizu programu na ekonomiji, kolko ja znam..
to ovisi o pojedincima a ne o školstvu...

Herr Schnitzel
22-01-2009, 18:49
Neznam da li vec postoji tema, nisam je nasao, pa evo da otvorim jednu u pljuvacnici na temu naseg prekrasnog obrazovnog sustava...Prvo procitajte ovaj članak (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/01/21/0437006.html)
Ono, dođe mi da se plačem... :shock:
...

?
pa kakve veze ima taj članak s našim školstvom? pa to je opća kultura... i većina tih pitanja uopće nisu ni blizu programu na ekonomiji, kolko ja znam..
to ovisi o pojedincima a ne o školstvu...
Jos su gore prosli na zadacima koji imaju direktne veze s ekonomijom.

croat1gamer
22-01-2009, 18:58
a jeli mozemo dobiti popis pitanja da vidimo sto su ih zapravo pitali

Neven <R>
22-01-2009, 19:58
upravo je to jedna od stvari o kojoj govorim... svi slijepo vjeruju novinarima dok lijepo senzacionalistički objavljuju te splačine od članaka kojima blate školstvo, a niko se ne pita gdje su se svi ti "vrhunski" novinari školovali... naravno da ima problema u obrazovnom sustavu, pogotovo na fakultetima od kad su uveli tu famoznu "bolonju" no to nikome ne daje pravo da se tako generalizira i ocrnjuju neki fakulteti...

A znaš tko ih tjera da pišu senzacionalističke članke? Dipl. ekonomisti. Oh slatke li ironije.

IGoR_2803
22-01-2009, 20:14
A znaš tko ih tjera da pišu senzacionalističke članke? Dipl. ekonomisti. Oh slatke li ironije.

haha, ma nemoj? index.hr? net.hr? javno.com? da ne nabrajam dalje...

nevjerojatno je kolko je hrvatsko društvo povodljivo... pred par mjeseci došlo je do afere sa korupcijom u akademskoj zajednici u koju je bilo upleteno nekoliko fakulteta (između ostalih i FER), a po kojem se faksu najviše pljuvalo? pred godinu, dvije uhićeno je par doktora medicine i slijedećih pola godine svi su pljuvali po liječnicima... hoću reći da je najgora stvar generalizirati... ja mogu reći da su na ovom forumu sami debili, da li je to ok od mene? sigurno je da ima puno takvih, ali nisu svi, zapravo većina onih koji su aktivni su više manje ok... :)

streetrace777
22-01-2009, 20:21
Ma cijelo naše školstvo je besmisleno.
Pazite sad...

Idem u smjer,tehničar za računalstvo.Minimalna granica je bila 32 ili 36 bodova,a 90% razreda je taman na granici.Bio sam prvi na listi sa 57 bodova,dok je sljedeći imao 52,46 i onda ispod 40...Učimo Biologiju i Kemiju,i to sve ono što smo radili u 7. i 8. Razredu,a to nema veze sa smjerom.Osim toga,informatiku imamo samo 2 sata tjedno,a radimo "Kako otvorit Folder i podcrtat text u Wordu",a to bi svatko ko se odlučio za taj smjer trebao znat.4 Sata tjedno,koji bi se kvalitetno mogli provest nekakvom informatikom,mi potratimo na "Radioničke vježbe",tj. Predmet di učimo kako raditi sa glodalicom,brusilicom,turpijom i takvim stvarima a koje nam u struci neće trebati ni 0.2%.Zainteresirano za smjer je 10% razreda,a to su 2,relativno 3 učenika.Svi ostali su došli zbog niske bodovne granice.
A to je razlog zbog kojeg nas profesori omaložavaju.Kod razrednice,hrvatski,napišem 4 str lektire pod satom ("ispit lektire"),dok drugi napišu pola.Napišem čitko,uspoređujem dijelo sa ostalima,ko konj se istrudim da bi samo prvu pročitala i ostale prekrižila,dala mi 2 i onda šutila kad bi ju pitao zašto i srala da su ekonomisti bolji od nas.Preko 70% razreda pada,te nam prijete da će ukinuti smjer ako se ovako nastavi.

Sramota...

Koji si raz? 1? imas prakticnu na vidikovcu ili ?

Neven <R>
22-01-2009, 21:10
haha, ma nemoj? index.hr? net.hr? javno.com? da ne nabrajam dalje...

nevjerojatno je kolko je hrvatsko društvo povodljivo... pred par mjeseci došlo je do afere sa korupcijom u akademskoj zajednici u koju je bilo upleteno nekoliko fakulteta (između ostalih i FER), a po kojem se faksu najviše pljuvalo? pred godinu, dvije uhićeno je par doktora medicine i slijedećih pola godine svi su pljuvali po liječnicima... hoću reći da je najgora stvar generalizirati... ja mogu reći da su na ovom forumu sami debili, da li je to ok od mene? sigurno je da ima puno takvih, ali nisu svi, zapravo većina onih koji su aktivni su više manje ok... :)
Ma stvarno loše je generealizirati, osim ako ti to činiš za novinare. Onda je u redu.

IGoR_2803
22-01-2009, 21:16
Ma stvarno loše je generealizirati, osim ako ti to činiš za novinare. Onda je u redu.

ništa je ne generaliziram, ja sam sada pozvao na red konkretno ove "novinare" koji su se našli pljuvati bez razloga... a isto se ne može reći za ovo:

http://www.imagesforme.com/out.php/t320764_Untitled1.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/320764_Untitled1.jpg)

Deadwalker
23-01-2009, 00:09
Neznam da li vec postoji tema, nisam je nasao, pa evo da otvorim jednu u pljuvacnici na temu naseg prekrasnog obrazovnog sustava...Prvo procitajte ovaj članak (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/01/21/0437006.html)
Ono, dođe mi da se plačem... :shock:
...

?
pa kakve veze ima taj članak s našim školstvom? pa to je opća kultura... i većina tih pitanja uopće nisu ni blizu programu na ekonomiji, kolko ja znam..
to ovisi o pojedincima a ne o školstvu...

opca kultura koju bi svaki covjek s zavrsenim fakultetom morao znati, barem ja tak mislim. Dalje, ja sam taj clanak samo ubacio u pricu sa "hrvatskim skolstvom" da pokazem preko njega kako nas zapravo skola nedovoljno dobro uci, jedan kolega forumas je super istaknuo da se u nasim skolama sve svodi na cisto bubanje cinjenica koje se zaborave odmah nakon ispita. I zbog toga se dese stvari tipa ove da covjek nakon 15 godina skolovanja nezna najopcenitije stvari sto je totalno sramotno za cijeli obrazovni sustav. Pretpostavljam da su novinari namjerno uzeli studente ekonomskog fakulteta zbog nedavnih događanja, ali da su uzeli i neke druge, sumnjam da bi rezultat bio ista drukciji. Istina, novinari su ponovo sve malo prenapuhali ali se ne može preci preko cinjenice da akademski građanin nezna gdje se nalazi Stradun ili kada je propalo Rimsko carstvo. Jednostavno, to je cista sramota :thumbs1:

IGoR_2803
23-01-2009, 01:04
opca kultura koju bi svaki covjek s zavrsenim fakultetom morao znati, barem ja tak mislim. Dalje, ja sam taj clanak samo ubacio u pricu sa "hrvatskim skolstvom" da pokazem preko njega kako nas zapravo skola nedovoljno dobro uci, jedan kolega forumas je super istaknuo da se u nasim skolama sve svodi na cisto bubanje cinjenica koje se zaborave odmah nakon ispita. I zbog toga se dese stvari tipa ove da covjek nakon 15 godina skolovanja nezna najopcenitije stvari sto je totalno sramotno za cijeli obrazovni sustav. Pretpostavljam da su novinari namjerno uzeli studente ekonomskog fakulteta zbog nedavnih događanja, ali da su uzeli i neke druge, sumnjam da bi rezultat bio ista drukciji. Istina, novinari su ponovo sve malo prenapuhali ali se ne može preci preko cinjenice da akademski građanin nezna gdje se nalazi Stradun ili kada je propalo Rimsko carstvo. Jednostavno, to je cista sramota :thumbs1:

upravo to... sad ispada da su svi ili većina dipl. ekonomista ignoramusi bez osnovnih znanja... ja ti kazem da 8/10 studenata na EFZGu jako dobro zna tko je Željko Rohatinski, a o idiotarijama tipa da neznaju da je Amerika otkrivena u 15. st. nego u danasnje vrijeme necu ni komentirati, na taj nivo se ne spuštam...

druga stvar koju želim istaknuti da fakulteti nebi trebali imati apsolutno nikakve veze sa općom kulturom (osim možda nekih specifičnih tipa učiteljska akademija ili sl.)... na osnovnoj školi je da počinje učenike informirati o takvim stvarima, na srednjoj da to nastavi i na neki način zainteresira pojedinca da se sam informira... fakultetu je svrha da te nauči što je više moguće o struci i toga danas na fakultetima fali... ali ne samo na ekonomiji, nego i na mnogim drugim fakultetima između ostalog i prirodoslovnim i tehničkim...

Deadwalker
23-01-2009, 01:12
pa da, fakulteti jesu zavrsni stadij covjekovog obrazovanja i sluze kako bi se covjek formalizirao u nekoj manje/više zahtjevnoj struci. Dalje, kao sto sam vec rekao, opcu kulturu bi trebao imati svaki građanin, a kamoli akademski covjek. Zbog naseg divnog skolstva dobar dio Hrvata(pritom mislim na mlađe generacije) je naprosto glup jer nakon zavrsene osnovne i srednje znaju jako malo ili gotovo nista. Ta stavka bi se trebala hitno promjenit jer kako mislimo graditi tako cestu spominjanu "zemlju znanja" uz tako los obrazovni sustav. Mogu Primorac i Sanader pricat sta god hocu, ali istina uvijek dođe na vidjelo, pa tako i kroz ovaj sporni članak.

cham3leon
23-01-2009, 11:57
Otkako je Primorac došo rade se mnoge promjene u svim sektorima školstva. Promjene su u ovom sustavu zaista bile potrebne, ali KVALITETNE promjene...
Zadnja u nizu je ova državna matura koja bi još na kraju krajeva trebala otežati maturiranje, plus zbrku oko upisa na fax jer je mnogi fakulteti neće ni priznavati.

Neke od sitnica koje su se trebale odavno provest (barem što se tiče osnovne škole) jeste izbacivanje onog Tehničkog, najbeskorisnijeg predmeta ikad. Ili bar preuređenje gradiva koje će se učit na tom predmetu, pa da za promjenu bude nešto korisno. Još jedna zamjerka odnosi se na probleme neusklađenosti oko Informatike.
Danas je velika zbrka u svim sektorima školstva što se Informatike tiče, jer kamo god da dođeš, opet sve počinje od osnova korištenja Winsa koje odslušavaš već treći-četvrti put u životu.
Ne bi li bilo bolje stavit Informatiku kao obavezan predmet (doduše, mislim da već i jest), pa da se u daljnjem školovanju ne kreće od samih osnova, već da se uči programiranje i slične stvari.

Konkretan primjer je tu na Tehničkom Faxu u Rijeci, gdje na smjeru Strojarstva moraju imat Primjenu Računala i naravno učit kako kopirat folder. Ja sam na Računarstvu, nas su ipak poštedili pa smo radili CATIA-u, MATLAB i Linux na istom kolegiju. A kod nas se isto mogao naći neki n00b koji je išao u neku žnj školu i koji ne zna ni Winse...

Plexihack
23-01-2009, 16:06
SŠ Zvane Črnje,Rovinj :P

Pa nisam lud,da idem u pulu,ona mi je samo duplo bliža :D

streetrace777
23-01-2009, 17:02
SŠ Zvane Črnje,Rovinj :P

Pa nisam lud,da idem u pulu,ona mi je samo duplo bliža :D

Hahaha ekipa od tamo dolazi ovdje, a ti i neki iz Pule idete tamo xd. Jel to zato da zivite dalje od staraca xd

Khorne
26-01-2009, 19:01
Ma cijelo naše školstvo je besmisleno.
Pazite sad...

Idem u smjer,tehničar za računalstvo.Minimalna granica je bila 32 ili 36 bodova,a 90% razreda je taman na granici.Bio sam prvi na listi sa 57 bodova,dok je sljedeći imao 52,46 i onda ispod 40...Učimo Biologiju i Kemiju,i to sve ono što smo radili u 7. i 8. Razredu,a to nema veze sa smjerom.Osim toga,informatiku imamo samo 2 sata tjedno,a radimo "Kako otvorit Folder i podcrtat text u Wordu",a to bi svatko ko se odlučio za taj smjer trebao znat.4 Sata tjedno,koji bi se kvalitetno mogli provest nekakvom informatikom,mi potratimo na "Radioničke vježbe",tj. Predmet di učimo kako raditi sa glodalicom,brusilicom,turpijom i takvim stvarima a koje nam u struci neće trebati ni 0.2%.Zainteresirano za smjer je 10% razreda,a to su 2,relativno 3 učenika.Svi ostali su došli zbog niske bodovne granice.
A to je razlog zbog kojeg nas profesori omaložavaju.Kod razrednice,hrvatski,napišem 4 str lektire pod satom ("ispit lektire"),dok drugi napišu pola.Napišem čitko,uspoređujem dijelo sa ostalima,ko konj se istrudim da bi samo prvu pročitala i ostale prekrižila,dala mi 2 i onda šutila kad bi ju pitao zašto i srala da su ekonomisti bolji od nas.Preko 70% razreda pada,te nam prijete da će ukinuti smjer ako se ovako nastavi.

Sramota...

Slazem se s ovim u potpunosti,ja sam sad 3. razred isto zanimanje,moj razred vrlo slican tvojem,u ove 3 godine jedino sto smo ozbiljnije na racunalima radili je nekakvo programiranje smijesno, u stilu,napisi program koji zbraja 2 broja,itd itd,a samo cekaj kakve besmislene predmete ces dobiti u iducih 2,3 godine.O radionickim vjezbama netreba niti pisati,mi smo teh. za racunalstvo a moramo turpijati,brusiti,rezati,lemiti uciti o raznim strojevima koji nemaju veze s nicim i slicna sranja a uz to te profesori maksimalno prcaju u mozak...
Dok sam se ja upisivao bodovna granica je bila 44 boda,vidim da se drasticno spusta...

Quiet Riot
26-01-2009, 19:35
Heh, kod nas je situacija nešto bolja, imamo dosta stručnih predmeta, i hvala bogu pametnog profesora iz računalstva/mikroprocesora. No ono što me ždere, a vjerujem i sve ostale koji idu u 3. razred tehničkih škola, je državna matura. Od 1. razreda nešto prtljaju s njom, polagali smo probnu maturu. Onda 2. razred, ništa. I tek sad u trećem razredu mi znamo kaj to zapravo je. Moramo polagati tri obavezna predmeta plus izborne koji nam trebaju za željeni fakultet. Najveća glupost je to da mi pišemo isti ispit kao i gimnazijalci, a znamo da se program razlikuje i da oni imaju više sati hrvatskog i matematike. Sad mi moramo nadoknađivati taj manjak sati subotom, cijele 2 godine. Ja ne znam tko tu koga, zašto mi nismo od početka znali što će biti u toj maturi, ali smo od početka bili "predodređeni" kao prva generacija koja će ju polagati. Mogli su bar prilagoditi ispit, staviti stručne predmete, ali ne, bolje da mi ko idioti krpamo rupe, nego da majstori iz ministarstva mrdnu guzicom i potrude se olakšati nam stvar.
/rant

Khorne
26-01-2009, 19:51
A najjaca stvar u vezi te mature mi je,po rijecima profesora,ako polazes visu razinu iz nekog predmeta nemozes se upisati na fax koji trazi nizu razinu iz tog istog predmeta jer si polozio visu,di je tu prokleta logika?

Anarion.Umarth
26-01-2009, 20:55
teta iz ministarstva kaže da možeš, samo niko nezna kako će se u tom slučaju bodovati uspjeh
a ova matura je jedno veliko govno koje je samo maksimalno zakompliciralo sve jer mi, 13 miseci od polaganja 1. ispita neznamo ni kako ni zašto

cham3leon
26-01-2009, 21:54
Ako dođe ta državna matura, neće se znat ko pije, ko plaća. Strašno. Jedan od vas tamo gore je napisao kako tehničari za računalstvo bruse i turpijaju.
Logike nema (slažem se da je glupo), jer po logici bi trebali raditi nešto strogo unutar struke, i onda se oni u temi o "glupim Amerima" iščuđavaju što su Ameri "glupi" jer ne znaju di je Švedska, iako su u svojoj struci maheri.

Hellboy
26-01-2009, 22:12
tehničari za računalstvo, po trenutnom programu školovanja, u prvom razredu turpijaju i imaju 1-2 sata računalstva tjedno - same osnove, u drugom razredu imaju malo više računalstva uz osnove kodiranja, dok na zadnje 2 godine samo na radioničkim i laboratorijskim vježbama zapravo stječu znanje koje je zapravo vezano za njihovu struku - računala...sve ostalo što uče je manje-više opća kultura i miješani program sa ostalim "šegrtima slabih struja"...

Bara
26-01-2009, 22:46
Slažem se jako sa Chameleonom, vrhunski je rekao, ugledajte se na njegov post iznad :) A što još reći o hrvatskoj školstvu, a... to je Hrvatsko školstvo!

Deadwalker
26-01-2009, 22:50
Ako dođe ta državna matura, neće se znat ko pije, ko plaća. Strašno. Jedan od vas tamo gore je napisao kako tehničari za računalstvo bruse i turpijaju.
Logike nema (slažem se da je glupo), jer po logici bi trebali raditi nešto strogo unutar struke, i onda se oni u temi o "glupim Amerima" iščuđavaju što su Ameri "glupi" jer ne znaju di je Švedska, iako su u svojoj struci maheri.

nije to samo sa drzavnom maturom tako. Na taj nacin se sve (ne)rjesava u nasoj drzavi. Ista stvar je s bolonjom. Na papiru je svi imamo, a u praksi je ofkors neka posebna "modificirana bolonja" koja je drugacija ama bas na svakom faksu.

Plexihack
27-01-2009, 09:00
tehničari za računalstvo, po trenutnom programu školovanja, u prvom razredu turpijaju i imaju 1-2 sata računalstva tjedno - same osnove, u drugom razredu imaju malo više računalstva uz osnove kodiranja, dok na zadnje 2 godine samo na radioničkim i laboratorijskim vježbama zapravo stječu znanje koje je zapravo vezano za njihovu struku - računala...sve ostalo što uče je manje-više opća kultura i miješani program sa ostalim "šegrtima slabih struja"...

Yep,ali u drugom razredu ni K od kodiranja...tek u 4. Se dotičemo ASM-a,možda u 3. C-a i to je to -.-'

Anarion.Umarth
27-01-2009, 09:04
nama u matematičkoj gimnaziji informatiku predaje ženska koja nezna riješiti osnovni zadatak!
sve znanje se zasniva na onome šta sam napraviš

Bara
27-01-2009, 11:46
Slusajte ljudi, prije su recimo kuhare upisivali neki tukci, ali i ljudi koji su voljeli kuhati! Tko danas upisuje kuhare? Upisuju ih oni momci koji nemaju 10 bodova i onda su prisiljeni biti kuhari iako to ne žele, ali zašto je to postignuto, ma hrvatsko školstvo može biti super, ono se samo prilagođava sve stupidnijoj mladeži...

Hellboy
27-01-2009, 11:49
tehničari za računalstvo, po trenutnom programu školovanja, u prvom razredu turpijaju i imaju 1-2 sata računalstva tjedno - same osnove, u drugom razredu imaju malo više računalstva uz osnove kodiranja, dok na zadnje 2 godine samo na radioničkim i laboratorijskim vježbama zapravo stječu znanje koje je zapravo vezano za njihovu struku - računala...sve ostalo što uče je manje-više opća kultura i miješani program sa ostalim "šegrtima slabih struja"...

Yep,ali u drugom razredu ni K od kodiranja...tek u 4. Se dotičemo ASM-a,možda u 3. C-a i to je to -.-'
mi smo imali u drugom osnove kodiranja...doduše to je bilo prije par godina...

Deadwalker
18-04-2009, 08:23
da malo ozivim temu...
Naime, danas sam ujutro citao jedan dobar clanak u Vecernjaku o zagrebackim studentima i njihovim buducim planovima. Naime, studenti filozofskog fakulteta se spremaju za veliki strajk kojim planiraju blokirati fakultet sve dok se ne ispuni pravo na besplatno skolovanje na svim drzavnim fakultetima u RH. Ako to pocne, nekako sumnjam da ce samo studenti na filozofskom strajkat, nego bi se to moglo vrlo lako pretvoriti u masovni prosvjed velikih razmjera poput onog srednjoskolskog iz prosle godine za odgađanje drzavne mature. Cinjenica je, da nas drzava debelo iskoristava te, ako se ne varam, mi bi po ustavu trebali imati pravo na besplatni visoki studij. Jednostavni je zalosno sto se fakulteti pretvaraju u "tvornice novaca" kojim se puni drzavni proracun. Kao osnovna i srednja, sve drzavne fakulete bi trebala financirati samo drzava kojoj mi uredno placamo porez. Al ne, kod nas se redovno svake godine povisuju skolarine, smanjuju upisne kvote(izuzetak medicina) i fakulteti se tako osiguravaju samo za one debelog džepa. O studentskim domovima nebi ni govorio rađe. Neznam, mislim da su studenti dovoljno trpili sranja koja se non-stop izvode na zahtjev "hrvatske učenjacke elite" i stvarno se treba pokrenuti. Osim toga, bolonja je također jedna vrla bolna tocka naseg skolstva te sama jos dodatno otezava ovu losu situaciju. Fakulteti bi trebali biti dostupni za sve one koji zele nesto vise u zivotu, a i kao takve ustanove bi trebali razvijati naprijed hrvatsko drustvo. Ovo sadasnja sitaucija nikako nije dobra za trenutne, ali jos vaznije i za buduce generacije...
Eto, pa neka se kolege studenti također oglase, pa da cujemo sto misli ova gamerska zajednica... :rambo:

bezimeni
18-04-2009, 09:04
Treba uvesti američki sistem.Tko se želi školovati neka to i plati onoliko koliko košta.Zašto bi netko tko se ne školuje i radi plaćao za druge.Isto je i sa svim ostalim institucijama u državi.Da li smo u kapitalizmu ili smo pitaj boga gdje.Imamo nekakav nakaradan sistem.Socijalističko-kapitalistički .

Sgt. Bull
19-04-2009, 00:42
Treba uvesti američki sistem.Tko se želi školovati neka to i plati onoliko koliko košta.Zašto bi netko tko se ne školuje i radi plaćao za druge.Isto je i sa svim ostalim institucijama u državi.Da li smo u kapitalizmu ili smo pitaj boga gdje.Imamo nekakav nakaradan sistem.Socijalističko-kapitalistički .
Želiš reći da ako jednog dana ti prerano odeš (ne dogodilo se), draže ti je vidjeti kćerku za šipkom nego za radnim stolom samo zato jer nije mogla sebi priuštiti školovanje koje bi joj omogućilo eventualni uspjeh?

bezimeni
19-04-2009, 07:30
Želim reći da u hrvatskoj u roku studij završi oko 20 posto studenata.20 % .Nekima je profesija biti student pa "studiraju" do tridesete.A radni ljudi sve to plaćaju .A radnih ljudi je sve manje a neradnih sve više...penzionera , nezaposlenih... .Pa onda dođu iz susjedne zemalje jer imaju dvostruko državljanstvo pa treba plaćati i za njihovu djecu itd.A što je sa ljudima koji uopće nemaju djecu ? Ne mogu si to priuštiti jer plaćaju za tuđu.Visoke škole treba privatizirati kao što su i vani privatizirane.Zašto su onda u kapitalističkim zemljama škole privatizirane ?

Sranja se događaju .Ne mogu svi završiti fakultet a ja ne očekujem da će itko ikada hraniti i školovati moje dijete.Zato jer štedim i uštedio sam hvala na pitanju .Zato postoje banke ( oročena štednja , životno osiguranje itd. ) , dionice ( na žalost tu sam malo popušio ) i neke druge stvari kojima se donekle osiguraš za budućnost .Uostalom dijete ima i majku koja također radi.Pa ako se meni nešto i dogodi , ne vjerujem da će ikada kucati po vratima socijale i kukati.A za tvoju informaciju znam za mnoge djevojke koje rade po trgovinama za 3000 kn i studiraju ( kod nas šipke nisu popularne ).Uostalom i ja sam se zaposlio u 18 godini života.I radim od onda bez prestanka .Bio sam upisao i fakultet uz rad.Nisam ga nikada završio jer mi se nije dalo i jer sam bio lijen ali platio sam si studij sam .Ako ništa drugo barem nisam morao nikome polagati "račune" za vlastite dobre ili loše odluke .Prvi auto mi nije kupio tata , čak ni vozački platio .Kada samo se ženili supruga i ja sami smo uštedjeli za svadbu i platili .Kao što vidiš ne volim musti ni vlastite roditelje a kamoli držvu .

Deadwalker
19-04-2009, 10:14
Želim reći da u hrvatskoj u roku studij završi oko 20 posto studenata.20 % .Nekima je profesija biti student pa "studiraju" do tridesete.

tu se slazem, a sada s bolonjom postotak ce biti jos manji sigurno, a ne veci kako tvrde "nasi uceni ljudi" :(


Visoke škole treba privatizirati kao što su i vani privatizirane.

pa neka se privatiziraju. U krajnjem slucaju to je dobro jer ce tako biti kvalitetnija obuka studenata, profesori ce biti bolje placeni i vise ce studenata zavrsiti u roku godinu kada zna da je mora dobro platiti.
Ono sta ja kazem, treba ukinuti placanje bilokakvih davanja na drzavnim fakultetima jer je to prvenstveno pljacka naroda jer kolko ja znam, mi svi redovno placamo porez i stvarno je ne-ustavno da drzava jos dodatno puni proracun na nama studentima. Ako drzavne osnovne i srednje skole su za badava, ne vidim razloga da nebudu i fakulteti.


Sranja se događaju .Ne mogu svi završiti fakultet a ja ne očekujem da će itko ikada hraniti i školovati moje dijete.Zato jer štedim i uštedio sam hvala na pitanju .Zato postoje banke ( oročena štednja , životno osiguranje itd. ) , dionice ( na žalost tu sam malo popušio ) i neke druge stvari kojima se donekle osiguraš za budućnost .Uostalom dijete ima i majku koja također radi.Pa ako se meni nešto i dogodi , ne vjerujem da će ikada kucati po vratima socijale i kukati.

naravno. Treba se snac nekako u zivotu, a ne samo kukat kako se ne moze zivjet. Istina, nisu svi za visoki studij i moze se bez fakulteta dobro zivjet ako se znas snaci u zivotu. Jer ono, badava ti pet zavrsenih fakulteta, ak se "ne znas malo okrenuti oko sebe". Misliti da ces nakon fakulteta imati stalan i siguran posao je cista zabluda.

bezimeni
19-04-2009, 10:37
Fora je u tome da bi se trebalo prestati sa oduzimanjem poreza građanima za visoko školstvo .Da ,samo za visoko jer nije obavezno .Onaj tko želi studirati bi trebao platiti punu cijenu .Osim ako ne uvedu i fakultet pod obaveznu školu.Znam da srednja škola nije obavezna ali u praksi gotovo da i je.Uostalom postoje privane srednje škole pa tko želi bolje i to može platiti ima priliku.

Nije pravedno u kapitalističkom društvu da su neki njegovi dijelovi socijalistički.Netko tko nema djecu mora porezom plaćati za tuđu.Netko ima jedno ili dvoje djece a netko petero.Ista stvar je i u zdravstvu.

Idemo onda nazad na socijalizam.Ja sam za.Živio sam u takvom sistemu i više manje bilo je dobro.Ukidaju se velike klasne razlike (bogatima se oduzima imovina ) .Svima je sve dostupno.Nakon završenog besplatnog fakulteta nemožeš dobiti putovnicu barem deset godina.Vračaš dug društvu radeći neki zahtjevniji umno/organizacijski posao ( ili neki drugi posao ispod tvoje stručne spreme ako nema adekvatnog posla) za malo višu plaću od radnika i tako vračaš dug društvu koje te školovalo. Nakon deset godina (karikiram) si slobodan raditi i živjeti gdje te volja.
A ne da dobiješ besplatnu školu pa se fino naparviš pametan i odeš preko grane na neki dobar posao za veliku lovu.

Deadwalker
19-04-2009, 10:48
ora je u tome da bi se trebalo prestati sa oduzimanjem poreza građanima za visoko školstvo .Da ,samo za visoko jer nije obavezno .Onaj tko želi studirati bi trebao platiti punu cijenu .Osim ako ne uvedu i fakultet pod obaveznu školu.Znam da srednja škola nije obavezna ali u praksi gotovo da i je.Uostalom postoje privane srednje škole pa tko želi bolje i to može platiti ima priliku.

pa fora je u tome da se uzima porez za visoko skolstvo, a mi studenti uz to i jos placamo masovne skolarine, kuzis? :wink:


Nije pravedno u kapitalističkom društvu da su neki njegovi dijelovi socijalistički.Netko tko nema djecu mora porezom plaćati za tuđu.Netko ima jedno ili dvoje djece a netko petero.Ista stvar je i u zdravstvu.

Idemo onda nazad na socijalizam.

socijalizam kao takav nije uspio, to je bio jednostavno pokusaj stvaranja nekakve utopije, koja se na kraju raspala sama od sebe. Ono, sto se moze napraviti je da drzava olaksa onima koji zele imati visoko obrazovanje na takav nacin da drzavni fakulteti rastereti placanja skolarine, te da se otvori ili privatizira malo veci broj fakulteta pa oni koji zele ultimativni tretman za vrijeme studija, neka onda i imaju tako, ali da onda i to lijepo plate. Drzava ce i tako zaraditi. Tek cemo onda biti ta, toliko zeljena, "zemlja znanja".

bezimeni
19-04-2009, 10:50
Znaš li ti što je masna školarina...pogledaj si malo cijene po američkim fakultetima.Ove naše cijene pokriju tek topli obrok profesorima.Gdje su njihove plaće , održavanje objekata i sl.To plaćaju svi građani.Korisnici i oni koji to nisu.

Arbiter of Change
19-04-2009, 10:56
Nije ekonomski izvedivo, posebno ako ideš pod pretpostavkom da je većina obitelji već po jednim "žešćim" kreditom za stan/auto tako da su šanse da netko digne kredit kako bi školovao dijete (što je metoda kojom se u vrloj nam Americi plaća to školstvo i zašto su novo pečeni dipl. ing-ovi u dugu državi 20+ godina kad završe faks) gotovo nepostojeće. Razlog zašto privatno školstvo (još) nije zaživjelo kod nas u nekim većim razmjerima, osim tu i tamo koja privatna srednja škola. Slično ali obrnuto se može primijeniti ako ciljaš na to da država financira više obrazovanje.

Deadwalker
19-04-2009, 10:58
pa znam, al je stvar da su americki fakulteti privatizirani,nasi nisu. Ako je fakultet drzavni, to znaci da bi ga i drzava u potpunosti trebala i financirati, a mi financiramo drzavu placanjem poreza, koji je uostalom, među najvisim u Europi. Vjeruj mi, to je samo skolarina, a di su jos ostali troskovi prosjecnog studenta?? Ili ne daj boze da je u jednoj obitelji vise studenata. Ajda, u starom sustavu si mogao nesto raditi da si pokrijes troskove, ali sada na bolonjskom sustavu, nema sanse, barem na mojem fakultetu. Jednostavno, nemres stici sve nikako. Hocu samo reci da trenutno biti bolonjac u hrvatskom sustavu studiranja je jako tesko :wink: Ono, trebao bi probati da vidis kako to danas funkcionira...

bezimeni
19-04-2009, 11:01
Nije izvedivo ali će biti.Trenutni mješoviti sustav je neodrživ.Vani su to odavno zaključili .Ljudi morate izabrati.Ili kapitalizam ili socijalizam.Ovaj naš narod bi se ševio ali da mu ne uđe.

Arbiter of Change
19-04-2009, 11:05
Bolonja je, u ovom svom nepotpunom obliku, nama studentima donijela više zla nego koristi. Je, potiče se redovno učenje (khm) i mislim da je neupitno da više gradiva savladaš boljim metodama jer su se poboljšale nastavne metode kao posljedica moderniziranja (projektori, jel'te), ali kao što kažeš, sve van faksa ti je paralizirano jer ne možeš ništa stići ako si redovan student. Ono da se možeš "radom školovati kroz faks" ako si sam i/ili nemaš financijsku podršku obitelji je danas više-manje mit, osim ako ti ne upadne žešća stipendija.

Da, ali mi smo ionako još uvijek prijelazna država kojoj će trebati još tko zna koliko dugo dok se proklete stvari po tom pitanju standardiziraju (današnje više školstvo ne zna tko pije, a tko plaća i nema zajedničkog programa kojeg se svi drže)... naravno, tu niti ne ubrajam posljedice tih promjena nekoliko godina nakon što se novi uniformirani sistem uvede (čuješ što Bolonja sada već radi).

Deadwalker
19-04-2009, 11:06
Ovaj naš narod bi se ševio ali da mu ne uđe.

slikovit opis bome :D
Pa dobro, nije sve bas crno ili bijelo. Mi jesmo u kapitalzmu, al tu je i uloga drzave da brine za socijalni status građana. Dakle, po meni bi trebalo za drzavne fakuletete ukinuti placanje skolarine, te povecati broj privatnih fakulteta(nesto kao VERN), pa tko oce studirati u najboljim uvjetima, a za to ima para, nek mu se i omoguci.
Ipak, tesko je to izvedivo, poznavajuci nasu vlast i nas famozni proracun

EDIT: dobro kaze Arbie, bolonja trazi da budemo redoviti i da nam je samo faks u glavnom planu, dok s financijske strane, to je gotovo ne moguce danas pokrivati. Bolonja jednostavno kao takva, jako tesko fukcionira u nasoj drzavi. Em fakulteti nisu spremni za nju kao prvo, a kao drugo, jos vaznie, em hrvatsko drustvo nije dobro financijski potkovano da bi moglo funkcionirati, barem u trenutnim uvjetima studiranja. Nesto ce se morati promjeniti, ovako bu tesko moglo dalje ici...

Arbiter of Change
19-04-2009, 11:17
Dakle, po meni bi trebalo za drzavne fakuletete ukinuti placanje skolarine, te povecati broj privatnih fakulteta(nesto kao VERN), pa tko oce studirati u najboljim uvjetima, a za to ima para, nek mu se i omoguci.
Problem je u tome što to dobro zvuči na papiru, ali bi žestoko podbacilo u praksi. Zašto? Jer treba paziti na omjer "privatni vs. državni" i predvidjeti kako bi se stanje razvijalo kad bi uveo tu promjenu. Sad, ja nisam prognozer ni statističar, ali mislim da bi zbog već spomenute ekonomske situacije GOMILA građana navalila na sada državno financirane faksove, do te mjere da bi država OPET morala morala nešto mijenjati iz čiste nemogućnosti održavanje te kvote studenata po kvalitetnim skrbi, dok bi na drugu stranu privatni fakulteti možda čak i dobili nekakvo malo povećanje broja studenata, ali koje bi opet bilo jako sitno u usporedbi sa državnim brojkama. Ovo bi se možda mijenjalo dalje kroz vrijeme, ali prvih nekoliko godina nakon tih promjena bi bilo brutalno dok se stvari ne bi smirile.

bezimeni
19-04-2009, 11:18
Po meni bi svaki radnik trebao biti plaćen onoliko koliko zaradi a ne da mu se oduzme 55% sa plaće koju zaradi kako bi se platili profesori koje ne koristi.Onaj tko je korisnik taj neka i plati . I to punu cijenu red veličine 20 000 $ (bubam ) kao što je na zapadu a ne neku sinboličnu cijenu koja jedva pokrije tetu čistaćicu u zgradi.Možda će se tada prestai dizati krediti za vikendice na moru ili dobre automobile nego za školarine.
Stipendije daju poduzetnici ako vide nadarenog studenta i tako ga unaprijed rezerviraju .Sportski klubovi naprave isto sa nadarenim sportašima.Država uskoči samohranim roditeljima i djeci bez roditelja ali to je to .Ostali plate .

Oni koji si moraju/žele platiti i zaraditi sami studiraju vanredno , uz rad ( nije se valjda i taj dio izmjenio u odnosu na 17 godina ranije).Po meni je to kapitalizam.

Herr Schnitzel
19-04-2009, 11:20
@Arbiter - A da se i ne spominje rivalstvo i preferiranje studenata s privatnih fakulteta pri zaposljavanju.

Deadwalker
19-04-2009, 11:23
Kolko ja znam privatni fakulteti su itekako dobro popunjeni. Naime, bogatih ili nazovimo to, jace srednje klase, ima dosta pa jos nekoliko privatnih fakulteta nebi skodilo uz lagani porast broja kroz iducih desetak godina. Za drzavne treba hitno ukinuti placanje skolarine jer vec po neznam koji puta, to je cista pljacka studenata i to samo da si drzava puni proracun.
Al kao sto rekoh, tesko izvedivo u sadasnjoj situaciji. Ajda, ja sam imao sada srece pa sam dobio skolarinu od grada pa ce mi biti malo lakse, al ono, situacija je opcenito iznimno losa. Bolonja samo sve pogorsava

Arbiter of Change
19-04-2009, 13:06
@Arbiter - A da se i ne spominje rivalstvo i preferiranje studenata s privatnih fakulteta pri zaposljavanju.
Mogu zamisliti da je takva situacija, premda ja nisam informiran o tome (nekoliko ljudi koje znam i koju su svi od reda završili nekakav tehnički faks nisu imali problema s tima... ali onda opet, pretpostavljam da nema toliko privatnih faksova sa tehničkom orijentacijom). Biti će veselje kad budem morao tražiti posao. :)

@Deadwalker:
Ne znam, isto kao što znam nekoliko ljudi koji su pohađali državni faks znam i nekolicinu (2 zapravo) koju su išli na privatni faks (MBA ako se ne varam) samo da bi se kur*ili tamo, da se tako izrazim, premda su im starci dali ogromne pare za faks. Sad ja ne znam koliko njih zapravo i završi tamo, jer ovdje moram biti subjektivan budući da sam ograničen iskustvom, ali time se isto tako pune tuđi koferi, samo što ovdje (još i gore) to nisu ni državni već nečiji privatni.

Svinjoguz
19-04-2009, 13:27
imam osjećaj da se nekima ne sviđa kapitalizam jer bi ekšueli nešto morali delat,... il su ljubomorni na one koji su uspjeli u kapitalističkom sustavu, fof...

hrvatskom školstvu treba apsolutna standardizacija svih segmenata i njegovih djelova, da se zna, kad sam završio osnovnu idem na višu razinu, a ne da učim iste stvari 1045. put...
da se država lati posla, mogli bi svakog talentiranog učenika stipendirat, na oxfordu i harvardu slično kao japan u 50-ima i 60-ima...a to nemremo jer KORUPCIJA oduzme previše love iz proračuna, da procesuiramo sve živo i neživo sljedećih pet godina, postreljamo mafijaše i ostatke jugosocijalističkih struktura i da mladi i vizionarski ljudi preuzmu vlast možda bi se i neš promjenilo...a sad trebamo čekat jedno 30 godina da bivši SKJovci sve do reda krepaju...
tad bi uspjeli

Sgt. Bull
19-04-2009, 13:50
@bezimeni: da ne cjepkam postove i pravim đumbus. Ukratko, ti se zalažeš za sistem koji bi i ovako zaostalu državu zavukao u dalju zaostalost i pad te bi i ovako nizak broj studenata koji ustvari studira bio još niži (iako je kako je to netko već rekao, poprilično apsurdno zahvaljujući glavešinama koje su usvojile bolonju pa ti se dan sastoji iz 8 sati na fakultetu i 4-5 učenja). Postavlja se pitanje zašto bi takav sistem vrijedio? Misliš da bi država imala nekog silnog napretka? Misliš da bi se više ljudi školovalo? Misliš da bi nakon fakulteta imao zagarantovanu budućnost? Ne bi, niti bi država imala napretka, baš naprotiv imao bi 50 000 srednjoškolaca koji su završili tehničku školu i sve što znaju raditi jeste zavrtati cijevi. Ti u tome vidiš napredak? Ja ne. I ovako ljudi u kreditima sada bi se lomili, da li da digne kredit da plati školovanje sinu ili da pokuša i on sam preživjeti. A kako bi ljudi sa dvoje djece? Jedno poslat a drugo ne? Pa i ovako se školovanje svodi na ogromne svote novca (razmisli, evo meni je ove godine trebalo preko 30 knjiga za učenje, a prva godina na fakultetu) što za knjige što za ostalo, a tek sada ogromne školarine ( i ovako se svako malo mora nešto uplatiti). Budućnost nakon fakulteta? Nema je, ako si sposoban odabrati češ struku koju voliš i koju želiš ganjati do kraja života, posla i ovako nema pa se bolje navići na to i pokušati ganjati neki poslić gdje možeš što se kaže stići od šofera do šefa, no problem je što 90% mladih želi odmah bajne plaće, velike kuće i aute u kojima će se vozati a ne da rintaju i rade kao što bi trebali. Eh tu je suština problema a ne u školstvu.

bezimeni
19-04-2009, 14:13
gle.. imamo cc 4,5 miliona stanovnika .Od tga je nešto ispod milon i pol zaposlenih.Među njima su i korsnici proračuna (školstvo , zdravstvo , policija , vojska , državani službenici , gradski službenici , komunalci...) .Vjerovatno je broj onih koji prehranjuju sve ostale negdje oko milion.Znači na svakog zaposlenog po 3-4 "parazita" .Da bi sistem funkcionirao omjer bi morao biti 50:50 .Sve ostalo je pretakanje iz šupljeg u prazno.Nepravedno je da svi participiraju a nisu korisnici .

Sad koliko bi bilo završenih studenata po kapitalističkom sistemu ne znam .Ali bi sistem bio pravedan .Onaj tko ga koristi taj ga i plaća .Ne možemo jednom nepravdom popravljati drugu .Plaće bi porasle jer bi davanja bila manja a ljudi bi morali sami birati prioritete .

Sgt. Bull
19-04-2009, 14:24
Od tih "parazita" imaš 200 000 bolesnih, od tih "parazita" imaš 200 000 beskućnika koji jedva kroje dan za danom i ne primaju nikakvu pomoć, od tih "parazita" imaš sigurno 200 000 - 400 000 (ako ne i više) penzionera, od tih "parazita" imaš sigurno i 50 000+ invalida, da nastavim? Ne prehranjuje nitko tu nikoga, porez se mora plaćati i tačka. Porez ti pravi zgrade, porez ti pravi pločnike, porez ti kupuje nove tramvaje, autobuse u kojima se voziš, šta misliš odakle ljudi koji rade u institucijama koje vodi država dobijaju plaću? Vade je iz gaća, a? Takve ideje kakve ti smatraš ispravnim i razvitak država dovele su do '92. i zahvaljujući njima sada Balkanci su primorani puzati pred Europljanima i moljakati za EU.

Sickmanno1
19-04-2009, 14:37
baš naprotiv imao bi 50 000 srednjoškolaca koji su završili tehničku školu i sve što znaju raditi jeste zavrtati cijevi.


Jako glup primjer.

I ljudi za zavrsenim faksom ima i vise nego dovoljno. Imam dva frenda koji vec 2 mjeseca traze posao (dobro jedan trazi "tek" mjesec dana) a zavrsili su fakultete (Ekonomski smjer financije i bankarstvo, A drugi FOI programer...)

Btw sa zavrsenim faksom puno ljudi nista neznaju jer je u pitanju obicna strebana. Dobro jasno je da ce se lakse snaci u podrucju gdje su zavrsili faks, ali opet ne mozes mi tvrditi da ja kao strojarski tehnicar nemrem nauciti programirati bolje od covjeka koji je zavrsio FOI...

Isto tako ja na poslu neznam nista vise o CNC stroju kao moj kolega iz druge smjene, a ja kak ti radim u struci, a on je po struci kuhar <_<

Drugim rijecima, sve je u praksi...

Uglavnom salzem se sa bezimenim. Da je kak on kaze, svi ljudi za faksom bi imali posao i placu kakvu zasluzuju, a ne da moraju zganjati posao i biti na birou....

Stopa nezaposlenosti se nece rijesiti ako faksovi budu povoljniji i sta ja znam, jer tko ce onda lopatati, kuhati, cistiti, zavarivati i raditi ostale poslove koji neukljucuju sjedenje u uredu sa klimom....

Svinjoguz
19-04-2009, 14:38
@bezimeni ovo što ti predlažeš bi smanjilo broj visokoobrazovanih osoba kojih je ionako premalo, opteretilo bi i zadužile ionako prezadužene ljude, barem ako se to ostvari sada...to bi dovelo do kraha gospodarstva i građanske ekonomije...a i siromašnija ekipa bi išla studirat u inozemstvo

bezimeni
19-04-2009, 14:41
Od tih "parazita" imaš 200 000 bolesnih, od tih "parazita" imaš 200 000 beskućnika koji jedva kroje dan za danom i ne primaju nikakvu pomoć, od tih "parazita" imaš sigurno 200 000 - 400 000 (ako ne i više) penzionera, od tih "parazita" imaš sigurno i 50 000+ invalida, da nastavim? Ne prehranjuje nitko tu nikoga, porez se mora plaćati i tačka. Porez ti pravi zgrade, porez ti pravi pločnike, porez ti kupuje nove tramvaje, autobuse u kojima se voziš, šta misliš odakle ljudi koji rade u institucijama koje vodi država dobijaju plaću? Vade je iz gaća, a? Takve ideje kakve ti smatraš ispravnim i razvitak država dovele su do '92. i zahvaljujući njima sada Balkanci su primorani puzati pred Europljanima i moljakati za EU.

Ti sigurno misliš da sam ja izmislio toplu vodu :rotfl: .Ovo što ti ja govorim je normalana stvar u kapitalizmu .A na prosjačkom štapu smo upravo zbog sistema koji se bazira na solidarnoisti .Kada bi svatko platio ono što potroši problema ne bi ni bilo.

I tko je spomenuo da se ne mora plaćati porez? Za razliku od tebe ja ga uredno plaćam 17 godina .I nikome nism dužan ni jedne kune.Nemam ni kune kredita .Kako sam ja mogao a horda beskućnika ne može .Živim li ja u nekom drugom sistemu ?

Svatko neka plati ono što potroši.A ne da ja moram plaćati za nekog drugog ili netko drugi za mene.Nismo u socijalizmu. Tu se ne ubrajaju , DA PONOVIM , djeca samohranih rodiutelja , djeca bez roditelja djeca invalida.Njih treba stipendirati država ako žele studirati i ako su dobri studenti.

Kaj , ja koji to plaćam ne bi trebao imati ni pravo glasa ? Moje je samo da šutim i plaćam ?

Herr Schnitzel
19-04-2009, 14:48
Nas sistem se nikako ne bazira na solidarnosti. Bazira se na kradji i korupciji. U Skandinaviji vlada prava socijaldemokracija (iliti solidarnost) i, pazi sad, bogatiji su od ostatka svijeta (osim eventualno Svicaraca, koji imaju slican sistem i Arapa kojima je valuta nafta, a ne novac). Tako da da, solidarnost funkcionira.

bezimeni
19-04-2009, 14:52
Sigurno ne funkcionira ako na jednog zaposlenog dođu četri uzdržavana.To ni jedan lumen nemože provesti osim ako im nafta ne curi u potocima.

