PDA

Pogledaj cijelu verziju : Vista ili NeVista, pitanje je sad...



The Boz
18-01-2009, 14:05
I tako je meni riknuo hard disk. Ode poof. Sad imam novi i na njemu instaliran XP x64 i sjetih se... pa ja sa MSDNa mogu skinuti i Vistu Ultimate i instalirati! Možda je malo zabave sa Vistom taman ono što mi treba u životu!
Ajde, izlistajte sve pluseve za Vistu, minuse za Vistu i pluseve za ostanak na XPu x64, kao i minuse za ostanak... Pa da vidimo jel bu mi život postao zabavan :p

Dux
18-01-2009, 14:29
tvoje potrebe i konfiguracija će ti diktirati hoćeš li se sa Vistom zabavljati ili ne, pa ti odluči.

Razzarach
18-01-2009, 14:31
pređi odma na sedmicu

SkunK
18-01-2009, 14:43
pređi odma na sedmicu

Nemoj davati bezvezne savjete.
To ti je kao da te netko pita "koji kolac zelis" a ti kazes "kremšnita!" - nema nikakvog obrazlozenja. Uostalom, 7-edmica je u beti i koliko sam shvatio, beta će biti aktivna do 8. mjeseca 2009 godine, nakon toge počinje trial i potrebno je ili nanovo instalirati novi OS ili pak registrirati 7-edmicu (ili tko zna što je Windows i kako namjenio za ovaj OS).

U svakom slučaju, Boz :

Kao što je Dux naveo, u ovom slučaju je vrlo važno da kazes svoju konfiguraciju, zato jer je Vista napravljena tako da koliko god ti njoj dao resursa ona ce uvjek traziti jos jer radi na principu "ništa nesmje biti neiskorišteno" pa i ako imaš 4GB rama kao i ja, ona ce koristiti iste do maximuma, samo da ubrza OS - što je dobro ,jer ono što se ne koristi - ostaje neiskorišteno. Ovo najvjerovatnije znaš ali neka :).

Mislim da je tebe više zanimalo mišljnje(iskustva) korisnika nego nešto više "konkretno" pa eto ja sam zasad na Visti x64 ultimate SP1 :

- Nisam dozivio nikakve nestabilnosti
- Boota se jako brzo i bez problema
- Nema BSOD-a i "misterioznih errora"
- Svaki program koji sam isprobao + igre, rade bezprijekorno
- Sigurnost je na velikoj razini
- Uz podešavanje (imaš u Software podforumu dio koji se bavi dodatnim tweakanjem Viste pa to pogledaj, ubrza rad i makne neke annoying stvari ili stvari koje ne koristiš pa samo smetaju) - je jako dobar i kvalitetan OS
- Driveri sve do jednog su mi radili i rade bez problema


Inače, jel ti riknuo možda Seagate Barracuda Hard disk a da je jedan od ove 11-te serije Barracuda?
Ako je, ništa čudno :)

Uglavnom, budi malo konkretniji što te točno zanima pa ćemo ti dati +/- na tu "funkciju" , ovo gore sam izlistao generalni osvrt na neke stvari koje su više-manje svima bitne.

bezimeni
18-01-2009, 14:45
7-ica nebu još godinu i pol a do prvog sp bu prošli najmanje dvije godine od danas....Vista je trenutno sasvim zreo os a u pripremi je i sp2. 7-ica je tek nešto unaprjeđena vista.Donosi jednostavnije bežično povezivanje , unaprijeđen UAC koji buš tak i tak ugasio , pojednostavljene mrežne postavke , novi skin i nešto manje trošenje reursa..
DX 11 će podržavati i Vista.
Stavi Vistu bez beda .Ja koristim 32 bitnu i prezadovoljan sam.

Blacky_123
18-01-2009, 15:07
Vista ili NeVista?
Hm..
Rađe ti instaliraj Windows 7 :D

R@pt0r
18-01-2009, 15:30
Instaliraj Vistu, neš požalit...

A kakav komp uopće imaš? :)

The Boz
18-01-2009, 15:45
Q6600 sa 4 gige rama i 8800 GTS 512MB od Zotaca. Imadeh Seagate 500, ali sada je tu Hitachi 640 koji mi se za sada čini dosta glasnijim :(

R@pt0r
18-01-2009, 15:54
Ma daj čoeče, digni si Vistu 64-bit odmah, nemaš šta razmišljat :D

SkunK
18-01-2009, 15:57
Q6600 sa 4 gige rama i 8800 GTS 512MB od Zotaca. Imadeh Seagate 500, ali sada je tu Hitachi 640 koji mi se za sada čini dosta glasnijim :(

Definitivno imho Vista onda.


haha, znao sam da je Seagate :) problematična 11ta serija...

LD
18-01-2009, 15:57
Imam isti komp osim grafe (hd4870) kao i Boz i takoder istu dilemu. Sve me vise ljudi uvjeravaju da prijedem i cini mi se da i hocu. Jedino sto me zanima je to da li cu osjetit razliku izmedu 32-bitne i 64-bitne verzije? Takoder me zanima da li ima problema s nalazenjem drivera za 64-bitnu Vistu?

AjgorR
18-01-2009, 16:15
Ja imam instaliranu 64-bitnu Vistu i sve osim nekih starijih naslova radi bez ikakvih problema,čini mi se stabilnija,a meni je itekako bitno i vizualno ljepša,a i sve mi je nekako preglednije.Tu i tamo se desi neko čudno ponašanje,ali ništa što Tune up ne bi mogao brzo srediti.

SkunK
18-01-2009, 16:32
Imam isti komp osim grafe (hd4870) kao i Boz i takoder istu dilemu. Sve me vise ljudi uvjeravaju da prijedem i cini mi se da i hocu. Jedino sto me zanima je to da li cu osjetit razliku izmedu 32-bitne i 64-bitne verzije? Takoder me zanima da li ima problema s nalazenjem drivera za 64-bitnu Vistu?

1. 64bitne aplikacije će ti se brze izvršavati, sve pomalo prelazi na 64bitni adresni kapacitet, a i Q6600 kojeg nas trojica imamopodržava 64bitni set instrukcija znači to je nešto novo (bilo je novo sad više nije) u svijetu CPU-a i normalno da nebi napravili nešto što će usporiti PC. Preporuka je da pređeš na 64bita pogotovo sad (prije godinu dana ti nebi to baš preporučio).

2. Ja nemam nikakvih problema s driverima.

Deadwalker
18-01-2009, 23:55
Sve sto je Reiko rekao mogu samo potvrditi. Ja osobno koristim Vistu x64 Ultimate i vise sam nego zadovoljan. Sigurnost je na visokom nivou, sustav radi puno brze od XP-a i daleko bolje iskoristava danasnja racunala. Necu sada pisati pluseve i minuse posto imas temu u podforumu za programe gdje je sve to vise puta opisano i spomenuto. Samo malo prelistaj starije postove :wink:

C
19-01-2009, 08:52
Windows 7 Beta (Direct Download Link(s) in ISO):
32 bit (http://download.microsoft.com/download/6/3/3/633118BD-6C3D-45A4-B985-F0FDFFE1B021/EN/7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULFRE_EN_DVD.iso)
64 bit (http://download.microsoft.com/download/6/3/3/633118BD-6C3D-45A4-B985-F0FDFFE1B021/EN/7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULXFRE_EN_DVD.ISO)


Serial Key... (http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/dd353205.aspx)
Ili...
Aktivator... (http://tinyurl.com/technodorm-win7-key)
Ili...
Windows 7 32-bit:
6JKV2-QPB8H-RQ893-FW7TM-PBJ73
QXV7B-K78W2-QGPR6-9FWH9-KGMM7
GG4MQ-MGK72-HVXFW-KHCRF-KW6KY
4HJRK-X6Q28-HWRFY-WDYHJ-K8HDH
TQ32R-WFBDM-GFHD2-QGVMH-3P9GC

Windows 7 64-bit:
482XP-6J9WR-4JXT3-VBPP6-FQF4M
7XRCQ-RPY28-YY9P8-R6HD8-84GH3
D9RHV-JG8XC-C77H2-3YF6D-RYRJ9
JYDV8-H8VXG-74RPT-6BJPB-X42V4
RFFTV-J6K7W-MHBQJ-XYMMJ-Q8DCH




*Ne brišite ovaj post.

