PDA

Pogledaj cijelu verziju : Maya problem



Kalhant
12-01-2009, 19:57
Evo instalirao sam mayu prije 2 dana i malo kreno ucit modeliranje. Sve je islo u redu do sad pa bih molio za pomoc.
Unaprijed se ispricavam ako nesto nece biti razumljivo jer se bas ne kuzim u pojmove u modeliranju pa cu pokusat obajnit nekako.

Uglavnom nasao sam video tutorial i kreno modelirat ali nakon 10 min dok sam sve namjestio doso sam do djela modeliranje glave, da ne duljim previse evo dvije slike pa cu objasnit problem :) .
Moja verzija:
http://www.imagesforme.com/out.php/i305727_untitled.JPG

Tutorial:
http://www.imagesforme.com/out.php/i305728_bscap0000.jpg

Znaci problem je u tome sto su ove crte(nurbovi?) koje rade lika (plave u mom slucaju) puno kompliciranije kod mene nego na tutorialu, a mene kao pocetnika to buni.
Zanima me kako mogu namjestiti da te crte budu kao na tutorialu :friends:

Hvala unaprijed

cerberi
12-01-2009, 20:18
ne bih znao kako ih namjestit isto ko i na tutorialu jer neznam kakav je i koji je to tut.

al ne bi trebao odmah krenuti modelirati glavu ak si početnik a pogotovo ne sa nurbs-ima. to pusti za poslije.
sa normalnim poligonima radi ne nurbs-ima.

malo pogledaj tutove na gnomon workshop ili digital tutors te po google-u
sretno... ;)

Kalhant
12-01-2009, 20:25
Hvala puno na brzom odgovoru i hvala na stranicama :pray: . Idem onda nesta drugo pokusat :)

EDIT: http://www.simplymaya.com/movie_pages/t ... ?tut_id=87 (http://www.simplymaya.com/movie_pages/tutorial.mhtml?tut_id=87)Sto je ovaj tut, ali radim isto ko i on i njegovo je takvo, vjerojatno si je prije namjestio da tako bude

Barathrum
13-01-2009, 13:34
bah..meni je ta maya komplicirana ne po tehnici vec po ultra nepreglednom sucelju, sve je vraski nabacano kao kad istreses smetje.

uglavnom ako si tek pocetnik ostavi se blueprint-a i naprednog modeliranja, pocni sa tutorima za kocke i primitivne modele. prvo nauci alate i funkcije pa te ne bude bunilo nista.

Kalhant
13-01-2009, 14:36
Hvala na savjetima. :thumbs2:
Bas sam jucer radio tutorial s kockama... Znaci radi se rubikovoj kocki. Kopiranje,bojenje,malo extruda i pozicioniranje. Vrlo lagano, a meni jako poucno.

cerberi
13-01-2009, 16:28
bah..meni je ta maya komplicirana ne po tehnici vec po ultra nepreglednom sucelju, sve je vraski nabacano kao kad istreses smetje.

e takav je meni Max :P

Barathrum
18-01-2009, 02:05
bah..meni je ta maya komplicirana ne po tehnici vec po ultra nepreglednom sucelju, sve je vraski nabacano kao kad istreses smetje.

e takav je meni Max :P
:kill:

:D

Kalhant
20-01-2009, 00:00
Evo mene opet
Dali mi moze netko objasniti kako da ovo rijesim. Znaci dok odem na lighting/shading->assing new material->i tamo odaberem neki materijal, sta trebam napravit da se taj materijal zapravo vidi na renderu. Ja to stavim,namjestim postavke od rendera koje sam vidio na nekom tutu i npr kod lambert dobim samo obicnu sivu boju na renderu kao da sam samo pobojo s njom a ne stavio materijal.
Pretpostavljam da je problem u postavkama rendera pa dali bi mi netko mogao samo u kratkim crtama usput napisat sta da namjestim tek tolko da se vide teksture.
Hvala unaprijed :wink:

Barathrum
21-01-2009, 01:29
Evo mene opet
Dali mi moze netko objasniti kako da ovo rijesim. Znaci dok odem na lighting/shading->assing new material->i tamo odaberem neki materijal, sta trebam napravit da se taj materijal zapravo vidi na renderu. Ja to stavim,namjestim postavke od rendera koje sam vidio na nekom tutu i npr kod lambert dobim samo obicnu sivu boju na renderu kao da sam samo pobojo s njom a ne stavio materijal.
Pretpostavljam da je problem u postavkama rendera pa dali bi mi netko mogao samo u kratkim crtama usput napisat sta da namjestim tek tolko da se vide teksture.
Hvala unaprijed :wink:

pa ako si ukljucio overide material u renderu onda ti je sve sivo, ta opcija inace sluzi kada se sve stexturira i pri postavljanju svjetla i expozicije iskjuce se sve etxture kako bi imao na raspolaganju sto vise memorije i brze podesio zeljeno osvjetljenje.

drugo vjerojatno je do materijala, ili ga nisi primjenio na objekat ili ti je materijal sive boje, drugo ako koristis na materijalu pod slotovima svjetlo, sjena materijal vjerojatno cesvidjeti tek utjecaj toga kad ubacis svjetlo na scenu.

Kalhant
21-01-2009, 02:46
hvala na pomoci rijesio sam problem :)

Kalhant
24-01-2009, 03:13
Evo opet doso 1 problemcic i nikako da ga rijesim pa da pitam experte.
Znaci dok stavim neku boju na objekt uredno je vidim, ali dok stavim texturu, dio na koji sam stavio texturu izgubi svu boju i postane siv (ona default siva boja kada nema nikakve texture ni boje stavljene na objekt).
Na slici koju dobim nakon rendiranja uredno vidim tu texturu, ali ovako dok radim ne.
Zanima me sta da namjestim da vidim texturu u radu. Mislim da je problem u nekoj display opciji, ali nikako da ju nadem.
Hvala unaprijed

cerberi
24-01-2009, 13:29
odi na shading mislim pa na hardware texturing/shading
nemogu se sad točno sjetit kak se zove, nisam za svojim kompom.

uglavnom na perspektivnom view(prozoru) odi na taj shading->hardware texturing, mislim :)

Kalhant
24-01-2009, 14:40
:pray: :pray: . Fakat hvala :thumbs2: