PDA

Pogledaj cijelu verziju : Procesor q6700 ili e8700 ?



Nightkiller
09-11-2008, 22:42
Treba mi onaj procesor koji je bolji uz ovu konfu za igranje: mbo gigabyte p45-ds3, sapphire 4850 512mb, 3gb ram, 550w chieftec. Koji je od ta dva bolji za sad i ubuduće za igre ?

NITROS
09-11-2008, 23:58
E8700 je bolji za igre

RIDER32
10-11-2008, 00:13
E ti je trenutno isplativiji jer nijedna igra zasada nekoristi 4 jezgre ali ako komp nemislis mjenjat jos 3-4 godine onda bolje uzmi Q jer ce ti lakse disat u bidicnosti :wink:

Sickmanno1
10-11-2008, 06:04
E ti je trenutno isplativiji jer nijedna igra zasada nekoristi 4 jezgre ali ako komp nemislis mjenjat jos 3-4 godine onda bolje uzmi Q jer ce ti lakse disat u bidicnosti :wink:

Informiranost FTW!

Postoje igre koje koriste sve 4 jezgre (Far Cry 2, Crysis, Assassin Creed....)

Karlo_from_Bjelovar
10-11-2008, 14:30
ja bi u svakom slucaju otisao na quad, sumnjam da je losiji u igrama... ili su podjednaki, ili je Q jaci... a u ostalome, quad pwna u svemu drugome...

Bartuc
10-11-2008, 15:15
Pa računaj...

Imaš dvije jezgre na 2x 3,0GHz i imaš OC-anog quada na 4x 3,0GHz. Ako igra radi na dvije jezgre, quad će upogoniti 2/4 jezgre jednake snage kao i dvojezgraš za igru, a dvije jezgre će mu čilati. Ako igra zna iskoristiti 4 jezgre, onda će dvojezgraš ispaštati i znatno rušiti performanse dok će quad veselo kucati sa njegovih dodatnih 2x 3,0GHz...


A čisto sumnjam da u roku od dvije/tri godine neće doći neka igra koja će znati kako spada iskoristiti quada. Već sada ima par igri koje ga koriste, možda ne punim potencijalom, ali definitivno se radi na tome.

NITROS
10-11-2008, 15:58
A daj mi bartuc rekli na kolko se clocka ovaj E8700. Jesus onak.
I bas u novom VIDIu su o tome govorili. Ovo su gluposti za 3-4god ne mislis kupovati. Ako se mislis igrati i vrtiti nove igre na dobrim detaljima moras kupovati najnoviji hardware i uvijek ce tako biti. I nigdje nije govorio o OCu.

Sickmanno stvarno jako puno igara koristi 4 jezgre. Nabrojio si naslove koje jednom odigras i nikad vise. Vecina danasnjih igra koristi dvije jezgre i jos ce prijeci sigurno neko vrijeme prije nego se pocnu koristiti sve cetiri jezgre.

Bartuc
10-11-2008, 17:06
@Nitros, evo ja svoj procesor imam već gotovo dvije godine i dan danas sve naslove igram na tom procu bez bada. Zašto onda nebi jedan q6600/6700 mogao izgurati nekoliko godina u komadu?

Ne zanima me koliko se dvojezgraš može OC-ati ako će mu za godinu ili dvije faliti te dvije jezgre i ako ćeš baš zbog njih imati velike gubitke na performansama. Na q6600 NE POSTOJI igra koja ne radi fenomenalno, znači sve igre koje koriste dvije jezgre rade odlično na njemu, a uz to, ima još dvije jezgre bonus za naslove koji to znaju ili koji će to tek znati iskoristiti.


Pa daj mi onda izvedi računicu po kojoj se to isplati uzeti dvojezgraša pokraj quada!? Ja sam isto bio favorit dvije jezgre, ali onda sam malo mućnuo glavom, razmislio i vidio zašto je dual core pokraj quada strašno smiješna investicija...

IGoR_2803
10-11-2008, 18:50
da, ali treba uzeti u obzir i cijenu, jedan q6600 je 1300,00 kn minimalno, dok je jedan e8200 1000,00 što je razlika od 300 kn, a da ne govorim kolko je danas jedan e7200 i više nego dovoljan za sve nove igre, a da ne govorim kolko se zvjerski kloka jer to ovdje svi znaju... a cijena mu je 800 kn... znači 500 kn razlike, što je dosta love...

Bartuc
10-11-2008, 19:43
E, ali ovdje je riječ o E8700 procesoru. Ako uzmeš u obzir da jedan E8600 košta 2000 kuna, onda mi reci kako se on više isplati od jednog q6600 ili q6700. Naveo sam E8600 pošto ne znam gdje kod nas ima dostupnih E8700 procesora i koliko koštaju.