Svinjoguz
19-04-2009, 15:03
e jebiga, stanovništvo stari, niski natalitet-visoki mortalitet, prezaduženi smo, sve više staraca , ljenjivaca i nezaposlenih...

Sgt. Bull
19-04-2009, 15:04
Primjer je banalan onoliko koliko treba biti. Opet se cjepkaju postovi i ne gledaju u cijelini, pogledaj slobodno što sam napisao, ako upišeš što voliš i želiš, sve će doći na svoje, ako ne, trebaš biti svjestan činjenice da češ provesti narednih 7 godina studirajući 3 tekuće, da češ po završetku biti gluplji nego kada si upisao i da nećeš blage veze imati šta trebaš raditi samo zato što si upisao što ti je rekao otac ili gdje ide većina (pogledaj ekonomske fakultete 1000 upisanih, gdje će raditi svi oni?). Ako se odlučiš za jednu karijeru moraš biti svjestan činjenice da češ se time baviti do kraja života, i ne samo baviti već obnavljati i proširivati znajnje jer bez toga nema nikakve ideje o napretku u karijeri i općenito o napretku u životu. Treba odvagnuti kakav je fakultet ispravan izbor za osobu koja ga upisuje i koliko je to prava ideja o nastavku obrazovanja kao i o formiranju života.
@bezimeni:Prije svega malo smanji ritam, nitko te nije napao niti išta, nisam te optužio ili nešto, ako se ne znaš raspravljati onda nemoj. Drugo, moji roditelji plaćaju porez, rade u firmi i imaju plaće dovoljne dobre da se može živjeti, imovinsko i kreditno stanje nije tvoja stvar. To kako si ti mogao da 17 godina plačaš porez i da se ne zadužiš nije moja briga, ja kažem ovo, ima horda ljudi koji su dužni. Rijetki su oni koji u ovom sistemu normalno žive bez kredita a da nemaju posla preko neke veze ili da im suprug(a) ne rade u nekom ogromnom poduzeću, vidiš možda si ti upravo jedan od tih pa sada ovde se pre*avaš o sistemu koji bi trebao jer ti imaš sve a to što neki nemaju za koru hljeba zbog profitera koji su spremni rođenu mater pred lavove baciti samo za pare nije tvoja briga. U pravu si nije tvoja briga, to je briga za LJUDE. Amen, O'n'O.

bezimeni
19-04-2009, 15:29
Ništa se ja ne preseravam .Da sam se preseravao ne bih u tvojim godinama imao već jednu godinu staža .I svakoga mogu pogledati u oči .

E sad ako zbog drugačijeg mišljenja ja za tebe nisam čovjek , zaboli me .Nikada nisam gledao kome ću se svidjeti.Nisam tip koji će se bilo kome ulizivati.Što mislim to i kažem .Znam da bi svima bilo najdraže da zborno pjevamo kako je "država" kriva.

Sgt. Bull
19-04-2009, 15:55
Ništa se ja ne preseravam .Da sam se preseravao ne bih u tvojim godinama imao već jednu godinu staža .I svakoga mogu pogledati u oči .

E sad ako zbog drugačijeg mišljenja ja za tebe nisam čovjek , zaboli me .Nikada nisam gledao kome ću se svidjeti.Nisam tip koji će se bilo kome ulizivati.Što mislim to i kažem .Znam da bi svima bilo najdraže da zborno pjevamo kako je "država" kriva.
Preseravaš se i to uveliko. Odlično, radiš od 18te. I moj otac je tovario čumur u 15toj. Pa znaš šta kaže? Spreman je raditi još stotinu godina ako mora samo da meni obezbjedi obrazovanje, da završim fakultet jer u današnjem društvu čovjek vrijedi koliko jezika zna, a ne koliko godina radi. Čovjeka oblikuje diploma i odjelo, a tebi ako je draže da ti dijete od 18te radi kao crnac od 8 do 8, go ahead. Bucaš se u prsa sa tim kako radiš, pa prema tebi ispada kako svi koji studiraju su ustvari paraziti. Okej, jesmo ti mi krivi što nisi imao šansu da studiraš, ili je možda kriv Tito i kompanija? Mi, ofc.

bezimeni
19-04-2009, 16:03
Tko kaže da nisam imao šansu? Mogao sam birati .Odlučio sam ne studirati .

Zašto sam se javio u ovu temu? Vrlo jednostavno .Ne zato da se preseravam nego da ponudim i drugu stranu , drugu perspektivu .Vidio sam kukanje oko toga kao je školovanje danas skupo.Iz moje perspektive nije .Opet se moram ponavljati.

To što plaćate nije ni približno punoj cijeni , ni približno.Nagrađeni ste sustavom solidiranosti.Da li to znate cijeniti , ne .Da li će te to vratiti društvu ....rijetko.
Ne znam kaj je čumur ali otac te krivo uči.Čovjeka ne oblikuju diploma i odjelo.Bože...
I ne brini za moje potomstvo...sve ću ja paltiti , nije bed.Već se godinama pripremam za to a ne 5 do 12.

Herr Schnitzel
19-04-2009, 16:13
Nije mislio na oblikovanje karaktera, nego na vrijednost u trzistu rada.

Sgt. Bull
19-04-2009, 16:25
Čekaj, nisi želio studirati? Pa zašto sada odjednom treba ograničiti sistem studiranja na samo jaču klasu? Kako ti znaš koja je puna cijena kada nisi studirao, da ti nije dobra vila rekla možda? Ili možda tvoje mišljenje i znanje formira štampa? Nemaš iskustva kako je studirati, nisi u stanju da napraviš osnovnu razliku između intelektualne i radničke klase a pričaš o tome kako moj otac mene pogrešno uči?? Moj otac je mnogo više nego ti svjestan stanja kakvo je, svjestan je i činjenice kako ovdje nema budućnosti, sa ili bez diplomom osuđen si da radiš kao crnac. Ono što mene moj otac uči jeste sistem vrijednosti, normalno uvijek je na prvom mjestu porodica, ali razmisli, da bi dobro živio ja i moja djeca i žena nekada, šta misliš šta je potrebno? Zašto misliš da studiram? Bez odjela i diplome sam nitko i ništa i bez toga mogu se samo nadati uspjehu, sa diplomom dobiti ću i odijelo a sa njim i uvjete za normalan život. Ne brinem se ja za tvoje potomstvo, lijepo je vidjeti da se pripremaš za sve što slijedi, svaka ti čast, ali vidiš za razliku od tebe, moj otac nije mogao da se priprema niz godina jer vidi sjeba, rat je izbio par godina nakon mog rođenja i zamalne su roditelji ostali bez svega što su imali, sječaš se '92. godine?

bezimeni
19-04-2009, 16:36
Opet se moram ponavljati...imaš na stranici prije.Zaposlio sam se i upisao fakultet uz rad (vanredni ) Radio sam i probao što je studiranje.Predavnja preko vikenda , preko tjedan posao.Nisam završio jer mi se nije dalo , jer sam bio lijen ( nisam nikada pretjerano požalio osim zbog uplačenog novca).Mnogi u mojoj situaciju su završili , radili i vanredno studirali .Imao sam solidnu plaću imam je i danas .Radim umjereno i ne bunim se.Nismo se bunili ni kada smo si studij sami plaćali .A vidim da se neki bune kada im je skoro sve plaćeno.Kada sam ja vanredno studirao godina je koštala oko 1000 DM + svi ostali izdaci ako se ne varam .A plaća je bila 200 DM preračunato iz tadašnjeg hrvatskog dinara (91/92godina ) ponovno ako se ne varam.Pa se studiralo i nije se plakalo.Nije se prosjedovalo.

eddie2142
19-04-2009, 17:01
Slazem se sa bezimenim. nemaju se pravo danasnji studenti zaliti, kad im je sve placeno. A danas da bi uspio trebas imati samo malo vijuga i kapital za tvrtku, no diplomas required...

Sickmanno1
19-04-2009, 17:07
@Sgt. Bull

Moj tata je jaci od tvog...

Sgt. Bull
19-04-2009, 17:24
@bezimeni:Evo računica, da se svede na kraju.
Redovni: Pri upisu 1000 kn se odmah uplaćuje + manja svota na papirologiju i za upisnicu
Vandrednri:Pri upisu uplaćuju ili na dvije rate 3600 kn + manja svota na papirologiji i za upisnicu
I redovni i vandredni: a)U prvom tjednu nastave dobiješ tonu literature, obavezne, bez koje ne možeš izaći na ispit, evo za primer jedan predmet iz I semestra koji zahtjeva sedam (7) knjiga. Fakultetska literatura koja bi tobajagi trebala biti dostupna u kopirnicama nema cijenu manju po knjizi od 80-100kn. Sada ti izračunaj, svaki predmet (osim jezika) ima minimalno 2-3 knjige, većina 4-5, dok oni malo opširniji zahtjevaju i više. Računica je sigurna, na knjige ti ode bruka novca, ne usudim se reći ni okvirnu svotu. Uzmi u obzir kako od devetog do petog mjeseca imaš dva semestra, go ahead do the count.
b)Upisi u Semestar, prijave ispita(x2-3 puta): Sigurno preko 200kn ode na to, upiši prvi semestar, upiši drugi, kupi papire, potvrdi papire, uplati premiju osiguranja, uplati premiju ovoga, onoga. Vrijeme i novac odoše u nepovrat.

@sickmanno1:i has bigger peepee than you :yuck:

bezimeni
19-04-2009, 17:33
Pa to je tu negdje...sobzirom da sam ja morao tada za jednu godinu dati 5 prosječnih plaća odmah na startu ( priznajem da nisam 100% siguran sobizirom da su prošle godine).
I nitko nije prosvjedovao i plakao .Preko tjedna radiš za tadašnjih pišljivih ratnih 100 eura cijeli mjesec a preko vikenda se školuješ.Nakon posla se pripremaš za ispit. Kao što rekoh ja zbog neinteresa i ljenosti nisam ni uplatio drugu godinu ali znam mnoge koji su diplomirali .I isto su se morale kupovati knjige , plaćati za svaki ispit...biljeg ovaj biljeg onaj.

Ali sve je to NULA .Znaš li koliko bi te koštala PUNA cijena studiranja? Znaš li da ameri dižu kredit na 20 godina radi školovanja ? Istina , lakše nađu posao ali ima ga i ovdje tko želi raditi.

Feanor
19-04-2009, 17:41
Sadasnji studenti se imaju puno pravo buniti, istina jeda nam je vecina stvari placena, ali i dalje su dosta veliki izdaci..
Ma pogledaj malo primjer po forumu lik cak ni ne kupi orginalnu igru pa se buni na bugove iako je to samo 300 kuna orginal...
Kad upisujes faks pod jednim pravilnikom a koji se u toku skolovanja izmjeni 500 puta onda imas razloga za buniti se..
KAd ti uvale profesora kojeg su izbacili iz 3 različita faksa onda se imas pravo buniti...
Kad profesori i asistenti zaborave da imaju predavanje ili vjezbe imas se pravo buniti
KAd ti u ponedjeljak i utorak nemas niti je dan predmet ali zato u cetvrtak imas od 8 do 20 s jendom pauzom od 30 minuta onda se imas pravo buniti...

MIslim da ljudi koji ne studiraju ili se ne skoluju nemaju prava da sudjeluju u ovoj raspravi, bez uvrede bezimeni ali ti neznas kako je studirati danas...

Sgt. Bull
19-04-2009, 17:43
Istina ali Američka diploma je prihvaćena svugdje u svijetu dok se troškovi razlikuju od univerziteta do univerziteta. NYU semestar košta 15 000 $ a npr. na Harvardu ta je cijena oko 45 000 $. U Americi postoji i sistem studiranja gdje ti država plaća trošak a ti ga naknadno odrađuješ radeći u određenoj firmi za minimalac, nekih pet do deset godina nakon čega si "slobodan". Postoje i krediti koji se mogu dići za školovanje i iznose do 50 000 $, tu su i razne stipendije koje se dijele, olakšice i tako to. Kod nas nema olakšica, stipendije dobijaju rijetki, o kreditu ni ne pomišljaj jer nemaš posla...

@eddie:U Americi za osnivanje kompanije potrebno ti je 10 000 $ i 24 sata da pričekaš da dobiješ potvrdu nakon toga, sve je na tebi. Možeš li tako kod nas? Ne baš.

Deadwalker
19-04-2009, 17:45
Slazem se sa bezimenim. nemaju se pravo danasnji studenti zaliti, kad im je sve placeno. A danas da bi uspio trebas imati samo malo vijuga i kapital za tvrtku, no diplomas required...

boze razmisljanja... :( :(

Slazem se vecinom sa Sgt. Bull-om i covjek ima prav kada kaze da sa diplomom imas, ako nista, barem malo sigurniju buducnost. @Bezimeni, to sto si ti studirao prije 15-ak godina, to su onda bila skroz drukcija vremena, a studij se od tada jako promjenio. Neznam, tesko mi je nekome pricati ko nije studirao po bolonji, al dok kazes:

Vidio sam kukanje oko toga kao je školovanje danas skupo.Iz moje perspektive nije .Opet se moram ponavljati.

To što plaćate nije ni približno punoj cijeni , ni približno.Nagrađeni ste sustavom solidiranosti.Da li to znate cijeniti , ne .Da li će te to vratiti društvu ....rijetko.
jesus, kako si u krivu. Reci to roditelju koji ima 3 djece, 2 studenta i danasnje uvjete zivota. Nije skupo kazes?? Let me see, 7000kn skolarina, 1500kn mjesecno stan, barem 400 kn mjesecno za hranu i ostale potrepstine, knjige, razni materjali+ svi ostali neplanirani troskovi. Ja neznam kolko je za tebe normalna cijena studiranja, al kolko sam skuzil, po tvojem ako nemamo dovoljno para ni ne trebamo studirat i trebamo biti sretni sto je drzava solidarna? Ako je tebi ova drzava solidarna, onda mora da si nekakvi izuzetak. Neznam cijeniti sto stari godisni u mene u trosi preko 10 soma kuna.... o, itekako znam. Ja neznam sto je za tebe definicija skupog studija, al mislim da je ovo poprilicno skupo za hrvatski standard. Ili da studiranje ostavimo samo za one imucna džepa, a mi ostali nek crncimo!? U svakom slucaju, zanimljivo razmisljanje imas... :(

bezimeni
19-04-2009, 17:45
Ja ni nisam sudjelovao u raspravi ako pričmo o svakodnevnim problemima...pa naravno da o tome nemam pojma.Ja sudjelujem u raspravi oko financiranja .Koliko vidim neki misle da je državni novac tamo neki imaginarni novac koji pada sa neba .To je ono što je mene zasmetalo.Ne pada to sa neba.

i ovak...to kaj netko ima troje ili sedmero djece mene zabolli srednje uho.Ja nemam ...misliš da ja ne znam naštancati troje djece.Ako ih oma troje neka se i skrbi o njima a ne da se ponaša kao neodgovorni roditelj.Što ih je imao troje ako ih ne može uzdržavati.Kaj , da mu ih ja uzdržavam ?

Majka
19-04-2009, 17:53
Školovanje je nešto osnovno što se treba pružiti svakome, i to besplatno, barem što se mene tiče. Nisam pročitao svaki post u ovoj temi, ali koliko sam skontao, bezimeni sad sere po školstvu, jer više nije učenik/student. Isto tako će srat npr. o umirovljenicima kako imaju prevelike mirovine il nešt slično, a da je on umirovljenik, mirovina bi mu bila premala. Nisu svi u istoj financijskoj i obiteljskoj situaciji kao i ti, i velikom broju ljudi je školovanje preskupo.


Ja ni nisam sudjelovao u raspravi ako pričmo o svakodnevnim problemima...pa naravno da o tome nemam pojma.Ja sudjelujem u raspravi oko financiranja .Koliko vidim neki misle da je državni novac tamo neki imaginarni novac koji pada sa neba .To je ono što je mene zasmetalo.Ne pada to sa neba.

Zar nije bolje da se državni novac troši na školstvo, nego na neke mutne poslove kojima će političari uzimat novac sebi? Ipak smo na Balkanu.



i ovak...to kaj netko ima troje ili sedmero djece mene zabolli srednje uho.Ja nemam ...misliš da ja ne znam naštancati troje djece.Ako ih oma troje neka se i skrbi o njima a ne da se ponaša kao neodgovorni roditelj.Što ih je imao troje ako ih ne može uzdržavati.Kaj , da mu ih ja uzdržavam ?

Također mene zaboli srednje uho što ti nemaš troje djece. Ne mogu se zakoni krojit po tvojoj mjeri. I isto tako, nisu svi u istoj situaciji. Ti razmišljaš više o roditeljima, nego o djeci, koja su tu važnija. Zašto bi djete plaćalo za neozbiljnost roditelja? Školovanje bi trebalo biti besplatno. Znanje je moć:P.

Deadwalker
19-04-2009, 18:01
ja sam naveo to samo kao primjer. No dobro, nek je i jedno, nije bitno. Samo hocu reci da studiranje danas definitivno nije jeftino i ne bune se studenti bezveze. Ne studiras u danasnjem sustavu i neznas kak je to. Mene samo iritira kad kazes da mi kao mi studenti neznamo kako je studiranje zapravo skupo i onda mi pricas o nekakvoj Americi. Boze, ovo sta sada je vec preskupo za hrvatski standard, a kamoli da je jos skuplje...imamo se apsolutno pravo buniti i ostvariti svoja prava koja nam i pripadaju. Jednostavno je cinjenica da se na drzavnim fakultetima nebi trebala placati nikakva davanja i tocka.

bezimeni
19-04-2009, 18:03
Trebalo bi biti besplatno ? Ali tko će to platiti ?SMiisliš da će ovakava situacija još dugo potrajati .Na jednog zapslenog dođu 3-4 uzdržavana. Zašto se onda uopće naplaćuje bilo što ako ima novaca na bacanje ?

Deadwalker
19-04-2009, 18:13
Pa u tome i jest problem. Drzava bi trebala, ali zbog nesposobnosti nase vlasti da vodi ovu drzavu i vanjskog duga od nekih 40 milijardi eura to je trenutno neostvarivo. Itekako sam toga svjestan i sumnjam da se moze sta promjenit. Al valjda vec po stoti put kazem, fakultet je drzavni, sto znaci da ga samo i iskljucivo treba drzava financiratSkao osnovne i srednje skole. Sve ostalo je pljacka naroda. Moji starci također placaju porez i ne vidim razloga zasto bi se jos trebalo dodatno placati drzavi. To sto si prije rekao da je faks stvar izbora, jebi ga, ako toliko hocemo da budemo "zemlja znanja"(kao sto se politicari hvale) onda neka nesto i naprave po tom pitanju.

bezimeni
19-04-2009, 18:18
OK

Ja više ne sudjelujem u raspravi dok mi netko ne ponudi način financiranja ove države a da većina bude zadovoljna.

Radnoci žele veće plaće , penzioneri penzije , studenti besplatno školovanje , strane banke žele naplatiti kamate na dane kredite ,nezaposleni žele nova radna mjesta , podstanari žele jeftinije stanove , gladni žele jeftiniju hranu , država treba veći pdv....

Zna se broj zaposlenih , broj u zaposlenih u državnim službama , broj uzdržavanih i broj penzionera.

Deadwalker
19-04-2009, 18:23
mene nitko ne uzdrzava osim mojih roditelja, barem trenutno. A to sto si sve napisao samo govori u kakvoj "prekrasnoj drzavi zivimo" i kolko toga ne stima. Svi ostali traze prava pa ne vidim zasto nebismo i mi studenti. Imamo svoja prava i kvragu ako ih nebudemo trazili...a to kako ce drzava to financirat? To nije moj problem, nego gospodina Sanadera ili nekog drugog na visokoj poziciji...

bezimeni
19-04-2009, 18:25
Ha ,ha ..pa ti si rođeni političar. Konkretna rješenja ni pod razno samo fraze.Samo znaš da bi trebalo biti besplatno i da bi to "država" trebala platiti :thumbs2: .

Deadwalker
19-04-2009, 18:31
pa nije moj posao niti sam placen da se bavim drzavnim financijama i trazim nacine kako isfinancirati sve to. To radi gospodin Suker...ja samo znam da se drzavni fakulteti nebi trebali placat i da imamo pravu socijalnu drzavu, i ne bi placali.

No dobro, znam ja sta tebe muci...glede tog omjera radno-aktivnih i neaktivnih, mislim da bi se trebalo nekako naci novce za skolstvo jer di ces bolje uloziti sada novac nego u skole koje ce jednog dana podarit ljude koje ce moci nesto vise napravit za ovo drustvo a i istina bog, od covjeka koji ce mjesecno zarađivat 10k soma, drzava ce vise utrziti poreza nego od radnika koji zarađuje 3k kuna... :wink:

bezimeni
19-04-2009, 18:35
Konkretno molim.Prihodi , rashodi...nije ovdje nikome posao da se time bavi.Nismo tu zbog posla nego zabave.Rasprave radi idemo konkretna rješenja bez fora kao bi ovo ili ono moralo biti besplatno.Ništa u životu nije besplatno ...čak ni smrt.

Deadwalker
19-04-2009, 18:54
joj, nemam vise zivaca raspravljat, vidim da neces neke stvari shvatit, ili ne mozes...ne kazem da je besplatno niti bi studiranje moglo biti u potpunosti besplatno. Samo kazem da bi drzava trebala ukinuti skolarine koje nema pravo uzimati za fakultete koji su drzavni. Ocito se ti sa time ne slazes i smatras da smo mi studenti samo teret drustvu od kojeg nema nikakve koristi. Ok, to je tvoje misljenje i ja ga postujem u svakom slucaju, ali se ne slazem s njim. Mislim da nema bolje stvari u koje drzava moze ulagati nego li je to skolstvo. Benificije u buducnosti su velike...e sad, kako naci rjesenje i novce za taj problem stvarno neznam. Slazem se da je preveliki omjer onih koji rade naspram onih koji su "teret" i to treba nekako rjesiti...kako, nisam toliko pametan

bezimeni
19-04-2009, 19:06
joj, nemam vise zivaca raspravljat, vidim da neces neke stvari shvatit, ili ne mozes...ne kazem da je besplatno niti bi studiranje moglo biti u potpunosti besplatno. Samo kazem da bi drzava trebala ukinuti skolarine koje nema pravo uzimati za fakultete koji su drzavni. Ocito se ti sa time ne slazes i smatras da smo mi studenti samo teret drustvu od kojeg nema nikakve koristi. Ok, to je tvoje misljenje i ja ga postujem u svakom slucaju, ali se ne slazem s njim. Mislim da nema bolje stvari u koje drzava moze ulagati nego li je to skolstvo. Benificije u buducnosti su velike...e sad, kako naci rjesenje i novce za taj problem stvarno neznam. Slazem se da je preveliki omjer onih koji rade naspram onih koji su "teret" i to treba nekako rjesiti...kako, nisam toliko pametan


Pusti floskule ili što ja smatram...nevažno je što ja smatram ( a u krivu si ) .

Državna blagajna nije na nuli nego je u debelom minusu.Svaki mjesec vlada mora dignuti kratkoročni kredit kako bi isplatila plaće državnim službenicima koje u zadnje vrijeme redovito kasne.
Novi dugoročni krediti su ludost.Prezaduženi smo a sami krditi su trenutno jako skupi .U državi se prodalo sve što se imalo za prodati a ako je nešto i ostalo dionice su trenutno toliko niske da bi to bio poklon a ne prodaja.

Ti želiš da je studentima sve besplatno.Sobzirom na broj studenata riječ je o velikim sredstvima .Zaključili smo da nema viška ni jedne jedine kune.Kome bi ti UZEO da bi studenti mogli DOBITI .I to bi trebalo uzimati svaki mjesec.

I pokušaj riječ državno više ne pisati .Ne postoji državno jer država nije firma koja nešto prizvodi .Ako je fakultet državni da li su i studenti koji završe taj fakultet vezani nekim državnim ugovorom ili su slobodni ljudi .

