PDA

Pogledaj cijelu verziju : Engine za lagano modeliranje



Tracer
21-07-2008, 13:43
Trebao bi mi neki program kojim bi mogao lagano napraviti interijer neke kuće. znači, sobe, sa svim detaljima poput svjetiljki, kreveta, ogledala itd itd... i da se na kraju kamera može prošetati tom kućom. prvo što mi je napamet palo jest nekakav game engine pa da u stilu neke igre mogu ovo realizirati. što preporučujete?

cerberi
21-07-2008, 13:50
probaj sa blenderom. besplatan je, program je za modeliranje, a ima mogućnost tog "game šetanja" kroz scenu. ako želiš napraviti kuću super detaljnu nema tog enginea koji će ti moći "šetati" tako kroz kuću. onda ćeš morati napraviti path za kameru u neznam, koliko slika želiš te onda renderirati scenu. tu naravno nećeš moći sam kontrolirati kameru nego će se ona kretati po definiranoj putanj.

ali ako nećeš sa ultra detaljima probaj sa blenderom

Barathrum
22-07-2008, 07:32
3ds max.

mislis da je to sto zelis napravit jednostavno i chas posla?!

oooo...kako ces se prevarit. vec vidim kako odustajes nakon 4 sata pokusaja.

lakse mi je chara izmodelirati i animirati ga nego napraviti full kompletnu i detaljnu prostoriju.

jer kad zavrsis i ako zavrsis modele interijera onda ti slijedi kompozicija, pa podesavanje osvjetljenja, pa omeksavanje sjena, pa podesavanje rendera i onda se na kraju pomolis da imas dovoljno jako racunalo da komponente sažvachu rendanje kroz frejmove... i kad sve to napravis...

uostalom napravio sam samo 3 interijera i to polovicno a evo exterijer u maxu isto na ciju kucu sam potrosio oko 20 sati, kuca ima i studbiste, i ulaz na prvi kat samo u njoj nema namjestaja a i na prozore sam stavio texture umjesto fragmenata da mi ustedi rendanje jer ovak ionak u kuci nema namjestaja tako sma smanjio rend na 6 sati :rotfl:

evo neke stvari koje sam napravio dok sam pohađao 3d smjer

http://video.google.com/videosearch?q=3ds+max&sitesearch=video.google.com#q=ivora&sitesearch=video.google.com

http://video.google.com/videoplay?docid=6383223134790811101&q=source:010674283851380808487&hl=en

samo bih napomenio da texture za teren i veci dio kuce sam sam radio i zato mi je duze trebalo, ostatak textura sam pribavio sa neta - texture drveta su sve sa neta.

inace 14 sati sam utrosio u kucu i teren plus animacija i da - render nije vray vec defaultni render ali sam dobio dobru kompoziciju pa zna zavarat + 6 sati rendanja.

prva animacija je lubanja koju sam 6 sati modelirao i onda se bavio plamenom sljedecih 4 sata, jer sam n00b :rotfl:

Luka
22-07-2008, 10:05
@Tracer, s obzirom da tražiš jednostavan program, pogledaj Google SketchUp

Puno je slabiji u odnosu na 3ds max i blender, ali je i puno jednostavniji.

cerberi
22-07-2008, 10:44
e tracer, možemo to ovako napraviti. ako želiš šetnju kroz tu scenu na način da korisnik sam šeta tj. sam kontrolira kameru...ti napravi tu scenu, predlažem 3ds max te onda daj meni te modele ili kompletnu scenu pa ću je ja ubaciti u game engine i napraviti ti kretanje kamere po volji. samo što kvaliteta neće biti kao kad renderiraš u max-u.

a ako sam dobro shvatio iz prijašnjih tvojih postova ti si programer, a ne modeler, tako da ako nikad nisi modelirao, kao što barathurm kaže, ovo nije lagan posao, ni najmanje. ako imaš volje probaj, ali ne očekuj brzi napredak, trebat će ti tjedni, možda i mjeseci ak si početnik.

