PDA

Pogledaj cijelu verziju : Je potrebna pasta ili ne na proc-u?



BeHolder
11-10-2008, 08:50
Evo ovako zadnjih tjedan dana komp mi kad igram wow zablokira i ako cekam 2 minute mi baci BSOFD(Blue screen of death) i tako se ja malo raspitavam sta bi to moglo biti instaliram prog motherboard monitor i gledam ono temp case 30°C a processora 88°C!!!!
Otvorim ja komp ono krcat prasine odnesem grafu, napajanje, proc do garaze i propushem ih sa kompresorom, spojim sve natrag.Pastu vec nisam stavljo 6 godina tako da se pusušila.
Pitanje:Je moguce da radi toga je tako velika temperatura(i nemam vent koji mi izbacuje zrak van iz casa-a mislim da je nepotreban [valjda :) ]Ste imam proc pentium 4)?

zoky
11-10-2008, 09:33
Pa moguće je! Po meni je potreban barem jedan vent koji izbacuje topli(vrući) zrak van ;)
Lijepo ti izvadi svaki cooler koji se ti nalazi u kučištu i svaki ventilator, te ih još jedanput sve dobro ispuši, a i stavi novu pastu na proc i grafu, i niže temperature su zajamčene! :D

Blacky_123
11-10-2008, 19:38
Pasta bi se trebala mijenjat svake godine, a svaki tjedan bi trebo propuhivat komp od prasine
Nazalost nitko to ne radi, a problemi su prevelike temp i rusenje igara i winsa

blood4me
11-10-2008, 20:05
Znam da je offtopic... Ali Blacky kad ce recenzije tvoje opet?

Bartuc
11-10-2008, 22:20
@BeHolder, pasta na procesoru ti nije bitna nego je esencijalna. Pasta se NE smije zakoriti i pasta se NE smije debelo nanositi. Pasta se mora nanjeti u što tanjem sloju pošto pasta ima samo 1 ulogu, a to je da ispuni mikro pukotine na površini coolera/procesora te da se te dvije komponente sjedine u kompaktnu cjelinu.

Znači da nemaš pastu na procesoru, imao bi mikro pukotine na cooleru i na procesoru te se na području tih pukotina cooler i procesor ne dodiruju te se na tim mjestima razvija ogromna temperatura. Drugim riječima, pasta je obavezna te kako je Blacky rekao, morala bi se mijenjati barem jednom na godinu dana pošto se vremenom svojstva paste degradiraju i pasta postaje nekvalitetna te slabije vodi toplinu procesora na bazu coolera.

josip_kraš
12-10-2008, 09:28
Pasta bi se trebala mijenjat svake godine, a svaki tjedan bi trebo propuhivat komp od prasine
Nazalost nitko to ne radi, a problemi su prevelike temp i rusenje igara i winsa

svaki tjedan propuhivat komp od prašine?
nije li to malo prečesto, nemože se toliko prašine skupit za tjedan dana da bi zahtjevalo čišćenje.

ja imam everest OSD koji mi u kutu ekrana pokazuje temperature harda, proca, ploče i grafe kao i zauzeće proca i memorije.
sad koliko je to pouzdano to je upitno...

enivej ja ga svako pola godine očistim od prašine ali baš temeljito, a pastu mijenjam svako godinu dana.

Bartuc
12-10-2008, 09:33
Ne treba ga jednom tjedno čistiti. Nakon mjesec dana ti se nakupi tek mali sloj prašine koji nije štetan ali ga nije loše očistiti, ali dovoljno je jednom u 2 mjeseca propuhati sve komponente...

BeHolder
12-10-2008, 09:43
Ok hvala ljudi pasta mi je zakorena i treba ju stavit ponovo.A komponente sam propuhao jucer tako da to necu radit opet^^.Jos 2 pitanja: :) S cime da tu ostružem tu pastu?
Je svejedno koju pastu kupujem?

zoky
12-10-2008, 09:53
Staviš malo alkohola i obrišeš sa nekom krpicom! Trebalo bi ići...

Bartuc
12-10-2008, 09:59
Obriši sa vatom za čišćenje lica, krpice su pre grube za čišćenje takve površine. Znači stavi malo alkohola na vatu te skini svu pastu sa coolera i sa procesora, zatim ako imaš stariji procesor tipa Barton ili sl., stavi alkohola na štapić za čistiti uha te očisti sve što vaticom nisi mogao očistiti. Nakon toga osuši sa drugom vaticom sve kako spada ili iskoristi za tu primjenu mekanu gumicu za brisanje olovke tako da se sve dobro posuši. Kada je sve suho, stavljaš novi sloj paste na procesor, taj sloj paste je tanji od lista papira. Nakon toga stavljaš cooler na procesor...


Pastu si kupi ili "ArcticCooling Silver 5" ili "ArcticCooling Ceramique". Ja koristim Silver 5 čitav život (skoro) :D

Blacky_123
12-10-2008, 11:06
Znam da je offtopic... Ali Blacky kad ce recenzije tvoje opet?

Joooj, fakat nemam vremena, uvijek me nesto sprijeci :(
Iz dana u dan gledam slobodan dan :D

BeHolder
12-10-2008, 13:15
Szatim ako imaš stariji procesor tipa Barton ili sl.
Napiso sam ti gore koji proc imam.... :)

vex
12-10-2008, 13:30
Pastu si kupi ili "ArcticCooling Silver 5" ili "ArcticCooling Ceramique". Ja koristim Silver 5 čitav život (skoro) :D


Čuo sam da su silver pate bolje ali da mogu provoditi struju , što može biti loše (?)
Nisam siguran , to sam negdje pročitao..

Ja opet na svim komponentama imam ceramique , čak i na chipsetu.
Proc u idle sa AC freezerom na 20c u sobi stoji na 28c :D

BeHolder
20-10-2008, 14:12
Kupio si ja pastu jos sam klokal ga malo lijepo radi na 38°C xD
Ali javio mi se novi prob pogledajte XD

KI KI
20-10-2008, 16:46
znaci pasta je i vise nego obavezna i svake godine bi se trebala mjenjati! a kaj bi ja onda trebao reci koji 4 i pol godina nisam mjenjao pastu :D

Blacky_123
20-10-2008, 18:36
A cuj, pregrijavanje i ostala sranja
Ako mislis svoj proc overclockat onda ti nije problem dat u godini 15kn za pastu
Evo dns smo kod frenda slagali njegov proc, on nije mijenjo pastu 5-6godina
I sto se dogodilo? Dogodilo mu se to da mu nije uopce htijelo uc u windowse jer se tako pregrijavalo da je katastrofa, brijem da je najvisa temperatura bila cca 80-85C