A i OC-anje E serije procesora nije apsolutno nikakav argument ako uspoređuješ intela sa intelom. Q serija, pogotovo q6600 se također fenomenalno OC-a i bez ikakvih problema rade 0-24 na 3,6GHz. Koliko ćeš ti svoj procesor OC-ati? Na 4,0GHz tako da radi 0-24. Da li ti je bolje imati 2x 4,0GHz ili 4x 3,6GHz? Razlika između 2x 3,6GHz i 2x 4,0GHz gotovo da se niti ne vidi, postoji mala razlika, ali ništa drastično. Znači ako ih uspoređuješ kao dva dvojezgraša, podjednaki su, ali ako ih usporediš kao 2x 4,0GHz i 4x 3,6GHz (pošto se već koriste OC argumenti), onda vidiš da nemaš što razmišljati. Osim ako ti je cilj kupiti E7200 i pojavom naslova optimiziranih za 4 jezgre prodavati ga i gubiti novce uzimajući opet q6600. Ne samo da gubiš novce, gubiš živce prodavajući ga, a bome gubiš i vrijeme tražeći i montirajući q6600.


Ako se ima novaca, kupuju se 4 jezgre. Ne kažem da su 2 jezgre loše, naprotiv, fenomenalne su. Ali ako se ima novaca, 2 jezgre su neisplativa investicija.




@Nitros, zašto si ti uzeo quada ako je dual bolji? Nemoj molim te reći zbog fotografija pošto ne znam koliko megapixela bi ti trebao fotoaparat imati da ti slika može zagušiti dual core, a kamoli quad core. A bome nemoj niti koristiti izliku da ti treba zbog browsanja fotografija pošto se one prikazuju u Thumbnail formatu unutar foldera gdje radiš photo management. A kamoli mi nemoj spomenuti da ti treba za to da u Photoshopu možeš odjednom otvoriti po 20 slika kako bi ih simultano obrađivao :D Ili si napravio lošu investiciju ili si i sam svjestan da Dual Core nije isplativ ako buđet dopušta Quada :P

bezimeni
10-11-2008, 19:50
Ja i dalje smatram da treba ići na što jeftiniju varijantu jer na rezama poput 1680X1050 razlike između procesora su vrlo male ( mislim na sve procesore ) .Tehnologija prebrzo napreduje da bi se puno ulagalo u nešto takvo.7200 ili neki X3 8750 su po meni najisplativiji izbor ...Fino je imati Q ili X4 ali ako se večinom surfa po netu ,sluša muzika i ako nisi neki totalno zagriženi igrač koji mora imati dve-tri grafe u kompu te ti nisu bitna obaranja čmark rezultata po netu , neki proc do 700-800 kn je i više nego dovoljan.Recimo ja osobno ne želim preći granicu od 500 kn iz principa , ali nemam ni potrebe jer se za tu svotu novaca ugodno igram .
Ali između ova dva procesora oko kojih se autor teme dvoumi , biram Q.

link (http://www.tomshardware.com/charts/desktop-cpu-charts-q3-2008/Crysis-1680x1050,818.html)

King’s Rider
10-11-2008, 20:27
Apsolutno bi se složio sa Bartucom i njemu u prilog :

Ja neznam gdje ima kupiti E8700 a i razlika između Q6600 i E8600 u cijeni je 500 kuna u korist quada.
Tako da nema rasprave što uzeti.

IGoR_2803
10-11-2008, 20:58
pa naravno da nema dileme izmedju q6600 i e8700 ili e8600 posto su ovi dvojezgraši totalno neisplativi, ali se ipak slazem sa bezimenim, da je upitno koliko je isplativo uzimati te proceve pored e7200...

NITROS
10-11-2008, 21:23
@Nitros, zašto si ti uzeo quada ako je dual bolji? Nemoj molim te reći zbog fotografija pošto ne znam koliko megapixela bi ti trebao fotoaparat imati da ti slika može zagušiti dual core, a kamoli quad core. A bome nemoj niti koristiti izliku da ti treba zbog browsanja fotografija pošto se one prikazuju u Thumbnail formatu unutar foldera gdje radiš photo management. A kamoli mi nemoj spomenuti da ti treba za to da u Photoshopu možeš odjednom otvoriti po 20 slika kako bi ih simultano obrađivao :D Ili si napravio lošu investiciju ili si i sam svjestan da Dual Core nije isplativ ako buđet dopušta Quada :P

