PDA

Pogledaj cijelu verziju : Hard Disk - pitanje u vezi kapaciteta



Wishmaster
08-01-2009, 00:27
Znači:Svi mi dobro znamo da neki file/datoteka nakon brisanja ne nestaje s hard diska več ostaje gore a mjesto na kojem se nalazi se bilježi pod "zauzeto", također svi mi dobro znamo da postoje i programi za vraćanje starih/izbrisanih datoteka/fileova.
No, da ne trabunjam, čital u Bug-u od prije par mjeseci o programima za sigurno brisanje ali i za vraćanje izbrisanih fileova.Naime, programi za sigurno brisanje rade na principu da jednostavno prek izbrisane datoteke pišu nekoliko puta da se ta datoteka nebre vratiti više.E sad, napomenuto je da se može datoteka prebrisati (neznam točno) više od 20 puta da bi "bili na sigurnom".
Pa sam sad razmišljal čemu toliko put ako bi po nekoj logiki bilo dosta jemput.
Onda sam danas instaliral program za vraćanje davno izbrisanih datoteka i fileova(Recuva) i malo sam sprobal.Tražil sam dva fila od po 500+ MB, i našlo ih je(našlo je i tisuće ostalih fileova manjih dimenzija i više od 50% je bilo u odličnom stanju).Samo da napomenem da sam nakon kaj sam ih zbrisal formatiral celi disk s onim deep formatom(ili kak se več zove),instaliral novi OS i dosta toga imam več gore.
Konačno famozno pitanje glasi:jeli moguće na disk spremiti više od njegove stvarne veličine(pritom ne mislim na kompresiju), pošto se s tim programima daju vratiti fileovi i nakon kaj je celi disk napunjen(pa čak i formatiran).Mislim,glupo mi je da postoje programi za sigurno brisanje s kojima neki file prebrišemo par put i onda ga posle moremo vratiti ko da niš nije bilo...
P.S. kasno je i mlo je glupo sve to sročeno...

Karlo_from_Bjelovar
08-01-2009, 00:33
razmisljanje ti je sasvim logicno...

zapravo vrlo dobro... :thumbs2:

Bartuc
08-01-2009, 00:43
Kada formatiraš HDD ne brišeš ništa sa njega, samo pobrišeš FAT odnosno tablicu pokazivača. Pošto je pokazivač obrisan, sustav smatra mjesto koje je on "pokazivao" praznim te piše novu informaciju na to mjesto kojoj dodjeljuje novog pokazivača. Zato i možeš vratiti izbrisane fajlove pošto oni zapravo nisu izbrisani. Ali i dalje nemreš prekoračiti kapacitet, ti bi htio napraviti novi file sa novim pokazivačem, a da pritom ostane stari file sa starim pokazivačem na istom mjestu :D Raspored pokazivača po imaginarnim layerima :D

SkunK
08-01-2009, 11:02
Kada formatiraš HDD ne brišeš ništa sa njega, samo pobrišeš FAT odnosno tablicu pokazivača. Pošto je pokazivač obrisan, sustav smatra mjesto koje je on "pokazivao" praznim te piše novu informaciju na to mjesto kojoj dodjeljuje novog pokazivača. Zato i možeš vratiti izbrisane fajlove pošto oni zapravo nisu izbrisani. Ali i dalje nemreš prekoračiti kapacitet, ti bi htio napraviti novi file sa novim pokazivačem, a da pritom ostane stari file sa starim pokazivačem na istom mjestu :D Raspored pokazivača po imaginarnim layerima :D

Damn you, to sam ja htio reći :)

Razzarach
03-02-2009, 18:10
jel moguće obrisat hard totalno
ko da je nov

Chappi
03-02-2009, 18:12
Naravno da je moguce...formatiraj ga odnosno brisi winse

Razzarach
03-02-2009, 18:17
Kada formatiraš HDD ne brišeš ništa sa njega, samo pobrišeš FATSodnosno tablicu pokazivača. Pošto je pokazivač obrisan, sustav smatra mjesto koje je on "pokazivao" praznim te piše novu informaciju na to mjesto kojoj dodjeljuje novog pokazivača. Zato i možeš vratiti izbrisane fajlove pošto oni zapravo nisu izbrisani. Ali i dalje nemreš prekoračiti kapacitet, ti bi htio napraviti novi file sa novim pokazivačem, a da pritom ostane stari file sa starim pokazivačem na istom mjestu Raspored pokazivača po imaginarnim layerima
totalno sam zbunjen sad

Gwin
03-02-2009, 18:28
disk se sastoji od dva dijela..

prostora za fajlove i malog, maleckog dijela koji se zove FAT (iliti File allocation table)

kad formatiraš hard, to ti je kao da si na praznu ploču nacrtao šahovsko polje. a FAT sadrži podatke gdje se šta nalazi.. (windowsi na G4, crysis na C2 itd..)

kad ga ponovo formatiraš,ne brišeš sve fajlove, nego samo novi FAT, pa kad zapisuješ nove podatke, komp pita FAT : jel ima nekaj na B9? a Fat odgovara: nema.. piši tamo..

jel sad jasnije??

Dommyshell
03-02-2009, 18:53
Evo da se ja jos nadoveze to znaci da kad ti disk formatiras ne brises podatke sa njega nego samo FAT i zbog toga komp misli da je hard prazan jer ubiti nema FATA koji bi reko da se nesto na tom mijestu nalazi

Gwin
03-02-2009, 19:19
kad ga ponovo formatiraš,ne brišeš sve fajlove, nego samo novi FAT,Spa kad zapisuješ nove podatke, komp pita FAT : jel ima nekaj na B9? a Fat odgovara: nema.. piši tamo..
Evo da se ja jos nadoveze to znaci da kad ti disk formatiras ne brises podatke sa njega nego samo FATSi zbog toga komp misli da je hard prazan jer ubiti nema FATA koji bi reko da se nesto na tom mijestu nalazi
baš je trebalo odmah iza mene ponovit moje riječi...

Razzarach
03-02-2009, 20:25
ali fajlovi se opet negdje nalaze

Karlo_from_Bjelovar
03-02-2009, 21:23
fail -.-"

pa nalaze se dok disk ne prepise nesto preko njih, jer format zbrise samo te "tablice", kontas?

Razzarach
03-02-2009, 22:47
e sad kontam :thumbs2:

Wishmaster
04-02-2009, 00:55
programi za sigurno brisanje rade na principu da jednostavno prek izbrisane datoteke pišu nekoliko puta da se ta datoteka nebre vratiti više.E sad, napomenuto je da se može datoteka prebrisati (neznam točno) više od 20 puta da bi "bili na sigurnom".


a čemu onda ova politika?
ne kužim jer bi valjda ako se podatak prepiše s drugim postal beskoristan tj. nestal bi...
jer ako ga on makne samo s tablice da ne postoji onda ga je valjda moguće vratiti pa mi ti programi za sigurno brisanje nemaju neke velke svrhe.
O misterije...

Karlo_from_Bjelovar
04-02-2009, 18:51
zakljuci... ON zbrise taj uber mali dio, znaci te tablice... i program za vracanje "dilitanih" stvari moze ih vratiti samo ako mi u meduvremenu nismo nesto zapisali na to mjesto, gdje se po starim "tablicama" nalazilo to nesto sto mi zelimo vratit...