PDA

Pogledaj cijelu verziju : Internet Neutrality



Wishmaster
26-09-2008, 22:09
khm khm...
Vjerujem da su neki od vas upoznati sa YouTube zvijezdom Athene-om(best Paladin in the World...).Naime on ima gomilu video clipova o tome kolko je on dobar igrač WoW-a,najbolji paladin na svijetu i pwner prve klase...
E sad postoje i oni drugi clipovi(I power) koji su mene malo zainteresirali.(linkovi malo niže).
Radi se o takozvanom internet neutralityju iliti ga neutralnosti dragog nam interneta.Naime oni pričaju o tome kako bi pružatelji internet usluga u narednih nekoliko godina mogli uvesti nešto poput pretplate na određene popularne stranice dok će se za posjetu ostalih stranica posebno naplaćivati.Znači,internet kakaf danas znamo bi polako otišao u mirovinu ,a opstale bi samo one najposjećenije i najpopularnije stranice.
Znam da su to možda samo špekulacije ovih poznatih Youtubera, ali kako navode u nekim svojim clipovima ovu ideju je javno iznijela i firma Virgin iz Velike Britanije(koja je ondje najveći poslužitelj takvih stvari), te uskoro to planira provesti u djelo...
Ja osobno nisam tip koji bi povjeroval na prvu loptu ali ovo mi se čini dosta vjerojatnim scenarijem,ajde ne baš u tako bliskoj budućnosti ali kad-tad...
Zanima me što vi mislite o takvim mogućnostima da internet postane u neku ruku vlasništvo velikih kompanija koje bi rgulirale stranice koje potrošači posjećuju...
Napominjem da ovo iznosim kao temu za raspravu i što vi mislite je li takvo što moguće i da li nas uskoro čeka internetski "Big Brother".

A2XPiqhN_Ns
AA5ZR_jx ... re=related (AA5ZR_jxdXU&feature=related)

cLYrFR9RT_U

P.S. Nadam se da nema takve teme...

J.J.P.S. Malo sam napisal zbrda-zdola pošto je relativno kasno,tak da mislim da prva dva linka objašnjavaju malo više...

Kek

Nodakim
26-09-2008, 22:22
A ništa....letve u ruke i udri po njima
tema ipak mozda vise za mravlju....i posebno dobra ako zelis vise pozornosti

Snake
26-09-2008, 22:27
bilo bi strašno kad bi to napravili. ali sudeći po tome koliko je internet danas važan modernom čovjeku i samom svijetu, ne bih baš rekao da bi takvo što moglo proći. mislim, internet provajderi nisu iznad svih ostalih da bi mogli vršit svoju samovolju, mnoge ostale tvrtke a i privatni korisnici bi se pobunili i došlo bi do nekakvog zakonskog reguliranja.

GaTa666
26-09-2008, 23:20
Nedaj boze da se to ikad desi.
Ali ja ine vjerujem da ce se desiti.
Internet nije nicije vlasnistvo i nikad nece bit.

croat1gamer
26-09-2008, 23:43
dok god imam neometan pristup sljedecim stranicama nemam nista protiv: pcplay, soldatforums i jos par stranica s online igrama (npr. newgrounds)
inace: nedo bog veceg zla (izuzev hrv. scenarista)

flander
27-09-2008, 08:43
dost kaj plaćam pretplatu t-comu još da plaća i pretplatu youtubu, ha ha

croat1gamer
27-09-2008, 09:08
*pada mi nesto na pamet*
barem ima jos internet pr0na koji je free ^^
bolje im je da tako ostane

Human m0nst3r
27-09-2008, 09:14
viewtopic.php?f=19&t=6050&hilit=youtube+video (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=19&t=6050&hilit=youtube+video)
Ma ne UOPCE nema tema OD 256 STRANICA! Vidim da si koristio search.

