PDA

Pogledaj cijelu verziju : Raspravljanje o konfiguracijama



Chappi
14-01-2009, 00:40
Neznam dali će ova tema dugo opstat te da će me korisnici popljuvat ali ajmo probat :) Znači u ovoj temi raspravljamo o najbolje složenim konfama do nekih 13-14 tisuca kuna(bez periferije ali mozemo oznaciti kao + ali se nece ubrajat u cijenu).Npr jedan slozi konfu od 5000 i mi raspravljamo o njoj ako se što može dobit bolje za istu cijenu,što bi se moglo mijenjat i tako do savršene konfe koja ima određenu cifru,u ovom slučaju 5000 kn.Mislim da bi se i u ovoj temi našli oni koji mislu kupit novu konfu a ne da je svako druga tema o tome da se nešto nekome složi te ono važno može komponente mogu bit iz bilo kojih trgovina.Evo ja počinjem s konfom od 4000 kn iz adm-a ali vi naravno možete preporučit komponente i iz drugih trgovina.

Konfa 4000 kn

Htio sam stavi dual core e5200 ali ga nije bilo u adm-u tako da bi tad došlo taman 4000 kn.A sad vi predlažite :wink:

2 x DDR2 2048Mb ( 2Gb ) PC6400 Kingmax MARS , 800MHz, CL5
1 x Napajanje CHIEFTEC 450W, ATX2 ver 2.0, 120 mm ventilator, Active
1 x VGA Ati Radeon HD 4850, 512Mb GDDR3 256bit, Dual slot Fansink,
1 x DVD upisivač NEC AD 7201S, DVD±RW 20x SATA Labelflash crn
1 x Midi tower Chieftec DG-01B-D-U, MIDI Dragon, crno w/o PS, Office
1 x HDD WD 640Gb, WD6400AAKS, SATA II, Buffer 16Mb, 3Gb/s, 7.200 rpm
1 x Gigabyte EP35-DS3L V1.0, s775, intel P35+ICH9
1 x Procesor Intel Core 2 Duo E7300 , 2.66GHz, socket 775, 3Mb cache

4.266,07Kn

Gwin
14-01-2009, 00:48
već smo raspravili ovo jednom..

tema nema smisla.. jer se cijene i ponuda komponenti mijenja iz dana u dan.. i konfa koja je bila bestbuy jučer, sutra više ne bude bestbuy.. a da ne govorim o slijedećem tjednu..

a da ne govorim o tome da se u bestbuy konfu može stavit npr Chieftec kućište, koje je super kvalitetno, ali ga ja ni mrtav ne bi imao pored stola.. ili recimo logitech G11 keyba, koja možda je bestbuy, ali je meni ružna... ukusi su čudni, i svi imamo drukčiji..

dalje;
nemožeš slagat konfu iz više trgovina, ako će netko uzet konfu u jednom dućanu na rate...
nemožeš slagat konfu iz jedne trgovine, ako će netko poput mene uzet kredit pa kupovat konfu u ni manje ni više nego ravno sedam trgovina..

Chappi
14-01-2009, 00:55
Da ali je zato tema vjecna tako da ce stalno bi aktivna i tesko da se nece nac nesto sto nije best buy.Jer kad nešto novo izadje odmah se kaže tu :)A što se tiče periferije reko da se njih ne stavlja u konfiguraciju jer su kao što si reko ukusi različiti.Ali ako je tako kao što misliš onda nek se loka tema,a šta ću :roll:

W3DR4N
14-01-2009, 09:11
a da ne govorim o tome da se u bestbuy konfu može stavit npr Chieftec kućište, koje je super kvalitetno, ali ga ja ni mrtav ne bi imao pored stola.. ili recimo logitech G11 keyba, koja možda je bestbuy, ali je meni ružna... ukusi su čudni, i svi imamo drukčiji..

Ja ne bih rekao da je to drugačiji ukus, već zdrav i dobar. :)

Niko Bellic
14-01-2009, 10:36
Trebalo bi ljude educirati do faze da su u stanju sami sloziti svoju konfiguraciju, a ne da "slijepo" slijede tudje savjete, jer koliko god tudji savjeti bili dobronamjerni i korisni smatram da osnovne stvari kod slaganja konfiguracija puno ljudi moze lako nauciti.

Prvo i osnovno treba ljudima objasniti zasto je maticna ploca bitna komponenta (a zbog neinformiranosti cesto i ogranicavajuci faktor kod nadogradnje) i da nakon izbora ploce treba u skladu s njom izabrati ostale (kompatibilne) komponente da bi se postigao stabilan rad tako slozene konfiguracije. Velika vecina ljudi (u koje se ubraja i moja malenkost) nema potrebe raditi OC i zeli samo u racunalu kvalitetne i brze komponente s naglaskom na ono kvalitetne.

