PDA

Pogledaj cijelu verziju : Čišćenje



SkunK
17-12-2008, 11:12
Pozdrav !
Uglavnom , nemojte me krivo shvatiti - nije mi prvi put da čistim PC, ali sam ga stalno čistio s usisavačem i uvjek je to bilo onak površno nisam se usudio puo prčkati.
Inače sam zamolio Bartuca za savjet - a taj je : usisavač s onim produžetkom pa iznutra kantu očistiti ili kompresor.

E sad, zanima me :

1. Vaš način na koji to radite i što mi predlažete (pošto je nova konfa, pa stvarno ne želim nešto krahnut :D )
2. Na što da pripazim kod čišćenja (osim logičkih stvari tipa nemoj zabit kraj usisavača na MBO i izsisati sve poluvodiče iz nje :D )
3. Koliko je zapravo kompresor bolji od usisavača? Zašto i koliko dođe novčića?


Thx.

IGoR_2803
17-12-2008, 11:14
odeš sa kantom na benzinsku ako nemaš kompresor i sa sigurne udaljenosti ga propušeš iznutra sa onim sranjem za punjenje guma... :)

SkunK
17-12-2008, 11:16
odeš sa kantom na benzinsku ako nemaš kompresor i sa sigurne udaljenosti ga propušeš iznutra sa onim sranjem za punjenje guma... :)

Nah 8)

Karlo_from_Bjelovar
17-12-2008, 11:19
odeš sa kantom na benzinsku ako nemaš kompresor i sa sigurne udaljenosti ga propušeš iznutra sa onim sranjem za punjenje guma... :)

:rotfl:

odes u ameriku i sacekas uragan, ostavis komp na cesti... i budi siguran da nakon uragana ne bu imo prasine na sebi.... 8)

Ivan_87
17-12-2008, 11:19
mi u hepu sve kompove isprašimo s kompresorom ..

do zadnje niti sve skida ..

u nekima zna bit i pola metra prašine :P

SkunK
17-12-2008, 11:21
Ajmo malo ozbiljnosti :yuck:

Ivan_87
17-12-2008, 11:27
Ajmo malo ozbiljnosti :yuck:


pa zar nisam dovoljno ozbiljan ..

svi hp-ovi koje imamo u firmi se puni prašine i sve ljepo s kompresorom očistimo ..

ako ga možda imaš u garaži ili di to ti najbolji način ..

Sickmanno1
17-12-2008, 11:28
Ja oduvijek cistim komp sa kompresorom i nikad problema. Usisavac jednostavno nema toliko snagu :D

Posto nemam kompresor zaletim se do susjeda sa kantom i dobro ga ispusem kod njega u radioni.

SkunK
17-12-2008, 11:32
Ajmo malo ozbiljnosti :yuck:


pa zar nisam dovoljno ozbiljan ..

svi hp-ovi koje imamo u firmi se puni prašine i sve ljepo s kompresorom očistimo ..

ako ga možda imaš u garaži ili di to ti najbolji način ..

Pa nisi baš pošto nisi konkretno odgovorio na neka pitanja recimo :

1. Vaš način na koji to radite i što mi predlažete (pošto je nova konfa, pa stvarno ne želim nešto krahnut :D ) <- ajmo reći da si predložio kompresor

2. Na što da pripazim kod čišćenja (osim logičkih stvari tipa nemoj zabit kraj usisavača na MBO i izsisati sve poluvodiče iz nje :D )<- pošto nemam kompresor na što bi dodatno trebao paziti(iskustva??)

3. Koliko je zapravo kompresor bolji od usisavača? Zašto i koliko dođe novčića? <- samoobjašnjavajuća konstatacija :D

Chappi
17-12-2008, 11:33
Ma netrebamo ti mi nista objasnjavat.Uzmes bilo kakav kompresor i puses,kompu nece nista biti.A koliko sam skuzio ti nemas kompresor...Mozes nac za 200-400 kn neke mini kompresore,samo neznam di da to kupis.

17-12-2008, 11:37
E sad, zanima me :

1. Vaš način na koji to radite i što mi predlažete (pošto je nova konfa, pa stvarno ne želim nešto krahnut :D )
2. Na što da pripazim kod čišćenja (osim logičkih stvari tipa nemoj zabit kraj usisavača na MBO i izsisati sve poluvodiče iz nje :D )
3. Koliko je zapravo kompresor bolji od usisavača? Zašto i koliko dođe novčića?

1.Ja osobno radim na onaj najduži ali i najbolji način odnosno najsigurniji i najjeftiniji.Sve izvadim van iz kučišta.I tada počistim nekom krpicom i malom četkicom (nekom starom za zube).Normalno ne primjenjivati silu i sve raditi polagano.Isto tako najbolje ti je to raditi vani di možeš prašiti kolko te volja.Jer koji je smisao čišcenja računala u sobi kada se te prašina taloži i opet se s vremenom diže a komp je guta.Nakon kaj sve detaljno počištih odmah si možeš stavit novu pastu na cpu i gpu te ponovo sve stavit u kučište.A dok to radiš možeš i kablove srediti odnosno možeš ih skrivati za bolji vizualni ugođaj ali i protok zraka.

2.Pa nemreš baš nigdje fulat previše.Samo lagano da nešto ne pukne ili ne otrgneš.

