PDA

Pogledaj cijelu verziju : Binary po ReiKu



SkunK
18-01-2009, 22:24
http://xs135.xs.to/xs135/09030/1989.jpg

Želite li naučiti Binary? Izvrsno. Došli ste na pravo mjesto.

Ja sam se uhvatio "u koštac" s Binary-em već par tjedana, i ovaj mini-tutorial će vam objasniti sljedeće :

- Što je Binary
- Kako Binary radi
- Kako ispisati slova, riječi i rečenice uz Binary


Pa da počmemo :

- Što je Binary?

- Binary je brojčani sustav satavljen od 0Si 1S( nula i jedinica). S time da je 0Soznaka za Sfalse S(netočno,ili laž) a 1Soznaka za Strue S(točno, istina).

Prema tome, da napišem 1100 to bi značilo : točno točno netočno netočno, ili istina istina laž laž . U svakom slučaju, prihvatite to zdravo za gotovo (zasad) , binary nije težak i same osnove sam shvatio u roku 15 minuta. Samo se treba koncentrirati , a bilo bi dobro da imate sljedeće :

- Papir i olovku
- Kalkulator
- Puno strpljenja

Binary koriste naši CPU-iS(Central Processing Unit) ili poznatiji kao ProcesoriSili Mikroprocesori. CPU u nativi ne pozna decimalni brojčani sustav,nego samo Binary sustav te je stoga Binary jedini jezik koji računalo razumije "po prirodi" , jedan od naziva za takvo komuniciranje s računalom je : "Machine code" tj. "Strojni kod".


Možemo započeti ovaj kratki tutorial s još par objašnjenja i primjera :

Kad vidimo Binary , on izgleda nešto kao ovo : 010010101010101001101011S. Za nas je to samo skup nula i jedinica , ali za računalo taj skup ima neko značenje. To može biti slovo, instrukcija ili nešto potpuno treće. Prvo ću vam pokazati kako prevesti Binary kod u decimalni brojčani sustav koji je prepoznatljiv ljudima :

Prvo pravilo :

Binary kod se čita s desna na ljevo. Znači u ovom slučaju počinjemo 1101011... i tako dalje, znači uvjek se čita s desna na ljevo,i to je jednostavno tako.

Drugo pravilo :

Zamislite svaki skup ovih nula i jedinica kao jedan veliki ormar ili stol s puno ladica. Recimo, imamo Binary skup : 11001. To je jedan veliki ormar, imamo točno 5 znamenki, što znači da imamo 5 ladica. To sada tako zamislite, sve će vam biti pojašnjeno.

Sad morate znati da Binary radi po ciklusu multiplikacije * 2 , tj. broj se zbraja sam sa sobom, evo primjera :

1 + 1 = 2 + 2 = 4 + 4 = 8 + 8 = 16 + 16 = 32 + 32 = 64


Ok, sad ajmo pogledati ovaj primjer :

0 1

Ovo znači zapravo broj 1Su decimalnom zapisu, kojeg mi ljudi razumijemo bez problema. Zašto ? Evo kako to radi.

Pošto čitamo s desna na ljevo, prva ladica je uvjek 1, druga ladica jeS2, treća ladica je 4, četvrta ladica je 8, peta ladica je 16, šesta ladica je 32,sedma ladica je 64S- i tako dalje.

Pitate se zašto je jedan? Pa baš zato jer kako smo već rekli, 1Soznačava istinu a 0Snetočno ili u ovom slučaju - "ignoriranje".
Znači :

0 1S- prva ladica je uvjek broj 1, što znači ako smo je označili s jedinicom znači da tu jedinicu "čitamo", nakon toga u drugoj ladici je broj 0 znači broj 2 (koji reprezentira tu ladicu) ne čitamo tj. ignoriramo.

Recimo , Binary zapis : 01000 je = 8.

Prvu ladicu ignoriramo, drugu ladicu ignoriramo, treću ladicu ignoriramo, četvrta ladica je uvijek broj 8 ( jer je 1+1 = 2+2 = 4+4 = 8)Sa označen je s brojem 1Sšto znači da je istina i da taj broj čitamo.


Što je s brojevima koje nemozemo dobiti pariranjem s brojem 2?SRecimo ako zelimo ispisati broj 5?
Lako.
Probajte razmisliti kako je to ostvarivo, ako nemozete, pogledajte primjer dole :




S101 = 5. Prva ladica broj 1 = istina, druga ladica broj 2 = ignoriramo (jer je oznacen nulom), treća ladica broj 4 = istinaS. Znači, 1 + 4 = 5. U principu, sve "istine" smo samo zbrojili i dobili broj 5, a istine su ovaj puta bile "ladice" 4 i 5.

Broj 3Sbi dobili ovako :

11 = 1+2 = 3

Nadam se da vam je do sada bilo sve jasno, ako nije slobodno uzmite malo vremena, odmorite i probajte razmisliti o samom sistemu i probati opet shvatiti. Kad se jednom shvati, ide sve lakše i lakše, iskreno, ja sad mogu i bez gledanja u tablice i slične stvari izračunati u glavi iz Binary sustava u sustav lako razumljiv čovjeku. Vježba je najvažnija.


Evo par zadataka :

Pretvorite u decimalne :


a) 100

b) 000100

c) 100000

d) 0010




Riješenja :

a) 4

b) 4

c) 32

d) 2








Pretvorite iz Binary zapisa u decimalni zapis :

a) 11011

b) 110

c) 010101

d) 10110





Riješenja :

a) 27

b) 6

c) 21

d) 22







Sad ću vam objasniti što je ASCIISsustav, i kako uz pomoć Binary sustava ispisati slova/simbole , riječi i rečenice.

