PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problem kod spajanja kompjutera



josko123
06-12-2008, 21:56
Spojio sam comp. samo imam problem što sadrži samo jedan ide utor, a moram spojiti hdd i dvd rom preko ide utora.
Probam spojiti skupa dvd i hdd, ali nikako da dobijem sliku na monitoru. Kada ju upaljen comp. izvučem struju sa dvd-a i resetiram i onda dobijem sliku. Tada umetnem struju u dvd i resetiram i onda mi sve očita normalno, tada krenem instalirati windows i nakon što mi formatira disk i krene kopirati sa cd-a fajlove potrebne za instalaciju jednostavno stane na nekom postotku i nemrda kao da bloka, dvd se ugasi(ne svijetli ona lampica) i tako to stoji.
Do cd-a nije sigurno jer sam probao sa nekoliko različitih.
Pomagajte što da radim.

Nakon toga sam sve ostavio kako je. Idem upaliti comp sa samo hdd ali nemam uopće sliku na monitoru i kada sam ga prvi put upalio nakon 7-8sek se ugasio, poslje se nije gasio ali nisam imao sliku na monitoru. Tada spojenom hdd dospojim još i dvd i resetiram bios na matičnoj ploči misleći da je možda do toga. Upalim comp i pojavi mi se slika na monitoru ali kad idem instalirati windows jednostavno stane na nekom postotku nebitno na kojem.

Na napajanju iman 20 pinova, a na ploči 24 ali zadnja 4 pina tj. 11,12,23,24 su

11=+12V(only for 3x12-pin ATX),
12=3.3V(only for 2x12-pin ATX)
23=+5V(only for 2x12-pin ATX),
24=GND(only for 2x12-pin ATX)

Ja sam spojio napajanje normalno,a zadnja 4 pina ostavio prazna jeli to dobro.
pogledajte sliku

http://www.imagesforme.com/show.php/252832_maticna.jpg

Hidraulicar Kreso
06-12-2008, 22:01
probaj spojiti i ova 4 ostala pina, možda bude uspjelo, ali mislim da nije do toga.

josko123
06-12-2008, 22:04
kako da spojim sa čime

Hidraulicar Kreso
06-12-2008, 22:24
trebao bi vidjeti dali ti napajanje ima uopće 24pinski konektor. Ako ga ima onda na ovih dvadeset pinova još samo nadodaš 4, odnosno sve ih zajedno spojiš. A ako nema onda pusti kako je.

drale112
07-12-2008, 01:44
Moram priznat nisam bas 100% shvatio tvoj post ako je samo ovo 20, 24 pin problem mozda (kazem jos jednom mozda) ovo pomogne:

http://www.directron.com/24to20pin6in.html
http://www.directron.com/20to24pin6in.html

Stranica je na engleskom ali mozda se moze nabavit taj adapter i u hrvatskoj (neznam zato sam napisao mozda pomogne). Trazio jesam po googlu ali nisam nasao (u hrvatskoj). Probaj ti mozda nadjes ili odi do trgovine pa pitaj ljude tamo jel imaju za prodat ili mozda znaju gdje ima ako oni nemaju.


Inace pomoglo bi da si rekao je li to novi komp, cini se da je, i naravno kad bi naveo imena komponenti (ploce i napajanja prvenstveno) pa ako bi neko isao kupovat da pripazi i neprodje kao ti. Uvijek treba nesto korisno izvuci iz lose situacije.


Inace vidim na ploci da ima i najmanje 2 sata conectora mozes hard disk spojit i preko njih. Rekao si Quote:
"Spojio sam comp. samo imam problem što sadrži samo jedan ide utor, a moram spojiti hdd i dvd rom preko ide utora."
svi novi hard diskovi se spajaju preko sata controlera mada to vjerovatno nebi nista promjenilo sto se tice tvojih problema.

Volio bih da ti mogu nesto konkretnije pomoc. Napisi makar imena komponenti ako netko tko se vise razumije bude citao tvoj post. Mozda mozes i zamijenit napajanje za drugo (ako si to sve nedavno kupio novo) zbilja ovo nije moje podrucje sastavio sam si bar 6 ili 7 kompova dosad i nikada nisam imao ovakav problem.




EDIT: hm evo nasao sam nesto http://www.xoxide.com/20-to-24-pin-adapter.html

ukratko
kaze dali kupujete novu maticnu, a zadrzavate staro napajenje. U tom slucaju otkrit cete da vase staro napajanje ne podrzava nove 24 pinske maticne ploce itd. Rijesenje taj adapter ali samo u slucaju da je vase staro napajanje kvalitetno.


EDIT 2: evo i nesto iz hrvatske
http://www.optimum-online.hr/shop/view_ ... ct=1602019 (http://www.optimum-online.hr/shop/view_product.php?product=1602019)
ako si iz zagreba pise da im je adresa

Optimum računala d.o.o. drušvo sa ograničenom odgovornošću, osnovano je 2003.

