PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nuklearka kod Osjeka?



Stranica : [1] 2

Svinjoguz
06-07-2008, 22:09
jeste li za da se izgradi nuklearka kod оsijeka u mjestu erdut?
beneficije od ovakvog su visestruke-korist lokalnoj zajednici, neovisnost o fosilnim gorivima, te smanjenje emisije CO2...
navodno bi ta nuklearka trebala proizvodit 4000 Megavata sto je navodno dvostruko jace nego NE krsko..
ja sam u potpunosti za..

Jerry
06-07-2008, 22:21
NE!
Živim u osijeku,svaki vikend idem u Dalj planinu (erdut je 5min max vožnje udaljen).
Bojim se zagađenja,jer svi znamo kako su opasne za okoliš nuklearne elektrane,mislim,nisam neki eko zeleni,ali ipak jebiga,radi se o gradu gdje živim & boravim.
tako da,NE ;)
Nek grade u okolici ZG-a -.-

flander
06-07-2008, 22:25
NE!!

mada sam glasal za da lol

ali NE!! jer ne želim da se desi kao i Černobil

Svinjoguz
06-07-2008, 22:27
da vas malo educiram...
jeste li vi svjesni da je glavni inzenjer cernobila radio covjek koji je radio samo u termoelektrani(znaci nema iskustva sa nuklearkom) i da je direktor za nuklearnu energiju radio jedino u hidroelektrani...
i kakvo zagadenje?
nuklearni otpad ide u atlantski ocean ili u svemir...nuklearna je energija najcisca uz solarnu i vjetrenu !!!

BTW postoji mogucnost da se izgradi i kod zagreba ali posto prema medjunarodnim klauzulama bi ta nova nuklearka i krsko bile preblizu premjesteno je u erdut

Neven <R>
06-07-2008, 22:31
NE!
Bojim se zagađenja,jer svi znamo kako su opasne za okoliš nuklearne elektrane,mislim,nisam neki eko zeleni,ali ipak jebiga,radi se o gradu gdje živim & boravim.

Nema zagađenja od nuklearki osim tople vode koje ispuštaju. Puno puno više zagađuju termoelektrane i industrija.

Černobil je posebna priča, loša socijalistička gradnja, slabi standardi sigurnosti, ljudska glupost, normalno to su naftni lobiji odmah iskoristili kako bi se nafta nastavila koristiti kao primaran izvor energije. Francuzi dobivaju oko 80% električne energije iz nuklearnih elektrana pa ne vidim da imaju ikakvih problema. Dapače imaju puno manje termoelektrana i s time puno manje zagađenja.



Nek grade u okolici ZG-a -.-
Krško je 20-ak km od ZG-a. :wink:

Svinjoguz
06-07-2008, 22:32
NE!
Bojim se zagađenja,jer svi znamo kako su opasne za okoliš nuklearne elektrane,mislim,nisam neki eko zeleni,ali ipak jebiga,radi se o gradu gdje živim & boravim.

Nema zagađenja od nuklearki osim tople vode koje ispuštaju. Puno puno više zagađuju termoelektrane i industrija.

Černobil je posebna priča, loša socijalistička gradnja, slabi standardi sigurnosti, ljudska glupost, normalno to su naftni lobiji odmah iskoristili kako bi se nafta nastavila koristiti kao primaran izvor energije. Francuzi dobivaju oko 80% energije iz nuklearnih elektrana pa ne vidim da imaju ikakvih problema. Dapače imaju puno manje termoelektrana i s time puno manje zagađenja.



Nek grade u okolici ZG-a -.-
Krško je 20-ak km od ZG-a. :wink:

covjek zna...o tom ja pricam :bravo:

King tiger
06-07-2008, 22:35
onako, ni meni nebi bilo bas svejedno da grade pored mene, cisto radi imagea, ali mislim da je nuklearna energija buducnost svijeta.

Dreadlock
06-07-2008, 22:38
ok,sto s nuklearnim otpadom?

jesi ti svjestan da je u krskom njesra jer se nigdje nemoze pothraniti nuklearni otpad?


nuklearni otpad ide u atlantski ocean ili u svemir
ok,nhf,al malo si se prosrao
kakav hebeni atlantski ocean?
to je fakin zabranjeno.Bacati nuklearni otpad u prirodu.
slanje u svemir?
ajme majko...to je jedini komentar na to

Neven <R>
06-07-2008, 22:43
Francuska npr. ima plan za zbrinjavanje nuklearnog otpada sljedećih 80 godina. Uz to već postoje procesi recikliranja nuklearnog otpada, koji se polako ugrađuju u reaktore. U budućnosti će se uz dodatno istraživanje sav otpad moći reciklirati.