- Što je ASCII

ASCIISje znakovni sustav, u kojem svaki simbol/slovo ima svoju binary ,hexadecimal i decimal brojku.
Zamislite to ovako :

72 = H
101 = e
108 = l
108 = l
111 = o


Broj 72Sje recimo kod za slovo "H"Sdok je 108Sza slovo "L"Si slično.
ASCII tablicu je moguće pogledati ovdje : http://enteos2.area.trieste.it/russo/In ... _table.jpg (http://enteos2.area.trieste.it/russo/IntroInfo2001-2002/CorsoRetiGomezel/ASCII-EBIC_files/ascii_table.jpg)

ASCII je standard na gotovo svakom računalu, i uzmite si za primjer kad stisnete neko slovo na tipkovnici, što se zapravo događa :

Recimo da pritisnete slovo "H"Sna tipkovnici :

- Tipkovnica pri pritisku šalje računalu Binary zapis koji je jednak decimalnom broju 72 ( a to je 1001000 )SCPU-u, tj . procesoru.

- Procesor obrađuje Binary kod, uspoređuje ga s ASCIIStablicom i vidi da je broj 72S= slovu "H".

- Na ekranu se ispisuje slovo "H"


U ovom slučaju, svako slovo je reprezentirano kroz Binary kod od 8 bitovaS( jedan bit je 0 ili 1S)

Npr :
01010101


Ovo je Binarni kod koji ima 8 bitova, a 8Sbitova daje 1 byte. Znači 2Sbytea je 16 bitova.


No, vratimo se na ASCII i pretvaranje Binarnog koda u ASCII slovo ili simbol.

Evo primjera za ispis riječi "hello" , koja je naizgled "skrivena".

0100100001100101011011000110110001101111


Da bi pojednostavili pretvaranje iz Binarnog sustava u decimalni pa potom usporedili s ASCII tablicom i vidjeli koji broj je "šifra" za koji simbol ili slovo, cjeli ćemo "veliki ormar" ili skup ovih nula i jedinica podjeliti po 8 bitova , znači :

01001000 01100101 01101100 01101100 01101111

Što je u stvari :

01001000 = 72
01100101 = 101
01101100 = 108
01101100 = 108
01101111 = 111


Probajte na osnovu ovog primjera dekodirati ovu poruku :

01000011011011110110111001100111011100100110000101 11010001110
10101101100011000010111010001101001011011110110111 00111001100100001


Koristite ASCII tablicu koju sam vam prethodno dao, inače prvi korak je da cijelu poruku rastavite na 8 bitova , ovako :

01000011 01101111 01101110 01100111 01110010
01100001 01110100 01110101 01101100 01100001
01110100 01101001 01101111 01101110 01110011
00100001





RIJEŠENJE :


Congratulations!


Eto, to bi bilo to, kratki ali nadam se poučan tutorial koji vas uvodi u svijet Binarya.
Inspiracija za pisanje :
http://www.docdroppers.org/wiki/

Sticky plz :)

Tsumetai Ryujin
19-01-2009, 00:32
Nije mi bas jasno kad spominjes "Binary", el pricas o Binarnom brojevnom sustavu ili BCD-u (Binary Coded Decimal) ili mozda oboje. Jer to dvoje nije ista stvar, binarni brojevni sustav uvijek oznacava broj, a kod (BCD) oznacava broj, slovo ili znak. Cini mi se da si ipak govorio o brojevnom sustavu, ali u svakom slucaju treba se naglasiti o cem se prica.

I nije ASCII sustav nego kod. Alfanumericki kod, kod koji se koristi pri prijenosu podataka izmedu racunala i ulazno-izlaznih uredaja. Postoje dvije verzije, 7-bitni sa 128 kombinacija i 8-bitni prosireni sa 256 kombinacija.

I mislim da si to mogel malo lakse objasnit, recimo sa tablicom...
binarni broj//////dekadni broj
8421
-----
0000-----------------0
0001-----------------1
0010-----------------2
0011-----------------3
0100-----------------4
0101-----------------5
0110-----------------6
0111-----------------7
1000-----------------8
1001-----------------9
1010----------------10
1011----------------11
1100----------------12
1101----------------13
1110----------------14
1111----------------15

Kao sto je Reiko objasnil, da bi bez tablice ili dugog racunskog pretvaranja procitali broj napisan u binarnom brojevnom sustavu, koristite tezine. Ja sam te tezine oznacio plavom bojom iznad svakog stupca u tablici. Kako broj ima vise bitova tako se tezine povecavaju mnozeci se sa 2. Tablica koju sam ja napravio ima 4 bita i najveci broj koji mogu napisati sa 4 bita je 15; jer je najveci broj sa n bitova (2^n)-1... (2^4)-1=15, (2^6)-1=63, (2^7)-1=127 itd...

Tablicu je vrlo korisno znati jer se pomocu nje pretvaraju brojevi izmedu brojevnih sustava i za kodove. Tablicu je vrlo lako napraviti, radi se tako da se pisu stupci sa desno na lijevo, a svaki stupac pocinje sa nulom. U prvom stupcu je svaki drugi broj nula, u drugom stupcu idu dvije nule pa dvije jedinice, trecem cetiri nule pa cetiri jedinice, cetvrtom osam nula pa osam jedinica itd.

I opet sto se tice ASCII koda. Postoje dvije verzije, 7-bitni sa 128 kombinacija i 8-bitni prosireni sa 256 kombinacija.


ali sve jedno svaka cast na trudu...

0100011101000111

SkunK
19-01-2009, 10:41
1. Pričam o Binarnom brojevnom sustavu koji procesor koristi za interpretaciju njemu namjenjenih instrukcija, da ne filozofiram previše,pričam o "machine kod-u"
Više o tome : http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_code
Preciznije : http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_numeral_system


2. ASCII je tablica znakova standardiziranog oblika za većinu PC-a. Tako bi bilo najspravnije rečeno, i prema tome bi i ja i ti bili u krivu. No, i da se izrazimo po tebi, ili po meni ( kod ili sustav - ASCII je i jedno i drugo, sustav koji uz pomoc usporedbe koda i tablice daje instrukciju CPU, i kod kao što si rekao , jer svako slovo/simbol ima svoj hexadecimalni/decimalni/binary kod).Što se tiče više "vrsta" tablice, slažem se - no mislim da je "for sake of simplicity" zasad najbolji izbor ona od 8bit s 256 kombinacija.

