PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koja je razlika izmedju 1 jezgrenog i 2 jezgrenog procesora



Saminho
10-10-2008, 15:22
Frend i ja danas smo raspravljali koja je razlika zašto je dual odnosno quad core bolji od jedno-jezgrenog, pa ako netko može pojasnit. P.S. znam da je noob pitanje

flander
10-10-2008, 15:29
Frend i ja danas smo raspravljali koja je razlika zašto je dual odnosno quad core bolji od jedno-jezgrenog, pa ako netko može pojasnit. P.S. znam da je noob pitanje



više jezgri,veća ućinkovitost
brža obrada podataka, bolje igranje igri :D brže ućitavanje itd...sve što može jednojezgreni to može i 4-jezgreni i 2-jezgreni ali puno brže i efikasnije

sad koji se procesori više griju,koji su jeftiniji to ovisi od modela do modela

kvakomekiki
10-10-2008, 18:38
Eo da ja malo detaljnije.Svaki proc ima frakvenciju (brzinu), ali kod vise jezgrenog te se frekvencija mnozi sa brzinom, pa npr. jedan jednojezgreni ima 3GHz brzinu, dvojezgreni 2.5GHz a cetverojezgreni 2.4Ghz i onda mnozis s brojem jezgara sto znaci da dvojezgreni ima ukupnu frekvenciju 5GHz a cetverojezgreni 9.6 Ghz ali naravno svaki proc ima razlicitu frekvenciju. a bolji su zato jer npr lakse i jeftinije je da bi se doslo do 9Ghz napravit dvije jezgre od 3Ghz nego jednu 9Ghz.

Sphinx
10-10-2008, 18:44
Eo da ja malo detaljnije.Svaki proc ima frakvenciju (brzinu), ali kod vise jezgrenog te se frekvencija mnozi sa brzinom, pa npr. jedan jednojezgreni ima 3GHz brzinu, dvojezgreni 2.5GHz a cetverojezgreni 2.4Ghz i onda mnozis s brojem jezgara sto znaci da dvojezgreni ima ukupnu frekvenciju 5GHz a cetverojezgreni 9.6 Ghz ali naravno svaki proc ima razlicitu frekvenciju. a bolji su zato jer npr lakse i jeftinije je da bi se doslo do 9Ghz napravit dvije jezgre od 3Ghz nego jednu 9Ghz.
nisi dobro objasnio. cetverojezgreni 2,4 proc nece postizati brzinu od 9,6, nego ce moci vise aplikacija u isto vrijeme pokretati pod tom brzinom. Npr ako igra trazi 3,0 proc (bubam brojke) ovaj proc nece moci spojiti jezgre i tako to odraditi. Ispravite me ako grijesim

bezimeni
10-10-2008, 18:46
joooj..ovdje se množe samo gluposti a ne frekvencije :thumbs1: .

kvakomekiki
10-10-2008, 18:48
onda bi npr u crysisu jedan dvojezgreni proc od 3 Ghz treba bit bolji od cetverojezgrenog sa 2.5Ghz onda cemu opce sluzi vise jezgri u gamingu.

Bartuc
10-10-2008, 18:49
Dečki, tema "ajmo se malo smijat..HARDWERSKE BEDASTOĆE" je nešto niže u ovom podforumu :D

Sphinx
10-10-2008, 18:54
onda bi npr u crysisu jedan dvojezgreni proc od 3 Ghz treba bit bolji od cetverojezgrenog sa 2.5Ghz onda cemu opce sluzi vise jezgri u gamingu.

pa da. Te jezgre su bolje samo u multitaskingu, npr. kad trebas imati vise aplikacija ukljucenih u isto vrijeme, npr. photoshop i slicne

flander
10-10-2008, 18:58
joooj..ovdje se množe samo gluposti a ne frekvencije :thumbs1: .

bezimeni
10-10-2008, 19:00
Više jezgri je bolje u svemu..samo je pitanje koji program ili igra to zna iskoristiti kako spada.Bliska budućnost je definitivno u 8-jezgrenim procesorima .

Bartuc
10-10-2008, 19:13
Znači koja je razlika između jednojezgrenog i višejezgrenog procesora... Osim što imaju različit broj jezgri naravno :D


Jedan od razloga zašto su ljudi osmislili višejezgrene procesore je taj kako bi ljudima pružili opciju multithreadinga ilitiga obavljanja više poslova od jednom (multitasking). Time se postiže daleko niže zauzeće procesora kod obavljanja više radnji odjednom, a samim time i veći odaziv računala. Znači vi imate opciju da jednoj jezgri dodijelite da recimo ripa DVD film, na drugoj jezgri se možete igrati itd., sa minimalnim impactom na performanse.