Tracer
22-07-2008, 13:56
Ma radim stan i želim malo samo vidjeti kako bi to bilo u reali prije nego složim zidove :D uglavnom, ne treba meni ništa sad komplicirano. tek toliko da vidim kako bi to u globalu izgledalo.. da se u stvarnom omjeru mogu "prošetati" stanom i još tu i tamo korigirati se prije nego cementiram odluke :D

Znači, što jednostavnije to bolje... da mogu na lagan način pomjeriti zidove, premjestiti vrata, eventualno nešto namještaja postaviti tek toliko...

Luka
22-07-2008, 14:00
Google SketchUp

cerberi
22-07-2008, 17:02
hehe, ak ti za to treba onda se slažem sa Lukom

mronki
22-07-2008, 21:12
Instaliraj Simse 2 i mirna Bosna

Death By Sexy
23-07-2008, 19:14
probaj s Room arranger-om... mislim da se možeš kretat prostorom i napravit tlocrt kako bi sve trebalo izgledat...ultra jednostavno je

Tracer
25-07-2008, 11:41
Uzeo sam Google SketchUp pa sad još učim kako s njim raditi :D

C
25-07-2008, 23:15
Ako ti treba za nisko poligirane modele, uzmi Wings 3D starije verzije, pa kako stječeš znanja uzimaj po malo veće verzije, kako bi sve lagano skužio, popamtio i naučio.
Lagan je i brz za nisko poligirane modele, ali nitko ti ne brani da u njemu izmodeliraš visoko poligirane modele od 100 sati rada, pa ih povećeš za 100% kako bi bili 100% finished.

I, da, čovjek je tražio programčiće za lagano modeliranje, a vi odmah na 3DS. 3DS se doduše može koristiti i za nisko poligirane modele, ali gdje će ga razumjeti neki čovjek kojemu je potreban engine za lagane modele, dok se snađe u njemu za napraviti kocku, prođe vrijeme za koje je mogao prokužiti cijeli Blender.

cerberi
26-07-2008, 18:37
nije istina...ne mora značiti uopće. svi se boje tog maxa i maye jer su kao moćni. mislim jesu ali ne znači da nisu lagani za te početničke stvari. ja recimo nemogu spojiti kraj sa krajem u blenderu, dok sam mayu počeo shvaćati u roku od par sati.

ti programi jesu kompleksni ali osnovne stvari su lako dostupne i još ak si uzme neki početničke tutorial (ima ih 1 000 000) za modeliranje, nakon par sati će shvatiti osnove (uz uvjet da čovjek ima volju naučiti to) :D

C
27-07-2008, 00:27
To svakako, ali gledaj na način da je free program ili program otvorenog koda potpuno besplatan i moćan za početnika, s obzirom da je 3DS, Maya, C4D, XSI i ostali programi koji su jako razvijeni, koštaju jako puno.

Ako nekome treba neki program za zajefrkanciju ili za "neozbiljno" učenje 3D-a, onda neka uzmu program otvorenog koda, koji je free i sl.
A ako se taj netko planira baviti 3D-om ozbiljno, onda svakako treba neki od jačih, zahtjevnijih, sofisticiranijih, kompleksnijih i skupocijenijih programa, ali kako cerbi kaže, ako nema volje, džaba pare i utrošeno vrijeme....

Barathrum
28-07-2008, 07:38
nije istina...ne mora značiti uopće. svi se boje tog maxa i maye jer su kao moćni. mislim jesu ali ne znači da nisu lagani za te početničke stvari. ja recimo nemogu spojiti kraj sa krajem u blenderu, dok sam mayu počeo shvaćati u roku od par sati.

ti programi jesu kompleksni ali osnovne stvari su lako dostupne i još ak si uzme neki početničke tutorial (ima ih 1 000 000) za modeliranje, nakon par sati će shvatiti osnove (uz uvjet da čovjek ima volju naučiti to) :D


upravo bash tako.
ljudi se boje autodeska jer njihovi programi su kombinacija nekoliko jer objedinjuje animaciju, cestice, razlicite generatore (tekucina, teren...), programiranje, primitivno i napredno modeliranje te veliki asortiman visoko kvalitetnih rendera koje bolje od njihovih programa niti jedan drugi 3d program nemoze "proljepsati" i uciniti renderiranu scenu toliko kvalitetnom koliko mogu max i maya - zato se i koriste i u filmskoj industriji a najcesca kombinacija koja se u filmskoj industriji koriste je max i fume FX, afterburn i *scape.