Lord Jambrek
27-09-2008, 09:27
dost kaj plaćam pretplatu t-comu još da plaća i pretplatu youtubu, ha ha

Ako oni ne otkriju kako zaradit prek youtube-a, onda postoji velika mogućnost da se youtube ugasi, upravo iz razloga što na održavanje servera dnevno odlazi previše para, a gotovo ništa ne dolazi. Čitao sam to negdje.


http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=19&t=6050&hilit=youtube+video
Ma ne UOPCE nema tema OD 256 STRANICA! Vidim da si koristio search.

krešo, majmune, ovo je rasprava o pretplati na razne stranice, a uzeo je youtube kao primjer, a ono je ako nisi skužio stranica za davanje youtube linkova.

Vidim da si koristio mozak. Prestani se ponašat kao moderator, nisi i ako ovak nastaviš, pobrinut ću se da nećeš više nikad bit.

flander
27-09-2008, 09:32
dost kaj plaćam pretplatu t-comu još da plaća i pretplatu youtubu, ha ha

Ako oni ne otkriju kako zaradit prek youtube-a, onda postoji velika mogućnost da se youtube ugasi, upravo iz razloga što na održavanje servera dnevno odlazi previše para, a gotovo ništa ne dolazi. Čitao sam to negdje.


da ali onda youtube definitvino propada, ili im bude popularnost naglo pala, pa nisam lud da platim neznam par eura mjesećno da gledam neke idiote koji se idiotiziraju

Aerial
27-09-2008, 09:38
A tko će se sjetiti nego Virgin, fuckin monopolizatori svega čega se njihova ručica takne...

Lord Jambrek
27-09-2008, 10:02
dost kaj plaćam pretplatu t-comu još da plaća i pretplatu youtubu, ha ha

Ako oni ne otkriju kako zaradit prek youtube-a, onda postoji velika mogućnost da se youtube ugasi, upravo iz razloga što na održavanje servera dnevno odlazi previše para, a gotovo ništa ne dolazi. Čitao sam to negdje.


da ali onda youtube definitvino propada, ili im bude popularnost naglo pala, pa nisam lud da platim neznam par eura mjesećno da gledam neke idiote koji se idiotiziraju

Ne želi google uvest pretplatu na youtube nego traži način kako zaradit, ali da ljudi ne moraju plaćat. Po meni bi ajd bilo ok da se uvede neka kao premium članarina, ali da to bude samo za one koji žele primjerice uploadat u HD-u filmiće do neograničene veličine i duljine filmova. Bilo bi jako dobro za neke veće mahere da mogu svoje filmove u velikim rezolucijama stavljat, a da ne moraju film splitat na 2-3 dijela ili koliko već treba.

Lord Jambrek
27-09-2008, 10:13
Mnogi zaboravljaju da su Wikipedija,Youtube,Google i slicni dobili popularnost jer su besplatni...ako uvedu placanje,procnjenjujem odlazak nekih 90% korisnika,dok ce doci novi servis,slican njima,ne tako dobar,ali besplatan...

Štoviše, neće bit dobar odma, ali kasnije će bit popularniji i ovi će shvatit svoju pogrešku.

flander
27-09-2008, 10:13
@ Lord Jambrek pa da, tako bi onda youtube bio kao i rapid share, onaj ko oće više neg plati, to bi bilo još i ok, ali sad da uvedu ćlanarinu za sve, to bi bilo katastrofa

@ LL21 pa to ti i velim, nema čovjeka danas na zemlji da nezna za youtube, dobro sad babe i dede od 60+ godina,oni su druga prića, tako da ako uvedu plaćanje, bb youtube

Nodakim
27-09-2008, 11:04
@ Lord Jambrek pa da, tako bi onda youtube bio kao i rapid share, onaj ko oće više neg plati, to bi bilo još i ok, ali sad da uvedu ćlanarinu za sve, to bi bilo katastrofa

@ LL21 pa to ti i velim, nema čovjeka danas na zemlji da nezna za youtube, dobro sad babe i dede od 60+ godina,oni su druga prića, tako da ako uvedu plaćanje, bb youtube



Moja baba zna...ali ona je geek

Hellboy
27-09-2008, 11:11
nisu glupi da uvedu pretplate na takve stvari...znaju da bi time više izgubili nego dobili...besides, mrcina kao gugl na oglasima dnevno zarađuje više nego rvacka u pola godine...čak im ni 2 milijuna dolara mjesečno potrošene struje za 450000 (četristo pedeset tisuća..da ne bude da sam fulao) servera (procjena iz davne 2k6.) ne predstavljaju bog zna kakav problem...

