PDA

Pogledaj cijelu verziju : Windows Vista dilema *experti help*



SkunK
15-11-2008, 19:56
Uglavnom da vam kažem prvo glavne djelove moje nove konfiguracije :

MBO: Gigabyte EP35-DS3, s775
CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 BOX
VGA: Powercolor Radeon HD4870 PCIE, PCS, 512MB DDR5
Od RAM-a imam 2x2GB Kingmax DDR2.


Uglavnom, imam izbor između Windows Viste 32 bita i 64 bita. Obadvije su Ultimate i navest cu neke cinjenice koje mi se sviđaju kod obadvije, ali molio bi vas da mi se pridružite u mojoj odluci. Naravno, uvjek treba imat pogled prema budućnosti, zato je i tu ovaj CPU od 4 jezgre.

Windows Vista 32 bit :

- Dolazi od frenda koji i sam koristi tu Windows Vistu i kaze uglavnom ovako : "Vista 64bita ce ti tek trebati za 3-4 godine, sad ti je odlicna i 32 bita, za 64bita i tako nema puno aplikacija i puno igara ne radi kako treba, što se performansi tiče, ništa ne gubiš" - Sjeli ova konstatacija točna? Važno mi je da izvažem jel se isplati sada u ovom trenutku imati Windows Vista 32 bita iako je ova moja konfiguracija prilično moćna ? Ono što vas pitam jest : Jeli ja postavljanjem 32bitne Viste gubim u performansama samog računala? Uglavnom, taj moj frend i sam tvrdi da koristi ovu 32bitnu vistu i da je zadovoljan sa njom a da prelazak na 64bita smatra da će biti opravdan tek za 3-4 godine. E sad tu se malo prevažem pošto ipak ja gledam za budućnost, ali zanimaju me vaša mišljenja oko ovoga.

- Ova Windows Vista 32 bita Ultimate dolazi bez onih dodatnih programa kao npr. Nero itd. Što je za mene Sodlično Spošto mi oni netrebaju i to me privlači dosta kod ove 32 bitne verzije. Samo opet kad pomislim da bi mogao izgubiti nesto ako ne stavim 64 bita...


- Isto tako zanima me jeli 64bitni OS uopce utječe na same performanse i ima li veze u performansama u igrama(sadasnjim i buducim) te ima li veze s DX-om 10 - 10.1?


Windows Vista 64bit :
SVELIKI + JER RASPOZNAJE VIŠE OD 4GB RAM-A , U ovom slučaju ja imam 2x2gb RAM-a

- Po svemu sudeći i po drugim riječima ostalih korisnika, Windows Vista 64 bita s SP1 ne stvara probleme kod igara, a aplikacije koje su za 32bita se vise-manje uredno vrte jer 64bitni OS lako prepozna ono što je 32bita, ali 32bitni OS nemoze prepoznat 64bitnu aplikaciju.

- Evo ako moze detaljniji input što osim vidnih ubrzanja kod 64bitnih aplikacija mogu očekivati od 64bitnog OS-a?

- Smatram da će biti sve više i više 64bitnih aplikacija, te mozemo stoga instaliranje ovih Windowsa Vista 64bita nazvati i pogledom u buducnost, jer, kad tad cu ih morat instalirati jer ce sve preci na 64bitnu arhitekturu?

- Koliko je zapravo istina ovo što mi frend priča, kao da igara dosta ne radi, da nema aplikacija i da tek za 3-4 godine mozem upogoniti tu 64bitnu vistu, te da se sad ne isplati... kakva su vaša generalna iskustva.


I na kraju krajeva ako mi netko moze reci tko ima Ultimate, koji Stocno Sdolazne "dodatni" programi tipa Nero itd. i jeli ih moguce lagano ukloniti?


Uglavnom sve u svemu ajmo detaljno porazgovarati o ovoj dilemi i odrediti što mi je na kraju krajeva, bolje,kvalitetnije(i za buducnost), stabilnije i najbolje staviti na ovu novu konfiguraciju. Kroz razgovor mozemo najlakse zakljuciti koja je najbolja opcija za ovu konfiguraciju.



Inače, ja sam za 64bit opciju i Skolega Bartuc (da 10 puta procitajte ovaj nick) isto smatra 64bit boljim za ovu konfu osim toga njemu sam duznik pri slaganju konfe.
Puno hvala!

