PDA

Pogledaj cijelu verziju : Windows XP Pro-problem kod instalacije



crojach33
03-12-2008, 17:01
bok
pokusavajuci instalirati windows xp proffesional naisao sam na jednu gresku...svaki put kad rebootam pc te pokrenem instalaciju windowsa,dodem do koraka gdje trebam izabrati: 1. To set up Windows XP now,press Enter.
2. To repair a Windows XP installation using Recovery Console,press R.
Bilo koje da izaberem izbaci mi poruku: "Setup did not find any hard disk drives installed in your computer.Make sure any hard disk drives are powered on and properly connected to your computer..."
Posto sam glupi idiot i neznam kako instalirati windowse molim za bilo kakvu pomoc.(mainboard-MSI 865PE Neo2-V)
probao sam to sredit sa nLiteom,no bez uspjeha(moguce da sam krive drivere integriro)...sad me zanima jel to ikako moguce sredit prek diskete,il neceg drugog?
hvala

la50
03-12-2008, 17:05
Ja baš i neznam o tome,ali kako u poruci piše možda da otvoriš kućište i provjeriš da li se priključak od HD a ištekao ili tako nešto?
Sačekaj ostale da kažu!

crojach33
03-12-2008, 18:13
Ja baš i neznam o tome,ali kako u poruci piše možda da otvoriš kućište i provjeriš da li se priključak od HD a ištekao ili tako nešto?
Sačekaj ostale da kažu!

nebi islo,uvjeren sam da nije do toga hehe.trebaju mi raid driveri za maticnu,nasao sam oko 10,sad pitanje je koji od njih ide na disketu :(
http://global.msi.com.tw/index.php?func ... rod_no=591 (http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloaddetail&type=driver&maincat_no=1&prod_no=591)
http://global.msi.com.tw/index.php?func ... rod_no=591 (http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloaddetail&type=bios&maincat_no=1&prod_no=591)
http://www.tacktech.com/download.cfm?fi ... rivers.zip (http://www.tacktech.com/download.cfm?file=microsoft/sata/iastor-sata-drivers.zip)
pomoc pls? :|

crojach33
04-12-2008, 21:10
nadam se da ima netko na ovom forumu,a da mi je u stanju pomoci :(

spidEY v2.0
04-12-2008, 21:14
Skini SATA drivere za svoju matčnu, stavi ih na floppy, ubaci disketu, pokreni ponovno setup i dok se loada setup stišći F6 ko lud.

crojach33
04-12-2008, 22:08
ili sam ja poseban il tog nema za skinut,nazalost nisam dobio cd sa maticnom...
ako neko bude imo volje pogledat to za mene,molim neka nabaci link tu ili na pm,
u protivnom servisiram komp,hvala :D

crojach33
05-12-2008, 15:20
anyone? :(
(MaXtor diamondmax 10 hdd)

drale112
05-12-2008, 17:16
Hm nisam neki strucnjak vidio sam temu i jucer ali sam mislio da ce ti netko (pametniji, iskusniji) odgovorit.


Nisi bas najbolje ni opisao sto si tocno radio.
Malo sam proguglo plocu i vidim da to nije
novi komp, p4 ploca ako se nevaram.

ako je stara ploca zbilja je cudan problem jer windowsi bi morali bez problema prepoznati hdd controler i loadirati pripadajuce mu drivere a ovaj bi morao prepoznati pravilnoSspojen hdd.

1.Jeli to tvoj stari komp pa pokusavas reinstalirat windowse(najvjerovatnije) ili

si kupio polovan komp pa si zateko takav sistem?

Ako je tvoj komp znaci windowsi su radili dosad (mozda cak mozes i uci samo

nemozes reinstalirat) i samo ih reinstaliras.


2.Vidim napisao si "trebaju mi raid driveri za maticnu"

znaci mozda si dodao novi disk zelis ga spojit u raid sa starim pa radis reinstal

winsa. Moras malo vise detalja reci.

ako je raid u pitanju tu nemam bas nekih iskustava.