Deadwalker
19-04-2009, 19:13
isuse boze, ko da ja toga nisam svjestan. Pa sam vec rekao da znam da je sada nemoguce ostvariti takva prava, posebice u ovoj kriznoj godini i s ovakvim minusom kakav je u proracunu. Samo govorim kako se studenti nepravedno dodatno operesuju svake godine kako bi si, ajda recimo ne drzava(kad te vec to tolko smeta), nego vlast podmirila dio troskova i minusa. Ono, cijelo vrijeme se vrtimo u krug, ja jedno pricam a ti drugo... :roll:

eddie2142
19-04-2009, 19:15
Nije istina, pravedno su optereceni tim teretom.

bezimeni
19-04-2009, 19:17
Svi smo mi nepravedno opterečeni.Radnici imaju pre veliki porez , penzioneri pre malu penziju ...da ne nabrajam.Zašto bi studenti bili izuzetak i prolazili besplatno?

Razzarach
19-04-2009, 19:19
kuda će va država ak ludi budu bez škole i znanja
kako vi mislite zarađivat? kopat krumpire možda?

bezimeni
19-04-2009, 19:21
Pa poljoprivreda je uz turizam zadnja perspektivna grana u ovoj zemlji.Jedino tu nešto i možemo napraviti.Što , tebi je ispod časti sa diplomom ili bez nje kopati krupire ako se isplati ?

Majka
19-04-2009, 19:22
Svi smo mi nepravedno opterečeni.Radnici imaju pre veliki porez , penzioneri pre malu penziju ...da ne nabrajam.Zašto bi studenti bili izuzetak i prolazili besplatno?

Zato što su djeca budućnost :(


Pa poljoprivreda je uz turizam zadnja perspektivna grana u ovoj zemlji.Jedino tu nešto i možemo napraviti.Što , tebi je ispod časti sa diplomom ili bez nje kopati krupire ako se isplati ?

A zašto si se ti onda školovao? Idi lijepo sad kopat krumpire.

Arbiter of Change
19-04-2009, 19:23
Evo mene da ne ispadne kako je ovo samo dijalog između vas dvojice. :)

Iskreno, shvaćam stajališta obojice, ali stvar je u tome da gurate ekstreme koji nikako ne mogu proći u našoj klimi. Zašto? Jer smo, zbog rata i drugih stvari, nacija koja je demografski u banani i koju stalno na dno potežu penzioneri i ratni invalidi (ne kažem to u nekom uvredljivom smislu, ali istina je istina). Konkretno gledano, ja ne vidim nikakve značajnije pomake po pitanju državnog financiranja u tom sektoru dok se ne izmjeni nekoliko generacija čisto promatrano po tom pitanju jer nam je to očigledno ogroman teret.

E sad, besplatni faks financiran od strane države. Ideja je dobra, ali stvar je u tome da bi to bio još jedan izdatak za državu našu koja već ionako puca po šavovima kad su u pitanju dugovi i općenito izdatci. Pitanje se nameće samo od sebe, budući da nemamo neke rezerve (naprotiv) - odakle će država namiriti samo onu osnovicu koju će izgubiti kad se ukinu prihodi od faksova? Ja za ovo ne vidim konkretno riješenje jer da ga ima netko bi ga već vjerojatno našao i smislio način kako da stavi prihod od toga sebi u džep.

Na drugu ruku, privatizirani faksovi/faksovi sa većim upadnim cijenama u našem kraju isto tako imaju relativno male šanse za uspjeh, ako zbog ničeg drugog onda iz čisto ekonomskih razloga koje sam već negdje ranije naveo. Istina, ovo možda zaživi za nekoliko desetljeća ili kasnije, ali za sada je to neizvedivo, a ja iskreno i ne znam koliko je poželjno jer time znanje postaje ekskluziva rezervirana samo za one sa viškom novca ili neke treće pak.

Uglavnom, ovo stvarno je tema kod koje se vrtimo u krug jer nema konkretnog rješenja osim ako ne gledamo dosta daleko u budućnost, a to je izgleda vještina čiji je nedostatak naša država već dovoljno puta pokazala do sada tako da se stvarno moram složiti s onim da treba čekati novu i modernu ekipu sa novim pogledima i još važnije ISKUSTVOM sa trenutnim stanjem višeg obrazovanja. Danas ni farmer ne možeš biti tako da pokupiš motiku i kažeš "idem ja orati njivu!", bar ne ako želiš biti uspješni farmer ili trošiti novac na tim koji će ti se baviti delikatnijim stranama posla.

Razzarach
19-04-2009, 19:23
slobodno ti budi retaj al sa znanjem je lakše zaradit nego ako si neki zemzo na oranici

Deadwalker
19-04-2009, 19:24
Svi smo mi nepravedno opterečeni.Radnici imaju pre veliki porez , penzioneri pre malu penziju ...da ne nabrajam.Zašto bi studenti bili izuzetak i prolazili besplatno?

e daaaaaj vise molim te, kaj si mutav ili sta!? :? Pa ako ljudi nisu zadovoljni nek se bune, pa i mi cemo se...imamo demokratsko pravo na to a i možda se nesto i postigne...koje pitanje, ajme majko

EDIT: izlazim iz ove rasprave, mislim da je Arbie dao sasvim dobar zakljucak cijelog problema

cham3leon
19-04-2009, 20:09
Kratak komentar:

Koliko Hrvatska mora forsirati više školstvo nisam baš previše siguran, kad joj se i tako ne isplati previše, bar kako sada stvari stoje. Bijednih 7% (možda više nije toliko, nisam u toku) visoko obrazovanih ljudi u zemlji je svakako premalo, ali problem je što Hrvatska ne čini dovoljno da zadrži ljude sa višim obrazovanjem u državi, već ljudi koji završe fakultet u velikom broju odlaze u inozemstvo.

Naravno, i ja bih volio besplatno studirati ( ah, što sam full of crap, pa ja i studiram besplatno :D ), i razumijem ja to, ali možda to i nije pravo rješenje. Hrvati su općenito navikli dobivati svašta besplatno, dok je u ostatku svijeta to mnogo drugačije. Baš sam slušao interview sa Obamom prije nego je izabran, govorio je o školskom sustavu i studiranju. U tom interviewu je iznio par stvari koje misli ostvariti (ne znam je li mu to u međuvremenu već pošlo za rukom). Ono što me je jako zainteresiralo je opcija svojevrsnog državnog stipendiranja studenata koji si ne mogu platiti studij koje bi funkcioniralo na taj način da studentu država daje stipendiju kojom može platiti studij (možda mu nađu i posao), ALI nakon toga mu daju priliku da tu sumu postupno VRATI kad se zaposli! E to je nešto čega se ne viđa kod nas. Ne kažem da sam ja nešto bolji, ta odrastao sam tu i totalna sam ljenčina.

Profesor na našem faxu nam je dosta govorio o tome. Naši ljudi također misle da imaju PRAVO na radno mjesto. U standardnom kapitalističkom svijetu ti se prvo moraš izboriti za neko radno mjesto. Također nije uobičajeno da čovjek cijeli život provede na jednom te istom radnom mjestu, već izmijeni nekoliko poslova u svom radnom vijeku.

W3DR4N
19-04-2009, 20:30
Nisam pratio ovu raspravu dosad jer je bila leglo plačljivaca, no bezimeni je to fino pokrenuo i doveo na novu razinu.
Slažem se u potpunosti s čovjekom. Okusio je život, okusio je vrijeme, stajališta, navike i jednostavno ima dovoljno kredibiliteta pričati o svemu.

Školovanje u hrvatskoj je kriminalno jeftino. Naravno Bull, ja bih povećao školarine u nebo, u prosjeku od 25-50 tisuća kuna godišnje. Ne bi to uoppće smanjilo broj studenata, već bi iz tih redova isfiltriralo neradnike, bezkičmenjake, ljenčine i ostale parazite školstva. Tek tada bi fakultet završavalo 80% i više upisanih i oni koji bi krenuli studirati, završavali bi ga u roku i s guštom, jer bi pad godine bio preveliki udarac za novčanik.
Znam čovjeka koji dobro zarađuje, no više od 50% godišnjih primanja daje u visoko školstvo, seminare i druge izvore obrazovanja. Taj čovjek će iskoristiti svako znanje koje stekne, taj čovjek će upiti svaku riječ koja mu se nudi. Krvavo plaća, krvavo uči, krvavo puno zna.

Kad je školarina bijednih 5000~10000 kuna godišnje, onda svatko upiše fakultet tek toliko da živi na grbači roditelja i države. U hrvatskoj je studiranje čisti hobi, jer je to najjeftinija isprika da od 18-25 godina visi po kavama, igra world of warcraft, jede topli obrok za par kuna i živi na roditeljkoj grbači 400 kilometara dalje bez ikakvog nadzora.

Deadwalker, Arbiter, ništa vama bolonja ne brani, pogotovo ne rad. No kad bi radili uz studiranje, tko bi umjesto vas imao vremena kukati po forumima kako im je teško, kako nemaju vremena, kako ih škola pritišće. Dajte molim vas. Igrate se, gledate filmove, serije, čitate knjige, izlazite i općenito trošite enormnu količinu vremena na neiskoristive gluposti. Da sve to vrijeme uložite u dodatno samoobrazovanje ili studenski rad, ne bi imali ni vremena, a bogme ni potrebe ovdje dolaziti i kukati.

Hrvatsko društvo je lijeno. Ne da im se raditi, uvijek je kriza i lakše je doma sjediti godinama nego tražiti posao i raditi. Hrvatska ima oko 400 000 nezaposlenih, a službe i servisi za traženje posla u ovom trenutku imaju otvoreno preko 10 000 natječaja za rad od kojih će se popuniti možda 1 500. Ne da nema posla, nego se ljudima ne radi. Znam hrpu likova kojima je gotovo smiješna činjenica da ne rade, a zadnji put kad su bili na moj-posao ili na hzz-u je bilo kad je padao predlanjski snijeg.
Ekonomksa mobilnost u hrvatskoj je isto stran pojam, što je vani normalno. Kad se treba preseliti 300 kilometara da bi se studiralo na roditeljskoj grbači, nikome ništa. Kad se treba preseliti toliko kilometara dalje zbog poslovne prilike, a jebiga, bude otvoreno bliže radno mjesto.

Prije godinu dana me čovjek pitao želim li prevoditi tekstove za odlične dodatne prihode. Studentica koja mu je to radila je slala ofrlje, često kasnila i bila izuzetno neodgovorna. No kako šeće klince, sve češće ju je viđao na kavama i jednostavno je najurio. Reko gle, ja ne stignem, biti ću sretan ako večeras pojedem večeru u razumno vrijeme. No više neće studente uzimati jer iako su mu manji trošak, jednostavno su preneodgovorni, lijeni i spori. Danas mu to radi umirovljena profesorica, na koju je potrošio novca da je uvede u računala, platio osnove rada na računalu i osnove officea, te kupio računalo. Više nema problema s rokovima i kvalitetom, a ona ima ugodnu i dobro plaćenu starost.

Nemate nikakvu osnovu za kukanje, već vam se jednostavno ne ustaje ujutro, ne putuje u školu i ne uči. A to je lijenost, a ne hrvatsko školstvo.

Herr Schnitzel
19-04-2009, 20:38
Školovanje u hrvatskoj je kriminalno jeftino. Naravno Bull, ja bih povećao školarine u nebo, u prosjeku od 25-50 tisuća kuna godišnje. Ne bi to uoppće smanjilo broj studenata, već bi iz tih redova isfiltriralo neradnike, bezkičmenjake, ljenčine i ostale parazite školstva.
Ne, nego ce odbiti perspektivne mlade ljude koji jednostavno nemaju i ne mogu toliko placati te ce zavrsiti neku strucnu skolu i raditi (ako imaju srece), a tatini sinovi kojima se i tako ne da uciti ce i dalje biti tamo paraziti.

Ekonomska mobilnost je nepoznat pojam jer, pazi sad, ljudi ne mogu naci prikladan smjestaj za razumnu cijenu. Moraju ili kupiti stan ili biti podstanari, a svi znaju koliko je podstanarstvo regulirano u nas.

I da, molim te da me uputis na tog covjeka kojemu treba prevodjenje. :)

bezimeni
19-04-2009, 20:39
Vedran ..da sam ja to rekao hebali bi mi mater svi po redu .Jer ja sam po nekima eto mutav ..valjda zato jer se ne povodim i razmišljam vlastitom glavom .

cham3leon
19-04-2009, 20:40
@Weky

Ajde, pa se ja jednom u životu s tobom slažem. Ne znam je li to posljedica socijalizma ili što, ali Hrvati su, kako bi ti rekao, lijeni. Bolonja također jest vrlo dobra stvar, bar s ovog aspekta jer eliminira vječne studente.

@Šnicla: Dobro, možda je stvarno malo pretjerao s 50k školarine, ali u globalu ima poantu...

Majka
19-04-2009, 20:43
Slažem se da je hrvatski narod lijen. Ali jebote, ja u srednjoj školi sam po cijele dane u školi, vježbam nekoliko sati dnevno sve instrumente koje sviram, sviram u uspješnim komornim sastavima itd. I šta sad? Da kad se vratim kuć oko 10 sati navečer (a u školu sam krenio u 7 ujutro !) i onda da odem na posao i da tam radim, pa da spavam 2 sata i tak svaki dan, sam da bi mogao ići na fakultet? Slažem se da ima lijenih studenata, al jebiga, nisu svi takvi. Al ajd, reći ću da znaš bolje, jer nagađam da poznaješ više studenata od mene. Al zar ne bi bilo bolje pružiti besplatno školovanje, no onda ga jako otežati, tako da ne bi moglo biti toliko ljenčina?

edit: slažem se sa šniclom

Arbiter of Change
19-04-2009, 20:49
Deadwalker, Arbiter, ništa vama bolonja ne brani, pogotovo ne rad. No kad bi radili uz studiranje, tko bi umjesto vas imao vremena kukati po forumima kako im je teško, kako nemaju vremena, kako ih škola pritišće. Dajte molim vas. Igrate se, gledate filmove, serije, čitate knjige, izlazite i općenito trošite enormnu količinu vremena na neiskoristive gluposti. Da sve to vrijeme uložite u dodatno samoobrazovanje ili studenski rad, ne bi imali ni vremena, a bogme ni potrebe ovdje dolaziti i kukati.
Naravno da mi ne brani... ako ne planiram spavati. Ja konkretno, pored redovnih predavanja, vježbi i učenja na koje se moram učiti (khm), gubim minimalno 1 sat na transport svaki dan tako da je većina mog kukanja na forumu (koje sam počeo prakticirati) napisana sa laptopa za vrijeme pauza ili već spomenutog transporta. Začudo, ja nemam slobodnog vremena (ne sjećam se kada sam zadnju put bio vani na kavi, a kamoli na pijančevanju i uz to mi trune AoC 30 dana jer jednostavno stignem igrati). Ukratko, ja nemam neku slobodnu aktivnost na koju dodatno trošim vrijeme i opet sam mrtav na kraju dana, mrtav da samo čekam da se strusim negdje (eventualno jedan dan tjedno sam baš navečer slobodan).

Naravno da smo lijeni, mislim da smo to svi shvatili i nismo imali potrebu isticati to nešto posebno. Dovoljno mi je da pogledam sve oko sebe, hell, dovoljno je da pogledam SEBE ponekad i to mi postaje više nego jasno.

W3DR4N
19-04-2009, 20:57
Ne, nego ce odbiti perspektivne mlade ljude koji jednostavno nemaju i ne mogu toliko placati te ce zavrsiti neku strucnu skolu i raditi (ako imaju srece), a tatini sinovi kojima se i tako ne da uciti ce i dalje biti tamo paraziti.

Ne, ne bi zbog toga, već zbog toga što bi ti mladi ljudi bili prelijeni da rade i paralelno izvanredno studiraju.
Poslodavac ima porezne olakšice pri plaćanju studiranja svom zaposleniku i veće firme će s guštom platiti školarinu čovjeku koji je studij spreman završiti.
Firma u kojoj radim plaća zaposlenici privatni fakultet bez oduzimanja postotka plaće. Za par godina će imati fantastičnog menadžera koji u dušu poznaje firmu.


Ekonomska mobilnost je nepoznat pojam jer, pazi sad, ljudi ne mogu naci prikladan smjestaj za razumnu cijenu. Moraju ili kupiti stan ili biti podstanari, a svi znaju koliko je podstanarstvo regulirano u nas.

Baš čudno kako onda ima toliko studenata u stanovima, a kad dođe do zaposlene osobe, stanovi su preskupi. Naravno da su preskupi kad je u pitanju tvoj novčanik, a ne mamin i tatin.
Stanarine su za zaposlene osobe jeftinije jer stanodavcu daju veću sigurnost plaćanja, manje su doma, manje buke rade, uredniji su, odgovorniji.... da nabrajam dalje?


I da, molim te da me uputis na tog covjeka kojemu treba prevodjenje. :)

Više nikoga ne upućujem. Dvaput sam se opekao na dva različita mjesta i više nikome nisam veza. Osim sebi.

@majka
Ja spavam u prosjeku oko četiri sata. Nedostatak nadoknađujem vikendima i štetnim kofeinskim supstancama.

Sgt. Bull
19-04-2009, 21:05
Školovanje u hrvatskoj je kriminalno jeftino. Naravno Bull, ja bih povećao školarine u nebo, u prosjeku od 25-50 tisuća kuna godišnje. Ne bi to uoppće smanjilo broj studenata, već bi iz tih redova isfiltriralo neradnike, bezkičmenjake, ljenčine i ostale parazite školstva. Tek tada bi fakultet završavalo 80% i više upisanih i oni koji bi krenuli studirati, završavali bi ga u roku i s guštom, jer bi pad godine bio preveliki udarac za novčanik.
Jedna riječ - Bolonja. Koliko god ružna, loša, grozna i nepoželjna bila. Paraziti koji su do sada pravili svoje leglo na fakultetima više neće moći. Pravo na ponavljanje imaš jednom. Imaš određene termine za ispite i ako ne položiš dobiti češ još jednu šansu za popravak, više ne. Kako se zasniva na ECTS bodovima, imaš pravo prenjeti 6 istih, što je jedan predmet (predmeti validni za studije povijesti su od 4 do 6 bodova, nema manje tako da prenosiš jedan ispit) koji polažeš naredne godine u vrijeme kada to rade učenici koji studiraju godinu iz koje si prenio predmet. Bolonja također eliminiše bilo kakvu vrstu drugih aktivnosti, tako da ako želiš da prođeš sa minimalnim uspjehom, moraš učiti (konkretno, ispitni rokovi u Septembru - Decembru - Januaru - Aprilu - Maju - Junu, to su parcijalni I semestra - završni I semestra - popravni I semestra- parcijalni II semestra - završni II semestra - popravni II semestra) tako da ta priča o parazitima ne drži vodu nikako jer eto sreća u nesreći je ta Bolonja.

Duke of Earl
19-04-2009, 21:10
@majka
Ja spavam u prosjeku oko četiri sata. Nedostatak nadoknađujem vikendima i štetnim kofeinskim supstancama.
Tako je, treba brutalno žrtvovat zdravlje i slobodno vrijeme da bi ušao u korporativnu mašinu, nema šta. Nema nikakve šanse da ću ja sebi oduzimat normalnih 6-7 sati sna koji su mi potrebni da normalno funkcioniram, da bi mogao raditi i školovati se, makar ne imao novaca, tako i ne tražim puno. Da, lijen sam bolesno i uživam u tome. Nije ovo ništa protiv tebe, svaka ti čast ako se stvarno toliko žrtvuješ za školu i posao, ja znam da to sigurno ne želim, i živim sretnim "parazitskim" životom.

Majka
19-04-2009, 21:19
@majka
Ja spavam u prosjeku oko četiri sata. Nedostatak nadoknađujem vikendima i štetnim kofeinskim supstancama.

I ja sam, kada sam igrao igre još. Točnije wow. Dan mi je bio ovakav, buđenje u 6, priprema za školu, odlazak u pol 7. Onda imam pauzu od 1 do 2 većinom. Onda od 2 do 9 glazbenu. Dođem kući oko 10. Sviram još sat, sat i po (jer sam preumoran). I onda sam išao igrat wow, od negdje 12 do 2. Imao sam 15 godina onda.

Sada imam 17 i imam toliko obaveza da ne stignem ništa igrat, jedva stignem koji film pogledat (kad nisu praznici, naravno). Stignem jedino vikendom izaći van. Nekad i petkom, ali petkom većinom imam nastup. Ah, jadan ja:P.

Uglavnom, slažem se s činjenicom da je većina studenta lijena, jer gledam to po mojoj sestri koja ima 23 godine i još živi sa roditeljima, dok ja već sviranjem zarađujem novac za eventualni stan u zagrebu,nagodinu kad tamo budem studirao (roditelji će mi ono što mi nedostaje nadoplatit).

Ali i dalje se držim toga, da bi bilo bolje postrožit fakultete, tak da se ne može ljenčariti, ali ih učiniti besplatnima, tako da svatkoSdobije šansu da ode na fakultet i da ga završi, pod uvijetom da radi naravno, a ne da ljenčari.

W3DR4N
19-04-2009, 21:21
@duke
Nemam ni ja ništa protiv tebe, no zato te ne očekujem na ovakvim smiješnim i suludim prosvjedima.
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page ... 25006.html (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/04/18/0025006.html)

Duke of Earl
19-04-2009, 21:29
Daj,Duke,trebas se zrtvovat malo da ostvaris neke ciljeve.

A što ako zapravo nemam nikakvih ciljeva ?

@duke
Nemam ni ja ništa protiv tebe, no zato te ne očekujem na ovakvim smiješnim i suludim prosvjedima.
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page ... 25006.html (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/04/18/0025006.html)
Ja protestiram protiv prosvjeda. I tako neće postić apsolutno ništa, ali ono, to je ipak filozofski, pun mladih aktivista i "anarhista". Kad je opće u hrvatskoj zadnji put neki prosvjed dao dobre rezultate ? Većinom izađu na ulicu i viču izlizane parole, a zapravo ni sami nemaju pojma koji im je krajnji cilj.

W3DR4N
19-04-2009, 21:42
Daj,Duke,trebas se zrtvovat malo da ostvaris neke ciljeve.

A što ako zapravo nemam nikakvih ciljeva ?

U današnjem sistemu poslovanja ne uspjevaju oni s najviše škole, niti oni s najjačim vezama.
Uspjevaju oni koji su se spremni najviše žrtvovati.

Dreamer Deceiver
19-04-2009, 21:43
Daj,Duke,trebas se zrtvovat malo da ostvaris neke ciljeve.

A što ako zapravo nemam nikakvih ciljeva ?

@duke
Nemam ni ja ništa protiv tebe, no zato te ne očekujem na ovakvim smiješnim i suludim prosvjedima.
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page ... 25006.html (http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/04/18/0025006.html)
Ja protestiram protiv prosvjeda. I tako neće postić apsolutno ništa, ali ono, to je ipak filozofski, pun mladih aktivista i "anarhista". Kad je opće u hrvatskoj zadnji put neki prosvjed dao dobre rezultate ?SVećinom izađu na ulicu i viču izlizane parole, a zapravo ni sami nemaju pojma koji im je krajnji cilj.

pred godinu dana kad su se pobunili ( s pravom ) protiv državne mature :)

cham3leon
19-04-2009, 21:51
Ne? Znam jednog lika (zapravo znam mnogo takvih) koji učenje stavlja iznad svega. Inače je totalno kewl i nije štreber. Psuje sve živo po hrvatskom (srednja škola) i povijesti, ali ima 5 iz svega toga. Zašto? Jer uči i daje 100% od sebe. On će dogurati kamo god želi.

