PDA

Pogledaj cijelu verziju : igranje w3 na tipkovnici



thonchek
23-07-2008, 18:42
pozz novi sam u w3 tft i danas sam procitao da likovi igraju na tipkovnici, ja igram sa mišom i zanima me kako se to igra na tipkovnici, pa lijepo bih vas zamolio da mi objasnite.
tnx

Sgt. Bull
23-07-2008, 20:14
Heh, pa da bi uopšte igrao Warcrafta online ili malo bolje moraš igrati preko tipkovnice. Kako? Najlakše je tako što ćeš izabrati prvo jednu rasu7, koja ti je najdraža ( po meni to je najbitniji sektor za početnike). Da objasnim. Biranje klase je važno jer svaka klasa ima drugačiji shortcut preko tipkovnice (polako, objasniti ću). Dakle, recimo da si odabrao rasu sa kojom je (najlakše po mome mišljenju) igrati, orkove (moja ti je preporuka da sa njima počneš. Dakle u čemu je fol sa tipkovnicom? Pa da bi brže i efektivnije igrao, moraš da igraš koristeći 80% tipkovnicu i 20% miš.Zašto ovakav odnos? Naime, sve što ćeš ubuduće raditi, raditi ćeš tipkovnicom. Npr, BladeMaster kod Orcova, ima jedan od spellova, WindWalk. Naime, dragocjeno vrijeme koje ti potrošiš micajući mišem i letajući po screenu dok klikneš na spell pa na mjesto igranja možeš skratiti. Kako? Jednostavno, Kratica za WindWalk je "w" na tipkovnici, pritiskajući to dugme, umjesto običnog heroja, on će ući u WW i ti ćeš mnogo lakše i brže manevrisati ako ne moraš da letaš mišem okolo. Drugi primjer jeste neki ranged/melee heroj sa spellom pomoću kojeg češ ti ciljati određeni unit. Da bi naime brže i lakše naciljao, pritisneš npr kod Demon Huntera da bi protivniku oduzeo manu pritisneš odgovarajući gumb ("b" mislim) i možeš automatski ciljati na neprijateljskog heroja/unita bez gubljenja vremena a i što je najvažnije KONTROLE nad ishodom bitke. Sada, dolazim do onog najvažnije dijela tipkovnice u Warcraftu a to je - gradnja. Gradnja bez poznavanja svih kratica (b+ "nepoznato") je jednostavno - prespora. Naime poznavanjem kratica kod svih zgrada ili barem onih najvažnijih zgrada ti je 50% lakši posao, opet nema letanja i nema gubljenja dragocjenih sekundi na klikanje pa na mjesto gradnje, ovako npr za burrow kod orcova klikaš na b + o (ili u nisam siguran) i automatski klikaš na predviđeno mjesto gradnje. Da bi vidio kraticu, dovoljno je da staviš miš iznad spella/zgrade i pokazati će se... Gl Hf ;)

p.s. ako nisi shvatio, samo reci, mogu ti detaljnije objasniti ili popisati neke kratice kada budem imao vremena...

thonchek
23-07-2008, 20:24
shvatio sam ali bi li mi mogao popisati kratice neke


p.s. ja igram sa night elfovima

Sgt. Bull
23-07-2008, 21:27
Na oficijelnom vodiču (http://www.battle.net/war3/nightelf/)Simaš sve kratice, kada klikneš na heroja, scroll dole i vidjet češ da ti piše ime spella recimo Mana Burn i slovo koje je kratica je obilježeno žutom bojom... Ne mogu zaista sada da sve pišem jer nemam vremena, ako još nisi shvatio ili proguglaj ili se strpi do sutra...

Sgt. Bull
24-07-2008, 15:12
Dakle kao što sam i obećao, evo ti spisak kratica na tipkovnici za Night Elfove...