Sto se tice toga da ti windowsi XPSneprepoznaju disk to je jako cesto sa novim plocama i novim laptopima(vista radi bez problema ako imas vistu, ne da instaliras, samo da probas dali se problem svejedno javlja puno bi pomoglo) jer su izasli davno prije pojave svih tih sata controlera. Najcesce rijesenje je umetanje novih drivera u windows instalaciju sa nlite(sto kazes da si probao) ili kod laptopa u biosu cesto ima mogucnost prebaciti sa sata, enhance ili ahci na ide. Nazalost nevjerujem da bi ti to pomoglo jer je rijec o starom kompu sudeci po ploci.



probaj nam dati malo vise detalja konkretno

jesi li kupio novi disk?
Ako da. Prepoznaje li ti ga bios kad upalis komp? Odmah na postu trebo bi izlistati novi hard njegovo ime bi morao vidjet.

spajas li mozda diskove u raid ako imas 2 ili vise

takodjer kazes prilikom instalacije windowsi ne prepoznaju nikakav hdd znaci ni stari koji si imo prije tog?

Neznam puno je pitanja bez detaljnog opisa sta si kupio jel prije sve radilo kako si podesio tesko je pomoci mozda nisi dobro spoji novi hard prilikom stavljanja u kuciste (a neznam ni dali si kupio uopce novi hard).

Inace ploca je sata 150 jel taj disk mozda ima jumper iza da se namjesti sata 150, sata 300. Sata 300 ploca radi bez problema na disku sata 150 ili 300, ali sata 300 disk namjesten da radi na sata 300(mada koliko znam dolaze po defaultu namjesteni da rade na sata 150) nece raditi dobro na sata 150 ploci itd itd. Trebamo vise informacija.

crojach33
05-12-2008, 19:13
Dakle ovako...ovo je moj stari komp,na kojem sam vec par puta dizo windowse.
Komp je star cca 6 godina,a sto se tice maticne (ovdje je mozete vidjet http://global.msi.eu/index.php?func=pro ... &cat3_no=4 (http://global.msi.eu/index.php?func=proddesc&prod_no=591&maincat_no=1&cat2_no=170&cat3_no=4)) otkako sam kupio komp,nisam ju mijenjo,to je Intelova p4(ICH5 Chipset) MSI 865PE Neo2-V(601-6788-050).
A sto se tice hdda,imam MaXtorov diamondmax 10,200gb,SATA150.
Sjecam se da sam loado zadane\default postavke BIOSA,nakon toga nije htjelo ocitavati hard.
Hdd koji trenutno imam nije nov,dakle stari je koji sam imo i prije nego sto sam naletio na ovo.
Googlo sam po netu proslog vikenda,i svi su nekako rjesili problem dizajuci RAID drivere.
Pa reko odo i ja probat,no nazalost nisam uspio,jer jos uvijek mi pise mi da nema OEM fajlova na disketi,sa koje bi setup trebao citati drivere.
Mislim da negdje imam stranice sa kojih sam skido drivere,pa ako mislis da bi ti to pomoglo,reci pa zalijepim link tu.

drale112
05-12-2008, 20:42
Hm nisi mi objasnio sve sto sam trazio pa ako imas jos samo mrvicu strpljenja.


1. mozes li ti uc u windowse ili ne? Jel problem samo u reinstalu koji "neide" ili nece uci u winse? (ukoliko nisi formatiro disk pa probao reinstall. Tada je logicno da je disk sada prazan i nije moguce uci u winse pa pokusavas reinstallirat. Dali si prije formata, ako si ga radio, mogao uci u windowse?).
Ako mozes uci u windowse nije potrebno odgovorit na pitanje 2 i 3 jer nemaju smisla naravno da je disk prepoznat u biosu, dobro spojen i podesen ako ulazis u winse.
Tada bi moglo biti ovo sto si rekao da si nedavno stavljao defaultne postavke u bios. Vidi sam kraj posta i moje iskustvo sa jednom od bios postavki.

2. dali si ti na ovoj konfiguraciji vec instaliro windowse znaci ta maticna i taj hdd? (ovo ce mi rec jel sve dobro spojeno tj da je radilo do sad pa je malo vjerovatno da se sada kabel sam iscupo ili da je disk krivo podesen ali i dali je do drivera).
Razumijes ako si ti na toj (istoj) ploci i na taj (isti) disk vec installiro windowse (sa CDa) tada ti nikakvi driveri ne trebaju jer je controler isti kao i prije kada si stavljao windowse (windowsi jedino trebaju drivere za novije sata controlere ili za raid ako si vec stavljao winse bez posebnih drivera i sad bi moralo ici isto tako), a i cd od windowsa je isti.
To bi znacilo da je nesto otislo i to sam disk ili kontroler na ploci tj ploca.

