PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ajmo konkretno - da li igre mogu biti/jesu umjetnost?



Aerial
18-05-2006, 15:45
Znam da ima već thread na sličnu temu, ali morao sam biti malo egoističan.. ehm. :roll:
Uglavnom..

Ovo pitanje me drži već duže vremena, ajmo reći godinu dana. Ima ljudi koji se slažu sa mnom, ima onih koji se smiju kad im nešto tako spomeneš (to su uglanom oni koji igre još uvijek percipiraju kao "piju piju!, pucaj po izvanzemaljcima" gluparije u stilu Space Invadersa).
Što se mene tiče, igre zaista mogu biti umjetnost, ali to fkorz ne znači da je svaka igra umjetnost. Obrnuto, nije ni svaka slika/film/pjesma umjetničko djelo, iako su proglašeni umijetnošću (usporedite npr "Donnie Darka" s bilo kojim filmom Dolpha Lundgrena i shvatiti ćete poantu, hehe).

Igre mogu i imaju gotovo sve elemente ovih "normalnih" umjetnosti, ali stavljaju na to jednu novu dimenziju, interaktivnost. Vjerojatno je to razlog zbog kojeg su filmovi rađeni prema igrama tako loši - to je otprilike kao da idete raditi glazbu prema slici.

Još jedna stvar - ima ljudi koji kažu da kompjutersko dizajniranje i razvoj igara nemaju umjetničku nijansu jer "je to sve već unaprijed konstuirano, a oni to samo moraju poslagati". Dragi moji ljudi koji tako razmišljate, vi ste kreteni (pardon, ali zbilja...). Jer, to je isto kao da ste rekli da Van Gogh nije umijetnik jer mu je netko već prethodno pripravio smjesu za bojanje i stalak za slikanje...

Glass
18-05-2006, 17:02
Ako već ponavljaš temu onda si barem mogao staviti anketu da vidimo generalno mišljenje ljudi :? .
Moje je mišljenje da igre kao cijelina nisu umjetnost ali jedan ili kombinacija više elemenata njih jesu, uzmimo za primjer Legacy of Kain serijal, igre iz tog serijala nisu umjetnost ali kada ste vidjeli bolju priču.
Priča ima više prevrata i razvijenije likove nego cijeli Hollywood skupa(iznimak je par uradaka) i zato priču smatram umjetnošću ali sama igra(pogotova zadnji dio i Soul Reaver 2) ima katastrofalne kontrole i to je spriječava da je prozovemo umjetnošću.
I drugi primjer Psychonauts, dizajn te igre jednostavno se mora nazvat umjetnostću, količina mašte u dizajnu tih levela daleko je veća nego li u slikama "apstraktne" umjetnosti, a njih ljudi slave i kupuju za milijune dolara(vidio sam nekoliko slika Picasa i iskreno mislim da je taj čovjek bio retardiran, mislim što drugo može opravdat onakve slike).

POSA
18-05-2006, 17:17
igre definitivno jesu umjetnost
i slikari već imaju stvorene boje, oni ih samo poslažu na oku ugodan način

ewok
18-05-2006, 18:30
igre i gaming su umjetnost današnjeg vremena... :D

Aerial
18-05-2006, 18:32
Ajde, eto, stavio sam i anketu, pa ko' voli nek izvoli :D

dabl eM
18-05-2006, 18:37
sam cek da moderator dođe....-->šala

glaso sam za da....

nema veze dal je umjetnost zapisana u notama,papiru,riječima ili mb-tima,to je svejedno - š t a ???S--> umjetnost

Aerial
18-05-2006, 18:44
Jest da bi mi meni i svim domoljubima/puristima/whateva bilo draže da si napisao "ŠTO" a ne "ŠTA", ali nema veze... :)

T.N.T.
18-05-2006, 19:37
igre su umjetnost, jer ima nekih stvarno predobrih stvari u njima, kao priča...

npr. priča je sama za sebe umjetnost...

W3DR4N
18-05-2006, 20:06
Ne

Razlozi:

1. U igre se ne ulaže previše truda (čast iznimkama)
2. Igre se prave za zaradu, umjetnost za dušu
3. Igre općenito tematski ne odgovaraju umjetnosti (iako za ovo možete reći kako umjetnost ne bira sredstvo i element izražavanja)

Tonach
18-05-2006, 21:00
Da ako ne znate kako napravit kvalitetnu igru onda je to umjetnost, bilo što

Prince
18-05-2006, 21:18
Da ako ne znate kako napravit kvalitetnu igru onda je to umjetnost, bilo što
singed

Glass
18-05-2006, 22:09
Umjetnost je nešto čime umjetnik izražava svoje osjećaje i iskustva, a ne nešto čime izvršava zapovjedi svoga šefa.

Ps1ho
18-05-2006, 22:15
Igre i jesu i nisu umjetnost, stoga nisam glasovao. Npr. ako ima dobru priču to je onda umjetnost jer je pojedinac ili skupna izrazio/ila svoju kreativnost. Grafika, i zato treba imati kreativnosti, oblik levela, izgled likova, tekstura, to sve prvo nastane u svijesti stvaraoca pa tek onda u konkretnu stvar. S druge strane, kako je lijepo W3DR4N rekao, igre se rade radi profita, a umjetnoost za dušu. No nažalost samo rijetki pojedinci zaista i jesu umjetnici jer većina to radi samo kao posao.

Rocchiro
18-05-2006, 22:27
NE

igre su više sport,a manje umjetnost

Aerial
18-05-2006, 22:40
Oho, ima i onih koji su protiv... :D
Uzmite samo u obzir da pitanje nije generalne naravi, odnosno ne glasi "jesu li sve igre umjetnička djela?".

Očito velika većina nije, zbog onog prije spomenutog "radim za profit" razloga.
Ali neosporivo postoje i one koje se rade "s dušom". Evo za primjer uzmite "Planescape: Torment" - Black Isleovo remek djelo (Black Isle je bankrotirao, btw) koje je steklo status kulta puno šire od običnog gaminga. Ako imate srednju školu, znate osnove filozofije i imate volje pročitati jedan poveći roman, tu igru ne možete ne nazvati umjetnošću... :pray: :roll:

Sonic_Moronic
19-05-2006, 19:44
Da ako ne znate kako napravit kvalitetnu igru onda je to umjetnost, bilo što
singed

Samo pjevaj, ajde sine...

Ontopic: Ma jesu umjetnost, kolko god to ljudima još bilo djetinjasto

Big Al
24-06-2006, 20:05
Naravno da nisu sve igre umjetnost, pogotovo fpsovi!

gamer4life
24-06-2006, 20:09
Igre su definitivno umjetnost,ipak treba imat mašte stvoriti sve to..tipa scenarij,likove,gradove itd. :D



btw.danas mi je rođendan :D a nitko mi ga s foruma nije čestitao :cry:

Prince-Artas
24-06-2006, 20:33
sretan rođendan.
btw koji

gamer4life
24-06-2006, 20:46
15 :D

Lord of Darkness
24-06-2006, 20:52
Ne

Razlozi:

1. U igre se ne ulaže previše truda (čast iznimkama)
2. Igre se prave za zaradu, umjetnost za dušu
3. Igre općenito tematski ne odgovaraju umjetnosti (iako za ovo možete reći kako umjetnost ne bira sredstvo i element izražavanja)

1. Misliš??? Treba to naučiti kako se radi i onda kojih 3-4 možda i više godina raditi. Nema truda, neeee.

2. Otkud znaš da su Mozart, Leonardo da Vinci itd. radili za dušu. Možda su otkrili svoj talent i htjeli dobiti malo para za to. Ako misliš na novije umjetnike, lažu da rade za "dušu". Ipak se svijet vrti oko novca.

3.To je kao i slučaj s metal/rock/punk glazbom. Kada pisci pišu pjesme o ratovima, razaranjima, ubojstvima onda je to umjetnost, a kada današnji metalci/rokeri/punkeri isto pjevaju o tome onda su to ušlagirani ljudi koji izbacuju svoj potisnuti bijes kroz to nešto što se ne može nazvati glazbom. Ako usporedimo film i igru isto sranje drugo pakovanje samo što su igre napredniji filmovi (npr. možeš utjecati na slijed događaja u igrama).

v4MP1r3
24-06-2006, 20:56
ovako

sport- kada je igra samo zajeb*ncija, poput FPSova
umjetnost- preljepa grafika, dobri dogadjaji itd... avanture i neki MMOi ^^

dakle, moze i ne mora ;P

Ementaler
24-06-2006, 21:10
imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

tu igre na spadaju...

Lord of Darkness
24-06-2006, 21:12
[R]imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

tu igre na spadaju...

Sad ćeš mi reći da serijal knjiga Vremenski Stroj nije umjetnost. Ako je vrpa govana, kamenja i metala umjetnost onda su i igre.

silent_snake
24-06-2006, 21:15
Slažem se s onim što je W3DR4N napisao,i doista postoji jako mali broj igara koje se mogu nazvati umjetnošću. Po meni najbolji primjer za to bi bile igre ICO,Shadow of the Colossus te posebno Okami (još nije izašao).Sve ove igre su za PS2. ICO i Shadow of the Colossus su se slabo prodavale,a dobili su odlične ocjene i to dovoljno govori o njihovoj kvaliteti jer u današnjem komercijaliziranom tržištu igara nove i drukčije igre prolaze loše. Ove dvije igre je radio mali tim ljudi koji su željeli napraviti jedinstvenu i osobnu igru za koju su i oni sami emotivno vezani.Osobno nisam igrao ove igre jer nisam bio u mogućnosti,ali zato pratim i PC i konzolaške igre i dovoljno je pogledati slike iz tih igara i odmah ćete vidjeti da su nešto posebno. Nadolazeći Okami je još nevjerovatniji jer ima dosad neviđeni vizualni stil u igrama s velikim utjecajem kaligrafije i bazira se na japanskoj mitologiji. Igrač je ulozi božice Amaterasu koja u tijelu vuka spašava svijet kistom. Igrač pomoću kista docrtava ili izmjenjuje objekte na ekranu i tako utječe na radnju igre. Cijela igra izgleda kao da je crtana vodenim bojama. Svima koji imaju PS2 i koji bi htjeli isprobati nešto drugo ,a nisu igrali te igre bi preporučio da probaju jer doista izgledaju jedinstevno. Posebno bi istaknuo igru Rez koja također izašla samo za PS2.Već sam moto igre upućuje na to da jedinstvena: Feel it don't think.SIgra je fascinantan spoj svjetlosti,vibracije i zvuka za koju neki kažu da je gotovo nadrealno iskustvo. Igra se događa u virtualnom svijetu unutar računala te se igrač mora prvoći kroz taj vizualizirani cyber svijet uništavajući na putu viruse. Igrač mora samo osjećati ritam glazbe te tako zna koji napad upotrijebiti. Glazba u igri je šarolika,od tehna do punka. Uništavajući neprijatelje igrač stvara grafiku i nove ritmove u glazbi. Igre koje sam nabrojao se ne mogu jednostavno opisati riječima i zato ih smatram pravom umjetnošću jer se jednostavno moraju osjetiti.
Linkovi na GameSpot:
ICO (http://www.gamespot.com/ps2/adventure/ico/index.html)
Shadow of the Colossus (http://www.gamespot.com/ps2/adventure/wandaandthecolossus/index.html)
Okami (http://www.gamespot.com/ps2/adventure/okami/index.html)
Rez (http://www.gamespot.com/ps2/action/rez/index.html)

dugi
24-06-2006, 21:27
Umjetnost je poroizvod svoga vremena koja nije uvjetovana alatom kojim se stvara(pero,kist,pisaca masina,kamera,tipkovnica i mis....).Ni filmovi u svom pocetku nisu smatrani umjetnoscu.Da bi nesto bila umjetnost vazna je ideja i nadarenost i konacni proizvod a ne medij kojim je ta ideja realizirana.Ige za sada nisu umjetnos iskljucivo zbog stava drustva ali kroz jedno dvdesetak godina tko zna.

Helena
24-06-2006, 21:41
[quote="S][R":2g56yavj]imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

tu igre na spadaju...

Sad ćeš mi reći da serijal knjiga Vremenski Stroj nije umjetnost. Ako je vrpa govana, kamenja i metala umjetnost onda su i igre.[/quote:2g56yavj]


Naravno da su knjige umjetnost, ali ne možeš ih uspoređivati s nečim poput video igara. Igre ne mogu biti umjetnost. Umjetnost je puno kompleksnija od igara, igre su tu da se na njima zaradi. Još prije nekih 15 - tak godina neki bi klinac bio zadovoljan ako si mu za rođendan poklonio šaku slatkiša ili neki cool autić. Ali, osvrnite se, živimo u 21. stoljeću, najlakše je danas nekom klincu prodat igricu i neko super računalo na kojem će ju igrat. OK, naravno da su igre tu i za našu zabavu (što je glavni razlog zašto se tako dobro prodaju, što opet vodi do zarade), ali samo zato što neka igra ima nevjerojatnu grafiku ili još bolji gameplay ne znači da igre odmah spadaju u umjetnost. W3dr4n je dobro rekao da se umjetnost radi za dušu, umjetnost je praktički oblikovala svijet. Svi ti stilovi u slikarstvo, graditeljstvu, glazbi temelj su onoga što imamo danas. Da toga nije bilo svijet bi danas bio totalno drugačije mjesto.

dugi
24-06-2006, 21:51
[quote="S][R":fur41uve]imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

tu igre na spadaju...

Sad ćeš mi reći da serijal knjiga Vremenski Stroj nije umjetnost. Ako je vrpa govana, kamenja i metala umjetnost onda su i igre.


Naravno da su knjige umjetnost, ali ne možeš ih uspoređivati s nečim poput video igara. Igre ne mogu biti umjetnost. Umjetnost je puno kompleksnija od igara, igre su tu da se na njima zaradi. Još prije nekih 15 - tak godina neki bi klinac bio zadovoljan ako si mu za rođendan poklonio šaku slatkiša ili neki cool autić. Ali, osvrnite se, živimo u 21. stoljeću, najlakše je danas nekom klincu prodat igricu i neko super računalo na kojem će ju igrat. OK, naravno da su igre tu i za našu zabavu (što je glavni razlog zašto se tako dobro prodaju, što opet vodi do zarade), ali samo zato što neka igra ima nevjerojatnu grafiku ili još bolji gameplay ne znači da igre odmah spadaju u umjetnost. W3dr4n je dobro rekao da se umjetnost radi za dušu, umjetnost je praktički oblikovala svijet. Svi ti stilovi u slikarstvo, graditeljstvu, glazbi temelj su onoga što imamo danas. Da toga nije bilo svijet bi danas bio totalno drugačije mjesto.[/quote:fur41uve]
Znaci slikari slikaju ne da prodaju i zarade nego zbog visih ideala,filmovi se snimaju po tebi ne radi dobiti nego radi zlatnih kipica i slave,muzika se snima za svoju dusu itd.Pa vec odavno je sve komercijalizirano i tu igre nisu nikakva iznimka.

Helena
24-06-2006, 22:02
Gle, nemoj sve shvaćat tak doslovno, znam ja da je sve to već odavno komercijalizirano. OK, vjerojatno sam se malo loše izrazila. Gle, ak si za neki film dobil zlatnoga kipića i ak si radi tog filma postao slavan, onda naravno da automatski uz to ide brdo love. Ipak je novac to što pokreće svijet. Ono što sam ja mislila je da još uvijek ima umjetnika (nažalost vrlo malo) kojima novac nije sve i koji slikaju ili kaj već rade, rade čisto sebi za dušu i sebi za gušt. Isto tako na ovom je svijetu vrlo malo ljudi kojima umjetnost predstavlja nešto više od "lijepe slike koja će dobro pristajati u novi dnevni boravak". Treba naučiti cijeniti trud uložen u neku sliku ili kip ili bilo koje drugo umjetničko djelo, a naravno da se to ne može ako je prilikom rada umjetnik na umu imao samo lovu koju će mu taj rad donijeti.