3.Nema tu bolji ne bolji.Ja mogu bolje ručno očistit pc nego kompresor.Samo ako imaš volje i vremena :) Oni su dosta skupi i mogu se naći po nekoliko tisuća kuna.Što je naravno apsurdno ako se kupuje radi čiščenja računala.Bolja stvar je iznajmit kompresor, no ako ti se daje i par stotina kuna za par minuta rada onda mora da si bogat.
A s druge strane pc računalo bi bilo dobro čistit svaka 2-3 mjeseca te barem 2 puta na godinu sve vadit van i ponovo unutra.A ne vjerujem da se stalno ljudima koji imaju kompresor dade igrati s tim.

SkunK
17-12-2008, 11:41
Ma netrebamo ti mi nista objasnjavat.Uzmes bilo kakav kompresor i puses,kompu nece nista biti.A koliko sam skuzio ti nemas kompresor...Mozes nac za 200-400 kn neke mini kompresore,samo neznam di da to kupis.

E to me zanima:) Trebao bi naci nekakav mini kompresor...

IGoR_2803
17-12-2008, 12:29
Ma netrebamo ti mi nista objasnjavat.Uzmes bilo kakav kompresor i puses,kompu nece nista biti.A koliko sam skuzio ti nemas kompresor...Mozes nac za 200-400 kn neke mini kompresore,samo neznam di da to kupis.

E to me zanima:) Trebao bi naci nekakav mini kompresor...

imas one bočice sa kompresiranim zrakom za kupiti... klik (http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=2936)... kolko je to isplativo nemam pojma... ali fakat, kaj fali ovome s benzinskom... sjedneš u auto, uzmeš kantu i propušeš... doduše ne bi to izvodio sa novim kompom, ali teoretski isto sranje ko i sa kompresorom...

Ivan_87
17-12-2008, 12:43
pa valjda imaš nekog susjeda koji ima kompresor jednom u 4 mjeseca ti može isprazni prašinu :)

treba kupit pravi kompresor koji ima snage

ako imaš neki procesor koji se vraški oc-a na njemu neki ogromni hladnjak .. makneš ventilator i dereš sa kompresorom :) :P

SkunK
17-12-2008, 12:45
Ima netko input koliko je ovo što je igor naveo dobro?
http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=2936

SkunK
17-12-2008, 12:58
Kako vam se ovo cini btw?

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziT ... ra=2300029 (http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=2300029)

Ivan_87
17-12-2008, 13:01
trebalo bi bit ok.. samo nekako mi se čini da će ti se to odma potrošit :)

a važno je da očistiš nešto stim znači da zrak ultra brzo izlčazi iz tog vraga

SkunK
17-12-2008, 15:01
Inace, što se tiče baš pravih "mini kompresora" zna li mozda gdje bi mogao takav nabaviti u Rijeci?

bezimeni
17-12-2008, 16:47
Ajmo malo ozbiljnosti :yuck:


Kupiš si penzlu koju spremiš samo za te stvari.Fino isprašiš sa njom do detalja .Ja sa njom sve dijelove čistim ....ventove i tipkovnicu.Napravim to jednom svakih 4-5 mj.

Gwin
17-12-2008, 16:54
za razliku od moje žene.. ja vadim hranu iz keybe njenog laptopa..

najradije bi ga bacio u zid kad to vidim..

D.E.M.O.
17-12-2008, 22:59
ne bih ti preporucio da cistis samim usisavacem, jer uvijek mozes nesto ostetiti. dakle, uzmi slamku, stavi u usta, uperi u prasvnjavo mjesto i piri.

bananac
17-12-2008, 23:09
i lijepo se provedes ako si alergican na prasinu :D

ja bi to ocistio krpom ili sa nekakvim ispuhavačem
ovo drugo bi radio na otvorenom jer su u mom slucaju velike kolicine prasine :D

Bartuc
17-12-2008, 23:11
Može se sa usisavačem čistiti ali moraš imati ili onaj četkasti nastavak ili ne nasloniti vrh na komponentu. Ja već godinama čistim komp svakih mjesec ili 2 na taj način i funkcionira vrlo dobro. Ne dobro kao sa kompresorom, ali jebiga, živim u stanu i nije mi cilj u sobi raspuhivati tu prašinu okolo :D

FI4
18-12-2008, 13:52
ja to s usisavačom..tam di je filter kroz koji ide zrak van ustekam crijevo i jako puse..nije ko kompresor al dosta da sve van odnese :D

Bartuc
18-12-2008, 14:09
Da, neki usisavači imaju opciju da ispuhuju zrak, dovoljno da prašina odleti na sve strane. Ako se živi u kući, to je odlična solucija, odneseš komp u vrt i ispušeš ga kako spada.

SkunK
18-12-2008, 15:46
ne bih ti preporucio da cistis samim usisavacem, jer uvijek mozes nesto ostetiti. dakle, uzmi slamku, stavi u usta, uperi u prasvnjavo mjesto i piri.

Odi rezat žile, SE.M.O.S:)

Inače, ici cu na kombinaciju (posto jedini kompresor koji mogu naci je na 12 vati a moras ga punit na auto ili na samo napajanje od PC-a a to je tlaka , a ostali "jaci" kompresori su jos veca tlaka, cjena i ulje i ostale stvarčice :) ) - fen koji ispuhuje hladno, komprimirani zrak 400ml u bočici, usisivač.

GG's :D