Isto tako znam nekoliko kolega s faksa koji uče sto na sat i ownaju na svakom ispitu. Nisu blagoslovljeni IQ-om 185 ili psihičkim moćima, nego imaju fantastične radne navike. Rad, frende, to je recept za uspjeh. Svaki uspjeh. U stolnom tenisu, studiranju prava, predsjedničkoj kampanji.

keko
19-04-2009, 21:57
Da, radne navike. Smatram da ih treba razvijati od početka školovanja, tj. točno si zadati određeno vrijeme koje ćeš raditi. U osnovnoj školi uopće nisam učio, ali sam prolazio s 5 jer sam slušao na satu i sve uspio zapamtiti. Ali to me je zeznulo. Sad sam u 1. srednje, ima puno više gradiva, činjenica itd., a problem je u tome da uopće nemam radne navike, jedva se natjeram na učenje prije testa. Prvo polugodište sam jedva prešal s 4.

Svinjoguz
19-04-2009, 21:59
činjenica je da obrazovanje uopće nije bitno, već iskorištavanje prilika oko sebe, danas je fakultet samo formalnost ljudi moji...

bezimeni
19-04-2009, 22:02
činjenica je da obrazovanje uopće nije bitno, već iskorištavanje prilika oko sebe, danas je fakultet samo formalnost ljudi moji...


Nije baš tako .Bolje ga je imati nego ne imati.Ljudi te drugačije doživljavaju .To je glavna prednost diplome .

K4ciga
19-04-2009, 22:06
Ne? Znam jednog lika (zapravo znam mnogo takvih) koji učenje stavlja iznad svega. Inače je totalno kewl i nije štreber. Psuje sve živo po hrvatskom (srednja škola) i povijesti, ali ima 5 iz svega toga. Zašto? Jer uči i daje 100% od sebe. On će dogurati kamo god želi.
Isto tako znam nekoliko kolega s faksa koji uče sto na sat i ownaju na svakom ispitu. Nisu blagoslovljeni IQ-om 185 ili psihičkim moćima, nego imaju fantastične radne navike. Rad, frende, to je recept za uspjeh. Svaki uspjeh. U stolnom tenisu, studiranju prava, predsjedničkoj kampanji.
Hehe,da.Naravno da će u srednjoj proći sa takvim ponašanjem,međutim bude li takav i poslije,teško da će...dogurati dalje od razgovora za posao.

###DK###
19-04-2009, 22:15
Da, rad je bitan, međutim, kako je već rečeno, treba više toga za uspjeh.
Doduše, što se tiče učenja, mislim da i u tome treba imati nekakvu granicu. Bar u srednjoj školi.
Poznajem osobu koja ima sve 5 u gimnaziji, ali kada ju je netko pitao gdje se nalazi kip slobode, ta osoba to nije znala.
A uči 5-6 sati dnevno. To je meni malo pretjerano. Bar za srednju školu.

Svinjoguz
19-04-2009, 22:31
činjenica je da obrazovanje uopće nije bitno, već iskorištavanje prilika oko sebe, danas je fakultet samo formalnost ljudi moji...


Nije baš tako .Bolje ga je imati nego ne imati.Ljudi te drugačije doživljavaju .To je glavna prednost diplome .

...ako se planiraš zaposlit u nekoj tuđoj firmi i lizat guzicu šefovima sa diplomom cijeli život...neki imaju drukčije planove, jes kad čuo za malo poduzetništvo?u razvijenim zemljama je to okosnica gospodarstva a kod nas je to zanemarena grana, umjesto da ekipa gleda ne realno znanje i mogućnost stjecanja novih vještina oni gledaju kako će brže bolje do papira kak bi mogli ladit jaja na radnom mjestu...i onda dođe do opće tmurnosti, nezadovoljstva blablabla...

bezimeni
19-04-2009, 22:39
Guzice ćeš lizati ovako ili onako ...bio ti uposlenik ili gazda.Nekome ćeš lizati ( gazde obično ližu svojim platišama , klijentima ) .Arogancija ne prolazi .A sa diplomom definitivno imaš prednost kod onog prvog dojma .Naravno da mnogi ne mašu diplomom jer se boje odgovora da su prekvalificirani za neki posao jer neki poslodavci zaziru od diplomaca.Ima svega .

Svinjoguz
19-04-2009, 22:44
fali nam prvenstveno realno znanje i želja za učenjem i radom, forsiraju se bezvezne stvari a struka se zanemaruje...
poglemo ameriku, svi im govore da su glupi, da imaju nisku razinu opće kulture etc. al taj isti amer je tijekom svog školovanja učio stvari koje se tiču neposredne struke a ne gluposti koje nemaju veze s vezom, i tu je glavna razlika između nas i amera
jedan njihov biolog nezna možda kaj su to lateranski ugovori al je zato izumio nov način poboljšavanja svojstva hrane...ili lijek za global warming

Herr Schnitzel
19-04-2009, 22:47
Ako je opca kultura glupost koja nema veze s vezom, jao nama.

Svinjoguz
19-04-2009, 22:48
il razvijaj ekonomiju il laprdaj po forumima...

Herr Schnitzel
19-04-2009, 22:56
A na koji nacin ti razvijas ekonomiju?

Svinjoguz
19-04-2009, 22:57
imam izvoz oraha

cham3leon
19-04-2009, 23:01
Ne? Znam jednog lika (zapravo znam mnogo takvih) koji učenje stavlja iznad svega. Inače je totalno kewl i nije štreber. Psuje sve živo po hrvatskom (srednja škola) i povijesti, ali ima 5 iz svega toga. Zašto? Jer uči i daje 100% od sebe. On će dogurati kamo god želi.
Isto tako znam nekoliko kolega s faksa koji uče sto na sat i ownaju na svakom ispitu. Nisu blagoslovljeni IQ-om 185 ili psihičkim moćima, nego imaju fantastične radne navike. Rad, frende, to je recept za uspjeh. Svaki uspjeh. U stolnom tenisu, studiranju prava, predsjedničkoj kampanji.
Hehe,da.Naravno da će u srednjoj proći sa takvim ponašanjem,međutim bude li takav i poslije,teško da će...dogurati dalje od razgovora za posao.

Misliš? Kažem ti, takvoga bi svatko htio u svojoj firmi. Kad završi obrazovanje fkors. U tome nema neke filozofije. Mislim, čovjek stvarno nije nešto specijalno inteligentan, bistar, itd. ali sve to on nadoknađuje radom. Rad je ključ za sva vrata, ne razumijem što je to što bi mu eventualno prifalilo po tebi? Ni za jednu školu ne trebaš biti genije, ali svaku možeš završiti s određenom količinom rada. S radom stekneš znanje koje na radnom mjestu kombinirano opet s radom daje željene rezultate.

@svinjoguz: Lizanje guzice je stvarnost i nešto što ćeš morati naučiti raditi nažalost. To što ćeš ti biti savršeno iskren nikoga ne impresionira, ali ako si dobar ass sucker možeš do dobre plaće, radnog mjesta, itd.

Eto još jednog primjera: Sa mnom je u srednju išao neki lik, čovjek je sve 4 godine primao stipendiju jer je prolazio s 5, nije morao na maturu i sad je upisao FER i vjerojatno će ga uspješno završiti i zaposliti se u USA ili negdje za neku bogovsku plaću.

Ne, nije lumen. I ne, nema neke radne navike. Dapače, lijen je gotovo kao i ja. U čemu je razlika pitate se? Kameleonizacija i ulizivanje. Poslije rada najbolji put do uspjeha. ON je trebao imati ovaj nick, a ne ja. Istovremeno mi se gadi i divim mu se.

Čim je počela nastava u 1. srednje, primio se najvećeg lumena i pravio se da imaju iste interese kako bi mu ovaj pomagao matematiku. Ulizivao se svim mogućim profesorima. Pa i svim kolegama. Nekako je istjerao tih 4.6 toliko da ima 5, a kasnije su mu svi tu ocjenu poklanjali na principu "Ah, naumio je sve 4 godine proć sa 5, pa ću mu dat 5, ajde..."

Na kraju, kad mu se činilo prikladnim, vjetrić je zapuhao u drugom smjeru, pa se počeo uvlačiti jednoj drugoj ekipi, sve odreda lijevo orijentiranim nadobudnim učenicima. Ne znam iz kojih točno privilegija, ali odmah se počeo praviti komunjara i ko fol slušat ex yu rock. Pritom je ovog genija s kojim je na početku bio najbolji frend počeo ogovarat i srat po njemu, ponekad i po meni iza leđa.

Iskreno rečeno, ljiga od čovjeka. Također škrt ko bodul, i radije će dvadeset minuta stajati pokraj kioska da prodavačica pogleda u drugom smjeru nego dati dvadeset kuna za Gameplay. Svaki čips ili burek moraš skrivat od njega jer je preškrt da si kupi vlastitu hranu.

Pravo pitanje je kako može spavati noću, i kamo on uopće ide? Ako dođe do neke masne pozicije, kako će se on mirne duše pohvaliti svojim "uspjesima", ne znam, ali svakako će dogurati dalje od mene.

Sickmanno1
19-04-2009, 23:24
Enivej...evo prije 2 sata sam bio na razgovoru za posao. Selim 11.5 u Albaniju :D. Radit u PVC proizvodnji kao direktor.

Imam zavrsenu srednju skolu i 3 godine radnog staza i nije tatina firma...

:thumbs2:

Sta ce mi faks?

bezimeni
19-04-2009, 23:27
Pa kaj tam ideš sa irokezom...si siguran da te neće dočekati novinari s obzirom na senzacionalni izgled :D .

Sickmanno1
19-04-2009, 23:30
Pa kaj tam ideš sa irokezom...si siguran da te neće dočekati novinari s obzirom na senzacionalni izgled :D .

Ma daj pusti me....danas sam se zbog razgovora sisao i brijao :(

Arbiter of Change
19-04-2009, 23:30
Screens... we wantz them. :)

Hellboy
19-04-2009, 23:35
Tit...I mean pics or GTFO! :D

Sickmanno1
19-04-2009, 23:36
Ja sam jedan od onih zaostalih ljudi koji jos nisu uspijeli kupiti digitalac...al evo prvi put dok odem u birc bude me konobar slikal sa iphonom pa da vidite :D

A slike iz Albanije ce doci kasnije ^^

Hellboy
19-04-2009, 23:37
Bolje je da te nacrta. Kamera na tom čudu je takva da ćeš ispasti još gadniji nego inače. :D

bezimeni
19-04-2009, 23:38
Ajde nemoj nas zaboraviti.Javljaj se obavezno .

Sickmanno1
19-04-2009, 23:40
Pa ima Albanija internet lol :D

Idem u Durres, koji i nije tak zaostao ^^

@Hell

Pa zadnja slika koju sam uplodao je slikana sa iphonom <_<

bezimeni
19-04-2009, 23:42
Pa nisam se ni mislil da buš dimne signale slao.

Hellboy
19-04-2009, 23:46
Pa ima Albanija internet lol :D

Idem u Durres, koji i nije tak zaostao ^^

@Hell

Pa zadnja slika koju sam uplodao je slikana sa iphonom <_<
To sam primjetio kad sam ju išao...doraditi. :D
Fotka je ispala dobro dok ju ne uvećaš malo. :D

King tiger
20-04-2009, 00:37
kazu da je duress ili drač gg.

K4ciga
20-04-2009, 01:23
Misliš? Kažem ti, takvoga bi svatko htio u svojoj firmi. Kad završi obrazovanje fkors. U tome nema neke filozofije. Mislim, čovjek stvarno nije nešto specijalno inteligentan, bistar, itd. ali sve to on nadoknađuje radom. Rad je ključ za sva vrata, ne razumijem što je to što bi mu eventualno prifalilo po tebi? Ni za jednu školu ne trebaš biti genije, ali svaku možeš završiti s određenom količinom rada. S radom stekneš znanje koje na radnom mjestu kombinirano opet s radom daje željene rezultate.

Jesi li ti pročitao moj post? Nijedan poslodavac koji drži do ugleda svoje firme ga neće zaposliti - pod uvjetom da se nastavi tako ponašati.Nebi mi vjerovao koliko se na to pazi,jer iskreno,tko treba zaposlenika koji dođe na sastanke u poderanom odijelu i neobrijanog,koji po mogućnosti kasni ali najgore,kako si ti rekao,"psuje na satovima".U ovom slučaju,sumnjam da bi zaista na sastanku poslao klijenta u beepku materinu,ali bi se vjerojatno postavio arogantno.

Tvoj prijatelj je već u srednjoj pokazao opiranje autoritetima i buntovno ponašanje,ali to je srednja.Ruku na srce,tko nije bio buntovan u srednjoj? Posao je druga pjesma,i prije će uzeti nekog tko nema diplome niti znanje i sposobnost kao tvoj prijatelj,ali koji ima manire i ponašanje.

Herr Schnitzel
20-04-2009, 08:58
Nije rekao da psuje naShrvatskom i povijesti, nego da psuje hrvatski i povijest, to jest, ne podnosi te predmete. Bar sam tako shvatio.

cham3leon
20-04-2009, 09:59
I ne nosi poderanu odjeću. Pogotovo ju ne bi obukao na razgovoru za posao. Pa neće budućeg poslodavca poslati u tri rodna mjesta, ffs. I da, gade mu se ti predmeti ali ih svejedno uspješno završava s 5. Na satu valjda ne psuje, iako ima i takvih u toj školi, ali pustimo sad to.

Arbiter of Change
20-04-2009, 22:07
O veselja na filozofskom faksu. :)
Mogli su se barem objaviti precizniji zahtjevi studenata tako da se točno zna, a ne da javnost samo nagađa.

Maloki
20-04-2009, 22:08
Enivej...evo prije 2 sata sam bio na razgovoru za posao. Selim 11.5 u Albaniju :D. Radit u PVC proizvodnji kao direktor.


Eeeee, nauči albanski, pa možemo na forumu pričat a da nas nitko ne kuži ni 5% ^^

Majka
20-04-2009, 22:20
Jebote, što ćete biti alternativni. Pouči i mene.

Sickmanno1
20-04-2009, 22:47
Enivej...evo prije 2 sata sam bio na razgovoru za posao. Selim 11.5 u Albaniju :D. Radit u PVC proizvodnji kao direktor.


Eeeee, nauči albanski, pa možemo na forumu pričat a da nas nitko ne kuži ni 5% ^^

Bilo bi mnogo cool od tebe da mi kazes neke osnove tipa kak se kaze hvala, da, molim.... :D

bezimeni
20-04-2009, 23:15
I normalno gladan sam , žedan sam , molim pivu ...

Deadwalker
21-04-2009, 08:55
O veselja na filozofskom faksu. :)
Mogli su se barem objaviti precizniji zahtjevi studenata tako da se točno zna, a ne da javnost samo nagađa.

a dobro, zato su nas novinari detaljno obavjestili...klik ovdje (http://www.index.hr/vijesti/clanak/ako-je-besplatno-obrazovanje-nemoguce-zasto-ga-ima-13-clanica-eu/430477.aspx)

u svakom slucaju, u potpunosti podrzavam inicijativu, ali to je jako tesko ostvarivo u nasoj drzavi i posebice u ovoj kriznoj godini...

bezimeni
21-04-2009, 11:41
Krizna godina :rotfl: .Kriza traje već odavno.Nije se u ovoj godini ništa promjenilo osim što su krediti jako poskupjeli pa se "država" više nema gdje "jeftino" zaduživati i što "država" više nema što za prodati.Krizna godina će se nastaviti i postati krisna desetogodina.Mislim da smo jedna od zamalja sa najkasnijim datumom u godini kada prestaješ raditiu za "državu" i počneš za sebe.Na što mi još mogu udariti porez ? Na svježi zrak koji udišem?

Arbiter of Change
21-04-2009, 18:07
Al' shvati, nije bitno je li toliko krizna godina ili nije, već je bitna percepcija javnosti... a Hrvati su masteri kad je bitchanje u pitanju.

bezimeni
21-04-2009, 18:17
Al' shvati, nije bitno je li toliko krizna godina ili nije, već je bitna percepcija javnosti... a Hrvati su masteri kad je bitchanje u pitanju.


ne samo kada je kukanje u pitanju , nego kada je nešto "besplatno" dobiti od države..

Goran Milić je nedavno imao reportažu iz Australije.Pitao je tamo jednog imućnijeg australca koliku će mirovinu imati .Kaže mu on da od države nikakvu jer ju ni ne traži.Pita ga ovaj pa kako to .Kaže ja sam dobro zarađivao u životu , društvo mi je to omogućilo i stvorio sam dovoljno za ugodnu starost tako da nikavu državnu mirovinu neću koristiti makar imam pravo na nju. Kad pogledaš takvo razmišljanje je kod nas znanstvena fantastika.

Neven <R>
21-04-2009, 21:50
Kad pogledaš takvo razmišljanje je kod nas znanstvena fantastika.
Za Rajića, Todorića i ekipu nije.

Svinjoguz
21-04-2009, 22:00
O veselja na filozofskom faksu. :)
Mogli su se barem objaviti precizniji zahtjevi studenata tako da se točno zna, a ne da javnost samo nagađa.

a dobro, zato su nas novinari detaljno obavjestili...klik ovdje (http://www.index.hr/vijesti/clanak/ako-je-besplatno-obrazovanje-nemoguce-zasto-ga-ima-13-clanica-eu/430477.aspx)

u svakom slucaju, u potpunosti podrzavam inicijativu, ali to je jako tesko ostvarivo u nasoj drzavi i posebice u ovoj kriznoj godini...
aj promisli o ovom glupom postu pa se javi...

Deadwalker
22-04-2009, 09:18
evo, slusam na vijestima danas da su se ovima u Zagrebu, prosvjedu pridruzili studenti u Zadru, te da kao jos planiraju studenti iz Rijeke i Splita. E sad, kolko je to tocno, neznam...ste vi iz Rijeke culi nesta o tome?


aj promisli o ovom glupom postu pa se javi...

neznam kaj ti oces, ja sam samo stavio link da se forumasi malo informiraju... :wink:

cham3leon
22-04-2009, 10:18
Ja nisam još ništa čuo, ali osobno mislim da bi bilo uber glupo blokirati fax zbog prosvjeda. Jest da bi blokirali nastavu tako da se možemo zabavljat, ali ja imam ispit iz matematike uskoro i hoću ga položit čim prije. Da je još nekakav cilj prosvjeda, ajde, ali ovo...

Neven <R>
22-04-2009, 10:40
A kakav bi ti cilj prosvjeda?

Arbiter of Change
22-04-2009, 10:52
"Predstavnici uprave, ministarstva i njihovi službeni i neslužbeni glasnogovornici sugeriraju nam da bi zahtjev za besplatnim obrazovanjem bilo nužno formulirati u birokratskom žargonu pravnika i administratora da bi bio suvisao i razumljiv. Time impliciraju da bi samo pravnici bili u stanju izraziti relevantne i suvisle političke zahtjeve, što je besmislica čiju očitost, nadamo se, nije potrebno posebno dokazivati. Svrhu te igre, međutim, nije teško prozreti: ona predstavlja pokušaj da se nadležnost za proizvodnju društveno relevantnih i "kompetentnih" političkih stavova suzi na vrlo usku elitu birokratskih stručnjaka. Politički zahtjevi su, međutim, zahtjevi koji se tiču pitanja od značaja za društvo u cjelini. Smisao demokracije leži upravo u tome da artikulaciju političkih zahtjeva dopušta svim građanima"

Ovo je vjerojatno jedna od boljih izjava koju sam čuo u zadnje vrijeme i s kojom se apsolutno slažem, ali mislim da Ciganović malo previše idealizira u dopisu Indexu pa se opet stvara dojam kako su studenti u blokadi ništa više nego idealisti i pobunjenici koji, eto čisto slučajno, imaju neostvariv cilj (čim je Ciganović na kraju krenuo s onim o "mijenjaju političara" tako da ostanu samo oni kojima je doista stalo).

cham3leon
22-04-2009, 10:54
@Neven

Ma ne znam, osobno bih htio da se kod nas malo standardizira ta bolonja, a ne da ju svaki fakultet interpretira na svoj način. Tako bi lijepo bilo vidjeti kod nas mogućnost da se kolegij kolokvira kakva postoji na nekim drugim fakultetima.

Slažem se s Wekyjem oko besplatnog školovanja. Mislim da nam to zbilja nije potrebno, nego su Hrvati razmaženi i sve žele besplatno. Ako stvarno želiš završiti fakultet, prijavi se za stipendiju, pa ćeš ga moći plaćati. Ovako se većina studenata dolazi na fax zajebavat, što je bezvezno trošenje vremena i novca na račun države.

Neven <R>
22-04-2009, 11:27
Ali stvar je u tome da i ako su ciljevi neostvarivi, barem će se pokazati vlasti da ne mogu dalje ovako nastaviti, a to je povećanje cijena uz smanjenje kvalitete studija.


Slažem se s Wekyjem oko besplatnog školovanja. Mislim da nam to zbilja nije potrebno, nego su Hrvati razmaženi i sve žele besplatno. Ako stvarno želiš završiti fakultet, prijavi se za stipendiju, pa ćeš ga moći plaćati. Ovako se većina studenata dolazi na fax zajebavat, što je bezvezno trošenje vremena i novca na račun države.
Ovo boldano nimalo ne stoji, jer bi se vrlo lako moglo uvesti da ako se ne skupi svih 60ECTS bodova u roku, sljedeća godina studija plaća pa onaj koji se zajebava nek se zajebava, a onaj koji želi završiti u roku neka bude nagrađen za to.

A ovo da su Hrvati razmaženi i žele sve besplatno, pa FFS ako nešto treba biti besplatno i dostupno svima, onda je to obrazovanje, jer obrazovani ljudi će jednog dana omogućiti gospodarski napredak i porast standarda. U svakom slučaju bolje da na to ide novac poreznih obveznika umjesto na razne službenike koji su preplaćeni, a ne rade ništa. Uz to u našem višem školstvu treba puno toga promjeniti, profesori ili neka predaju i bave se studentima ili neka se bave znanstvenim radom, a ne situacija kakva je sada da asistent i demosi sve rade, a on dođe ispredavati svoje 3h u tjednu i za to pokupi kakvih 8k kn.

Neven <R>
22-04-2009, 11:57
Evo proglas studentske inicijative pa koga stvarno zanima o čemu se radi neka pročita:


P r o g l a s

Nezavisne studentske inicijative za besplatno obrazovanje



Mi, studenti i studentice, udruženi u zahtjevu za ukidanje naplaćivanja visokoškolskog obrazovanja na svim razinama (preddiplomskoj, diplomskoj i postdiplomskoj), preuzeli smo 20.4.2009.

Filozofski fakultet u Zagrebu.



Ovu akciju poduzimamo u znak prosvjeda protiv oduzimanja prava na svima dostupno obrazovanje bez obzira na imovinsko stanje.



Tijekom akcije blokirat ćemo nastavni proces te se kroz niz tribina i predavanja pripremiti na daljnje akcije u smjeru zaštite društva od komercijalizacije. Iako je obrazovanje tema kojoj ćemo posvetiti najviše pozornosti, nećemo zanemariti ni druge teme od presudne društvene važnosti.



Između ostaloga, akciju pokrećemo i iz razloga što su nam prostor i vrijeme za slobodnu raspravu o značajnim promjenama u obrazovanju, ali i društvu općenito, ograničeni. Rasprava o istima otežana nam je na više razina; jedna je od njih i kronični manjak slobodnoga vremena za ikakav ozbiljniji javni angažman - manjak (pre)dobro poznat onima koji studiraju po bolonjskom procesu.



Javna dobra ne smiju biti pretvorena u robu.

To nećemo dopustiti!



Svesrdno se nadamo potpori profesorâ te njihovoj aktivnoj pomoći pri artikulaciji i realizaciji naših zajedničkih ciljeva.



P: Protiv čega prosvjedujete?

