PDA

Pogledaj cijelu verziju : Joystick



dreadnought
02-09-2008, 10:42
Hail to gaming! :pray:

Razmišljam o kupovini novog joysticka jer me moj stari Genius F-31 košta previše živaca.

Imate li kakvu preporuku za joystick do 500 kn?

Mislio sam nabaviti Top Gun Fox 2 al ga nema nigdje u zg il se varam?

W3DR4N
02-09-2008, 19:27
Za što misliš koristiti joystick. Izuzetno je bitno za preporuku.

Dr. Kam
02-09-2008, 20:54
Također planiram uzet joystick do 500 / 600 kn (ako joystick vrijedi, možda i više). Trenutno igram IL2 serijal, uglavnom, trebam joystick za simulacije aviona poput Lock On, MFS 10. Volio bi imat throttle odvojen ako ima dostupno u ZG i okolici, no nije nužno. Glavno mi je da je joystick precizan.

Unaprijed zahvaljujem.

W3DR4N
02-09-2008, 21:30
Evo ovako dečki.
Zbog izuzetno slabe potražnje za upravljačkim palicama u hrvatskoj, ponuda je takva kakva je, ukratno nikakva.
Svejedno, može se naći nekoliko zanimljivih modela.

Za svaki flight/space simulator, odličan će izbor biti Saitekov Cyborg Evo, ili Cyber Evo Force Feedback, kao i Logitechov Wingman Force 3D Pro.
Bitno je napomenuti da je Force Feedback iznimna opcija koju bi bilo šteta propustiti kad se već daje novac.

Prva dva modela su po karakteristikama jednaki, što znači ugodni za upravljanje, iznimno precizni i s mnoštvom tipaka, samo što potonji ima spomenuti Force Feedback i stoga je nešto skuplji.
Dosta se lako podešavaju preko Saitekovog profilera, koji slovi kao jednostavniji i bolji od konkurencije.
Modele drže Feniks i Algoritam, pa je najbolje nazvati i raspitati se za cijenu.
http://www.saitek.com/uk/prod/evoforce.htm

Logitech odlikuje jednako tako Force Feedback, ali je palica uštimana do poprilično krute, pa je potreban jači stisak i pomak. Takav pristup će neki više, neki manje voljeti.
Osim toga, Logitechov je model službeno podržan od Microsoftove GfW kampanje, a to je vrlo dobra stvar u novijim naslovima, a i pri instalaciji i podešavanju.
http://www.logitech.com/index.cfm/gamin ... 7&cl=us,en (http://www.logitech.com/index.cfm/gaming/pc_gaming/joysticks/devices/297&cl=us,en)


Ukoliko se igraju igre poput ovih koje ste vi naveli, ali i flight simulatora, ne treba ići na tako velike novce. Jedan Saitek Aviator će posao odraditi bolje od skuplje konkurencije.
Odlikuje ga prije svega podjeljeno dodavanje potiska motorima, kao i odlično dizajnirane i funkcionalne sklopke umjesto tipaka.
Košta oko 250 kuna i isto tako ga imaju Feniks i Algoritam.
http://www.saitekusa.com/USA/PROD/av8r.htm

Naravno, tu postoji i Saitekova linija za letačke entuzijaste, no u tu je paletu proizvoda potrebno izdvojiti 2-3 tisuće kuna, kako bi cijela stvar bila kompletna.
Eventualno se može za cca 1300-1500 kuna nabaviti odličan X52 Pro model, no koliko god volio simulacije, takav izdatak mi je previše.
http://www.saitekusa.com/USA/PROD/proflight.htm


Ono na što bi trebalo obratiti pozornost je to da je izdvojena throttle kontrola manje bitna od izdvojenih papučica za zakrilca (rudder).
Saitekov model Pro Flight Rudder je debelo precjenjen sa svojih 1000 kuna, s obzirom da je moguće koristiti papučice od bilo kojeg modela volana, s jednakom učinkovitošću.
Jednostavno, ukoliko posjedujete volan, imajte ga uštekanog u USB i jedinu kontrolu koristite osi za papučice, kako one idu u volan, a ne direktno u računalo.
Čak je i kupnja jeftinijeg modela volana, s lošim mehanizmom samog upravljača no s analognim papučicama (200-300 kuna) dobro kupiti ukoliko vam financije ne dopuštaju Saitekove perverzije a željeli biste ovu funkciju.

