PDA

Pogledaj cijelu verziju : SVEMIR



Jack v2.0
19-10-2008, 11:37
tema o svemiru...aktualnosti,novosti,tumačenja,teorije.. .

neznam da li tko prati emisiju Andromeda na radiju? približno na taj način neka funkcionira tema ukoliko već nije otvorena

Nodakim
19-10-2008, 11:48
tema ima napretak o svemiru...

Death By Sexy
19-10-2008, 12:39
svemir je tak jadan da nebi dao gol da je dotični prazan!!!

jedino da igra protiv Hrvatske tada bi sigurno dotične razbio.. s tri autogola olića modrića i Takođera, jer kao što znate nisu u formi..

biliću odlazi!!! u svemir .. on topic jelte

El Klinjo
19-10-2008, 15:15
Ovo ti nije trebalo.

Cthulhu
19-10-2008, 19:05
svemir je tak jadan da nebi dao gol da je dotični prazan!!!

jedino da igra protiv Hrvatske tada bi sigurno dotične razbio.. s tri autogola olića modrića i Takođera, jer kao što znate nisu u formi..

biliću odlazi!!! u svemir .. on topic jelte

http://www.imagesforme.com/out.php/i192187_fail20at20failing.jpg

Mirko L
20-10-2008, 18:47
dakle,jack,cjenim tvoje zanimanje za svemir,i ja se zaniman za njega,ali ova ti tema nije tribala jer ka šta možeš vidit u primjerima poviše,to će bit neka glupa tema temeljena na nečemu sasvim različitom od svemira

Ogg The Dogg
21-10-2008, 10:30
pa to ovisi o nama. :) ovdje bi stvarno moglo bit svega. al. eto da ne bude offtopic, koju vi teoriju nastanka svemira smatrate najtocnijom?

Anarion.Umarth
21-10-2008, 10:33
kozmičko jaje
definitivno

neox99buleseye
21-10-2008, 12:12
Pa..... ono velki prasak, a svemir vam je velka crna rupa u necijem supku!!!! Sada zakljucite sta je taj velki prasak!! XD

ZoSo
21-10-2008, 13:18
Meni je nepojmljivo to da prije Big Banga nije postojalo ni vrijeme... :(

Nodakim
21-10-2008, 13:18
Pa..... ono velki prasak, a svemir vam je velka crna rupa u necijem supku!!!! Sada zakljucite sta je taj velki prasak!! XD


Rupa u koju bi tebe poslao...
Prasak koji bi ti opalio...

neox99buleseye
21-10-2008, 14:36
Pa..... ono velki prasak, a svemir vam je velka crna rupa u necijem supku!!!! Sada zakljucite sta je taj velki prasak!! XD


Rupa u koju bi tebe poslao...
Prasak koji bi ti opalio...

Da, ako ides na svadju, necu odgovarati, jer si ocito izzivciran.... a onda bi bilo svega, sto ne zelim

nosferatu25
21-10-2008, 15:12
Meni je nepojmljivo to da prije Big Banga nije postojalo ni vrijeme... :(
ni meni. :(

Kostolomac
21-10-2008, 17:05
vrijeme je ljudska izmišljotina, ono ni ne postoji :P

Hellboy
21-10-2008, 19:15
dubokoumna rasprava kakvoj još nisam vidio ravnu... :thumbs1:

nosferatu25
21-10-2008, 21:54
hellboy, zar mora svaki post u ovakvim temama biti "dubokouman" i "filozofski"?

Mirko L
22-10-2008, 07:06
ne mora,a nemora bit ni vrhuunski glup, ka ovi postovi

Hellboy
22-10-2008, 09:32
hellboy, zar mora svaki post u ovakvim temama biti "dubokouman" i "filozofski"?
mora...svemir je tema koja zaslužuje dobru raspravu...ako je tema otvorena radi glupiranja onda treba ići među one hrčke/metiljavce/krpelje il vatever se zove podforum pun otpadnih tema...