Constantine
19-01-2009, 10:41
Definitivno Vista s obzirom na to da imas konfiguraciju koja je vise nego sposobno glatko vrtjeti je,Jednostavno nema nikakvog razloga zasto ostati na xp-u.Ja sam koristio Vistu vise od godinu dana i sad sam stavio sedmicu betu prije par dana.

C
19-01-2009, 10:44
Može(š/te) reći par riječi o sedmici?

Constantine
19-01-2009, 11:00
Osjetno brza u radu,npr.,na visti,kad izađem iz neke igre trebam cekat jos 2 minute da se sve vrati u normalu.Na sedmici par sekundi.Taskbar je fenomenalan i sve one aero funkcije(peek,shake..) i nema vise potrebe za ikonama na desktopu.Zatim,odlicna je ona funkcija preview file kad samo kliknes na nesto i prikaze ti se preview ( LINK (http://www.imagesforme.com/show.php/315817_Untitled.jpg)S).Negativna strana je ta da pri normalnom radu zauzima 1gb memorije sto je pak jako cudno zato sto drugima koji imaju 7 zauzima negdje 350-600mb sto je jako malo.

SkunK
19-01-2009, 11:20
Meni kad izađem iz igre (bilokoje) ne treba cekati jos "2 minute".
No prema puno ljudi 7edmica je jako dobra,stabilna cak i u ovoj beti i vrlo optimizirana...nadam se da cemo dobiti jako dobar finalni proizvod.
No beta je za testiranje tako da Bozu ipak preporučam da ode na neki finalni OS (Vista npr.) jer želi taj OS zadržati duze vremena koliko sam shvatio.

C
19-01-2009, 16:22
Ja sam sada skinuo W7 32 i 64 bitnu, sve skupa cca 5 GB-a, za manje od 30 minuta. ^^

Inače, to što ti čekaš dvije minute, podesi si malo Vistu, grafičku i sve ostalo...

R@pt0r
19-01-2009, 16:33
Inače, to što ti čekaš dvije minute, podesi si malo Vistu, grafičku i sve ostalo...
Nema šta podešavat, riješila mu 7 problem ^^

Razzarach
19-01-2009, 16:38
ma ja sam sad prešo ponovo na vistu
ipak ču čekat finalnu verziju

Razzarach
19-01-2009, 16:42
treba je hm "kupit" :)

thonchek
19-01-2009, 20:05
Ja sam sada skinuo W7 32 i 64 bitnu, sve skupa cca 5 GB-a, za manje od 30 minuta. ^^

Inače, to što ti čekaš dvije minute, podesi si malo Vistu, grafičku i sve ostalo...

uf kakav ti to imas internet :D

The Boz
19-01-2009, 20:06
Kao sto rekoh, kao student preko MSDNa mogu skinut Vistu, stoga money ain't no object.

C
19-01-2009, 20:41
Nabio sam do 70 MBPS jednom. ^^ To mi je rekord i više ne planiram nabijati. :(
Ovo sam skidao na cca 2.5 MBPS brzine, za svaki ISO file, dva su 32 i 64 bitna.

Edit: Evo SS, i to nije kod mene, zato je skin tako old. :) I taj se jedva nažica, inače bude klasični uvijek. Linkovi i downloadi možda nisu baš za javnost, ali eto, onaj drugi sam skidao sa MegaUpload-a (member), a prvi sa RapidShare-a (free). Razlika je očita. 8)
http://xs435.xs.to/xs435/09023/untitled743.png

Razzarach
19-01-2009, 20:44
ja sam nabijo 50 gb prošli mjesec
ufuro sam se u tor.... hm ,zaboravih na pravila

C
19-01-2009, 20:48
Nije riječ o downloadu, nego o brzini. :)

SkunK
19-01-2009, 20:59
@C koji je tvoj ISP? Ti si ADSL ili kabel? I koja je to "nativna"(minimalna brzina?)