3. Nisam to tako htio objasniti zato jer :


- Je to više kao "šalabahter", na način koji sam ja objasnio, Srazumiješ binary Sa ovako imaš tablicu i morao bi traziti broj koji te zanima i to bi više bilo rutiniski nego "s razumjevanjem"

- Ovako se bolje razvija mozak :D teže je ali i zabavnije, a i kad postigneš uspjeh (riješiš zadatke itd.) zadovoljstvo je veće :D



heh , GG ;)

Luka
19-01-2009, 13:50
Vezano uz pretvorbu brojeva iz binarnong u dekadski, ja sam "otkrio" jedan (barem meni) jednostavniji način. Početna vrijednost je prva znamenka u byteu. Svaka sljedeća množi broj sa 2, a ako se radi o jedinici onda se toj vrijednosti pridodaje jedan.

Npr. 1011

Početna vrijednost je 1. Nula ju množi sa 2 - sad je vrijednost 2. Jedinica to množi sa 2 i pridodaje 1 - sad je vrijednost 2*2 + 1 = 5. I na kraju, jedinica sve množi sa 2 i pridodaje 1 - sad je vrijednost 5 * 2 + 1 = 11. Evo kako to izgleda:

1 1
0 1*2 = 2
1 2*2 + 1 = 5
1 5*2 + 1 = 11

Zvuči komplicirano, ali je jednostavnije od standarnog algoritma, i vrlo korisno kad trebate pretvoriti poveći broj a nema kalkulator pri ruci :)

Tsumetai Ryujin
19-01-2009, 15:28
Fala ke si mi objasnil... i imas pravo... dok se ne koriste drugi brojevni sustavi ili kodovi, tablica nije potrebna...

Evo bas sam sad bil na skolskom iz informatike... u kojem ima svega iz gradiva od prvog do cetvrtog razreda, iz informatike i digitalnih sklopova... ... da, tablicu nisam koristio... da ustvari tablica ti i ne treba osim eventualno za XS-3 kod...

Barathrum
21-01-2009, 01:25
reiko nebih ja tvoj nacin. zakomplicirao si objasnjavanje do te mjere da govoris par puta o jednom te istom koristeci nekoliko vrsta recenica. radije cu se ja drzati knjige, ovo je koda se korisnik svadja sam sa sobom... kad nesto objasnjavas pocetnicima prva i osnovna stepenica je ne kompliciraj i ne govori o jednoj temi kroz 30 drukcijih izraza. :thumbs1:

SkunK
21-01-2009, 09:26
reiko nebih ja tvoj nacin. zakomplicirao si objasnjavanje do te mjere da govoris par puta o jednom te istom koristeci nekoliko vrsta recenica. radije cu se ja drzati knjige, ovo je koda se korisnik svadja sam sa sobom... kad nesto objasnjavas pocetnicima prva i osnovna stepenica je ne kompliciraj i ne govori o jednoj temi kroz 30 drukcijih izraza. :thumbs1:

Pogledaj malo link na kraju teksta.

Ja sam objasnio isto kao što je taj lik objasnio na tom linku. Shvatio sam stvari u 15 minuta i mogao sam riješiti sve zadatke.

Prema tome, nebih rekao da je "Zakomplicirano" - dapače baš je prilagođeno početnicima, i potrudio sam se i ja, i taj lik objasniti da bude u manirama jednostavnosti ( slotovi - ormari itd.)


Nekoliko vrsta rečenica? A što da koristim ako neću rečenice??

Držat ćeš se knjige ? Ok neznam tko te sili da ovo čitaš, došao si bezveze rantat onda ( kad da te ja silim da ovo učiš i čitaš moj tutorial). Inače, koju knjigu o binaryu čitaš ( ime knjige, pisac ?? ).

Netrebas mi objasnjavati koja je "prva stepenica" u objašnjavanju ovakvih stvari početnicima. Svatko ima svoj način, to je kao da ti ja kažen : "prva stepenica kako bi trebao žvakati hranu je .... " - besmisleno i pomalo (zaprano ne pomalo nego je ) - glupo. Osim toga, kompliciranja nema, početnicima moraš sve objasniti pošto im moraš probati razviti način na koji će oni to shvatiti, nekom ko se je već susreo s Binaryem sam ja lako to mogao na "manje kompliciran" ( iako to nema veze s kompliciranoscu, pocetnicima se samo više ide objašnjavati neke osnovne stvari koje napredniji znaju ) - ali kako bi to izgledalo za početnika : ZBUNJUJUĆE !

Korisnik se svađa sam sa sobom? Neznam sorry ... ali jesi li bio na cracku dok si pisao ovo ? :) Neznam na temelju čega si ti zaključio da se...heh "korisnik" "svađa" "sam sa sobom" :

- Koji korisnik ? Ovo je pisani tutorial, pratiš ga i pokušavaš ga naučiti i shvatiti
- Radiš za sebe i za svoje znanje
- Radiš sam - a za svađu su potrebni dvoje

Nema smisla niti veze s vezom pa se neću puno zadržavati oko toga....
Nadao sam se da kad si već postao da će to biti normalni komentar ali ovo je jednako kao da nisi ništa napisao.

Barathrum
21-01-2009, 16:17
reiko nebih ja tvoj nacin. zakomplicirao si objasnjavanje do te mjere da govoris par puta o jednom te istom koristeci nekoliko vrsta recenica. radije cu se ja drzati knjige, ovo je koda se korisnik svadja sam sa sobom... kad nesto objasnjavas pocetnicima prva i osnovna stepenica je ne kompliciraj i ne govori o jednoj temi kroz 30 drukcijih izraza. :thumbs1:

Pogledaj malo link na kraju teksta.

Ja sam objasnio isto kao što je taj lik objasnio na tom linku. Shvatio sam stvari u 15 minuta i mogao sam riješiti sve zadatke.

Prema tome, nebih rekao da je "Zakomplicirano" - dapače baš je prilagođeno početnicima, i potrudio sam se i ja, i taj lik objasniti da bude u manirama jednostavnosti ( slotovi - ormari itd.)


Nekoliko vrsta rečenica? A što da koristim ako neću rečenice??

Držat ćeš se knjige ? Ok neznam tko te sili da ovo čitaš, došao si bezveze rantat onda ( kad da te ja silim da ovo učiš i čitaš moj tutorial). Inače, koju knjigu o binaryu čitaš ( ime knjige, pisac ?? ).

Netrebas mi objasnjavati koja je "prva stepenica" u objašnjavanju ovakvih stvari početnicima. Svatko ima svoj način, to je kao da ti ja kažen : "prva stepenica kako bi trebao žvakati hranu je .... " - besmisleno i pomalo (zaprano ne pomalo nego je ) - glupo. Osim toga, kompliciranja nema, početnicima moraš sve objasniti pošto im moraš probati razviti način na koji će oni to shvatiti, nekom ko se je već susreo s Binaryem sam ja lako to mogao na "manje kompliciran" ( iako to nema veze s kompliciranoscu, pocetnicima se samo više ide objašnjavati neke osnovne stvari koje napredniji znaju ) - ali kako bi to izgledalo za početnika : ZBUNJUJUĆE !

Korisnik se svađa sam sa sobom? Neznam sorry ... ali jesi li bio na cracku dok si pisao ovo ? :) Neznam na temelju čega si ti zaključio da se...heh "korisnik" "svađa" "sam sa sobom" :

- Koji korisnik ? Ovo je pisani tutorial, pratiš ga i pokušavaš ga naučiti i shvatiti
- Radiš za sebe i za svoje znanje
- Radiš sam - a za svađu su potrebni dvoje

Nema smisla niti veze s vezom pa se neću puno zadržavati oko toga....
Nadao sam se da kad si već postao da će to biti normalni komentar ali ovo je jednako kao da nisi ništa napisao.

ok onda ni taj lik nema iskustva. radim sa ljduima, u skoli informatike, pa po tome znam malo vise od tebe i kolege kako to funkcionira sa ljudima. ovo sto si ti obajsnio netko tko zeli nauciti programirati a nezna nista o tome nece tako lako shvatiti.
drzi se jednog izraza i primjera iz stvarnog zivota. bio sam na predavanju jednog profesora iz programiranja, covjek ima vrlo jednostavan stil, cjeli binary je objasnio kroz primjere iz stvarnog zivota, semafora, prelazenje ceste, pjesaka i zebre... ;)

mislim svaka cast na trudu ali ovo je za one koji "znaju" o cemu pricas.

sto se tice kritike? nauci se nositi sto prije sa njima jer whinanje oko toga sto te nisu svi pohvalili je low. nije konstruktivna kritika ona poztiivna koja te hvali, vec ona koja ti govori sto da ispravis i sto je sve lose u tome..a ako to neznas prihvatiti, ah..tvoj problem i problem velikog ega ;)

i kao sto si rekao - to je sam tutorial - a tutoriali su prva stepenica ka neznanju za pocetnika ;)

Sony Ericsson
21-01-2009, 16:35
ma, ja znam samo binarni brojevni sustav,
BCD ne znam.
malo je kompliciran ovaj tutorial.

glavno da je sticky... lol
:rotfl:

SkunK
21-01-2009, 16:36
1. Neznam niti ne ulazim gdje radiš ali ti nisi isto tako u poziciji da tvrdiš da nešto znaš više i bolje od nekog dok to ne dokažeš.


2. Kritika mi je nešto najbolje što se može dogoditi pri radu bilokakve vrste. I uvjek sam spreman prihvatiti istu. Ali kad ta nema veze s vezom i ne zasniva se na nikakvom argumentu onda je ne prihvaćam ili me nije baš i briga za nju jer je njezin smisao nikakav (kao da ne postoji).

3. Nitko ne "whinea" osim tebe - prvi si počeo s "whineanjem" kako je moj rad loš i koliko sam grešeka napravio. Nema problema priatelju, iznesi to sve - popravit ćemo rad - sve u svrhu znanja , ali kad za to budu iznesenje činjenice, ovo što si naveo nema veze s vezom.

4.
Smislim svaka cast na trudu ali ovo je za one koji "znaju" o cemu pricas. Svidiš u tome je problem. Prvo mi navodiš da sam zakomplicirao tutorial do Ste mjere da više puta govorim o jednom te istom Sa nakon toga mi kazes da sam objasnio dobro za nekog tko vec "zna" o čemu se radi.

5. Tko si ti da odmjeravaš moj ego? Niti me poznaš ali imaš obraza tvrditi nešto takvo... isto imaš obraza tvrditi da ja "whineam" , a mislim da ti je već bilo u početku jasno da je meni kritika kao kritika dobrodošla dok je god ona osnovana na nečem što zapravo ima smisla.

6. Bio sam ja na mnogim predavanjima i tečajevima kao i konferencijama, ali dali mi to daje za pravo (očito tebi daje) da iz "neba pa u rebra" dajem zaključke o nekom kojeg uopće ne poznam. Sorry ali plz. skuliraj se i vrati se u realnost. Ovo za ego nikako nemogu prožvakati jer to je kao da ja kažem da neki prodavač voća u Egiptu ima veliki ego - a niti ga približno poznam ( DA ! doslovno je tako, jer ja poznam ulične prodavače u Egiptu koliko i ti poznaš mene).

7. I za kraj, daj mi odgovori :

- Ja sam početnik u binaryu. Nisam znao ništa o njemu. Pročitao sam tutorial od onog lika - i sve sam shvatio ( doslovno SVE) što je lik napisao. Riješio sve njegove zadatke. Sve to u 15 minuta.

To pobija tvoju stavku da on nema "pojma" o čemu priča i da to Sneće shvatiti početnik Sdapače, evo pokazalo se na meni kako će jedan početnik shvatiti (ja sam njegov tutorial shvatio odlično).