Mirko L
22-10-2008, 09:35
drugim rejčima,citat mog posta...
dakle,ovo bi bila odlična rasprava da ima bar 10 ljudi na forumu kojih zanima svemir.
iman puno informacija o istom,ali kad je tema već ovakva...ako vas ne zanima,nemojte ić na temu i nemojte spamat,pustite nas znanstvenike da rečemo svoje....SCIENCE FTW

nosferatu25
22-10-2008, 12:17
hellboy, zar mora svaki post u ovakvim temama biti "dubokouman" i "filozofski"?
mora...svemir je tema koja zaslužuje dobru raspravu...ako je tema otvorena radi glupiranja onda treba ići među one hrčke/metiljavce/krpelje il vatever se zove podforum pun otpadnih tema...
a koliko su ljudi raspravljali o svemiru... na ovom forumu je bilo najmanje 10 tema...

mirko l, nemoj ti da se praviš mnogo pametan. šta je glupo? što me interesuje kako nije bilo vremena pre praska? umesto što pišeš kritike na račun drugih postova u ovoj temi idi u svoj profil, search posts i nađi bar pet tvojih postova koji su pametniji. a onda udostoji druge jednim kvalitetnim postom u ovoj temi. yeah, right.

Kostolomac
22-10-2008, 14:26
mirko l, nemoj ti da se praviš mnogo pametan. šta je glupo? što me interesuje kako nije bilo vremena pre praska? umesto što pišeš kritike na račun drugih postova u ovoj temi idi u svoj profil, search posts i nađi bar pet tvojih postova koji su pametniji. a onda udostoji druge jednim kvalitetnim postom u ovoj temi. yeah, right.
signed.
btw ja i mislim ono što sam napisao, iako sam stavio smajlić :P

Sonic_Moronic
22-10-2008, 18:30
hellboy, zar mora svaki post u ovakvim temama biti "dubokouman" i "filozofski"?

Ako nećemo imati "Bog je stvorio svemir" raspravu, da, mora biti prilično dubokouman.

Mirko L
22-10-2008, 18:34
hellboy, zar mora svaki post u ovakvim temama biti "dubokouman" i "filozofski"?
mora...svemir je tema koja zaslužuje dobru raspravu...ako je tema otvorena radi glupiranja onda treba ići među one hrčke/metiljavce/krpelje il vatever se zove podforum pun otpadnih tema...
a koliko su ljudi raspravljali o svemiru... na ovom forumu je bilo najmanje 10 tema...

mirko l, nemoj ti da se praviš mnogo pametan. šta je glupo? što me interesuje kako nije bilo vremena pre praska? umesto što pišeš kritike na račun drugih postova u ovoj temi idi u svoj profil, search posts i nađi bar pet tvojih postova koji su pametniji. a onda udostoji druge jednim kvalitetnim postom u ovoj temi. yeah, right.

zadnji dio mog zadnjeg posta je bia šala...ja ne smatran da ja pišen pametne postove...šta ja znan jesu li ili nisu top nemogu ja sudit.
nego,danas san nešto umišljen

LorlonWarrior
25-10-2008, 06:18
Da vrijeme nije postojalo prije svemira nitko ne zna jer se to temelji na teorijama i nagađanjima... Niko još zapravo nije ni dokazo da je Svemir zaista nasto od Big Banga...

FUXY
25-10-2008, 10:00
Svemir je Pi*ka :D

RayDX
25-10-2008, 11:42
Joj. *sigh*

LorlonWarrior
25-10-2008, 14:17
Joj. *sigh*

OK ajde povlačim se onda :(

RayDX
26-10-2008, 20:38
Joj. *sigh*

OK ajde povlačim se onda :(

Ne ti nego ovaj ispod tebe.

cham3leon
29-10-2008, 09:17
Vrijeme postoji, i to je dimenzija po kojoj se kreće naš 3D svemir, pa zato vrijeme prolazi (moje shvaćanje) ali ga ne možemo percipirati.

