PDA

Pogledaj cijelu verziju : Program za nacrte



Kron
12-12-2008, 08:43
Nesto sam se mislio sada pozabaviti za praznike sa nekim projektom, pa me zanima u kojem (jednostavnom) programu mogu praviti nacrte? Ili čak 3D prikaze, znaci da mogu npr. od 6 kvadrata sastaviti kocku i okretat je u 3D.


thx in advance

Čux
12-12-2008, 14:42
tak neš s autocadom ide, mada ga nebi nazvo jednostavnim.

Tsumetai Ryujin
12-12-2008, 15:11
Nikad nisam radil u autocadu tako da ne znam ustvari kolko je on jednostavan ili kompliciran. Ali radim u solidworksu i mogu rec da sam relativno brzo naucio raditi u njemu. Pomocu tutoriala koji se nalaze u samom solidworksu, mozes vec za oko pol sata vrlo lako savladati osnove...

C
12-12-2008, 16:12
Tlocrt, nacrt i bokocrt prenjeti u 3D?
-Za to ti se najviše upotrebljava CATIA i AutoCad. Mnogi studenti kada dobiju program da ručno nacrtaju iz tlocrta, nacrta i bokocrta 3D model na papiru, i da se taj model gleda iz nekog kuta, izometrije i sl., očično ga naprave u CATIA-i, podese kuz i sl., pa isprintaju i dobiju točno ono što žele. A oni sa malo manjim znanjem to isto rade u AutoCad-u. A oni koji imaju živaca, crtaju prostoručno sa tehničkom 3D model iz dobivenog tlocrta i nacrta.

U glavnom u kojem god programu radiš, dovoljne su ti samo divije projektije ako znaš, a ona treća ti mže biti kao pomoćna. Npr. imaš tlocrt i bokocrt skiciran/nacrtan, i želiš ga prenjeti u 3D. Onda u bilo kojem programu za 2D/3D Cad, prvo napraviš tlocrt u 2D. Zatim mu dodaš 3D i s bokocrta ga editiraš, da dobiješ bokocrt. A pomoću nacrta ga možeš detaljnije provjeriti dali je točno onakav kakav treba biti i iz Y osi, a ne samo sa X i Z osi.

U glavnom, jednostavno.
Bilo koji Cad da podržava 2D i 3D, u njemu možeš to sve napraviti vrlo jednostavno, koristeći samo one glavne opcije. A ako znaš i neke naprednije opcije koristiti, tada ćeš proces svog rada ubrzati.

Kron
12-12-2008, 19:00
mislio sam npr imam kvadrat sa dimenzijama stranica i sad napravim svih 6 stranica po zadanima dimenzijama i slijepim ih u kvadrat. Čisto da vidim kako bi sve skupa izgledalo te jel mi "fali" koji cm ili ga ima viska.

C
12-12-2008, 19:14
Ne možeš sviš šest stranica. Nema logike, kada možeš samo dvije napraviti i da bude 3D. Preporučljivo je 3, ali može se i sa 2. Na kraju ćeš dobiti isto, kao da si radio i sa 6. Tri su glavne, sve druge su bezvezne.

Prouči ovo i vidjeti ćeš da 3D možeš na papiru sam nacrtati pomoću nacrta i bokocrta, bokocrta i tlocrta, tlocrta i nacrta, itd. Tj. iz samo dva pogleda možeš napraviti 2D u 3D na papiru, a kamoli u programu.

Prva polovica prve stranice:
http://www.riteh.hr/zav_katd_sluz/zvd_k%20...%20rikazi.pdf

Kron
13-12-2008, 13:30
evo malo sam pogledao solidworks, mislim da bi to moglo biti to.

hvala svima


ps. ne lockat, mozda zapnem negdi

Tsumetai Ryujin
13-12-2008, 18:31
Ako trebas ikakve pomoci sto se tice solidworksa, slobodno se javis...

C
13-12-2008, 19:59
Ovo ti je Free AutoCad sa glavnim opcijama, pa je stoga A9CAD: http://www.a9tech.com/download/A9CADV2Setup.exe