PDA

Pogledaj cijelu verziju : POMOĆ OKO RAM-MEMORIJE



crowap
21-11-2008, 14:24
ovako nikad nisam je osobno ugrađivo memoriju jel stara misli da sam pre mlad...e sad mi je dopustila pa ako mi neko može napisat kakav vodić kroz to....da stara misli da znam....neda mi se plačat nikom....a moja stara bi to platila...nije normalna...pomoč..... 8)

C
21-11-2008, 15:44
Ja ću ti ukratko objasniti, nije teško, shvatiti ćeš.

RAM je na matičnoj ploči, utora za RAM može biti dva, tri, danas većinom četiri ako je PC noviji, ili serverski gdje ima utora preko 16. U svaki taj utor ide jedna pločica RAM-a, ali ne bilo kojeg. RAM-ovi se razlikuju po brzinama, pa ako ti matična prima DDR2, onda u nju ubaci pločice RAM-a koje su DDR2, ako ubaciš DDR3 i sl., neće raditi, i moguće je da dođe do nekih oštećenja. Znači, prvo pogledaš koje RAM-ove ti matična prima, da bude stvar bolja, moći ćeš skužiti i da RAM koji ne može na tvoju matičnu, nikako ne može, jer ne odgovara utoru. Ne znam koliko utora imaš i koliko RAM memorije imaš, niti koliko biš ugradio, ali imaj na pameti, RAM pločice od različitih proizvođača ne puštaj skupa u rad. Ako npr. imaš tri utora, i u svakom utoru je RAM pločica od drugog proizvođača, RAM-ovi se onda tako reći pokolju, i nastaju razni problemi, pa s toga, uvijek stavljaj RAM-ove koji su od istog proizvođača, ne smije niti jedan biti od nekog drugog proizvođača (smije, ali mogući svakakvi problemi).
Kada vadiš stare RAM-e i stavljaš nove, moraš ugasiti PC, i iskopčati ga iz struje, jer ako budeš spajao RAM-e, a u matičnoj ima struje, bez obzira ako je PC "ugašen", tada spajaš struju na živo, pa su moguća tehnička oštećenja.

Dakle, prvo pogledaj koje RAM-ove ti matična prima, i koliko modula imaš (1 modul = 1 utor za RAM), nakon toga kupi te RAM-ove (npr. imaš 3 utora, DDR2, možeš kupiti 3 RAM pločice DDR2). Pa fino dođeš kući, PC mora biti ugašen, iskopčaj ga i iz struje, otvori kućište, i sa matične izvadi bateriju. Uzmi papirologiju od matične, nađi na slici matične koja je nacrtana jumper za Clear CMOS (obično je blizu baterije na matičnoj ili pokraj utora za grafičku karticu), i kada ga nađeš na slici, na istom mjestu je i na matičnoj. Na tom mjestu imaju tri iglice, i jedan jumper spaja samo dvije susjedne iglice. Te iglice gledaj kao 1-2-3, i jumper spaja 1-2, a 3 je slobodna, iskopčaj ga i stavi ga na 2-3, pa će prva (1) iglica biti slobodna i nigdje prikopčana, te izvadi stare RAM-ove i stavi nove. Pri tome pazi da ih dobro upikneš, jer ako nije dobro sjelo u utor, od oko 150 pinova (na dnu RAM-ova; dio koji spajaš) kroz koje mora teći struja, velika je mogućnost da se na jednom od njih dogodi kratki spoj i nastanu problemi u radu, te tehnička oštećenja. Izvadiš stare RAM-ove, i kada staviš nove RAM-e, Clear CMOS jumper sa 2-3 vrati na 1-2, i vrati bateriju u matičnu ploču. Zatvori kućište, pusti struju u njega i upali PC.
Stvar riješena.

Možda malo djeluje komplicirano, ali nije. Rekao sam ti cijelu proceduru, kako bi po pravilu trebalo, jer po ne-pravilu, bilo bi dovoljno izvaditi stare RAM-e i staviti nove, radilo bi, ali dolazi do raznih problema u programima, pa i u hardware-u. Uradi kako sam rekao, i sve će biti OK.

crowap
21-11-2008, 17:34
to ču sutra...rame kupio kako si reko...sutra postavljam...hvala puno....stara mi kupila 2 puta po 2gb rama.....hihihhih hvala još jednom

C
21-11-2008, 17:35
Ako zapneš negdje, viči, urlaj.

keko
21-11-2008, 17:56
e,htio bi ja postaviti jedno pitanje,pa da ne otvaram novu temu...
kad ugrađujem RAM-e,moraju li dva RAM-a biti od istog proizvođača da bi radili?

SkunK
21-11-2008, 18:26
Ne znam koliko utora imaš i koliko RAM memorije imaš, niti koliko biš ugradio, ali imaj na pameti, RAM pločice od različitih proizvođača ne puštaj skupa u rad. Ako npr. imaš tri utora, i u svakom utoru je RAM pločica od drugog proizvođača, RAM-ovi se onda tako reći pokolju, i nastaju razni problemi, pa s toga, uvijek stavljaj RAM-ove koji su od istog proizvođača, ne smije niti jedan biti od nekog drugog proizvođača (smije, ali mogući svakakvi problemi).

keko
21-11-2008, 18:40
sorry,nisam to vidio,slobodno pobriši moje postove ako želiš