PDA

Pogledaj cijelu verziju : Da li je vrijedno(vama prihvatiljivo) umrijeti zbog stavova?



Nodakim
07-09-2008, 00:13
Znači..evo primjera...vi ste kršćaninu u 3. stoljeću poslije krista...dolaze rimljani i prijete da će te ubiti ako priznaš da si kršćanin?šta ćete napraviti?
Ja osobno ne bi umro zbog svoji stavova...jer se oni mjenjaju a kada si mrtav nema povratka :D
(primjer sam stavio da poblize objasnim temu i jer sam gledao jedan film u kojem je bila spomenuta situacija...ako se uvrijedite sami ste si krivi)

Cthulhu
07-09-2008, 00:16
normalno da ne.ako moram promijeniti stav da bi preživio,to ću učiniti istog trena.samo bi idiot umro zbog svog stava i mišljenja.

Sonic_Moronic
07-09-2008, 00:17
Da.

...

Osim ako bi me prvo mučili. That suxx. :*

croat1gamer
07-09-2008, 00:23
ovisi o cemu su ti stavovi, ako su neki na kojima sam ja odgojen (e.g. nema rasizma) je isplativo, jer inace izdajem sam sebe, i ono za sto sam bio do tada, ali sve je relativno

v4MP1r3
07-09-2008, 04:26
ja sam do sada stajao iza svojih stavova - religije, misljenja o glazbi, o umjetnosti, o raznim djelima koje covjek radi moji bliznji i drugi ljudi. do sada nisam nista skrivao (kuc u drvo) i nadam se da se necu promijeniti.

Deadwalker
07-09-2008, 08:45
Mislim da ne...jer čemu ti stavovi ako si mrtav, a nisam neki tip junačine koji je slijepo zaluđen nekim stvarima...Stavovi se temelje na odgoju i poznavanju situacije oko koje gradis stav. Ako ti netko dokaže drugačiju istinu nego onu na kojoj si ti gradio stav, ti ces tada vjerojatno promjenit stav...I čemu onda umirat...

flander
07-09-2008, 08:51
lagao bi ^^

to kaj si dal primejr za kršćanstvo, reko bi da nisam kršćanin i onda pobegal ^^

josip_kraš
07-09-2008, 09:31
uzeo bi rpg-7 i roknuo rimljane. :rambo:

po meni nije toliko bitno ono što govoriš nego ono što nosiš u sebi dakle ako ja vjerujem u boga i da sam kršćanin neću postat rimljanin jer ja njima kažem da priznajem njihove bogove.

skraćeno:lagao bi da spasim živu glavu.

cropir
07-09-2008, 09:33
koliko znam, u to vrijeme bi neki slon cinkao nekog za koga sumnja da je kršćanin. fora je, ako se taj sumnjivi pokloni pred rimskim poganskim bogom, tog koji je cinkao žrtvuju. tak da, poklonio bi se. onda bi valjda imao i neki respekt od rimljana.

McPingvin_v2.0
07-09-2008, 09:51
Ovisi koji stavovi. Zbog nekih ne, ali zbog stava da su mi voljene osobe važnije od mene, da.

Hellboy
07-09-2008, 09:53
ovisi o stavu i situaciji...radi religije smatram da se ne isplati umrijeti...Bog će ti oprostiti ako slažeš i spasiš sebe i obitelj...jelda? jer ipak, vjerojatno mu je draže imati tu i tamo lažljivog vjernika nego lika razapetog, nabijenog na ražanj i zatim prisiljenog da sluša Josipus Lisicus ili kako se već zvala rimska verzija...

###DK###
07-09-2008, 10:06
Ovisi o tome kakav je stav. Ali vjerovatno ne bih jer nisam toliko hrabar.
Ali cijenim ljude koji umiru za svoje stavove, naravno ako su ti stavovi vrijedni umiranja.

SkunK
07-09-2008, 11:20
Što se tiče primjera : "Ako si kršćanin".

Dolazim do ovakve situacije :

Ako zanječeš da bi se spasio, kakvog smisla onda sebe imaš nazivati "kršćaninom" ako nisi spreman biti isti taj "kršćanin" kada dođe voda do ušiju?

Na drugu stranu, mozes razmisljati, ako slažeš, dobit ćeš vrijeme koje ćeš utrošiti na promoviranje,poboljšanje te jačanje svoje vjere.

Tako da je ovo vrlo dubokoumno i svaka strana može imati važeći argument.

seahawk37
07-09-2008, 11:22
za mene nije, bojim se smrti i zelio bi sto dulje zivjeti, vjerojatno cu i promijenit misljenje kad budem star ali za sada nebi da svoj zivot

Nodakim
07-09-2008, 11:45
Ma odgoj i nema previše veze....jer ću jače oformiti mišljenje gledajući tv i čitajući nešto nego kako su mi roditelji rekli da je...