D.E.M.O.
24-06-2006, 22:06
ajde de nisam to ocekivao od tebe helena....
ako mene pitate igre JESU umjetnost i koliko se igre rade radi novaca toliko se rade i filmovi. kako se ja bavim 3D animacijom i modelingom (ne nisam nesto specijalno) mogu ti reci da je teze napraviti svoj model nego ga oblikovat rukama (znaci teze od jedne vrste kiparstva). sto je glazba u igrama ako nije umjetnost? sto je prica? igra je jedno veliko djelo koja u sebi sadrzi vise tipova umjetnosti. znas li koliko je malih timova koji rade na razvoju igara ne radi zarade nego radi sebe? da bi mogli zabaviti sebe i usput i druge ljude?

dugi
24-06-2006, 22:07
Gle, nemoj sve shvaćat tak doslovno, znam ja da je sve to već odavno komercijalizirano. OK, vjerojatno sam se malo loše izrazila. Gle, ak si za neki film dobil zlatnoga kipića i ak si radi tog filma postao slavan, onda naravno da automatski uz to ide brdo love. Ipak je novac to što pokreće svijet. Ono što sam ja mislila je da još uvijek ima umjetnika (nažalost vrlo malo) kojima novac nije sve i koji slikaju ili kaj već rade, rade čisto sebi za dušu i sebi za gušt. Isto tako na ovom je svijetu vrlo malo ljudi kojima umjetnost predstavlja nešto više od "lijepe slike koja će dobro pristajati u novi dnevni boravak". Treba naučiti cijeniti trud uložen u neku sliku ili kip ili bilo koje drugo umjetničko djelo, a naravno da se to ne može ako je prilikom rada umjetnik na umu imao samo lovu koju će mu taj rad donijeti.
A kakve to veze ima sa time da li su igre umjetnot ili ne?

Helena
24-06-2006, 22:10
Ovako, ja sam samo dala svoje mišljenje i nisam ga pokušala nikome nabijati na nos. Svatko ima svoje mišljenje, a o ukusima se ne raspravlja. ZATO LIJEPO MOLIM DA ME PRESTANETE NAPADATI ZBOG TOGA!


EDIT: Već sam rekla da mislim kako igre ne spadaju u umjetnost, a ovime gore samo sam pokušala obajsniti ono što sam rekla, da se umjetnost radi za dušu. Uostalom, Vedran je rekao istu stvar pa ga niste počeli toliko napadati kao mene!

dugi
24-06-2006, 22:26
Danasnja ˝umjetnicka˝ djela uostalom kao i nekada su unaprjed narucena i prodana i prije njihova stvaranja tko da nitko nebu slikao za svoju dusu sve ostalo su prica za malu djecu tako da gledati igre kroz njihovu komercijaliziranost i po tome suditi mogu li biti umjetnicko djelo ili ne je po meni pogresno.Igre ce prije ili poslije postatati osmom ili devetom ili kojom vec umjetnoscu.

Trima-gamer
24-06-2006, 22:43
Da,

za neke koje se iako stvaraju iz profita,ipak se uočaje trud,npr.
grafika,detalji,PRIČA...

Half-Life 2!

Ne,

koje se rade brže-bolje da publika bude zadovoljena i da odma pohrli kupit igru.

NFS (nekažem da je loša igra,nego u 4 mjeseca su izašla 2 NFSU naslova, pa onda to nije umjetnost nego način za zaradu)

dugi
24-06-2006, 23:06
Ne postoji apsolutna umjetnost,nije svaki film,slika,roman umjetnicko djelo.Isto tako ni svaka igra nije umjetnicko djelo ali reci da igre nisu umjetnost zato jer je umjetnost nesto sto se radi za dusu je naivno.Da bi nesto postalo umjetnost potrebna je kriticna masa koja je razlicita od vremena do vremena.I Amadeusa su nekada smatrali obicnim huliganom i nepristojnim covjekom danas znamo da je bio genijalac i umjetnik.

Rocchiro
24-06-2006, 23:53
ustvari...igre na neki nacin jesu umjetnost.npr. silent hill-to je daleko vise od mapa s monsterima koje treba ubiti...

Wizard
25-06-2006, 08:42
Igre jesu umjetnost, to je sigurno, tojecovijek stvorio, znacidajeumjetnost, to je umjetnostnovog doba, cesto se neka igracka remekdijela nazivaju umjetnosci, ali zapravo su sve igre umjetnost, postoje losiji i bolji primjerci, kao iu svakoj drugoj umjetnosti i to je normalno, sve stoje covijek stvorio je umjetnost, a to kakva je to umjetnost, kako na mito gledamo i ostaloto je nesto drugo :pray: U svakom slucaju Igre su umjetnost :D

Valtiel
25-06-2006, 09:32
Igre NISU umjetnost. Kazem to jer znam koliko samo truda ulozenog ima u istinitim umjetnickim djelima... koliko ja truda ulazem u .... emm, idemo dalje. Umjetnik ne sjedne kao cijeli hebeni tim developera uz brdo love i razmislja... sta se danas prodaje? Umjetnik kada stvori djelo, stvrio je to znojem, koliko je samo perfektno to uradio... krvlju, zar mislite da je djelo o simsima? Ne, vec je djelo uvijek autobiografsko... a tu saznajemo koje umjetnik, sta je umjetnik, njegovu filozofiju, njegove emocije... etc. Tko npr. kada slusam Hajdna i njegova djela, vidim kakva je raspolozenja imao, da li je patio dok je komponovao, ili je bio sreta... etc. Ali, kada igramo igre.... sta mozemo reci o bilo kome? NISTA! Dobro, cak i igra poput Silent Hill koja vuce sve stvari iz stvarnog zivota i koja ima veze sa proizvodacima... nije umjetnost... ali je ispunjena umjetnoscu. Akira Yamaoka je genijalan kompozitor, a da ne laprdam o prici, koja je dostojna svakog romana. Meni ni film nije umjetnost... umjetnost je ono sto se nalazi u filmu; melodija, rijec, i slika... sve ostalo su samo hibridi...

@Helena, imas moj 100% potpis 8)

Valtiel
25-06-2006, 09:33
Igre jesu umjetnost, to je sigurno, tojecovijek stvorio, znacidajeumjetnost, to je umjetnostnovog doba, cesto se neka igracka remekdijela nazivaju umjetnosci, ali zapravo su sve igre umjetnost, postoje losiji i bolji primjerci, kao iu svakoj drugoj umjetnosti i to je normalno, sve stoje covijek stvorio je umjetnost, a to kakva je to umjetnost, kako na mito gledamo i ostaloto je nesto drugo :pray: U svakom slucaju Igre su umjetnost :D

Dakle, po tvom je i puska umjetnost? Vilica? Stolica? Auto? Noz? Etc... pih, meni je sve sto je Bog stvorio umjetnost :yuck: jer je umjetnost nesto sto samo jedan moze napraviti, i niko to oponasati ne moze. 8)

Sgt. Bull
25-06-2006, 09:35
igre jesu umjetnost samo na nasu veliku zalost neka umjetnicka djela su veoma losa

Om3G@
25-06-2006, 09:57
Igre su definitivno umjetnost. Ako pogledamo sto sve spada pod umjetnost, lako je zakljuciti. Npr. glazba je umjetnost, film je umjetnost - osim toga, ovo oboje se radi radi love - i to nije lose. Osim toga, umjetnost je sve sto sadrzi elemente danas nazivnih umjetnosti (glazbe, filma, kazalista...). Npr. Igre sadrze i glazbu, reziju, scenarij i svaku tu djelatnost opredijeljena je odredjena skupina ljudi. Sto se tice vasih kritika oko toga da igre ne mogu biti umjetnost jer ima i losih igara - moje protupitanje: zar nema losih slikara/glazbenika/glumaca/filmova? Jasno je da se igre rade i u svrhu love, ako pogledamo sto sve sjedinjuju, lagano je zakljuciti...

