PDA

Pogledaj cijelu verziju : Avanture



Stranica : [1] 2

seahawk37
29-07-2008, 12:18
Zanr koji i nije nesto popularan, u zadnje vrijeme je sve vise na trzistu. Nijedan mjesec ne prode bez 2-3 avanture. Ali jos uvijek se smatram jednim od rijetkih ljubitelja tog zanra... Zasto? vjerojatno je razlog sto morate imat malo mozga i logike da bi se okusali u takvim igrama :( anyway... evo preporuke za ove malobrojne avanturiste...

Broken Sword: The Shadow of the Templars
http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Swo ... e_Templars (http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Sword:_The_Shadow_of_the_Templars)
prvi dio legandarne igre, neka vas crtana grafika ne zavara, odlicna igra sa zanimljivom radnjom

Broken Sword: The Smoking Mirror
http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Swo ... ing_Mirror (http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Sword_II:_The_Smoking_Mirror)
malo losiji drugi nastavak sa po mom misljenju dosta teskim zagonetkama, ali sve u svemu dosta dobra igra

Broken Sword: The Sleeping Dragon
http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Swo ... ing_Dragon (http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_Sword:_The_Sleeping_Dragon)
meni osobno i jedna od najboljih igri uopce. Preporucujem ju svakome. Ujedno je i prvi nastavak sa 3D grafikom koji nije pokvario dojam kao u Monkey Island, naprotiv, grafika je dosta dobra sto ionako nije veliki faktor u takvoj igri, Must try!

Neverhood
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Neverhood
Igra za koju nisam cuo dok mi frend nije reko za nju i koja me odusevila sa odlicnim i zabavnim zagonetkama, garantiram da svatko ko ju proba, nece pozalit.

Syberia 1 i 2
http://en.wikipedia.org/wiki/Syberia
http://en.wikipedia.org/wiki/Syberia_II
Jako zanimljiva prica sa jako dobro smisljenim zagonetkama, jedina mana je los zavrsetak prvog dijela, ali ako odmah krenete sa drugim, nece vam ni to toliko smetat :wink:


ako imate vi neke prijedloge, komentare.. samo dajte

Arbiter of Change
29-07-2008, 12:24
Još jedan fan avantura reporting for duty, premda nisam neki hardcore ljubitelj aka. ne igram baš svaku koja izađe (Nancy Drew serijal, npr. je više i vragu dosadio s tim koliko nastavaka ima). Drago mi je da si spomenuo Broken Sword igre koje su, kao i sve druge kvalitetne 2D PnC avanture, doista bezvremene kad je kvaliteta u pitanju (posebno nacrtana grafika). Mislim da Smoking Mirror nema teže zagonetke samo su malo teže i iritantnije (ona dva prokleta kotača u piramidi su me izludila koliko dugo vremena treba da se zagonetka riješi iz jednostavnog razloga jer se okreću pola godine).

Inače, znam da se ponavljam, ja osobno još preporučam Discworld Noir igre (posebno Discworld Noir) koje su odlično unatoč tome što su prve 2 imale malo... teško dokučive zagonetke.

Death By Sexy
29-07-2008, 12:36
moram samo napisati da meni sleeping dragon nikako ne paše i da mi je užasan i ne smatram ga nastavkom BS

Grim Fandango... najbolja...avantura...ikad..

Monkey Island.. isto prije 3Da..vrijedi isto što i za BS


neka vas crtana grafika ne zavara

ovo me uvrijedilo

Sickmanno1
29-07-2008, 12:49
Grim Fandango... najbolja...avantura...ikad..

Word Brother.

Makar sam jako uzivao i u Full Throttle :)

Ah ti dani...

seahawk37
29-07-2008, 12:51
neka vas crtana grafika ne zavara

ovo me uvrijedilo
u zadnje vrijeme samo se grafika gleda, kolko god je to tesko za priznat, tesko da ce netko kad vidi takvu grafiku, htjet odigrat zapravo odlicnu igru...

Death By Sexy
29-07-2008, 12:59
kužim.. al meni je ljepša grafika crtana rukom nego 3D i to nemjerivo

@sickmanno1 - nisam odigrao full throttle :( ... imam igru al mi ne radi na novom kompu, a na starom mi je cd-rom umro baš nakon što sam instalirao igru

Sickmanno1
29-07-2008, 13:01
@sickmanno1 - nisam odigrao full throttle :(

Steta. :(

Meni jedina negativna stvar kod Ful Throttlea je ta sto je fuking prekratak!!!!!!

seahawk37
29-07-2008, 13:05
jel neko uopce igro Neverhood? ili uopce cuo za to :)

ScorpiuS
29-07-2008, 13:09
Joj [bomba nostalgije]Skad sam to igrao, ahhh sjećanja. Svakome preporučam odlična igra!!!

seahawk37
29-07-2008, 13:10
aj fala bogu da je neko igro, fenomenalna igra

Sickmanno1
29-07-2008, 14:45
The Neverhood

Igrao ga ja :D

Ali jao jao davno...

Flippy
29-07-2008, 15:42
Full Throttle :)



S:pray: :pray: :pray:

Ben je car. A i ona Corley ženska. ^^

Lord Coldwolf
29-07-2008, 20:31
Sanitarium se treba odigrati ako vam je do pravih avantura ;)

SkunK
29-07-2008, 20:35
Sto je s Gabriel Knight serialom, Blade Runner,Discworld Noir?

Rang€r
29-07-2008, 22:27
jel neko uopce igro Neverhood? ili uopce cuo za to :)

to mi bila jedna od prvih igara... nisam ju znao igrat xD jbg bio 8 godina...

ScorpiuS
30-07-2008, 06:42
Bah ja sam to igrao sa 5 ja mislim. Ne stvarno, bilo mi je tu negdje godina. Doduše za preć igru mi je trebalo nekoliko godina.

spidEY v2.0
30-07-2008, 07:35
The Longest Journey i Dreamfall anyone?

Arbiter of Change
30-07-2008, 07:49
Igre su perfektne, ali mislim da su ipak malo prespore za nekog tko tek sada ulazi (ne ciljam na nikoga, samo općenito govorim) u žanr avantura i Dreamfall ima premalo interakcije, nešto što će vjerojatno ubiti pojedinca koji dolazi iz drugih više "nabijenijih" žanrova.

GeForce
30-07-2008, 12:00
igraš avanture i voliš i kao preporuku nestaviš Monkey island,sam and max,so blonde,full throotle(stara ali...treba je prijeći zbog kulture),day of the thentacle......

ccc :D

dreamfall je kombinacija avanture i akcije...ali šta god da je savršena je igra.

seahawk37
30-07-2008, 13:19
DXQ2lvgpHiE
pjesma iz neverhooda :pray: pre odlicno

Flippy
30-07-2008, 14:38
Sanitarium se treba odigrati ako vam je do pravih avantura ;)


:pray: :pray: :pray:

Zaboravio sam na njega. Prebrutalna igra. Bolesna prva staza. Ona djeca. Ako imaš slab želudac ne uzimaj :D

GeForce
30-07-2008, 16:31
jel ima neke priče ili hoće li uopće biti monkey island 5?
3 dio i 4 dio su mi bili savršeni...

Flippy
30-07-2008, 16:38
Sumnjam da će bit nastavak.

SkunK
30-07-2008, 21:04
Lucas arts je masovno optušao ljude nedavno ali kazu da to nema veze i neće utjecati na igre...bili zivi pa vidili.

Baldrick
30-07-2008, 21:18
za sve one koji još nisu zaraženi sas avanturama, preporučujem the curse of monkey island (tj. monkey island 3) i full throttle - dve lake, a mnogo dobre avanture. kad to pređete, imate ovo:

discworld serijal (prvo noir odigrajte, pa onda prva dva dela, jer su mnogo teški, prvi naročito, jedna od najtežih avantura ikada, morao sam da gledam u walkthrough... al je zato rincewind nenadjebiv, naravno, kad mu glas pozajmljuje eric idle... a zanimljivo je da glas pozajmljuje i tony robinson, glumac koji glumi baldricka u black adder (btw, jel se kaže crni guja ili crna guja?);
grim fandango (najbolja avantura ikad, i najšarmantije parče softvera ikad napravljeno);
monkey island serijal (ceo je do jaja, posle 3. pređite prva dva, pa onda može opet treći, pa zadnji);
the longest journey i njegov mu nastavak dreamfall (o dreamfallu sam pisao više kasnije, a prvi deo je malo precenjena igra, ali ipak sjajna... naivna bajka);
still life i post mortem (prvo mortem, pa life... dve sjajne avanture za sve koji su u malo morbidnijem fazonu, a može i za one koji nisu);
the moment of silence (odličan razvoj lika... mrzi me više da pišem, al mi verujte na reč, pa probajte).

od novijih, trudim se da odigram što više, mada ne igram mistolike igre, tj. one avanture koje se ne zasnivaju na priči. preporučujem overclocked, možda baš ne iskorišćava potencijal, al je ipak odlična.
dracula: origin je prosek, ako odigrate baš sve što može, onda draculu.
sad počeh sinking island, veoma interesantno deluje, izabrah time mod, i game over, moram ispočetka... jebiga, verovatno ću da je obrišem.
onda dva horora - darkness within i the lost crown - mnogo dobre atmosfere. ne plašim se mraka odavno, nijedan horor film ne može da me uplaši, al ovo ne smem da igram. mislim, smem, al onda ne smem noću 2-3 dana da idem po stanu.
ankh, ankh 2 i jack keane, sve isti nemci pravili, ok avanturice, ugledaju se dosta na monkey island, al nemaju toliko stila.. ipak, dobre su, po meni.

u skorije vreme planiram da odigram next life, perry rhodan (dobio odlične kritike) i the moment of silence (nanovo)... možda umesto momenta, uzmem klasik koji nikad nisam igrao - bladerunner, ili the black mirror, ili road to el dorado, ako je nateram da radi... to je moja prva avantura, inače, igrao sam je na soniju kec, i to bez memorijske kartice, pa sam jednom stigao skoro do kraja, i zaglavio se, pa odustao... nikad nisam prešao. druga mi je the x files, isto na psxu, al me zajebali pirati, pa mi prodali samo jedan disk (a igra ima desetak, preterujem, al to je fmv, pa vi vidite)).
inače, odigrao sam većinu avantura koje su se pojavile u zadnjih 5 godina, pa ako vas nešto zanima, pitajte...




neka vas crtana grafika ne zavara

ovo me uvrijedilo
u zadnje vrijeme samo se grafika gleda, kolko god je to tesko za priznat, tesko da ce netko kad vidi takvu grafiku, htjet odigrat zapravo odlicnu igru...
ovde se priča o avanturama, zar ne, a svima koji vole prave avanture (znači, da nisu princ od persije) grafika i nije toliko bitna (nije baš da je skroz nebitna, svako voli pre da igra igru sa lepom grafikom, nego sa ružnom, a i dobro pogođena grafika bolje dočarava atmosferu).

inače, i meni je mnogo draža crtana grafika, ali je često problem u takvim crtanim avanturama to što su zagonetke, jednostavno, nelogične, samim tim i teže rešive. jedna od najpoznatijih avantura, na primer, day of the tentacle. svaka njima čast za atmosferu, humor i sve, al' jebiga, ko bi se setio da uzme da proba da pere kočije, da bi izazvao kišu?! ja nisam hteo da gledam walkthrough, pa išao i nabadao, dok nisam pogodio. pa onda, runaway (naročito dvojka... jebeno nelogično).

