PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nives Celzijus i Kiklop



Dreamer Deceiver
15-12-2008, 12:58
Evo kao pisca ( doduše, još uvijek amaterskog ) jako me zanima ova tema. Šta mislite zaslužuje li ona drolja dobiti kiklopa ( nagrada za književnost ) za svoju knjigu " Gola Istina " ?

Frky
15-12-2008, 13:06
Ako je knjiga dobra i sve tako to... zašto ne! A to što je pisac malo nestabilna osoba i sklona ekscesima, zar je bitno! Ima takvih pisaca puno, samo što se oko Nives diže prašina jer javnost zna njenu intimu!
Ali, koliko sam skužio, nemože dobiti kiklopa jer nije bila (knjiga) u knjižnicama neko određeno vrijeme (koje je potrebno za tu nagradu)!?!? Ili griješim??

Sickmanno1
15-12-2008, 13:12
Naravno da ne. Kiklopa mogo dobiti samo skolovani knjizevnici :kotrljanjeocima:

THUNDER_DINIX
15-12-2008, 13:13
ona je zavrsila malo drugaciju skolu :)

pimp
15-12-2008, 13:18
ja bi joj ga dao...... mislim kiklopa

Death By Sexy
15-12-2008, 13:22
ja bi joj ga dao...... mislim kiklopa
:pray:

Nije zaslužila.. jer to nije književnost za mene a nadam se ni za druge

Dreamer Deceiver
15-12-2008, 13:25
žalosno je na što je pala "književnost" :(

Da_killah
15-12-2008, 13:36
cilj kiklopa nije nagraditi najbolju knjigu, nego najprodavaniju. budući da je ovo bez sumnje najprodavanija knjiga u hr i da su se sami sjebali što su uopće postavili taj uvjet za dobivanje nagrade, kiklop bi defnitivno trebao biti dodijeljen nives. inače, pročitao sam knjigu, sestra posudila od frendice, bilo bi bolje da je kupila miki mausa i ljubavni roman na kiosku...

Dreamer Deceiver
15-12-2008, 13:56
cilj kiklopa nije nagraditi najbolju knjigu, nego najprodavaniju. budući da je ovo bez sumnje najprodavanija knjiga u hr i da su se sami sjebali što su uopće postavili taj uvjet za dobivanje nagrade, kiklop bi defnitivno trebao biti dodijeljen nives. inače, pročitao sam knjigu, sestra posudila od frendice,Sbilo bi bolje da je kupila miki mausa i ljubavni roman na kiosku...

:rotfl:

Iskreno, stvarno je žalosno da je u današnjem svijetu važnije kvantiteta nego kvaliteta. Također postoje glasine da je te knjige otkupila jedna te ista osoba u ponekim knjižarama, no to je samo glasina a njima se ne treba previše vjerovat ( makar je to u maniri zvijezde kalibra poput nives ).
Što se tiče toga da je najprodavanija i najčitanija, bilo bi dobro da su u knjižnicama ( kad bi čitatelj vratio knjigu ) nudili list za ocjenjivanje te knjige... sumnjam da bi ocjena bila veća od dva... 2/10 naravno

Korpse
15-12-2008, 14:12
Ženska je ipak napisala "knjigu" a ljudi su ipak kupovali "knjigu", a ta nagrada za najprodavaniju ili najveći hit, neka joj ga daju.

Arbiter of Change
15-12-2008, 14:41
....bilo bi bolje da je kupila miki mausa i ljubavni roman na kiosku...
Bar znamo da je gospođa Celzijus sama pisala knjigu u tom slučaju, a ne da je samo pokupila nečije zasluge.

Iskreno, ja mislim da je trebala dobiti nagradu (mislim, ako udovoljava kriterijima, zašto ne? Ionako su se sami propucali u nogu kad su uveli "broj prodanih primjeraka" kao bilo kakvo mjerilo), ali isto tako i shvaćam ogorčenost drugih hrvatskih pisaca i općenito stav njihovih krugova (pisaca, jel'te) koji rintaju da bi izdali kvalitetne knjige (generaliziram ovdje) koje se onda prodaju u nekakvom mizernom broju (pitajte prosječnog građanina koliko je knjiga pročitao, a da nisu bile lektire iz vremena školovanja) dok je teta Celzijus popratila svoju senzacionalizmom, koji tako dobro funkcionira u hrvatskoj, i time privukla one grupe ljudi koji inače ne čitaju ništa da kupe njezinu knjigu.