Prvo što je na redu jesu one opće koje moraš znati, to su ti:
"M" - kretanje, mijenja ga desni klik
"S" - stop, ukida bilo koju radnju u toku
"H" - hold, ukida kretnje, i zaustavlja na mjestu (korisno kod Elfovskih unita koji imaju mogućnost korištenja Hide opcije tokom noći)
"A" - attack tj napad - bitna jer češ je često koristiti kod Unit Focusa!
"P" - patrol, rijetko kada češ koristiti, no korisno je znati je!
"F" - vraćanje u prvobitnu NE forum unita koji to mogu koristit (druidi)

Eh, ovako sada ću pobrojati Unite kod Elfova i koje kratice da kod njih koristiš! Ovo je važno jer sam proces igranja ti Zavisi od ovoga!

!Wisp! - "W"
Koristeći kombinaciju za zgrade prati sljedeće, prvo pritisni "B" na tipkovnici i nakon toga (za odgovarajuću zgradu) dugme dakle:
Za Tree Of Life : B + T
Za Ancient Of Wars : B + R (A O W ) - obilježavanje!
Za Hunters hall : B + H - Strength of the moon - "M" - Moon armor - "A" - Strength of the wild - "W" - Reinforced Hides - "R"- Ultravision - "U"
Za Ancient Protector: B + P
Za Moon Well : B + M - "R" - vraća HP I manu!
Za Altar Of Elders : B + A ( A O E )
Za Ancient of Lore : B + L ( A O L )
Za Ancient of Wind : B + W ( A O Wi )
Za Chimera Roost : // ( C R )
Za odgodu gradnje i izlaza iz tog moda prisni "Escape"... važna stvar kod Wispa jeste Detonate koji možeš aktivirati klikom na "d" i koristiti protiv unita sa Manom... Idemo dalje...

Archer - "I" - kod archera i svih drugih NE unita koji to mogu, hide u mraku, veoma koristan u micro ali i macro managmentu igre, ostalo vrijedi ono gore navedeno! Naručuje se preko selektiranja zgrade odgovorne za njega ( AOW ) i pritskom "A" na tipkovnici!
Ballista (AOW) - // - nema mogućnost hideanja u mraku - "B" je shortcut!
Chimera (CR) - // - nema mogućnost hideanja u mraku - "C" je shortcut!
Druid Of The Talon - "C" - Cyclone, koristan, veoma, podiže unit u zrak, preporuka protiv jačih unita, i kada si outnumbered! - "F" - storm Crow Forma, jak protiv air unita! - "R" - Faerie Fire, koristan jer smanjuje armor... "F" je povratak u regularnu NE forumu... - "T" je shortcut!
Druid of the Claw - "R" - roar, pojačava napad unita u bližoj okolini/koristi se i u Bear formi - "R" -Rejunvejšn, spell za restore HP-a tokom nekog vremena... "F" - Bear Forma - Jači armor i napad daju čine ovog druida čestim izborom u igri... "F" - NE forma - "C" je shortcut!
Dryad (AOL) - "B" - Abolish Magic - nema mogućnost hideanja u mraku - "D" je shortcut!
Hippogriph (AOWi) - "U" - slobodnog archera sa tla podiže na sebe i gubi na snazi ali dobija na mogućnosti napada zemlje! (moraš prvo istražiti) - nema mogućnost hideanja u mraku
Huntress(AOW) - "I" hide - // - "H" je shortcut!
Treatant - // - diže ga KotG

Heroji - "O" otvara izbor spellova pri novom lvlu!

Keeper Of The Grove (kotg) - Entangling Roots - "E" - Hide "I"
- Force of Nature - "F"
- Tranquility - "T"
- Thorns Aura - // aura...

Demon Hunter (dh) - Mana Burn - "B"
- Immolation - "I"
- Metamorphosis - "T"
- Evasion - // isto kao aura...

Prists Of The Moon (potm) - Scout - "C" - Hide "I"
- Searing Arrows - "R" i mogućnost autocasta(rijetko kada idem na ovo)
- Starfall - "F"
- Trušot Aura - // aura

Warden (W - tft samo) - Fan of Knifes - "F" - Hide "I"
- Blink - "B"
- Shadow Strike - "D"
- Vengeance - "V"

Et 20tak minuta pisanja, gl hf, ako se sjetim još čega javim ti...
postoji još par unita koje sam izostavio, nemam vremena, sam skontaj ;) cy
eda, sry na double postu

ic3cold29
24-07-2008, 17:24
Ili jednostavno drzi kursor nad naredbom za koje te zanima shorcut i onom description prozoricu ti je slovo podebljano i oznaceno zutom bojom koje je shorcut za tu naredbu...