Thrustmasterove modele na našem tržištu nisam vidio već godinama. Eventualno se može raspitati u Sophos Labu ako im je koji ostao na lageru.
Ne bih preporučio osim ako nemaju nove Hotas modele, jer ovi stari, Afterburner, osim što su zastarjeli, imali su problema s trajnom dekalibracijom već u par mjeseci.

Dr. Kam
03-09-2008, 00:10
Hvala na odgovoru

Pozdrav

Edit: mislim da ću Aviatora uzet, ne zbog cijene već mi izgleda nekako "najrealističniji" i po meni najbolji razmještaj gumbi / poluga, makar mi je žao jer nema force feedback, no blesavo mi je što ovaj sa FF nema nikakve polugice za throttle itd. po sebi.

Samo me još zanima jel Aviator ili Evo imaju onaj po meni blesavi rudder control okretanjem sticka oko z osi? (znači uvijanje / izvijanje ruke oko sticka)

LorlonWarrior
03-09-2008, 02:22
---cut by Bartuc---

E sad stvarno sorry zbog Offtopica al ovaki veliki post još nisam vidio :pray: :pray: :pray:

W3DR4N
03-09-2008, 06:22
Samo me još zanima jel Aviator ili Evo imaju onaj po meni blesavi rudder control okretanjem sticka oko z osi? (znači uvijanje / izvijanje ruke oko sticka)

Nemaju.
Od svih joystick svih proizvođača, takvu opciju imaju samo Logitechovi Extreme 3D Pro, Force 3D Pro i Freedom 2.4 Cordless.
Takva opcija je odlično rješenje, ali je nerealno, pošto, kako sam napomenuo, avioni imaju rudder u papučicama.
Osim toga, takva ti opcija puno više znači u space simovima, gdje je okretanje po z osi učestalo.

dreadnought
03-09-2008, 09:27
Probat ću uzeti ovog CyborgEvo

Thank You :D

Dr. Kam
03-09-2008, 10:02
Znači Logitech sigurno otpada, sad si razmišljam između Eva i Aviatora - makar mi Aviator izgleda nekako bolji izbor, osim FFa... nažalost, stvarno šteta da takav joystick to nema.

W3DR4N
03-09-2008, 16:08
Nema potrebe u potpunosti otpusati Logitech. Radi se o najboljem navednom i uopće dostupnom modelu za space simove.
GfW je dodatni plus, jer će ga igre poput HAWX-a automatski podešavati.

Dr. Kam
03-09-2008, 16:49
Ne igram space simove, treba mi samo za simulacije aviona.

Edit - najviše mi je to blesavo zbog rudder upravljanja, space simovi se mogu igrat tako, nema problema - al simulacije kad te gravitacija vuče prema dolje, pa ti slučajno malo previše pomakneš rudder u stranu, jer si povlačio palicu prema sebi pa se omaklo, stallneš i zrokaš se u pod -.- brrrrrr...

dreadnought
04-09-2008, 07:55
nakon posjeta algoritmu, ipak sam se odlučio za Force 3D Pro.

Joystick je zakon, jedino što se moram priviknuti na lakoću okretanja pošto je F-31D bio zategnut kao cigla.

Uglavnom veoma sam zadovoljan (igrao sam jučer Starlancer, Freespace 2, Falcon 4.0 i Sturmovik 5 sati i ni jednom nisam morao izaći iz programa da bih morao joystick ponovno kalibrirati)!

Dr. Kam
04-09-2008, 10:55
Potvrda da Force 3D Pro ima rudder control na sticku pls?

dreadnought
04-09-2008, 12:39
ima, isprva mi je bilo čudno al nakon par dogfajtova u falconu i sturmoviku postaje super

Dr. Kam
04-09-2008, 17:02
Preskočit ću onda unatoč FF-u :S