The Longest Journey i Dreamfall anyone?
ovo je diskutbilno, ali smatram da dreamfall i slične igre (fahrenheit, na primer... ne znam ni jednu drugu slilčnu) nisu avanture, nego interaktivni filmovi. mislim, nemaju zagonetke, nemaju ništa. interaktivnim avanturama se, po definiciji, nazivaju full motion video igre (ripper, the black dahlia... ja gi ne volem, ali ima mnogi koji vole tako nešto), ali su to ipak avanture, a dreamfall... malo teže.

jel ima neke priče ili hoće li uopće biti monkey island 5?

nema šanse da to lucas napravi, možda, jedino, da otkupi licencu neko (kao ovi telltale što prave maxove). što se mene tiče, nadam se da će to da se desi, samo da mi ne diraju grim fandango, tj. da ne prave nastavak. priča grima ima početak i kraj, i bilo bi čisto skrnavljenje praviti nastavak.

inače, nadam se da će ova tema da zaživi, jer, kao što vidite, mogao bih ceo dan da pričam o avanturama, kad se raspišem ne prestajem. mislim da ima mnogo više avanturista (to nije pravilan izraz, i znači nešto drugo, al ajde) nego što ljudi misle. bar na internetu, u stvarnosti znam samo jednog, i moram da vam kažem da je mnogo zabavno igrati avanture sa nekim drugim... kao i gledanje filmova, i sve drugo, uostalom. za tako nešto preporučujem myst, i mistolike igre.

eto, to je to za sada, posle ću dodam još nešto, ako stignem, a verovatno ću da stignem, pošto brzo kucam, i ne obraćam pažnju na pravopis.

ber0
03-08-2008, 22:06
ankh sam odigrao demo,cijlu još nisam nabavio,budem jednog dana :D
syberia prvi nastavk sam odigrao demo odlicna igra,valda cu si nabavit cijelu jednog dana
broken sword smoking mirror sam takođe odigrao demo,malo su teže zagonetke
dracula origin sam odigrao demo sa pcp-ovog dvda,nabavit cu si cijelu igru,zanimljiva je
sam i max,nisam baš igrao,
onu besplatnu što su dali(brijem da je abe lincoln must die?) sam malo počeo ali mi se ne sviđa
onda bone,mala slatka avanturica,mislim da je takođe od telltale gamesa,odigrao prije
neverhood si budem nabavil ovaj tjedan pa ću odigrat,vidim da ju hvalite :D

Baldrick
04-08-2008, 13:26
tog sama i maxa svi hvale, al meni, iz nekog razloga, nije uopšte smešna... pričam o ovom novom, sezonskom.

ankh je fina, al su zagonetke nelogične skroz... ne vredi razmišljati, kad se zaglaviš - walkthrough.

sajbirije su precenjene, mnogo, iako su fine igre, nisu tolko kolko ih dižu u nebesa.

ScorpiuS
04-08-2008, 13:58
Ako itko želi avanture treba zaigrat one starije bisere poput Grim Fandago i Day of the Tentacle.

seahawk37
04-08-2008, 14:07
baldrick ne slazem se s tobom da je Syberia precijenjena, zagonetke su odlicno napravljene, grafika je lijepa, prica je super... ne znam sta bi ti jos od avanture..

Baldrick
04-08-2008, 15:06
precenjena je zato što je najpoznatija avantura, ikad... jeste odlična, ali ima boljih, koje zaslužuju da budu poznatije od nje.

seahawk37
06-08-2008, 10:54
jel netko igro So Blonde?

ScorpiuS
06-08-2008, 11:58
Baš razmišljam o kupnji te igre za moju sestru od 6 god.

seahawk37
06-08-2008, 12:00
igra nije za djecu, podsjeca me na broken sword

GeForce
06-08-2008, 13:46
igra je jako teška igroa sam je ali niam uspio prijeći jel kasnije malo i dosadi a i bolesno je teška.
BS je nula nasprema so blonde.sviđa mi se inače humor jako...plavuša je doslovno glupa da boli glava :D i grafika je preljepa,sve nacrtano.

seahawk37
06-08-2008, 13:48
BS je nula? đizs kak te nije sram tak nes rec

GeForce
06-08-2008, 13:50
mislio sam nula nasprema težini so blonde mi je milion puta teži.

a i nije mi sramota reći jer je meni i diablo smeće :D svatko ima svoj ukus..ako 1000 ljudi skoči sa mosta nemoram i ja.

SkunK
06-08-2008, 14:36
Bogohuljenje.
Dodajte mi uže!

GeForce
06-08-2008, 14:40
Bogohuljenje.
Dodajte mi uže!
:bravo: :thumbs2:
hahaha :D
meni je so blonde puno bolje izveden....i kraj priče :hangin:

Baldrick
06-08-2008, 15:44
so blonde teška jer su nelogične zagonetke, pixel hunting, il šta? u svakom slučaju, sad završavam sa skidanjem perija rodana, pa mi je ona sledeća.

meni su, inače, broken swordovi ništa posebno, prelepa grafika, jeste, ali grafika nije najbitnija stvar. očajna glasovna gluma, nezanimljiva priča... gameplay malo iznad proseka... mada, ja se ne palim na indiana jones tipove priča, pa možda zato...

W3DR4N
07-08-2008, 18:19
Deset najboljih avantura, redoslijed nebitan:

Blade RunnerS- Vrh žanra. Relikvija. Nedostižan gral. Nelinearna avantura svakim je novim igranjem nudila drugačiju radnju, likove, i u kojoj ste mogli birati raspoloženje i ophođenje protagonista. Avanute su trebale težiti ovome. Nisu. Šteta.

SanitariumS- Čisti crnjak. Čovjek u komi se budi usred ludnice gdje pacijenti udaraju glavom u zid ne bi li bol prestala. Nakon toga slijedi selo u kojoj hipotetska "majka" deformira djecu i ubija roditelje. Kao, igre su danas zlo?

The Longest JourneyS- Avantura koja je osigurala postojanje žanra. Da se te godine nije pojavio TLJ, danas bi o avanturama pričali kao izgubljenom žanru devedesetih. To je bajka.

Fate of the AtlantisS- Okej, priznajem, fan sam Indiane Jones. Prva Indijeva računalna igra koja nije slijedila radnju filma upravo je i najbolja. Možda je to zbog fantastične radnje, možda zbog odlične podloge. Sve u svemu, obavezno štivo.

Broken SwordS- Mistična avantura koja je definirala žanr na način drugačiji od onog Lucasovog. Dan danas, koristi se isti princip viđen u Broken Swordu. Prvi je ujedno i najbolji, iako ga dvojka slijedi u stopu. Šteta što su trojkom nadalje ukaljali ime vrhunskom serijalu.

SyberiaS- Otvorila novo poglavlje u svijetu avantura. Osmišljena i nacrtana od Benoita Sokala, i ujedno njegova najbolja igra, u avanturističkim kuloarima uvijek spominjana kao referenca žanra.

Full Throttle - Igra za muškarce, kako bi se reklo, koji vole miris asfalta i zvuk rock and rola. Iz zlatne ere Lucasa izdiže se netipična avantura, obavezna za ljubitelje žanra, a i šire. Šteta što nije bilo dvojke.

Discworld Noir - Treći Discworld, vidno različit od prethodna dva, jedna je od najtežih avantura. Prožet vrhunskom atmosferom i odličnim humorom, Noir moraju odigrati svi.

Grim Fandango - Najorginalniji svijet stvoren za jednu igru. Meksikanci u zemlji smrti, kosci smrti, njihovi osobni šoferi i hrpa budalaština. Grim Fandango je kamen temeljac moderne, tipkovnične avanture.

Gabriel Knight - Jedan od najpoznatijih protagonista žanra, Gabriel, vlasnik antikvarijata koji istražuje lokalna ubojstva ne bi li dobio inspiraciju za horror roman. Osnova kulture žanra.

Flippy
07-08-2008, 18:21
W3DR4N :pray: :pray:


Stvarno si naveo deset najboljih i najlegendarnijih avantura. :pray:

SkunK
07-08-2008, 18:30
Nije naveo Monkey Island, njega bi stavio imho umjesto Atlantisa.

Flippy
07-08-2008, 18:35
Nije naveo Monkey Island, njega bi stavio imho umjesto Atlantisa.


Vid vraga. Toga se nisam ni sjetio.


Ali ne. Netreba ga stavit umjesto atlantisa.

Baldrick
07-08-2008, 18:42
Discworld Noir - Treći Discworld, vidno različit od prethodna dva, jedna je od najtežih avantura. Prožet vrhunskom atmosferom i odličnim humorom, Noir moraju odigrati svi.

listu neću da komentarišem, jer se ukusi razlikuju, samo moram da te malo ispravim ovde... noir nije uopšte teška avantura, ustvari, jedna je od lakših koje sam igrao. razlog za to je, verovatno, to što se zagonetke ne zasnivaju na kombinovanju predmeta i njihovom upotrebom na određenim mestima, nego na tragovima... mrzim me da detaljnije objašnjavam, poenta je da je igra veoma laka ako pratite priču, tačno će da znate šta treba da se radi.

ja bih noiru zamerio na nedovoljnom eksploatisanju sistema sa mirisima... tj., ja sam sakupio sve mirise u igri, ukapirao za svakog lika čiji je miris, ali to nisam mogao nigde da iskoristim... znači, propao trud.

SkunK
07-08-2008, 18:58
Nikad nisam u cjelosti shvacao tu avanturu :D

Arbiter of Change
07-08-2008, 19:03
Discworld Noir - Treći Discworld, vidno različit od prethodna dva, jedna je od najtežih avantura. Prožet vrhunskom atmosferom i odličnim humorom, Noir moraju odigrati svi.

listu neću da komentarišem, jer se ukusi razlikuju, samo moram da te malo ispravim ovde... noir nije uopšte teška avantura, ustvari, jedna je od lakših koje sam igrao. razlog za to je, verovatno, to što se zagonetke ne zasnivaju na kombinovanju predmeta i njihovom upotrebom na određenim mestima, nego na tragovima... mrzim me da detaljnije objašnjavam, poenta je da je igra veoma laka ako pratite priču, tačno će da znate šta treba da se radi.
A to je nešto što može biti veći ili manji problem ovisno o poznavanju Engleskog jezika, baš zbog toga jer treba prekopavati po notesu i znati spajati pojmove... na Engleskom.

btw. Blade Runner?
Nije li on imao neki bug sa djevojčicom na smetlištu (ili nekoj sličnoj lokaciji, ne sjećam se sada)?

Baldrick
07-08-2008, 19:13
Nikad nisam u cjelosti shvacao tu avanturu :D
možda nije problem do tebe, nego do nje, sećam se da ima nekih rupa u priči, al sam zaboravio šta tačno... nema veze, opraštam joj, skoro svaka komplikovana priča mora da ima neku rupu...




Discworld Noir - Treći Discworld, vidno različit od prethodna dva, jedna je od najtežih avantura. Prožet vrhunskom atmosferom i odličnim humorom, Noir moraju odigrati svi.

listu neću da komentarišem, jer se ukusi razlikuju, samo moram da te malo ispravim ovde... noir nije uopšte teška avantura, ustvari, jedna je od lakših koje sam igrao. razlog za to je, verovatno, to što se zagonetke ne zasnivaju na kombinovanju predmeta i njihovom upotrebom na određenim mestima, nego na tragovima... mrzim me da detaljnije objašnjavam, poenta je da je igra veoma laka ako pratite priču, tačno će da znate šta treba da se radi.
A to je nešto što može biti veći ili manji problem ovisno o poznavanju Engleskog jezika, baš zbog toga jer treba prekopavati po notesu i znati spajati pojmove... na Engleskom.

zašto bi neko ko ne zna engleski uopšte igrao takvu avanturu? to se igra zbog priča, ponajviše, ako neko voli avanture zbog logičkih problema, onda nek igra myst i slične igre.

Arbiter of Change
07-08-2008, 19:17
zašto bi neko ko ne zna engleski uopšte igrao takvu avanturu? to se igra zbog priča, ponajviše, ako neko voli avanture zbog logičkih problema, onda nek igra myst i slične igre.
Odakle da ja znam, samo ističem mogući problem (znam da sam ja prvi put igrao Broken Sword 1 sa osrednjim Engleskim i išlo mi je dobro... uzimajući u obzira da je igra bila na Francuskom, a ja je još i završio :D).

Baldrick
07-08-2008, 19:20
to je bilo retoričko pitanje.

inale, čujem da su francuzi mnogo bolje odglumili u broken swordu, nego očajni ameri...

Arbiter of Change
07-08-2008, 19:28
Morao bi iskopati CD-ove i odigrati opet, ali ne znam koliko ti točno na to može odgovoriti osoba sa minimalnim znanjem jezika.

Nego ovaj, igrao netko?
http://www.justadventure.com/reviews/Ar ... rder2.shtm (http://www.justadventure.com/reviews/ArtOfMurder2/ArtOfMurder2.shtm)

Baldrick
07-08-2008, 19:46
nisam još, ali planiram posle perija, so blonde i the abbey... ako se ne pojavi ništa drugo zanimljivo, dok ja odigram sve ovo.