Opce poznato je da najbolje rezultate daju dobro izbalansirane komponente i iako znam da se vecini dobro potkovanih (cast iznimkama) ne da odavati "tajne" bilo bi svima lakse kada bi postojala tema na forumu gdje bi ljudi mogli nauciti kako da sami sloze svoj stroj da se ne ponavljaju svaki dan jedna te ista pitanja i daju slicni odgovori.

U tom slucaju bilo bi dostatno staviti link na temu gdje je sve lijepo objasnjeno i zakljucati novootvorenu temu, a oni koji su prelijeni da nauce nesto o onome u sto ulazu novac neka kupuju gotove konfiguracije (cesto pune viskova sa skladista) ili neka si nabave konzole i rijese se briga.

Znam da je lakse umjesto nekoga rijesiti zadatak, ali dugorocno je puno bolje toj osobi objasniti nacin kako da sama dodje do rjesenja pa ce na kraju svi biti puno zadovoljniji s rezultatima.

Ima li nade?

W3DR4N
14-01-2009, 10:56
Lao Tzu je rekao: "Ako daš čovjeku ribu, biti će sit danas. Nauči ga loviti ribu, i biti će sit cijelog života."

Ako na to briješ, varaš se.
Gwin je potrošio tipkovnicu pišući o napajanjima, i skupilo se dovoljno materijala za cijeli priručnik.
Svejedno, ljudi će doći i uredno reći kako je Cooler Master, LC Power ili slične marke smeće, i preporučiti ustoličena napajanja.

Niko Bellic
14-01-2009, 13:09
Lao Tzu je rekao: "Ako daš čovjeku ribu, biti će sit danas. Nauči ga loviti ribu, i biti će sit cijelog života."

Ako na to briješ, varaš se.
Gwin je potrošio tipkovnicu pišući o napajanjima, i skupilo se dovoljno materijala za cijeli priručnik.
Svejedno, ljudi će doći i uredno reći kako je Cooler Master, LC Power ili slične marke smeće, i preporučiti ustoličena napajanja.

Lao Tzu je u pravu. Kad bi barem vise ljudi shvatilo da bez malo muke nema nauke i ucili na greskama, gdje bi nam bio kraj...

Nisam mislio na zasebno pisanje o napajanjima i sl. stvarima, jer ljudi to mogu naci posvuda na netu, nego na potrebu da se objasne neke bitne stvari kao npr. na sta paziti i kojim redoslijedom stedjeti ako se bas mora (a mora se cesto), da ne bi bilo slucajeva gdje ljudi misle: "Hocu E8600 i HD 4870 i imam para koliko imam, ali cu ipak to dvoje kupiti pod obavezno, a usput ako ostane para i da ostale komponente budu ok, onda dobro, al bitno da imam to dvoje..." i sl. brije. Testovi u kojima se takvi procesori i grafe "maltretiraju" obavljaju se uglavnom na vrhunskim maticnim plocama uz vrlo dobro napajanje i memoriju u dobro provjetrenim kucistima, a koriste se i diskovi koji performansama (bar donekle) prate ostatak sustava. Puno ljudi unatoc tim cinjenicama misle da ce i u njihovom racunalu ti dijelovi raditi istom ili vrlo slicnom brzinom, sto u vecini slucajeva i nije bas realno za ocekivati. Kad dodje do toga da te ekstra dijelove na koje su potrosili 75% raspolozivog novca trebaju zamijeniti jos boljima, dobitak u performasama izostane ili je neprimjean zbog toga sto su stedjeli na krivim stvarima.

Ako sam sta fulao ispravite me slobodno...

Gwin
14-01-2009, 19:46
Da ali je zato tema vjecna tako da ce stalno bi aktivna i tesko da se nece nac nesto sto nije best buy.Jer kad nešto novo izadje odmah se kaže tu kad nešta izađe onda se javi u "novosti iz hardver svijeta"..

a da bi ove tvoje konfiguracije od 4, 5, 6 somova bile bestbuy i danas i sutra i za deset dana, znači da bi netko svaki dan morao prekapat sve trgovine u hrvatskoj i stalno updejtat konfe.. aha.. baš..

a da ne govorim da best buy za mene, nije isto kao i za NITROSa...
ja se igram, meni je best buy konfa koja ima jaku grafu
nitros RADI na kompu.. njemu je best buy konfa koja ima jaki proc i puno memorije..
best buy HTPC konfa nije hardverski zahtjevna, ali traži pasivno hlađenje na svemu: proc, grafa, napajanje.. znači da smo već sad na minimalno tri konfe po cjenovnom rangu..

a šta je sa ekipom kojima je lova limitirana, pa im treba konfa za 3.700kn a nemogu kupit ovu za 4?? znači da moramo uzet ovu konfu za 4 soma i opet je modificirat.. previše posla...

