PDA

Pogledaj cijelu verziju : Quick boot



Miles
06-09-2008, 00:15
Ovak, slijedio sam upute iz teme kako ubrzati boot windowsa od slova do slova. Osim jedne stvari. Ne mogu nigdje naći taj quick boot.
Pretpostavljam da je to ključan dio u ubrzanju windows boot procesa jer se otkad sam unio preporučene promjene iz tog sticky-a, windowsi se dižu još sporije, skoro minutu i pol.
Matična je Gigabyte 965P DS3. U manualu mi piše da se radi o rev 3.3, išao sam ravno pročitat sa matične al nigdje nisam vidio da to piše.
Što radim krivo? Da krenem sve ispočetka i provjeravat dal sam što zaboravio? Makar ne vjerujem da sam nešto zaboravio. Defragmentirao obje particije, iskoristio i avast i avg. Pogasio sve što nije esencijalno za rad windowsa. Obavio sve što se može sa TuneUp Utilities. Više ne znam što da napravim.
Di je taj prokleti quick boot? Jel moguće da ga nemam u trenutnoj verziji biosa?

C
06-09-2008, 12:54
Program se zove Microsoft Bootvis, i imati ćeš brzi boot.

Edit: Možda da u C:\boot.ini izmjeniš text, tako da na kraju gdje piše ta i ta particija, taj i taj Windows, udaljiš jedan red (space) i upišeš "/fastdetect" (bez navodnika). ;)

Miles
06-09-2008, 14:39
Program se zove Microsoft Bootvis, i imati ćeš brzi boot.

Edit: Možda da u C:\boot.ini izmjeniš text, tako da na kraju gdje piše ta i ta particija, taj i taj Windows, udaljiš jedan red (space) i upišeš "/fastdetect" (bez navodnika). ;)
Obavio sam i bootvis, al sam zaboravio to napisati. Budem probao s tim boot.ini.
A zašto nemam opciju quick boot u biosu? Jel to do matične ili do verzije biosa(koja je F10)?

Edit: Već sam imao fastdetect upisan u boot.ini file-u. I dalje bez nekog napretka.

C
06-09-2008, 15:21
Quick Boot ti nema u BIOS-u jer je BIOS na matičnoj, a Boot na HDD-u.

Moja preporuka ti je ovo:
-Glary Utilities
-Diskeeper, RegDefrag i PageDefrag
-TuneXP
-BootVis

Dakle, očistiš prvo PC Glary Utilities-om, poriješava ti probleme koje imaš, očisti registry, smeće i sl. Zatim defragmentiraš HDD nekim programom (Diskeeper) i defragmentiraš registry pomoću RegDefrag-menta, a pagefile.sys defragmentiraš automatski iza bootanja svaki put, radi bržeg rada, zatim uradiš defragment preko TuneXP gdje će ti defragmentirati boot file-ove, i na kraju ih optimiziraš preko BootVis-a. Ja sam otkrio te fore za brži boot prije nego li ih je PC Play objavio, samo je PC Play do njega dolazio na druge načine, a ja na druge.
Moguće je da boot traje 1 sekundu (samo bljesne), što sam ja i radio, ali to je sakaćenje Windows-a. Najbolje ti je ovako to sve srediti kako sam rekao, zajamčeno radi, jer to radim svima kojima servisiram PC-eve i nije bilo nikakvih problema s bootom.

Za još bolje rezultate bi ti trebalo još više programa. Recimo RegToy, gdje isključiš opciju za boot tipa, "nikada ne pravi last know good configuration", a on se pravi svakim bootanjem, što znači da je tu već ubrzanje, ali ono najveće ubrzanje jest opcija "ne skeniraj HDD prilikom bootanja" (+ započni skeniranje HDD-a nakon 0 sekundi). Zbog toga se boot može odužiti do par minuta (ovisno koliki je HDD), a ako ne čita HDD, idu direktno fileovi za boot i to je to, ništa drugo, 10 sekundi + 0.5 sekundi za pagefile.sys i u Windows-u si.

Blacky_123
06-09-2008, 16:30
Hvala C
Malo sam se poigro s programcicima i sad je sve uber ubrzano :D

C
06-09-2008, 16:59
:D

Flippy
06-09-2008, 18:31
S:D
Spamer jedan. Show off. :D

Bartuc
06-09-2008, 19:03
Meni nikako ne radi taj BootVis. Valjda se nekaj od mojeg HW-a ne slaže sa tim programom, ili pak od SW-a!? Pokrenem optimizaciju u njemu, resetira mi sistem, počne "optimizirati" boot time i tu stoji, ništa se ne dešava. Čak sam ga pustio sat vremena da radi i ništa.

Tak da sam odustao od njega :(

C
06-09-2008, 19:26
Ne može biti do HW-a. To je kao da kažeš, ne mogu defragmentirati fragmente, jeli to do HW-a.

Bartuc
06-09-2008, 19:32
Ako je HDD krepan, onda ne mogu :P

Gle, ne znam zašto onda nemrem odvrtiti taj BootVis. Čak sam ga probao na 3 reformatirana/reinstalirana Windowsa na svom kompu, uvijek je isto bilo.

PS: I argument ti ne stoji. Software može biti jako ovisan o HW-u. Recimo 3dMark 2006 ti se na 7900GS kartici od Gigabyte-a upiknutoj na Gigabyte p965 DS3 ploču, uvijek ruši na jedno te istoj lokaciji, kada one dvije leteče kugle lete kroz šumu. Dok recimo druge 7900GS-ice prođu taj dio bez problema uparene sa tom pločom. Tako da nebi otipsao u potpunosti HW kao izvor problema.

C
06-09-2008, 20:00
Ne. Krivo si shvatio.
HW ne može imati veze sa optimizacijom boot-a. Tu od HW-a može biti samo HDD pokvaren. Nije isto za defragmentiranje fileova i 3D Mark. 3D mark iz svega izvlači posljednje bitove, dok kod defragmentiranja/optimiziranja bržeg čitnja s HDD-a ne može imati utjecaj grafička, ROM, RAM i sl. Tj. mogu, ako su pokvareni, ali ne pričamo o pokvarenim komponentama (nemaš problema sa HW-om).