PDA

Pogledaj cijelu verziju : HITNO sistem ne nalazi HDD



K1nez
20-12-2008, 15:36
Ovako, za pocetak - komp mi je bio prenatrpan i preusporen pa ga odlucih formatirati, imam 2 HDD, jedan PATA 80gb koji mi sluzi za windowse i programe, te SATA 250gb za storage stvari, i odlucim formatirat za pocetak samo PATA, tj ocistit windowse i programe, i prebacim sve vaznije stvari koje mi trebaju na SATA, sto je otprilike nekih 150gb. I sad formatiram ja PATA i instaliram fino windowse i vidi vraga, nemogu uopce ocitati SATA na windowsima, pa cak ni na BIOSu.
Molim vas pomagajte ko zna sta da napravim, jel treba nesto prckat po biosu, mozda drivere ili tako nesto, al uzmite u obyir da poptuni format SATA HDDa ne dolazi u obzir jer nezelim spusit sve sa kompa, a nemam bas iskustva sa Seageate data recovery
HITNO molim vas!!!
(inace ovo mi nje ni prvi a ni zadnji format kojim sam radio, ali prvi otkad sam si uzo SATA HDD)

C
20-12-2008, 16:16
A čuj. Paralel-ATA i Serial-ATA u kombinaciji nisu baš učikoviti skupa. Pokušaj spojiti samo jedan od njih. Također, ovisi koji si Windows stavio. Ne Windows kao Windows XP, Vistu, itd., nego koja verzija Windows-a. Neke verzije XP-a ne rade sa SATA, neki ne rade sa IDE, neki ne rade sa HDD-ovima koji su veći od 150 GB-a, neki ono, neki ovo....

zvrk22
20-12-2008, 17:00
Ako je tako kako si napisao najvjerovatnije trebas instalirat drivere za maticnu. Recimo ako je nvidia chipset skoci na njihovu stranicu skini drivere i instaliraj.
Ako je neki drugi odi na stranice proizvodjaca ploce i nadji najnovije drivere za sata.
Pretpostavljam da je, buduci da su ti radili prije diskovi, a napravio si reinstall windowsa, jedino razlicito, po meni, sto su stari windowsi imali instalirane sata drivere.
Mozda je i disk riknuo ali jako, jako mala sansa da je bas prilikom tog reinstalla odlucio otkazat.
Sto se tice prepoznavanja diska u biosu kazes sad ga ne prepoznaje. To nesto znaci jedino ako ga je prije prepoznavo. Windowsi nemaju nikakve veze ni utjecaja na bios. Tocnije nemaju utjecaja u smislu da ima neke veze sto si ti obrisao windowse pa sad bios ne prepoznaje disk. Ako ga je prije prepoznavo(bios), to nisi naveo, a sad ga neprepoznaje to nema veze sa windowsima. Jesi li mozda mijenjao neke postavke u biosu? Koja je tocno ploca u pitanju?

Uglavnom probaj naci sata drivere za tvoj chipset.

K1nez
20-12-2008, 18:56
Heh, probat cu sto se tice SATA drivera, vec sam nesto i probavo, al cu se ovaj put malo bolje pozabavit, inace znam da nisu bas neka jaka kombinacija ATA-SATA ali sta ces kad se nema para za mijenjat cijelu konfu, sto se tice Windowsa moze biti u tome problem, posto sam instaliro neke frendove jer sam svoj cd izgubio i nemogu ga nac nikako, razlika moze bit, moji su bili Borg edition, a njegovi obicni XP sa SP2. Sto se tice ovoga s BIOSom, znam da on nema nikakve veze sa windowsima, zato mi i nije logicno da ga nemoze pronac, tada nisam nista mijenjo i cudno mi je da ga nemoze pronac, pa tako ni format nije moguc.
Zasad cu jos malo nesto istrazit i pozabavit se sa driverima, javit u kako je proslo.

C
20-12-2008, 19:02
Nema veze dali je Borg Edition ili neki drugi Edition, bitna je verzija samog XP-a. Npr. XP verzije 5.1 ne radi sa HDD-ima koji su većeg kapaciteta od 150 GB-a, uopće ih ne detektira, iako su od njega napravili razne Pirate Edition, Dog Edition, i sl., on i dalje ostaje verzija 5.1 koja ne radi sa povećim HDD-ima. Tako i to. Ne gledaj Edition onaj-ovaj, gledaj verziju.

Edit: Vidi dali su ti kablovi dobro spojeni i dali kada upališ PC se taj drugi HDD uopće i pokrene.

K1nez
21-12-2008, 15:21
Probo sam svakakve kombinacije, hvala svima na trudu, ali izgleda da nije do HDDa jer sam ga nasao na BIOSu ali samo s opcijom formata, izgleda da sam mozda nesto pogrijesio pri formatu i ostetio podatke na njemu pa ga ostalo nece ni otvarat, treba ga formatirat i pripremit za radvjerovatno. Tako da mi ostaju 2 opcije, ili se jebavat sa formatom i data recoverijem s kojim nemam iskustva, ili odnijet na servis pa nek se oni s tim zajebavaju.
Svejedno hvala na trudu decki, pomogli ste kolk oste mogli.