Constantine
19-01-2009, 21:36
@C,kojom maksimalnom brzino skidas podatke a kojom uplodas,znaci kB/s ne Mbit/s i takve gluposti?

C
19-01-2009, 23:00
Moj je Tele 2, preko Huaweia. 7.2/2.8 MBPS.
A tamo je DSL, onaj dvokableni, 2DSL, i brzina mu je 25 MBPS, i jedan je Carnet (prostorija dô je službena stanica Carnet-a) DuoDSL, a drugi je neki iz Slovenije, također DuoDSL. To je Download, a Upload je max. 16 KBPS. Dakle 25000/16 KBPS. :) Ta dva ISP-a se odvojeno koriste.
Ali ja to nabijem još malo... :D

C
19-01-2009, 23:46
Kao sto rekoh, kao student preko MSDNa mogu skinut Vistu, stoga money ain't no object.
Ali tamo je samo Business. :) Ja sam nabavio sve verzije Windows Viste. ^^
Znaš kakav je ovaj Windows Embedded? Ja sam ga skinuo, ali ga ništa ne kontam. :?

Edit: Evo ga, nisam znao da su ga stavili... ^^ http://msdn63.e-academy.com/elms/Storef ... 1462&pwt=6 (http://msdn63.e-academy.com/elms/Storefront/ViewProductWriteup.aspx?campus=riteh_infotech&p=1462&pwt=6)
Windows Vista Service Pack 1 (32bit, 64bit) - DVD:
This Windows Vista Service Pack 1 file will update all of the following Windows Vista editions:

* Windows Vista™ Business (both retail and volume license versions)
* Windows Vista™ Business N (both retail and volume license versions)
* Windows Vista™ Enterprise
* Windows Vista™ Home Basic
* Windows Vista™ Home Basic N
* Windows Vista™ Home Premium
* Windows Vista™ Ultimate

Windows Vista Service Pack 1 (SP1) continues to improve the Windows Vista experience by rolling-up all of the updates and adding more to continue to improve the overall experience with Windows Vista. The updates in SP1 fall into 3 categories:

* Reliability, Performance, Security, and Application Compatibility Improvements
* Infrastructure Optimization Improvements
* Support for New Technologies and Standards

LD
20-01-2009, 00:13
Jos jedno pitanje. Od T-coma sam dobio klasicnu Kasdu, da ne googlam odma pitao bih vas, jel potrebo skidat posebno drivere ili ce raditi automatska intalacija (sa njihovog cd-a)?

SkunK
20-01-2009, 12:41
Radit će s cd drivera koji je došao uz nju, a i da nema CD-a , Windowsi 90% imaju za nju built-in drivere.

Plug'n'play :)

Deadwalker
20-01-2009, 12:50
da, to mi se jako dopada kod Viste. Vecinom ne treba nikakve drivere instaliravat za periferiju...predobro

LD
22-01-2009, 22:26
Nabavio sam Ultimate verziju i to samo za 500kn od poznanika. Krenuo sam instalirati sve pizdarije koje zahtjeva (driveri i slicno) i dosao do adsl setupa. Nakon dvosatnog zajebavanja sa njihovim pederskim cdom (t-comovim da se razumijemo) shvatio sam da to nigdje ne vodi (instalacija bi stala kada bi u toku instalacije bio izbacen onaj screen da "ustekam" utp kabel). Nakon toga djela odlucio sam krenuti linijom manjeg otpora i probao sam Vistinim setupom za broadband vezu i zamisli, i'm connected :).

Ovako samo nekoliko nejasnoca posto se prvi puta susrecem sa Vistom:
- Svaki puta kada ubacim CD ili DVD u jedan od 2 opticka pogona explorer mi zasteka i trazi restart, a i nakon restarta jednostavno ne zeli pokrenuti sadrzaj (u jedno 50%) kao npr PcPlayov dlDVD, ili prije spomenuti maxadsl-ov cd s odredenim sklonostima.. Ima li lijeka tomu?
- Da li je potrebna nadogradnja na najnoviji netframework ili on to kojim slucajem sam obavlja?
- Directx 10 normalno skidam i instaliravam kao i svaki dx do sada?

