PDA

Pogledaj cijelu verziju : Stiže plašt nevidljivosti?



R@pt0r
11-08-2008, 06:57
Prema članku u časopisu Nature, istraživačima je ovoga puta stvarno uspjelo napraviti materijal koji svija svjetlost i druga elektromagnetska zračenja na takav način da je praktički nevidljiv za promatrača. Teoretski je već dulje vrijeme poznato kakve bi karakteristike trebao imati "nevidljivi" materijal, ali je do sada bilo nemoguće ili nepraktično koristiti bilo što od postojećih materijala ili rješenja.

Čiji se da su problem riješili istraživači sa Sveučilišta Berkeley koji su stvorili tzv. metamaterijal s negativnim refrakcijskim indeksom koji se može proizvoditi.
Metamaterijali je ime za umjetno stvorene materijale koji se ne javljaju u prirodi, a koji imaju posebne osobine kao što je spomenuti negativni refrakcijski indeks svjetlosti. Do sada je istraživačima uspijevalo napraviti samo tanke, dvodimenzionalne metamaterijale s negativnim refrakacijskim indeksom koji nisu bili od praktične koristi.

Istraživačima Jasonu Valentineu, Xiang Zhangu i njihovim kolegama sa Sveučilišta pop prvi je puta uspjelo napraviti slojeviti metamaterijal mrežaste strukture koji i dalje zadržava negativni refrakcijski indeks.

Za sada nema nikakvih informacija o cijeni i složenosti izrade takvog materijala.

http://www.bug.hr/slikeid/cache/89692-53047.jpg_161_200_FalseFalse.jpg
Ne preporuča se nositi odjevne predmete od nevidljivih materijala za svečane prilike...

Bug.hr

Constantine
11-08-2008, 07:00
Čuo sam za to prije par mjeseci,čudi me kako kabeli(s kojih vise ljudi) na olimpijadi nisu bili omotani time.

###DK###
11-08-2008, 08:33
Super. Još kad se to malo usavrši bit će fenomenalno. :D

Plexihack
11-08-2008, 09:39
Ja sam tu sliku vidio prije par godina s vjestima da je napravljen nevidljiv kaput :S

Human m0nst3r
11-08-2008, 09:42
Joj u koje vi gluposti vjerujete. To je isto kao i onaj carobni iscjedivac soka, i ab zap, i odstranjivac ogrebotina itd. Ne vjerujem u to ni 1%.

King tiger
11-08-2008, 09:52
nije isto :(

Snake
11-08-2008, 10:10
Harry Potter to već koristi od 1997. godine :rotfl:

RIDER32
11-08-2008, 10:22
A jel znate vi da ja jednostavno mogu bi nevidljiv na forumu. Jednostavno pri logiranju ukljucim ono "sakrij moj online status" i nevidljiv sam.

Kaki negativni impulsi, kake pi**3 materine.
Nek procitaju mravojedovu kolumnu u ovomjesecnom PCPu.

Jerry
11-08-2008, 10:45
Joj u koje vi gluposti vjerujete. To je isto kao i onaj carobni iscjedivac soka, i ab zap, i odstranjivac ogrebotina itd. Ne vjerujem u to ni 1%.
slažem se...

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 11:04
ne vjerujem ni ja bas u to. a mozda i je tak, ko zna :)

Human m0nst3r
11-08-2008, 11:16
Photoshop ili neki kurac za dodavanje special efekata. Isto tako kao sto glumci produ neozljedeni kad prolete kroz staklo. Onak probajmo mi skociti kroz staklo debelo 2-3cm pa da vidimo dali cemo bez ogrebotina proci ^

King tiger
11-08-2008, 11:22
http://en.wikipedia.org/wiki/Invisibility_cloak

Jerry
11-08-2008, 13:18
to je sranje. tocka

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 13:20
Photoshop ili neki prozor za dodavanje special efekata. Isto tako kao sto glumci produ neozljedeni kad prolete kroz staklo. Onak probajmo mi skociti kroz staklo debelo 2-3cm pa da vidimo dali cemo bez ogrebotina proci ^
ma u filmovima je pretjerivanje, pogotovo u nekim. znaju cak probit i debeli zid... zato se to i moze samo na filmu, ne pokusavajte to u stvarnosti :)

Rang€r
11-08-2008, 13:33
Harry Potter to već koristi od 1997. godine :rotfl:

je, a vilenjaci još od negdje 1930. :D

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 13:35
ne, nego su vilenjaci zivjeli long, long time ago in te far away land :)