3.dali ga bios, na post ekranu, pronalazi
znaci pise nesto kao:

maxtor pa brojevi medju kojima i 200
to ti se pojavi na kratko odmah ispod mem testa, a osim HDDa trebao bi prepoznat i przilicu ili cdrom pretpostavljam da imas.


u vezi bios postavki
prvo ja ni neznam sta ta opcija radi ili znaci ovo je cisto moje iskustvo.
Imao sam dfi plocu koja je imala opciju u biosu nesto "XSDT table" (tako nesto jos koja rijc mozda fali) enable/disable pisalo je "64 bit os only dont use on win xp 32 bit" ali opcija je bila ukljucena (na mom win xp 32 bit). Iskljucenjem te opcije komp nebi nikako ulazio u windowse (vec bi se restartovo nakon posta,a prije samog loada windowsa) niti bi reinstall istih (windowsa bilo 32 bit, 64 bit cak i viste) bio moguc uz poruku da mi windowsi nemogu nac hdd kao kod tebe, a spomenuo si da si stavljao default postavke u biosu pa mozda pomogne(iako na default bios postavkama mora komp radit da ne bi mislio da su default postavke nesto lose :) ).
E i kad vec gledas bios postavke, mada je ovo malo vjerovatno, vidi jel ti ACPI enabled (trebao bi biti). Na mom kompu xp ni vista nerade sa disabled (na win98SE i jednoj drugoj ploci sjecam se da je radio i sa disabled acpi).

ako mozes odgovori na ta tri pitanja (da/ne je dovoljno).

crojach33
05-12-2008, 22:16
kontaktiro sam prodavaca svoje MSI maticne plocice,te i je on izjavio da raid drivera za moju plocu nema(i da tu sigurno nije problem),te da je negdje drugdje prob,vjerojatno u BIOS postavkama :D

drale112,sorry sto ti nisam muke skratio u jednom postu,fala sto pokusavas pomoc :D

1.Sproblem je u reinstallu,u windowse nemogu uci,kad pokrenem pc,dok mi je win instalacijski cd unutra,odma me baci na setup,a dok mi cd nije unutra,izbaci mi poruku:"Boot Failure.Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device.Press any key when ready".Formatiro disk nisam,spojen je kako treba.

2.Sista konfa,na ovoj maticnoj i hddu sam barem 4 puta dizo windowse,cd od prozora je takodjer isti,prije nisam koristio nikakve sistemne diskete niti slipstreamane diskove

3.Sprepoznaje samo cd-rom,nego da ja tebi izlistam bios postavke :D

pod Standard CMOS FeaturesSimam:system time,date to je manje vazno

Primary IDE Master...Not Installed
Primary IDE Slave...Not Installed
Secondary IDE Master..._NEC DVD_RW ND-355
Secondary IDE Slave...Not Installed
Third IDE Master...Not Installed
Third IDE Slave...Not Installed
Fourth IDE Master...Not Installed
Fourth IDE Slave...Not Installed
Floppy Drive A...1.44 MB

e sad pod Advanced BIOS Features:
Quick Boot...Enabled
Full Screen LOGO Show...Enabled
S.M.A.R.T. for Hard Disks...Disabled
BootUP Num-Lock...On
Floppy Drive Seek...Disabled
Password Check...Setup
Boot To OS/2...No
Hyper Threading Function...Enabled
MPS...Revision
APIC ACIP SCI IRQ....sad je na Enabled :D
CPU L1&L2 Cache...Enabled
System BIOS Cacheable...Enabled
C000,32k Shadow...Cached
Set Limit CPU MaxVal to 3...disabled
Boot Device Select...1st Disabled
2nd Disabled
3rd CD/DVD-0:_NEC DVD_RW ND-3550A
...Try Other Boot Devices...Yes
e sad Power Managment Features(mada mislim da to nije vazno):
ACPI Standby State...S1/POS
Re-Call VGA BIOS at s3 Resuming...disable
Power Managment/APM...Enabled
Suspend Time Out...Enabled
Power Button Functions...On/Off
Restore on AC/Power Loss...Last State

pod PNP/PCI Configurations:
Clear NVRAM...No
PCI Latency Timer...32
Init. Graphics Adapter Priority...AGP/PCI
PCI IDE BusMaster...Disabled
PCI Slot1/4 IRQ Priority...Auto
PCI Slot2 IRQ Priority...Auto

pod Integrated Peripherals:
USB Controller...Enabled
USB Device Legacy Support...Disable
On Board LAN...Enabled
AC97 Audio...Auto
On-Chip IDE Configuration:
On-Chip ATA(s) Operate Mode...Legacy Mode
ATA Configuration...P-ATA Only
S-ATA Keep Enabled...NO
P-ATA Keep Enabled...NO
P-ATA Channel Selection...Both
Combined Mode Options...P-ATA 1st Channel
S-ATA Ports Definition...P0-3rd./P1-4th.

eto ja mislim da bi to bilo to,vise i manje vazno hehe,ako trebas jos kakvu informaciju slobodno reci :D

Frky
05-12-2008, 23:52
Jesi siguran da ti je hardware-ska greška?