ScorpiuS
07-08-2008, 20:12
Ubrzo na repertuaru.

W3DR4N
07-08-2008, 20:27
E da, Broken Sword ima fantastičan voice acting.

Oni prigušeni glasovi loših audio snimaka, i karikiran prizvuk stvaraju najveći boljitak igrine atmosfere.

Discworld Noir je težak jer je u potpunosti nelogičan. Kao i ostali u serijalu. Neosporno.

Baldrick
07-08-2008, 22:41
Discworld Noir je težak jer je u potpunosti nelogičan. Kao i ostali u serijalu. Neosporno.
slažem se za prva dva dela, takve igre nisu vredne prelaženja bez walkthrougha...

Arbiter of Change
08-08-2008, 05:45
Discworld Noir je težak jer je u potpunosti nelogičan. Kao i ostali u serijalu. Neosporno.
slažem se za prva dva dela, takve igre nisu vredne prelaženja bez walkthrougha...
Ma kako nisu, samo zahtjeva malo "fantasy logičnog" razmišljanja (ona zagonetka kako dobiti Dragon's Breath u DW1 je vjerojatno najbolji prikaz takog razmišljanja).

seahawk37
08-08-2008, 06:33
Broken SwordS- Mistična avantura koja je definirala žanr na način drugačiji od onog Lucasovog. Dan danas, koristi se isti princip viđen u Broken Swordu. Prvi je ujedno i najbolji, iako ga dvojka slijedi u stopu. Šteta što su trojkom nadalje ukaljali ime vrhunskom serijalu.

zasto? igra je fenomenalna, ne zbog 3D grafike nego gameplay i zagonetke koje su jako zabavne, uz Syberiu (koja me jako iznenadila drugim dijelom koji je izvrstan) Broken Sword 3 mi je najbolja avantura. Prvi dio je takoder odlican, ali dvojka nije ni blizu 1. i 2. dijelu, lose zagonetke sto mi je pokvarilo dojam o BSu ali trojka ga ja opet popravila

GeForce
08-08-2008, 07:56
Gledaj nekada ti 3D može uništiti igru.jedni od većih primjera koji su to napravili su ti baš broken sword,monkey island,...
Zašto?čisti primjer,preljepa nacrtana grafika puna humora i onda puf 3d sve uništeno!Meni i danas monkey island 3 ima bolju grafiku nego 4 dio.Ljepša je jednostavno.Mislim to uporno forsiranje 3D u avanture je glupost.priznajem da neke 3d avanture su stvarno fenomenalne(dreamfall) ali one su počele sa 3D,za razliku od monkey island ili broken sword koji je počeo predobro ali uporno htjeo se dokazati da i oni mogu napraviti 3d i budale na kraju sami sebe zeznu :D.da su Broken sword i monkey island zadnji nastavci bili napravljeni kao so blonde (i dalje nacrtana grafika detaljno..ma znate šta mislim) bile bi puno puno puno više uspješnije nego sada.Kvaliteta priče i humora i dalje stoji ali nekako kad odigraš predhodne dijelove i onda ove zadnje,nekako ti to više nije to.

Baldrick
08-08-2008, 08:08
iako su prešli u 3d sa četvrtim delom monkey islanda, mislim da su uspeli da zadrže šmek prethodnih delova. mislim, razlika između 3. i 4. je stilski iste jačine kao razlika između 2. i 3., pa ne vidim da se na njih niko žali.
inače, mislim, ali nisam siguran da su prešli u 3d kod četvrtog monkeya čisto zbog para, tj. da mogu da reklamiraju igru kao 3d (a 3 je veća brojka od 2). ali, to je i mislim da grim fandango ne bi to što jeste da je urađen u stilu 3. monkey island... ja u grimu ne bih baš ništa menjao, što se dizajna, grafike, priče i atmosfere tiče.

seahawk37
08-08-2008, 08:12
Gledaj nekada ti 3D može uništiti igru.jedni od većih primjera koji su to napravili su ti baš broken sword,monkey island,...
Zašto?čisti primjer,preljepa nacrtana grafika puna humora i onda puf 3d sve uništeno!Meni i danas monkey island 3 ima bolju grafiku nego 4 dio.Ljepša je jednostavno.Mislim to uporno forsiranje 3D u avanture je glupost.priznajem da neke 3d avanture su stvarno fenomenalne(dreamfall) ali one su počele sa 3D,za razliku od monkey island ili broken sword koji je počeo predobro ali uporno htjeo se dokazati da i oni mogu napraviti 3d i budale na kraju sami sebe zeznu :D.da su Broken sword i monkey island zadnji nastavci bili napravljeni kao so blonde (i dalje nacrtana grafika detaljno..ma znate šta mislim) bile bi puno puno puno više uspješnije nego sada.Kvaliteta priče i humora i dalje stoji ali nekako kad odigraš predhodne dijelove i onda ove zadnje,nekako ti to više nije to.3D uopce nije upropastio BS, svugdje je jako visoko ocijenjen i grafika jako lijepo izgleda i pasala je uz igru za razliku od monkey islanda, meni osobno nije vazna grafika ali u BSu nisu nista pokvarili uvodenjem 3D

SkunK
08-08-2008, 08:44
Jesu, i mnogo toga...a to što im gamespot da ocjenu iznad 70 ili iznad 5 ne znači ništa doli marketinška suradnja.
Osim toga, kad zaigraš prvi i drugi dio BS-a, i usporediš samo atmosferu, humor i same zagonetke s BS-om 3 kojeg sam prošao u jedan dan kako je bio lagan, repetativan i dosadan, te BS 4 koji je bio bugovit do bola, te je bio i promašan slučaj na polju humora, atmosfere i tehničke izvedbe.

GeForce
08-08-2008, 08:55
Jesu, i mnogo toga...a to što im gamespot da ocjenu iznad 70 ili iznad 5 ne znači ništa doli marketinška suradnja.
Osim toga, kad zaigraš prvi i drugi dio BS-a, i usporediš samo atmosferu, humor i same zagonetke s BS-om 3 kojeg sam prošao u jedan dan kako je bio lagan, repetativan i dosadan, te BS 4 koji je bio bugovit do bola, te je bio i promašan slučaj na polju humora, atmosfere i tehničke izvedbe.
eto čovjek reče sve.
baš to atmosfera i ugođaj-je da je monkey island 4 zadržao predobar humor i priču,ali treći dio je nekako,po čemu je monkey island poznat

seahawk37
08-08-2008, 08:57
Jesu, i mnogo toga...a to što im gamespot da ocjenu iznad 70 ili iznad 5 ne znači ništa doli marketinška suradnja.
Osim toga, kad zaigraš prvi i drugi dio BS-a, i usporediš samo atmosferu, humor i same zagonetke s BS-om 3 kojeg sam prošao u jedan dan kako je bio lagan, repetativan i dosadan, te BS 4 koji je bio bugovit do bola, te je bio i promašan slučaj na polju humora, atmosfere i tehničke izvedbe.prvi je odlican, drugi nije nesto jer su zagonetke komplicirane i nema neke logike... treci mi je kao sto sam rekao najbolji, samo ne znam zasto spominjes cetvorku, to je prica za sebe...
btw atmosfera u trojki je sasvim ok

GeForce
08-08-2008, 08:58
što izlaze više dijelova igara igra postaje sve jednostavnija i sve ljepša...nažalost.

seahawk37
08-08-2008, 09:04
jel neko govorio da je monkey island 1 besplatan?

GeForce
08-08-2008, 09:06
http://www.worldofmi.com/thegames/monkey1/index.php

mislim da nije,nema ga ovdje za skinuti...

Baldrick
08-08-2008, 09:44
naravno da je besplatan:

http://rapidshare.com/files/34831231/island1.rar

pass: gOzz

MasaKrisT
08-08-2008, 09:46
Koji kralj...

W3DR4N
08-08-2008, 11:35
zasto? igra je fenomenalna, ne zbog 3D grafike nego gameplay i zagonetke koje su jako zabavne, uz Syberiu (koja me jako iznenadila drugim dijelom koji je izvrstan) Broken Sword 3 mi je najbolja avantura. Prvi dio je takoder odlican, ali dvojka nije ni blizu 1. i 2. dijelu, lose zagonetke sto mi je pokvarilo dojam o BSu ali trojka ga ja opet popravila


Nope. 3D je upropastio Broken Sword, iz prostog razloga jer smo ga onakvog obožavali.
Zagonetke nisu zabavne, jer se 90% njih svodi na preslagivanje kutija. U tom slučaju, puno je bolji izbor downloadirati nekakvu besplatnu verziju sokobana. Štoviše, ne da nisu zabavne, nego ne postoji avantura s monotonijim i katastrofalnije izvedenim.
Osim toga, onaj interest point highlight, gdje bi ti svaka bitna stvar bila označena blještećom zvijezdicom samo govori koliko je developerovo mišljenje o tvojoj i mojoj inteligenciji.
Priča je jedino u maniri Brokena, no ukoliko nije rukom crtana, atmosfera je izgubljena i time sama radnja oslabljena. Osobno držim da je Broken najupropašteniji serijal, među svim žanrovima.

seahawk37
08-08-2008, 12:12
a kako onda komentiras zagonetke tj interakciju u drugom dijelu, dobijem osjecaj da su zagonetke radene na brzinu, tj na silu, bez neke logike.. za razliku od prvog koji je bio savrsen po pitanju svega i bolji je od drugog bar za 50% a time je i treci dio bolji

W3DR4N
08-08-2008, 12:17
Broken Sword 2 je u svakom pogledu superioran jedinici. Samo, meni je lošiji jer su mi južnoameričke civilizacije neprivlačne, za razliku od templara. Najbolja serija odličnih zagonetaka u dvojci je stražar na doku i njegov pas. Broken u punom sjaju. Ista scena je predstavljena u demo verziji.

seahawk37
08-08-2008, 12:19
ne sjecam se bas tog... jel to ono u Marseilleu?

SkunK
08-08-2008, 12:30
U Parisu, ali posjetis vise lokacije od Francuske do Španjolske i Maroka :D

Ali ono, BS 1 i BS2 su meni jednaki, nije se engine puno mjenjao, to je kao ono pravi sequel...samo je na bolje islo.

@ Wedran

Sjecam se ko klinac, igrao BS2 demo i jos nisam bas kuzio sto znaci limitacija kod demo-a, jedva prošao tog čuvara, psa baci u more i prešao preko žice kad ono kraj igre, a ja se češem po glavi :D

seahawk37
08-08-2008, 12:37
aha kad ona mrcina kuha grah.. ili...
uglavnom, BS2 mi nije bio ni blizu zabavan kao 1, mozda jer sam 2 igrao na PS :?

SkunK
08-08-2008, 12:38
Da, kad lučki radnik kuha grah.

Death By Sexy
13-08-2008, 13:22
A njeni ispadi su poprilično standardni al aj znaju izmamiti jokera na facu... Sviđa mi se grafika jedino kaj nekad ne postoji osjećaj dubine pošto su likovi 3D, a pozadina je renderirana. ZA sad su zagonetke dosta lagane iako malo čudne nekad al aj

seahawk37
13-08-2008, 13:24
mali oft..
death avy :pray:

Death By Sexy
13-08-2008, 13:26
hehe znao sam da će ti se svidjeti.. jedino kaj sam ga loše složio i pikselast je al ga budem dok bude mi se dalo ;)

seahawk37
13-08-2008, 13:37
ovaj mi je fora

OT: probat cu SoBlonde jer me hebeno podsjeca na BS, nadam se da je bar upola dobra ko BS

Baldrick
14-08-2008, 18:16
igram perija rodana i lik kaže: ''brava je stara, ali izgleda mi kao da je korišćena nedavno.'' tu izjavu sam čuo jedno sto puta u avanturama, kako oni znaju dal je korišćena skoro? brava izgleda isto.

amirix
14-08-2008, 20:11
neznam jel ko naveo Black Mirror_uživio sam se uz tu igru (priču,likove....sve)__očekuje se i drugi dio

Snake
16-08-2008, 10:39
jel zna tko kad izlazi A vampire story? ta igra nikako da dođe više. na gamespotu pod datumom izlaska stoji svibanj 08, a igra još nije izašla.