Eto, nadam se da si shvatio što želim reći i da si shvatio da si ti taj koji je počeo "whine&rant" bez razloga. Isto tako nadam se da ćeš kroz druzenje na forumu shvatiti da volim i poštujem svaki kritiku dok je god ona pravovaljana i ima smisla.

Deadwalker
23-01-2009, 00:55
Moram priznati da je ReiKo objasnio Binary mnogo bolje nego moji asistenti na Foi-u. :bravo:


Vezano uz pretvorbu brojeva iz binarnong u dekadski, ja sam "otkrio" jedan (barem meni) jednostavniji način. Početna vrijednost je prva znamenka u byteu. Svaka sljedeća množi broj sa 2, a ako se radi o jedinici onda se toj vrijednosti pridodaje jedan.

Npr. 1011

Početna vrijednost je 1. Nula ju množi sa 2 - sad je vrijednost 2. Jedinica to množi sa 2 i pridodaje 1 - sad je vrijednost 2*2 + 1 = 5. I na kraju, jedinica sve množi sa 2 i pridodaje 1 - sad je vrijednost 5 * 2 + 1 = 11. Evo kako to izgleda:

1 1
0 1*2 = 2
1 2*2 + 1 = 5
1 5*2 + 1 = 11

Zvuči komplicirano, ali je jednostavnije od standarnog algoritma, i vrlo korisno kad trebate pretvoriti poveći broj a nema kalkulator pri ruci :)

hm, jako zanimljivo. Bas cu isprobati taj tvoj nacin. Sada na kolegiju Arhitekture racunalnih sustava imamo uzasno puno pretvaranja između brojevnih sustava tako da bi ovo fakat moglo biti korisno. Bravo :thumbs2:

SkunK
23-01-2009, 01:16
Nema problema, prelazim pomalo na advanced Binary, a ovo za početnike sam pokušao podjeliti ono što sam naučio s ostalima.

Ako imaš problema s shvaćanjem ovog djela slobodno se obrati PM/MSN.

Hvala.

Deadwalker
23-01-2009, 01:20
Ma s ovim nemam problema nikakvih, to se kod nas na faksu vec podrazumjeva da znamo. A ako kaj naprednije nebum kuzil, svakako te kontaktiram, hvala na ponudi... :wink:

Tracer
02-02-2009, 15:08
1101100 1101001 1101010 1100101 1110000 1101111 100000 1101100 1101001 1101010 1100101 1110000 1101111 100000 111010 101001 100000 1100001 100000 1110011 1100001 1100100 1100001 100000 1101011 1100001 1100100 100000 1110011 1110110 1101001 100000 1111010 1101110 1100001 1101101 1101111 100000 1100010 1101001 1101110 1100001 1110010 1101110 1101001 100000 1100011 1101111 1100100 1100101 100000 1101101 1101111 1111010 1100101 1101101 1101111 100000 1110010 1100001 1111010 1100111 1101111 1110110 1100001 1110010 1100001 1110100 1101001 100000 1100010 1101001 1101110 1100001 1110010 1101110 1101111 100001 100000 111010 1000100

http://forum.sztvz.hr/attachment.php?at ... 1172135306 (http://forum.sztvz.hr/attachment.php?attachmentid=320&d=1172135306)

Deadwalker
30-08-2009, 15:33
Ovako, ucim za ispit iz arhitektura, a ono sta me zanima tice se neizravno Binary-a. Naime, rijec je o standarnim operacijama koje se obavljaju u binarnom brojevnom sustavu i to: zbrajanje, oduzimanje, mnozenje i dijeljenjeSE sad, prije mi je to dosta dobro islo, al nazalost neke stvari sam zaboravio, a sad mi trebaju, a nemam vise stare materjale u kojima sam imao sve to detaljno objasnjeno. Sad cu onda prekopirati definicje i pitat za neke pojmove koji mi nisu bistri, pa ako netko zna odgovorit na pitanja...(nije krucijalno, al bit ce mi onda puno lakse shvatiti zadatke):


Oduzimanje se odvija zbrajanjem negativnih brojeva predočenih u konotaciji potpunog komplementa.SKod oduzimanja znam da je trebalo pozitivne brojeve pretvorit u negativne u binanrnom sustavu. Kako se to onda radi i sta se misli kada se kaze u "konotaciji potpunog komplementa"?


Množenje se odvija ponavljanjem operacija zbrajanja i posmakaSposmak...taj pojam mi nije bas jasan...
Dijeljenje je na istu kapu, samo sto se radi oduzimanje i posmak.

U biti, problem je sto imam samo oskudne definicije bez nekakvih dodatnih pojasnjenja, a moram priznati da su mi vec neke stvari isparile iz glave.(davno je bila inf1). Mogao bih ja to skuziti da proucavam detaljno zadatke, al kada covjek zna sta radi, puno je lakse i manje vremena biva utuceno.
E sad, ako netko ima volje i znanja ici to sve objasnjavat, bio bih krajnje zahvalan... :)

I da, zadaci mi se vecinom svode na pretvaranje iz heksidecimalnog sustava u binarni i obrnuto. Ako me dobro pamcenje sluzi, to se najlakse napravilo tako da se slozila ona tablica od 16 znakova i za svaki znak je isla binarna kombinacija od 4 znamenke, right? :)

Evo primjer jednog zadatka:

Prikažite realan broj R = –1.235 u formatu s jednostrukom preciznosti (Single Precision, FLOATING) prema IEEE standardu. Napišite rezultat i u heksadekadskom ekvivalentu

jednostruka preciznost?? Znam da ima jednostruka, dvostruka i cetverostruka prema IEEE standardu. Koje su razlike i kako to izracunati?

Sad sam toga puno nabacao, pa ako netko nema pametnijeg posla, ustedjet ce mi puno vremena....Aludiram na ReiKa, Luku ili Doc Freaka(on ide na foi kolko znam... :) )...

Luka
30-08-2009, 19:23
Nisam ni sam upoznat s nekim pojmovima... ali mislimSda se radi o dodatnom kompliciranju.