Glass
25-06-2006, 10:01
Jeli nešto umjetičko djelo ovisi samo o osobi koja ga je stvarala, a ne o onome koji misli da ima pravo suditi o njegovom djelu.
Prmjerice Piccasove slike, već sam rekao da mislim da je sudeći prema njegovim slikama on bio retardiran ali ja nisam pogledao njegova djela njegovim očima i ne vidim u njegovim slikama ono što je on vidio, taj čovjek je slikao za svoju dušu i slikao je ono što u njegovim očima ima najviše smisla.
Ista stvar vam je s igrama, možda je kreator jednog čudovišta u Silent Hillu pri modeliranju tog čudovišta unio u njega svoje najgore strahove ili čak izvrnuti oblik tipa koji ga je maltretirao kada je bio mali, možda su sve one plaže u Far Cry-u zapravo san nekakvom malog dizajnera koji 8 sati radi u uredu gdje nema sunca....
I ponavljam umjetnost ovisi o umjetniku a ne o onome tko misli da ima pravo suditi o njegovom djelu.

Lord of Darkness
25-06-2006, 13:33
Došao sam do zaključka da su igre spoj svih umjetnosti. Pogledajte ovo:
1.Treba sastaviti priču= pisci/scenaristi rade knjige/filmove
2.Treba napraviti teksture= slikari rade crteže-pejsaže, teksture itd.
3.Treba napraviti modele ljudi, životinja, čudovišta=kipari
4.Treba napraviti kuće, zgrade, dvorce=arhitekti
5.Treba napraviti specijalne efekte=neki ljudi koji rade specijalne efekte
6.Treba napraviti kojekakve zvukove, glazbu=pjesnici i drugi takvi

Ako sam nešto izostavio dopunite.

Wizard
25-06-2006, 13:58
Igre jesu umjetnost, to je sigurno, tojecovijek stvorio, znacidajeumjetnost, to je umjetnostnovog doba, cesto se neka igracka remekdijela nazivaju umjetnosci, ali zapravo su sve igre umjetnost, postoje losiji i bolji primjerci, kao iu svakoj drugoj umjetnosti i to je normalno, sve stoje covijek stvorio je umjetnost, a to kakva je to umjetnost, kako na mito gledamo i ostaloto je nesto drugo :pray: U svakom slucaju Igre su umjetnost :D

Dakle, po tvom je i puska umjetnost? Vilica? Stolica? Auto? Noz? Etc... pih, meni je sve sto je Bog stvorio umjetnost :yuck: jer je umjetnost nesto sto samo jedan moze napraviti, i niko to oponasati ne moze. 8)Spa normalnodajeto umjetnost, to sto vecina ljudin to neshvacaju, jer nemaju umjetnicku dusu kao ja, sta se tumoze, nisu svi isti, kad se spomene pojam umjetnost vecinaljudi odma pomisli na slikarstvo, kiparstvo, knjizevnost, arhikteturu, film, glazbu, itd..., ali vidim da ovdje ima izjava da kao igre nisu umjetnost jer u njih nije ulozeno truda znoja i emocija i razmislja njanjihovih kreatora, to je u svakom slucaju krivvo, pjesme nastaju u jednom trenutku inspiracije, za romane ne potrosi vremena koliko na igre, kod arhiktekture ili npr. filma ima ljudi kolikogod hoces idalje to ostaje umjetnost, mislim dasu danas igre mozda cak i jedna od najsavrsenijih umjetnosti koja postoji, bas zbog interakcijekoju igrac prozivljava dok prelazi neku igru, a jedina savrsena je priroda i svemir, Bozijih ruku djelo, jer sve je skladno, sve je savrseno, sve jednostavnopostoji

Valtiel
25-06-2006, 16:28
:shock: OMFG, nemoj molim te... Ti imas umjetnicku dusu i laprdas da su igre najsavrsenija umjetnost? Shit, i jos kazes da je roman lahko napisati? OMFG, mislim da se i Tolstoj i Camus, pa i fuckin' Seksispiri :rotfl: do Tolkiena okrenuli u grobu.

Porediti nesto glupo sa umjetnosti nije imati umjetnicki dusu, vec ne znati razlikovati smece od zlata. Gluhom covjeku i nokti po tabli zvuce kao muzika. Slijepom covjeku i cudovista iz Silent Hilla izgledaju kao manekeni, da ih samo moze vidjeti :rotfl:

Pjesme nastaju u jednom trenutku? Kako samo znas puno o umjetnosti :rotfl:
Pjesme nastaju godinama, cijelu vjecnost... Znam to iz licnog iskustva... Igru covjek osmisli i napravi za manje od godinu dana, dok prolivenu krv, suze, u znoj... da bi se steklo iskustvo o kojem mozemo pisati... ili da se sve to svede na trenutak jedne melodije... TO JE UMJETNOST!

Johnny68
25-06-2006, 16:45
Ako je umjetnost picassova slika, Sbielbergov film, Ronladnonhove čarolije sa loptom, Krležina književnost, Santanina gitara, zašto onda igra ne bi bila umjetnost??? Npr., uz Max Paynea sam više uživao nego uz bilo koji Hollywoodski uradak... Ta priča, atmosfera, izbalansiranost svih segmenata i elemenata igre... Samo, problem je to što se ire 'ne vode' kao umjetnost, al' nema veze, doći će i naših pet minutas slave...
Naravno, kao i u svemu, i u industriji igara postoje neshatljiva sranja od proizvida, ali nije filmska industrija to što jest zbog filma 'Oprosti za kung fu' (prvi mi je pao na pamet), nego zbog filmova kao što su: Kum, Hrabro srce, Titanic, Pearl Harbour, Let iznad kukavičjeg gnijezda, Kišni čovjek...
Niti je nogomet najvažnija sporedna stvar na svijetu zbog Nike Kranjčara nego zbog nekih drugih, malo boljih nogometaša ( sorry zbog off-topica)...
Znači, ako se čovjek potrudi, dokazat će se, ali nije nužno da se dokazuje samo u tzv. umjetnostima, jer se treba odvažiti na nešto drugo, npr. na proizvodnju igara. Jer, gdje bi sad bila filmska industrija da se par 'luđaka'
prije stotinjak (možda malo manje) godina nije odvažilo na 'nešto sasvim drugačije', iz čega je danas film nastao ono što je... Umjetnosti su se dokazale, a mi ne smijemo dopustiti da naša umjetnost propadne, jer Igre nisu samo zabava, nego način da se čovjek umjetnički dokaže. To je moje mišljenje...

Lord of Darkness
25-06-2006, 17:11
:shock: OMFG, nemoj molim te... Ti imas umjetnicku dusu i laprdas da su igre najsavrsenija umjetnost? Shit, i jos kazes da je roman lahko napisati? OMFG, mislim da se i Tolstoj i Camus, pa i fuckin' Seksispiri :rotfl: do Tolkiena okrenuli u grobu.

Porediti nesto glupo sa umjetnosti nije imati umjetnicki dusu, vec ne znati razlikovati smece od zlata. Gluhom covjeku i nokti po tabli zvuce kao muzika. Slijepom covjeku i cudovista iz Silent Hilla izgledaju kao manekeni, da ih samo moze vidjeti :rotfl:

Pjesme nastaju u jednom trenutku? Kako samo znas puno o umjetnosti :rotfl:
Pjesme nastaju godinama, cijelu vjecnost... Znam to iz licnog iskustva... Igru covjek osmisli i napravi za manje od godinu dana, dok prolivenu krv, suze, u znoj... da bi se steklo iskustvo o kojem mozemo pisati... ili da se sve to svede na trenutak jedne melodije... TO JE UMJETNOST!

Ti kao da neznaš što je mašta. Roman JE lako napisati (imam jedan napisan samo trebam još malo priču razraditi). Ako si pročitao moj post igre jesu najsavršenija umjetnost jer su sklop svih umjetnosti.