Arbiter of Change
16-08-2008, 10:46
jel zna tko kad izlazi A vampire story? ta igra nikako da dođe više. na gamespotu pod datumom izlaska stoji svibanj 08, a igra još nije izašla.
U 9. mjesecu, ako je vjerovati najavama (bilo bi i vrijeme više).

Baldrick
17-08-2008, 15:34
za avanture ne verujte gamespotu, nego idite na adventure gamers, pa tamo gledajte datume.. ne sećam se kad tačno izlazi, al sigurno nije u septembru.

inače, za 2 dana murder in the abbey..

W3DR4N
17-08-2008, 19:12
jel zna tko kad izlazi A vampire story? ta igra nikako da dođe više. na gamespotu pod datumom izlaska stoji svibanj 08, a igra još nije izašla.
U 9. mjesecu, ako je vjerovati najavama (bilo bi i vrijeme više).


Prema zadnjim informacijama koje sam primio, izlazak je 31.10.2008.

Snake
17-08-2008, 19:16
izlazak je 31.10.2008.
hah, ciljani datum. :D

Cthulhu
20-08-2008, 11:59
igram perija rodana i lik kaže: ''brava je stara, ali izgleda mi kao da je korišćena nedavno.'' tu izjavu sam čuo jedno sto puta u avanturama, kako oni znaju dal je korišćena skoro? brava izgleda isto.
totalno... :rotfl: :rotfl: :rotfl:

SkunK
20-08-2008, 12:21
Kad ce Alan Awake?

Kristy
20-08-2008, 12:32
Alan Wake? Evo nešto se nedavno ispričavao CEO Remedya... Kaže da im je žao što odugovlače te da bi igra trebala biti tu do kraja 2009.

ScorpiuS
20-08-2008, 13:21
Jup. Problemi sa dizajniranjem.

Arbiter of Change
19-04-2009, 10:46
Da oživim temu - Still Life 2 ima demo, ček it.

http://www.gamershell.com/download_43798.shtml
http://www.fileplanet.com/198863/190000 ... ife-2-Demo (http://www.fileplanet.com/198863/190000/fileinfo/Still-Life-2-Demo)

Aral
19-04-2009, 11:00
Aha, moglo bi biti guba. U zadnjih godinu dvije sam se gustao na Farenheit a inace best of mi je The day of the tentacle!

Raz
19-04-2009, 20:56
Od avantura trenutačno igram Keepsake. Smještena je u fantasy setting te dolazite u školu magije koja bi trebala biti krcata studentima no školu pronalazite... praznu. Na vama je da otkrijete što se zapravo dogodilo. Igra mi je zasada full ok, našao sam onog vuka koji je ustvari prije bio zmaj te me malo smeta što ne postoji nikakva opcija za razgovor s njim (ili ju bar ja nisam našao) a dobro bi došla i nekakva karta jer se lako izgubiti... no osim toga nemam nekih većih primjedbi.

seahawk37
01-09-2009, 14:56
jel igro ko Nikopol?

Death By Sexy
01-09-2009, 15:20
Jesam, kul je. Ne sjećam se zašto sam prestao...

seahawk37
01-09-2009, 15:28
kul mi nije dovoljno :roll: more details please

W3DR4N
02-09-2009, 14:06
Surrealna distopijska SF avantura u 360 izvođenju. Nije teška, no neke scene imaju pixel hunting. Probaj.

Arbiter of Change
04-09-2009, 20:16
Možda je netko već postao, ali da dam link na ekipu koja je napravila remakeove (svojevrsne, od grafičkog update-a do VA-a) za neke stare avanture - AGDInteractive Studio (http://www.agdinteractive.com/). Za sada nude King's Quest 1 i 2, Quest for Glory 2 (svo troje potpuno besplatno) te svoju vlastitu komercijalnu igru Al Emmo and The Lost Dutchman's Mine.

Đevad
11-09-2009, 22:57
igram Sherlock holmes vs Jack the ripper. tak je. dobra grafika, nedovoljna atmosfera i zvukovi. stari Jack je bolji

Raz
11-09-2009, 23:22
Linkat ću ovdje teme za dvije nadolazeće avanture koje mi izgledaju prilično obečavajuće, možda će ovdje dobit bolji odaziv :)

A New Beginning (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=7&t=34730)
The Whispered World (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=7&t=34724)

Inače, počet ću igrat: Drawn The Pantied Tower. Nadam se da će valjat. ^^

Arbiter of Change
28-11-2009, 18:09
Bar nas u 2010. izgleda čeka dobar broj i više nego dosta solidnih avantura, od nastavka Vampyre Storya i Culpa Innate pa do novih naslova kao što su Gray Matter, Lost Horizon, 15 Days i Deponia... da, dobro ste pročitali. :)

skitkid
28-11-2009, 20:27
heo je runaway treći "izašel" ^^

Arbiter of Change
03-12-2009, 19:28
Good Old Games (http://www.gog.com/en/frontpage/)Sće uskoro opet izdati stari klasik Myst, u svoj slavi od 2.2GB-ta (računajte da je igra izašla davne 1993.Sgodine), kako bi i nove generacije imale priliku patit, ovaj, uživati poput mene dok je budu prolazile. Moja preporuka? Uzmite nešto za smirenje na recept jer znate što kažu o Myst serijalu - ide ruku-pod-ruku sa Persen Forteom.

http://kotaku.com/5418148/gogcom-brings ... the-masses (http://kotaku.com/5418148/gogcom-brings-myst-back-to-the-masses)

fij
03-12-2009, 22:39
ako netko igra RUNAWAY - A TWIST OF FATE može li mi reći gdje da na groblju pronađem nekog ili nešto što će mi prevest onu knjižicu sa švedskog

Aral
03-12-2009, 22:54
Good Old Games (http://www.gog.com/en/frontpage/)Sće uskoro opet izdati stari klasik Myst, u svoj slavi od 2.2GB-ta (računajte da je igra izašla davne 1993.Sgodine), kako bi i nove generacije imale priliku patit, ovaj, uživati poput mene dok je budu prolazile. Moja preporuka? Uzmite nešto za smirenje na recept jer znate što kažu o Myst serijalu - ide ruku-pod-ruku sa Persen Forteom.

http://kotaku.com/5418148/gogcom-brings ... the-masses (http://kotaku.com/5418148/gogcom-brings-myst-back-to-the-masses)
Uuuuu, lijepa vijest nema šta :thumbs2:

Ementaler
04-12-2009, 10:14
Uistinu lijepa viejst, obradovala me :)

Inače, nedavno me malo uhvatila viroza, pa fino u krevetu ležao, i na ajfonu ponovno prešao Monkey Island, odnosno Monkey Island Special Edition, nedavno izašlo reizdanje. Još uvijek jedna od najdražih avantura ikada. Ako slučajno niste upućeni, igra postoji i za PC, pa ako netko nije nikada odigrao jedinicu, a zbog DOS-a mu se nije ni dalo, nek slobodno proba Special Edition ( voice acting, muzika, grafika, sve poboljšano i modernizirano ).

baldrick_
29-12-2009, 20:12
meni tales bolji. da, da. ali curse ipak najbolji, mada bih ja preporučio da se odigraju sve redom.. od prve do zadnje.

baldrick_
29-12-2009, 20:13
15 Days
smorili su više sa teorijama zavere.

sem pomenutih, ja očekujem i daemonica 2, baš sam razmišljao o njoj pre neki dan.. prvi deo mi je bio do jaja, još igrao u selu noću.. bilo je sablasno brate, ne verujem da bi u gradu bilo isto.

Chupacabra
03-01-2010, 13:38
Machinarium. Sam and Max. Grim Fandango. Dreamfall:The Longest Journey. The Longest Journey. Ceville.

rudeboy95
04-01-2010, 00:27
Monkey Island.. jedna od prvih igara koju sam igrao. Sa 3D-om ili bez, ostaje najbolji.

Deadwalker
04-01-2010, 15:41
Stavio topic pod sticky. Dosta dobra tema gdje ima raznih preporuka jako kvalitetnih avantura, a posto je rijec o zanru koji je danas zastupljen sve manje, neka forumasima bude uvijek lako dostupna tema gdje mogu pronaci nesto sto ih zanima u tom zanru i to sve ovako na jednom mjestu. :wink:

majstoro
04-01-2010, 16:42
Jel ko igro ovu igru koja je izasla 1980?
http://en.wikipedia.org/wiki/Mystery_HouseS:D

baldrick_
04-01-2010, 17:12
o zanru koji je danas zastupljen sve manje
ne pričaj napamet, u zadnjih nekolko godina žanr je sve više i više zastupljen..

Raz
04-01-2010, 17:39
o zanru koji je danas zastupljen sve manje
ne pričaj napamet, u zadnjih nekolko godina žanr je sve više i više zastupljen..
Ne priča o količini napravljenih avantura, već želi reći da je broj igrača koji igraju avanture znatno manji broja onih koji igraju jedan popularniji žanr poput FPS-a.

Deadwalker
04-01-2010, 17:44
Upravo to. Rijec je o zanru koji se ne igra previse, a rijec je zapravo o igrama koje nemaju veliki budžet, al uvijek iznenade svojom kreativnošću koju danas treba tražiti povecalom. Proslogodisnji Machinarium je najbolji primjer.

Grim
04-01-2010, 20:16
Machinarium je odlična avantura s odličnom atmosferom, preporuka svakom igraču.
@Dead -Smolim te, renejmaj temu u Avanture, s velikim početnim slovom, znam da sam dosadan, ali bode me, užasno :D

EDIT: Hvala. ^^

Arbiter of Change
04-01-2010, 20:30
Igrao tko Memento Mori? Novija avantura, igraš kao hawt ruskinja. :eyebrows:

Grim
04-01-2010, 20:31
Izgleda interesantno, ali jebemu, Dragon Age me još drži. :(

baldrick_
04-01-2010, 21:15
Upravo to. Rijec je o zanru koji se ne igra previse, a rijec je zapravo o igrama koje nemaju veliki budžet, al uvijek iznenade svojom kreativnošću koju danas treba tražiti povecalom. Proslogodisnji Machinarium je najbolji primjer.
nemoj sad da se izvlačiš, reko si da je žanr zastupljen sve manje, što nije tačno ni u kom pogledu.. pravi se više avantura nego ranije, dakle ima više igrača koji kupuju te avanture, inače ih ne bi ni pravili.. to je možda tako zahvaljujući casual igrama, preko kojih zuma igrači dopiru do avantura. a zuma igrači bi realno mogli da igraju avanture, pod uslovom da znaju engleski.

drugo, avanture uvek iznenade svojom kreativnošću? gluposti, machinarium je izuzetak. koja su to prošlogdišnje avanture donele neke inovacije? secret of monkey island? rimejk. tales of monkey island? ništa novo, kartunolika avantura, kontrolni sistem kombinacija onog iz sam and maxa i wallace i gromit. ceville? kartunolika avantura, viđena milion puta. ankh 3? isto, treći deo, a nema nikakve realne razlike između njih. mogu ovako da sutra, sve u svemu brate deadwalkeru, ako ne igraš avanture, nemoj da lupaš. iz takvih sitnica koja mlatneš se to vidi, tako vidim i da čorkalo ustvari ne igra one avanture koje opisuje (uglavnom, mislim da je treću epizodu mi-a odigrao). čorkalo, otkriven si!

Arbiter of Change
04-01-2010, 22:25
Problem je što avanture ne mogu lagano biti pretjerano originalne van samog settinga ili humora (koji je, ono, ili crni ili klasičan). U suprotnom zagaze u wannabe filmske vode (Dreamfall, Fahrenheit, Heavy Rain, itd) i izgube stari avanturistički štih ili postanu hibrid nekakav, tj. "akcijska avantura". Gameplay formule su udarili još stari Monkey Island, Broken Sword i Myst (dislaimer: nisu nužno prvi, ali masama su vjerojatno najpoznatiji), a od onda je bilo malo promjene.

@baldrick_:
Je, pravi se hrpa avantura (i to P&C čak), ali su većinom B kategorije i zaboravljive kad ih se usporedi sa starim danima, eventualno se tu i tamo zalomi koja stvarno upečatljiva, ali većina ih nije takva.

