PDA

Pogledaj cijelu verziju : Gigabyte HD4870 Problem



Fatalit
22-10-2008, 01:21
Pozdrav ljudi,

Vec dugo lurkam ovaj forum i pratim neke teme, u kojima ste ljudima pomogli oko hardverskih problema, a ja imam onako malo neugodan.. Da ne duljim, situacija je sljedeca:

Kupio sam prije oko 4-5 dana novu kantu i monitor u Vemil-u. Kanta je sljedeca:

1 x Gigabyte EP45-DS3R, s775, intel P45+ICH10R, FSB 1600OC
1 x Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 , 4x2.4GHz, socket 775, 8Mb G0
2 x DDR2 2048Mb ( 2Gb ) PC6400 Kingmax , 800MHz, CL5
1 x Gigabyte Radeon HD4870, 1GB DDR5, TVout, Dual DVI
1 x HDD Seagate ST364032, 3AS, 640GB, 32mb, S-
1 x Chieftec power supply 550w, PFC, EPS 2I12
1 x DVD upisivac LG DL, Sata, bulk, black
1 x Thermaltake VD3000BNA, mid tower Matrix VX, crno

Monitor:
1 x SM T220, 22", Wide, 1680x1050,300 cd/m2, 20.000:1
Sve sam fino slozio, instalirao XP, drivere, itd.

Problem je malo cudan. Igre mi ne rade kako bi trebale, naime nema crasheva ni klasicnog trzanja, vec kada napravim neki nagli pokret (kao na primjer okretanje u nekom shoter-u) cini se da to slika ne moze da poprati. Ostaju tragovi onog proslog ekrana, nalikuju na nekakav water efekt. Nemoguce je uhvatiti screenshot ovoga, jer se to desava dok se krece kamera, znaci bas u pokretu pa ga screen ne registrira. Mogu jedino da napravim FRAPS filmic, ali ako bas ne moram s tim da se zezam, cijenio bih. Dosta je cudno sto se ovo dogadja jer je nebitno da li je rezolucija i detalji na najmanjem nivou ili na ultra high, igre nema klasicno trzanje da zastane, samo kazem, ostavlja trag od one prijasnje slike. I to na ultra ne zeza nimalo vise nego na low, dok je prikazani FPS sasvim solidan. Prvo sam mislio da je stvar do monitora (koji radi na 1680x1024, sa 60hz refreshom), ali onda sam ga probao na frendovom TFT monitoru sa 100hz i opet isto. Znaci nije to, pada mi na pamet grafa kao logican problem, mada nemam blage kako.

Igre na kojima sam isprobavao su Morrowind (nemodan), Doom 3, Quake 4, Half Life 2.
Instalirao sam SP2, najnoviji DirectX, i najnoviji ATi catalyst, nista ne pomaze. Windows je fresh (nisam jos puno toga stavljao)
Palo mi je na pamet pregrijavanje grafe, ali ona je dok je igra ukljucena grafa je na oko 80 stupnjeva, sto valjda ne bi trebalo biti toliki problem (nesto je sitno manja temperatura bez ijedne aplikacije ukljucene). Nista od ovoga nisam clockao.
Jedino sto bi mozda mogao biti problemcic, je to sto sam prikljucio monitor na analogni prikljucak, jer mi onaj digitalni nesto nece, ili vjerovatnije ima nesto sto ja ne znam da moram da napravim da bi radio, ali mislim da to ne bi trebao biti toliko problem, kada uzmemo u obzir da je igra stara 6godina (MW) problematicna za ovu grafu (lol?).

Mislim se da im vratim kartu u servis, ali samo kao zadnji izbor, dok ne vidim o cemu se ovdje zapravo radi.
Ovo me stvarno jako frustrira, jer osjecam kao da mi je nesto promaklo, ali kada pogledam sve bi trebalo raditi dobro.
Decki, unaprijed hvala na pomoci, ako treba jos neka informacija, samo kazite.

Ljep pozdrav :)

GeForce
22-10-2008, 01:26
pa si probao staviti ispočetka drivere najnovije i zadnje?

Fatalit
22-10-2008, 01:47
Da, uninstalirao sam stare za pa ondak puknuo 8.10.
Probao sam i sa monitorom cak i bez drivera (znaci plug and play), opet ista prica.

Karlo_from_Bjelovar
22-10-2008, 08:37
1. odavde skines driver cleaner: http://downloads.guru3d.com/download.php?det=745
2. pod Add/remove programs zbrises SAV ATi software
3. restart kompa
4. install driver cleaner ako nisi i pokreni
5. odaberi "select multiple cleaning drivers" i "Add"-aj sve sa ATi prefiksom...
6. stisni Start, sacekas par sekundi da ocisti, i close/ok sta vec bude...

eh i da, prije toga skini svjezi primjerak drivera [catalyst software suite]S(skini ih ponovno), odaberi custom instalaciju i installaj samo WDM, CCC... ono free 10 trial, catalyst register i dzidze midze nemoj...

ako to ne rijesi problem, skini odavde @Bios (bez brige, ovaj je za EP45 DS3R plocu): http://www.gigabyte.com.tw/Support/Moth ... &FileID=52 (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Utility_DownloadFile.aspx?FileType=Utility&FileID=52)

i flashaj bios na najnoviju verziju... nakon sto ti program skine&flasha, normalno restartas komp, udes u bios i stisnes "load optimized defults" [ovo nemoj zaboravit]...

ako ni ovo ne rijesi problem, stvarno ne znam...