Kad zbrajam/oduzimam binarne brojeve, radim to kao u dekadsom sustavu. Primjer 100 (4) - 1 (1):
0 - 1 = ne moguće, dodajem 10 (2), 10 - 1 = 1, pamtimS1
0 - 1 = ne moguće, dodajem 10 (2), 10 - 1 = 1, pamtimS1
1 - 1 = 0

rješenje: 011 (3)

Posmak je operacija nad binarnim brojem. Npr.
00101100 (originalni broj)
01011000 (posmak ulijevo - svi bitovi idu jedan ulijevo, prvi nestaje, a na kraj se dodaje nula)

Jednostruka itd. preciznost je valjda broj decimala...

Deadwalker
30-08-2009, 19:32
Tnx Luka. :thumbs2: Taj me posmak bas "pikao" u mozak, nikako da se sjetim sto je. Ma nisu to tak teski zadaci, samo da se vratim u formu glede igranja s tim nulama i jedinicama.

Jednostruki pomak, well, i ja sam si mislio da je rijec o preciznosti na jednu decimalu jer se u biti ta preciznost odnosi na brojeve s pomicnim zarezom(floating point), a to su ofkors decimalni brojevi odnosno skup realnih brojeva. To bi to trebalo biti to...valjda :)

Samo se nadam da nas ovaj idiot nece na ispitu previse gnjaviti na koji nacin dolazimo do rezultata kod tog silnog racunanja. Mogao bi bas iskoristiti foru koju je ReiKo pokazao ranije u ovom topicu 8)

C
08-01-2010, 12:33
Koliko jedan byte ima bitova?

cham3leon
08-01-2010, 12:51
Mislim da je osam. Odnosno dvije hexadecimalne znamenke.

Luka
08-01-2010, 13:00
Mislim da je osam. Odnosno dvije hexadecimalne znamenke.

Yup, i yup.

Inače, byte kao takav nije definiran kao istoznačnica za "8 bitova", teoretski byteom možeš zvati i 1000 bitova. Ali raditi probleme oko toga je isto kao i provjeravati ima li integer 4 bytea: pohvalno ali nepotrebno.

C
08-01-2010, 14:37
Dakle. 8?
BTW Šta ih nema 9?

angel eye
08-01-2010, 14:41
Dakle. 8?
BTW Šta ih nema 9?

Ne. Ima ih osam

C
08-01-2010, 14:46
Šta se ti javljaš, a nemaš pojma. :P

Ovako zamišljeno izgleda jedan bit:

http://www.imagesforme.com/out.php/i904261_bit.png

To ih je 9 i jedan prst mi ostane skupljen, ako računam na prste.

Luka
08-01-2010, 14:49
Dakle. 8?
BTW Šta ih nema 9?

Može ih imati 9, nije definirano. Ali malo tko ne koristi (upravo) 8.

Možda te buni bit za predznak (-x)? On se nalazi unutar tih 8, pa je raspon vrijednosti s njime u klasičnom byteu s predznakom (signed byte) od -127 do 127 (nasuprot [0, 255], u byteu bez bita za predznak (unsigned byte))

angel eye
08-01-2010, 14:51
Šta se ti javljaš, a nemaš pojma. :P

Ovako zamišljeno izgleda jedan bit:

http://www.imagesforme.com/out.php/i904261_bit.png

To ih je 9 i jedan prst mi ostane skupljen, ako računam na prste.

Imaš višak prstiju XD, a zar je moguće i da cura zna nešto o binarnim kodovima, ASCII?? No, kada budem imala malo vremena, postati ću vam u temi krugovi u žitu S primjere kako sam ja to naučila, odnosno, u kojim krugovima u žitu susrećemo brojevne sustave i ostale matematičke vrijednosti. Eto ti C :P

C
08-01-2010, 14:55
Ne, mene ništa ne buni, nego vas zajebavam, samo to nitko ne konta.
Da ste gameri, pa bi rekao, ali takvi znalci!
Kakav ste vi faild foruma...za cure i da ne govorim. :P

Riješenje bi ti glasilo,
Jedan byte ima osam bitova plus jedan ispitni.
Ili ti ga računski,
1B = (8b + 1b) = 9b

*Pogledaj sliku u mojem prethodnom postu (i prebroji polja).

Luka
08-01-2010, 14:58
C, kakve veze imaju tvoji prsti s binarnim sustavom (točnije pohranom informacija u binarnom obliku)?


Imaš višak prstiju XD, a zar je moguće i da cura zna nešto o binarnim kodovima, ASCII?? No, kada budem imala malo vremena, postati ću vam u temi krugovi u žitu S primjere kako sam ja to naučila, odnosno, u kojim krugovima u žitu susrećemo brojevne sustave i ostale matematičke vrijednosti.

ASCII je obično mapiranje broj-za-znak, izvediv kako u binarnom, tako u n-baznom sustavu (gdje je n prirodan broj, po mogućnosti veći od kontroverznog 1)... pa je poveznica između ASCIIa i binarnih brojeva ekvivalentna poveznici između ASCIIa i decimalnih brojeva.

Inače, matematiku susrećemo svugdje upravo jer se sve pojmovne, tj. one mislive pojmovne stvari (koje je moguće promišljati u svijesti) mogu svesti na brojeve. Brojevni sustav je, usput, matematička vrijednost (uređen skup pravila); u jednakoj mjeri koliko i recimo, ovaj forum, ili ti kao osoba... nije to krivo reći, samo bi moglo implicirati nešto neželjeno.



Jedan byte ima osam bitova plus jedan ispitni.
Ili ti ga računski,
1B = (8b + 1b) = 9b


Ne postoji "ispitni" bit, osim ako je tebi potreban za računanje - no on onda ne spada u byte jer ne nosi informaciju (odnosno, nosi redundantnu informaciju).

C
08-01-2010, 14:59
Imaju, jer sam brojao na prste, i mislio sam da ti znaš kako ja imam 10 prstiju na ruci. Po tvojoj računici ih imam 9, a ne 10.