Koliko je bolji višejezgreni procesor ovisi o softwareu koji se vrti na tom procesoru. Ako je software strogo dizajniran za jednu jezgru, odnosno nije kompatibilan sa multithreadingom, tada će jednojezgreni brži procesor biti bolji od višejezgrenog sporijeg procesora. Ali sve nove aplikacije i igre podržavaju multithreading te se takve aplikacije paralelno raspodjele po jezgrama procesora koji ih paralelno obrađuje i to svaki procesor sa svojom deklariranom brzinom. Koliko brzine će procesor koristiti, opet ovisi o tome koliko je aplikacija intenzivna i koliko je dobro optimizirana za multithreading opciju.

Zašto je još višejezgraš bolji? Realno, gotovo je nemoguće napraviti jednojezgreni procesor od 8GHz, dok u drugu ruku imaš četiri jezgre od po 2GHz svaka. Opet, zahvaljujući multithreading opciji, aplikacija se raspodjeli po jezgrama te se svaki segment računa u komadima od po 2GHz i to paralelno tako da ukoliko je aplikacija dobro optimizirana dobiješ gotovo istu brzinu na 4x2GHz procesoru kakvu bio dobio na 1x8GHz, ali boljka je u tome što je 4x2GHz procesor vrlo lako izvediv za razliku od jednog 1x8GHz. Da bi imao procesor od 1x8GHz, morao bi imati matičnu koja goni bar 800MHz FSB te bi voltaža na taj CPU bila opako visoka, a takvi clockovi se hlade tekučim dušikom i sl. pizdarijama... A da i ne pričam o memorijama koje bi morale raditi po defaultu na 1600MHz, dakle niti najbolji DD2 ne dolazi u obzir. Dok 4x2GHz procesor radi na (bubam) 200MHz FSB-u (multi je 10) i treba mu mizerna voltaža te se takav procesor minimalno grije, a memorija ostaje u nativnim frekvencijama bez ikakvih problema.



Znači -> Fleksibilnost, cijena, performanse, razvojni proces... sve je na strani višejezgrenih procesora te svatko tko tvrdi da je bolje imati 1 jezgru je noob :P

10-10-2008, 19:21
Eo da ja malo detaljnije.Svaki proc ima frakvenciju (brzinu), ali kod vise jezgrenog te se frekvencija mnozi sa brzinom, pa npr. jedan jednojezgreni ima 3GHz brzinu, dvojezgreni 2.5GHz a cetverojezgreni 2.4Ghz i onda mnozis s brojem jezgara sto znaci da dvojezgreni ima ukupnu frekvenciju 5GHz a cetverojezgreni 9.6 Ghz ali naravno svaki proc ima razlicitu frekvenciju. a bolji su zato jer npr lakse i jeftinije je da bi se doslo do 9Ghz napravit dvije jezgre od 3Ghz nego jednu 9Ghz.

Nemoj siriti dezinformacije ... kako bi se reklo.:P

Broj jezgri se nikako ne moze mnoziti sa frekvencijom da bi se dobila neka ukupna frekvencija.

Uostalom, tvojom logikom, kako je dvije jezgre na 3 GHz ukupnih 9 GHz ?

Lord Jambrek
11-10-2008, 07:37
Marijanović je imao jedan dobar post o dual core procovima :D

viewtopic.php?p=744342#p744342 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=744342#p744342)

thonchek
19-10-2008, 17:42
jel bi mi neko mogo reći dali se bolje isplati uzet q6600 ili neki dvojezgreni s velikim taktovima?(frend kupuje komp)

Bartuc
19-10-2008, 17:48
Trenutno bi igre bolje radile na bržem dvojezgrenom, ali Bezimeni ima tvrde i dobre argumente da je puno bolje isprsiti se i kupiti 4 jezgraša odnosno q6600.

Tako da, neka kupi q6600 :thumbs2:

thonchek
19-10-2008, 17:50
a jel bi q6600 iskoristio više od 75% ati hd4870?

Bartuc
19-10-2008, 17:55
Ovisi o igri. Kako igre uglavnom više/manje solidno iskorištavaju dvije jezgre, onda bi ga trebao OC-ati da dođe u rang nekog dvojezgrenog procesora. Pošto dosta igri ne zna baratati kako spada sa 4 jezgre. Ali u primpicu da, dovoljno je jak da ne koči niti jednu grafu. Jedino kažem, taj procesor je milina za OC-ati i kada se OC-a postaje prava zvjerka.

thonchek
19-10-2008, 18:04
pa onda ću mu reći da ste mu preporučili 4jezgre, a i stim će duže vremena biti miran,ćuo sam da će far cry 2 koristit 4 jezgre proca,jel to istina ili ne?