drugo max je isto sto i blender ako se gleda sa te pozicije, max ima osnove kao sto ima i blender ali razlika izmedju maxa i blendera je sto blender ogranicava svog korisnika - sto kvalitetom izvedbe sto velikim nedostatkom funkcija koje max i maya posjeduju.

da li je max tezak?! jest, tezak je koliko i blender - razlika je samo kolicina alata i modifikatora koji ce se morat naucit prije neg se krene u rad sa max-om.
nakon toga max kad se gleda je zapravo zbog svog jednostavnog sucelja jos privlacniji.

drugo nemora svaki 3d dizajner bit u potrebi da nauci cijeli 3ds max jer kao sto rekoh, max je skupina programa.
zato i imate ljude specijalizirina za animaciju, za scripte, za modeliranje i za cestice i oni koji se uhvate jednog polja lako ce doc do zavidnog znanja i rada.

iako od modelara se trazi poznavanje animacije i teksturiranja kako bi se model sto bolje pripremio i zadavao manje problema oko ispravljanja gresaka, pogotovo kod mreže.

jednom rjecju ako se itko namjerava bavit 3d-om i to znanje koristit kasnije u zivotu, ucenje blendera i drugih drugorazrednih programa je cisto gubljenje vremena.

dizajn se razlikuje od programiranja, a vecina pristupa dizajnu kao programiranju :"prvo nauci basic pa kreni polako na C" - medjutim u dizajnu se odmah prelazi na bit i okruzje u kojem ces radit, ne trebaju nikakva "zagrijavanja", ali treba teorija.

sigurno ces teze modelirat ako neznas sto je to vertex i sto se njihovim manipuliranjem moze dobiti.

i isto kao sto cerveri kaze: max i maya imaju najvise materijala od svih na netu, od tutora, do plug-inova pa sve do scripti.
bas zbog toga i kolicine sto oba programa nude i jesu najpopularniji i no.1 programi medju vecinom korisnika. :D

Luka
28-07-2008, 12:24
k.. samo jedna ispravka - u programiranju je bolje odmah preći na "bit", ne se zamarati basicom i sl.

cerberi
28-07-2008, 13:37
točno tako

Barathrum
28-07-2008, 13:51
svejedno kuzi se sto sam htio reci a to je da bi radio u c-u trebas imat iskustva, bar onog osnovnog - kod dizajna to nevrijedi jer u dizajnu se odmah ide na glavu i odmah se uci to i to okruzje.

zato kazem da je totalno besmisleno kako neki kazu;"radi u blenderu pa kasnije prijeđi na max il mayu!"
totalno gubljenje vremena jer za to vrijeme koje provede u blenderu moze naucit max.

John Wayne
01-08-2008, 15:01
Ja na poslu koristim AutoCAD za projektiranje. 3ds MAx je totalno kompatibilan s njim, tako da 2D crtež iz CAD-a mogu bez problema učitati u Max-u. Tam onda lako napravim 3D od toga. Mada to nije potrebno ako mi treba nekakv radni model (da se u grubo vidi kako neka kuća/stan izgledaju), jer se u AutoCAD-u također može modelirati u 3D-u.
AutoCAD i 3ds Max su izuzetno kompleksni programi, ali se može dosta ugodno raditi u njima nakon par dana vježbe. Daljnji napredak ovisi samo o praksi. Ja sam bez ikakvog predznanja normalno crtao u CAD-u nakon tjedan dana tečaja.
Moram se složiti s ljudima koji tvrde da je gubitak vremena učenje jednog programa, pa onda prelazak na drugi "kompliciraniji". Naime, svaki od njih ima svoje zakonitosti rada. Vrijeme koje se potroši na prilagodbu na novi program je puno pametnije potrošiti na usavršavanje u starom.

C
01-08-2008, 22:44
totalno gubljenje vremena jer za to vrijeme koje provede u blenderu moze naucit max.