Kako možeš razlikovati smeće od zlata. Sve što čovjek napravi tako da se ponosi s time je umjetnost. Tako možeš uzeti maramice i razderati ih i govoriti da je to umjetnost, ali se moraš ponositi s time tj. shvatiti da si nešto napravio za sebe i za druge. Možda će netko naći inspiraciju u tim maramicama. I kako slijepom čovijeku nešto može uopće izgledati kad ne vidi i ne zna što to znači izgledati.

Taj trenutak se zove inspiracija ako slučajno nisi čuo. Ti živiš i pamtiš doživljaje iz života, a kada nađeš nekakvu vezu između događaja, ironiju, doživiš inspiraciju. Pjesme nisu stihovi nego opisi događaja i osjećaja. Možda su i igre tako pravljene. Npr. čovijek koji je osmislio Silent Hill možda je imao noćne more i viđao takva bića ili je preneo svoj bijes i bol kroz takve prikaze tj. doživio je inspiraciju.

Valtiel
25-06-2006, 20:12
Kao sto sam rekao, umjetnost je samo RIJEC SLIKA MELODIJA

Slijep covjek najvise vidis. Kada to shvatis, shvatit ces i umjetnost.

Necu vise razglabati. Ako si ti svoj roman napisao veoma lahko, onda nije ni u od umjetnosti (sorry, ali tako je). To je stvar kao i Harry Potter, i nije umjetnost. Ali sta se ima ko sada razglabati da li je igra umjetnosti ili ne, kada nema pojma sta ja zapravo umjetnost. :yuck:
Toliko tvrdi da zna sta ja umjetnost, a danas vazi: Procitao sam knjigu, jesam avangardan. :?

Over and out, nemam vise komentara, zalosno. :o

Fencing_LORD
25-06-2006, 20:19
Da

Ako se uloži puno truda, želje i strast u rad, onda će konačni ishod biti veličanstven. Zahebi ti što ima krvoprolića jer pogledaj filmove(da mi nitko nije vrijeđao FILM kao umjetnost), slike, a i morbidnu glazbu - sve je to umjetnost iako nije prikladna za šire mase.

Vjerujem da svima gamemaking može biti za dušu ako su pravi gameri(pogledajte Dux-a).

I samo izrađivanje igre može biti umjetnost tj. Igra je ubiti skup više umjetnosti u jednom programu:

1. Glazba u igrama je umjetnost - Morrowind je dobar primjer
2. Modeliranje i teksturiranje se može smatrati nekim oblikom likovne umjetnosti - Oblivion i Far Cry
3. Priča u igrama je ništa drugo doli književna umjetnost - avanture i RPG-i
4. Fizika i programiranje nisu umjetnost, ali neki ljudi se bave smišljanjem novih stvari na tom području radi svog užitka manipuliranja svijetom što se može nazvati Božjom umjetnošću - Oblivion, Half -life 2

U gamemakingu ima još puno aspekata umjetnosti koji zajedno čine jedno umjetničko djelo.

Nisu svi gamemakeri umjetnici niti su sve igre umjetnost, ali neke se moraju nazvati umjetnošću.

Dajte meni hrpu para da skupim tim umjetnika i da pribavim potrebna sredstva pa ću napraviti pravo remek djelo ravno Da Vincijevim slikama, Qubrickovim i Jacksonovim filmovima, Mozartovoj glazbi itd.

Osim toga, zašto i gaming kultura ne bi imala svoju umjetnost kada je već svaka druga ima?

ZAPITAJTE SE MALO!!!!!!!

Aerial
25-06-2006, 21:29
SPjesme nastaju godinama, cijelu vjecnost... Znam to iz licnog iskustva... Igru covjek osmisli i napravi za manje od godinu dana, dok prolivenu krv, suze, u znoj... da bi se steklo iskustvo o kojem mozemo pisati... ili da se sve to svede na trenutak jedne melodije... TO JE UMJETNOST!

A brate, opisuješ umjetnost ko' da je nekakvo krvoproliće... Masakr u najmanju ruku.

Ja nacrtam nekog najobičnijeg viteza u bilježnici. To je moj ideal. Ne znam, zamišljam nekakvu čast, hrabrost, volju, upornost. I osjećam se odlično.
Onda to vidi neki lik kojem sam posudio bilježnicu i osjeća isto. Ne zato jer vitez ima 15 cm u promjeru ili zato jer sam koristio sivocrnu olovku, nego zato jer mu prođu trnci tjelom, zato jer ugleda nekakav brežuljak na kojem on stoji dok drži mač u jednoj ruci i baneru u drugoj.

My point is, nije bitan materijal, nije bitna tehnika, nije bitna izvedba ni forma. Pa ček ni namjera.
Bitno je "ono nešto" što se probudi u tebi kad percipiraš to nešto što možeš nazvati umjetničkim djelom. Bitan je EFEKT.
EFEKT nastaje u promatraču, a ne u djelu.

Uostalom, ne možeš definirati umjetničko djelo. Definirati ga značilo bi ubiti ga. Kad je nešto definirano, onda je ograničeno. Kad je nešto ograničeno, onda se da maksimizirati. Kad se da maksimizirati, onda se da komercijalizirati i u konačnici učiniti običnim potrošačkim proizvodom.

Igre MOGU biti umjetnost.
Mogu u tolikoj mjeri koliko može biti svaka stvar koju čovjek osmisli i predoči nekome u kome pobudi "ono nešto". Pa makar to bila najobičnija žlica.

kec
25-06-2006, 23:45
ovo je jako dobro pitanje... glasovo sam za da, moguce da sam se prevario

slazem se sa svima da je potrebno jako puno truda za igre, moguce da jesu umjetnost, je da kostaju ali su jeftinije od umjetnina
inace, nekakva umjetnina koja je posebna treba biti jedinstvena i unikatna tj. jedan primjerak koji dode pun k*** ogranicen je u broju primjeraka

npr. koliko je vas vidilo mona lizu ili nekakav ''velicanstveni'' dvorac ili nest u tom stilu a kamoli da to neko od nas posjeduje, dok za igru vam treba jedan komp i bilo kakva igra piratska ili origigi

ali ako su filmovi umjetnost mislim da zasluzuju biti i igre

Dark Saruman
26-06-2006, 09:03
whatever :friends:

Wizard
26-06-2006, 10:39
:shock: OMFG, nemoj molim te... Ti imas umjetnicku dusu i laprdas da su igre najsavrsenija umjetnost? Shit, i jos kazes da je roman lahko napisati? OMFG, mislim da se i Tolstoj i Camus, pa i fuckin' Seksispiri :rotfl: do Tolkiena okrenuli u grobu.

Porediti nesto glupo sa umjetnosti nije imati umjetnicki dusu, vec ne znati razlikovati smece od zlata. Gluhom covjeku i nokti po tabli zvuce kao muzika. Slijepom covjeku i cudovista iz Silent Hilla izgledaju kao manekeni, da ih samo moze vidjeti :rotfl:

Pjesme nastaju u jednom trenutku? Kako samo znas puno o umjetnosti :rotfl:
Pjesme nastaju godinama, cijelu vjecnost... Znam to iz licnog iskustva... Igru covjek osmisli i napravi za manje od godinu dana, dok prolivenu krv, suze, u znoj... da bi se steklo iskustvo o kojem mozemo pisati... ili da se sve to svede na trenutak jedne melodije... TO JE UMJETNOST!SPojma nemas o nicemu, a najmanje o umjetnosti, nisam rekaodaseroman napiseu jednom trenutku, ali neshvacam zasto ti neshvacas da se igre rade i po 5-6 godina, najbolje pjesme su trenutak insiracije, sta ti mislis kako oni programiraju igre, ocito nemas pojma otome, kao ni o drugim umjetnostima, trebas procitati sto pises, nezelim te vrijedjati alipojma nemas o umjetnosti, i nemoj meni solitipameto takvim stvarima

Wizard
26-06-2006, 10:43
Kao sto sam rekao, umjetnost je samo RIJEC SLIKA MELODIJA

Ssve si rekao, a stosu igre negospoj RIJECI, SLIKE i MELODIJE i to jos s interakcijom samoga covijeka koji se toj umjetnosti divi, ticijelo vrijeme govoris da igre nisu umjetnost, aliipaksve sto napises dovodi do drugacijeg zakljucka, sljedeci put prvo promisli onda pisi

Om3G@
26-06-2006, 11:52
Igre su umjetnost i tocka.
Sjedinjenje digitalnog u svim oblicima i secer na kraju - - interakcija!

