PDA

Pogledaj cijelu verziju : greška pri bootanju



cropir
19-07-2008, 21:56
problem je došao sam od sebe. kad bootam laptop pojavi se ova poruka: "1720-smart drive detects imminent failure please backup the contents of the hard drive and run hdd self test

imam oprciju Ignore (F1) i lupim F1 i normalno se boota. što da radim oko toga?

Bartuc
19-07-2008, 22:03
Probaj u BIOS-u nać opciju za gašenje SMART-a i ugasi ga.

Možda ti krepava HDD, a možda se nekaj samo zblesiralo. Ako se nekaj zblesiralo, resetiranje CMOS-a bi moglo rješiti problem.

NoNCoNFoRMiST
19-07-2008, 22:24
stisni f1

cropir
19-07-2008, 22:37
Probaj u BIOS-u nać opciju za gašenje SMART-a i ugasi ga.

Možda ti krepava HDD, a možda se nekaj samo zblesiralo. Ako se nekaj zblesiralo, resetiranje CMOS-a bi moglo rješiti problem.
detaljnije molim te. di to nać i sve to. :D

inace, nije moj lap. imas li ideju sta je moglo uzrokovat to? ja ga koristim za surfanje i igranje fallouta 2. (F2 po novom ne radi, igram minutu i onda se ili smrzne slika pa gasim igru prek task bara il neki error baci koji ne vidim jer sve task barom pozatvaram.)

Bartuc
20-07-2008, 09:52
Trebao bi u BIOS-u nać opciju -> HDD S.M.A.R.T. CapabilityS-> te je postaviti na Disabled

S.M.A.R.T. ti stoji za -> Self Monitoring Analysis And Reporting

Ta funkcija ima dvije uloge na tom laptopu, a samo je jedna ispravna:

1) HDD ti je na rubu života te ne prolazi fail test pa te SMART upozorava da napraviš BackUp podataka i odeš u dučan po novi HDD.

2) S.M.A.R.T. te prca u mozak, onak, iz fore.

Gdje se nalazi u BIOS-u:

1) Phenoix BIOS -> Main Tab
2) Award BIOS -> Advanced BIOS Features

- ne znam koj BIOS ti imaš, ali vjerujem da je jedan od ova 2 :D



Ako ne pomogne, onda bumo prešli na resetiranje CMOS-a :P

cropir
20-07-2008, 12:30
na forum.hr mi vele da bi trebao ASAP napraviti back up podataka, za prcanje nisu niš rekli.

i da, sry šta pitam, al di je BIOS? :D

Bartuc
20-07-2008, 13:58
U BIOS ulaziš tako da prilikom bootanja kompa pritišćeš tipku Delete. Znači čim okineš Power gumbek na kućištu, odmah počni sa stiskanjem DEL gumbeka na tipkovnici dok god ti matična ne zapišti ili dok ti se ne pojavi BIOS :D

Kad namjestiš SMART na Disable, onda okini Save&Exit, baš kao i u Diablu 2 :D



I za svaki slućaj napravi BackUP podataka, mada vjerujem da nije nikaj sa HDD-om.



EDIT:

A za Forum.hr, njih pitati nekaj u vezi kompa ti je isto kao da si pitao članove Iskoraka nekaj o heterosexualnim odnosima.

cropir
20-07-2008, 15:58
zapravo ne, tamo su isto imali konstruktivnih ideja. inace, sve je back upano, a ja sam dobio novi lap. brzo, jelda? :D

može lock na ovo. i da, Bartuc, šta nisi rekao da ne ides na Pomagaj brate više?

Bartuc
20-07-2008, 16:12
Gdje sam ja to rekao?

C
25-07-2008, 22:38
stisni f1
Pazi dečko da ne pobereš opomenu.