Bartuc evo pozivam te k sebi ako posjetis Varaždin koji put da se uvjeris da quad core radi brze posao od dual core procesora. I da se bas osjeti u fotografiji.
Kao prvo koristim Lightroom. Koji ti odmah u pocetku uzima oko kojih 1.5GB RAMa radi izlistavanja galerije. Svi thumbovi se pri pritisku otvaraju u rezoluciji od 1280x1024, pri tome uzmi u obzir da po jednom fotografiranju imam 300 fotografija. Lightroom koristi vise jezgra, a ovako ga mogu ograniciti na dvije, a na druge dvije koristim photoshop. Nadalje uvijek koristim oba dvoje u isto vrijeme jer mi ubrzava posao, ali ujedno i strasno gusi procesor i opcenito cijeli komp. Uz sve to moram spomenuti rad s panoramama. Recimo jedna prosjecna panorama od 9 fotografija ima 9 DNG fotografija po 10mb, sto ti ispada ulaskom u photoshop oko 100mb, posto su sve raw fotografije one se moraju dodatno obradivati UVIJEK.

Gledaj i rekao sam da u vecini aplikacija je dual core bolje, nije bolji jedino u photoshopu i par specijaliziranih aplikacija koje koriste sve jezgre. Bavim se fotografijom vec 3 godine i sad napokon mogu raditi u miru na kompu kako spada. Lightroom i Photoshop imam u isto vrijeme ukljucen i to mi je velika prednost. Ja ne stavljam fotografije u folder pa otvaram jednu po jednu, vec to radim kao sto sam gore bio spomenuo u Lightroomu. Ako vec nisi upoznat sa njegovim hardwareskim zahtjevima probaj ga pa ces vidjeti.

Bartuc
10-11-2008, 21:47
Vjerujem da se osjeti, pogotovo ako radiš multitasking poput tog Lightrooma + Photoshop. Isto tako moraš računati da ljudi koji se ne bave fotografijama, često igraju igre u isto vrijeme kada im se u pozadini skidaju torrenti (doba flat ratea) ili extraktiraju rarovi (skidanje preko RS-a). Ja znam da se meni zna 50-ak rarova extractirati i po nekoliko sati kada skidam nekaj veće sa RS-a :D I za to vrijeme dok se to extraktira, nemam kaj za raditi pošto mi za igre ostane jedna jezgra koja nije dovoljno jaka da ih fluidno vrti. Tako da je uvijek korisno imati više jezgara. A hvala bogu, danas je dovoljno da izađe pacth za igru koji je optimizira za 4 jezgre, plus gotovo sve nove igre koje dolaze će vrlo vjerojatno znati koristiti 4 jezgre. Bilo bi žalosno da ne znaju pošto i sami proizvođači procesora ovise o tim igrama te da se zbog njih prodaju quadovi (ipak je to veće tržište od profesionalnih potreba za 4 jezgre poput obrada fotografija, animacija i sl.).


Ali u primpicu, slažem se sa Bezimenime. Osobno vjerojatno neću imati quada još neko duže vrijeme pošto mi je mrsko konstantno upgradeati komp i trošiti novce te uvijek gledam da prođem što jeftinije (škrtica sam što se kompa tiče, teško mi se odvajati od novaca za takve gluposti :D). Ali da imam rezerviran buđet za komp koji je dovoljno fleksibilan da u njega stavim quada, nebi niti sekunde se premišljao i odmah bi ga uzeo.

Ivan_87
10-11-2008, 22:01
slažem se sa bezimeni-m

čemu e8700 kad za 999kn imaš e8200 koji bez problema ide na 3.0ghz ili više

u svim igrama novim ili starim razlika između e8200 ili q6600 je neprimjetna oku

tj nijedna igra neće bit kočnica jednom trojezgrenom phenom-u ,intelu e7200 ili e8200

ako se uzima četverojezgrac zbog toga što nove igre koriste četiri jezgre u tom pogledu bit će sasvim dovoljan i naj jeftiniji četveroglavac amd phenom 9550 ( 900kn ) ako se baš ide na 4 jezgre ..

a najžešće mi kad mi dođe frend i smije mi se kako dere crysis i nove igre na oc-anom athlonu 4200 X2 i sve mu ide .. :)

IGoR_2803
10-11-2008, 22:59
a najžešće mi kad mi dođe frend i smije mi se kako dere crysis i nove igre na oc-anom athlonu 4200 X2 i sve mu ide .. :)

pa i ja ih derem, i to na ocanom 3600 x2... :)

RIDER32
10-11-2008, 23:14
E ti je trenutno isplativiji jer nijedna igra zasada nekoristi 4 jezgre ali ako komp nemislis mjenjat jos 3-4 godine onda bolje uzmi Q jer ce ti lakse disat u bidicnosti :wink:

Informiranost FTW!

Postoje igre koje koriste sve 4 jezgre (Far Cry 2, Crysis, Assassin Creed....)
Crysis koristi 4 jezgre? Ko je onda meni bio slago da koristi 2 jezgre :?
Ugl. krajnji odgovor nisam slago :D