PDA

Pogledaj cijelu verziju : Za fotošop l33tove i one wannabe :P



Karlo_from_Bjelovar
02-09-2008, 17:15
ovako... stari mi je dao sliku na kojoj se nalazi jedan plesni par [iz njegovog kluba, i ne, ne plesem]Skoji bi trebalo "izrezat", znaci da oni izgledaju ovako:

http://www.waveshop.hr/images/stories/O ... l-zuti.gif (http://www.waveshop.hr/images/stories/Obuca/Tenisice/etnies/lo-cut-profil-zuti.gif)


znaci "odrezat" sve ostalo tako da ostane samo bijela pozadina, i oni...

e sada, ili moze neki link na neki dobar i uber jednostavan tut za fotošop ("posjedujem" cs3), jer sam debil za te uber fensi programe :oops: ili ce me neka dobra dusa dodat na msn, imate ga u profilu mom... :wink:

:ekipa:

Bartuc
02-09-2008, 17:23
Daj sliku pa ti ja to napravim. Šalji mi na PP.

SkunK
02-09-2008, 17:32
Zar nije bolje da se objasni tehnika pa da ljudi nešto nauče?

Karlo_from_Bjelovar
02-09-2008, 17:38
bartuc ce mi rijesit, ali ako netko zeli objasnit/linkat, otvoren sam... :wink:

ps bartuc imas PeeM... :wink:

Bartuc
02-09-2008, 18:04
Evo sad sam preuzeo PP, gotovo ti bude za pol sata max...

SkunK
02-09-2008, 18:10
Da, bilo bi dobro da se objasni...mislim mene barem zanima pošto nisam dobar s photoshopom(eto neznam tu tehniku) a vjerovatno ni drugi neznaju...

IGoR_2803
02-09-2008, 18:14
Da, bilo bi dobro da se objasni...mislim mene barem zanima pošto nisam dobar s photoshopom(eto neznam tu tehniku) a vjerovatno ni drugi neznaju...

ja sam isto zato da bartuc to lijepo objasni, crno na bijelo... :D

SkunK
02-09-2008, 18:27
Ili pukne neki tutorial, iskreno neznam niti kako se zove ta tehnika, da znam trazio bi na netu.

Bartuc
02-09-2008, 19:16
Nemate tu neke tehnike, samo mukotrpan posao :D Namučio sam se pošto mi je poslao sliku rezolucije 2120x2827 :D


Uglavnom...

1) Otvorite sliku u PS-u
2) Zoom-ate ju dovoljno da vidite sve detalje
3) Uzmete Polygonal Laso Tool i polako okružite čitav objekt
4) Dok je objekt selektiran, stisnete desnu tipku miša i odaberete Feather kojega postavite na 0,5-1 pixel
5) Opet kliknete na objekt desni klik i odaberete opciju Layer via Cut
6) Obrišete original sliku tako da vam ostane samo novi Layer sa izrezanim objektom
7) Odete na Layer -> New Layer kojega nazovere recimo Baza (taj Layer mora biti ispod layera sa objektom - drag and drop)
8) Odaberete bjelu boju bilo pod primarne ili sekundarne boje
9) Dok ste u "Baza" layeru, stisnete ili CTRL+Backspace ili ALT+Backspace da obojate layer (CTRL - primarna boja ; ALT - sekundarna boja)
10) Sad bu to ružno izgledalo pa morate malo uglancati sliku.
11) Odaberete Eraser Tool i nekako uobličite oštre rubove te ostatke pozadine koje niste dobro označili sa Laso Toolom.
12) Odaberete Smudge Tool, relativno male veličine i stavite mu Opacity na recimo 30-50%
13) Pomoću Smudge Toola pređete preko čitavog ruba objekta (prateči liniju objekta) tako da se objekt bolje uklopi u pozadinu i da ne djeluje odrezano.



Ovo je onak, Step by Step objašnjenje. Nebih radio baš sad pravi tutorial sa slikama pošto je to puno posla, a ovo je tak i onak jedna nezahtjevna obrada za koju niti ne treba tutorial. Potpunom početniku, kada nađe sve spomenute alate, treba 5-10 minuta da skuži princip takve obrade i jedno pola sata do sat vremena da kvalitetno obradi sliku. A ako je slika male rezolucije, dovoljno je i par minuta da se takva slika obradi XD

SkunK
02-09-2008, 19:40
Eh, to sam znao al mislio sam da postoji drukčije jednostavnije riješenje ... jbg :(

Bartuc
02-09-2008, 19:54
Imaš jednostavnije rješenje ako je već pozadina u određenoj boji (1 boja). Onda odeš na Select, Colour Range i sa pipalicom klikneš na pozadinu slike. On bu ti selektirao čitavu pozadinu, onda jednostavno moraš Invertirati selekciju pa ti je objekt automatski selektiran.

A drugi način bi ti bio označiti objek, odabrati Inverznu selekciju (tak da se selektira pozadina), uzmeš Brush Tool i željenu boju te samo obojiš čitavu pozadinu bez straha da buš zahvatio objekt.



To mi je super kod Photoshopa, ima puno načina da napraviš jednu stvar. Tak da ako ti jedna metoda ne štima, pređeš na drugu.

flander
02-09-2008, 20:10
e super to mi je baš trebalo, sad znam kako

imam u planu jednu sliku tako obradit ^^

fala ;)

Bartuc
02-09-2008, 20:14
Ajde da nekome i takav "tut" može pomoć XD

SkunK
02-09-2008, 20:33
Daj mi samo reci di griješim ako poslje obrade otvorim tu novu sejvanu "izrezanu" sliku a iza nje je bjelo a ja bi htio da je "transparentno", tj. kad je otvorim u windowsima da je samo ta slika a ne da je i pozadina bjela, probao sam se najbolje izraziti :)

Bartuc
02-09-2008, 20:54
Da bi ti pozadina bila transparentna, moraš imati samo taj objekt u photoshopu izrezan i zakeljen na transparentan Layer. A nakon toga, ne Saveaš sliku u JPG, nego u PNG formatu. PNG i GIF formati ti nude transparentnost, zato ti recimo renderi sa Planet Renders dolaze u PNG formatu koji je kvaliteniji od GIF formata.

SkunK
02-09-2008, 21:45
Aha, jpg znaci nikako nemoze biti transparentan samo png i gif? Zbog čega?

Btw. sejvam ja u .gif recimo ali "okvir" isto ostane, transparentno je iza , ali ima li opcija da se automatski "okvir" oko transparentne praznine smanji proprcionalno prema sliki (tj. prema onome što sam izrezao).

Bartuc
02-09-2008, 21:54
Zbog čega? Ne znam, nisam se nikada zamarao sa time. Uzeo sam zdravo za gotovo da se samo ta 2 formata mogu obrađivati sa transparentnom pozadinom. Baš iz tog razloga ti je PNG odličan kod web dizajna. Nije težak, a možeš raditi PNG okrugle gumbeke na obojanoj pozadini bez bjelog okvira :D


Drugi odjeljak stvarno nisam skužio :(

Ako izrežeš objekt, okineš mu Layer via Cut, obrišeš original layer te staviš novi Layer kao transparentnu bazu, onda bi morao imati sve transparentno osim objekta koji si izrezao!?

SkunK
02-09-2008, 22:07
Nista skuzio sam,thx.

Bartuc
02-09-2008, 22:16
Nema problema, mada ne znam kako sam pomogao :D

flander
03-09-2008, 10:06
evo probal sam sad baš u cs2 se malo igrat

ko bi reko, dela ^^

sad znam kak se renderi delaju ^^