PDA

Pogledaj cijelu verziju : DirectX - preslagivanje cigli



Tracer
14-09-2008, 21:46
Evo da i ja nešto pitam :D

Trebam napraviti niz simulacija za predavanja. Primjerice, preslagivanje tornjeva hanoi, rješenje problema 8 kraljica, sortiranje heap-a i sl. čime bi simulirao izvođenje rekurzija, pa imam još brdo drugih simulacija za sortiranja itd. itd... Pošto mi je ovo dobra prilika da naučim nešto novo odlučih to napraviti u directx-u. Moje znanje o tome se svodi isključivo na direktno korištenje ddraw dll funkcija (direct sound mi nije potreban), no to mi je za nešto ozbiljnije sizifov posao. Trebao bi nekakav primjer sljedećeg:

Dvije cigle jedna do druge i da su u 3D prostoru. Sam prostor nije uopće bitan osim da je 3D. Ono što želim jest da imam kontrolu nad obje te cigle, a to uključuje:

- da bilo koju od njih mogu rotirati po bilo kojoj osi
- da mogu mijenjati poziciju kamere u odnosu na njih
- da ih mogu pomjeriti lijevo-desno-gore-dole

U konačnici da im mogu zamjeniti pozicije klikom na gumb i da je to vidljivo kao nekakva animacija.

Općenito, kojim alatom (osim 3D Max-a) mogu raditi 3D modele koje kasnije mogu uključiti u dx aplikaciju? Molio bi i za primjere koda kako da te objekte učitam u aplikaciju. Naravno, ovo mi treba u C++u. Ako koristite Visual studio volio bi da je riječ o MFC-u, ali ako ništa i win32 će biti ok...

Hvala

heodox
14-09-2008, 21:59
Preporucio bi ti ovu stranicu sto se tice tutorial o directx-u: http://www.codesampler.com/dx9src.htmS(nisu tolko tutoriali koliko source primjeri)

kad dodes do pocetka druge stranice tutoriala trebao bi vec sve ovo sam moc napravit.

Sto se tice modela, njih mozes raditi u bilo koje programu za modeliranje (samo potrazi opciju eksportanja u .x fajl, naravno ukoliko ne zelis napraviti vlastiti fajl i loader za njega :) )

C
15-09-2008, 23:55
Općenito, kojim alatom (osim 3D Max-a) mogu raditi 3D modele koje kasnije mogu uključiti u dx aplikaciju?
Može dosta njih. Dovoljno je da ima export u *.X format da ga možeš koristiti bez ikakvih problema. To ti ima dosta open source/free programa za 3D modeliranje, tj. ne trebaš uzimati neki kompleksniji program kada imaš njih od 5 MB-a, za takve poslove dušu dalo. :wink:

Tracer
16-09-2008, 09:05
koje su to aplikacije?

i kako da taj objekt uvedem u svoju aplikaciju i da ga kontroliram? code please...

C
16-09-2008, 17:27
Ne znam kod, ali znam 3D, pa ti velim. Znači ako ti treba neki model za DX, izmodeliraš u nekom programu, npr. u Wings 3D-u, i exportaš ga u *.X, zatim taj *.X file ubaciš u kod tako da napišeš putanju do njega.
Recimo ako ti se taj model zove auto, znači da je on auto.X, i ako ti je recimo u resource foldderu, putanja do njega će biti resource\auto.x, no za detaljnije kodove ti ne bih znao, ali kada ti je već ubačen u kod, možeš ga rotirati, move-ati, kretati i sl., sve pomoću kodova.

Ja ti nisam neki programer, više sam 3D-ovac, iako sam se okušao u programiranjima i ovo znam da radi. To sam se ja zajefrkavao kada sam pravio igru u Dark Basic-u, i znam da je tako nekako. Dark basic je isto zahtjevao *.X format 3D modela.

Tracer
16-09-2008, 21:00
Ok. I to je već nešto. Znači x format i Wings 3D...

C
16-09-2008, 21:10
X format modela ti je za DirectX, a program za modeliranje ne mora biti Wings 3D, može biti neki drugi, ali znam da Wings ima export u X format.