Deadwalker
04-01-2010, 22:37
...
I tim si postom htio reci sta?
Da citiram sam sebe...

a rijec je zapravo o igrama koje nemaju veliki budžet, al uvijek iznenade svojom kreativnošću koju danas treba tražiti povecalom.

Dakle, samo sam htio ovom recenicom kazati da unatoc dosta malom budžetu, daju svakako vecu dozu kreativnosti i autenticnosti(sta god da ti te rijeci znacile) od naslova u koji se ulazu milijuni. Sam koncept se ne moze mjenjati jer to onda, kako rece Arbie, dosta promjeni sam koncept avanture te kao u slucaju Fahrenheita dobivamo akcijsko izdanje u point and click izvodenju, sto opet nije klasicna avantura. Grafika, nacin izvodenja te sam koncept mozda jesu isti, al svaka avantura ipak dise drugacije te je posebna na svoj nacin. Priznajem, ne igram previse taj zanr u zadnje vrijeme, ali tu i tamo nesto i prodem. Da se razumijemo, zlatne godine avantura su prosle. Buducnost tog zanra su ove "akcijskog" tipa. Zato su ove godine i bili prakticki remakeovi samo, izuzev nekakvog Machinariuma ili Cevillea.
Vidjet cemo kako ce izgledati Heavy Rain. Ta igra bi mogla biti prekretnica u samom poimanju igre i interaktivnog filma.

rudeboy95
05-01-2010, 01:34
Problem je što avanture ne mogu lagano biti pretjerano originalne van samog settingaSili humora (koji je, ono, ili crni ili klasičan). /cut.
Machinarium.

baldrick_
05-01-2010, 02:42
@baldrick_:
Je, pravi se hrpa avantura (i to P&C čak), ali su većinom B kategorije i zaboravljive kad ih se usporedi sa starim danima, eventualno se tu i tamo zalomi koja stvarno upečatljiva, ali većina ih nije takva.
jeste, samo što je sada stanje mnogo bolje nego pre nekolko godina kad je bila jedna b avantura godišnje.

baldrick_
05-01-2010, 02:44
Sam koncept se ne moze mjenjati jer to onda, kako rece Arbie, dosta promjeni sam koncept avanture te kao u slucaju Fahrenheita dobivamo akcijsko izdanje u point and click izvodenju, sto opet nije klasicna avantura.

nije klasična, ali jeste avantura. baš to što nije klasična je dobro.

Grafika, nacin izvodenja te sam koncept mozda jesu isti, al svaka avantura ipak dise drugacije te je posebna na svoj nacin.
to možeš da kažeš za maltene svaku igru, bez obzira na žanr.

Da se razumijemo, zlatne godine avantura su prosle. Buducnost tog zanra su ove "akcijskog" tipa. Zato su ove godine i bili prakticki remakeovi samo, izuzev nekakvog Machinariuma ili Cevillea.
koje sve rimejkovi?

Arbiter of Change
05-01-2010, 10:48
Sam koncept se ne moze mjenjati jer to onda, kako rece Arbie, dosta promjeni sam koncept avanture te kao u slucaju Fahrenheita dobivamo akcijsko izdanje u point and click izvodenju, sto opet nije klasicna avantura.

nije klasična, ali jeste avantura. baš to što nije klasična je dobro.
Naravno, ali u tom slučaju bi prvo trebali odrediti koji su to integralni dijelovi avanture kao žanra, tako da se izbjegne slučajni nastanak hibrida ako se previše istih odbaci. Što se tiče B avantura; to je dobro za scena (čisto zbog količine), ali mene ne pogađa jer ih ionako [te B avanture]Svećim dijelom ne igram. Čisto komentiram trenutno stanje.

rudeboy95
06-01-2010, 14:44
Little Wheel (http://www.fastgames.com/littlewheel.html)
Mala flash avantura napravljena u flashu lijepog grafičkog stila.
Nažalost trajanje je manje od 5 minuta.

baldrick_
07-01-2010, 20:52
[quote=Deadwalker]Sam koncept se ne moze mjenjati jer to onda, kako rece Arbie, dosta promjeni sam koncept avanture te kao u slucaju Fahrenheita dobivamo akcijsko izdanje u point and click izvodenju, sto opet nije klasicna avantura.

nije klasična, ali jeste avantura. baš to što nije klasična je dobro.
Naravno, ali u tom slučaju bi prvo trebali odrediti koji su to integralni dijelovi avanture kao žanra, tako da se izbjegne slučajni nastanak hibrida ako se previše istih odbaci. Što se tiče B avantura; to je dobro za scena (čisto zbog količine), ali mene ne pogađa jer ih ionako [te B avanture]Svećim dijelom ne igram. Čisto komentiram trenutno stanje.[/quote:133n4cxy]
prevashodno istraživanje, manjak arkadnih delova (ako se igra ne sastoji isključivo od njih, ipak može da se kaže da je avantura, čak iako ih ima pomalo... mislim na dreamfall i fahrenheit) i rešavanje problema i napredovanje kroz igru korišćenjem mozga.

nije baš takvo stanje, ranije je bila 1 b avantura godišnje, a sad ima 10 b avantura godišnje i 5 a avantura godišnje...

vjever_masni
07-01-2010, 22:52
Little Wheel (http://www.fastgames.com/littlewheel.html)
Mala flash avantura napravljena u flashu lijepog grafičkog stila.
Nažalost trajanje je manje od 5 minuta.

he he, dobra stvar :)

kulamasta
30-01-2010, 03:39
Iskreno, ne mislim da je danas stvar za avanture losija nego u "zlatna" vremena.

To je floskula koju je netko bubnuo a ostali stali ponavljat.

Cak bih mogao rec da je danas avantura vise nego ikada! Naravno, ima tu puno smeca, ali tako je bilo i prije.

Stvar je u tome da se prije, u doba Amige recimo, bila puno manja produkcija igara, a bilo je i manje zarnova, pa su se i same avanture isticale.

U stvari, zlatno vrijeme avantura po meni i postoji... Vise manje su podjednako zastupljene od kada je kompjutera.

Istina, imale su manju krizu kada je grafika prelazila u 3D, pa je doslo do gubitka identitea.


Pretpostavljam da se zlatni period smatra dobom Lucas Artsa, Sierre pa pomalo i Revolutiona s Lure of temptress...


I sto imamo iz toga doba?

Imamo prva dva Monkey islanda, daljni nastavci su po meni izvan toga doba koje se smatra "zlatnim" dobom...

Imamo Loom takodjer od LA te imamo Sam&Max takodjer od LA

Dalje imamo hrpu vise ili manje kvalitetnih Sierrinih avantura, tu je i Revolution s Lure of temptress.

Imamo i serijale Simona the carobnjaka te Discworld serijal

I mnosto manje uspjesni serijala

Kada bi maknuli Lucas Arts iz svega toga ne bi dobila nesto veliku kvalitenu produkciju...


A Lucas Arts je isto toliko napravio odlicnih avantura i nakon "zlatnog" doba, kao sto su The Dig, nastavci Monkeya Islanda, Grim Fandango...

Revolution takodjer najbolje avanture radi nakon zlatnog doba: Broken Sword


Danas kada su avanture navodnu u zapecku imamo mnostvo kvalitetnih avantura:

Avanture Benoita Sokala; Syberia 1 i 2, Amerzone, Nikopolo, Paradise, Sinking Island...

Tu je odlican Post Mortem, pa Still Life 1 i 2

Imamo novoga Sama i Maxa, novi Monkey Island

Imamo brdo avantura na temo Sherlocka Holmesa

Imamo Runaway serial

Ankh serijal


I more drugih avantura


Tako da onaj tko voli avanture stvarno ima sta za igrat nema se sta previse bunit

baldrick_
30-01-2010, 18:59
te sve igre koje si nabrojao nisu ni do kolena avanturama iz zlatnog perioda. čim vidim da pominješ ankh, znam na čemu smo.. možeš ti da uživaš u njemu, bla bla bla, ali to je totalno amaterska igra što se pisanja piše.. imamo dve sam & max igre koje nisu na nivou originala, jednog monkey islanda - ok. šta još ultra-kvalitetno? ok, igre benoita sokala, i to samo syberie i sinking island, igre kao nikopol su u zlatno doba nicale ko pečurke posle kiše, da ne pričam o užasnom pixel huntingu, neću da pričam, to su imale i stare avanture. post mortem? zanimljiva igra, ali ništa više od toga, previše kratka, a fabula i likovi previše ne razvijeni, zagonetke glupe, za doba u koja se pojavila ok, ali šta ima da traži pored black dahlie, rippera..? novi šerloci nisu ništa u odnosu na one stare - rose tattoo i serrated scalpel jedu pa bilo koju misteriju novu. pitanje je da li si ti odigrao sve te avanture, ili samo one najpoznatije iz zlatnoga doba? zašto bi makao lucas arts, on je bio tamo i uticao na stanje avanture, ako ga makneš i ne ostane ništa posebno (što opet nije tačno) kakve to veze ima?

zlatno doba traje sve do kraja devedesetih, kad su pucačine preuzile primat. poenta: danas se katkad pojavi koja kvalitetna igra, avantura ima sve više i više, i to je dobro, ali ranije je jednostavno bilo mnogo više.

u doba amige produkcije nije bilo brojčano manja nikako, tad se za svaku popularnu igru pojavljivalo milion kopija samo za izmenjenom grafikom i likovima.

Arbiter of Change
30-01-2010, 19:35
@kulamasta:
Činjenica da su avanture (dakle, PRAVE avanture - P&C) danas, kad stavimo tehnološke napretke na stranu (3D grafika, bolji zvuk, itd), gameplayom identične onima od samih početaka kad je žanr dobio grafičko sučelje (premda danas prevladava Broken Sword, a ne Lucas Arts pristup kontrolama) ti sve kaže. Velike kompanije ne riskiraju sa marginalnim žanrom koji praktički nije prenosiv na konzole (čast iznimkama), a sve što ostaje u tom slučaju su (ispod)prosječni uradci ili indie naslovi koji nemaju budžet da naprave veliku buku pri izlasku.

E da, odakle si to c/p? :)

kulamasta
30-01-2010, 22:56
c/p?

Ne radim to...

Ti ces mi oprostit ali opet se nebi slozio s tobom :D

Avanture kao zarn, posebice P&C su jednostavno takve, i smatram da tu ne treba/ne moze se desit neka velika inovativnost.

Kao zarn nakbolje se osjecaju u svom skucenom svijetu i u mogu dat najvise od sebe.

Bilo je raznih pokusaja "osuvremenjavanja" avantura i svi su vise manje prosli neslavno.

Avanture moraju se usredocit na kvalitetnu pricu i scenarij te zagonetke koje moraju biti logicne a opet dovoljno izazovne.

Nedavno nas odigrao na Amiga emulatoru prvi Monkey island...

...sto da kazem? Odlicna avantura makar mi je u sjecanju ostala kao puno bolja igra...

...zelim rec da s vremenom nostalgija cini svoje pa se nekim igrama doda jos 25% na original kvalitetu

baldrick_
31-01-2010, 00:22
Avanture moraju se usredocit na kvalitetnu pricu i scenarij te zagonetke koje moraju biti logicne a opet dovoljno izazovne.

tačno tako, a današnje ovo prvo uglavnom nemaju, a ovo drugo se toliko ponavlja da je postalo besmisleno.

Arbiter of Change
06-03-2010, 10:50
Izgleda da bi i MI 2 mogao dobiti specijalno izdanje, po uzoru na prethodnika:
http://kotaku.com/5486393/rumor-lucasar ... al-edition (http://kotaku.com/5486393/rumor-lucasarts-releasing-monkey-island-2-special-edition)

rudeboy95
06-03-2010, 10:52
eBeš to, oću specijalno izdanje Curse-a!

Bara
06-03-2010, 10:59
Ja sam vam nekakav wanna be avanturist. Odigrao sam sve Sam & Maxove od Telltale gamesa, odigrao sam Penumbre (imam original ove nabrojene), i to je to :D. The Secret of Monkey Island SE odigrao sam također čim je izašao i očarao se humorom, idejom, likovima, settingom, pa svim, te mi je automatski postala najdraža avantura ikada.