O: Nezadovoljni smo katastrofalnom politikom koja se sistematski provodi na globalnoj i lokalnoj razini, ne samo u obrazovnom sustavu nego i u svim segmentima društva. Iako joj uzroke smještamo u mnogo širi kontekst, izravan povod za akciju pronalazimo u jasnoj namjeri vladajućih struktura za postupnom komercijalizacijom školstva koja predstavlja prvi korak prema potencijalnoj privatizaciji javnih obrazovnih ustanova, tj. vlasništva svih građana. Pravo na obrazovanje je temeljno pravo svakog građanina ove zemlje. Pravima se ne licitira, niti ih se nudi tržištu.



P: Zašto smatrate da je to loše, zar ne bi tržište trebalo nalagati kriterije izvrsnosti?

O: Loše je zato što takva politika vodi prema dodatnom raslojavanju i polarizaciji društva. Stvara se sve veći jaz između bogatih i siromašnih, privilegiranih i zanemarenih. Smatramo također da su obrasci stvaranja radnih odnosa na temelju tržišne logike posebno pogubni za akademski svijet. Država ne smije prepustiti svoju ulogu privatnim poduzetnicima jer privatizacijom sveučilište postaje ustanova primarno orijentirana na stvaranje profita. To nije i ne smije biti funkcija obrazovnih ustanova. Država sada financira većinu sveučilišta, ali se ne smije miješati u njihovu autonomiju. U slučaju privatizacijâ nužno bi nestalo i neovisnosti sveučilištâ.



P: Spominjete privatizaciju, kakve to ima veze s MZOŠ-om?

O: Ima veze s MZOŠ-om utoliko što je ovaj prosvjed usmjeren primarno prema Vladi RH budući ona raspolaže državnim proračunom. Pitanje postoji li novac za besplatno obrazovanje za sve nije prvenstveno knjigovodstveno nego političko pitanje. Onoga trenutka kada se pravo na obrazovanje shvati kao neupitno, postavlja se i potpuno drugo pitanje: ne ima li novca ili nema, nego kako ga osigurati. To je onda pitanje fiskalne politike na kojemu ljudi kojima je javnost povjerila mandat za skrb o javnim interesima mogu i moraju dokazati svoju vjernost tim interesima i sposobnost da ih zajamče.



P: Koji su vaši ciljevi, za što se zalažete?

O: Zahtijevamo da se novci poreznih obveznika, nas i naših roditelja, upotrijebe u svrhe koje služe javnim interesima. Zahtijevamo da dame i gospoda iz Vlade RH počnu održavati svoja obećanja o tzv. društvu znanja, koje se sigurno ne može ostvariti ignoriranjem države i prebacivanjem odgovornosti na zakon tržišta. Zahtijevamo da se održi temeljno pravo svih građana na javno besplatno obrazovanje i državnu zaštitu s ciljem očuvanja autonomije obrazovnih institucija. Zahtijevamo da se navedeni problemi shvate ozbiljno i da ih se ne percipira kao izoliran slučaj, jer ova je situacija samo odraz šireg društvenog problema u kojemu ljudi i njihova znanja i usluge bivaju svedeni isključivo na funkciju robe. Zahtijevamo besplatna sveučilišta, u koje će država ulagati više a ne manje. Zahtijevamo zapošljavanje broja profesora na sveučilištima koji su predviđeni bolonjskim standardima, koji se međutim ne provode. Zahtijevamo proširenje smještajnih kapaciteta u studentskim domovima. Zahtijevamo veći broj stipendija, veći broj adekvatnih i funkcionalnih nastavnih prostorija i veće i relevantnije knjižničke fondove. Sustav bi tu trebao biti radi nas a ne obratno!



P: Zar nije prekasno za sve to, zar neće plaćanje studija služiti kao poticaj za njegovo svršavanje u roku?

O: I bajunet u leđima možda može poslužiti kao dobar poticaj za svršavanje posla u roku, ali to ne smije biti opravdanje cilju jer metoda je izrazito nedemokratska i kompromitira svaki deklarativno demokratski sustav koji se njome služi. Također, ne postoji nikakva znanstvena potpora tezi o postojanju veze između samostalnog plaćanja studija i akademskih dostignuća. Štoviše, upravo suprotno kaže Vilim Ribić, predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja u intervjuu za Novi list u kojemu iznosi podatke o studiji koju su naručili, a "iz koje proizlazi da ne postoji korelacija u uspješnosti među onima koji plaćaju i onima koji besplatno studiraju. Dakle, oni koji plaćaju nisu ništa brži od onih koji ne plaćaju." (Novi list, 11. ožujka 2007. - http://www.nsz.hr/admin/imagemanager/im ... 110307.JPG (http://www.nsz.hr/admin/imagemanager/images/novi_list/novilist110307.JPG))



P: Ali, zar neće nametanje obveze plaćanja služiti kao lekcija nesavjesnim studentima?

O: Već postoje kontrolni mehanizmi koji sprečavaju ovakve zloupotrebe obrazovnog sustava, a naš angažman u borbi za pravednije društvo ne uključuje poticanje studiranja samo zbog studentskih prava ili bilo koji drugi oblik nesavjesnog odnosa pojedinaca prema budućnosti ove zemlje. Također, nema empirijskih podataka o efikasnosti takve pedagogije. Zatim, ako se ovakav trend poskupljivanja nastavi to će dovesti do uskraćivanja prava na visoko obrazovanje za obitelji s niskim prihodima te generiranja efekta dužničkog ropstva za srednju klasu.



P: Mislite li da sve treba biti besplatno (uključujući i postdiplomske studije)?

O: Da. Samo tako možemo u "društvo znanja". Dosadašnje iskustvo pokazalo je da uvođenje školarinâ nije podiglo ionako nisku kvalitetu (humanističkih) postdiplomskih studija. Potrebno je dubinsko restrukturiranje načina njihova izvođenja. Za upisivanje studija trebali bi biti dostatni prijemni ispiti.



P: Kako sve to financirati? Jeste li zaboravili nedavni krah svjetskih ekonomija?

O: Nismo zaboravili, upravo se na tu krizu i osvrćemo budući je ona direktna posljedica politike na kojoj neke države diljem svijeta i dalje inzistiraju. Burze su krahirale zbog neoliberalne kapitalističke doktrine koja propagira nedodirljivost privatnog biznisa kojemu je osnovni cilj maksimalizacija profita. Profit sâm po sebi nije sinonim za progres, napredak društva diktiraju daleko šire sastavnice, među njima i odnos prilikom raspodjele tog profita. U neoliberalnom sustavu (ne dajte da vas ime zavara, ovaj sustav nema nikakve veze s građanskim slobodama) preferiraju se potrebe krupnog kapitala, a glavno je oružje kojim se vlasnici tog kapitala služe u zadobivanju političke i ekonomske prevlasti u društvu – tržišna logika. Svi svjetski analitičari, i s pozicije ljevice i desnice priznaju što je uzrokovalo nedavni kolaps, što je nemoguće zanemariti budući je i sâm bivši predsjednik SAD-a priznao što se dogodilo kad je zatražio intervenciju države za pomoć posrnuloj ekonomiji (iako se ta pomoć zapravo svodi na pomoć onima koji su do katastrofe i doveli). Iako su mnoge zemlje na taj način izbjegle bankrot, problem nije riješen nego pometen pod tepih. Privatni kapital je temeljna odrednica neoliberalnog kapitalističkog poretka i nerealno je za očekivati da će privatni ulagači samoinicijativno odustati od kontrole svojih privatnih prćija koje mi naivci nazivamo državama. Vratimo se malo unazad, oni novci kojima su države izbjegle bankrot su ustvari novci poreznih obveznika, tj. naši novci. A privatni kapital je ostao zaštićen i dobiva uvijek iznova novu šansu za akumuliranje novog profita. Metaforički rečeno, narodu ostaje soc s dna džezve, dok tajkuni ubiru sav šlag. Novci postoje, ali na narodu (koji ga zarađuje) bi trebala ležati odluka kamo će s njima te da prisili države na ravnopravniju distribuciju (tzv. pritisak odozdo).

P: Koga vi ustvari pozivate na odgovornost?

O: Sve unutar ove hijerarhijske strukture (jer autonomija postoji samo na papiru). Najprije profesore i dekane koji šute o ovim stvarima (ne radi se samo o Filozofskom fakultetu, problem je puno širi) i očekuju da studenti sami vode bitku protiv komercijalizacije obrazovanja, preko Sveučilišta, do MZOŠ-a te na kraju do same Vlade i Sabora RH koji donose političku odluku o udjelu koji je država spremna uložiti u ostvarenje tzv. društva znanja, što je očito najobičnija floskula budući za visoko školstvo ne izdvaja više od 2-3 % godišnjeg budžeta.

P: Znači li to da vi priznajete da obrazovanje košta?

O: Naravno da košta, no poanta je u tome da se obrazovanje ne bi smjelo voditi nestabilnim i neodrživim zakonima tržišne logike. Uloga državnog aparata bi trebala biti (i najčešće jest) minimalna po pitanju upravljanja visokoškolskim ustanovama, no povlačenjem države iz financiranja tog resora ona ustvari predaje štafetu privatnom sektoru koji nije ograničen tim pravilima. Umjesto države koja se ne miješa, dobivamo privatne investitore koji nalažu svoj režim u kojemu termini "isplativost" i "maksimalizacija profita" igraju glavnu ulogu. Usto, dovoljno je sjetiti se da porezi nisu nimalo niži otkad studenti plaćaju svoj studij te da se ti novci jednostavno preusmjeruju nekamo drugamo.



P: Što mislite postići blokadom Filozofskog fakulteta?

O: Dugoročni cilj je prekinuti neoliberalizaciju ovog društva (smanjivanje javnih izdvajanja iz proračuna iz čega proizlazi perpetualizacija socioekonomske nejednakosti), no svjesni smo mogućnosti da će se realizacija tog cilja učiniti nemogućom ako ne prebacimo sve svoje snage na jedan objedinjujući front, što znači da nam je kratkoročni cilj postizanje besplatnog školstva za sve, od osmoljetke do doktorata, tj. javno financiranog te javno dostupnog obrazovnog sustava. Blokadom ujedno namjeravamo senzibilizirati studente i javnost o ovim problemima. Ona će završiti kada i kako god završi, no pritisak općenito ne planiramo popustiti dok god ova dva cilja ostaju neriješenima.



P: Tko je organizator?

O: U sklopu Međunarodnog tjedna akcije (protiv komercijalizacije obrazovanja) za organizaciju na lokalnoj razini većim je dijelom zaslužna ad hoc inicijativa studenata Filozofskog fakulteta u Zagrebu, no u duhu ideje neposrednog odlučivanja akciji su se priključili i mnogi članovi raznih studentskih udruga koji su se privremeno odrekli predstavničkog autoriteta te djeluju isključivo kao pojedinci s jednakim pravom glasa kao i svi ostali studenti.



P: Nije li već sama ideja blokade nastave na jednoj obrazovnoj instituciji svojevrstan čin intelektualnog vandalizma, nihilizma i/ili makijavelizma?

O: Ideja blokade nastave nije vođena željom opstrukcije obrazovnog procesa, već upravo suprotno, želimo pružiti studentima mogućnost da se obrazuju, između ostalog, i o samom obrazovnom procesu u državi koja putem parlamentarnog privida demokracije usmjeruje i katalizira društvena zbivanja primjenjujući raznovrsne metode decepcije i pasiviziranja stanovništva. Jedan od ciljeva nam je i potaknuti javnu raspravu o nekim pitanjima, poput npr. utjecaja rijetko spominjanog međunarodnog ugovora GATS (kojim je dana potpuna sloboda da se naš obrazovni sustav u cijelosti izloži tržištu) na odnos države naspram javnih službi. Tijekom blokade redovne nastave planiramo povezati naš program sa svim ostalim sadržajima kojima ćemo se nastojati dotaknuti gorućih problema obrazovanja, ekonomije, demokracije itd. Ideja je osigurati studentima vrijeme i priliku da ih se zainteresira za nešto drugo osim pukog mahnitog skupljanja plusova, bodova, potpisa i ocjena o čemu današnja edukacijska mašina isključivo vodi brigu.



P: Ministarstvo je 14. travnja 2009. donijelo odluku o pokrivanju troškova diplomskih studija. Što to znači?

O: Da citiramo: "utvrđeno je da će u slijedećoj akademskoj godini Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa pokriti troškovi diplomskih studija za sve redovite studente koji prvi puta upišu prvu ili drugu godinu diplomskog studija. U proračunu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za ovu je namjenu osigurano 25 milijuna kuna." Vijest je na stranicama MZOŠ-a objavljena 16., a na stranicama FFZG-a već 17. travnja. Ova odluka nije nikakvo rješenje problema iz više razloga:

a) zahtijevamo besplatno školstvo ZA SVE, a ne samo za diplomske studije;
b) to je opet samo odgoda strijeljanja na jednu godinu (jer školarine ostaju kao koncept koji će MZOŠ ponovno pokriti samo za sljedeću godinu pa čekati hoće li biti novog prosvjeda, ako i to);
c) sumnjive financije - lani je najavljeno 78 milijuna kuna za jednu generaciju, a ove godine 25 milijuna za dvije (?);

d) tih najavljenih 25 milijuna kuna, osim što očito ne može pokriti sve troškove, nisu nikakva nova sredstva, nego je riječ o već prije planiranu iznosu koji je trebao ići visokom obrazovanju. Iznošenje toga u javnost sada je čisti medijski spin.
e) MZOŠ još uvijek nije izvršio uplatu ni za prošlu, tj. tekuću godinu (prema informacijama koje dobivamo, uplaćena je tek trećina obećanog iznosa).


Odluka o pokrivanju troškova diplomskih studija od strane resornog ministarstva najavljena je paralelno tijeku nezavisne studentske inicijative koja planira izvršiti pritisak na sve odgovorne instance, o čemu se šuška već duže vrijeme. I to nakon što je MZOŠ dosad tvrdio da nema veze s time te da isključivo fakulteti samostalno odlučuju o školarinama i sl.

cham3leon
22-04-2009, 13:43
Malo je bezvezno i dosta zastrašujuće to što nakon jedne ili dvije godine padanja ne možeš više upisati taj studij, ali to je najefektivniji način da se rješiš vječnih studenata i sličnih parazita. Obrazovanje jest besplatno i dostupno svima, ali ako netko želi studirati, to je ozbiljna stvar. Ja bih radije da Hrvatska po uzoru na mnoge bolje razvijene države uvede mogućnost stipendiranja studenata, uz uvjet da taj novac poslije vrati državi kad se zaposli.

bezimeni
22-04-2009, 14:38
Slažem se 101 % sa svime što si napisao .To bi bio odličan model nekave privatizacije.Koliko sam pratio ti si ponudio jedini nešto opipljivo i konkretno a ne fraze poput fakulteti su državni pa neka država i financira.

Nodakim
22-04-2009, 15:08
Slažem se s Wekyjem oko besplatnog školovanja. Mislim da nam to zbilja nije potrebno, nego su Hrvati razmaženi i sve žele besplatno. Ako stvarno želiš završiti fakultet, prijavi se za stipendiju, pa ćeš ga moći plaćati. Ovako se većina studenata dolazi na fax zajebavat, što je bezvezno trošenje vremena i novca na račun države.


Neka student plaćaju,ali koliko ja shvaćam ukidaju ono pravilo da ako imaš dovoljno visok prosjek da ne plaćaš.
Jednostavna eliminacija takvih studenata.


I molim vas,"trošenje novca za račun države",najgluplji argument,ikad.

cham3leon
22-04-2009, 17:52
Pa onda tko plaća profesore koji školuju studente koji su upisani besplatno? Djed Mraz? Kako to kod nas biva, fakulteti i sveučilišta pripadaju državi.

Nodakim
22-04-2009, 18:51
A tko čini državu?Sanader ha?

cham3leon
22-04-2009, 20:24
Nisi možda čuo za proračun? Nisi možda čuo ni za vanjski dug RH koji je jedno tri puta veći od tog proračuna? Taj novac koji bi išao za besplatni fax se može iskoristiti na puno bolje i potrebnije načine. Naravno da se to neće dogoditi jer imamo ove specijalce koji bi to ionako sve ulupali na Pelješki most kopno - kopno, ili bi podijelili ciganima. Činjenica jest da se taj novac MOŽE bolje iskoristiti.

Nodakim
22-04-2009, 20:37
Upravo sam mislio na to da je proračun za kurac,novac neće ići gdje treba nego u kumove Sanadera i bagre.

Neven <R>
23-04-2009, 08:29
Nisi možda čuo za proračun? Nisi možda čuo ni za vanjski dug RH koji je jedno tri puta veći od tog proračuna? Taj novac koji bi išao za besplatni fax se može iskoristiti na puno bolje i potrebnije načine. Naravno da se to neće dogoditi jer imamo ove specijalce koji bi to ionako sve ulupali na Pelješki most kopno - kopno, ili bi podijelili ciganima. Činjenica jest da se taj novac MOŽE bolje iskoristiti.
Je'l ti ne shvaćaš da nije poanta samo u besplatnom obrazovanju već je općenito potrebno da se stvari promjene i da se promjeni smjer u kojem stvari idu danas - a to je povećanje školarina svake godine, uz pad standarda i nikakvo provođenje bolonjskog procesa?

A ovo sa stipendijama je presmješno. U slučaju privatnog školstva kolko njih će dobiti stipendije? U tom slučaju naše će se visoko školstvo sastojati od 80% djece onih čiji roditelji mogu priuštiti svojoj djeci visoko obrazovanje i eventualno 20% stipendista. Društvo treba svakome pružiti jednaku priliku da se obrazuje, ili bi barem trbealo, a u smjeru kako se danas stvari kreće uskoro će visoko obrazovanje biti stvar privilegija.

bezimeni
23-04-2009, 09:27
Bez obzira bilo nekome to smješno ili ne ali društvo u kojemu je sve lošiji omjer onik koji rade i daju i onih koji ne rade i primaju može donekle uspješno fukcionirati samo ako svatko od nas plati ono što je i potrošio.Sustav solidarnosti je jednostavno nemoguć. 1: 4 je jednostavno neizdrživ omjer.Sve ostalo su filozofije.Trebalo bi , ili bilo bi dobro ....treba zamjeniti sa može li .Uostalom tko je rekao da je kapitalizam savršenstvo.

Deadwalker
23-04-2009, 09:34
dakle, prosvjed se polako ali sigurno siri po ostalim gradovima, ali i cak van granica drzave. Da ne duljim previse, vise procitajte ovdje (http://www.index.hr/vijesti/clanak/zagreb-izvozi-studentsku-revoluciju-u-split/430829.aspx)

cham3leon
23-04-2009, 13:56
@Neven: Mislio sam na stipendije kakve nude u drugim zemljama (USA) koje poslije otplaćuješ kad se zaposliš. Gotovo poput kredita.

Deadwalker
23-04-2009, 15:56
@Neven: Mislio sam na stipendije kakve nude u drugim zemljama (USA) koje poslije otplaćuješ kad se zaposliš. Gotovo poput kredita.

to je, ako se ne varam, u nasem rjecniku studentski kredit. U mojoj zupaniji uvedeno prije nekoliko godina. Ja ga nisam uzimao posto nisam isao studirati u ZG. Uglavnom, dobivas lijepu mjesecnu svotu za troskove zivota, a poslije dok se zaposlis vracas kredit nekoliko godina tako da ti se oduzme određeni postotak od godisnje zarade.

Dreamer Deceiver
23-04-2009, 16:35
Nisi možda čuo za proračun? Nisi možda čuo ni za vanjski dug RH koji je jedno tri puta veći od tog proračuna? Taj novac koji bi išao za besplatni fax se može iskoristiti na puno bolje i potrebnije načine. Naravno da se to neće dogoditi jer imamo ove specijalce koji bi to ionako sve ulupali na Pelješki most kopno - kopno, ili bi podijelili ciganima. Činjenica jest da se taj novac MOŽE bolje iskoristiti.

većina cigana ne zaslužuje ni kinte upravo iz razloga šta velika većina njih se pravi glupa i ne radi niš te tako živi na grbači hrvatske. neka se malo pokrenu, neka im vlada financira školu i kasnije barem neki posao, a ne da se tamo samo množe, skupljaju željezo i ostale pizdarije. Nisam rasist, ali mrzim to njihovo ponašanje i tu njihovu kulturu koja ih drži ovako sjebanima.

Enivej, mi može tko malo objasniti koji je cilj te pobune studenata jer nisam u toku zadnjih dana ?

bezimeni
23-04-2009, 16:49
Nisi možda čuo za proračun? Nisi možda čuo ni za vanjski dug RH koji je jedno tri puta veći od tog proračuna? Taj novac koji bi išao za besplatni fax se može iskoristiti na puno bolje i potrebnije načine. Naravno da se to neće dogoditi jer imamo ove specijalce koji bi to ionako sve ulupali na Pelješki most kopno - kopno, ili bi podijelili ciganima. Činjenica jest da se taj novac MOŽE bolje iskoristiti.

većina cigana ne zaslužuje ni kinte upravo iz razloga šta velika većina njih se pravi glupa i ne radi niš te tako živi na grbači hrvatske. neka se malo pokrenu, neka im vlada financira školu i kasnije barem neki posao, a ne da se tamo samo množe, skupljaju željezo i ostale pizdarije. Nisam rasist, ali mrzim to njihovo ponašanje i tu njihovu kulturu koja ih drži ovako sjebanima.

Enivej, mi može tko malo objasniti koji je cilj te pobune studenata jer nisam u toku zadnjih dana ?


Nedavno sam uređivao kuću i među radnicima su bila i dva Roma .Bili su vrijedni , kulturni , točni i dobri majstori.Nemoj generalizirati.

Dreamer Deceiver
23-04-2009, 16:56
jebiga, napisao sam većina iz razloga prema onome šta ja vidim u svom gradu ... nam da nisu svi takvi, ali nažalost oni su manjina... enivej, to nije tema za ovu temu :D

cham3leon
23-04-2009, 16:57
Nisi možda čuo za proračun? Nisi možda čuo ni za vanjski dug RH koji je jedno tri puta veći od tog proračuna? Taj novac koji bi išao za besplatni fax se može iskoristiti na puno bolje i potrebnije načine. Naravno da se to neće dogoditi jer imamo ove specijalce koji bi to ionako sve ulupali na Pelješki most kopno - kopno, ili bi podijelili ciganima. Činjenica jest da se taj novac MOŽE bolje iskoristiti.

većina cigana ne zaslužuje ni kinte upravo iz razloga šta velika većina njih se pravi glupa i ne radi niš te tako živi na grbači hrvatske. neka se malo pokrenu, neka im vlada financira školu i kasnije barem neki posao, a ne da se tamo samo množe, skupljaju željezo i ostale pizdarije. Nisam rasist, ali mrzim to njihovo ponašanje i tu njihovu kulturu koja ih drži ovako sjebanima.

Ma ja bih njima ponudio i obrazovanje i socijalnu pomoć kad bi od njih bilo neke koristi. Vrlo žalosno, ali istina je da je cigo cigo. Lupus non mores mutat. Ako vidiš naseobinu od gnjilih stračara uz cestu, sa zalihom starog željeza u blizini, znaš 100% sigurno da su to cigani, bila to predrasuda ili ne. I što će im besplatne knjige (koje dobivaju, o da, skupa sa prijevozom ponekad), kada odbijaju ići u školu? I zašto se na njih ne odnose sankcije koje se odnose na ostali puk?! Ova država im daje previše privilegija, i to bi se trebalo mijenjati.

Što se tiče gore spomenute stipendije, da, to je u biti kredit od države, samo (valjda) bez kamata. Ali to je u biti ono što u mnogim boljim zemljama stoji iza pojma "stipendija".

Svinjoguz
23-04-2009, 17:55
evo, slusam na vijestima danas da su se ovima u Zagrebu, prosvjedu pridruzili studenti u Zadru, te da kao jos planiraju studenti iz Rijeke i Splita. E sad, kolko je to tocno, neznam...ste vi iz Rijeke culi nesta o tome?


aj promisli o ovom glupom postu pa se javi...

neznam kaj ti oces, ja sam samo stavio link da se forumasi malo informiraju... :wink:
zato jer je zahtjevanje besplatnog visokoškolskog obrazovanja defektno i retardirano...da država sad financira sve troškove, poreznim obveznicima bi se to vratilo kroz osjetno povećan porez i paraporezne namete...da se mene pita išla bi školarina 30-40k, profesori bi imali veću plaću pa bi bili motivirani, bilo bi novaca za modernizaciju i veći angažman profesora, asistenta studenata..."besplatno" je dvosjekli mač...