Sonic_Moronic
07-09-2008, 11:49
Netko naslijeđuje mišljenje svojih roditelja, netko radi sve suprotno, a netko radi na sebi i svom neovisnom stavu. Odgoj nije izlika.

Maloki
07-09-2008, 12:04
normalno da ne.ako moram promijeniti stav da bi preživio,to ću učiniti istog trena.samo bi idiot umro zbog svog stava i mišljenja.
Giordano Bruno (http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno)
Sokrat (http://en.wikipedia.org/wiki/Socrates)
Mislim da su oni ipak daleko bistriji i pametniji od tebe.

Inače, neki ovdje su rekli da se stavovi mjenjaju - neki da, ali većina njih kad se oforme su za cijeli život i mogu se promjenit jedino ako si slab karakter. I pod stav ne mislim na ukus u glazbi, filmovima i slično nego mislim na pogled na svijet i okolinu.
Dakle, ako su moja uvjerenja dovoljno duboka i ako bi ih se morao odreći i iz temelja se promjeniti odnosno pustit druge da misle da sam se promjenio, a u sebi vrištati jer se s nečime uopće ne slažem i želim da se to promjeni, onda da, spreman sam umrijeti za svoje stavove. No nadam se da se neću nać u takvoj situaciji, bar ne tako skoro :P

Sonic_Moronic
07-09-2008, 12:08
Seriously now, lagati o svome stavu da bih preživio se kosi sa svim mojim načelima.

Sonic_Moronic
07-09-2008, 12:11
A zašto misliš da ja želim biti od neke koristi ikome? Nemam veliko mišljenje o životu, po meni je to samo neznatan bijeg svijesti iz mora beskonačnosti i kaosa.

Nodakim
07-09-2008, 12:12
normalno da ne.ako moram promijeniti stav da bi preživio,to ću učiniti istog trena.samo bi idiot umro zbog svog stava i mišljenja.
Giordano Bruno (http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno)
Sokrat (http://en.wikipedia.org/wiki/Socrates)
Mislim da su oni ipak daleko bistriji i pametniji od tebe.

Inače, neki ovdje su rekli da se stavovi mjenjaju - neki da, ali većina njih kad se oforme su za cijeli život i mogu se promjenit jedino ako si slab karakter. I pod stav ne mislim na ukus u glazbi, filmovima i slično nego mislim na pogled na svijet i okolinu.
Dakle, ako su moja uvjerenja dovoljno duboka i ako bi ih se morao odreći i iz temelja se promjeniti odnosno pustit druge da misle da sam se promjenio, a u sebi vrištati jer se s nečime uopće ne slažem i želim da se to promjeni, onda da, spreman sam umrijeti za svoje stavove. No nadam se da se neću nać u takvoj situaciji, bar ne tako skoro :P


To nema veze s pameti...i kada bi već išli svaki normalan čovjek sada bi bio pametniji od sokrata....
dobro neću o tome....oni su jednostavno bili tvrdoglavi...tako mogu i ja sada linkati i neke filozofe,mislioce koje su lagali da prežive

Maloki
07-09-2008, 12:13
Galileo Galilei? :P

Sonic_Moronic
07-09-2008, 12:24
To je zbog načela ugode. Naš um uvijek pokušava naći izlaz iz okrutne stvarnosti, ali hebiga.

###DK###
07-09-2008, 13:04
Zavisi i o tome jeli to mučenička smrt ili brza.
Za vjeru bih umro brzom smrću.
A sad za mučeničku ne znam. Vjerovatno bih popustio premda očito nikada nisam bio u takvoj situaciji pa ne znam. :D

Maloki
07-09-2008, 13:07
nikada nisam bio u takvoj situaciji pa ne znam. :D
A i to kaj veliš - možemo mi sad tu svašta govoriti ali tko zna kako bi reagirali da nam se to zbilja i desi. Druga je stvar kako mi to zamišljamo a druga je stvar RL.

Cthulhu
07-09-2008, 13:08
svi koji kažu da bi umrli zbog svojeg mišljenja lažu...osim možda v4mpa....

Maloki
07-09-2008, 13:26
svi koji kažu da bi umrli zbog svojeg mišljenja lažu...osim možda v4mpa....
Ajde, bar poznaješ sve forumaše pa znaš jel lažu ili su iskreni. Bistar si ti dečko.