Osobno nisam imao priliku još pročitati njezin uradak.

Death By Sexy
15-12-2008, 14:45
Sali isto tako i shvaćam ogorčenost drugih hrvatskih pisaca i općenito stav njihovih krugova (pisaca, jel'te) koji rintaju da bi izdali kvalitetne knjige (generaliziram ovdje) koje se onda prodaju u nekakvom mizernom broju dok je teta Celzijus popratila svoju senzacionalizmom

slažem se i zato smatram da trebaju promijeniti kriterije... a jebga moraju ti pisci da idu u dinamovu svlačionice izflaksat onim cabronima pa će nešto valjda i prodati

la50
15-12-2008, 14:46
Brat mi kaže kao da je na vijestima vidio kao da bi ona htjela da njezina knjiga uđe u školske lektire?Pa je li ta ženska normalna?

mravojed20
15-12-2008, 14:47
Ako je kiklop nagrada za najprodavaniju knjigu-normalno da joj se treba dati,ne znam čemu uopće rasprava o tome onda.

Da_killah
15-12-2008, 14:50
naravno da nije, attention whore, što ne znači da nije zaslužila kiklopa jer su si to sami krivi tamo na sajmu knjiga.

btw, jedan dobar komentar sam pročitao u novom listu; dajmo joj da napiše 10 prostoproširenih rečenica i ako ne bude 10-ak grešaka u stilu "Ja hoču" dajmo joj nobela za književnost :D

Hellboy
15-12-2008, 14:58
kak to misliš attention whore? ona je whore u globalu...i ne, smatram da ne bi trebala dobiti nagradu...1. knjiga, napumpala ju je lažima za koje je tek kasnije priznala da nemaju veze s vezom nakon što se već prodala bolje od polovice knjiga u lijepoj našoj, zatim se vucara okolo u nekakvim sado mazo spotovima koji sakaju naveliko i time privlači još pozornosti...ne...treba joj zabraniti da piše...potpuno...smije ostavljati otiske prstiju umjesto potpisa...

Da_killah
15-12-2008, 15:12
ako se ne varam, jo prije nego je izašla knjiga je malo pričala da je to iz osobnog iskustva, pa malo da je to prijateljičino iskustvo, pa malo uopozorenje da se ne bi drugima dogodilo...

iskreno, tko vjeruje da je ona bila s alexom del pierom? imho, velika zvijezda koja je svo ovo vrijeme u juventusu je alex

Death By Sexy
15-12-2008, 15:49
http://www.niktitanik.com/wordpress/comics/2008-12-14-1973.jpg

viola!

Nodakim
15-12-2008, 17:46
Ovo nije književna nagrada jer nema blage veze s književnosti nego s prodajom.Tako moj odgovor je da.

Aerial
15-12-2008, 18:25
Statistički, zaslužuje nekakvu nagradu vezanu uz popularnost/prodaju/you name it.
Umjetnički... se ne razumijem u književnost niti sam pročitao dotični horor da donesem zaključak :)

King tiger
15-12-2008, 18:49
Pa ako je nagrada za broj prodatih knjiga a njena knjiga je uistinu dostigla najveći broj prodatih primjeraka , neka dobije.

Što se mene tiče, prilikom promocije svoje knjige trudit ću se da mi sisa ispadne slučajno ili tako nešto.

100EURO
15-12-2008, 22:01
mah , to je istina , ako je najprodavanija knjiga neka dobi nagradu , ali kazu da je doslo do pogreske kod anketiranja , a ko ce ti to kupit , ja sigurno nebi a bome ni 99% ljudi koje poznajem

W3DR4N
16-12-2008, 00:46
Nives je išla agresivnim marketingom u promociju knjige i ponudila je po izuzetno niskoj i svima prihvatljivoj cijeni.

Nije se povodila za tzv. hrvatskom književničkom elitom i nekakav otanji roman mekog uveza naplatila tristotinjak kuna, prezentiravši ga na snobovskoj promociji u krugu uskih prijatelja akademika.