Babitz
26-06-2006, 11:54
Ne

Razlozi:

1. U igre se ne ulaže previše truda (čast iznimkama)
2. Igre se prave za zaradu, umjetnost za dušu
3. Igre općenito tematski ne odgovaraju umjetnosti (iako za ovo možete reći kako umjetnost ne bira sredstvo i element izražavanja)
ovo stoji inače i za filmove i za muziku

al inače, mnoge igre imaju priču bolju od filmova i bolje glazbene podloge i ljudi se više užive u njih, a i trajnije su od filmova, tj. dulje ćete igrati igru nego gledat film (osim iznimka)

Lord of Darkness
26-06-2006, 12:11
Slijep covjek najvise vidis. Kada to shvatis, shvatit ces i umjetnost.


A ti si kao shvatio umjetnost? Kad govoriš o nečemu trebao bi znati o čemu govoriš. I otkud znaš da slijepi čovjek najviše vidi. Šta, ti si slijep ili ti je netko rekao? Upotrijebi logiku. Kako slijepi čovijek može uopće vidjeti išta i odlučivati o umjetnosti.

Valtiel
26-06-2006, 13:43
:shock: OMFG, nemoj molim te... Ti imas umjetnicku dusu i laprdas da su igre najsavrsenija umjetnost? Shit, i jos kazes da je roman lahko napisati? OMFG, mislim da se i Tolstoj i Camus, pa i fuckin' Seksispiri :rotfl: do Tolkiena okrenuli u grobu.

Porediti nesto glupo sa umjetnosti nije imati umjetnicki dusu, vec ne znati razlikovati smece od zlata. Gluhom covjeku i nokti po tabli zvuce kao muzika. Slijepom covjeku i cudovista iz Silent Hilla izgledaju kao manekeni, da ih samo moze vidjeti :rotfl:

Pjesme nastaju u jednom trenutku? Kako samo znas puno o umjetnosti :rotfl:
Pjesme nastaju godinama, cijelu vjecnost... Znam to iz licnog iskustva... Igru covjek osmisli i napravi za manje od godinu dana, dok prolivenu krv, suze, u znoj... da bi se steklo iskustvo o kojem mozemo pisati... ili da se sve to svede na trenutak jedne melodije... TO JE UMJETNOST!SPojma nemas o nicemu, a najmanje o umjetnosti, nisam rekaodaseroman napiseu jednom trenutku, ali neshvacam zasto ti neshvacas da se igre rade i po 5-6 godina, najbolje pjesme su trenutak insiracije, sta ti mislis kako oni programiraju igre, ocito nemas pojma otome, kao ni o drugim umjetnostima, trebas procitati sto pises, nezelim te vrijedjati alipojma nemas o umjetnosti, i nemoj meni solitipameto takvim stvarima

A jesi nasao kome ces reci da nema pojma o umjetnosti... Ah ti Boga! :rotfl: Ako iko ovdje ima, onda sam to ja... ali necu da ulazim u diskusiju sa "umjetnicima" :rotfl: Nemas pojma ko sam, zato tisu :rotfl:

Lord Of DArkness je isto tako, bukvalac, nikad niste citali izmedu redova :rotfl: ma dajjjj... sramota... bolje se igrajte klisa... :rotfl:

Wizard
26-06-2006, 13:56
A ko si to molim te ti pa da znas nesto o umjetnosti, mislim tako se hvalis, aj molim te reci koji si ti to veliki umjetnik ili mozda kriticar da svi moramo biti istoga misljenja kao i ti, jedno je znati o umjetnost, a drugo je osjecati i shvacati umjetnost, ti mozda mislis da nesto znas ali nemas pojmao cemu govoris, sve sto ti kazes cuo si od drugih ljudi kojisu culi od nekih prije njih, koji nisu spremni prihvatiti ishvatiti umjetnost, ja uvazam tvoje misljenje, kao i misljenja drugih ali to neznaci da seslazem s tvojimmisljenjem, znam da nemas pojma o umjetnosti i ja to nemogu promjeniti i to mi ne smeta, ali smeta mi sto mislis dati znas sve, da se razumijes u sve, da si ti ko neki najveci kriticar nasvijetu, mislis da znas sve a neznas nista, tosto ti znas nebrojati par pisaca i njihovih djela, to sto znas sto je tko sagradio, napravio, nacrtao itd. to ti nemoze pomoci u ovoj situaciji, jerti umjetnost neshvacas, i to se nemoze nauciti, ti imas svoje stavove, ali neka to budu tvoji stavovi a ne nesto sto si cuo od nekih drugih ljudi pa se sad pravis pametan

Valtiel
26-06-2006, 13:59
haha :rotfl: ma ok bolan, necemo se svadati... Ja sam niko i nista... ne znam nista, vi sve znate najbolje, vi ste ipak gamer-i... oprostite mi ako sam ikog uvrijedio... nije mi bila namjera... Moje misljenje je potpuno nevazno, peace out :wink:

Ah da, ne hvalim se, nemam cim... ja sam samo niko i nista... :o

Wizard
26-06-2006, 14:07
Ja samo zelim shvatitizastoti mislisdajetvojemisljenjetako vazno, tko si ti da takodobrosve znasoumjetnosti, i ovo nema vezes gamerimai negamerima, jaobozavam umjetnost, javolim umjetnost, ja sesmatram umjetnickom dusom jermi je umjetnost jedinavaza uzivotu i zatometo tako zanima

Valtiel
26-06-2006, 14:13
Ne, ne mislim da je moje misljenje vazno... stovise, najnevaznije je...
Samo ga branim... sasvim dobronamjerno...
Svaka cast ako obozavas umjetnost :wink: malo je takvih

olio
26-06-2006, 14:19
Ja neznam za ostale i ne želim započinjat nikakvu svađu ali ja picassova i ostala umjetnička djela ne smatram umjetnošću jer je to meni čista glupost.....onda bi ja moga sad bacit ketchup na papir i za trista godina oni to prodaju za deset miljuna eura.........

JA igrice smatram umjetnošću ali jedino one koje imaju svoju priču i čiji su likovi napravljeni art workom ili ti nacrtani na papiru rUKom a ne Kompom.....

Ljubitelji navedenih slikara i ostalih artista molim da ne započinjete svađu na temu ovog posta.....

kulamasta
26-06-2006, 14:21
Zasto igre nisu umjetnost?

Evo zasto... zato jer su tako.... prolazne... Bas to... Prolazne..

Jedna od prvih igra u kojima sam istinski uzivao... Settlersi sa Amige... igro sam ih dan i nos prije nekih desetak godina... Neki dan skinuo sam ih sa Abandonie... pokrenuo... i? nista... ugasio igru... Jednostavno je igru pregazilo vrijeme... Tako i Max Payne (neko ga je spominjao), stvarno odlicna igra, jos i danas, atmosfericna. Ali kakva ce biti za 10 godina? Jer njena atmosfera pociva vecinom na grafici a ta grafika ce za 10 godina izgledat smijesno. Tako ce nam i sama igra postat smijesna. Kao meni prvi dio Settlersa sa Amige. Doom (mislim na jedinicu) Horror igra, nesto strasno! jel se moze danas ko prestrasiti igrajuci Doom original? Tesko.

A knjizevnost kao umjetnost?
Dostojevski primjerice... Njegova djela sa godinama nisu sve losija, dapace, sve su bolja...
Michelangelo i Sikstinska kapela koju je oslikao... svakim danom sve vise i vise budi divljene...

Zato su to umjetnicka djela... Njima vrijeme nista nemoze, ona su bezvremena...