Evo što bih ja napravio:
1. izvadio HDD i odnio ga kod frenda
2. na njegov HDD spremio neke podatke koji su mi bitni
3. formatirao HDD (iz windowsa)
4. doša doma, spojio HDD i probao installirati widnowse

Ako neide i dalje, znao bi zasigurno da je do komada hardware-a! Odnio bi komp na srevis i iskeširao 100kn i bio sretan i zadovoljan (više-manje)!

drale112
06-12-2008, 00:18
Primary IDE Master...Not Installed
Primary IDE Slave...Not Installed
Secondary IDE Master..._NEC DVD_RW ND-355
Secondary IDE Slave...Not Installed
Third IDE Master...Not Installed
Third IDE Slave...Not Installed
Fourth IDE Master...Not Installed
Fourth IDE Slave...Not Installed
Floppy Drive A...1.44 MB S

hvala ti na trudu dobar post evo i nesto konkretno
Definitivno 100% nije do nikakvih drivera, windowsa ni niceg slicnog(nemoras trazit drivere, podesavat windows instalaciju ni xp ni vista nemogu biti instalirani).
Naime ovdje vidis da ti ni bios nije pronasao hard disk to je jako konkretno:
ili ti je otisao hard disk
ili kabel
ili treba podesit bios da prepozna hard disk (ako si ga dirao, a kazes da jesi)

nista vise nemoze biti .


najbrze bi otkrio sto je problem ako si u mogucnosti isprobat disk kod frenda
mogo bi vidjeti lako dali je do kabla tj. diska.
Ako kod njega radi onda je do biosa

ako kod frenda spojis disk(samo disk) njegovim kablom(ne svojim) i radi probaj spojit kasnije i sa svojim kablom umjesto njegovim ako na tvom kablu neradi onda je do kabla (mada nekako najmanje sumljam na kabel).


e sad ako ti je disk ispravan kabel ispravan i maticna ispravna
bios ti je prepoznavao prije disk, nije neki novi, mora i sad.

sad ovisi gdje ti je spojen hard disk dali na jedan od dva IDE(ata) conectora ili jedan od 2 sata konectora morao bi ti se pojaviti kao i onaj nec uredjaj

Primary IDE Master...Not Installed <------tu ako je ide
Primary IDE Slave...Not Installed <------ tu ali tesko
Secondary IDE Master..._NEC DVD_RW ND-355
Secondary IDE Slave...Not Installed <------tu isto tesko
Third IDE Master...Not Installed <------tu ako je sata1
Third IDE Slave...Not Installed
Fourth IDE Master...Not Installed <------tu ako je sata2
Fourth IDE Slave...Not Installed
Floppy Drive A...1.44 MB

uf ovako sad probaj vidjet jel mozes doci na te opcije(strelicama doci na to Primary IDE Master, Third IDE Master...itd) i prebacit na auto(pg up, pg dn na tipkovnici da promjenis ako ima sta mijenjat) ili samo doci i stisnuti enter da on automatski potrazi jel ima sta na tom portu (ja se sjecam da sam imao opcije auto i disabled).



probaj i ovo cini mi se da bi moralo biti na enabled

PNP/PCI Configurations:
PCI IDE BusMaster...Disabled <---- probaj enable



takodjer ako slucajno imas negdje opciju u biosu tipa ide hdd autodetection ili tak nesto probaj s tim (imo sam tu opciju na starom ali stvarno starom kompu mislim da novi nemaju tak da...)

ovo je vec dosta nategnuto

da bi windowsi bootali sa hard diska on mora biti selected kao boot device

Advanced BIOS Features:
Boot Device Select...1st Disabled <-- ovdje promjeni sa disable na hdd-0 ili hard disk neznam koja je tocno
2nd Disabled
3rd CD/DVD-0:_NEC DVD_RW ND-3550A
...Try Other Boot Devices...Yes




ovdje mislim da nista ne bi pomoglo ali probaj ako nist drugo ne pomogne
pod Integrated Peripherals: nemam neki savjet samo promjeni

On-Chip IDE Configuration:
On-Chip ATA(s) Operate Mode...Legacy Mode
ATA Configuration...P-ATA Only
S-ATA Keep Enabled...NO
P-ATA Keep Enabled...NO
P-ATA Channel Selection...Both
Combined Mode Options...P-ATA 1st Channel
S-ATA Ports Definition...P0-3rd./P1-4th.

ja prvenstveno mislim da je najbitnije provjerit disk kod nekog drugog
a sto se tice biosa ja cu jos malo guglat a mozda ti se i javi jos neko ja nisam bas neki posebno pametan imao sam iskustva nesto svojih nesto na par laptopa ali to je bilo do drivera i lako se rijesi ovo tvoje 100% nije. Ili bios ili disk teoretski i kabel je mogao otici.