@headhunter.. oni koje zanima će doć pitat, saznat, ostat i naučit..
oni koje NE zanima će doć, pitat, pametovat da je njemu njegov susjed rekao drukčije i da je LC Power bolji od Anteca zato kaj daje više wata za manje novaca. a onda će ili naučit ili otić..

ako hoćeš nešta naučit, nema problema, pitaj..uvijek smo spremni odgovorit.. ali da ću baš pisat seminare i referate neću.. postoji google i postoji "..... za neznalice" serija knjiga..

14-01-2009, 20:00
Chappi i h3@dhunt3r ajde pogledajte moj datum registracije na ovome forumu.Zar ne bi bilo neobično da se svo ovo vrijeme nisam sjetio na ovakvu temu??

h3@dhunt3r tolko si toga nabaljezgao da neam niti snage odgavarati na sve tvoje netočne anegdote...

Uglavnom razumijem tvoje pozitivne želje za pomaganjem...ali vjeruj mi...nije to tako kao što ti navodiš...nije tolko jednostavno...

Chappi
14-01-2009, 20:05
Ma dobro,nije mi baš toliko važna tema ali vjerujem da bi se ljudi zabavljali i nadmetali ko ce sto bolje slozit naravno uz objasnjenje zasto je baš njegova najbolja...Ali vidim da nema od toga ništa pa slobodno lokajte

14-01-2009, 20:14
Slaganje konfiguracija nije nadmetanje i zabava...već dijeljenje znanja i iskustva...koje netko može ali i ne mora prihvatiti...

Jer upravo zbog razmišljanja kojeg imaš ti ljudi sami ulaze u svađe....a to je zadnja stvar koja bi se trebala događati kod sastavljanja konfiguracija...

Nije dovoljno pročitati sa xxx foruma da je netko složio dobru konfu....iste dijelove pronači na nabavi.net i ponuditi je pokretaču teme.

Treba imati razloga...potkrijepiti ponudu...i onda je to to...upravo se zbog toga učenje slaganja konfiguracije ne može naučiti...jer to nije štrebanje koje se odvija kroz dan dva...

NITROS
14-01-2009, 20:18
I da jos jednom spomenem, ovakva tema je postojala, ali nema smisla jer ionako svaki mjesec dolaze nove komponente, padaju cijene, rastu cijene, trziste se mjenja i slicno.

Jack v3.0
15-01-2009, 19:49
Slaganje konfiguracija nije nadmetanje i zabava...već dijeljenje znanja i iskustva...koje netko može ali i ne mora prihvatiti...

Jer upravo zbog razmišljanja kojeg imaš ti ljudi sami ulaze u svađe....a to je zadnja stvar koja bi se trebala događati kod sastavljanja konfiguracija...

Nije dovoljno pročitati sa xxx foruma da je netko složio dobru konfu....iste dijelove pronači na nabavi.net i ponuditi je pokretaču teme.

Treba imati razloga...potkrijepiti ponudu...i onda je to to...upravo se zbog toga učenje slaganja konfiguracije ne može naučiti...jer to nije štrebanje koje se odvija kroz dan dva...

"učenje" slaganja konfuguracije se ne može naučiti" -bog te neće ti se praviš pametan i ostalima soliš pamet a daj malo pogledaj šta pišeš

pa nije slaganje konfiguracije pitanje života i smrti,mislim ispada kao da ti jedini znaš složit konfiguraciju i nitko više
ako je konfiguracija tvoja (za primjer 5k kn) za 5% brža od recimo gwinove znači da se gwin mora ubit ili onaj koji kupi njegov prijedlog odnosno konfiguraciju

Dux
15-01-2009, 20:14
da, slažem se kolega je po meni malo pretjerao. Radi se o tome koliko pratiš zbivanja i koliko te to zanima, isto kao i kod kladioničara :) Svakako nije dobro kada si netko ko ne razumije baš best buy ponudu ide slagati konfu al ja ne mislim da se radi o nekoj znanosti.

bezimeni
15-01-2009, 20:52
Stvarno ne vidim problem.Tko ima volje i želje neka piše i slaže konfiguracije kakve želi .To da li bu netko to upotrijebio ili ne je potpuno nevažno .Kome se ne sviđa lako zaobiđe temu ili potraži odgovore na nekom drugom mjestu.