Što mislite o pretpostavci da materija definira svemir? To bi objasnilo neke stvari.

McPingvin_v2.0
29-10-2008, 09:59
ali ga ne možemo percipirati.
Ne znam za tebe, ali ja vrlo jasno percipiram vrijeme. Npr.: sad je skoro 10 sati ujutro :D

neox99buleseye
29-10-2008, 10:33
ali ga ne možemo percipirati.
Ne znam za tebe, ali ja vrlo jasno percipiram vrijeme. Npr.: sad je skoro 10 sati ujutro :D

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA :D :D :D :D :D :D :D

LorlonWarrior
29-10-2008, 11:28
ali ga ne možemo percipirati.
Ne znam za tebe, ali ja vrlo jasno percipiram vrijeme. Npr.: sad je skoro 10 sati ujutro :D

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA :D :D :D :D :D :D :D

De ajde, dobro da nisi napiso HAHAHA i stavio :D x 5
Đizs

Hellboy
29-10-2008, 11:35
Paris Hilton ide u orbitu...izjavila je - parafraziram:
Da, uskoro putujem u svemir... Ne kužim se baš u te svjetlosne godine i to pa se bojim da se neću vratiti za 10000 godina i vidjeti da su svi koje znam mrtvi...

tko je upuca dobije ćevape i pivu...

LorlonWarrior
29-10-2008, 11:40
tko je upuca dobije ćevape i pivu...

De ajde precijenio si je. Ko je ubije dobije žvaku

Sonic_Moronic
29-10-2008, 12:40
Paris Hilton ide u orbitu...izjavila je - parafraziram:
Da, uskoro putujem u svemir... Ne kužim se baš u te svjetlosne godine i to pa se bojim da se neću vratiti za 10000 godina i vidjeti da su svi koje znam mrtvi...

tko je upuca dobije ćevape i pivu...

“I’m very scared to do it. What if I don’t come back? With the whole light-years thing, what if I come back 10,000 years later, and everyone I know is dead? I’ll be like, ‘Great. Now I have to start all over.’”

:pray:

KAKO TAKVI LJUDI ZASLUŽUJU PUTOVATI U SVEMIR?!! Zbilja želim znati...

Kostolomac
29-10-2008, 17:17
Vrijeme postoji, i to je dimenzija po kojoj se kreće naš 3D svemir, pa zato vrijeme prolazi (moje shvaćanje) ali ga ne možemo percipirati.
ali razmisli malo, nema smisla da je vrijeme 4. dimenzija ili kako ga već zovu. po mom mišljenju to je samo izmišljeni faktor koji pomaže ljudima u orijentaciji.
a ionako je dosta teorija u fizici netočno, pogotovo one koje se bave velikim brzinama (npr brzina svjetlosti), vremenom, gravitacijom itd. jer što se tiče tih tema, njihove teorije nisu provjerene, već su samo pretpostavljene.


KAKO TAKVI LJUDI ZASLUŽUJU PUTOVATI U SVEMIR?!! Zbilja želim znati...
ima se para :cry:

Mirko L
29-10-2008, 21:04
mislin da se slažen sa ovo sa vremenon....
a paris je primjer vrhunske inteligencije...kod biljaka

LorlonWarrior
30-10-2008, 08:56
De postoji tema o Paris HIlton, pustite sad nju...

cham3leon
30-10-2008, 10:24
ali ga ne možemo percipirati.
Ne znam za tebe, ali ja vrlo jasno percipiram vrijeme. Npr.: sad je skoro 10 sati ujutro :D

Nisam ni sumnjao da ćeš plasirat takvu repliku...