BTW Vidi se koliko znaš o bitovima..."ispitni bit" ti postoji...zato nikada nemaš ponuđen odgovor na to pitanje 8 i 9, upravo zbog toga. Ispitni bit provjerava 8 bitova, može biti 0 ili 1, ako je 0 znači da 8 bitova ne postoji ili su osakaćeni, ako je 1 znači da je bit u funkciji.

Luka
08-01-2010, 15:03
Imaju, jer sam brojao na prste, i mislio sam da ti znaš kako ja imam 10 prstiju na ruci. Po tvojoj računici ih imam 9, a ne 10.

Neznam koliko imaš prsti na ruci (pretpostavljam 10). Možeš li pojasniti otkud si izvukao taj podatak (moj pomišljaj da ih imaš 9)?

Ako si ozbiljan, onda si napravio grešku glede standardnog algoritma za zbrajanje - ako se koristiš binarnim sustavom, morat ćeš koristiti točno 2 prsta.

cham3leon
08-01-2010, 15:04
Ček malo, kakve veze ima je li tip podataka signed sa byteom? Ako ćemo po pravome, dogovorena IEEE reprezentacija broja sa predznakom ima još mnogo više bitova.

C
08-01-2010, 15:06
Ako brojim na prste, po tvom proračunu ostanu mi dva skupljena prsta, a po stvarnom proračunu jedan. Znači da si mislio kako imam 9 prstiju, a ne 10.

Ne izvlači se sada. Nisi to znao kao ni ja, i OK je, ne moraš sada izmišljati toplu vodu.

@chameleon - Fora mi je Luka, kužiš? On veli kao da nije definiran, a definiran je totalno. Sigurno je gamer, vidiš kako se kur...picki u donjem postu.

Luka
08-01-2010, 15:07
Ček malo, kakve veze ima je li tip podataka signed sa byteom? Ako ćemo po pravome, dogovorena IEEE reprezentacija broja sa predznakom ima još mnogo više bitova.

Ako je tip podataka signed (jedan ili više byteova, nebitno - npr. običan integer), upola je manji opseg mogućih pozitivnih brojeva, no mogući su i negativni brojevi.

Nema utjecaja na broj bitova u byteu (ima utjecaja na broj bitova za pohranu samog broja, no to nije bitno za pitanje).

Luka
08-01-2010, 15:08
Ako brojim na prste, po tvom proračunu ostanu mi dva skupljena prsta, a po stvarnom proračunu jedan. Znači da si mislio kako imam 9 prstiju, a ne 10.

Ne izvlači se sada. Nisi to znao kao ni ja, i OK je, ne moraš sada izmišljati toplu vodu.

Ne izvlačim se, potpuno mi je nejasno što želiš reći. Ako imaš neku primjedbu na nešto što sam rekao, citiraj i objasni nedoumicu. Svakako je moguće da sam napravio grešku - no grešku ne vidim.

C
08-01-2010, 15:10
Postavio sam sliku, napisao kako i zašto, te to isto napisao i računski, i još ti objasnio šta je taj jedan bit. Ako si nesposoban pročitati i vidjeti, otiđi učiti o avionima...ili zuji u sunce.

Luka
08-01-2010, 15:12
Postavio sam sliku, napisao kako kako i zašto, te to isto napisao i računski, i još ti objasnio šta je taj jedan bit. Ako si nesposoban pročitati i vidjeti, otiđi učiti o avionima.

Induktivno zaključivši kako sam sposoban i čitati i gledati, i dalje mi nije jasno što sam krivo rekao. Citiraj ono što smatraš krivim ;)

C
08-01-2010, 15:14
Ne smatram ništa krivim, osim što tjeraš neko svoje mišljenje koje je baždareno.
Napisao sam ti sve, i ti govoriš da nije tako, a tako je. Razumiješ?

Luka
08-01-2010, 15:17
Ne smatram ništa krivim, osim što tjeraš neko svoje mišljenje koje je baždareno.
Napisao sam ti sve, i ti govoriš da nije tako, a tako je. Razumiješ?

Koje moje razmišljanje? "sve", "nije tako a tako je" mi ne govori mnogo.

Situacija je jednostavna - ako želiš računati na prste kao što to možeš raditi za decimalne brojeve, koristi 2 prsta. Ako ti to, pak, nije cilj, onda se ne možeš čuditi neispravnostima koje će se pojaviti.

Imaš li i dalje komentara, nadam se da ćeš biti precizniji - posebno me interesira otkud zaključak da imaš 9 prsti.

Usput, ne tjeram svoje mišljenje - ako je na ikoji način krivo, rado ću ga izmijeniti.

C
08-01-2010, 15:19
Nisi razumio.
Evo opet...1 byte ima 8 bitova +1 ispitni. Dakle 1 byte ima 9 bitova, ali je baždareno na 8 bitova.
Sada si valjda razumio.

Edit: Sada prste nisi razumio. Evo da ti opet pojasnim. Ako je 8 bitova, ostati će mi 2 skupljena prsta, a ako je 9, onda 1. U ovom slučaju mi je ostao 1 skupljena, a ti veliš da ima 8, znači po tome, imam 9 prstiju, onaj +1 je sigurno ispitni prst. :fof:

Luka
08-01-2010, 15:27
Može link na neku referencu? Osim ako se nešto nije promijenilo, pojam bytea ne podrazumijeva ispitni bit.

Što se tiče prsti - nije mi jasan temelj povezivanja broja 10 i računanja u binarnom sustavu.

C
08-01-2010, 15:32
Ne treba ti link, kada me profesori tako uče na fakultetu.
Prsti su bila zajebancija...stvarno si dudum. :hangin:
Slika koju sam stavio govori na tisuće riječi. Pogledaj ju opet i sve će ti biti kristalno jasno.

weird1
08-01-2010, 15:36
[quote="C"]
http://www.imagesforme.com/out.php/i904261_bit.png

luka sjecas se kako si brojao u osnovnoj skoli prvi drugi razred itd. Na prste.