15-11-2008, 20:18
Kako je stari kupio novo racunalo za posao sa 4GB RAM-a instalirana mu je 64 bitna Vistu.
64 bitna vista, jednako kao i 32 bitna nema problema sa software-om. Ja ne znam za aplikaciju koja ne radi. (osim mozda prastarih programa, ali to je jednako kao i na 32 bitnoj Visti)

Sa driverima neces imati problema 100% posto su ti sve komponente poprilicno nove.

Koliko sam cuo, dosta i isprobao, gotovi svi 32 bit-ni programi rade na 64 bitnim windowsima tako da tu apsolutno nista ne gubis. Programi se jednostavno instaliraju u program files po x86 ili x64.

Prednosti 64bit winsa je nekoliko: podrska za vise od 3,5 GB RAM-a, veća sigurnost, te brzina izvrsavanja u 64 bit-nim aplikacijama.

Dosta ljudi koje poznam (RL i forumi) koristi 64 bit Vistu bez ikakvih problema, te ni ne pomisljaju na povratak natrag.

narf
15-11-2008, 20:53
imam 64bitnu, nikakvih problema za sad.. sve moguce igre, programi, driveri rade bez greske, cak nijedan BSOD zasad :D tak da toplo preporucam 64bitnu vistu, barem dok ne dođe sedmica :D ( windows 7 )

Constantine
15-11-2008, 23:12
Također imam 64-bitnu Ultimate verziju i nikad nisam imao nikakvih problema,osim toga nekako mi nema smisla uzimat 32-bitnu zato što će windows 7 bit dostupan samo u 64 bitnoj verziji.

Hidraulicar Kreso
15-11-2008, 23:25
ja također koristim vistu ultimate 64 bitnu, i nikakvih problema nemam ni pritužbi u vezi kompatibilnosti igara i programa.

Sphinx
16-11-2008, 00:06
takoder ultimate x64, sve sto sam probao radi (osim garene, koja ne podrzava x64 vistu), nemam nikakve probleme s njom. Moj glas za x64

RIDER32
16-11-2008, 06:35
Također bi ti preporucio 64bitnu. Jednostavno isprobaj nesto novo i pripremi se za buducnost.
Ja mozda sad isprobam Win7 jer imam losiju konfu ali i 64bitni procesor jednostavno iz razloga sto gledam u buducnost :D

NITROS
16-11-2008, 09:40
Korisnik sam 64bit Vise sa SP1 vec jako dugo. Komp mi je 0-24 upaljen i Vista je stabilna, ako imas stabilan hardware. Malo vise zdere memorije, ali nista pretjerano ako se podesi kako spada (na internetu imas brdo tutoriala kako ju podesiti), a uz sve to ima dosta zgodnih funkcija koje su manje vise korisne (skidanje i trazenje drivera za hardware, monitoring i slicno) Uglavnom, ja sam jako zadovoljan s vistom. Na pocetku sam mislio stavit cu ju paralelno sa XPom, ali kada sam poceo raditi u njoj, XP je postao zaborav.

Posto imas 4GB RAMa svakako odi na 64bit.

Bartuc
16-11-2008, 10:46
Eto, jednoglasna odluka za 64bitnu verziju.

Mada mi je ReiKo javio preko PP-a da danas na kraju ipak prelazi na 64bita. Držmo mu fige :D

džidži buffon
16-11-2008, 12:08
mislim da 64 bitna verzija podržava do 128 GB rama

SkunK
16-11-2008, 12:15
Ok, uvjerili ste me... evo ETA kada pocinjem s instalacijom je 10 minuta.


I'm about drop a hammer... :)

Sickmanno1
16-11-2008, 12:44
Ja jos nekuzim sta se desi kad procitas deset puta Bartuc :(

Inace ja jos uvijek tvrdim da nema potrebe za Vistom i da je Win XP jos uvijek najsigurniji i najstabilniji OS trenutacno. Vista je jos uvijek premlada i ima odredene propuste. Takoder iako imas nov i jak hardware pretpostavljam da uzivas u nekim starijim igrama gdje se moze desiti da igra nece raditi.

Da se razumijemo ja sam koristio vistu dok nije bilo SP1 tako da su vjerovatno veci propusti ispravljeni...ali kao sto sam rekao Win XP me zadovoljava i ispunjava sve moje zahtijeve tako da osobno nevidim poantu u prelazenje na vistu...i trosenje 10+GB prostora na HDD-u...kao ni gutanje od 700+mb rama neradeci nista...dobro ti imas 4GB rama pa nemas s tim problema al svejedno...