McPingvin_v2.0
30-10-2008, 10:29
Pa, ozbiljno, kako misliš da ne možemo percipirati vrijeme? Misliš na to da je Svemir nastao prije n milijardi godina i da si je nama, kao ljudima, teško zamisliti to kada nam je životni vijek oko 70 godina? :)

Sonic_Moronic
30-10-2008, 21:03
Naše oko kasni par milisekunda pa ne možemo točno percipirati vrijeme!11!1

cham3leon
30-10-2008, 21:35
Pa, ozbiljno, kako misliš da ne možemo percipirati vrijeme? Misliš na to da je Svemir nastao prije n milijardi godina i da si je nama, kao ljudima, teško zamisliti to kada nam je životni vijek oko 70 godina? :)

Ma ne to jebote, nego ne možemo zamisliti vrijeme kao DIMENZIJU!

Luka
01-11-2008, 10:19
zašto ne? meni je to savršeno logično

:)

Hellboy
01-11-2008, 10:48
kak to misliš ne možemo? ja jasno vidim dimenziju vremena...roze je boje i nastanjena je klonovima Nevena Ciganovića...

Ogg The Dogg
02-11-2008, 20:06
vrijeme se ko i prostor može savijat. ak je prostor dimenzija zast i vrijeme ne bi moglo bit? :?

cham3leon
02-11-2008, 20:43
Ma j**o vas i topic i onaj ko ga je napravio, i oni specijalci koji na njemu postaju kvazipametne replike koje su tobože smiješne. Zabijte si i vrijeme i prostor u guzicu. Ja u ovoj raspravi više ne sudjelujem.

EDIT: Sry, Ogg the Dogg, na tebe se ovo ne odnosi.

LorlonWarrior
02-11-2008, 22:04
Ma j**o vas i topic i onaj ko ga je napravio, i oni specijalci koji na njemu postaju kvazipametne replike koje su tobože smiješne. Zabijte si i vrijeme i prostor u guzicu. Ja u ovoj raspravi više ne sudjelujem.

EDIT: Sry, Ogg the Dogg, na tebe se ovo ne odnosi.

Kužiš pa šta si onda posto koji k u ovaj topik... :nonono:

gothic45
02-10-2009, 18:08
Meni je nepojmljivo to da prije Big Banga nije postojalo ni vrijeme... :(

Ne mora nužno značiti, možda je postojao svemir prije ovoga i na kraju ciklusa skupio se u jednu tpčku iz koje je nastao novi svemir.

Mene zanima kako izgleda kraj svemira, on se širi ali opet ima barijeru a zanima me kakva je to barijera, ima li išta izvan toga?

D.E.M.O.
02-10-2009, 20:50
BOG je stvorio svemir.

TeraBajt
02-10-2009, 20:52
boga je stvorio dr. ante pavlović

Windwalker
02-10-2009, 22:42
Meni je nepojmljivo to da prije Big Banga nije postojalo ni vrijeme... :(

Ne mora nužno značiti, možda je postojao svemir prije ovoga i na kraju ciklusa skupio se u jednu tpčku iz koje je nastao novi svemir.

Mene zanima kako izgleda kraj svemira, on se širi ali opet ima barijeru a zanima me kakva je to barijera, ima li išta izvan toga?
Normalno da ima nešto izvan te barijere. Samo nije sastavljeno od materije slične ovoj u našem svemiru. Beskonačnost je nepobitna, i kao što je rekao, nepojmljivo je da prije Big Banga nije postojalo ništa.
Postojala je barem ta jedna, beskonačno gusta 'točka' materije u nekoj 'praznini'. Ali ta 'praznina' samo je jedna od naših percepcija, a svi znamo da je ljudska percepcija slaba.



BOG je stvorio svemir.
Right... a onda je svizac zamotao čokoladu u omot.

Chappi
02-10-2009, 22:48
Mene samo zanimaju neka pitanja u vezi teorije BB.Ako je postojala ta "točkica" koja je eksplodirala i beskrajno se širi,u kojem je ona prostoru onda bila ako je nama jedini poznat prostor svemir?Možda je postojalo više tih "točkica" koje su eksplodirale isto kao i ova te se i one beskrajno šire i jednoga dana možda dođe do sudara dva svemira...