A ja sam htio reći da je Blender besplatan, a 3D Studio Max košta, pa ako proba i ne ide mu nikako, jer ima i takvih ljudi da jednostavno ne mogu naučiti modelirati, nemaju strpljenja i sl. (pogotovo klinci koji tek "otkriju" 3D modeliranje i animiranje, probaju i nakon mjesec dana ostave sve), jednostavnije mu je ostaviti besplatni Blender, nego skupocijeni 3DSM. A što se tiče snalaženja, baciti ga odmah u program prepun opcija ga može samo još više zbuniti (ako uči bez tutova), a ako nauči neki free program kako koristiti, za Max bi mu samo trebalo par sati da vidi "novije" mogućnosti, i uhodan je.
A ako ima volje i želje za 3D, onda svakako neka pukne odmah po 3DS-u, i uz tutoriale, superička.

05-09-2008, 20:56
CATIAS:pray: jedan od najboljih programa za modeliranje i s jos mnogo funkcija ocjena 5 :thumbs2:

C
05-09-2008, 21:18
Znam u njoj raditi, ali nikada ne bi u njoj modelirao 3D modele za igre....
To je više poslovni program, kao i AutoCad, koje koriste većinom firme za proizvodnju auta....
Koriste se i za kamione, motore, avione, itd., još nikada nisam čuo da je netko igru napravio pomoću CATIA-e ili AutoCad-a i sličnih programa.

05-09-2008, 21:27
Trebao bi mi neki program kojim bi mogao lagano napraviti interijer neke kuće. znači, sobe, sa svim detaljima poput svjetiljki, kreveta, ogledala itd itd... i da se na kraju kamera može prošetati tom kućom. prvo što mi je napamet palo jest nekakav game engine pa da u stilu neke igre mogu ovo realizirati. što preporučujete?
C di se tu spominje igra? 8) jesi malo cugnuo :D

C
05-09-2008, 21:48
Bolje umrijeti od litre, nego od kapi.

05-09-2008, 22:12
Nisi pijan ako možeš ležat na podu bez držanja! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Luka
05-09-2008, 22:18
Ajd ont.

user1234567
06-04-2009, 13:20
....bavim se dizajnom interijera i u velikoj sam nedoumici oko programa u kojem bi počela raditi vizualizacije stanova i sl..Konkretno - dvoumim se između Archicada (zbog jednostavnosti upotrebe) i 3ds max-a. Znam da su to dvije potpuno različite stvari -ali potpuni sam laik što se toga tiče pa otuda i ovako glupo pitanje. Bila bi zahvalna kad bi dobila bilo kakav konkretniji odgovor koji bi mi pomogao oko odluke... surfajući po internetu nisam ništa previše saznala, ali sam došla do ovog foruma i pitanja pa mi se čini da bi tu mogla dobiti neki suvisliji odgovor... .Naravno, upisala bi tečaj i uzela neke instrukcije da ubrzam učenje..

C
06-04-2009, 19:39
....bavim se dizajnom interijera i u velikoj sam nedoumici oko programa u kojem bi počela raditi vizualizacije stanova i sl..Konkretno - dvoumim se između Archicada (zbog jednostavnosti upotrebe) i 3ds max-a. Znam da su to dvije potpuno različite stvari -ali potpuni sam laik što se toga tiče pa otuda i ovako glupo pitanje. Bila bi zahvalna kad bi dobila bilo kakav konkretniji odgovor koji bi mi pomogao oko odluke... surfajući po internetu nisam ništa previše saznala, ali sam došla do ovog foruma i pitanja pa mi se čini da bi tu mogla dobiti neki suvisliji odgovor... .Naravno, upisala bi tečaj i uzela neke instrukcije da ubrzam učenje..
Ako si početnica, onda Archicad, jer je puno lakši (ako kažeš da si laik), ali i ograničeniji, tj. u njemu možeš samo interijere i modelirati (većinom). A ako imaš već nekog iskustva, onda 3D Studio Max bi ti bio najbolji, jer je za sve. Sve što poželiš, možeš u njemu napraviti, a cijena je jednostavna, kompliciraniji je, pa će ti trebati duže vremena da ga naučiš, ali na kraju svo to vrijeme se sigurno isplatilo.
S obzirom da se baviš dizajnom interijera, mislim da bi ti bilo suvišno gubiti mjesece oko modeliranja u 3D-u, jer ljudi ne žele čekati dugo vremena. Dizajnirati ćeš sve, ali će ti puno duže trebati da to sve i izmodeliraš, za, npr. neku prezentaciju. Tako da bi ti ja preporučio neki fast create program za to, u ovom slučaju bi to bio ArchiCad (ili neki drugi takav CAD, koji služi samo za dizajn interijera, gdje u par klikova možeš napraviti model, i za koji ti ne trebaju godine i godine vježbe, rada i skupljanja znanja; u CAD-u ne možeš pogriješiti s modelom, u 3D-u poput 3DS-a možeš pogriješiti sve, iako će izgledati OK), no ako želiš very high znanje i vještine, onda 3D Studio Max, kao high end opciju.

