PDA

Pogledaj cijelu verziju : Par pitanja u vezi 8800GS



vex
31-07-2008, 20:07
Ovako , ljudi.
U subotu idem po novu grafu , XFX 8800 GS XXX.


1.Pošto znam je fan na dotičnoj koma (glasan i ne hladi karticu baš dobro) zanima me jel može zalman VF 700 na nju?

2.Čuo sam da je bolje bez onih ram heatsink-ova , pa neznam da li da njih stavim ili ne.. (može li doci do oštećenja grafe ako se mema ne hladi?)

3.Jel moje napajanje dovoljno jako za ovu grafu?


Post je identičan onom iz teme prijedlozi i savjeti , ali mi se čini da tu temu ne čita puno ljudi , pa sam odlučio to staviti ovdje.

Molim da mi ako je moguće odgovorite na sva pitanja.
Hvala unaprijed.

Pippin
31-07-2008, 20:48
sasvim solidna graficka, mada je mozda trenutno isplativija 3850 u hgspotu za 650 kn (ova pretpostavljam kosta 700+?)

sve u svemu ajmo redom:

1. jeste, trebao bi pasat - imash cijelu temu o svojoj grafi ovdje (cak i slike kako izgleda kad je montirano): link (http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=54236)

2. neznam tko to govori da je bolje bez ram heatshinkova, s time neces nista odmoci grafi a ohladit ces za par stupnjeva rame na grafi. Zasto ne staviti ako vec dolaze uz zalman cooler i samo ih popkiras gore (u linku pogledaj post, 2 ekstra - posto je samo 6 ram slotova - su iskoristena za hladjenje vrm-a, ono desno na grafi. probaj tako popikat)

3. napajanje ce biti sasvim dostatno, nemas nimalo frke

31-07-2008, 21:05
2. neznam tko to govori da je bolje bez ram heatshinkova, s time neces nista odmoci grafi a ohladit ces za par stupnjeva rame na grafi. Zasto ne staviti ako vec dolaze uz zalman cooler i samo ih popkiras gore (u linku pogledaj post, 2 ekstra - posto je samo 6 ram slotova - su iskoristena za hladjenje vrm-a, ono desno na grafi. probaj tako popikat)


Osobno sam testirao te ježeke...i sa njihovim defaultnim ljepilom(žvakom) temp se povečala za 1-2C negoli da ih uopče nema.Kada se oni metnu sa "custom made" hvatačima tada se mogu očekivati niže temp...no opet nikakva veće smanjenja.Ti "ježeki" su ponajviše zbog samog izgleda...


Grafa nije tolko loša ali prvenstveno od xfx-a i to još xxx verzija je precjenjena.Mislim da još uvijek imaš 8800gs od evg-a za 600kn u Linksu.Ako baš želiš XFX tada uzmi u diskontu 24 za 690kn običnu i slobodno je digni na xxx frekve.Chip je isti...tako da bi trebao ići na te frekve...a opet s druge strane nije tolka velika razlika između obične i xxx verzije...barem to ne opravdava cijena,,,

Ukoliko ne siliš AA i AF te velke reze 8800gs je izbor za tebe. :wink:

bezimeni
31-07-2008, 21:06
Već je poznata stvar da ti ježeki samo odmažu.

zoky
31-07-2008, 21:12
Vidi, vidi, to sa ježekima nisam znao! Prilikom prvog čišćenja coolera i mjenjane paste maknut ću ih....
A jel mogu biti ti ježeki za što drugo korisni? MIslio sam ih onda postaviti na razne chipove na matični... ;)

Pippin
31-07-2008, 21:17
o cemu vi to govorite u slucaju jezeka? S cime si ti to mjerio temperature amd_freak, u kakvim uvjetima i u kojem vremenskom intervalu?

Po kojoj logici bi jezeki povecavali i odmagali? Pa ne griju se oni sami po sebi da bi prenasali temperaturu na rame, daj malo mucnite glavom. To su pasivci, isti onakvi kakvi idu i na dosta drugih stvari, te snaznim pritiskom mogu ostvariti dobar kontakt ( u kranjem slucaju tu je onaj zalman kombo - pasta + ljepilo). Dobitci nece biti astronomski, ali par stupnjeva ce dolje ici sigurno, pogotov ako pushe vent po njima, a zalman vf700 to i cini.

Pustite sad price po stranim forumima koje je netko pustio... To skorom ista prica kao i s heatspreader-ima na ram-ima, kao to nevalja i nicemu ne sluzi (ok, estetika:P ), da bi nakraju vecina meme to danas imala. Razlike izmedju golog rama i tog s pasivnim coolerima uopce nisu velike, ali par stupnjeva ima - slobodno potrazite par revieowa od recimo accelera, ili od nekog 3. izvora. Posebice one review-ove na kojima su temperature mjerene u kontroliranim uvjetima, te termovizijskom kamerom.