K4ciga
07-09-2008, 14:59
Uvijek sam stajao iza svojih stavova,i naravno da je prihvatljivo umrijeti zbog istih.

wiseguy
07-09-2008, 18:50
ja se slažem sa kacigom

Herr Schnitzel
07-09-2008, 19:00
Ne. Zasto umrijeti za svoj stav, ako mozes progutati ponos, nastaviti zivjeti i dalje raditi za taj cilj/stav u pitanju?

RayDX
07-09-2008, 20:42
Eppur si muove. Sve rečeno. : )

Cthulhu
07-09-2008, 20:59
u najviše slučajeva jesu...

McPingvin_v2.0
08-09-2008, 07:32
Ne. Zasto umrijeti za svoj stav, ako mozes progutati ponos, nastaviti zivjeti i dalje raditi za taj cilj/stav u pitanju?
OK, ali ovisi o kojim stavovima se radi... Stvarno nemaš niti jedan stav zbog kojega bi bio voljan žrtvovati se? :)

Jopax
08-09-2008, 08:24
Upravo tako, ako je nešto meni jako važno, onda vjerovatno da, ali da je moj stav o istraživanju ljekova na životinjama onda bih lagao, sve zavisi o kojem stavu se radi, a da je kao nevedeni stav, religija, rekao bih ne, ne isplati se umrijeti za neko više biće koje nisi ni upoznao :wink:

Herr Schnitzel
08-09-2008, 08:47
[quote="Herr Schnitzel":1a1bd0ur]Ne. Zasto umrijeti za svoj stav, ako mozes progutati ponos, nastaviti zivjeti i dalje raditi za taj cilj/stav u pitanju?
OK, ali ovisi o kojim stavovima se radi... Stvarno nemaš niti jedan stav zbog kojega bi bio voljan žrtvovati se? :)[/quote:1a1bd0ur]

Ne. Jedino ako bi bilo za neko opce dobro, a i tada bih dobro razmislio.

_ZlayA_
08-09-2008, 08:51
čovjek se mora drzati svojih stavova i svojih principa inace nikad nece biti svoj i sve ce raditi nevoljko... tako da, bih umro bih zbog svojih stavova...

Hellboy
08-09-2008, 10:56
[quote="Herr Schnitzel":cj4o8s2b]Ne. Zasto umrijeti za svoj stav, ako mozes progutati ponos, nastaviti zivjeti i dalje raditi za taj cilj/stav u pitanju?
OK, ali ovisi o kojim stavovima se radi... Stvarno nemaš niti jedan stav zbog kojega bi bio voljan žrtvovati se? :)[/quote:cj4o8s2b]
Obitelj...smatram da su važniji od mene i to je jedna od rijetkih stvari zbog koje ne bih ni razmišljao...

Sickmanno1
08-09-2008, 17:54
Mislim da bi svi drugacije razmisljali da neki hitman uperi u vas dugu devetku :(

Sonic_Moronic
08-09-2008, 19:11
Sumnjam da hitmana briga za moje stavove.

croat1gamer
08-09-2008, 19:28
Mislim da bi svi drugacije razmisljali da neki hitman uperi u vas dugu devetku :(
meni je sve osim kalibra .50 ispod mene

ot: ako izdas svoje osnovne stavove (one na kojima si temeljen), onda uopce ne vrijedis zivjeti, izdao si sve u sto si vjerovao

Mordor
08-09-2008, 19:56
ja nebi ni pomislio da recem da sam krscanin toliko boli propatit zbog krscanstva :hangin:

Cthulhu
08-09-2008, 19:59
ja nebi ni pomislio da recem da sam krscanin toliko boli propatit zbog krscanstva :hangin:
opinions are overrated.garant bi svi židovi koje je hitler pobio istog trena prešli na neku drugu vjeru da im je dan izbor.i ja bi napravio isto.stavovi se mijenjaju,ali kad te ubiju nema natrag...

###DK###
08-09-2008, 20:01
ja nebi ni pomislio da recem da sam krscanin toliko boli propatit zbog krscanstva :hangin:

A slušaj. Ipak ideš u raj poslije toga. :D

Mordor
08-09-2008, 20:04
a i neznam sto bi reka sva sreca nema vise rimljana i tih...

Fenrir
08-09-2008, 20:28
ja nebi ni pomislio da recem da sam krscanin toliko boli propatit zbog krscanstva :hangin:
E jebote :(
U tom je bit kršćanstva. Ako nisi spreman podnijet bol i proći muke kad zagusti, onda se nemaš pravo nazivat kršćaninom. Kojeg bi to imalo smisla, ono, ak ne bude problema, onda je sve kul, idem u raj, ali ako me neko oče ubit radi vjere, op op, ajmo se preobratit, kaj će meni vjera :(

Nodakim
08-09-2008, 20:56
Religije su prečac za duhovni mir.Samo što svi idu prečacem prečaca pa samo ispadnu idioti i kontroliraju ih drugi.