Fala unaprijed.

C
22-01-2009, 22:49
1. Naravno da ima. Trebati će ti neki autoplay repair program, ali ih nemoj više kombinirati (jer će ti ga tek onda uiebati), nego samo jedan iskoristi, bilo koji, svima su funkcije iste.
2. Nisam siguran, no mislim da ima do verzije 3.0, a 3.5 nema, no svakako ti to neće trebati, a ako ti bude i tebalo, uvijek ti je pri ruci DVD od Bug časopisa, PC Play-a, VIDI-a, ili nekog drugog koji ima te dodatke.
3. Vista u sebi ima već ugrađen DirectX 10 i nema potrebe da ga skidaš i instaliravaš, u stvari mislim da ga ne možeš niti skinuti, nema instalacije za DX10, osim za DX10 XP verziju. A DirectX 9 ćeš trebati downloadati i instaliravati. Potraži na hippofiles web stranici najnoviji DX9, skini ga, ima ti cca 90 MB-a, instaliraj ga i to ti je to što se tiče DX9. Ako želiš DX5, DX5.2, DX6, DX7, DX8, DX8.1 i ostale starije verzije, možeš i njih staviti, nije neka mudrost, ali ako ti bude i tebala za neku stariju igru, imati će u sebi folder/fileove od tog DX-a koji treba toj igri.

LD
22-01-2009, 23:04
Moze preporuka za autoplay repair software, ja samo za xp mogu naci :(

Jos nesto, Logitech gaming headset mi takoder ne radi.. Vista ga normalno prepozna pod nazivom Logitech USB headset, ali kada ga stavim kao audio izlaz u ovom programu u trayu (kod sata ^^) ne cuje se nista, nije mutiran ili tako nes. Znas mozda?

C
22-01-2009, 23:13
1. Ne bih ti znao ni jedan za Vistu. Za XP ih ima puno more.
2. Kada podesiš output u programu koji upravlja zvukom (zvučnom karticom), to nije dovoljno. Ako primjerice gledaš neki film u nekom playeru, i ako je tom playeru podešen output na nešto prvo, a te slušalice su druge, neće raditi. Primjerice podesim sebi na zvučnike, a u playeru podesim na direct sound, tada će volume u playeru uvijek biti jedak podešenjima u muzičkoj. Kako mičem jedan volume, tako se miče (od playera) i drugi (program za upravljanje zvučnom karticom). A da primjerice podesim zvučno na slušalice, a player na USB camera output, tada će mi zvuk u playeru raditi samo na toj USB output, na kameri, te neće biti povezan volume playera sa muzičkom. Pa onda u playeru podešavaš podebno zvuk za sebe, a u programu za muzičku podešavaš posebno volume za muzičku. Ista stvar je i sa speakerom. Ti možeš podesiti na standardni Mic1, ali ako pokreneš neki program u kojem je podešeno na USB Mic, onda onaj Mic1 neće raditi.
Reci mi, dali nemaš nikako zvuka na njima ili samo tako u nekim playerima, programima i možda kojoj igri?
Ako ne, onda pogledaj u Device Manageru, možda ga je prepoznao, ali mu tebaju driveri.

LD
24-01-2009, 02:07
Evo novih problema :(

Znaci konekcija na net mi se sama gasi nakon nekog vremena.. Igro sam se malo, i vidio da je stavljeno vec "idle time before hanging up" stavljeno na never. Nista korisno osim toga nemogu pronaci.

Help :cry:

EDIT: ulazenje u postavke Kasde (192.168.1.1) ne rade, jer kao sto sam napomenuo ranije driveri nisu uspjesno instalirani.

C
24-01-2009, 02:31
Isključi ga iz PC-a totalno, pa u safe modeu instaliraj njegove Drivere i podesi ga.