Uostalom preporucam stivo o hd4870 seriji i problemu s grijanjem vrm-ova i kako ljudi to rjesavaju s tim istim pasivcima (temp odu debelo dolje) koje propuhuje jedan vent sastrane

Karlo_from_Bjelovar
31-07-2008, 21:18
Uostalom preporucam stivo o hd4870 seriji i problemu s grijanjem vrm-ova i kako ljudi to rjesavaju s tim istim pasivcima (temp odu debelo dolje) koje propuhuje jedan vent sastrane

moze neki mali link ako nije bad? :wink:

31-07-2008, 21:19
Dok su serijski gore te žvake nema nikakvih poboljšanja.

bezimeni
31-07-2008, 21:19
Da, ali u praksi su ljudi dobivali više i stabilnije klokove bez ježeka nego sa njima.

zoky
31-07-2008, 21:24
Dok su serijski gore te žvake nema nikakvih poboljšanja.

A dal se te "žvake" mogu s nekim drugim zamjeniti? S čime?

Karlo_from_Bjelovar
31-07-2008, 21:37
sta nije zvaka "serijska" pasta? skines s acetonom pastu i metnes gore arctic silver 5 ili ceraminiq...

pod pretpostavkom da mislite na pastu...

zoky
31-07-2008, 21:42
Ja mislim da pričamo o ovoj svijetlo plavoj navlaci na RAM Heatsinksu...Link (http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/2833.jpg)Sa to nije pasta, zar ne? Ispravi me ako griješim

bezimeni
31-07-2008, 21:44
Evo Zoky samo za tebe KLIK (http://www.links.hr/index.php?naziv=Termalno%20ljepilo%20ZALMAN,%20dvo komponentno&option=artikl&id_kategorija=05091215&id_artikl=050.912.022)

Karlo_from_Bjelovar
31-07-2008, 21:44
stvarno ne znam...
ruku na srce, nikad nisam vidio te "stvari"... >.>

zoky
31-07-2008, 21:49
Evo Zoky samo za tebe KLIK (http://www.links.hr/index.php?naziv=Termalno%20ljepilo%20ZALMAN,%20dvo komponentno&option=artikl&id_kategorija=05091215&id_artikl=050.912.022)

Znači s tim ljepilom bi stvar morala funkcionirati!? Možda kasnije uzmem....al čisto sumnjam :thumbs2:

vex
01-08-2008, 05:34
Igram se na 17" flat crt-u , znači 1024x768 , gledao sam testove po netu , grafa ima odlične performanse i na većim rezama , bit ce ok i kad uzem 19" lcd.

XXX ili obična , imam popust tako da mi više manje svejedno. Ta eVGA je trenutno nedostupna u svim shovopima linksa - rasprodana , barem mi je tako rečeno.. a ja sam bio ograničen na shopove u Osijeku , znači links , hgspot i vemil.


Onaj link - to nije VF700 nego VF900.
Mene zanima baš VF700.

Pippin
01-08-2008, 08:00
Uostalom preporucam stivo o hd4870 seriji i problemu s grijanjem vrm-ova i kako ljudi to rjesavaju s tim istim pasivcima (temp odu debelo dolje) koje propuhuje jedan vent sastrane

moze neki mali link ako nije bad? :wink:

evo original linka prvog mjerenja - na njemackom je doduse - ili google prijevod ako se nezna njemacki ili se malo potrazi po pcekspertu s trazilicom ili topici po extremesystems-u

termalna slika (http://www.forumdeluxx.de/forum/showthread.php?t=510938)

ili evo i linka koji se poziva na taj forum:

fudzilla (http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8500&Itemid=1)




Onaj link - to nije VF700 nego VF900.
Mene zanima baš VF700.

Jel ti imash mozda problema s citanjem? Procitaj malo par postova dolje na tom topicu gdje ljudi spominju vf700 koju su namontirali i da pashe. Uostalom 8800gs je ustvari skresana 8800gt, a tamo pashe vf700 (gigabyte prodaje modificirane verzije tog coolera na svojim modelima grafa).
Btw, vf900 bi trebao imati iste mogucnosti za montiranje kao i vf700 - a slikice lijepo pokazuju kako se montira gore

Karlo_from_Bjelovar
01-08-2008, 08:13
thanks pippin... ;)

vex
01-08-2008, 08:42
Ne , nemam problema s čitanje , nego s manjkom vremena.
Nisam čitao cijeli tekst , nego sam samo djelomično pogledao i vidio slike od VF 900.
Sorry , moja greška..


Još me zanima , jel 8800GS ima regulator napona koji treba hladiti?