Mislio sam proširiti svoje znanje igrajući Syberiu, Grim Fandanga, pa da mi barem sud avantura bude usklađen sa tim velikim klasicima, ali The Curse of Monkey Island SE čekam kao beba sisu.

rudeboy95
06-03-2010, 11:23
ali The Curse of Monkey Island SE čekam kao beba sisu.
Nisu nikad rekli da će ga napravit :? ..

Bara
06-03-2010, 11:57
Tu je uvijek "ali" zar ne :)

baldrick_
06-03-2010, 15:18
the curse of monkey islandu apsolutno ništa ne fali, grafika je prelepa i bolje ne može da se odradi, već ima glasova.. special edition ne može da ga poboljša ni u kom pogledu. baro, pogledaj slike na netu, ne izgleda uopšte kao prvi deo (što je i logično s obzirom na desetogodišnju razliku između njih). definitivno uzmi da ga igraš, to je igra koju uvek preporučujem početnicima.

kulamasta
06-03-2010, 19:34
the curse of monkey island definitivno nije za pocetnike...

Po meni je to jedna od najtezih avantura...

Sto se tice trzine, prva dva dijela su mlijeko u tetrepaku za treci dio

IGoR_2803
06-03-2010, 19:52
upravo igram tales of monkey island, chapter 2: the siege of spinner cay... ugodno sam iznenađen i zadovoljan jer je još uvijek prisutan onaj uvrnuti humor...

baldrick_
06-03-2010, 21:53
the curse of monkey island definitivno nije za pocetnike...

Po meni je to jedna od najtezih avantura...

Sto se tice trzine, prva dva dijela su mlijeko u tetrepaku za treci dio
meni je bila dosta laka, a i ne samo meni, već i mnogim drugim internet drugarima.. ali da, teža je od prvog dela, ceo taj serijal nije nešto zaguljen.. sve je logično. još se sećam zagonetke iz day of the tentacle gde treba da kreneš da pereš kola da bi izazvao kišu (jer, kiša kreće da pada čim neko oće da opere kola).

siege of spinner cay meni najgora epizoda, što ne znači da je loša

rudeboy95
06-03-2010, 22:12
the curse of monkey island definitivno nije za pocetnike...

Po meni je to jedna od najtezih avantura...
Mora da sam ja onda vraški pametan. Ja sam to igrao kao ~petogodišnje dijete i bio dosta uspješan (tada nisam znao skoro ništa engleskoga i bio sam glupo derište).

Bara
07-03-2010, 09:45
Za avanture trebaš biti logičan naravno, ali i trebaš imati osebujan, hmm, socijalni život, jer mnogo se smiješnih situacija i zagonetki nekako javljuje iz tog segmenta.

Recimo, mnogo mojih prijatelja nije shvatilo vic kada kipovi ožive na 30 sekundi i onda počnu srat po golubovima..., baš takav je i Monkey Island kako sam primjetio. Prvi me dio baš oduševio zbog tih pomalo retardiranih ali opet jako inteligentnih komičnih trenutaka, jednostavno, za određenu je publiku, ne bih rekao da svak to može igrati i nasmijati se.

baldrick_
07-03-2010, 14:37
ne mora socijalni život, možeš samo da gledaš puno komedija i sit coma, i da nisi seljak

Bara
07-03-2010, 15:55
:) e vidiš, ti si to ljepše sročio od mene

BloodyMary
07-03-2010, 19:49
Ja san prešla Sanitarium, Syberiu, Syberiu 2, Broken Sword 1 i 2 :pray: , BS 3 mi se nesviđa jer nije point 'n' click avantura, kontrole su mi nekako zbrkane :?

W3DR4N
07-03-2010, 20:13
Bok Marina.

Arbiter of Change
11-03-2010, 21:21
Ipak nam stiže MI2 Special Edition... ovo ljeto. :)
http://kotaku.com/5490621/monkey-island ... e=true&s=i (http://kotaku.com/5490621/monkey-island-2-special-edition-hits-this-summer?skyline=true&s=i)

Screenovi:
http://kotaku.com/5490633/monkey-island ... s/gallery/ (http://kotaku.com/5490633/monkey-island-2-special-edition-yaarrr-first-screenshots/gallery/)
http://www.imagesforme.com/upload/df498d79.jpghttp://www.imagesforme.com/upload/b0511ec9.jpg

Bara
11-03-2010, 21:40
Daj zaplakao bi sada, svaka čast momcima ;(.

Prekrasna gesta, da ožive takav klasik.


Tricu i četvrticu ionako se može igrati bez problema.

rudeboy95
11-03-2010, 22:36
Hmmm... Ljepši mi je prvi skrin od drugoga... Što bih dao da imam manji monitor...

Bara
11-03-2010, 22:44
pa je ljepši je, razlika u ljepoti je očita, prvi odiše toplinom boja i skladnom kompozicijom, dok je drugi za baciti

baldrick_
12-03-2010, 13:45
Prekrasna gesta, da ožive takav klasik.

oni to zbog para.

inače, i meni je stara grafika lepša, i sam interfejs novog izdanja je nekako neudoban.. verovatno ću igrati staru verziju pošto sada i u njoj ima glasova.

ScorpiuS
12-03-2010, 14:10
I meni se čini da su puno bolji posao obavili za starijom verzijom nego sa ovime.

Arbiter of Change
12-03-2010, 14:11
A jeste zadrti. :)

Inače, Sam & Max 3. sezona isto stiže:
http://kotaku.com/5491757/sam--max--sea ... ystation-3 (http://kotaku.com/5491757/sam--max--season-3--playstation-3)

baldrick_
12-03-2010, 14:41
ma jok, meni ovo novo nekako ružno i beživotno totalno

Raz
12-03-2010, 16:32
Sudeći po komentarima, vidim da vas nostalgija pere. :)

Nego, jedva čekam novu sezonu sam & max-a, ova je pauza od zadnje sezone bila dovoljna. :)

W3DR4N
12-03-2010, 17:30
Vidim da su poradili na dizajnu likova. Izgleda odlično.

Raz
16-03-2010, 15:40
Fak, malo kasnim pošto stranicu ne posjećujem previše redovito, ali eto ako koga zanima: 2009 Aggie Awards (http://www.adventuregamers.com/article/id,1128)

The Blackwell Convergence koji je dobio nagradu za najbolji writing/dramu i Emerald City Confidential za najbolji setting bi mogao isprobat, djeluju zanimljivo.

baldrick_
16-03-2010, 15:51
emerald city sam odigrao i setting jeste dobar, ali su maznuli ideju discworld noiru.. sem toga, ok igra, samo što kvalitet dosta pada kad se izađe iz oza, gubi se atmosfera i noir..

Raz
19-04-2010, 22:06
Prije par dana je izašla i prva epizoda treće sezone Sam & Max-a pa evo review ako nekog zanima:

Sam & Max: The Devil's Playhouse - Episode 1: The Penal Zone (http://www.adventuregamers.com/article/id,1149)

seahawk37
12-05-2010, 17:30
Jel neko igro Murder in the Abbey?

seahawk37
12-05-2010, 17:42
jos nesto..

malo me sram sto volim avanture a jos nisam odigrao nijednu od monkey island dijelova...

zanima me da li su svi dijelovi povezani, i da li je The Secret of Monkey Island : Special Edition zapravo ista igra kao i orginalni prvi dio (uz naravno proljepšanu grafiku..)

IGoR_2803
12-05-2010, 21:53
jos nesto..

malo me sram sto volim avanture a jos nisam odigrao nijednu od monkey island dijelova...

zanima me da li su svi dijelovi povezani, i da li je The Secret of Monkey Island : Special Edition zapravo ista igra kao i orginalni prvi dio (uz naravno proljepšanu grafiku..)

da, svi dijelovi su povezani radnjom, i da the secret of monkey island: special edition je remaster jedinice, znači identična igra, u novom grafičkom ruhu... ovo ljeto bi također trebao izaći special edition tj. remaster drugog dijela franšize, Le Chuck's Revenge: Special Edition

uglavnom, ako voliš avanture - OBAVEZNO ODIGRATI sve nastavke... osobno mi je treći nastavak najdraži (The Curse of Monkey Island), a nije ni ovaj zadnji u 5 epizoda loš... :)

baldrick_
13-05-2010, 01:08
povezani su u smislu da se pojavljuju isti likovi, i ima nekih referenci na prošle događaje.. ali sama radnja se ne nadovezuje, možeš slobodno da kreneš od kog dela oćeš.. meni je prvi još i najgori (preporučujem njegov se čisto zbog glume, meni je nova grafika ružna).

murder in the abbey.. sem izgleda, ništa posebno. ceo taj murder mystery nije nešto razrađen (verovatno zato što je igra prilično kratka), zagonetke su većinom inventarske i znaš šta da očekuješ ako si igrao neku kartunoliku avanturu.. anyway, niš posebno, al mož proći.. igrao sam to pre skoro dve godine, pa mi se u međuvremenu izgradio još više kritičarski ukus, sad bih je verovatno napljuvao.. a možda i ne. u svakom slučaju, ima puno boljih avantura koje bi trebalo da odigraš pre te

seahawk37
02-06-2010, 17:55
Igram trenutno Fahrenheit, za koji ste vjerojatno svi culi.. Nije cista avantura, ali igra je odlicna. Preporuka svima!! Uz to igram i Nibiru : Age of Secrets, nisam puno odigrao ali po videnom mogu rec da mi se dosta svida. Takoder preporuka! Uskoro bi mogao pocet i Secret Files: Tunguska. Jel netko igrao to?

baldrick_
02-06-2010, 23:50
meni su "sve" te kvazi avanturističke igre shit.. tipa nibiru, tunguska.. kliše radnja, nezanimljivi likovi i dijalozi.. mada, ima i dobrih, eto broken sword i indiana jones.. al indy je indy

inače, fahrenheit ne da nije čista avantura, nego nije avantura uopšte.. mora da ima zagonetke da bi se tu svrstala

Sickmanno1
03-06-2010, 02:05
Vidim da se jos uvijek drzis posla, "odredi koji je zanr igra".

Oh my lord :(

baldrick_
03-06-2010, 11:57
to nije poso no zadovoljstvo. a šta ti misliš, fahrenheit jeste avantura?

Sickmanno1
03-06-2010, 13:34
Ja znam samo da je to dobra igra. Koji je zanr me uopce neinteresira.

Btw, avantura je ^^

IGoR_2803
03-06-2010, 17:08
Btw, avantura je ^^

oh noez... sad si ga izazvao, počet će all over again... :)

bezimeni
03-06-2010, 19:17
Pa je li na kraju avantura ili nije ?

kulamasta
03-06-2010, 19:19
Pa je li na kraju avantura ili nije ?

Pa ja mislim da nije

ScorpiuS
03-06-2010, 20:47
Pa šta je onda avantura? Igre poput Tomb Raidera? Te dvije igre su mnogo slične, samo što Tomb Raider ima pucanje i skakanje, zbog čega bi ga se više moglo svrstat u žanr TPS-a.

Sickmanno1
03-06-2010, 21:25
Tomb Raider je isto avantura. :roll:

ScorpiuS
03-06-2010, 21:26
Pa i rekao sam da jeste.

IGoR_2803
03-06-2010, 23:12
Tomb Raider je isto avantura. :roll:

ako je tomb raider avantura onda je i duke nukem avantura... mislim, postoji li veća avantura od razbijanja masnih elijenskih guzica i barenja riba okolo?

Sickmanno1
03-06-2010, 23:17
Duka je FPS :D

Tomb Raider je Adventure

Monkey Island je Point'n'Click

Kuzis? :P

IGoR_2803
03-06-2010, 23:22
Duka je FPS :D

Tomb Raider je Adventure

Monkey Island je Point'n'Click

Kuzis? :P

kuzim... ali jos uvijek mi nije jasno kaj je diablo? :cry:

Sickmanno1
03-06-2010, 23:24
+1 :(

Sgt. Bull
03-06-2010, 23:32
kuzim... ali jos uvijek mi nije jasno kaj je diablo? :cry:

Kaka*


(pardonirajte)

Sickmanno1
03-06-2010, 23:33
Znaci svaki dan kakam Diablo 2 :(?