Optimum računala d.o.o.
Porezni broj: 1779931
Porečka 2B
Zagreb

ima i broj telefona odi na stranicu pa vidi. Ovdje bih htio jos jednom ponovit: to je rijesnje, kako pise, samo ako ti je to staro napajanje jako dobro, kvalitetno vjerovatno ne i bez razloga jer nove komponente vuku dosta struje i lose napajanje bi ih moglo ostetit tak da ako se odlucis za taj adapter uzimas ga na vlastitu odgovornost naravno :) .

josko123
07-12-2008, 09:55
Ma nevirujen da je to do napajanja. Ja mislim da hdd i dvd nemogu raditi na jednom ide, odnosno da koču jedan drugoga.

drale112
07-12-2008, 11:39
Uf pa ti uopce nisi procito moj post :(
kao prvo vec sam napisao da diskovi unazad nekoliko godina uredno dolaze spremni na spajanje preko SATA kontrolera.
Pa ako si toliko ubijedjen da ti disk i DVD neidu zajedno (preko ide) spoji disk na SATA controler .
(ako je rijec o novijem disk tj ne nekom jako starom. Tu opet dolazimo do problema da nisi naveo ime nijedne komponente do sada niti dali su komponente nove ili ne pa nije lako dati neki savijet kad moramo nagadjat ako hoces da ti pomognemo pomozi i ti nama malo tako da detaljno opises sve komponente)
Naravno jos uvijek se mogu spojiti (novi hdd-i) i preko ide (tj ATA tj P-ATA ).

Da ti jedan drugog koce? Da mozda (sigurno) ti DVD malo (samo sto se tice maximalne brzine HDD-a) usporava HDD koji moze i brze raditi od istog ali ako mislis da su nekompatibilni i da nemogu radit zajedno nemozes biti dalje od istine svaki pojedinacni ide conector podrzava do 2 uredjaja (2 hdd-a ili 2 cd/dvd-a, ili 1 hdd i 1 cd/dvd). Tu ces mi morat vjerovat sastavio sam si bar 6 ili 7 kompova do sada, a jos 3 kompa sam nedavno sastavio tetki i dvojici frendova. Cak i onaj moj prvi komp imao je spojen hdd i cd rom preko jednog ide kabla. Tek su moje zadnje 2 konfiguracije imale hdd spojen preko sata, a sto se napajanja tice imas 20 pinsko napajanje i 24 pinsku plocu i ti mislis da tu nije problem? Jesi li ti isao na linkove koje sam napisao ljudi sa istim takvim problemom kupuju onaj adapter (nekih 20 kn) ili mozes kupit drugo napajanje.

A opet buduci da nisam siguran da citas postove napisat cu ponovo :) ako ti mislis da je ide glavni krivac spoji hard disk preko SATA. Na slici ploce se jasno vidi da ima 2 sata kontrolera (mozda i vise inace je cak 4). Naravno ako ti je disk novi i radi preko SATA ako nisi siguran napisi tocno ime diska pa cemo ti mi reci.

josko123
07-12-2008, 12:04
Matična, procesor, grafička i ram su novi, staro je napajanje, dvd-rw i hdd. Hdd, idvd se mogu spojiti samo preko ide utora, nemaju sata priključak. Kada ih spojim skupa često nemam sliku na monitoru, kada ih spojim zasebno imam. Kada mi ih uspije prepoznati da je hdd master, a dvd slave ja krenem instalirati. Tada mi normalno boota dvd sa windowsima, i dođe do onog dijela gdje trebam staviti gdje ću instalirati na hdd, ja napravim 2 particije i stavim stavim da ni instalira na prvu. Pita me kako ću ga formatirati js stavim NTSF i on ga formatira. Tada krene kopirati sa dvd-a od windowsa što mu je potrebno za instalaciju.
Tu dođe do nekog postotka i jednostavno stane ugasi se lampica na dvd-rw(znači dvd-rw stane) i tako stoji. Prvi put mi je čak i uspilo sve kopirati i onda krene instalacija windowsa ali mi je stalo kad je ostalo 20min do kraja. Poslje toga mi nije nikako uspjelo kopirati nego stane na nekom postotku.
Do dvd-rw nije, do hdd nije, do dvd-a od windowsa nije.
Jedina predpostavka mi je da se međusobno blokiraju hdd i dvd-rw.
Što se tiče napajanja gleda sam u uputama od matične i piše mi za što je svaki pin, a ona zadnja 4 su Only for 2x12-pin ATX
Kolko sam razumio čini mi se da može ići i 2x10 i 2x12 napajanje pa nebi trebalo biti problema.
Jedini problem je možda što je malo starije napajanje ali daje dobre napone može li biti do njega da jednostavno stane prilikom kopiranja, za ovo što je 20, a ne 24 pinsko 90% nije do toga

drale112
07-12-2008, 12:30
Hvala na odgovoru. Eto sad mi je malo jasnija situacija.
Jos mi jedino pada na pamet da je napajanje slabo (premalo snage) pa neisporucuje dovoljno struje komponentama (hdd ili dvd-u) no to ovisi o komponentama. Vidim am2+ socket ako je phenom oni trose 90 ili 125 wata jake graficke pod opterecenjem povuku i do 200 wata, a to su samo 2 komponente dok su napajanja najcesce 400 wata koja zapravno neisporucuju tu snagu osim ako nije rijec o kvalitetnom napajanju.
Mada je to mala vjerovatnost buduci da bi se sistem rusio, blokirao, restartovo tek u samim windowsima tj recimo u igrama pod maximalnim opterecenjem.

Eto sto se mene tice mislim da ti nemogu pomoc, zelio bih stvarno ali nemam vise ideja, jedino mozda jos da navedes tocne komponente (graficku i proc najbitnije) i model te snagu napajanja.

Toliko od mene zao mi je sto nisam bio od neke pomoci, pokusao sam, nadam se da ce ti neko iskusniji uspijeti rijesit problem, pozdrav.

josko123
09-12-2008, 18:59
[quote="drale112"]Hvala na odgovoru. Eto sad mi je malo jasnija situacija.
Jos mi jedino pada na pamet da je napajanje slabo (premalo snage) pa neisporucuje dovoljno struje komponentama (hdd ili dvd-u) no to ovisi o komponentama.

već sam napravio.
Bilo je do napajanja.
Hvala na pomoći