Barathrum
05-05-2009, 19:10
....bavim se dizajnom interijera i u velikoj sam nedoumici oko programa u kojem bi počela raditi vizualizacije stanova i sl..Konkretno - dvoumim se između Archicada (zbog jednostavnosti upotrebe) i 3ds max-a. Znam da su to dvije potpuno različite stvari -ali potpuni sam laik što se toga tiče pa otuda i ovako glupo pitanje. Bila bi zahvalna kad bi dobila bilo kakav konkretniji odgovor koji bi mi pomogao oko odluke... surfajući po internetu nisam ništa previše saznala, ali sam došla do ovog foruma i pitanja pa mi se čini da bi tu mogla dobiti neki suvisliji odgovor... .Naravno, upisala bi tečaj i uzela neke instrukcije da ubrzam učenje..

3ds max naspram archicada moze dosegnuti i rijesiti vece zahtjeve prema pojedinom poslu archicad ne moze. 3ds max je skup programa koji ti u zajednickom okruzju nudi mogucnosti za ama bash sve. znaci pravljenje volumetricnih tijela od cestica (oblaci npr, realni renderi vatre, eksplozije), utjecaj fizike jednog tijela na drugo preko reaktora, modeliranje svih vrsta i animiranje svih vrsta geometrijskih tijela, realna fizika tekucina, mogucnost izrade visokokvalitetnih animacija za filmsku industriju ali isto tako i za igre.
znaci 3ds max ti nudi kompletni paket za cijeli zivot + konstantno obogacivanje novim dodacima kao naprimjer growfx koji ti omogucava generiranje biljaka (drvece, grmlje, cvijece) bez da moras ista modelirati dovoljno je odrediti neke postavke, ili speed tree i slicno, greemble koji se koristi cesce pri filmovima i igrama u svemiru jedan malo napredniji modifikator ili pri radjenju gradova od nekoliko stotina ili tisuca nebodera...

archicad je dovoljan da zadovolji potrebe za ono sto je i namjenjen. vjerujem d je archi cesce izbor dizajnera interijera i gradjevinaca nego max ali kao sto rekoh, dobra su oba, ovisi samo da li ti u svoje interijere zelis unositi nesto drukcije i naprednije sto drugi programi ne mogu ili cisto zelis samo program koji ce ti omoguciti brzu i jednostavnu vizualizaciju.
3ds max 2010 je mega uber napredno stvorenje koje omogucuje nevidjene nacine modleiranja i rada. ja sam se eto jos vise zaljubio u 3ds max. a poceo sam 3ds max 4 prije nekih 10 godina :rotfl:

Kalhant
10-05-2009, 18:31
Nego barathrum, znas mozda kada izlazi maya 2010? Vidio sam par videa o maxu, ali ni rijeci od maye. Nisam pogledo sve videa o poboljsanjima, ali ono sto mi je zapelo za oko su alati poput onog za selektiranje, te onog koji automatski namjestava flow.
Nadam se da ce toga biti u novoj mayi, a nebi skodilo da i maya dobije moderniji UI :D

Barathrum
10-05-2009, 19:24
Nego barathrum, znas mozda kada izlazi maya 2010? Vidio sam par videa o maxu, ali ni rijeci od maye. Nisam pogledo sve videa o poboljsanjima, ali ono sto mi je zapelo za oko su alati poput onog za selektiranje, te onog koji automatski namjestava flow.
Nadam se da ce toga biti u novoj mayi, a nebi skodilo da i maya dobije moderniji UI :D

e to za selektiranje dgeva je meni uber zakon. mozes bez problema ako radis modeliranje sa planeovima na kraju samo obrises visak edgeva a model se ne raspadne, ono ne moras sve ispocetka rucno spajati. to je tako zakon zakon zakon :D

sto se tice maye, nebih znao :)