PDA

Pogledaj cijelu verziju : 32bitni i 64bitni OS i rami



Tsumetai Ryujin
23-07-2008, 12:09
Neki kazu da se na 32bitnom OS prepoznaje samo 3 do 3.5GB RAMa, a da se 4GB moze iskoristit samo na 64bitnom OSu. Neki kazu da ni jedna verzija nemoze iskoristiti svih 4GB. Neki kazu da ce komp bolje radit sa 2GB umijesto sa 4GB il 3GB ako imas slabu sabirnicu (tak je neke bilo, neznam tocno).

Sto je tocno? Kako mogu iskoristiti 4GB RAMa, sto ce mi uopce 4GB RAMa, oce li mi kompjuter bolje radit sa vise RAMa?

EDIT: El mi mozete rec i koje su sve prednosti 64bitnog OSa?
EDIT2: "ako ti maticna nema dovoljnu brzinu sabirnice doci ce ti do stekanja sa 4gb rama" Istina?

Luka
23-07-2008, 12:53
64bitni sustavi mogu raditi sa do 128GB RAM-a, to je zbog načina na koji se spremaju adrese pojedinog dijela memorije. 32bitni sustavi mogu prepoznati određenu količinu memorije (npr. 4GB), no nemogu ju alocirati pa jedan dio ostaje neiskorišten.

RAM koriste aplikacije za pohranu podataka s kojima rade.. ukoliko pokrečeš neku zahtjevnu aplikaciju trebat će ti i puno RAMa, no ipak 4GB RAMa će ti rijetko kad zatrebati. U ovom trenutku sam na Visti Home Premium x64, i koristim 1.5GB RAMa od ukupno 4GB. Pokrenute aplikacije: Firefox, MSN, Blender (3d modeliranje), Visual Studio.

Ja dosad nisam imao nikakvih problema s 64bitnom verzijom. Razmisli i trebaš li pokretati neke 16bitne aplikacije, jer njih je nemoguće pokretati na 64bitnom sustavu.

Tsumetai Ryujin
23-07-2008, 13:33
Fala na objasnjenju.
Kad si rekao da razmislim o 16bitnim aplikacijama jer ih nemrem koristit na 64bitnoj visti, pa zar isto ne vrijedi i za 32bitne alplikacije?
Jel ima sabirnica maticne ikakvu ulogu u tomu svemu? Kakvu?

Luka
23-07-2008, 13:41
Ne, ne vrijedi za 32bitne. Većina 32bitnih aplikacija radi normalno (meni sve rade normalno.. no nisu svi te sreće)

Nisam siguran za ovo s matičnom...

Tsumetai Ryujin
23-07-2008, 13:50
Cek, znaci meni ce neke 32bitne aplikacije radit i na 64bitnim winsima o_O... jebeno... ... k a ovo za 16bitne aplkacije... neam blage dal sad koristim ijednu... nego rec kakva je situacija sa driverima za 64bitnu vistu? (planiram uzet vistu home premium x64)

Fala jos jednom na svemu :pray:

spidEY v2.0
23-07-2008, 14:11
16 bitne aplikacije su ti DOS aplikacije, situacija sa driverima je po meni odlična, svi programi i igre rade perfektno na x64 Visti. Verzija koju imam je Home Premium.

Luka
23-07-2008, 14:33
Nemoraju biti DOS aplikacije, ali prepoznat ćeš ih po izgledu. Uglavnom gotovo je sigurno da ne koristiš ni jednu - danas više ne postoje, samo neki jako stari programi koriste 16-bitne instalacije koje su trebale osigurati da će se program moći instalirati i na 16bit i 32bit sustavima.

ovo je primjer kako izgleda http://www.softpedia.com/screenshots/Wi ... -bit_3.png (http://www.softpedia.com/screenshots/WiseTerm-Telnet-Serial-16-bit_3.png)


Kao što je rekao Pyromancer, sa driverima je odlična situacija, nisam imao nikakvih problema.

Tsumetai Ryujin
23-07-2008, 14:48
E ajde mi samo jos recite kakvo je stanje sto se tice DDR3 memorije, el se isplati kupovati s obzirom na razliku u performansama izmedu ddr3 i ddr2 i kolkika je uopce razlika? I kolika je razlika u cijeni izmedu ploca sa ddr3 i poca sa ddr2 utorima.

Luka
23-07-2008, 15:08
najbolje ti je otvoriti novu temu za to u hardveru ;)

Tsumetai Ryujin
23-07-2008, 15:19
K, fala jos jednom obadvojci...

+1

GeForce
25-07-2008, 00:53
evo ti jedan najosnovniji test :)
uđeš u igru sa 2 gige rama i stisni alt+tab i vidi vrijeme koje te prebaci iz igre na desktop
sad stavi 4 gire i napravi to opet pa vidi koje vrijeme treba sada ;)
ddr3 i ddr2 za sada nema razliku ddr3 je još u dogradnji štoviše ako nisi neki kloker tebi je dovoljno i 800mhz nerazumijem zašto forsirate te mhz kad je jedino bitno latencije,tj brzina zapisivanja memorije.
je da bi bilo super 1:1 proc i mema ali rjetko je to...

Kostolomac
30-07-2008, 18:23
latencije jesu bitne ali ne možeš reć da su bitnije od frekvencije. bear in mind da amdovi procovi dosta profitiraju od niskih latencija, dok intelovi puno manje. bar koliko ja znam :P ali u ovom ostalom se slažem :)

Sphinx
30-07-2008, 20:23
ne kupuj ddr3 dok se ne pocnu micati ddr2 s trzista, jos se ne isplati, tek kad oni postanu trend ih kupi, tj kad svi krenu kupovati, jos su preskupi