Windwalker
02-10-2009, 22:52
Točno.
Možda je ovo što mi znamo kao svemir samo jedan mali atom u nekom višem svemiru kojeg nikako nemožemo pojmiti.

Mirko L
02-10-2009, 23:00
Lol, što vi raspravljate?

Može biti bilo što.
Mi to ne znamo tako da...

Wishmaster
02-10-2009, 23:02
Točno.
Možda je ovo što mi znamo kao svemir samo jedan mali atom u nekom višem svemiru kojeg nikako nemožemo pojmiti.
A opet, kaj je izvan tog 'višeg' svemira?

Chappi
02-10-2009, 23:04
Točno.
Možda je ovo što mi znamo kao svemir samo jedan mali atom u nekom višem svemiru kojeg nikako nemožemo pojmiti.
A opet, kaj je izvan tog 'višeg' svemira?
Dosta,previše mislimo dečki...Nije dobro :)

Wishmaster
02-10-2009, 23:06
Trebamo nekoga ko će podijeliti s nulom.
Dobrovoljci?

McPingvin_v2.0
02-10-2009, 23:18
Bude onaj iz 'Ercegov'ne, njemu to ide... Ne mogu reći da sam zapamtio nadimak, iskreno, ali pušio je školsku knjigu :)

Kostolomac
02-10-2009, 23:19
A ne'š moć podijelit s nulom, pa probaj preko L'Hospitalovog pravila ić... j/k :P

@McPingvin, ja sam napol 'Ercegovac :)

Luka
03-10-2009, 12:22
Mene samo zanimaju neka pitanja u vezi teorije BB.Ako je postojala ta "točkica" koja je eksplodirala i beskrajno se širi,u kojem je ona prostoru onda bila ako je nama jedini poznat prostor svemir?Možda je postojalo više tih "točkica" koje su eksplodirale isto kao i ova te se i one beskrajno šire i jednoga dana možda dođe do sudara dva svemira...

Ustvari, nije eksplodirala točka, nego je "eksplodirao" prostor koji je bio malen. Zbog stanja u kojem se pronašlo Higgsovo polje gravitacija je počela djelovati suprotno, pa se svemir počeo rastezati - drugim riječima, "eksplozija" se nije dogodila u jednoj točki nego u cijelom svemiru - samo što je tada svemir bio manji.

croat1gamer
03-10-2009, 12:37
Mogao si jednostavno reci da je svemir tada bio velicine tocke.

Vidi se da su neki zaboravili da su to hipoteze, tako da je sve u teoriji.


@ Pingvin- Nije da sam hercegovac, ali probacu: 0/0=0

Nodakim
03-10-2009, 13:16
Mene samo zanimaju neka pitanja u vezi teorije BB.Ako je postojala ta "točkica" koja je eksplodirala i beskrajno se širi,u kojem je ona prostoru onda bila ako je nama jedini poznat prostor svemir?Možda je postojalo više tih "točkica" koje su eksplodirale isto kao i ova te se i one beskrajno šire i jednoga dana možda dođe do sudara dva svemira...

Ustvari, nije eksplodirala točka, nego je "eksplodirao" prostor koji je bio malen. Zbog stanja u kojem se pronašlo Higgsovo polje gravitacija je počela djelovati suprotno, pa se svemir počeo rastezati - drugim riječima, "eksplozija" se nije dogodila u jednoj točki nego u cijelom svemiru - samo što je tada svemir bio manji.


Kako nešto može goriti ako nema kisika? :P
Zapravo koliko sam shvatio da povećanjem temperature se poveća ta točka širiti.

McPingvin_v2.0
03-10-2009, 13:31
Eksplozija =/= gorenje.

Nodakim
03-10-2009, 13:38
Da znam,ali to nije bila eksplozija na početku jer se ništa nije "rastavilo",samo se širilo.

croat1gamer
03-10-2009, 13:47
Eksplozija =/= gorenje.
A sta je sa mojom diobom sa nulom?