Kod igra nije tako, sto su starije to su dosadnije, jednostavno, kako vrijeme prolazi tako prolaze i one, padaju u zaborav. Jedino sto jednu igru moze kroz vrijeme razlikovat od druge kao bolju, je onaj faktor koji niste spominjali, a to je IGRIVOST. Igrivost koja ostaje neovisno ovremenu. Igra koja je zabavna sada jednako kao i kada je napravljena, prije recimo 20 godina...

Takve igre cija IGRIVOST odoljeva vremenu ne spadaju medju one koje ste navodili do sada... Max Payne, Silent Hill, etc..

Jedna od takvih igra je jedna mali komad softvera od par stotin kb a zove se, pazite ovo, TETRIS!!!!! On je zabav kako danas tako i onda kada je nastao...
Samo je sada pitanje, jeli to dovoljno da se Tetris nazove umjetnickim djelom?

olio
26-06-2006, 14:23
JA smatram Heroes of Might and magic 3 umjetnošću

Om3G@
26-06-2006, 14:24
Zasto igre nisu umjetnost?

Evo zasto... zato jer su tako.... prolazne... Bas to... Prolazne..

Jedna od prvih igra u kojima sam istinski uzivao... Settlersi sa Amige... igro sam ih dan i nos prije nekih desetak godina... Neki dan skinuo sam ih sa Abandonie... pokrenuo... i? nista... ugasio igru... Jednostavno je igru pregazilo vrijeme... Tako i Max Payne (neko ga je spominjao), stvarno odlicna igra, jos i danas, atmosfericna. Ali kakva ce biti za 10 godina? Jer njena atmosfera pociva vecinom na grafici a ta grafika ce za 10 godina izgledat smijesno. Tako ce nam i sama igra postat smijesna. Kao meni prvi dio Settlersa sa Amige. Doom (mislim na jedinicu) Horror igra, nesto strasno! jel se moze danas ko prestrasiti igrajuci Doom original? Tesko.

A knjizevnost kao umjetnost?
Dostojevski primjerice... Njegova djela sa godinama nisu sve losija, dapace, sve su bolja...
Michelangelo i Sikstinska kapela koju je oslikao... svakim danom sve vise i vise budi divljene...

Zato su to umjetnicka djela... Njima vrijeme nista nemoze, ona su bezvremena...

Kod igra nije tako, sto su starije to su dosadnije, jednostavno, kako vrijeme prolazi tako prolaze i one, padaju u zaborav. Jedino sto jednu igru moze kroz vrijeme razlikovat od druge kao bolju, je onaj faktor koji niste spominjali, a to je IGRIVOST. Igrivost koja ostaje neovisno ovremenu. Igra koja je zabavna sada jednako kao i kada je napravljena, prije recimo 20 godina...

Takve igre cija IGRIVOST odoljeva vremenu ne spadaju medju one koje ste navodili do sada... Max Payne, Silent Hill, etc..

Jedna od takvih igra je jedna mali komad softvera od par stotin kb a zove se, pazite ovo, TETRIS!!!!! On je zabav kako danas tako i onda kada je nastao...
Samo je sada pitanje, jeli to dovoljno da se Tetris nazove umjetnickim djelom?

Sada si se upravo ukopao. Npr. kako ce se netko uvijek sjecati Dostojevskog i Picassa, tako ce se sjecati i kvalitetnih programera i igara... Kuzis? Ako volis citati, nemoj podcjenjivati igre!

olio
26-06-2006, 14:27
Zasto igre nisu umjetnost?

Evo zasto... zato jer su tako.... prolazne... Bas to... Prolazne..

Jedna od prvih igra u kojima sam istinski uzivao... Settlersi sa Amige... igro sam ih dan i nos prije nekih desetak godina... Neki dan skinuo sam ih sa Abandonie... pokrenuo... i? nista... ugasio igru... Jednostavno je igru pregazilo vrijeme... Tako i Max Payne (neko ga je spominjao), stvarno odlicna igra, jos i danas, atmosfericna. Ali kakva ce biti za 10 godina? Jer njena atmosfera pociva vecinom na grafici a ta grafika ce za 10 godina izgledat smijesno. Tako ce nam i sama igra postat smijesna. Kao meni prvi dio Settlersa sa Amige. Doom (mislim na jedinicu) Horror igra, nesto strasno! jel se moze danas ko prestrasiti igrajuci Doom original? Tesko.

A knjizevnost kao umjetnost?
Dostojevski primjerice... Njegova djela sa godinama nisu sve losija, dapace, sve su bolja...
Michelangelo i Sikstinska kapela koju je oslikao... svakim danom sve vise i vise budi divljene...

Zato su to umjetnicka djela... Njima vrijeme nista nemoze, ona su bezvremena...

Kod igra nije tako, sto su starije to su dosadnije, jednostavno, kako vrijeme prolazi tako prolaze i one, padaju u zaborav. Jedino sto jednu igru moze kroz vrijeme razlikovat od druge kao bolju, je onaj faktor koji niste spominjali, a to je IGRIVOST. Igrivost koja ostaje neovisno ovremenu. Igra koja je zabavna sada jednako kao i kada je napravljena, prije recimo 20 godina...

Takve igre cija IGRIVOST odoljeva vremenu ne spadaju medju one koje ste navodili do sada... Max Payne, Silent Hill, etc..

Jedna od takvih igra je jedna mali komad softvera od par stotin kb a zove se, pazite ovo, TETRIS!!!!! On je zabav kako danas tako i onda kada je nastao...
Samo je sada pitanje, jeli to dovoljno da se Tetris nazove umjetnickim djelom?

Sada si se upravo ukopao. Npr. kako ce se netko uvijek sjecati Dostojevskog i Picassa, tako ce se sjecati i kvalitetnih programera i igara... Kuzis? Ako volis citati, nemoj podcjenjivati igre!

Da Om3G@ ima pravo ......

Valtiel
26-06-2006, 14:42
hehe, Boga mi, ja ne znam da li poducavaju u skolama igre kao umjetnost... Naravno, bitno je da ti uzivas u onom sto volis, bez obzira bila to umjetnost ili ne... Ali, opce je prihvaceno da igre nisu umjetnost, nisu cak ni sport :rotfl: Sad, najvaznije vam je sta vi mislite, a ne sta drugi, naravno. Pa, ako vam je puno stalo do vaseg misljenja, borite se da se i igre prihvate kao umjetnost, iako sumnjam da ce to biti, ali nikad se ne zna... ili ne, kako god zelite.

Ja licno sumnjam da iko uopce zna kako se zove neki developer u nekoj kompaniji koja je napravila neku njegovu omiljenu igru. Primjerice, ja licno ne znam ko je napravio StarCraft, niti ko je napravio Silent Hill. Znam samo da je AKira Yamaoka muziku i zvuk pravio, ali dobro... muzika je prihvacena kao umjetnost. Znam i ko je Hideo Kojima, kada se gura da je napravio MGS :D

Wizard
26-06-2006, 15:41
Ne, ne mislim da je moje misljenje vazno... stovise, najnevaznije je...
Samo ga branim... sasvim dobronamjerno...
Svaka cast ako obozavas umjetnost :wink: malo je takvihdobro jeto, necemo se svadjati, stoljudi sto cudi, svatkoima svoj stav imisljenje, ali svatko treba znati tko je Sid Meier :pray: , i Tetiris je u svakom slucaju umjetnickodjelo, legendarna igra zbog koje je vise manje gameing ono sto danas jest, prema takvim igrama tip tetrisacovjek treba imati postovanja, ali vecinaih uopce neshvaca kako tako mala naizgled beznacajna stvar moze biti vaznija od nekih danasnjih igrara s skoro savrsenom grafikom i svime :pray:

Johnny68
26-06-2006, 16:06
Zasto igre nisu umjetnost?

Evo zasto... zato jer su tako.... prolazne... Bas to... Prolazne..