Et 20tak minuta pisanja, gl hf, ako se sjetim još čega javim ti...

Bindanje... Dosta bitno po moje ....

TeraBajt
25-07-2008, 19:26
tocno tako, posto ne znas kratice vjerojatno ne znas ni sto je bindanje, pa cu ti ukratko objasniti.

Dakle, bindanjem postizes to da selektiras heroja pritiskom na 1,2,3,4,5,6,7,8,9 ili 0, ti biras koju jedinicu i na koji broj ju zelis bindati. Prvo sto moras uciniti kod bindanja jest selektirati bilo koju jedinicu, mnogi igraci selektiraju heroja pod 1, i pritisnuti ctrl+1,2,3 ili bilo koji broj na tipkovnici, nakon toga klikni na neku drugu jedinicu i pritisni broj na koji si bindao određenu jedinicu, i ako ti pritiskom na gumb selektira tu jedinicu, uspio si :)

Obicno ti se prvi heroj stavlja na 1, drugi na 2, treci na 3, a vojska na ostale :)

Teon
25-07-2008, 21:03
A po defaultu je shortcut za prvog heroja F1, za drugog F2 i za treceg F3

A ovo bindanje iliti podjela u grupe je jako korisna te ju je prvi uveo Command and Conquer, smijesno je bilo u Warcraft 2 (a i 1) kad si morao stalno selektirat unite ...

Sgt. Bull
26-07-2008, 06:56
Mislim da bi bilo lijepo od tvorca topica da odgovori i da se javi, da mišljenje, da li valja ovo sve ili smo bezveze pisali... \:

Teon
26-07-2008, 09:47
Mislim da jos uvjek cita tvoj post i pokusava popamtit sve ono :)

ic3cold29
26-07-2008, 09:50
Obicno ti se prvi heroj stavlja na 1, drugi na 2, treci na 3, a vojska na ostale :)

Tri binda za vojsku su ti vise nego dosta, dva su cak dovoljna...Jer bindanje samo jednog heroja je bezveze kad imas ga vec po defultu bindano na f1,f2,f3...

Evo ti mojih bindova za Night elf:

1-Prvi heroj + mellee vojska (Prvi heroj obicno Demon Hunter ili Warden i melle vojska to su hunterice ako idem na njih i kasnije bears,ogar iz mercanary shopa,također ako mi je drugi heroj mellee ide tu, znaci generalno melle uniti ovdje...)

2-Drugi heroj + range vojska (Najcesce uzimam Nagu za second heroja, ili KOTG znaci range heroji + range units kao sto su archeri, dryads, taloni, feri dragoni,...)

3-AOW-Lore-Na trojku u pocetku stavim AOW,kasnije lore (posto ti aow kasnije netreba,ima iznika ukoliko ides na archer push ili sl... al generalno aow u pocetku lore kasnije)

4-Altar

5-Tree of life

6-Shop

7-Scout wisp

Ako korisits ovakvo bindanje ili slicno gdje isto koristis dvije tipke za vojsku bitno je koristit tipku tab za prebacivanje izmedu sekcija, te F1, F2, F3 za svakog heroja posebno...

thonchek
26-07-2008, 18:41
e ljudi fala vam sve sam skužio, dva dana se malo prakso i rego se n bnet i tam imam 3 pobjede i 6 poraza.
još jednom tnx na trudu :D

TeraBajt
27-07-2008, 17:36
ovo sa f1, f2, f3 nisam znao :) thx.

Teon
27-07-2008, 17:58
Nema frke, nego sig ti owna :rotfl:

@ thonchek: lijepo si starto, 3 wins 6 loss, sretno u buduce!