U svemu, pa tako i u književnosti, potrebno je svoj proizvod prodati.

Nives je zaslužila nagradu jer ispunjava zadani kriterij za istu.


@hellboy
Da Vincijev kod je prepun laži, pa je svejedno best seller.

alex25
16-12-2008, 01:20
nebi se u toliko primjeraka prodala da nije izjavila te stvari koje je izjavila,knjiga nije tiskana a o njoj se znao več i početak,sredina i kraj. Ali ja sam za da ga dobije, kao da bi to bila prva loša procjena ljudi koji se time bave. A ko ju je kupovo oni koji su se pobojali da su u njoj i njihove žene da provjere vjernost svojih boljih polovica.

Sonic_Moronic
16-12-2008, 07:55
Zašto ne? Reklama je sve. Igre, knjige, filmovi itd. su osuđeni na propast bez reklame, pa je idiotski govoriti da je na jeftin način postigla toliku popularnost.

Da_killah
16-12-2008, 10:25
wedran, je, al da vincijev kod nije predstavljan kao istinita ispovijest i ovo i ono, al što je je, napravila je reklamu, dovela gremlina kaćunka, prodala je knjigu, nek joj je kiklop. a ako je stvarno govorila o tome da bi ona to stavila za školsku lektiru, to dovoljno govori o njenoj (ne)inteligenciji

Hellboy
16-12-2008, 10:28
@weky - i svejedno ga nisam čitao...ali isto tako Dan Brown nije rekao da su ga templari silovali da bi prodao knjigu...

W1k1n6
17-12-2008, 01:10
Osnovna stvar zbog koje nije dobila nagradu je čista jal i ljubomora.
Propozicije su bile jasne:

Književna nagrada 'Kiklop' u kategoriji 'hita godine', dodjeljuje se autoru i nakladniku iz Hrvatske na temelju podataka o prodaji i čitanosti knjiga.S
Sve je bilo čisto:

Po rezultatima ispitivanja tržišta i javnog mnijenja Nezavisne agencije PULS o čitanosti i prodaji knjiga, nagradu za hit godine je trebala dobiti Nives Celzijus za knjigu 'Gola istina'.
A evo zbog čega nije dobila:

Udruga 'San(j)am knjige u Istri', zbog neslaganja s metodologijom ispitivanja odlučila je da neće dodijeliti nagradu.
No nagrade Kiklop su dodijeljene u drugim kategorijama:

'Kiklop', brončana statua rad akademskog kipara i slikara Josipa Diminića, za urednika godine dodijeljen je Romanu Simiću nakladnika 'Profil Internationala', dok je nagrada za biblioteku godine pripala biblioteci 'Na tragu klasika' urednice Irene Lukšić.
Za debitantsku knjigu godine 'Kiklop' je uručen Julijani Adamović-Atanasovski za knjigu 'Kako su nas ukrali Ciganima' u izdanju izdavačke kuće 'SN Privlačica', dok je za prozno djelo godine književna nagrada dodijeljena Mirku Kovaču za knjigu 'Grad u zrcalu' u izdanju 'Frakture'.
Valja napomenuti kako je nekoliko distributera knjiga izjavilo kako je ispitivanje potpuno u skladu s njihovim podacima prodaje, čak da se i nešto fulalo u ispitivanju, razlika između njezine knjige i svih ostala je prevelika da bi ostavilo mjesta sumnji.
Ukoliko Nives ne dobije Kiklopa, mislim da bi se svi ostali dobitnici zbog ovog skandala trebali javno odreći svojih nagrada, na njihovom mjestu ja bih to odmah učinio.
Dakle jasno vam je kako u ovom slučaju uopće nije bitna književna kvaliteta knjige, već se radi o grubom kršenju pravila o dodjeli nagrada Kiklop i toplo se nadam kako će ih gospođa Drpić na sudu dobro oderati.

W3DR4N
17-12-2008, 09:45
@hellboy, da_killah, alex25, neki drugi

Ne volim se ponavljati, no...
Apsolutno je nebitno što je ona u njoj napisala. Knjigu shvati kao znanstvenu fantastiku koji karaktere posuđuje iz okoline.
Apsolutno je nebitna vrsta promocije.

Da se radi o nagradi u kojoj glavnu riječ ima žiri, slobodno pletite teorije zavjere i kojekakve gluposti.