ScorpiuS
04-06-2010, 07:59
Diablo 2 ti je RSM ili Retardirano Silovanje Miša :D

Sickmanno1
04-06-2010, 11:59
HAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHA

NOT!

baldrick_
04-06-2010, 13:18
Ja znam samo da je to dobra igra. Koji je zanr me uopce neinteresira.

Btw, avantura je ^^
kako može da bude avantura kad nema zagonetki? avanturu karakteriše fokus na zagonetkama. sem toga, fokus može da bude i na dijalozima, ali zagonetke moraju da budu prisutne. fahrenheit je jedan od malobrojnih pripadnika žanra "interaktivni film". tako su se ranije nazivale i fmv avanture, ali to su ipak klasične avanture


Tomb Raider je Adventure

Monkey Island je Point'n'Click

šta je onda grim fandango?

Pa šta je onda avantura? Igre poput Tomb Raidera? Te dvije igre su mnogo slične, samo što Tomb Raider ima pucanje i skakanje, zbog čega bi ga se više moglo svrstat u žanr TPS-a.
ja ne vidim maltene nikakvih sličnosti između njih. u tomb raideru samo skačeš i pucaš, a tu i tamo rešiš koju zagonetku, pa zbog toga igra pripada žanru koji se naziva akciona avantura, iako je daleko od prave avanture. u fahrenheitu nema ni skakanja, ni pucanja, a ni rešavanje zagonetki

Sickmanno1
04-06-2010, 13:43
Grim Fandango je prvenstveno jedna od najebenijih igara ikad i zanrovno je Avantura ^^

Aral
04-06-2010, 13:48
Meanwhile, in Croatia...

Igram The Whispered World tu i tamo i to je to.

baldrick_
04-06-2010, 14:04
Grim Fandango je prvenstveno jedna od najebenijih igara ikad i zanrovno je Avantura ^^
znači to je tebi isti žanr kao tomb raider? makes no sense

Sickmanno1
04-06-2010, 14:05
i know :D

IGoR_2803
04-06-2010, 15:46
tomb raider je FPS... o čemu vi brijete?! :?

Aral
04-06-2010, 16:03
Nije, nego je TPS :)

Sonic_Moronic
04-06-2010, 16:05
Opet rasprave oko žanrova. Obože.

IGoR_2803
04-06-2010, 22:55
Nije, nego je TPS :)

nije.

seahawk37
05-07-2010, 18:41
da ne spamam u drugoj temi prebacit cu se ovdje...

U vezi Vampyre Story.. Igra se radila par godina, datum izdavanja se stalno odgadao, igra je stvarno bila iscekivana.. A eto jos nisam naisao zapravo ni na jednu pohvalu.. A na prvi pogled igra izgleda stvarno privlacno.. Tako da bi volio cut malo detaljnije sto ne valja u igri!?

Na gamespotu je dobila ocjenu 7.5 (sasvim solidno!?)

baldrick_
05-07-2010, 18:49
izgleda lepo, ali nije ništa smešno. to je najveći problem, a igra je komedija koja se zasniva na forama. svi su se ishajpovali (i ja među njima) kad je najavljena, ali ispostavilo se bez razloga, jer je glavni dizajner bill tiler.. a on je samo radio pozadine za curse of monkey island, nije stvarno pisao.. zato ni ne čudi što nije smešna. isto tako i ghost pirates of vooju island koji doduše nisam igrao

seahawk37
05-07-2010, 18:52
what about zagonetke, trajnost, igrivost (ili taj los humor ubije sve navedeno?)

edit:
meni npr. sam & max nije nista posebno sto se tice humora, Strong Bad po tom pitanju pwna, a eto nekima je super.. tako da sto se tice humora, to mi ne znaci puno

baldrick_
06-07-2010, 00:29
pa, postoje razne vrste humora - sam i max ima neka specifičan (inače, odigraj original ako nisi), a a vampyre story ima onaj klasičan pixar / monkey island humor koji nije uspešan. ja volim takav humor, pa mi opet nije bilo nešto smešno

ali ako to zanemariš, igra je ok. meni se posebno sviđa ona fora kad mona ne uzima odma predmet koji možeš da koristiš, već ga zapamti i u inventaru ti se javlja njegova apstraktna slika. tako, kad hoćeš da iskoristiš taj predmet na nečemu drugom, prikazuje se animacija mone kako ide do njega, uzima ga i onda ga koristi.

seahawk37
06-07-2010, 11:59
sad sam malo pogledo na youtubu, isuse zenska ima uzasno iritantan glas.... treba to slusat kroz cijelu igru...

btw jedva cekam da izade Gray Matter. Izlazi vjerojatno u 10. mjesecu ove godine. Jako me zanima jer ima elemente horora, a jos nisam igrao takvu avanturu. Valjda ce nadmasit Black Mirror.. Ok nisam ga igrao ali nije bas nesto hvaljen...

evo par screenshotova iz igre
http://www.odyssiagames.com/images/products/mamba-games/Gray%20Matter%20-%20Dread%20Hill%20Housel.JPG
http://static.4players.de/premium/ContentImage/bf/74/28171-bild.jpg
http://www.mamba-games.co.uk/images/products/mamba-games/GrayMatter05l.jpg
http://www.blogcdn.com/nintendo.joystiq.com/media/2009/02/graymatter20209.jpg

baldrick_
06-07-2010, 12:54
za dobru horor avanturu, vidi darkness within.

seahawk37
06-07-2010, 13:27
gledam sad, u prvom licu, nije valjda da je shooter? Ili je nesto kao Penumbra?

ugl ovo me podsjetilo na Barrow Hill (ipak sam igrao horor avanturu). Igra je solidna, yebena atmosfera u igri, ali node-based izvodenje :/

Raz
06-07-2010, 13:36
U prvom je licu (radnje se ne vrše tipkovnicom poput first person igara, već mišem), ali se fokusira na riješavanje zagonetaka koje su u Penumbri više sporedna stvar. Nemoj se obazirat na negativne reviewe, očito da su ih radila dječica kojima su igre poput CoD-a i Asassins Creeda vrhunac gaminga. Sama je atmosfera na razini Penumbre i Silent Hilla, ako ti to nešto znači.

Btw, dali je tko igrao The Lost Crown: A Ghost-hunting Adventure?

seahawk37
06-07-2010, 13:42
U prvom je licu (radnje poput se ne vrše tipkovnicom poput first person igara, već mišem), ali se fokusira na riješavanje zagonetaka koje su u Penumbri više sporedna stvar. Nemoj se obazirat na negativne reviewe, očito da su ih radila dječica kojima su igre poput CoD-a i Asassins Creeda vrhunac gaminga. Sama je atmosfera na razini Penumbre i Silent Hilla, ako ti to nešto znači.

Btw, dali je tko igrao The Lost Crown: A Ghost-hunting Adventure?
da, cudi me koliko su lose ocjene.. Na gamespotu 3.5/10.. Ostavit cu to za poslije, ionako trenutno imam hrpu toga za igrat...

baldrick_
06-07-2010, 14:09
gamespot je poznat po tome što mrzi avanture.. opisuju ih ljudi koji ih ne voli, pa nije ni čudo što dobijaju niske ocene. najkvalitetniji sajt (koliko ja znam) koji se tiče avantura je adventuregamers.com

da, darkness within je nešto nalik barrow hillu. ja u principu volim horor avanture, ali ne smem da igram.. neprestano se osvrćem i ne smem slobodno da se šetkam po stanu čim padne mrak. tako da sam preskočio lost crown, ali ga ljudi mnogo hvale.. kao i dark fall serijal

Sickmanno1
06-07-2010, 14:14
Samo sto su na adventuregamers.com fanovi avantura sto opet nije ravnomjerno, kao ni razni sajtovi recimo za rpgove koji ocjenjuju rpgove.

Btw gamespot po meni ima skoro pa i najbolje ocjene sto se tice igra. Jako rijetko je da se neslazem s njima. Pa Grim Fandango je pobrao kod njih 9.3/10, kao i
The Longest Journey. A ja recimo ovoj zadnju ne bi stavljao u istu klasu kao i Grim Fandango. No to je ocit dokaz da ne mrze avanture...

Raz
06-07-2010, 14:19
Pa i još bolje da su tamo samo fanovi avantura, bar znaš da se kuže u žanr koji recenziraju. :)
A to što je Grim dobio dobre ocjene, ne znači da se recenzenti u tih 10 ili koliko već godina nisu izmijenili, a samim time i kvaliteta pisanja. ^^

Arbiter of Change
06-07-2010, 14:22
Nije problem u samom GameSpotu (premda i je, kad se uzmu u obzir njihove navodno jasno priklonjene recenzije ako se uplati dovoljna svota u obliku reklama) već u žanru avantura koji se s godinama srozao u B kategoriju zbog promjena na tržištu i jednostavno postao žanr samo za fanove istoga te je vrlo teško uvući novu osobu u tradicionalne PnC avanture.

Sickmanno1
06-07-2010, 14:27
Nije problem u samom GameSpotu (premda i je, kad se uzmu u obzir njihove navodno jasno priklonjene recenzije ako se uplati dovoljna svota u obliku reklama) već u žanru avantura koji se s godinama srozao u B kategoriju zbog promjena na tržištu i jednostavno postao žanr samo za fanove istoga te je vrlo teško uvući novu osobu u tradicionalne PnC avanture.

Hmm, da s ovim se slazem. Jednostavno se kvaliteta zanra srozala. A i koliko vidim nema nekog bolje developera. Telltale Games neracunam jer oni zaraduju na starim fransizama koje iskreno nisu ni upola kao orginali IMO. Iako volim Monkey Island i Sam & Max, mene zanimaju nove igre, novi likovi i friski humor.

Zato mi je A Vampire Story bio sasvim OK. Samo prekratak i na trenutke dosta jednostavan....samo me izhebo onaj napitak jebeni :D

Deadwalker
06-07-2010, 14:32
Avanture bi trebale evoluirati u stilu Heavy Raina. Znaci, vise filmska prezentacija. Jedino tako imaju sanse za opstanak na danasnjem trzistu.

baldrick_
06-07-2010, 14:38
da prostiš, lupaš. avanture opstaju na tržištu već dvadesetak godina, a predviđa im se propast već desetak. ako pogledaš spisak recenzija na adventure gamersu videćeš koliko ih je izašlo u tih deset godina. izašlo ih je jebeno mnogo, mnogo više nego recimo rpg-ova. dakle, dok god opstaju avanturisti (a opstaju i nema ni govora o njihovom izumiranju), opstaće i avanture. sure, biće popularnije ako sve budu ko heavy rain, ali brate, to više nisu avanture

što se kvalitete žanra tiče, tačno je da se srozala u poređenju sa stanjem od pre petnaestak godina, ali i dalje ima mnogo toga lepog da se odigra. ja iskreno uživam i u današnjim avanturama

naravno da je problem u gamespotu jer je to sajt na kome avanture opisuju ljudi koji ih ne vole. očigledno je zašto je to pogrešno. na adventuregamers.com se opisuju samo avanture, dakle normalno da će tamo biti samo fanovi istih. neće fan pucačina da opisuje avanturu

Deadwalker
06-07-2010, 14:44
Kvantiteta novih naslova nikada nije bila oznaka za svijetlu buducnost, vec kvaliteta. Osim toga, ako zelis opstat danas na trzistu, moras se prilagodit. Naravno, fanova ce uvijek biti koji ce igrati sve te silne naslove, ali veci broj novih igraca, sumnjam. A u svakom biznisu cilj je samo zarada. Budimo realni. A prije ili kasnije ako se ne prilagode trzistu, prestat ce biti isplative za produkciju.

Dao Bog da sam u potpunosti u krivu. :wink:

Arbiter of Change
06-07-2010, 14:44
Ključna riječ: opstaju, ne uspijevaju.

baldrick_
06-07-2010, 20:25
Kvantiteta novih naslova nikada nije bila oznaka za svijetlu buducnost, vec kvaliteta.

o rly? znači to što je trenutno najavljeno pedesetak avantura ne znači da će one opstati?