Pippin
01-08-2008, 10:00
ima, na tim slikama ti je to ono sasvim desno gdje su popiknuta 2 pasivca za ram, sama grafa ima 6 ram chipova (2 su srezana u odnosu na 512mb verziju 8800gt, radi toga i ima 384mb rama), pa ti tocno 2 ostanu da stavis prema slikama.

vram dio se ne grije ni priblizno kao na hd4xxx seriji, ali ti pasivci malo pomognu uz puhanje koje radi vent na vf700, znaci ukratko nije uopce nuzno to stavljat gore

vex
01-08-2008, 10:32
I mislio sam , jer je stock fan 1 slot , i prekriva samo memoriju i jezgru , ti regulatori nisu hlađeni uopće.

Ako bude u linku termalnog ljepila , onda ću staviti ježeke na memu i te regulatore , ako nema , onda neću. Valjda će sve biti uredu..

Pippin
01-08-2008, 11:51
bude, ti jezeke nisu uopce potrebni, pa ako ti se neda zamarati s njihovim pravilnim montiranjem ostavi kak je ;)

vex
02-08-2008, 19:44
Evo , stigla grafa.
Kako je fora igrati bioshock na max uz 2x aa i v-sync bez ikakvog trzanja :)
naravno , na 1024x768 - 17" flat crt.

Cooler necu mjenjati , nije tako glasan kao što sam mislio , a temperature su sasvim uredu , 59 c nakon pola sata bioshocka. Idle je 38.

vex
07-08-2008, 20:12
Stavio sam VF700 gore , temperature su puno manje , komp je tiši ali se počelo događati nešto čudno.

Zbog buke starog stock coolera , nisam to mogao čuti ni da je taj zvuk bio prisutan , tako da neznam.
Ali kad palim S.T.A.K.L.E.R-a , za vrijeme uvodne animacije grafa pišti.


Koji je razlog , je li opasno , kako spriječiti?

07-08-2008, 23:13
Stavio sam VF700 gore , temperature su puno manje , komp je tiši ali se počelo događati nešto čudno.

Zbog buke starog stock coolera , nisam to mogao čuti ni da je taj zvuk bio prisutan , tako da neznam.
Ali kad palim S.T.A.K.L.E.R-a , za vrijeme uvodne animacije grafa pišti.


Koji je razlog , je li opasno , kako spriječiti?

Vrlo česta pojava kod 8800 grafa...budi sretan da ti samo pišti kod animacija,..nekima pišti usred igre...

Naime zavojnice zbog svojeg magnetskog polja koje stvaraju se počinju širiti tj pomicati,u mikrometrima...pa npr kada grafa radi na maksimali ili povišenom korištenju dolazi i do povečanja struje,automatski i temperatura,automatski se stvara i veće magnetsko polje.

No uz zavojnicu može zujati i kondenzator....neki su npr probleme za zavojnicama riješavali zalijevanjem vrućom plastikom.


No ipak postoji mogučnost da ti čak zuji i sam hladnjak...zato bi ti bilo najbolje disejblati vent na hladnjaku...pa ako onda prestane zujati znaš da je problem u njemu...

Također sam par puta naišao i na probleme sa driverima...što je itekako čudno...i gotovo nevjerovatno...pa bi tako sa starijim driverima sa originalnom cd-e kojeg dobiš sa grafom ona sama zujala...a kada sam stavio nove to se prestalo događati...

Pimp3k
08-08-2008, 02:15
Naime zavojnice zbog svojeg magnetskog polja koje stvaraju se počinju širiti tj pomicati,u mikrometrima...pa npr kada grafa radi na maksimali ili povišenom korištenju dolazi i do povečanja struje,automatski i temperatura,automatski se stvara i veće magnetsko polje.

:nonono:

Kroz zavojnicu teće struje, a posljedica "toka" je magnetsko polje koje "okružuje" zavojnicu. Ako zavojnica ima više navoja, onda je magnetsko polje više puta jače. Magnetsko polje teće i kroz zrak, ali da bi se povećala sama iskoristivost, polje se usmjerava kroz "željezni put". To je željezo iskovano u obliku solva "C" koje okružuje zavojnicu (otvor je prema gore). Uloga toga je da koncentrira magnetizam tam gdje nam treba odnosno tam gdje ga želimo. Ako korz otvor "C" bloka stavimo drugi željezni blok u obliku slova "T" a da pritom prolazi kroz središte zavojncie koncentrirali smo magnetizam još jače.

Ostatak je lakše nacrtati pa vam evo mali "paint job". (Isprike zbog pravopisa - kasno je i neda mi se ispravljati...)

http://max-save.org/pix/91f4pi_thumb.jpg (http://max-save.org/img.php?file=91f4pi.jpg)

EDIT: Nisam nacrtal na svojim crtežima silnice magnetskog polja, pa vam evo slika sa silnicima tak da vidite "tok".

http://max-save.org/pix/1ixlxan_thumb.gif (http://max-save.org/img.php?file=1ixlxan.gif)

vex
08-08-2008, 07:10
Haha to sam učio iz fizike , nisam znao da se to primjenjuje i na grafama.
Hvala ljudi , sad barem znam da nije opasno.
Ako ništa drugo , budem probao s drugim driverima.