Rang€r
11-08-2008, 13:38
ne, nego su vilenjaci zivjeli long, long time ago in te far away land :)

da al tolkien je to svijetu reko tek početkom 90ih ^^

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 13:48
slazem se, samo ti kazem da to nije prica u "real time" vec je to bilo prije (valda :)). tj. vilenjaci su davno rodjeni, prije par tisuca godina ili koliko vec ne znam tocno
oni su drevni narod

Sphinx
11-08-2008, 14:31
ne vjerujem u to

http://en.wikipedia.org/wiki/Invisibility_cloak
ne vjerujem wikipediji :D

King tiger
11-08-2008, 15:58
ne vjerujem u to
[quote="King tiger":q4nxwe7p]http://en.wikipedia.org/wiki/Invisibility_cloak
ne vjerujem wikipediji :D[/quote:q4nxwe7p]
onda ces ici u pakao.

R@pt0r
11-08-2008, 16:06
Evo i u 24sata xD
Američka vojska uskoro će imati "nevidljive ogrtače" (http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=74964&web_page_id=main_page_news)

Constantine
11-08-2008, 18:12
Ako je u 24 sata onda mora bit istinito :)
Vjerujem u to,ako su izmislili hulahopke kaje se same zakrpaju kad se poderu onda mogu i nevidljivi plašt.

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 23:20
Evo i u 24sata xD
Američka vojska uskoro će imati "nevidljive ogrtače" (http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=74964&web_page_id=main_page_news)
ima i na "net.hr"

McPingvin_v2.0
12-08-2008, 00:16
Photoshop ili neki prozor za dodavanje special efekata. Isto tako kao sto glumci produ neozljedeni kad prolete kroz staklo. Onak probajmo mi skociti kroz staklo debelo 2-3cm pa da vidimo dali cemo bez ogrebotina proci ^
Šećerno staklo.

http://www.stormforcepictures.com/howto ... eglass.php (http://www.stormforcepictures.com/howto-makefakeglass.php)

Frky
12-08-2008, 15:03
Evo i u 24sata xD
Američka vojska uskoro će imati "nevidljive ogrtače" (http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=74964&web_page_id=main_page_news)

... i dođu neprijatelji s gem-om (iliti termal vision goggles) i opet su na istom!

THUNDER_DINIX
12-08-2008, 22:13
jbt jos malo ce ratovi bit ko u Unrealu :)

Silver_Wolf
13-08-2008, 11:58
Ima i u jutarnjem na zadnjoj stranici

RIDER32
13-08-2008, 12:05
Bit ce uskoro i u trgovinama na "praznim" policama. :yuck:

Jerry
13-08-2008, 12:09
ma ja vjerujem da je to photoshop jer taj koldetz sta li vec vjerovatno su imali neku okladu ovo ono ko ce brze i neki revolucinarniji izum predstavit i to su napravili....,previse to para dodje da se pravi a ako nemogu napravit ljek protiv neke bolesti npr rak,sida i to a sad da mogu tu neke heri potter plasteve - LOL,nema sanse ;)

Nodakim
13-08-2008, 19:24
zapravo neovisne timovi često naprave određeni cilj/projekt u mnogo kraćem vremenu i s mnogo manje novaca nego velike tvrtke/vojske
zato je popularno davati natječaje
i btw.taj koleđ je jedan od boljih pa ima sigurno donatora

THUNDER_DINIX
15-08-2008, 18:00
Bit ce uskoro i u trgovinama na "praznim" policama. :yuck:
kakve su to police, nikad cuo?!?

MTF*
15-08-2008, 19:25
bilo i u vecernjem...a ak je po takvim novinama sumnjam da je CS u pitanju...

Maloki
15-08-2008, 20:45
Joj u koje vi gluposti vjerujete. To je isto kao i onaj carobni iscjedivac soka, i ab zap, i odstranjivac ogrebotina itd. Ne vjerujem u to ni 1%.

ma ja vjerujem da je to photoshop jer taj koldetz sta li vec vjerovatno su imali neku okladu ovo ono ko ce brze i neki revolucinarniji izum predstavit i to su napravili....,previse to para dodje da se pravi a ako nemogu napravit ljek protiv neke bolesti npr rak,sida i to a sad da mogu tu neke heri potter plasteve - LOL,nema sanse ;)
Ovo je isto kao što su ljudi govorili "nikad nećemo letjeti! Vi koji vjerujete u to ste glupi, nema šanse da ikad letimo!" pa eto ga sad. Jednostavno zbog ovakvih stavova i načina razmišljanja čovjek shvati kolko su ljudi zatucani :(

croat1gamer
15-08-2008, 22:15
problem je sto oni to odjednom predstave, bez ikakvih poslastica da nam daju ponekad (poput screenshotova za igre), i onda na kraju konacan izum, ne spominju nikakve neuspjehe, nego samo uspjehe
ovo bi bilo isto kao da sutra kazu "duke nukem forever je gotov 90%, evo vam screenshotovi, mi radimo onih 10%" i nakraju forever izade za 50 godina