A i nije da se nuklearni otpad baca u rijeke kao ostatak otpada (za kojeg pak nikog nije briga)l Nego se to lijepo i sigurno odloži u betonirana skladišta, daleko od civilizacije.

RIDER32
06-07-2008, 22:45
NE
Zivim u Vinkovcima i stvarno mi netreba nuklearka 40km od kuce.
To je ipak visoka tehnologija i sve je jako sigurno. Tome i dajem + i zato ni nebi bilo lose. Cak bi se i kraj u kojem zivim industriski razvio.
Ali di bi onda sa otpadom. Sigurno ga nece odlagat u onu tamo mocvaru iza osijeka neko ce bijezati od toga naravno prema Vinkovcima.
Za neupucene (ja sam samo malo upucen) taj otpad ide na unistavanje u p.b.d. i onda se ostaci vracaju tvornici koja ih mora uskladistiti a to se radi u zemlji.

A i za 30-40 godina bi mogao odijeknuti 3 svijecki rat (zbog nedostatka fosilnih goriva) a to znaci da ce se svi ljepiti za nuklearku a to znaci da ce vinkovce zgazit.

Electromaster
06-07-2008, 23:24
Ja sam za, ide mi na onu stvar što svi šize(ne na forumu) ko da svaki dan neka nuklearka spara... To se dogodilo JEDNOM, u doba kad su sigurnosne mjere u slučaju eksplozije bile ''duck and cover''... :D

O otpadu neznam puno, al kad ga stotine drugih nuklearki imaju gdje odlagat imat ćemo i mi...
Promislite kakve svemogućnosti nuklearka otvara...kraj porasta cijena struje, možda i pad... Izvoz struje...

Ja na sreću živim u dubrovačko- neretvanskoj županiji, i mi imamo struje preko glave... usred ljeta ne trošimo ni pola koliko prozvodimo, al ne bi mi smetalo da nuklearka bude kod nas...
Napraviš roštilj na dimnjaku, ispečeš ćevap i odgrizeš pola, kad se ono ponovno stvori! :D

BTW, kad se černobilska rastalila, oko nje su nagradili taj ''kovčeg'', ''lijes'', whatever. Zar nemogu jednostavno ODMAH U IZGRADNJI napravavit taj lijes, pa ako se i rastali, neće bit tolike štete...?

McPingvin_v2.0
07-07-2008, 01:47
BTW, kad se černobilska rastalila, oko nje su nagradili taj ''kovčeg'', ''lijes'', whatever. Zar nemogu jednostavno ODMAH U IZGRADNJI napravavit taj lijes, pa ako se i rastali, neće bit tolike štete...?
Ne, jer bi se reaktor ne bi mogao hladiti.

Slažem se s izgradnjom nuklearke, bilo gdje, može i u mom dvorištu. Ima mjesta.

Otpad bi se bez problemao mogao zbrinuti, hvala Bogu, imamo dovoljno neiskorištenog zemljišta u Zagori.

KI KI
07-07-2008, 06:50
meni je svejedno... ja ne plačam struju tako da me ne brine oče li pasti ili ostati cijena nakon izgradnje... i nebojim se nezgode u ćernobilu! baš bi volio imati još jedan prozor...

MTF*
07-07-2008, 08:35
slazem se...i da, takodjer, otpad se osim more, svemir i to pohranjuje par km pod zemlju, ovisi o jacini radijacije...sumnjam da ima ikakvog zagadjenja ili opasnosti...

Jerry
07-07-2008, 08:46
pa bacanje otpada u more šta to nije zagađivanje?

MTF*
07-07-2008, 09:04
nuklearni otpad ide u atlantski ocean ili u svemir...nuklearna je energija najcisca uz solarnu i vjetrenu !!!


kaj bi ti jerry, hidroelektrane, termoelektrane ili i dalje ovisio o fosilnim gorivima?
nuklearka najbolji izbor...

Hellboy
07-07-2008, 09:40
ja sam za...
prvo - možemo reći janezima da odbiju i drže ono svoje pretpotopno govno dalje od nas
drugo - to je daleko od mene ako rokne (jbg, osijek će biti u ruševinama ali ja nečem)
treće - ako se osječka nuklearka otopi ko čornobilj neće mi trebati svjetlo po mraku

Sterpo
07-07-2008, 09:44
pa bacanje otpada u more šta to nije zagađivanje?


pa ne baca se to u more samo tako, nego se zatrpava u betonskim skladištima kako je već netko napisao :wink:

Neven <R>
07-07-2008, 09:49
Ironično je da sav otpad koji civilizacija proizvede završi u moru. Osim nuklearnog otpada.