Cthulhu
08-09-2008, 22:02
religija je najveći znak poniznosti.

Kenyi
08-09-2008, 22:26
I razne osobe su najveci znaci poniznosti pa nikom nista.

Cthulhu
08-09-2008, 23:00
ovo je trebala biti uvreda na moj račun, ali nije,samo još jedan besmislen post...

wiseguy
09-09-2008, 08:30
religija je najveći znak poniznosti.
to nemora značiti ništa loše

Silver_Wolf
09-09-2008, 13:36
Ja bi prihvatio smrt.
Onaj tko ne bi taj je izajnik vjere (ne zaboravite 9. krug pakla!) a ne kršćanin

The Great Duck
09-09-2008, 17:45
ja nebi ni pomislio da recem da sam krscanin toliko boli propatit zbog krscanstva :hangin:
opinions are overrated.garant bi svi židovi koje je hitler pobio istog trena prešli na neku drugu vjeru da im je dan izbor.i ja bi napravio isto.stavovi se mijenjaju,ali kad te ubiju nema natrag...
Istina je da su nastradali mnogi židovi,ali Hitler je htio pobiti (ili protjerati) sve Židove,a ako si Židov ne mora značiti i da si židov,dok su većina židova Židovi.
E,i zašto si se tako uživio u te "vjera je glupost koja je namijenjena za kranje novca i Bog i bilo što nadnaravno je potpuno lažno i izmišljeno,a svi ljudi u vjerskim zajednicama su tamo samo zbog zarade" spike?

_ZlayA_
09-09-2008, 17:54
Ja bi prihvatio smrt.
Onaj tko ne bi taj je izajnik vjere (ne zaboravite 9. krug pakla!) a ne kršćanin
radili smo te testove... vecina nas spada pod 7,8 i 9 krug pakla :thumbs2:
i da, necemo o vjeri, lokače temu...

Sonic_Moronic
09-09-2008, 18:45
ja nebi ni pomislio da recem da sam krscanin toliko boli propatit zbog krscanstva :hangin:
opinions are overrated.garant bi svi židovi koje je hitler pobio istog trena prešli na neku drugu vjeru da im je dan izbor.i ja bi napravio isto.stavovi se mijenjaju,ali kad te ubiju nema natrag...

Otkud znaš da nema reinkarnacije? :(

The Great Duck
09-09-2008, 19:29
Ili još bolje,ideš u raj poslije smrti?

m777
09-09-2008, 23:13
Ni za jedno ni za drugo ne postoje dokazi, a nije baš ni vrlo vjerojatno.

Sonic_Moronic
10-09-2008, 10:15
Hej, ja sam smrtno ozbiljan. :D

K4ciga
10-09-2008, 11:55
@Sonic,Patko,

Jedini ljudi koji znaju odgovor na vaša pitanja su 2m ispod zemlje :)

Silver_Wolf
10-09-2008, 12:18
radili smo te testove... vecina nas spada pod 7,8 i 9 krug pakla :thumbs2:
i da, necemo o vjeri, lokače temu...
Pa čekaj u ovoj se raspravlja baš o vjeri, zar ne?
P.S.
Ja sam dobio very high za pugatory i high za limb, ostalo low

Sonic_Moronic
10-09-2008, 17:44
Mislim da sam već dovoljno istaknuo svoj ateizam da znate kad se zafrkavam...

m777
10-09-2008, 20:00
Jedini ljudi koji znaju odgovor na vaša pitanja su 2m ispod zemlje :)
Rudari? Znao sam da nešto skrivaju.

Gadovi.

Silver_Wolf
11-09-2008, 13:46
radili smo te testove... vecina nas spada pod 7,8 i 9 krug pakla :thumbs2:

To znači da je ovaj forum pun svodnika i lažnih savjetnika.....Više nikom ništa ne vjerujem :D ..... pogotovo kad je u vezi s hardverom... :)

Grim_Fandango
11-09-2008, 14:15
lol prvi krug pakla je za ljude koji su se rodili prije kršćanstva ako se ne varam?

EDIT: Yup, za nekrštene

Hellboy
11-09-2008, 17:43
u failed... ako je netko nekršten ne znači da se rodio prije kršćanstva... epic fail...

Grim_Fandango
11-09-2008, 19:13
u Danteovoj Božanskoj komediji se prvenstveno mislilo na ljude rođene prije kršćanstva, interpretiraj to kako hoćeš

Sonic_Moronic
11-09-2008, 19:34
*zamišlja svijet u kojem kršćanstvo nikad nije izmišljeno*

Ahh...