Neven <R>
27-09-2008, 11:59
Youtube ne zarađuje trenutačno jer nisu pronašli dobar model reklamiranja, ali i da youtube propadne ima gro video hosting servisa tipa metacafe koji čak i postoje duže od youtubea.

Nodakim
27-09-2008, 13:24
Yotube je odličan sajt za promiđbu...
@neven
ne zarađuje puno vjerovatno istina...ali
http://www.jsonline.com/story/index.aspx?id=511072
1.65 billion reasons to sell youtube
:)

W3DR4N
27-09-2008, 15:44
Neki nisu skužili bit. Naime, radi se o ISP-u, a ne o servisima.
Servis poput googla i youtubea su besplatni, no rapidshare nije, kao ni članstvo na filefrontu primjerice.
No, te cijene i takve stvari će ostati iste.

Ovo o čemu je čovjek pokrenuo temu je ISP-ov filter IP adresa.
Naime, osnovna cijena internet usluge bi uključivala određen opseg IP adresa, primjerice google, youtube, amazon, cnn...
Svaka druga IP adresa bi se posebno obračunavala.

Ono što oni ne kuže je to da bi cijeli, milijarde dolara težak internet advertising propao, jer nitko neće klikati na linkove ako će im se dodatno obračunavati.

Napravite ovako, kopirajte u address bar 74.125.39.103, što je ip adresa google pretraživača.
Zatim kopirajte 213.149.42.71Si dobiti ćete servis Vidiauto.

Znači, ISP-ov server skenira prvu adresu i pusti vas nesmetano.
Skenira drugu adresu i zaračuna vam određenu naknadu za spajanje na web odredište izvan njegovog paketa.

Lord Jambrek
27-09-2008, 16:17
@ Lord Jambrek pa da, tako bi onda youtube bio kao i rapid share, onaj ko oće više neg plati, to bi bilo još i ok, ali sad da uvedu ćlanarinu za sve, to bi bilo katastrofa

@ LL21 pa to ti i velim, nema čovjeka danas na zemlji da nezna za youtube, dobro sad babe i dede od 60+ godina,oni su druga prića, tako da ako uvedu plaćanje, bb youtube

E pa to, kao RS, to bi bilo ok.

Neven <R>
27-09-2008, 16:41
/cut
To bi u biti značilo propast pola weba tj. većine stranica koje su izvan tih određenih paketa.

Wishmaster
27-09-2008, 18:07
E pa na to sam ja mislil...izgleda da se nisam baš najbolje izrazil...
Neznam...meni se ovo čini kao dosta vjerojatan scenarij.Ako pa i nebu došlo do toga,siguran sam da buju te ogromne kompanije bar probale to progurati tak dugo dok nebu neka veća pobuna pa buju skužili da nebreju zgrnuti tak velke nofce jer ipak nisu ljudi tolko bedasti...

W3DR4N
27-09-2008, 18:39
Kako ne, pa sad kad se internet navodi kao adikcija poput droge ili alkohola, takav je scenarij bliži nego ikada.
Cifra za otvaranje drugih sajtova će biti mizerna, i obračunavati se u lipama, ako ne i djelovima istih, tako da će većini osnovni net.hr/facebook paket biti dovoljan.
Znam hrpu ljudi kojima internet služi za to, i za apsolutno ništa drugo, eventualno oglasnik.

Internet advertising pada da bi se ISP-ovi više odogatili.
Najstarija piramida u prirodi, ona prehrambena, u kojoj veća riba jede manju.
Kako i danas advertising najviše ovisi o ISP-u, i ovaj mu diktira koliko će novca dobiti, u ovom slučaju će ga debelo zakinuti.

Nodakim
27-09-2008, 20:17
stranica koja presnivama sav sadržaj drugih stranica i tako ljudi besplatno opet mogu to gledati?

W3DR4N
27-09-2008, 22:29
nope

svaki element na stranici ima svoje odredište, odnosno IP adresu