23-04-2009, 18:59
I sa 30-40k školarine češ napraviti šta?

Smanjiti broj studenata,odnosno sirotinji ne dopustiti studiranje i školovanje,a tetekovim sinekima pomogao da prije završe jer če puno manje ljudi studirat i više ih bude prolazilo.

Deadwalker
23-04-2009, 20:25
zato jer je zahtjevanje besplatnog visokoškolskog obrazovanja defektno i retardirano...da država sad financira sve troškove, poreznim obveznicima bi se to vratilo kroz osjetno povećan porez i paraporezne namete...da se mene pita išla bi školarina 30-40k, profesori bi imali veću plaću pa bi bili motivirani, bilo bi novaca za modernizaciju i veći angažman profesora, asistenta studenata..."besplatno" je dvosjekli mač...

joj, mislim da smo to vec raspravili na nekoliko proslih stranica teme, al dobro,ponovit cu ti svoje stajaliste...smatram da ovo nije nerealni zahtjev studenata. Naime, po sustavu bolonje ti ne mozes biti duze od dvije godine na jednoj godini sto znaci da se oni "propali slucajevi" izbacaju vrlo brzo iz faksa te tako nebi bilo onih koji bi bezveze zivjeli na racun drzave. Dalje, ako se drzava tako lako prosle godine iskesirala za diplomske studije, ne vidim razloga zasto nebi i za prediplomske. Treba samo osmisliti određen model financiranja sto nije skroz nemoguce. Da znam, u nasoj drzavi je veliki problem sto je premali omjer onih koji rade naspram onih koji se uzdrzavaju sto stvara velike minuse. Ipak, ako hocemo imati u buducnosti veci broj visoko obrazovanih i nekakve strucnjake, uz ovaj postojeci sustav visokog skolstva i standarda hrvatskog covjeka, to ce biti jako tesko ostvarivo. Jos jednom kazem, nema boljeg ulaganja od onog u skolstvo i za buducnost mladih ljudi.
Vidio sam da se puno pricalo kako je nerealno ocekivat da se besplatno studira. Je nerealno, kada bi nase visoko skolstvo bilo privitizirano i razvijeno poput americkog i kada bi se za placenu skolarinu dobila kvalitetna povratna usluga. U nasoj drzavi to nije taj sustav, nase skolstvo je i dalje isto kao i u doba Jugovine(kada se studij nije placao) s time da sada studiramo po bolonji(koja nam je donijela vise zla, nego dobra) i zemlja smo koja se tek prilagođava kapitalizmu. Stoga jos jednom kazem, drzavni fakulteti bi trebali naci druge modele financiranja kako bi svi studenti bez obzira na imovinsko stanje, dobili priliku da zavrse studij. Ako nase glavesine ne znaju kako, neka pogledaju kako to uspijeva u ostalim drzavama EU-a, posebice u Irskoj koja je zahvaljujci svom modelu besplatnog skolstva kroz 10 godina se probila među najrazvijenije zemlje Europe. Od ulaganja danas cemo imati sigurno beneficije u buducnosti sto ce biti od koristi drzavi, ali i opcenito hrvatskom drustvu.

cham3leon
23-04-2009, 20:37
Bolonja je napravila jako veliki korak u eliminaciji studentata - parazita, ali bilo bi bolje da se takvi ne odluče ni upisati. Ovo sa 30k školarine je glupost, jer je to stvarno previše, ali koja hiljadica bi se mogla naplaćivati.
Ne znam otkud ti to da je Bolonja napravila više štete nego koristi? Upravo si je pohvalio da je eliminirala vječno studiranje. Ja nemam prevelikih zamjerki na bolonju (dobro, tu i tamo...) i svakako bih radije zadržao ovakav sistem po kojem sad studiram nego da vrate stari. A i po onome što pričaju stariji studenti, ovaj sistem je mnogo bolji.
Hrvatskoj fali visoko obrazovani kadar, ali Hrvatska ga neće dobiti masovnim privlačenjem ljudi na fakultete, jer opet ostaje onaj isti broj ljudi koji su odlučili zavšiti taj fakultet, a ovi ostali bi "probali", i kasnije odustali, tako da ti se zapravo svodi na isto. Tko ima najbolju namjeru završiti fakultet, ima dovoljne mogućnosti da to učini. Ne znam kakva je situacija u Irskoj, ali koliko ja znam, oni su se razvili prvenstveno zahvaljujući velikoj potpori uspješnih Iraca iz dijaspore (ponajviše USA) koji su ulagali u gospodarstvo svoje domovine.

Deadwalker
23-04-2009, 20:48
ovu prednost bolononje kaj sam spomenuo i je jedina prednost i jedino je sta se provodi kak spada. U ostalim elementima previse toga ne stima, a najgore je sto ne postoji neki univerzalni sustav polaganja ispita, kolokvija, ocjenjivanja i svega ostalog. Vec sam puno puta pisao o svakojakim biserima u bolonjskom sustavu, nemam zivaca opet...Dalje, slucaj Irske sam spomenuo jer sam citao u vise navrata o tome, a nije Irska tu jedini primjer. Ostale drzave eu-a koje imaju besplatne drzavne fakultete su također visestruko profitirale tak da stvarno se ne moze reci kak nebi imali koristi od toga.


Hrvatskoj fali visoko obrazovani kadar, ali Hrvatska ga neće dobiti masovnim privlačenjem ljudi na fakultete, jer opet ostaje onaj isti broj ljudi koji su odlučili zavšiti taj fakultet, a ovi ostali bi "probali", i kasnije odustali, tako da ti se zapravo svodi na isto. Tko ima najbolju namjeru završiti fakultet, ima dovoljne mogućnosti da to učini.

pa da se uvede besplatni studij bi se u svakom slucaju jako puno olaksalo studiranje s imovinske strane jer i sam znas da po bolonji se nema vremena za nekakav dodatni rad sa strane sto znaci da sav teret troskova prelazi na roditelje sto posebice u danasnje doba nije nimalo lako za podnijeti. Istina, postoje stipendije ali one su zastupljene u preeeeeeeeemalom postotku dok studentske kredite nema bas veliki broj zupanija. A o studentskim domovima niti necu govoriti...

Svinjoguz
23-04-2009, 21:49
druga stvar je i ta da hrvatska financira besplatne faksove a 90% tih ljudi nakraju ode u inozemstvo umjesto da ostanu tu i pokušaju dignut na noge državu...
imho najprihvatljiviji model je taj da država financira obrazovanje, stim da je stundent onda obavezan zaposlit se ili pokrenut obrt tu u CRO minimalno 6 godina...

cham3leon
23-04-2009, 21:55
Istina, to je ono što sam ranije rekao. Kako bi RH dobila više visokoobrazovanih stručnjaka mora više poraditi na tome da im osigura uvjete ovdje, nego da forsira masovna studiranja.

Deadwalker
24-04-2009, 09:11
mho najprihvatljiviji model je taj da država financira obrazovanje, stim da je stundent onda obavezan zaposlit se ili pokrenut obrt tu u CRO minimalno 6 godina...

pa to se lako sredi ugovorima. Npr., potpises ugovor da te drzava oslobađa troskova studiranja pod uvjetom da das redovno godine i da se poslije zaposlis na podrucju RH u svojoj struci ukoliko za to ima prilike, a u protivnom bi morao onda vracat novce drzavi ili nesto drugo...

EDIT: evo citam na netu i kaze nas predsjednik da ako se on besplatno obrazovao, zasto nebismo i mi... :D klik ovdje (http://www.index.hr/vijesti/clanak/video--mesic-za-index-moja-generacija-se-besplatno-skolovala-zasto-ne-bi-i-ova/430955.aspx)
Uglavnom, kako kazu novinari, da bi imali besplatni studij, to bi kostalu drzavu pola milijarde kuna godisnje vise, tj. tek nekih 14% vise sredstava, nego li se do sada ulagalo. I sad mi vi recite da se za skolstvo nema para...ma da :roll:

W3DR4N
24-04-2009, 11:59
14% nije "tek", već izrazito velik postotak

24-04-2009, 13:30
14% nije "tek", već izrazito velik postotak

Jel si ti to u strahu za našu državu??

Jao si ga tebi :)

Svinjoguz
24-04-2009, 18:01
@deadwalker, sve što je "besplatno" je samo to-pod navodnicima...besplatno zdravstvo=veći porez i nameti, besplatno obrazovanje=veći porez i nameti, ti zapravo plaćaš isto a da to i ne kužiš...nežele svi porezni obveznici plaćat ljenjivce sa filozofskog fakulteta...

Neven <R>
24-04-2009, 18:21
:pray: :pray: :pray:

Kakvo nevjerojatno nerazumijevanje ičega što se dešava zadnjih par dana, ljudi prije nego imate ovakve prosere informirajte se malo o čemu se uopće radi, pročitajte točno što se zahtjeva. Ovako ispadate u najmanju ruku glupi i smješni, nemojte pušiti medijske spinove ministra Primorca i ostale ekipe razmišljajte svojom glavom. Ako ste u prilici odite na plenum FFZG u 20h svaki dan jer tamo svatko, ali baš svatko ima pravo reći svoje mišljenje i sudjelovati u glasanju, ili općenito posjetite taj faks da vidite što se tamo događa.

I svaka čast što generaliziraš sve studente filzoofskog fakulteta kao ljenjivce. Ja ti samo mogu poručiti da si jadan i ne, ne studiram na tom faksu, ali takvo generaliziranje je stvarno bespotrebno i samo osobe upitne inteligenciju mogu tako nešto činiti.

W3DR4N
24-04-2009, 20:35
Ti si s novinarstva. To je još gore. :(

Neven <R>
24-04-2009, 21:06
Na koje ti nisi upao. :(

W3DR4N
24-04-2009, 21:36
Ane.

Al želim da obrazložiš svoj poprilično grub i sebi netipičan post.
Ja bih recimo sad u ovoj akciji "besplatno školovanje za sve" učinio upravo suprotno. Privatizirao bih apsolutno sve državne fakultete i tako napunio državni proračun.
Potom bih bankama dao poticaj za studentske kredite.
Kad bi se od krede plaćalo privatnicima školovanje, sve bi bilo završeno u prvom roku.

Deadwalker
24-04-2009, 21:45
Isuse, kako me nerviraju takvi glupi komentari. :-x Znaci po tvome, ako netko nema para ne mora ni studirat. Kada bi se sada u Hrvatskoj kompletno skolstvo privatiziralo, mislim da bi nase drustvo kroz par godina otislo kvragu. Stvarno neznam koji bi postotak ljudi mogao dati 30 soma kuna godisnje za skolarinu i jos k tome i za ostale troskove studija(knjige, stan, hrana). Fakat neznas normalno razmisljati. Sta, također spadas u skupinu ljudi koji vidi studente kao nametnike u hrvatskom drustvu?? :(

Potom bih bankama dao poticaj za studentske kredite.
da, ajmo odmah od 90% studenata napraviti velike duznike, a da jos ni nisu poceli zivjeti :thumbs1: . Di su jos kasniji krediti za stan, auto i ostale stvari?

Kad bi se od krede plaćalo privatnicima školovanje, sve bi bilo završeno u prvom roku.
I da, mislim da vec i vrapci na granama znaju da sama bolonja baca iz sustava ljencine :roll:

W3DR4N
24-04-2009, 21:56
Isuse, kako me nerviraju takvi glupi komentari. :-x Znaci po tvome, ako netko nema para ne mora ni studirat. Kada bi se sada u Hrvatskoj kompletno skolstvo privatiziralo, mislim da bi nase drustvo kroz par godina otislo kvragu. Stvarno neznam koji bi postotak ljudi mogao dati 30 soma kuna godisnje za skolarinu i jos k tome i za ostale troskove studija(knjige, stan, hrana). Fakat neznas normalno razmisljati. Sta, također spadas u skupinu ljudi koji vidi studente kao nametnike u hrvatskom drustvu?? :(

Ne, upravo sam rekao. Studentski krediti. Posao sa strane. Treći izvor prihoda.




Potom bih bankama dao poticaj za studentske kredite.
da, ajmo odmah od 90% studenata napraviti velike duznike, a da jos ni nisu poceli zivjeti :thumbs1: . Di su jos kasniji krediti za stan, auto i ostale stvari?

Da, jer bi ih time zadržao u hrvatskoj. Stan, auto i ostale stvari će doći s vremenom. Nema i ovaca i novaca.




Kad bi se od krede plaćalo privatnicima školovanje, sve bi bilo završeno u prvom roku.
I da, mislim da vec i vrapci na granama znaju da sama bolonja baca iz sustava ljencine :roll:

Ne kako bi trebao.

Deadwalker
24-04-2009, 22:13
Ne, upravo sam rekao. Studentski krediti. Posao sa strane. Treći izvor prihoda.

da studiras po bolonji znao bi da se za posao sa strane jednostavno nema vremena. Treci izvor prihoda? :? Definiraj mi to...O studentskim kreditima sam rekao svoje misljenje


Da, jer bi ih time zadržao u hrvatskoj. Stan, auto i ostale stvari će doći s vremenom. Nema i ovaca i novaca.

da, napravimo odmah od ljudi robove kapitalizma, a da jos nisu ni poceli zivjeti. Ljude treba u Hrvatskoj zadrzat kvalitetnim poslovima i dobrom placom te dobrim uvjetima rada, a ne dugovima


Ne kako bi trebao.
neznam kako na drugim fakultetima, al na mojem ljencine vrlo brzo ispadaju iz igre.

W3DR4N
24-04-2009, 22:30
Stigne se. Stignu Vidijevi studenti. Nismo baš toliko uber alles. :)

Demokracija je donijela kapitalizam. Nema smisla ići protiv toga jer je isto nazadovanje društva.

Problem hrvatskih fakulteta je već sad da su s tim minimalnim školarimana i 33% besplatnih studenata u biti socijalni fakulteti.
Kompletnom ovisnošću o državi i poreznim obveznicima bi pali i ispod te razine.

Ništa nije besplatno, pogotovo ne kvalitetno obrazovanje.

Fakulteti poput VERNa i ZŠEMa koštaju po 30 i više tisuća kuna, no oni ima savršene uvjete rada, konstantnu nazočnost stučnih profesora, izlete, predavanja stranih stučnjaka, kreativne radionice, te im cijena studiranja uključuje svu potrebnu literaturu.
Cijena fakulteta uvelike utječe na kvalitetu studiranja, tako da ovi prosvjedi mogu imati samo kontraefekt.

Arbiter of Change
24-04-2009, 22:41
Stigne se. Stignu Vidijevi studenti. Nismo baš toliko uber alles. :)
Možda, ali Vidi vjerojatno bar gleda pozitivno na vaše školovanje, ako vas ne i podržava izravno kad i gdje može jer tako ulažu u svoje zaposlenike aka. osiguravaju sposobne radnike za budućnost kompanije tako da su vam možda (nagađam sada) spremni kriomice napraviti neke manje ustupke ako treba, bilo po pitanju radnog vremena ili nečeg drugog (bubam sada). Prosječnog poslodavca boli briga što mu zaposlenik uz posao još i studira.

W3DR4N
24-04-2009, 22:53
Recimo mojeg prosječnog poslodavca (drugog), koji će ti platiti školovanje i ustupiti službeni automobil ukoliko ne stigneš uskladiti obaveze.
Naravno, očekuje da mu vratiš povjerenje, što ne može očekivati od osobe koja "preuzme" tuđe vlasništvo (javni fakultet) i prekine jebene ispite na njemu.

Filozofija je ovim činom dobila etiketu sutra nepoželjnog radnika, kao i novinarstvo i većina fakulteta koji su lako pristupili prosvjedu.
Sama cijena studiranja nikome nije problem. Jedini pravi problem studentima predstavlja plaćanje stanarina, što bi se riješilo izgradnjom kampusa i studentskih domova.

Svinjoguz
25-04-2009, 12:44
totalno se slažem se vekijem, roditelji kupuju BMWe, skupe nekretnine a nemaju za kvaltietno obrazovanje...lol

Arbiter of Change
25-04-2009, 13:22
Recimo mojeg prosječnog poslodavca (drugog), koji će ti platiti školovanje i ustupiti službeni automobil ukoliko ne stigneš uskladiti obaveze.
Naravno, očekuje da mu vratiš povjerenje, što ne može očekivati od osobe koja "preuzme" tuđe vlasništvo (javni fakultet) i prekine jebene ispite na njemu.
Ako je tako što da kažem nego da je i za očekivati da poslodavac očekuje da mu uzvratiš povjerenje na kraju kad ga je on već tebi pružio i da stvarno zavidim ljudima koji imaju tako susretljive šefove koji prepoznaju investiciju kad je vide.

A što se tiče gradnje kampusa i studentskih domova, naravno da je to jedno od potencijalnih rješenja, ali nije ono koje bi odmah polučilo brze rezultate, a situacija je u očima mnogih sada već došla do tog stupnja da nikakva obećanja neće pomoći niti će im se vjerovati (naravno, kad sagledam općenito stanje u nas nije mi uopće teško podijeliti slično razmišljanje) već se zahtjeva trenutačna intervencija koja će riješiti situaciju, bila ona moguća ili ne.

Neven <R>
25-04-2009, 13:28
@Svinjoguz: :pray: :pray: :pray:

Čiji roditelji??? Jao što ja neću pročitati ovdje, vjeruj mi da oni kojima roditelji kupuju BMW-e studiraju na privatnim fakultetima i nemaju nikakve veze sa studentskim blokadama.

@Weky: privatizacija svih fakulteta bi značila ograničavanje izbora pojedincu u tome što bi mogao odabrati za studiranje. Jednostavno ako tebe nešto jako zanima, ali nisi siguran hoćeš li se moći zaposliti u toj branši, biti ćeš prisiljen ili odustati od studiranja (jer nećeš moći otplatiti kredit bez posla) i otići odmah na burzu ili ćeš morati odabrati nešto što te ne zanima previše no poslije čega ćeš moći pronaći posao i otplatiti kredit. Sustav stipendiranja bi pokrio samo manji dio studenata.


Naravno, očekuje da mu vratiš povjerenje, što ne može očekivati od osobe koja "preuzme" tuđe vlasništvo (javni fakultet) i prekine jebene ispite na njemu.
Vidim da je tebi pojam sindikata i radničkih udruženja apsolutna nepoznanica. I općenito prosvjedovanje i izražavanje nezadovoljstva gdje se *gasp* remeti svakodnevica.

Osobno smatram da kada bi išli privatizirati školstvo, onda bi morali smanjiti i radnička prava, privatizirati bolnice, smanjiti ulogu države do kraja, legalizirati sve droge, izbaciti riječ "moral" iz zakonodavstva itd. Tek onda bi mogli živjeti u stvarnom sustavu slobodnog tržišta, ali ako živimo u ovakvom mješovitom sustavu onda imamo pravo i tražiti od države da mijenja stvari. To što ti govoriš je slobodarsko društvo uz potpunu slobodu tržišta, a od toga su sve zemlje na svijetu jaaaako daleko. Pa hajmo onda živjeti po zakonima slobodnog tržišta.

W3DR4N
25-04-2009, 15:56
Naravno, očekuje da mu vratiš povjerenje, što ne može očekivati od osobe koja "preuzme" tuđe vlasništvo (javni fakultet) i prekine jebene ispite na njemu.
Vidim da je tebi pojam sindikata i radničkih udruženja apsolutna nepoznanica. I općenito prosvjedovanje i izražavanje nezadovoljstva gdje se *gasp* remeti svakodnevica.

Upravo je to nedostatak morala.

Neven <R>
25-04-2009, 15:58
Daj čovječe, skockaj se malo. :(

Svinjoguz
25-04-2009, 17:28
svi bi tu neko besplatno obrazovanje, da se to ostvari kvaliteta istog nejde naprijed 100%, odkud će se kupovat prostori, oprema, koji će profesor htjet radit za bijednu plaću...pogledajte privatne fakultete, za 30k i nisu tak skupi(donji prosjek zapada) ali nude vrhunsku povratnu uslugu, znam šta pričam...

Wishmaster
25-04-2009, 19:38
Nek se bogati obrazuju a pametni i talentirani nek kopaju grabe. S magarca na krepanog konja. Super razmišljanje.

Nodakim
26-04-2009, 01:08
Nek se bogati obrazuju a pametni i talentirani nek kopaju grabe. S magarca na krepanog konja. Super razmišljanje.


Ali hej Weky ima Iphone i jebe,ne želi on konkurenciju...
:)



svi bi tu neko besplatno obrazovanje, da se to ostvari kvaliteta istog nejde naprijed 100%, odkud će se kupovat prostori, oprema, koji će profesor htjet radit za bijednu plaću...pogledajte privatne fakultete, za 30k i nisu tak skupi(donji prosjek zapada) ali nude vrhunsku povratnu uslugu, znam šta pričam...



Pogledaj di živimo,30k na godinu je 50% plaće dobrog dijela stanovništva...

Sickmanno1
26-04-2009, 01:26
Faks je zapravo za glupe ljude koji si nemogu nac dobar posao bez dodatnih 5-6 godina skolovanja :P

Primjera radi u jednoj firmi gdje sam radio prije godinu dana na intervju za posao pises seriju testova na temelju kojih oni odrede koje bi tebi mjesto najbolje odgovaralo. Sto je rezultiralo cinjenicama da je ugostitelj mogao raditi na CNC stroju, a isto tako strojarski tehnicar u skladistu.

Neznam meni je taj komad papira retardiran. Kolega mi je zavrsio FOI programiranje i kaze da nije naucio tamo nista posebno. Ustvari dobio je neke newbie natuknice i dalje se mora sam razvijati. Hoce se sad nac tu netko pametan i reci mi da ne bi bolje prosao da je za tih 5 godina trosio dnevno po 10 sati u C++ krenuvsi od turtorijala?

Samo tko bi ga onda zaposlio jer nema diplomu da je zavrsio faks za programera ^^

Deadwalker
26-04-2009, 06:48
Kolega mi je zavrsio FOI programiranje i kaze da nije naucio tamo nista posebno. Ustvari dobio je neke newbie natuknice i dalje se mora sam razvijati. Hoce se sad nac tu netko pametan i reci mi da ne bi bolje prosao da je za tih 5 godina trosio dnevno po 10 sati u C++ krenuvsi od turtorijala?

svi koji studiraju na FOI-u znaju da se tamo mozes nauciti sve sto ima veze s informatikom, osim programiranja... :wink:

bezimeni
26-04-2009, 07:36
"Studenti traže besplatno školovanje jer ne znaju cijeniti znanje" (http://www.monitor.hr/clanci/studenti-traze-besplatno-skolovanje-jer-ne-znaju-cijeniti-znanje/20158/)

Zahtjevi studenata za besplatnim školovanjem potpuno su nerealni, procjenjuju neki hrvatski profesori

King tiger
26-04-2009, 08:30
ace cijeni znanje :pray:

Svinjoguz
26-04-2009, 12:31
totalno se slažem da je besplatno obrazovanje utopija, sad ak će Ivo izglasat to, poslije neće bit love za znanstvene radove poslije faksa...treba sve faksove barem 10-20k godina, barem će nastava bit kvalitetna i dobit će se kvalitetno obrazovanje a ne neki šit...
bit će ista stvar ko u rusiji, 90% stanovništva ima besplatno visoko obrazovanje, al si stim mogu dupe obrisat pa moraju na privatne fakultete

Wishmaster
26-04-2009, 12:41
Ali kak ne kužiš da se budu onda obrazovali samo bogati a ostale ko jebe..
Nije sam tak iskeširati 10-20 iljada svake godine. Čak je problem i ispod 10 iljada jer je situacija v državi takva da ljudi jednostavno nemaju.
Jednostavno ko padne godinu ukida mu se plaćanje i bok!