Osim toga, ako zelis opstat danas na trzistu, moras se prilagodit. Naravno, fanova ce uvijek biti koji ce igrati sve te silne naslove, ali veci broj novih igraca, sumnjam.
zašto se moraš prilagoditi kad (sam kažeš) već postoje fanovi koji žele da igraju neprilagođene avanture?

mislim, ovo što ti pričaš zaista nema smisla, svakom sledećom rečenicom negiraš onu prethodnu

seahawk37
06-07-2010, 22:01
Evo ipak sam krenuo igrat Darkness Within. Ovo mi je malo previse jezivo, vec na samom pocetku :( Ali nastavit cu, izgleda mi dobro igra.

baldrick_
07-07-2010, 08:45
hehe, ja sam to igrao u 3 ujutru, stigao do kuće loatha noldera (a to je deo pri početku) i reko "mani ovo".. zatim sam instalirao ankh 2

seahawk37
07-07-2010, 08:51
:rotfl: :rotfl:

Probao sam i The Moment of Silence. Zanimljiv pocetak! Samo da zavrsim Monkey i Grim i onda tjeram dalje s tim

Arbiter of Change
06-08-2010, 19:00
Probao tko ovaj novi Alter Ego što je izašao ovih dana? Čini se dobar, a i kupi neke solidne ocjene.

Praetorian
06-08-2010, 19:03
Probao tko ovaj novi Alter Ego što je izašao ovih dana? Čini se dobar, a i kupi neke solidne ocjene.

Evo baš sam u postupku nabavke igre, čini se super.

Arbiter of Change
01-12-2010, 13:58
O da, FMV avanture se vraćaju... wait.

http://en.wikipedia.org/wiki/Darkstar:_ ... tive_Movie (http://en.wikipedia.org/wiki/Darkstar:_The_Interactive_Movie)
http://informationtypes.blogspot.com/20 ... -game.html (http://informationtypes.blogspot.com/2010/11/darkstar-interactive-movie-video-game.html)

In the game, you are Captain John O'Neil of the Westwick. You awaken from a cryogenic sleep that has spanned a period of over 300 years. As a result of your abnormally long hibernation, you have no memory as to who you are, where you are, or why you are there. Beside you are three other sleep chambers. One is empty, the other is occupied by a beautiful woman, and in the final chamber lies the body of a man - 300 years dead and missing his left hand.

4F-82dTuARQ&feature=player_embedded

kulamasta
31-12-2010, 03:16
Avanture su igrice sto igraju avanturisti

Aral
31-12-2010, 04:48
Na kakvim si ti drogama :pray:

seahawk37
05-01-2011, 20:01
lol opet ista prica

kulamasta
06-01-2011, 15:56
Naravno, ne igraju samo avanturisti, vec i oni koji su tu i tamo zeljni kakve avanturice u zivotu

D.O.M.I.
08-01-2011, 01:00
skinuo i počeo igrat Broken Sword 2.5, patchan i sa sređenim voice packom, kaj reć , veliki sam fan BS serijala i igrao sam sve dosad te već po početku mogu reć da ću ovo s guštom odigrat ;)
Ko bi reko da jedna fanmade igra može biti bolja/zanimljivija od hrpe novih razvikanih hitova :thumbs2:

Aral
16-03-2011, 21:10
Počeo igrat The Longest Journey, kakva avantura, nevjerojatno :pray:

_baldrick
17-03-2011, 14:02
šta bi sa gemini rue?

Aral
18-03-2011, 08:37
I to se igra, kolko stignem...imam previše igara trenutno a premalo vremena :(

Kaj se tiće Longesta, pričao sam na početku sa jednom ženom, pa valjda 20min, i ono full VA, sve...koji su tu manijaci radili takvu igru, svaka im čast.

_baldrick
18-03-2011, 21:27
s svetlije strane, gemini rue je prilično kratka, ja sam je prešao u dva sedenja... 7-8 sati

seahawk37
19-03-2011, 15:16
jel igrao tko grey matter?

_baldrick
19-03-2011, 19:06
ja sam igrao, prilično je dobra

Aral
13-04-2011, 06:51
Black Mirror III official page (http://www.blackmirror-game.de/start.html)
Black Mirror III info (http://www.bug.hr/master/vijesti/novi-black-mirror-iii-trailer/107734.aspx)

Treći nastavak ove avanture, koji nam uskoro dolazi, djeluje poprilično zanimljivo iako nisam igrao prva dva nastvavka. Ipak, ovo svakako probam a dalje ćemo vidjet.


The story centers on the Black Mirror castle in Willow Creek, and surrounding areas, thus tracing its roots to the original Black Mirror. Players can explore a total of 62 different locations, some of which may be familiar to players of the original game, and all locations have a completely new graphical look. The story connects with the end of Black Mirror 2, and promises a deep, mysterious story, including two playable characters. Driven by nightmares, plagued by the specter of murder After his flight into the woods, Darren stands with a burning torch in his hand, and turns to look back at the blaze engulfing Black Mirror Castle. Confusion reigns… A short time later, he barely reacts as the handcuffs are closed on his wrists. The police have arrested Darren as their main suspect, and subject him to extensive questioning. But Darren is numb to the events occurring around him, and he withdraws into a deep emptiness.

_baldrick
13-04-2011, 13:28
si vido ti ovo "The story connects with the end of Black Mirror 2"? bolje igraj nešto drugo iz palete avantura koje niču ko pečurke posle kiše, nego što ćeš gubit vreme s pričom koju nećeš moći da razumeš

inače, igra ne dolazi uskoro, već je danas zakucala na vrata

D.O.M.I.
13-04-2011, 13:37
isplati li se onda odigrati i prva dva nastavka te zatim ovaj novi koji danas dolazi ?

_baldrick
13-04-2011, 18:25
ja nisam, ali čujem da se isplati, makar dvojka. da imam vremena, prešao bih

Aral
13-04-2011, 21:27
Počeo igrat Full Throttle, IGRETINA za sve vremena :pray:

Bartuc
26-04-2011, 13:11
Pitanje...

Ima ova 3 naslova iz 2009/10:

1) Secrets of Monkey Island: Special Edition (Lucas Arts)
2) Secrets of Monkey Island 2: Special Edition (Lucas Arts)
3) Tales of Monkey Island (Telltale)


Koji od njih valja odigrati i da li Telltale verzija ima ikakve veze sa LA verzijom!? Ili su to potpuno različite igre/priče?


Snimio bi si par novijih avantura, pa sam mislio nešto od ovoga (ili sve) i Back to the Future epizode!? Tak da malo mixam taktičke i avanturističke naslove (s kojima debelo kasnim za svijetom).

_baldrick
26-04-2011, 13:49
to su različite priče, tales je zvanično peti deo u serijalu. valja odigrati sve, ceo serijal monkey island je odličan.

back to the future se svideo ljudima uglavnom, ali se meni nije nešto dojmio. umesto njega preporučujem the whispered world, ceville, a ne znam ni da li si igrao machinarium, vrlo dobra igra. takođe, pojavila su se specijalna izdanja prva dva broken sworda. ima tu još od novijih, ovo je samo vrh ledenog brega, ali, kada se govori o avanturama, imam da preporučim najbolju igru u univerzumu - discworld noir.

Bartuc
26-04-2011, 14:41
Baš sad igram Back to the Future i ne znam, dosadan mi je. Djeluje mi nekako strašno površno i banalno. Možda zbog filmova koji su mi bili odlični, pa mi sad tematika ne paše u ovom ruhu.

Ovo za Broken Sword nisam znao, a Machinarium nisam još vidio, tak da ću i to nabaviti. Whispered World i Discworld Noir sam igrao, odlični su. Ceville prvi put čujem, budem bacio oko. Hvala na preporukama!

Hexfire
26-04-2011, 18:01
Zadnje sam prošao Lost Horizon i moram priznat da mi se svidio. Ima nekakvu Indiana Jones atmosferu koja mi se dosta svidjela. Kritika zamjera jer su zagonetke dosta lagane, ali meni to nije smetalo jer nisam baš neki talent za avanture.

Trenutno igram Still Life 2, ali nije baš neki napredak u odnosu na prvi dio. Igram više na silu tek toliko da vidim tko je ubojica.

Nakon toga krećem sa ovim novim izdanjima Broken sworda. Prvi dio smatram najboljom avanturom ikad, pa se nadam da nisu ništa drastično mijenjali.

Regenmeister
26-04-2011, 18:56
u prvi dio dodali su cijeli jedan novi chapter igre koji igraš s Nico te su u remakeove implementirali HINT sistem koji zna pomoć, sve u svemu, fenomenalne igre u punom sjaju :)

Aral
26-04-2011, 19:03
Ja sam trenutno na Alternativi, Back to the Future serijal, Black Mirror 3, Gemini Rue, Gray Matter, Lost Horizon, The Next BIG Thing, The DIG, Syberia 1 i 2, te najbolji od svih, The Longest Journey. Baš me uhvatile avanture :)

Također, moram počet s tim izdanjima Broken Sworda, da se podsjetim avanture koju sam igrao davnih dana.

Aral
26-04-2011, 20:12
Sredio si The Smoking Mirror remastered te prvi dio Directors Cut-a sa GOG-a, prekulno. Idemo halat!

_baldrick
26-04-2011, 20:51
znaš, možda bi ti bilo bolje da pređeš jednu avanturu nego da načneš njih deset.

Bartuc
26-04-2011, 20:54
Baš to, nemreš kvalitetno pratiti likove i priču, a to su osnovni elementi tog žanra. Još mi nije jasno kako može igrati 20 igara "istovremeno" :D

_baldrick
27-04-2011, 02:01
sad sam prešao treću epizodu povratka u budućnost i prilično je dobra, svetlosnim godinama ispred prve dve... možda bi mogao da stisneš zube i pređeš prve dve, ili da se odmah baciš na treću.

Aral
27-04-2011, 07:42
Ne igram istovremeno, samo je u pripremi :) Trenutno prelazim The Longest Journey te jučer počeo Broken Sword.

Aral
27-04-2011, 16:35
Kako je dobar Broken Sword, toliko je godina prošlo da sam zaboravio na tu činjenicu.

Raz
28-04-2011, 22:12
Završio Puzzle Agent-a, odlična igra. Taman dok pomislim da će se cijela misterija otkriti i da će sve na kraju imati smisla... sad mi je još manje jasno što se dogodilo. No priču na stranu, puzzle su srž ove igre i moram priznati da su izvrsno napravljene.

Prošao i Puzzle Bots. Simpatična i prilično komična casual avantura. Odigrati ako želite nešto za chillanje.


Sad se bacam na Ceville.

Bartuc
28-04-2011, 22:24
Meni je baš radnja bila odlična u Puzzle Agentu, fino me zaintrigirala i onda kraj :( Nadam se da će se nastaviti pošto je igra zbilja odlična.

Raz
28-04-2011, 22:30
Yup. Radnja ima potencijala, nadam se da će se nastaviti u sljedećem Puzzle Agentu.

Btw, oni patuljci su me lijepo isprepadali. Naročito kada se lijepo uživiš u riješavanje puzle, a odjednom se zacrni ekran i iz njega iskoči crveni vrtni patuljak. D:

_baldrick
29-04-2011, 01:28
ja sam priču u puzzle agentu shvatio kao namerno besmislenu, čisto da bi bila još otkačenija. naročito jer nisam mogao da provalim kako će uklopiti astronauta sa početka u priču, a da to bude bolje od besmislenog, yet zanimljivog kraja. ali, sad mi je palo na pamet da bi taj astronaut mogao da bude neka vizija budućnosti, ili neki duh iz prošlosti pa bi to moglo fino da se nadoveže. no, i ovako je odlično - igra je otkačena, a kad se onakav kraj tome pridoda, onda je još bizarnija. ipak su mi se najviše svideli genijalno napisani dijalozi (telltale je stvarno dobar na tom polju)

inače, postoji i strip po kome je igra pravljena, ali nisam čitao

što se tiče cevillea, to je jedna od dve nemačke avanture koje su meni smešne, što je pravo čudo. naredna igra istih nemaca, dungeons, opet pokušava nemački prepoznatljivi humor i epski failuje, uostalom kao i 95 odsto nemačkih komedija (samo da vidite kako provlače simona the sorcerera kroz blato).

_baldrick
30-04-2011, 18:06
ok, odigrajte obavezno hector: badge of carnage, epizoda prva. igra je nešto najsmešnije u poslednjih n godina. obavezno. trenutno je nešto najbolje što sam igrao ove godine (tik ispred portala 2), pod utiskom sam. awesome