PDA

Pogledaj cijelu verziju : pomoć oko hard drive-a



narf
14-08-2008, 20:18
znači.. danas sam rastvorio komp jer mi uskoro dolazi nova konfa pa me zanima jel mogu ovaj stari ( s kojeg nisam brisao nikakve podatke ) staviti u drugo računalo, na tom računalu "resetirati" tj. da se isprazni od svega, ponovno napraviti particije na njemu i peglat dalje?

hvala na odgovorima :)

C
14-08-2008, 20:55
Možeš šta hoćeš, jedino trebaš vidjeti koji je priključak HDD-a, jer ako ćeš dobiti novu matičnu, moguće da na nju nećeš moći spojiti stari HDD preko IDE priključka.

narf
14-08-2008, 20:56
Možeš šta hoćeš, jedino trebaš vidjeti koji je priključak HDD-a, jer ako ćeš dobiti novu matičnu, moguće da na nju nećeš moći spojiti stari HDD preko IDE priključka.

ma ne ide hard meni, aj stavim model matične na koju ide + model samog harda.
a čime ga brišem i kako se u biti instalira nakon što se nadoda u konfiguraciju nekog računala?

C
14-08-2008, 21:06
Pa, staviš jednostavno CD od Windows-a, bootaš ga, urediš particije na HDD-u, tj. sve obrišeš, instaliraš Windows, pokreneš Windows i instaliraš sve Drivere za tvoju mašinu, staviš neke programe za čišćenje i održavanje PC-a, sve podesiš, upackaš lijepo, očistiš i ready for use.

Nakon toga bubaj ostale programe, igre, internet, itd.

narf
14-08-2008, 21:08
Pa, staviš jednostavno CD od Windows-a, bootaš ga, urediš particije na HDD-u, tj. sve obrišeš, instaliraš Windows, pokreneš Windows i instaliraš sve Drivere za tvoju mašinu, staviš neke programe za čišćenje i održavanje PC-a, sve podesiš, upackaš lijepo, očistiš i ready for use.

Nakon toga bubaj ostale programe, igre, internet, itd.

neee, on se nadodaje na jedan komp koji već ima jedan hard od 320gb.. ovaj moj je seagatev od 80 gigi.. ne trebam nista instalirati, samo njega želim postaviti na taj komp kao dodatnu memoriju, a da bude prazan u početku, tj. izbrisati sve što je trenutno na njemu :wink:

C
14-08-2008, 23:08
Čekaj. Znači želiš dva HDD-a spojiti skupa u kućištu, na matičnu?

To ti je jednostavno. Prvo ih ugradi oba u kućište (stavi/umetni/zašarafi), zatim im spoji struju, po mgućnosti iz iste grane, kao i priključak kojim se spajaju na matičnu ploču. Zatim trebaš jedan HDD podesiti da bude PRIMARNI, a drugi da bude SEKUNDARNI. To znači da se trebš poigrati jumperima na HDD-u. Jumperi su ti koji određuju hoće li HDD biti USB, primarni, sekundarni, CS, itd., i obično piše na HDD-u koje jumpere trebaš spojiti da bude to i to. Ako nema, prvi HDD stavi na prvi jumper, a drugi HDD stavi na drugi jumper. Tako bi bilo inače normalno, no ne mora značiti, možda je drugi jumper za USB, pa ti neće raditi, pa ga onda staviš na treći i tako ciljaš dok ne pogodiš da ti jedan bude primarni, tj. glavni, a drugi sekundarni. Provjeravaš tako da upališ PC i pritišćeš tipku del ili F2, ili neku drugu koja služi za ulazak u BIOS. Kada uđeš u bios, pitati će ti koji je disk primarni, a koji sekundarni. Ako piše none, znači da nije dobro podešeno, i inače ti piše oznaka HDD-a. Npr. za HDD ti može pisati Maxtor 2F040J0, kao i za CD/DVD uređaj npr. HL-DT-ST DVD-ROM GDR816B ili npr. TSSTcorp CD/DVDW SH-S182D, itd. Što znači trebaš znati koji ti je koji HDD, a ne bi podesio obrnuto, pa da ti glavni HDD bude sekundarni, a sekundarni bude glavni.

U biti je vrlo jednostavno, neka te ne zavarava što je text ovoliki. I kada ih pokreneš kako trebaju biti sređeni, onda sa onog drugog, sekundarnog možeš brisati podatke, možeš ih sređivati, itd.