TeraBajt
27-07-2008, 18:14
heh thx, a sto se tice startanja, to je uber dobar start, ja sam vjerojatno 6-7 losseva do prve pobjede :)

Sgt. Bull
27-07-2008, 19:00
heh thx, a sto se tice startanja, to je uber dobar start, ja sam vjerojatno 6-7 losseva do prve pobjede :)
Onda se možeš kvalificrati kao abuser ;)

Teon
27-07-2008, 19:56
@ Terabajt, zato sam i reko da je imao lijep start ;)

Nije lako stupit na online scenu Warcrafta il Starcrafta (pogotovo sad i mislim na RTS dio ne dotu xD)

C
10-06-2009, 16:54
Ja igram isto s tipkovnicom, inače ne bi nikada ništa stigao na 5v5 kada se nađemo svi. :D

Po defaultu, palac držim na ALT tipki, kažiprst na slovu A, srednjak na broju 1 i prstenjak na TAB-u i ¸¸.
Kada držim ALT vidim svima HP bar ili ALT + lijevi klik miša, šaljem signal diljem mape, slovo A je attack i kada napadam, uzmem A i kliknem lijevi klik miša pokraj borbe gdje se želim boriti (izuzetak je kada želim ubiti kripa koji ima malo HP-a ili kada zabijam, onda desni klik miša), ili ako idem kroz šumu a natankan sam onda idem s A uvijek, a broj 1 jest komanda na mog heroja. TAB mi je za mjenjanje jedinica unutar kontrolne jedinice, i ¸¸ za uzeti slobodne radnike ili ovcu. U glavnom, pričam o DOTA-i, no taj mi je default uvijek isti. U DOTA-i palcem koristim V i kažiprstom W, i ukoliko je tu negdje još neka tipka i nju koristim sa ta dva prsta. Također za grupiranje uvijek palac na CTRL i mali prst na Shift. No ima par heroja koji koriste tipke poput W, S, A, D ili tako 4 tipke koje du jedna do druge, onda svoj default zamjenim time, ali to imaju samo neki heroji.

CrIsIs FuN
25-06-2009, 22:08
Ako netko nije znao u novijim patchevima war3-a imate mogucnost da vam se stalno prikazuje HP-bar. Kada ulazite u igru, idite pod options, pa gameplay i onda stavite kvacicu na always show health bars

C
25-06-2009, 22:11
Znamo, ali ja sam naučio držati ALT kada je potrebno. I ovako ga koristim za signale, pa usput i za barove. Kada se automatski pokazuju u gužvi ne kužiš ni ku*ca.

KI KI
26-06-2009, 09:40
kako si se naucio drzati cijelo vrijeme alt budes se naucio i razumjeti tu guzvu sa health barovima :) Lijeva ruka u warcraftu mi nemre bez tipkovnice. obicno su na magijama, slovu a, tabu (ako igram sa geomancerom ili chenom) na 1 kada je potrebno i nis mi vise netreba

C
26-06-2009, 14:18
Već sam rekao i objasnio gdje koji prst držim. ALT mi je usput, a i igram tako već 7 godina W3, i mučenje bi mi bilo da se barovi vide automatski. :wink:

Systematic Reverse
26-06-2009, 15:49
Takodjer tako, u doti nikad nisam upalio da mi se cijelo vrijeme vidi hp bar, a i sad sam poceo TFT malo igrat, takodjer ista stvar..

ALT FTW!

Rang€r
26-06-2009, 17:52
kad igraš meepa il chena nesmiješ alt stiskat xD

ja inače ljevu ruku držim na tipkovnici prste bilogdje uopče mi nije bitno jer znam napamet gdje je koje slovo, pogotovo otkad sam igro neke igre, imam raspon po cjeloj tipkovnici od Fova do numb pada xD

Systematic Reverse
26-06-2009, 18:22
Smijem .p

Teon
26-06-2009, 19:15
alt + tab, il alt+q :rotfl:

Al, sad tak i tak mozes u opcijama stavit show health bars i ja to imam pa nemoram drzat alt, osim ako hocu zgasit no kako je neko reko kad se naviknes uopce ne smeta

tigerija
25-07-2009, 18:10
ILi si jednostavno možeš podesit hotkeyse kako želiš...