Jedna od prvih igra u kojima sam istinski uzivao... Settlersi sa Amige... igro sam ih dan i nos prije nekih desetak godina... Neki dan skinuo sam ih sa Abandonie... pokrenuo... i? nista... ugasio igru... Jednostavno je igru pregazilo vrijeme... Tako i Max Payne (neko ga je spominjao), stvarno odlicna igra, jos i danas, atmosfericna. Ali kakva ce biti za 10 godina? Jer njena atmosfera pociva vecinom na grafici a ta grafika ce za 10 godina izgledat smijesno. Tako ce nam i sama igra postat smijesna. Kao meni prvi dio Settlersa sa Amige. Doom (mislim na jedinicu) Horror igra, nesto strasno! jel se moze danas ko prestrasiti igrajuci Doom original? Tesko.

A knjizevnost kao umjetnost?
Dostojevski primjerice... Njegova djela sa godinama nisu sve losija, dapace, sve su bolja...
Michelangelo i Sikstinska kapela koju je oslikao... svakim danom sve vise i vise budi divljene...

Zato su to umjetnicka djela... Njima vrijeme nista nemoze, ona su bezvremena...

Kod igra nije tako, sto su starije to su dosadnije, jednostavno, kako vrijeme prolazi tako prolaze i one, padaju u zaborav. Jedino sto jednu igru moze kroz vrijeme razlikovat od druge kao bolju, je onaj faktor koji niste spominjali, a to je IGRIVOST. Igrivost koja ostaje neovisno ovremenu. Igra koja je zabavna sada jednako kao i kada je napravljena, prije recimo 20 godina...

Takve igre cija IGRIVOST odoljeva vremenu ne spadaju medju one koje ste navodili do sada... Max Payne, Silent Hill, etc..

Jedna od takvih igra je jedna mali komad softvera od par stotin kb a zove se, pazite ovo, TETRIS!!!!! On je zabav kako danas tako i onda kada je nastao...
Samo je sada pitanje, jeli to dovoljno da se Tetris nazove umjetnickim djelom?

Sada si se upravo ukopao. Npr. kako ce se netko uvijek sjecati Dostojevskog i Picassa, tako ce se sjecati i kvalitetnih programera i igara... Kuzis? Ako volis citati, nemoj podcjenjivati igre!

Da Om3G@ ima pravo ......
Mislim da nema pravo, i da očito nije pažljivo pročitao navedeni post. I ja mislim da je grafika jedina prepreka igrama da ostanu onakve kakve jesu i kao takve budu proglašene SVOJEVRSNIM umjetničkim djelima. Zapitajte se što bib bilo da je Piccasova djela netko slučajno polio benzinom i zapalio??? Ona su umjetnička djela zato što su očuvana. A mi po igrama pljujemo i tražimo samo bolju grafiku, jer su takve igre 'in'. Ne znam hoće li se ikad ponoviti igra na kalup Max Paynea, a ako se ponovi, imat će sto puta bolju grafiku, a igrivost i atmosfera joj neće biti ni do koljena dotičnoj igri... Nadam se da se varam...

kulamasta
26-06-2006, 16:11
Zasto igre nisu umjetnost?

Evo zasto... zato jer su tako.... prolazne... Bas to... Prolazne..

Jedna od prvih igra u kojima sam istinski uzivao... Settlersi sa Amige... igro sam ih dan i nos prije nekih desetak godina... Neki dan skinuo sam ih sa Abandonie... pokrenuo... i? nista... ugasio igru... Jednostavno je igru pregazilo vrijeme... Tako i Max Payne (neko ga je spominjao), stvarno odlicna igra, jos i danas, atmosfericna. Ali kakva ce biti za 10 godina? Jer njena atmosfera pociva vecinom na grafici a ta grafika ce za 10 godina izgledat smijesno. Tako ce nam i sama igra postat smijesna. Kao meni prvi dio Settlersa sa Amige. Doom (mislim na jedinicu) Horror igra, nesto strasno! jel se moze danas ko prestrasiti igrajuci Doom original? Tesko.

A knjizevnost kao umjetnost?


Dostojevski primjerice... Njegova djela sa godinama nisu sve losija, dapace, sve su bolja...
Michelangelo i Sikstinska kapela koju je oslikao... svakim danom sve vise i vise budi divljene...

Zato su to umjetnicka djela... Njima vrijeme nista nemoze, ona su bezvremena...

Kod igra nije tako, sto su starije to su dosadnije, jednostavno, kako vrijeme prolazi tako prolaze i one, padaju u zaborav. Jedino sto jednu igru moze kroz vrijeme razlikovat od druge kao bolju, je onaj faktor koji niste spominjali, a to je IGRIVOST. Igrivost koja ostaje neovisno ovremenu. Igra koja je zabavna sada jednako kao i kada je napravljena, prije recimo 20 godina...

Takve igre cija IGRIVOST odoljeva vremenu ne spadaju medju one koje ste navodili do sada... Max Payne, Silent Hill, etc..

Jedna od takvih igra je jedna mali komad softvera od par stotin kb a zove se, pazite ovo, TETRIS!!!!! On je zabav kako danas tako i onda kada je nastao...
Samo je sada pitanje, jeli to dovoljno da se Tetris nazove umjetnickim djelom?

Sada si se upravo ukopao. Npr. kako ce se netko uvijek sjecati Dostojevskog i Picassa, tako ce se sjecati i kvalitetnih programera i igara... Kuzis? Ako volis citati, nemoj podcjenjivati igre!

Dostojevskoga se ne prisjeca, njega se cita, studira, proucava...

A i sama igra ne tezi da bude umjetnost, vec vjerovali ili ne, tezi da bude... IGRA!

Om3G@
26-06-2006, 18:15
Zasto igre nisu umjetnost?

Evo zasto... zato jer su tako.... prolazne... Bas to... Prolazne..

Jedna od prvih igra u kojima sam istinski uzivao... Settlersi sa Amige... igro sam ih dan i nos prije nekih desetak godina... Neki dan skinuo sam ih sa Abandonie... pokrenuo... i? nista... ugasio igru... Jednostavno je igru pregazilo vrijeme... Tako i Max Payne (neko ga je spominjao), stvarno odlicna igra, jos i danas, atmosfericna. Ali kakva ce biti za 10 godina? Jer njena atmosfera pociva vecinom na grafici a ta grafika ce za 10 godina izgledat smijesno. Tako ce nam i sama igra postat smijesna. Kao meni prvi dio Settlersa sa Amige. Doom (mislim na jedinicu) Horror igra, nesto strasno! jel se moze danas ko prestrasiti igrajuci Doom original? Tesko.

A knjizevnost kao umjetnost?


Dostojevski primjerice... Njegova djela sa godinama nisu sve losija, dapace, sve su bolja...
Michelangelo i Sikstinska kapela koju je oslikao... svakim danom sve vise i vise budi divljene...

Zato su to umjetnicka djela... Njima vrijeme nista nemoze, ona su bezvremena...

Kod igra nije tako, sto su starije to su dosadnije, jednostavno, kako vrijeme prolazi tako prolaze i one, padaju u zaborav. Jedino sto jednu igru moze kroz vrijeme razlikovat od druge kao bolju, je onaj faktor koji niste spominjali, a to je IGRIVOST. Igrivost koja ostaje neovisno ovremenu. Igra koja je zabavna sada jednako kao i kada je napravljena, prije recimo 20 godina...

Takve igre cija IGRIVOST odoljeva vremenu ne spadaju medju one koje ste navodili do sada... Max Payne, Silent Hill, etc..

Jedna od takvih igra je jedna mali komad softvera od par stotin kb a zove se, pazite ovo, TETRIS!!!!! On je zabav kako danas tako i onda kada je nastao...
Samo je sada pitanje, jeli to dovoljno da se Tetris nazove umjetnickim djelom?

Sada si se upravo ukopao. Npr. kako ce se netko uvijek sjecati Dostojevskog i Picassa, tako ce se sjecati i kvalitetnih programera i igara... Kuzis? Ako volis citati, nemoj podcjenjivati igre!

Dostojevskoga se ne prisjeca, njega se cita, studira, proucava...

A i sama igra ne tezi da bude umjetnost, vec vjerovali ili ne, tezi da bude... IGRA!

Kako ti to znas? Ti sada govoris o komercijalnim stvarima o kojima smo raspravili!