Svinjoguz
26-04-2009, 12:45
al se ima za život na kredit, nove aute i vikendice u istri...rajt...da su roditelji pametni svaki mjesec bi stavili par kuna sastrane i imali bi za obrazovanje djeteta...a ne za skupe statusne simbole...jbg

Neven <R>
26-04-2009, 14:54
Jesi ti stvarno mutav? Je'l tebi jasno da nemaju svi ljudi za vikendice i skupe aute, u kojem ti svijetu živiš? Što je sa svim ljudima koji žive na kredit kako bi pokrili životne troškove. Ne znam, ali stvarno nema smisla uopće raspravljati sa ljudima koji nemaju pojma o čemu govore i ponavljaju gluposti koje nemaju veze sa stvarnošću.

bezimeni
26-04-2009, 15:13
Onda ako misliš da nema smisla raspravljati nemoj ni rapravljati .Ili si i ti možda mutav ?

Deadwalker
26-04-2009, 16:31
yupi, ajmo se svađat i vrijeđat :( ...ja vec duze ne vidim smisao ove rasprave. Jedni na ovu situaciju sa skolarinama gledaju na jedan nacin, a drugi na skroz drugi nacin i to je to. Da se sada ovdi prepiremo nema smisla uopce...to se vec pokazalo...

Inace, moj ce se faks isto najvjerojatnije ukljucit u prosvjed. Sumnjam da ce biti blokade nastave(iako ni to jos nije skroz odbaceno), ali cemo pruziti javnu podrsku ljudima koji strajkaju...

W3DR4N
26-04-2009, 16:34
Svaka osoba s 18 godina uz dovoljno volje i truda može sama sebi platiti visoko obrazovanje.
Ako je doista lošeg materijalnog stanja, nije problem pauzirati godinu radi većeg dobra.

bezimeni
26-04-2009, 17:24
Koliko sam ja razumio Vedran misli kako bi se svatko od nas trebao maksimalno potruditi i dati sve od sebe .Kada bi tako radio svaki građanin država bi imala viška novaca a ne vanjski dug .Umjesto toga velika većina samo gleda kako da bilo što izmuze od poreznih platiša...bilo to penzija za invalidnost koju ni nemaju , socijalnu pomoć a radno su sposobni i zdravi , besplatno visoko školovanje pa kasnije put pod noge preko grane , rad na crno , rad u fušu ....pa sve do lopovluka na najvišoj razini gdje se mulja i krade u milijunskim iznosima. Mislim da se Vedran kao i mnogi druge bume na takav način razmišljanja...Ili sam to samo ja :D .

Sickmanno1
26-04-2009, 17:43
U ovoj temi se potpunos slazem sa bezimenim i vedranom.

Baustela i udri ako ti starci nemaju novaca...snadi se.

Takoder jebes roditelje koji nemogu 200kn mjesecno stavljati djetetu na stednu knjizicu svaki mjesec. Ja znam da cu to napraviti kad i ako budem imao djete...

bezimeni
26-04-2009, 17:53
Me ne treba ni bauštela...država se mora reklamirati da nekoga privuče i sve mu plati klik (http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave-i-priopcenja/priopcenje/raspisan-natjecaj-za-stipendiranje-studenata-u-statusu-kadeta.html)S.Baš me zanima koliko se javilo i da li su popunili kapacitete s obzirom da su se toliko morali javno reklamirati na radiju i televiziji .Vjerojatno je bio problem u "po završetku studija obvezni su raditi u sustavu OSRH u trajanju dvostruko dužem od vremena stipendiranja" :) .Nisam baš čuo da je bila navala...možda se varam.

Arbiter of Change
26-04-2009, 18:05
Me ne treba ni bauštela...država se mora reklamirati da nekoga privuče i sve mu plati klik (http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave-i-priopcenja/priopcenje/raspisan-natjecaj-za-stipendiranje-studenata-u-statusu-kadeta.html)S.Baš me zanima koliko se javilo i da li su popunili kapacitete s obzirom da su se toliko morali javno reklamirati na radiju i televiziji .Vjerojatno je bio problem u "po završetku studija obvezni su raditi u sustavu OSRH u trajanju dvostruko dužem od vremena stipendiranja" :) .Nisam baš čuo da je bila navala...možda se varam.
Javno reklamiranje? Majke mi, van ovih nekoliko reklama u marginalnim terminima, naša država kao da pokušava sakritiStakve akcije od očiju javnosti kad one krenu (znam da si kod mene ili morao kopati po internetu dok nešto ne nađeš ili se opet za*ebavati sa administracijom u srednjoj kako bi dobio nekakve informacije ima li što u tijeku).

@Sickmanno1:
Bauštela, a? To sam ja radio za vrijeme povoljnih sezona još dok sam u srednjoj bio... istina, pare nisu bile za faks, ali može se i zaradi se.

bezimeni
26-04-2009, 18:09
Pa meni su mozak popili sa reklama na radiju ...( slušam ga dok se vozim u autu ) .I nedavno su ponovno išle za tekuću godinu.A vidio sam ih i na televiziji .+ ima plakata po gradu te u javnim ustanovama ...i na školama sam vidio takve plakate...to što vandali potrgaju takve plakate jer su im sprdnja je potpuno drugi problem.

Arbiter of Change
26-04-2009, 18:11
Ne slušam radio tako da... nix po tom pitanju, ali van toga skoro pa nigdje ih nisam vidio. Ne znam, nismo u istim krugovima čini se. :)

Sickmanno1
26-04-2009, 18:49
@Sickmanno1:
Bauštela, a? To sam ja radio za vrijeme povoljnih sezona još dok sam u srednjoj bio... istina, pare nisu bile za faks, ali može se i zaradi se.

Baustela je samo primjer.

Ja sam isto radio na bausteli za vrijeme skolskih praznika dok sam u srednju isao. Na taj nacin sam si i kupio PC, TV i Mobitel.

Neznam kakva je situacija kod tebe ali u Bj zaradis 40 somova godisnje na bausteli :roll:

W3DR4N
26-04-2009, 18:53
Me ne treba ni bauštela...država se mora reklamirati da nekoga privuče i sve mu plati klik (http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave-i-priopcenja/priopcenje/raspisan-natjecaj-za-stipendiranje-studenata-u-statusu-kadeta.html)S.Baš me zanima koliko se javilo i da li su popunili kapacitete s obzirom da su se toliko morali javno reklamirati na radiju i televiziji .Vjerojatno je bio problem u "po završetku studija obvezni su raditi u sustavu OSRH u trajanju dvostruko dužem od vremena stipendiranja" :) .Nisam baš čuo da je bila navala...možda se varam.
Javno reklamiranje? Majke mi, van ovih nekoliko reklama u marginalnim terminima, naša država kao da pokušava sakritiStakve akcije od očiju javnosti kad one krenu (znam da si kod mene ili morao kopati po internetu dok nešto ne nađeš ili se opet za*ebavati sa administracijom u srednjoj kako bi dobio nekakve informacije ima li što u tijeku).

@Sickmanno1:
Bauštela, a? To sam ja radio za vrijeme povoljnih sezona još dok sam u srednjoj bio... istina, pare nisu bile za faks, ali može se i zaradi se.

Morh je slao kadete i već osposobljene poručnike u srednje škole diljem hrvatske da pokažu prednost kadetskog visokog školstva.
Problem školske administracije je neupoznavanje učenika s time.

Nažalost Bezimeni, kadetska mjesta su uvijek prepunjena.

Svinjoguz
26-04-2009, 19:53
nakon ove rasprave IMHO najpametniji model financiranja je da se stave više školarine, stundentski krediti koje mora otplatit dok bi se 10-20% najboljih studenata stipendiralo i isfinanciralo sve od a do ž
sa školarinama od 10-20k bi:

a) mogle bi se povećat plaće profesorima, oni bi bili motiviraniji za rad pa bi i kvaliteta nastave bila veća
b)mogli bi se nabavit novi prostori i oprema za faks te bi se učenici mogli razvrstat u manje skupine kako bi nastava bila interaktivnija i interesantnija
c)ono što je plaćeno bi se cijenilo

da država isfinancira besp. obrazovanje pogoršo bi se ionako loš sustav obrazovanja, nebi bilo novaca za znanstvena financiranja mladih radnika i bilo bi više štete nego koristi...

Deadwalker
26-04-2009, 21:56
eto, sutra mi foi-evci dajemo sluzbenu potporu svima koji prosjeduju, doci ce htv snimit nas i dat cemo izjavu. Nisam danas bio na sastanku, al kolko ja znam, blokade faksa ne bude, barem za sada. Bas me zanima kolko ce nas se skupit, jer su ovi moji na faksu nekak previse ukoceni... :|
Eto, možda me vidite na tv-u :P

Nodakim
26-04-2009, 22:33
Ali kako su ti ljudi retardirani,kada vidim to još se i slažem s Wekyem...
E ono žele da ih shvatiš ozbiljno pa ih se pola napi i zjaka...

Death By Sexy
27-04-2009, 10:53
„Besplatno visoko obrazovanje u postojećim je uvjetima utopija. Potrebno je sustavno raditi na unapređenju kvalitete visokog školstva, nastavnih programa, kadrovske politike, kako bi studenti koji financiraju vlastito obrazovanje imali jasnu sliku o tome što dobivaju za svoj novac“, vrlo je jasan u ocjeni zahtjeva studenata Emil Tedeschi, predsjednik Uprave i suvlasnik Atlantic grupe.
U domaće fakultete i studente treba još mnogo ulagati kako bi se podigla konkurentnost našeg društva, složili su se svi menadžeri i poduzetnici koje smo anketirali, a spremni su, kao i dosad, snositi velik dio troška za dobivanje kvalitetnijih zaposlenika, no rješenje ne vide u besplatnom studiranju već u korjenitoj reformi domaćeg visokoškolskog sustava. Kažu i da najveći problem nije 500 milijuna dodatnih kuna koje bi se, pokazuju okvirni izračuni, trebale sliti na račune fakulteta kako bi svi imali besplatno studiranje,već je pitanje transparentnosti i modela financiranja fakulteta.
„Država bi trebala više uložiti u obrazovanje, no ostaje otvorenim pitanje forme tog ulaganja. Naime, reformom sustava investicije bi mogle ići kroz više kanala: institucijama, individualnim stipendiranjem, pa i kroz studentske kredite. Npr. kod studentskih kredita postoji mogućnost da se izvrsnim rezultatima smanjuje obveza povrata, a gospodarstvo bi svakako, u zanimanjima koja su mu potrebna, i kod kandidata koje procijeni pogodnima, moglo dati dodatnu potporu u vraćanju kredita“, istaknuo je Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave HT-a.
„Mi smo spremni uložiti pod uvjetom da to bude krajnje transparentno. Mislim da država treba davati novac direktno studentima, a ne fakultetima. Normalno, za to treba odrediti krajnje transparentne kriterije tako da kvalitetni studenti dobiju sredstva“, mišljenja je Ante Mandić, direktor jedne od najvećih domaćih IT tvrtki IN2.

Marko Vojković, vlasnik Adriatica.neta, smatra kako ulazak u visokoškolski sustav pod kontrolom države ne mora nužno značiti zadržavanje postojećeg standarda studiranja – dakle besplatno – već da najbolji i dalje trebaju imati mogućnost besplatnog studiranja, no oni lošiji ne bi trebali imati mogućnost dugačkog i besplatnog studiranja.
„U situaciji u kojoj država iz objektivnih razloga ne može financirati sve, nužno se moraju postaviti selekcijski kriteriji. Besplatno je osnovno i srednjoškolsko obrazovanje omogućeno svima, a na visokoškolskoj se razini, prema određenim kriterijima i procjeni potreba za određenim profilom struke, postavljaju upisne kvote prema kojima, pretpostavlja se, na besplatan studij pravo imaju oni najbolji“, naglasio je Tedeschi.

Mislim da je mišljenje ljudi kod kojih ćete raditi, u neku ruku važnije od mišljenja naših "vođa" poput Mate Kapovića.

Treba omogućiti "kvalitetnim" studentima da svojim prosjekom(koji bi kao trebao biti mjerilo, ali neću sad o tome) sami sebi osiguraju besplatno daljnje školovanje. Treba napraviti razliku između pravih studenata i onih koji ili zabušavaju ili nemaju dostatne sposobnosti završiti faks. Tako bi se stvorio određeni trend stvaranja ljudi koji su sposobni za ono za što su obučavani.

Neven <R>
27-04-2009, 11:32
Izgleda da ni gospodarstvenicima nije jasno što se točno traži. Traži se besplatno školovanje za sve koji u rokuSdaju ispite, dakle vječni studenti bi se kažnjavali time da plaćaju fakultet (cijene za takve bi se mogle povećati), uz to broj godina studija je ionako ograničen i svi mi bolonjci jako dobro znamo da je 10-godišnje studiranje stvar prošlosti. To su tehnička pitanja, ali poanta je da ljudi ne izgube motivaciju za studiranje prije nego što uopće krenu na fax i da ih društvo ne kažnjava samo zato što su odlučili ići studirati.

Novac bi se iz proračuna mogao namaknuti puno lakše nego što se to ljudima čini. Da država sada plati svimaSškolarine to bi činilo 0,25% proračuna, ako uzmemo u obzir da mogi od njih nisu dali sve ispite u roku taj postotak je još manji, pošto veliki broj studenata ne položi sve ispite u roku. Trošak svega bi bio negdje kao trošak vojne akcije u Afganistanu ili otprilike količina proračunskog novca koja se daje crkvama. Ako već živimo u društvu gdje je država socijalna, ja bih puno radije da država bude socijalna kada je po pitanju školstvo, nego brodogradilišta ili slične kompanije koje se već godinama financiraju, a koje nemaju budućnost.

I apsolutno se slažem da bi roditelji trebali štedjeti novce i priuštiti svojoj djeci što bolje obrzaovanje, ali što je s onima koji nemaju takvu roditelje? Dobar je primjer naš megafrend Babić kojem roditelji ne žele dati novac za fax.

Sickmanno1
27-04-2009, 12:12
I apsolutno se slažem da bi roditelji trebali štedjeti novce i priuštiti svojoj djeci što bolje obrzaovanje, ali što je s onima koji nemaju takvu roditelje? Dobar je primjer naš megafrend Babić kojem roditelji ne žele dati novac za fax.

Neka se zaposli i studira uz posao...

Neznam njegove starce, ali mora postojati neki razlog zasto mu ne zele dati novce...

W3DR4N
27-04-2009, 12:40
Izgleda da ni gospodarstvenicima nije jasno što se točno traži. Traži se besplatno školovanje za sve koji u rokuSdaju ispite, dakle vječni studenti bi se kažnjavali time da plaćaju fakultet (cijene za takve bi se mogle povećati), uz to broj godina studija je ionako ograničen i svi mi bolonjci jako dobro znamo da je 10-godišnje studiranje stvar prošlosti. To su tehnička pitanja, ali poanta je da ljudi ne izgube motivaciju za studiranje prije nego što uopće krenu na fax i da ih društvo ne kažnjava samo zato što su odlučili ići studirati.

Onda takve stvari ne pišu filozofi, nego studenti menadžmenta, tj. oni koji se znaju izraziti po pitanju zahtjeva i pregovora.
Kad čitaš sve te eseje studenata filozofije, smiješna naklapanja pod revolucionim transparentima Jedan svijet - jedna borba, sve izgleda kao smijurija, što i je. Filozofi su glumci bez logike.
Samo, studenti menadžmenta već plaćaju veliku lovu privatnjacima za svoje superiorno obrazovanje.


Novac bi se iz proračuna mogao namaknuti puno lakše nego što se to ljudima čini. Da država sada plati svimaSškolarine to bi činilo 0,25% proračuna, ako uzmemo u obzir da mogi od njih nisu dali sve ispite u roku taj postotak je još manji, pošto veliki broj studenata ne položi sve ispite u roku. Trošak svega bi bio negdje kao trošak vojne akcije u Afganistanu ili otprilike količina proračunskog novca koja se daje crkvama. Ako već živimo u društvu gdje je država socijalna, ja bih puno radije da država bude socijalna kada je po pitanju školstvo, nego brodogradilišta ili slične kompanije koje se već godinama financiraju, a koje nemaju budućnost.

Mirovne misije se moraju potpomagati zbog većeg dobra. To je ono što studenti filozofije i novinarstva ne razumiju. Djeca cvijeća, djeca starki i rock and rolla.


I apsolutno se slažem da bi roditelji trebali štedjeti novce i priuštiti svojoj djeci što bolje obrzaovanje, ali što je s onima koji nemaju takvu roditelje? Dobar je primjer naš megafrend Babić kojem roditelji ne žele dati novac za fax.

Ja se slažem s njegovim roditeljima. Da ga ne znam, rekao bih da mi ga je žao. Ali on je iznimno inteligentna osoba koja si život uništava nemarom i ljenošću.

Neven <R>
27-04-2009, 12:59
Neka se zaposli i studira uz posao...

Ima jedna stvar - zove se bolonjski proces. On naime zahtjeva da se studenti u potpunosti posvete studiranju tj. da stalno dolaze na nastavu i budu aktivni, pišu seminare itd. tj. da se u potpunosti posvete studiranju. Kod nas se to pokušava uvesti, ali naravno ne uspijeva (iako možda ove demonstracije natjeraju vlast i sučilište da krenu bolje implementirati bolonju), izvanredni studiji se polako ukidaju itd. I isto tako ne može svatko raditi bauštelu jer nemaju svi fizičke predispozicije za to niti si mogu naći pristojan posao samo sa srednjom školom, kao Vedran koji je završio elektrotehnički smjer. Previše pojednostavljujete stvari u svijetu koji je kompleksan.

I da, zanima me tko je od vas pokušao studirati i raditi u isto vrijeme. Ja sam osobno radio cijeli prošli semestar po 6h dnevno i uz to studirao - rezultat je taj da nisam uspio položiti 3 ispita, dok sam prošle godine bez problema položio sve u prva dva roka.


Onda takve stvari ne pišu filozofi, nego studenti menadžmenta, tj. oni koji se znaju izraziti po pitanju zahtjeva i pregovora.
Kad čitaš sve te eseje studenata filozofije, smiješna naklapanja pod revolucionim transparentima Jedan svijet - jedna borba, sve izgleda kao smijurija, što i je. Filozofi su glumci bez logike.
Samo, studenti menadžmenta već plaćaju veliku lovu privatnjacima za svoje superiorno obrazovanje.

O čemu ti pričaš? Daj odi molim te na filozofski fakultet i popričaj s ljudima tamo prije nego što opet napišeš ovakve smijurije. Baš me živo zanima koliko si "eseja" pročitao i što uopće znaš o studentskim blokadama i općenito događajima u Hrvatskoj posljednjih tjedan dana. Iz tvojih postova, čini mi se, jako, jako malo.



Mirovne misije se moraju potpomagati zbog većeg dobra. To je ono što studenti filozofije i novinarstva ne razumiju. Djeca cvijeća, djeca starki i rock and rolla.
:rotfl:

Veće dobro? To da se ljudi u Afganistanu mogu slobodno baviti proizvodnjom heroina? To da se Hrvatska približi strateškim "partnerima" kako bi mogla od njih posuđivati novac, postati ovisna o njima i gubiti bilo kakav suverenitet nad svojim teritorijem i gospodarskim razvojem. O tome da je većina ljudi bila protiv ulasak u NATO ne moram ni pričati.

I opet generaliziraš i imaš potrebu za etiketiranjem, to što ja pišem ne znači da predstavlja msve studente novinarstva već sebe kao individualca, a to što ti imaš potrebu stavljati ljude u nekakve jednostavne skupine kako bi ih bilo lakše kritizirati samo pokazuje koliko si voljan uopće razmisliti i educirati se o stvarima koje kritiziraš.

Ljudi moji vi stvarno gledate svijet crno-bijelo, imate potrebu ukalupljivati ljude i stavljati ih u nekakve šablone. Tužno.

Deadwalker
27-04-2009, 13:09
Onda takve stvari ne pišu filozofi, nego studenti menadžmenta, tj. oni koji se znaju izraziti po pitanju zahtjeva i pregovora.
Kad čitaš sve te eseje studenata filozofije, smiješna naklapanja pod revolucionim transparentima Jedan svijet - jedna borba, sve izgleda kao smijurija, što i je. Filozofi su glumci bez logike.
Samo, studenti menadžmenta već plaćaju veliku lovu privatnjacima za svoje superiorno obrazovanje.

Mozda jesu smijurija, al kako bi izgledalo drustvo da se ide samo po principima kapitalizma. Cisti kapitalizam je jedno veliko zlo i on ne gleda na one koji nemaju uvjete i sredstava da postignu nesto vise u zivotu. Upravo tu treba doci drzava pomogne onima koji imaju "slabije temelje" za postizanje nekakvog uspjeha. Inace, prema deklaraciji o ljudskim pravima svaki covjek ima pravo na obrozovanje, bez obzira na svoje imovinsko stanje. Upravo taj kapitalizam danas koci da netko slabije imovinske situacije postigne nesto vise, pa nije cudno da cesto cujemo da siromasni ostaju siromasni, a bogati ostaju bogati. Malo ljudi se uspije probiti i postici nesto vise. Smatram da bi se sa studijem bez skolarina omogucilo onima koji nemaju imovinske uvjete, a imaju znanja, da postignu nesto vise u zivotu.


Mirovne misije se moraju potpomagati zbog većeg dobra.

da, da. Zrtvujmo nase vojnike za nekakvu "utopijsku demokraciju" kakvu tjera politika SAD-a u tamo nekakvoj pustari, Bogu iza nogu. Ono, ti stvarno vjerujes da se borbom protiv talibana tjera nekakva velika demokracija?? :roll:
Opcenito smatram da od slanja nasih vojnika u Afganistan nema ama bas nikakve koristi, osim da se nasa vlast mozete hvaliti vani kako smo mi velika potpora jakoj Americi. Te su misije u potpunosti bezpotrebne, al ce sada nazalost biti obvezne, posto smo postali clanica NATO-a. Zalosno, jako zalosno...

bezimeni
27-04-2009, 15:03
Visoka škola je isključivo ulaganje u samoga sebe. Ako nije tako pristaješ li na plaću od 3000 kn nakon besplatnog školovanja poput jedne prodavačice u Konzumu ili ćeš zahtjevati plaću prema svojoj stručnoj spremi ? Onaj tko želi ulagati u sebe neka to i plati . Ja želim platiti samo za svoje dijete/djecu , ne za neko tuđe i tada želim birati koju ću školu platiti i želim li platiti uopće ili želim da si sam/sama zaradi i plati .Izuzeci su invalidi , djeca samohranih roditelja, djeca kojoj je jedan ili oba roditelja nastrado/poginuo u ratu , njima je društvo ili dužno ili ih mora pomagati jer su neravnopravnom položaju.Ostali su žrtve kapitalizma , kao što su i u mnogim drugim društvenim slojevima mnogi drugi žrtve kapitalizma.Hebiga , narod je želo kapitalizam , neka ga onda i prihvati u potpunosti .
Naravno da treba omogućiti neki bolji model kreditiranja po uzoru na zapad , ali svima sve besplatno, malo morgen .

Deadwalker
27-04-2009, 15:11
tko opce kaze da ce studiranje biti besplatno?? Ako se i ukinu te skolarine, studiranje ce i dalje dosta koštati...stan, hrana, putovanje, knjige itd. Ovo je samo da se malo olaksa situacija, posto na tom podrucju drzava moze utjecat. Eto, bas je danas dekan mog fakulteta rekao za hrt da drzava premalo ulaze u skolstvo sto rezultira time da buduci visokoskolovani ljudi nece biti dovoljno konkurentni na trzistu a i tako su fakulteti primorani određivati sve vise skolarine, posto se osnovni troskovi moraju nekako podmiriti...