Nives je pobijedila u STATISTIČKOJSkategoriji.
Nije valjda da ćeš reći da je potkupila ili spavala sa 150 000 hrvata?
Nećeš valjda reći da je imala turneju po hrvatskoj i u svakoj knjižari kupila stotinjak primjeraka vlastite knjige.
Broj je broj, svetinja, nepotkupljiv čimbenik. Nagrada je kao takva zaslužena.

Hellboy
17-12-2008, 10:55
Sam kriterij je retajan jer sam sebe šutne u zadak sa ovakvim događajima, i drugo, knjigu je promovirala kao istinitu ispovijest dok odjednom nije priznala da je izmislila jedan dio, pa je zatim izmislila veći dio da bi na kraju priznala da je sve do zadnje riječi plod njene mašte nakon što ju je njezin stari tužio jer ga je predstavila kao manijaka koji ju je predstavljao kao ljubavnicu i to tek nakon što se knjiga prodala u ogromnom broju jer su ljudi htjeli vidjeti šokantne detalje o silovanjima i ostalim gadarijama...da ju je odmah predstavila kao fikciju sigurno se ne bi prodala u tolikom broju...

Anarion.Umarth
17-12-2008, 11:10
ali to nema veze sa nagradon
tako možeš reći da biblija ne bi bila najprodavanija knjiga ikada da na naslovnici piše FIKCIJA

Sonic_Moronic
17-12-2008, 11:18
Isto kao i u promocijama igara, koje sam već naveo. Često se mnoga očekivanja ne ispune... Moraš gledati širu sliku.

Nodakim
17-12-2008, 13:17
Ili širinu njezinih sisa.
:)

Da_killah
17-12-2008, 15:00
@hellboy, da_killah, alex25, neki drugi

Ne volim se ponavljati, no...
Apsolutno je nebitno što je ona u njoj napisala. Knjigu shvati kao znanstvenu fantastiku koji karaktere posuđuje iz okoline.
Apsolutno je nebitna vrsta promocije.

pročitaj moj prvi post, negdje na sredini prve stranice...

Feral Tribune
17-12-2008, 16:26
Ako je knjiga dobra i sve tako to... zašto ne!
Knjiga ne mora biti dobra... ako je njena knjiga prodana u najvise primjeraka trebaju joj dati nagradu za najprodavaniju knjigu godine, a ne se sad izmotavati

W1k1n6
19-12-2008, 14:29
Tako je. O književnoj kvaliteti naveden knjige neka se bave kritičari ali propozicije izbora za nagradu Kiklop su i vipše nego jasne. Više bi se moglo raspravljati o nagradama koje dodjeljuju neki stručni žiriji.

jackob
19-12-2008, 19:33
Knjiga ne mora biti dobra... ako je njena knjiga prodana u najvise primjeraka trebaju joj dati nagradu za najprodavaniju knjigu godine, a ne se sad izmotavati

Slažem se s tobom jer ako ih je prodala najviše neka dobije nagradu

kikeron
27-12-2008, 15:16
inicijatori ove nagrade su se ovim potezom sami sebi posrali u usta, valjda naivno misleći da će najprodavanije knjige biti upravo one proizašle u "najumjetničkijih", najvrlijih domačih kniiževnih pera... ono što bi ipak dobro moglo proizači iz ovog škandala, nadam se, je ukidanje ove ionako besmislene Kiklopske "književne" kategorije... nagrađivati nešto jer se najbolje prodalo... ma svašta :roll:

W1k1n6
31-12-2008, 01:42
Da. Čim su svojevremeno odredili da književnu nagradu dodjeljuju najprodavanijoj knjizi sami su sebe totalno diskreditirali. Pored toliko književnih kritičara koji bi bili puno mjerodavniji za dodjelu nagrada izmislili su nekakav komercijalni kriterij a sada su se predomislili jer im Gđa Drpić valjda ne zadovoljava književne kriterije po kojima pravi književnik valjda mora biti gadan, pijan, bez sisa (i to bez obzira kojeg spola bio), seksualno nemoćan/ugrožen/frigidan/impotentan, siromašan, nesretan, bolestan, mrtav i slično kako bi im bio če-če i nalik na njih same.