Bartuc
19-10-2008, 18:29
Vrlo vjerojatno je. Bilo bi žalosno da ne koristi 4 jezgre kada su 4-jezgraši već jako jako dugo na tržištu.

bezimeni
19-10-2008, 19:10
Ne da se solidno koriste dvije jezgre nego je nemoguće normalno igranje novih igri na jednojezgrenom procesoru .

thonchek
19-10-2008, 19:22
a jel će se moći onda far cry 2 igrati na mom 2-jezgrenom procu?

bezimeni
19-10-2008, 19:24
Nemaš frke i to na high detaljima.

usporedba procesora (http://www.pcgameshardware.com/aid,663817/Reviews/Far_Cry_2_GPU_and_CPU_benchmarks/?page=2)


You don't need a high-end PC to run Far Cry 2 at playable framerates - even the "Ultra High” Settings are far from the brutal system requirements Crysis imposes. Even with a Core 2 Duo E6600 or an Athlon 64 X2 6000+ and a Geforce 9800 GT/8800 GT or a Radeon HD 4850 you can play the highest settings.

thonchek
19-10-2008, 19:36
trebo bi si trebo dodat još 2gb rama i komp mi je mrcina onda

NITROS
19-10-2008, 20:46
Eo da ja malo detaljnije.Svaki proc ima frakvenciju (brzinu), ali kod vise jezgrenog te se frekvencija mnozi sa brzinom, pa npr. jedan jednojezgreni ima 3GHz brzinu, dvojezgreni 2.5GHz a cetverojezgreni 2.4Ghz i onda mnozis s brojem jezgara sto znaci da dvojezgreni ima ukupnu frekvenciju 5GHz a cetverojezgreni 9.6 Ghz ali naravno svaki proc ima razlicitu frekvenciju. a bolji su zato jer npr lakse i jeftinije je da bi se doslo do 9Ghz napravit dvije jezgre od 3Ghz nego jednu 9Ghz.


HAHAHHAHAHHAHHAHHAHAHHAAHAA

:rotfl: :pray: :rotfl: :pray:

:D

daj stvarno nemogu vjerovati :))))))))))))))))))))))))

Deadwalker
19-10-2008, 22:57
trebo bi si trebo dodat još 2gb rama i komp mi je mrcina onda

ako nemas 64-bitni operativni sustav onda ti je to bacanje novaca u vjetar. Dakle, sa 64 bitnim sustavom dobivas puno bolju iskoristenost procesora i rama jer sa 64-bitnim windowsima procesor ima na raspolaganju daleko vece adresno polje sto u prijevodu znaci da može adresirati tj stvarno i iskoristiti vece kolicine radne memorije odnosno 3,4 i vise giga...

bezimeni
20-10-2008, 05:19
Samo ako koristiš 64 bitne aplikacije na takvom 64 bitnom sustavu :wink: .Što se 64 bitnih igara tiče znam za sada samo za jednu ,Far Cry ako se ne varam i ne izvodi se ništa bolje kao 64 bitna tek nešto ljepše izgleda.
4 gige rama mu pomaže i na 32 bitnom sustavu.Znam da može iskoristiti do 3.2 gb ali sa 4 gb ne gubi dvokanalni pristup.2 gb je premalo na 32 bitnoj Visti.

thonchek
20-10-2008, 09:33
ma imam još stari xp 32 bitni, ali ću se uskoro prebaciti na vistu, a i čuo sam da ubrzo izlazi windows 7

Karlo_from_Bjelovar
20-10-2008, 09:44
bartuc je presao sa 2x1GB kingmax na 3x1GB kingmax [na XP OSu je]Si veli da se osjeti ta dodatna jedna giga, i to znacajno... :wink:

thonchek
20-10-2008, 09:47
a npr da ja imam 4 gb na xp pisalo bi mi 3,25 gb i dali bih imao iste performanse ko onaj koji ima 4 gb ali na visti i piše mu 4gb?

Karlo_from_Bjelovar
20-10-2008, 10:15
vidi... tebi ce XP koristit max ~3.25GB, [primjer ako imas 4 gige]Sali ce ti dual channel i dalje radit, tako da ti ne gubis nista znacajno... takoder, 32 bitna vista je sa SP1 dobila podrsku da vidi 4 gige, ali ih ne koristi, vec kao i svaki 32 bitni OS, njezin max za koristit rame je ~3.25GB...

kapiš?

Deadwalker
20-10-2008, 11:10
Samo ako koristiš 64 bitne aplikacije na takvom 64 bitnom sustavu :wink: .Što se 64 bitnih igara tiče znam za sada samo za jednu ,Far Cry ako se ne varam i ne izvodi se ništa bolje kao 64 bitna tek nešto ljepše izgleda.
4 gige rama mu pomaže i na 32 bitnom sustavu.Znam da može iskoristiti do 3.2 gb ali sa 4 gb ne gubi dvokanalni pristup.2 gb je premalo na 32 bitnoj Visti.

I Crysis je 64 bitni, isprobao i malo sam dobio na perfomansama

thonchek
20-10-2008, 20:28
da, a koliko prepoznaje 64 bitna vista?