Fatalit
22-10-2008, 17:34
Pa hvala Karlo, pratio sam tvoje upute, i sve je sada normalno instalirano (8.10 i F10), ali problem ostaje :S

Ne znam, ovo je fakat sranje... Sve mi je vise sumljiv ovaj DVI kabel, koliko ja znam, kada spojim kartu i monitor sa DVI kabelom trebalo bi odmah proraditi, ali izbaci kockicu sto kaze "Check Signal Cable Analog", isto kao kada nema nista ustekano. Ja stvarno ne znam, ovo je prvi put da se susrecem sa ovim DVI kabelima, da li sam nesto pogresno slozio na ploci, ili prvo trebam nesto podesiti pa onda na DVI. Vidim da koristis istu plocu i kartu kao i ja, koji ti kabel imas Karlo? Ako ti nije bed, probaj sa analogom pa mi reci da li imas nekakvih problema.

bezimeni
22-10-2008, 17:40
Daj napravi print screen pa da vidimo o čemu je riječ.....

Fatalit
22-10-2008, 17:56
Kao sto sam rekao, Print Screen ga ne uhvati, koliko god puta da probam, on uhvati cist screenshot, ovo se dogadja u pokretu.

bezimeni
22-10-2008, 18:05
Onda ti to nije do grafe ili kompa nego do onoga što ti pokazuje sliku ...monitora.Kada bi slika bila izobličena tada bi to print screen i uhvatio. To mi jedino logično objašnjenje.

Fatalit
22-10-2008, 18:11
Ja sam poprilicno zbunjen tbh, posto bas kao sto sam rekao u mom originalnom postu, probao sam ga i na frendovom monitoru koji je oko 3 godine star, tako da sam ga spojio na analog, i opet isto, a pouzdano znam da njegov monitor nije defektan, siba ko sat.

Pada mi na pamet da grafi bas i ne pase analog, mada bi to bilo onako dosta glupo da karta radi dobro samo na DVI.

Karlo_from_Bjelovar
22-10-2008, 21:03
nemam ti ja VGA utor na grafi (analogni jelte)...

si probao postelat source na monitoru (kada ustekas DVI)?

Sickmanno1
23-10-2008, 03:25
Meni pada na pamet samo upgrade Biosa. :/

Fatalit
23-10-2008, 06:40
Evo uspio sam ga sloziti na DVI i pomaka nema, a kao sto sam vec rekao bios je najnoviji.
Pada mi na pamet samo defektna grafa, probacu je danas kod frenda, ako i tamo zeza pravac u servis. :S

No hvala na pomoci decki :)

Karlo_from_Bjelovar
23-10-2008, 08:38
pa sickmanno el ti veli covjek da je updateao bios na najnoviji (f10)? -.-"

Sickmanno1
23-10-2008, 15:31
pa sickmanno el ti veli covjek da je updateao bios na najnoviji (f10)? -.-"

Ajd nek mi jos netko kaze T_T

GeForce
24-10-2008, 01:57
pa sickmanno el ti veli covjek da je updateao bios na najnoviji (f10)? -.-"

Ajd nek mi jos netko kaze T_T

jel znaš da je updateo bios na najnoviji? :rotfl:

BINUX
24-10-2008, 22:39
Palo mi je na pamet pregrijavanje grafe, ali ona je dok je igra ukljucena grafa je na oko 80 stupnjeva, sto valjda ne bi trebalo biti toliki problem (nesto je sitno manja temperatura bez ijedne aplikacije ukljucene). Nista od ovoga nisam clockao.




Lol 80 stupnjeva to je previše bilo da je u iddileu ili u full loadu.
Ja imam HD3870 Clockanu sa defoulta 775/111 na 840/1211 sa Flashanim biosom Vent na 75% u full loadu i temp mi je u idilleu 45c full load 56-57-58c.Tako da je veli vjerovatnost da je stvar u pregrijavanju skini najnoviji Ctalyst drajver ko što su ti dečki iznad rekli i tamo ima opcija sad po novom za HD4870 regulacija kontrole vrtnje ventilatora pa je povečaj po potrebi dok nedobiješ neku zadovoljavajuču temperaturu.Ako to nepomaže Flashaj Bios od grafe.

Brico
24-10-2008, 23:34
Jesi sve dobro spojio lol??ma zekam te, nego da podesi si vent speed na 100%,ako treba otvori i kuciste,smanji si temp na bilo koji nacin , pa probaj ...Ali svejedno odi na reklamaciju...

Karlo_from_Bjelovar
25-10-2008, 00:27
jao gluposti...

vecina hd4870 kartica radi i na 22% vent (defult) kako spada, a tada u loadu ide i do 100c, evo ja se igram na max 30% vent, kada je u loadu 80c i sve radi kako spada, a radilo bi i da je na 22% vent, samo sto ja ne cujem razliku izmedu 22% i 30% jer nikako da srezem ovaj molex na chieftecovom 12cm ventu...