PDA

Pogledaj cijelu verziju : windows xp



pskoda
06-10-2008, 17:47
imam jedan problem,windows mi je stekao pa sam instalirao novi ali ovaj stari nisam izbrisao jer sam zelio ostaviti programe. i sada u program files imam sve programe ali ih ne mogu pokrenuti i nema ih u add/remove programs.kako da ja napravim da ti programi opet funkcioniraju.

Karlo_from_Bjelovar
06-10-2008, 17:51
haha... cekaj malo...

ti si nove windowze stavio na istu particiju (ili disk "po naski"), a prije toga nisi formatirao?

pskoda
06-10-2008, 17:57
da nisam formatirao, a repair opcije nije bilo jer ovo nisu bili isti winsi kao i prije neg neki vista style.sad u c/u imam windows i windows.0. samo me zanima mogu li se
ti programi nekako osposobiti.

pskoda
06-10-2008, 18:05
mislio sam prebaciti registry-je programa ali ne znam di se oni nalaze u sistemu.

C
06-10-2008, 18:47
Malo prije smo rekli, za sličan problem.

Kao prvo, kada se neki program instalirava, ne instalirava se samo u Program Files, nego i u Windows folder, točnije i u system32, ali i u registry, i kada se to sve skupi, dobije se ispravan program. Ako taj program, koji je u Program Files-u zahtjeva neke svoje fileove iz system32,a ti ih nemaš, neće raditi više. Registry ti je velik svega 25 MB-a, nije velik, ali u sebi ima samo tzv. ključeve, a jedan od tih ključeva je znak da si ti instalirao neki program, i tamo ti zapisuje koji program i sve neke informacije o njemu, skupa sa add/remove opcijama i sl. Ako si stavio novi Windows preko starog, znaj da su se fileovi potrebni tim programima obrisali, preradili, ili pak nestali. Te programe možeš oživjeti tako da ih na novo instaliraš ili pošto ih već imaš, odeš u installaciji tih programa na repair, i popravi ti taj program tako da mu doda fileove koji mu nedostaju za ispravan rad.
Dakle, reinstall tih programa će ih oživjeti. Danas je puno takvih programa, koji 80% fileova zapisuju u system32, a 20% od toga su pokretači, skinovi i sl., koje zapisuje u Program Files. Recimo, neki njubovi misle, da ako kopiraju neki program iz Program Filesa na CD/DVD ga snime ili prebace na USB i sl., da su ga sačuvali i da će raditi na drugim Windows-ima i sl. No, tako je samo sa onim malim i "blesavim", tj. jednostavnim programčićima, ili pak s igrama.
Ima i par programčića koji zahtjevaju 100 MB-a, i kada ga instaliraš u Program Files-u ima doslovno 3 MB-a, tj. svih onih 100 MB-a je instalirao u system32, i par KB-a u registry.
Isto tako, ti programi su ovisni i o run time bibliotekama. Ako recimo neki program zahtjeva VB6, a novi Windows ga nema, on ti neće raditi sve dok ne instaliraš VB6 run time biblioteke koje koristi taj program, tako da trebaš gledati i koje ti error-e baca van kada se neće pokrenuti.