To C govori cijelo vrijeme kada spominje prste. Pogledaj sliku gore i prebroj sve kvadratice. Ima 9 kvadratica. Ako si brojao na prste, a imas 10 prstiju 10 - 9 = 1
ti kazes ima 8 bitova u bytu
(niti tvrdim da je tako niti da nije ne zelim se mjesati u vasu raspravu samo pojasnjavam sta on govori sa prstima)

on kaze ako ima 8 a njemu je ostao 1 prst znaci ima samo 9 prsiju jer 10 - 8 je 2 pa nema 10 prstica nego 9 tj 9-8=1 (on je brojao one kvadratice na prste od 10 ostao mu je jedan prst znaci 1 je po njemu nepromjenjivo ako uzme u obzir sto ti tvrdis(ti tvrdis da ima 8 bitova u bytu) lako se dolazi do toga da ima samo 9 prstiju osnovna jednadzba je 10-9=1, 1 je po njemu nepormjenjivo, umjesto 9 ti tvrdis 8 time on zakljucuje da on ima 9 prstiju jer 9(prstica)- 8(koliko ti tvrdis bitova)=1(toliko je njemu ostalo prstiju nakon brojanja dakle nepromjenjivo))

Luka
08-01-2010, 15:39
Ne treba ti link, kada me profesori tako uče na fakultetu.

Budi malo skeptičniji, izbori se za svoja prava ispravnog znanja. Teško mi je vjerovati tvojim profesorima kada ne mogu na Internetu pronaći opravdanje za te riječi. (tu još treba dodati i zabune u govoru, tvoje zabune u razumijevanju... previše je toga!)


Prsti su bila zajebancija...stvarno si dudum. :hangin:

Žao mi je što ovaj podforum (iako se radi o neozbiljnomSforumu) shvaćaš kao mjesto gdje je trolanje u redu! Još više jer ne samo da si moderator, već i moderiraš ovaj podforum.

@weird1 - problem je u tome što prstiju ima 10, a to je baza decimalnog sustava kojim računamo. U tom obliku (10 prsti) su, dakle, prsti prihvatljivi jedino za računanje u toj bazi. Za ostale baze je potrebno pridodati, odnosno oduzeti prste.

weird1
08-01-2010, 15:41
Ma nisam se ja htio mjesati samo pojasniti kako je on dosao do tog zakljucka da ima 9 prstiju.

I slazem se tema i podforum su ozbiljni treba spam i offtopic prebaciti u banned.

C
08-01-2010, 15:45
Ja sam prste spomenuo u samo jednom postu kao šalu, ali on nije shvatio, pa me pitao da mu pojasnim to za prste, pa ja pojasnio prste, pa on opet nije shvatio prste, pa opet išao objašnjavati o prstima, pa on opet nije shvatio prste, pa si mu ti objašnjavao za prste, i on opet ne razumije prste, i što je interesantno, sada sam ja kriv, što zbog njega trebam napisati pet postova na temu prstiju. Spomenuo sam samo jednom, sve ostalo je tvoja krivica, zato to ne bacaj na mene što sam napisao 5 postova o prstima, jer je to uvijek bio odgovor na tvoje nerazumjevanje o tome.

DragonSoul
08-01-2010, 18:59
Google laže :shock:
http://www.google.com/search?q=bits+in+byte

Ugl, bezveze je što se tu prepirete:
http://en.wikipedia.org/wiki/Byte
Citiram:

...the number of bits (typically 6, 7, 8, or 9) used...

...but the modern de facto standard is 8 bits, as this is a convenient power of 2.

A de facto standard is a custom, convention, product, or system that has achieved a dominant position by public acceptance or market forces (such as early entrance to the market)

Various implementations of C and C++ define a byte as 8, 9, 16, 32, or 36 bits[6][7]. The actual number of bits in a particular implementation is documented as CHAR_BIT as implemented in the limits.h file. Java's primitive byte data type is always defined as consisting of 8 bits and being a signed data type, holding values from −128 to 127.

Tak da ono... oboje ste u pravu O_o

C
08-01-2010, 19:17
Išao si detaljnije. (Pravo znanje C/P tehnike.) Mi nismo tolike cjepidlake kao ti, da ćeš sam još sa Google-a izvući koliko jedan bit ima pikometara na disku. :D Dobro znaš da nikada nisu sve informacije s neta točne (ovo je točno što si postao), ali isto tako npr. na Wikipediji su pisali kako je Coca-Cola Company proizvela (izmislila) Djeda Božićnjaka, bez obzira što činjenice govore da je Djed Mraz postojao davno prije Coca-Cola Companya i sl. ne povezanih stvari...ali eto.

DragonSoul
08-01-2010, 19:41
Ma znam da nisu sve informacije s neta točne, al ovo oko bit/byte mi je već bilo poznato (davno sam prije nešto čitao o tome, pa sam zato tražio linkove da se podsjetim i mogu ovdje postati kao referencu ako se pokaže da je link točan). Na Wolframu sam isto mogao pogledati (http://www.wolframalpha.com/input/?i=bit+to+picometers), ali onda bi i Wolfram lagao (jer nebi sve rekao). Cjepidlaka nisam, a vi ste se upravo svađali oko detaljnijih stvari.

Btw, ako uzmeš da CD ima ravno 700mb (nećemo sad ić u detalje ;) ), i "writeable" prostor na CDu ima polumjer od 3.7 cm (upravo izmjerio), onda ti je površina bita na CDu 7.68 pm^2 :rotfl:

SkunK
08-01-2010, 20:31
Svaka čast na raspravi, ovo mi se sviđa - no da ste zakomplicirali stvari za početnike - jeste! :)

C
08-01-2010, 20:50
Svaka čast na raspravi, ovo mi se sviđa - no da ste zakomplicirali stvari za početnike - jeste! :)
Htio sam samo skrenuti malu pozornost početnicima na to, jer je u biti so simple.

Luka
09-01-2010, 14:59
Tak da ono... oboje ste u pravu O_o

To nije ni bio predmet "rasprave", već smo na početku zaključili kako je pojam bytea nedefiniran.