PDA

Pogledaj cijelu verziju : Particioniranje pomocu Disk managmenta



Tsumetai Ryujin
01-10-2008, 17:08
Imam problem kad ocu resizat particije, nemam uopce opcija za extend, shrink i delete volume.
[attachment=0:2g5zkweg]untitled.jpg[/attachment:2g5zkweg]
Korisnik je "computer administrator". Ima netko neke ideje zasto nema tih opcija?

C
02-10-2008, 14:48
Ja stalno radim s Disk Managmentom. :D

Dakle, ovako....
To je od Windows-a Disk Manager i ne očekulj od njega opcije kao što ih ima Partition Manager program. Od Windowsa je vrlo skroman, no kada radiš sa njima, moraš sa particije koju planiraš "preuređivati" izbrisati "pagefile.sys", a to ti je drugim riječima "PF", točnije "Page File". Taj PF će te blokirati u bilo kakvim akcijama vezane za particiju. Kada ga obrišeš, moraš resetirati PC, kako bi ga sâm Windows obrisao, pa onda možeš editirati tu particiju.

No, znaj, DM od Windows-a nema puno opcija, pa zato za DM možeš najbolje napraviti preko DOS-a ili CMD-a, jer imaš puno više opcija, nego u samom sučelju DM programa. No, ako si jako zahtjevan, pa ti rezanje, grupiranje, spajanje, snimanje i slični edit-ovi, ne zadovoljavaju, uzmeš neki program koji je baš namjenjen tomu. Npr. Partition Manager.

Tsumetai Ryujin
02-10-2008, 21:10
Ma ja trebam samo smanjiti E: particiju i povecati C: particiju...

A ovaj "pagefile.sys", se moze neke sjebat ak se on zbrise i di se on nalazi, on je skriven pretpostavljam?

C
03-10-2008, 09:13
Pomoću DM-a nećeš to moći napraviti.
PageFile ti je na svakoj particiji, ovisno dali si ga napravio, i koliko velikog si ga napravio. Ja sam napravio 4 GB-a na svakoj particiji, i to ti automatski tereti diskovni prostor, točnije particiju na kojoj si ga sebi napravio. Praćenje sveukupnog PF-a možeš pratiti u Task Manageru gdje i CPU Usage pratiš, i odmah ispod CPU Usage-a ti je PF Usage, a možeš ga editirati/podešavati kroz desni klik na Computer, i tamo u karticama nađeš Advanced, i pod Performance klikneš na Settings. Zatim na dnu desno imaš opciju Change. Klikneš na nju i požeš podešavati za svaku particiju dali da ima PF, koliki da bude u nekim granicama [npr. od 3 GB-a do 4 GB-a (particija se tereti diskovnim zauzećem plus tih 4 GB-a)], možeš podesiti da ti neka particija uopće nema PF, tj. nema pagefile.sys, što ti je potrebno da bi editirao particije.
pagefile.sys ti je, ako ga imaš npr. na C particiji, onda se on nalazi u C:\pagefile.sys, skriven je, zaštićen i sl., pa ga je teže vidjeti i otvarati, ili bilo šta s njime raditi.

Razlog zašto moraš prije editiranja nekih particija isključiti PF (neki programi to ne zahtjevaju), je to što recimo imaš npr. dvije particije od po 40 GB-a, i možeš imati max. 4 GB-a PF-a na svakoj toj particiji. I ako recimo imaš na obje particije 4 GB PF-a, i ako recimo editiraš da ti jedna particija ima 40+20 GB-a, a druga 40-20 GB-a, tako da dobiješ particije od 60 GB-a i 20 GB-a, ostaje stvar PF-a, jer se PF ne može podjeliti, jer je na max., a i općenito se ne može djeliti, i za neke particije u nekim GB-ima ne može ti ostati 4 GB-a PF-a. Tako da dolazi do par grešaka pri editiranju, a da ti PF radi. Inače, PF ti ne može ništa zeznuti. On ti je u biti, kako ja volim reći, HDD-RAM ( :D ), ili ti ga RAM na HDD-u koji radi kao i obični RAM, samo puno sporije, ali se isto čisti, piše u njega, čita iz njega, i sl. te neke aplikacije (poput Juiced igre) zahtjevaju uključen PF iznad određenih MB-a, inače ako je ugašen dobitati ćeš poruku pri pokretanju te aplikacije samo "Virtual Memory is Disable." i poruke slične tomu, na nekima će ti reći da uključiš PF kako bi pokrenuo, te ti neće pokrenuti te neke aplikacije koje baš zahtjevaju PF.

Tsumetai Ryujin
03-10-2008, 15:04
Pomoću DM-a nećeš to moći napraviti.
Sto mi onda preporucujes? (al kak sam ja to mogao raditi na svom kompu bez pol beda)

Lord Jambrek
03-10-2008, 15:04
Na XP-u se očito to preko DM-a ne može napravit, ali u Visti se može normalno, pred par mjeseci sam to radio.

C
03-10-2008, 15:18
Pomoću DM-a nećeš to moći napraviti.
Sto mi onda preporucujes? (al kak sam ja to mogao raditi na svom kompu bez pol beda)
Nisam ti ja preporučio DM. :?
Najbolje ti je za te stvari koristiti neki program koji je za to namjenjen. DM od Windows-a je samo jedan mali programčić s kojim praktički možeš samo mjenjati oznaku particije, npr. sa D: u X: i sl.

Burek_fr0m_SPACE
03-10-2008, 15:21
Ja svoje particioniranje uvijek radim sa nekog Live CD Linuxa - manje-više svaki ima neki alat za particioniranje. Ubuntuov GNOME Partition Manager sam više puta uspješno koristio za brisanje, kreiranje i resizeovanje particija, tako da ima moju preporuku.

Tsumetai Ryujin
03-10-2008, 16:08
@C
Tis mene krivo shvatil, nisam ja niti reko da si ti meni preporucio DM, ja sam sam pital koji program mi preporucujes za taj posao?

C
03-10-2008, 16:11
Ahaaa.
Pa, ima jedan, mislim da se zove Partition Manager, ali sam zaboravio točno. Ako ga ne nađeš, burek ima dobro riješenje. ;)

Lord Jambrek
04-10-2008, 07:02
Najbolje ti je za te stvari koristiti neki program koji je za to namjenjen. DM od Windows-a je samo jedan mali programčić s kojim praktički možeš samo mjenjati oznaku particije, npr. sa D: u X: i sl.

Da na zaostalom XP-u, na Visti izvodiš što te želja^^

Ahaaa.
Pa, ima jedan, mislim da se zove Partition Manager, ali sam zaboravio točno. Ako ga ne nađeš, burek ima dobro riješenje. ;)

Brijem da je Partition Magic.

C
06-10-2008, 12:51
Brijem da je Partition Magic.
Lako moguće.