Luka
03-10-2009, 14:04
Mogao si jednostavno reci da je svemir tada bio velicine tocke.

Vidi se da su neki zaboravili da su to hipoteze, tako da je sve u teoriji.


Veličine točke? Matematičke točke?

@Nodakim, upravo to, nije to "eksplozija", samo je gravitacija obrnula svoj utjecaj (čestice su se ponašale kao kad bi recimo stavio puno elektrona na hrpu, svaki bi pokušao otići što dalje od ostalih)

Chappi
03-10-2009, 14:08
Šta ako se jednoga dana to počne skupljat nazad a ne sirit?Dali je to moguce?

McPingvin_v2.0
03-10-2009, 14:10
Eksplozija =/= gorenje.
A sta je sa mojom diobom sa nulom?
Šuti :)

@Chappi - Naravno da je. Što će se desiti? Pa, zamisli da je na tržnici velika gužva... A oko tebe su užarene pećnice :>

D.E.M.O.
03-10-2009, 15:28
/start random crap/
prostor koji sada nazivamo svemir sastojao se od antimaterije, kroz koju se iz nepoznatog razloga razvio signal misli koji se materijalizirao i stvorio eksploziju koja se konstantno širi u svemiru antimaterije

dakle, naš svemir bi po tome trebao bitri okružen antimaterijom koja se konstantno gubi, dok se materija širi
/end/

cham3leon
04-10-2009, 19:32
Mogao si jednostavno reci da je svemir tada bio velicine tocke.

Vidi se da su neki zaboravili da su to hipoteze, tako da je sve u teoriji.


Veličine točke? Matematičke točke?



E, upravo to mi je zanimljivo - smatra li struka (sad, doduše ipak nevezano za BB) da je singularitet crnih rupa matematička točka, dakle, da nema dimenzije? Jer meni osobno bi bilo nezamislivo da se bilo koja količina materije može sabiti na prostor veličine nula. To bi onda značilo i beskonačnu gravitaciju, zar ne?

Luka
05-10-2009, 16:04
Da, valjda. Iako mi nije baš to jasno, ako ima beskonačnu gravitaciju, kakva onda sila djeluje na okolinu da se baš sve ne uruši u singularitet? :S

croat1gamer
05-10-2009, 16:11
Antigravitacija?

Luka
05-10-2009, 16:25
Možda ^... možda je Higgsovo polje u problemima kad se nađe u crnoj rupi kao u big bangu, pa se ista stvar dogodi.

cham3leon
05-10-2009, 19:20
Da, valjda. Iako mi nije baš to jasno, ako ima beskonačnu gravitaciju, kakva onda sila djeluje na okolinu da se baš sve ne uruši u singularitet? :S

Zato baš mislim da singularitet ne može biti matematički precizno definirana "točka", već iznimno sabijena materija koja ima vrlo male, ali ne i nepostojeće dimenzije.

Jer zamisli samo pojam beskonačne gravitacije - sila koja uvlači prema singularitetu beskonačnom jačinom i samim time neovisno o udaljenosti. Instant gutanje cijelog svemira...

gothic45
05-10-2009, 21:27
Šta ako se jednoga dana to počne skupljat nazad a ne sirit?Dali je to moguce?

Moguće je, po znanstvenicima postoje dvije teze:

1.Da će se Svemir širiti dok ne ponestane energije, što se više svemir širi temperatura će postajati sve manja dok ne dostigne -173 tj. najmanju moguću temperaturu u kojoj nema nikakvih fizičkih ni kemijskih akcija.

2.Da će se Svemir širiti dok ne dođe do vrhunca a zatim će se početi sažimati dok se opet ne zgusne u jednu točku.

Kostolomac
05-10-2009, 23:19
Misliš -273°C ili sam u krivu? :)

cham3leon
06-10-2009, 07:13
Reci 0 K i dobro.

zerica
07-10-2009, 19:33
Apsolutna nula.