EDIT :
@Frky nisam siguran da bi format ista pomogao bios ocita i prepozna i raw neformatiran disk kod njega sto se kompa tice disk ne postoji, jer ako ga bios ne nadje, pa kao da ga i nema. Sad to je ili zbog postavki u biosu ili bios nema sta prepoznat jer uredjaj neradi.
Ali frendu ako moze definitivno bi trebao odnijet mada znam da nije lako vecina mojih prijatelja me blijedo gleda kad spomenem da bi im rastavio komp nesto izvadio i stavio moje da isprobam :) .

spidEY v2.0
06-12-2008, 09:21
Evo ti rješenje onda, nabavi Windows XP instalacijski CD sa SP2 ili čak SP3.

crojach33
06-12-2008, 12:45
evo nakon dugo prckanja po biosu,windowsi su proradili :D
problem je bio tamo na opciji:

On-Chip IDE Configuration:
On-Chip ATA(s) Operate Mode...Legacy Mode
ATA Configuration...P-ATA Only <----S-ATA Only
S-ATA Keep Enabled...NO
P-ATA Keep Enabled...NO
P-ATA Channel Selection...Both
Combined Mode Options...P-ATA 1st Channel
S-ATA Ports Definition...P0-3rd./P1-4th. <-----P0-1st./P1-2nd. (tako nesto)

posto hdd nije bio formatiran,odma su mi se ocitali stari windowsi.
Hvala svima koji su mi pomagali,i trosili vrijeme citajuci moje postove :)
drale112 fala majstore :D

drale112
06-12-2008, 13:30
Eto iskreno bas mi je drago da si uspio rijesit problem. Drago mi je da nije otiso hard disk i da je rijec o lako rijesivom problemu.
Sto se zasluga tice one idu samo tebi ovaj predzadnji post ti je bio odlican, a i trebalo je truda sve te opcije u biosu prelistat i ispisat.
No na kraju si sam izlisto sve opcije vezane za hard disk, sam si ih mijenjao i pronasao krive postavke tako da si jedino ti zasluzan za rijesenje, a ono mozda pomogne i jos nekom tko naidje na slican problem, pa ovdje nadje rijesenje, tako da hvala tebi.

crojach33
30-12-2008, 15:54
Nedugo nakon sto sam doveo komp u formu pojavio se novi problem...tipa da mi nece dvd čitač ocitat cd / dvd.
Jednostavno naguram cd nutra,a on ne zeli ocitat...mozda sam opet nesto zeznuo u biosu? (nisam diro postavke otkako su windowsi proradili)
hvala :D

zvrk22
30-12-2008, 17:43
1. Reci da li ti komp prepoznaje cd/dvd? Znaci u device manageru ti je cd/dvd uredjaj uredno instaliran i kad otvoris my computer pored C,D itd. hard diskova imas i cd/dvd ikonu.
Ako da onda lako moguce da je otisao cd/dvd uredjaj.

2. Dali su se ti problemi javili odmah nakon onih promjena u biosu ili je jedno vrijeme sve radilo? Da li si nakon promjena u biosu koristio cd/dvd i da li ti ga je komp ocitavao?
Ako je bilo odmah nakon promjena u biosu vrlo vjerovatno da je do biosa, ako je radilo pa sad nedavno pocelo zezat onda je vjerovatno uredjaj pokvaren.

3. U biosu si promjenio opciju sa PATA only na SATA only i to je rijesilo problem sa diskom ali ovo "only" me muci jer mozda znaci da je sada, sa "sata only", pata disabled, a cd/dvd uredjaji su pata.
Ako imas opciju "pata i sata" probaj to stavit, znaci ne sata only, ne pata only nego sata i pata (ako ima).
Ako nema te opcije probaj barem ovu opciju "P-ATA Keep Enabled...NO" stavit na yes pa javi jel sta pomoglo.