IGoR_2803
16-11-2008, 12:53
kad smo vec kod toga, ima netko da koristi win xp + vistu, dual boot? uzel sam novi hard, pa budem probal malo vistu, da vidim kak se ponasa na mojoj konfi, ali me zanima da li sa tom kombinacijom dolaze i kakvi problemi u radu i kasnije ako odlucim maknuti jedan od OSova? svaki OS bi bio na zasebnom fizickom hardu...

bezimeni
16-11-2008, 12:56
Ne treba ti dual boot... vjeruj mi.Pukni Vistu kao jedini os i nebu ti žao.Ja se ne bi vratio na xp ni pod razno .

IGoR_2803
16-11-2008, 13:09
Ne treba ti dual boot... vjeruj mi.Pukni Vistu kao jedini os i nebu ti žao.Ja se ne bi vratio na xp ni pod razno .

ma stvar je u tome da imam "samo" 2 GB meme, pa neznam kak budu mi igre radile na visti, zato si hocu dati probno razdoblje s oba OSa, pa da vidim, a u međuvremenu si uzmem jos gigu memorije... :wink:

16-11-2008, 13:36
kad smo vec kod toga, ima netko da koristi win xp + vistu, dual boot? uzel sam novi hard, pa budem probal malo vistu, da vidim kak se ponasa na mojoj konfi, ali me zanima da li sa tom kombinacijom dolaze i kakvi problemi u radu i kasnije ako odlucim maknuti jedan od OSova? svaki OS bi bio na zasebnom fizickom hardu...

Imam ja.

Zna se dogoditi greska kada se instalira vista a nakon nje XP.
XP ne prepozna vistu, a posto je on kasnije instaliran, automatski se boot-a XP umjesto da dobijes na odabir koji OS zelis.
Tada ti je potreban repair Vistinog boot loader-a pomocu vistinog dvd.

Sada ne znam, ali ja sa XP-a ne vidim Vistinu particiju. No to mi nije toliko bitno. Vjerovato je nesto lako rjesivo, ali mi se neda s tim zahebavat. Glavno da sa Viste vidim XP particiju.

Ukoliko hoces maknuti jedan od OS-eva, dovoljno je formatirat particiju na kojoj je i fix-at master boot record.

btw. 2 GB RAM-a i kod mene, i apsolutno nikakvih problema na Visti. Ni kod igranja, niti opcenito.

Tsumetai Ryujin
16-11-2008, 14:12
Link (http://www.global-conflict.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=157619#157619)Sna detaljno objasnjenje...

Bartuc
16-11-2008, 15:00
Ja se ne bi vratio na xp ni pod razno .

Za sada se slažem. Nadam se da mi se mišljenje neće promijeniti. "Starije" igre mi fenomenalno rade, jedino novije još nisam isprobao. To planiram tek za kojih pola mjeseca ili mjesec dana.

IGoR_2803
16-11-2008, 15:04
Link (http://www.global-conflict.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=157619#157619)Sna detaljno objasnjenje...

a dobro, to je guide za instalaciju xpa nakon sto je vista vec instalirana... ja radim obrnuto, imam xp, i sad cu instalirati vistu na poseban HDD, tako da se nadam da nece biti nikakvih problema... ili?

Karlo_from_Bjelovar
16-11-2008, 15:23
onda nece bit nikakvih problema, a pogotovo kako installas vistu na drugi hdd... :wink:

Ogg The Dogg
19-11-2008, 09:11
imam vistu ultimate x64 i sve radi kak treba. ponekad mi izleti BSoD kod paljenja kompa, prepozna neku flash memoriju koja uopće nije šteknuta u komp. jedno vrijeme mi jebez ikakvog razloga vista pokazivala da su kablovi spojeni u prednji zvučni panel, koji mi nije ni ukopčan u matičnu.
al to su uglavnom svi problemi koje sam imo s vistom.
i da, 32 bit vista podržava do 32 gb rama(tak je bar pisalo u vidiju pa je vjerojatno istina) ili je falio zarez a vista x64 podržava 128 gb rama

Bartuc
19-11-2008, 09:57
Vjerojatno je falio zarez :D Vista 32bit vidi više memorije, ali ne zna njome baratati.