PDA

Pogledaj cijelu verziju : Defragmentacija diskova



narf
16-08-2008, 07:52
naslušao sam se dosta o tome, kako navedeni proces ubrzava računalo itd, ali bi mi netko trebao objasniti kako se taj proces tocno radi :D imam hard od 120gb sa samo jednom particijom... znači zanima me što to defragmentiranje točno čini, dal gubim podatke ili slično? znam da je pitanje za većinu od vas prejednostavno, al eto, ja još nikad nisam defragmentirao pa.. :oops:

SkunK
16-08-2008, 08:25
Ovako, gledaj na hard disk kao jednu cjelinu. Svaki put kad ti nesto instaliras to ti se ne instalira "na početak" harda, nego negdje na sredini, i tako više puta, nekad se instalira na početak itd.

E sad je problem što između tih direktorija i file-ova ostaju rupe, i nastaje fragmentacija (tj. treba puno da bi komp došao do onog djela koji je potrebno, recimo zelis igrati COD2 a on je tek na kraju diska a prije nejga je dosta fragmentirano) pogotovo na vecim hardovima .

Defragmentacijom to središ tako da on smanji fragmentaciju, i poreda direktorije i file-ove po nekom rasporedu da bi olakšao rad i ubrzao ga.

ja koristim Diskeeper 2008, i njegovu opciju "Automatic defragment" koja je stalno u pozadini i svako malo vrši defragmentaciju tako da nikad skoro netrebam raditi defragment pošto mi je stalno u pozadini.

narf
16-08-2008, 09:15
opa ^^ to instaliram cim dodje nova konfa.. ovo pitam za bratov komp.. znaci tom defragmentacijom ne gubim nikakve podatke, vec se samo redaju na hardu?

zoky
16-08-2008, 09:33
Sory malo na oftopicu; @ReiKo, jel ima kakve razlike ili novostu u diskeeperu 2008 naspram 2007? jel se isplati prelaziti na 8-icu?

C
16-08-2008, 09:36
Ne gubiš ništa, nego zbog "ne uračunljivosti" (Systematski problem) HDD na sebe prilikom pisanja (instaliranja) podatke zapisuje na slobodna mjesta, pa ti podaci budu raštrkani po cijelom HDD-u, zbog čega ih sporije učitava. Defragmentiranjem ti on premještava podatke sa sektora na sektor. Recimo jedan podatak ti je na sektoru od 2000-2500 i 5000-5500, defragmentacijom će ti on to sve uredno posložiti da bude od 2000-3000-tog sektora. Ovo je samo primjer. Recimo, zamisli da jedan podatak, npr. jedan AVI film od 700 MB-a da bude zapisan raštrkano na HDD-u, sporije će ga čitati, jer dok on nađe sektor koji mu treba, vrijeme prolazi, a defragmentacija će cijeli taj AVI film staviti na jedno mjesto, sve sektore za taj film da budu skupa, i samim time je sve složenije i brže.

Najbolji primjer ti je Ultimate Defrag, skini trialnu verziju i probaj, tamo ćeš moći od prilike vidjeti na kojem sektoru je koji dio nekog file-a. Sektora ima milijun, pa se ne nadaj da ćeš svih milijun moći vidjeti, no samo da skužiš princip rada uz sliku. Stisni na defragmentiranje u tom programu i vidjeti ćeš da ti se raštrkani file slaže na jedno mjesto, da bude skupa.

@ReiKo - Dobro objašnjeno. I ja koristim Diskeeper, sa automatiziranom defragmentacijom svakih 2 sata, što je bolje. Bolje svakih dva sata po manje od 5 minuta, nego svakih par dana po pola sata, ovisno šta se radi.

SkunK
16-08-2008, 09:41
@zoky

Pa sama arhitektura softwarea je poboljšana, a tu je i automatic defrag i još neke stvari, imho se debelo isplati svaki update kod takvih programa, pa ako zelis slobodno prijeđi, moja preporuka.

Samo nemojte koristiti Defragment tool koji dolazi s Windowsom, katastrofalan je i u većini slučajeva pogorša stanje više nego što je bilo prije.

keko
16-08-2008, 09:51
sorryte na offtopicu,je li taj diskeeper besplatan??

C
16-08-2008, 09:53
Onaj od Widnows-a je totalna katastrofa. Defragmentiranje mu traje 5 sati, i to pogorša stvari.
Diskeeper ima automatsko defragmentiranje još od 2006 godine. ;)
Diskeeper je najbolji. :D

Edit: Neki jest, neki nije. U glavnom, do 2006 je bio besplatan, no ovi noviji nisu besplatni, ili čak rade na principu trial verzija traje 30 dana, i moraš se registrirati, a u biti je full verzija, i ne registriraš se, niti će te tražiti to osim nakon instalacije, i koristiš ga beskonačno, bez obzira što je nakon instalacije tražio registraciju sa naznakom da je trial verzija i traje 30 dana.

SkunK
16-08-2008, 10:20
Da čini mi se da postoji samo NAG screen.

C
16-08-2008, 10:24
Yap!

THUNDER_DINIX
16-08-2008, 11:33
nisam ni ja to jos nikad radio, ali sad nakon sto porusim Windowse, stavit cu si taj diskeeper

narf
18-08-2008, 20:52
hvala na odgovorima.. samo pitanje.. uključio sam tu opciju "auto defrag", i kad sam skenirao disk, gotovo pola je crveno.. jel to loše, i ako je, oće to ovaj automatski defrag srediti da sve bude plavo? :D

SkunK
18-08-2008, 22:05
Ako je sad već "sve crveno" onda napravi defrag, i nakon toga nek ti bide auto defrag ukljucen. Inače, nebi bolilo pročitati manual.