MTF*
15-08-2008, 22:30
croat ne kuzim bas tu logiku...?

croat1gamer
16-08-2008, 06:48
ukratko cu odgovoriti (ili cu jos sam sebe zbuniti, zato je gornji post takav): zasto nam sada vec predstave skoro pa gotovu verziju svojeg produkta, a mnogo vremena nista nisu govorili, zapravo nisu nista govorili o tome ( pogledaj sto je plexihack rekao: Ja sam tu sliku vidio prije par godina s vjestima da je napravljen nevidljiv kaput :S ) <- ispada da se nisu makli od tamo vec vise godina
ja priznajem da su uspjeli sakriti nesto sitno, manje od vlasi kose, a oni vec govore da su napravili nevidljivi plast, jako funkcionalan, a sto nisu rekli bi bilo da bi za protrebe nevidljivosti trosio divovske kolicine energije, npr. jedna ne krsko

p.s. opet sam nesto zakomplicirao i zbunio sam sebe -.-'

Lord AngelRI
16-08-2008, 08:41
šta sve neće smislit... ajd dobro...

McPingvin_v2.0
16-08-2008, 09:39
Jel vama palo na pamet da to nije slika tog plašta, nego neka random koju su novinari našli na netu?

Lord Jambrek
16-08-2008, 10:46
Jel vama palo na pamet da to nije slika tog plašta, nego neka random koju su novinari našli na netu?

Aj bar neko razuman.


Inače prije par godina sam u drvu znanja čitao nešto o nevidljivim odijelima, funkcioniraju na sistem optičkih vlakana ili tak neki šit. Ak nađem taj časopis negdje ili neki članak na netu onda bum postal.

Maloki
16-08-2008, 10:49
Inače, ta je slika bila na t-portalu pred nekih godinu dana.
I ne znam kaj je za vas večinu znači "nevidljivo" ali za mene je to kada se nešto uopće NE VIDI, a ne da samo vidiš kroz to -.-

###DK###
16-08-2008, 11:13
Tako to počne.
Ako to zbilja postoji onda će se s vremenom usavršit. :D

Nodakim
16-08-2008, 16:27
ukratko cu odgovoriti (ili cu jos sam sebe zbuniti, zato je gornji post takav): zasto nam sada vec predstave skoro pa gotovu verziju svojeg produkta, a mnogo vremena nista nisu govorili, zapravo nisu nista govorili o tome ( pogledaj sto je plexihack rekao: Ja sam tu sliku vidio prije par godina s vjestima da je napravljen nevidljiv kaput :S ) <- ispada da se nisu makli od tamo vec vise godina
ja priznajem da su uspjeli sakriti nesto sitno, manje od vlasi kose, a oni vec govore da su napravili nevidljivi plast, jako funkcionalan, a sto nisu rekli bi bilo da bi za protrebe nevidljivosti trosio divovske kolicine energije, npr. jedna ne krsko

p.s. opet sam nesto zakomplicirao i zbunio sam sebe -.-'




ajde to u jednoj rečenici....nije bilo hype oko toga.....

majstoro
05-09-2008, 22:06
Harry Potter to već koristi od 1997. godine :rotfl:

je, a vilenjaci još od negdje 1930. :D
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Hellboy
06-09-2008, 17:51
mhm...nije da glumim moda ili nešto, ali zar si zbilja morao toliko tih malih zelenih janeza natrpati ili ti se omaklo?

Flippy
06-09-2008, 18:06
mhm...nije da glumim moda ili nešto, ali zar si zbilja morao toliko tih malih zelenih janeza natrpati ili ti se omaklo?


''Šteka'' mu browser 100% :|

majstoro
07-09-2008, 10:07
mhm...nije da glumim moda ili nešto, ali zar si zbilja morao toliko tih malih zelenih janeza natrpati ili ti se omaklo?


''Šteka'' mu browser 100% :|
bilo mi previse msnova i jos nekih sta ja znam ukljuceno mislio sam ih samo 4 stavit xd