Hellboy
07-07-2008, 09:50
iz mora smo došli...moramo mu vratiti nešto :D

Electromaster
07-07-2008, 10:04
BTW, kad se černobilska rastalila, oko nje su nagradili taj ''kovčeg'', ''lijes'', whatever. Zar nemogu jednostavno ODMAH U IZGRADNJI napravavit taj lijes, pa ako se i rastali, neće bit tolike štete...?
Ne, jer bi se reaktor ne bi mogao hladiti.

Slažem se s izgradnjom nuklearke, bilo gdje, može i u mom dvorištu. Ima mjesta.

Otpad bi se bez problemao mogao zbrinuti, hvala Bogu, imamo dovoljno neiskorištenog zemljišta u Zagori.

Ako misliš na dimnjake, može se napravit da oni idu van tog lijesa, jer su napravljeni od istog materijala (zar ne?) i, onda, kada bi došlo do taljenja, zatvori se ogroman olovni ''hatch'' na vrhu dimnjaka i riješen problem...
Ja baš nisam neki ekspert, al eto, čisto mislim...

Meni isto ima mjesta... 2 dvorišta 4 ogromna vrta...tako je to kad živiš na selu...

Što se tiče zagore, istina, istina... u nekom od postova neko je napomenuo da krško nema pojma gdje će s otpadom jer ima je sve prepuno... PA NARAVNO da im je sve prepuno...oni su u SLOVENIJI, U SLOVENIJI, EEEJ!!1 :D

McPingvin_v2.0
07-07-2008, 10:09
BTW, kad se černobilska rastalila, oko nje su nagradili taj ''kovčeg'', ''lijes'', whatever. Zar nemogu jednostavno ODMAH U IZGRADNJI napravavit taj lijes, pa ako se i rastali, neće bit tolike štete...?
Ne, jer bi se reaktor ne bi mogao hladiti.

Slažem se s izgradnjom nuklearke, bilo gdje, može i u mom dvorištu. Ima mjesta.

Otpad bi se bez problemao mogao zbrinuti, hvala Bogu, imamo dovoljno neiskorištenog zemljišta u Zagori.

Ako misliš na dimnjake, može se napravit da oni idu van tog kovčega, jer su napravljeni od istog materijala (zar ne?) i, onda, kada bi došlo do taljenja, zatvori se ogroman olovni ''hatch'' na vrhu dimnjaka i riješen problem...
Ja baš nisam neki ekspert, al eto, čisto mislim...
Mislim da ima veze i s tim što će se dogoditi ako reaktor grune :)

To je zaštita od "curenja" radijacije i radioaktivnih materijala, a eksplozija ga uništi :)

Electromaster
07-07-2008, 10:11
Heh, da učinio sam edit...

Sterpo
07-07-2008, 10:16
Mislim da ima veze i s tim što će se dogoditi ako reaktor grune :)

To je zaštita od "curenja" radijacije i radioaktivnih materijala, a eksplozija ga uništi :)

pa nije ti to eksplozija kozna kakva...

Hellboy
07-07-2008, 10:19
radi se o nuklearnoj exploziji...možda nije uber velika ali je svejedno riječ o nuklearnoj exploziji...

eddie2142
07-07-2008, 10:32
nije ni sama po sebi explozija najgore sto se moze dogoditi...
znate vi da ti sto rade u NE-nama imaju opciju za pregrijavanje jezgre?
znate li vi da hrvati nisu normalni?
sad ozbiljno
dobra ideja, manje CO2 rula, a ostale probleme ostavljamo nasoj djeci(if any) u buducnosti

Nodakim
07-07-2008, 10:33
tsar bomba od 100 megatona bi imala "kilometražu eksplozije" od 10 kilometara...onako eksplozija reaktorra brijem ne bi ni 10 metara
:D
btw.zar nije osijek?

Hellboy
07-07-2008, 10:37
oke...sad sam pročitao da nije ni mogća nuklearna explozija u nuklearci...moj bed...
i od tsar bombe je trebalo biti barem 40 km daleko (avion iz koje je bačena je morao jako brzo bježati)...udarni val je 3 puta obišao zemlju...

Nodakim
07-07-2008, 10:40
i to je bilo verzija od 50 megatona(rusi se bojaili da ne sjebaju svijet pa su samo tu testirali)
edit.s wikije
Tsar Bomba was flown to its test site by a specially modified Tu-95V release plane which took off from an airfield in the Kola peninsula, flown by Major Andrei E. Durnovtsev. The release plane was accompanied by a Tu-16 observer plane that took air samples and filmed the test. Both aircraft were painted with a special reflective white paint to limit heat damage.
:D

Electromaster
07-07-2008, 11:46
Whatever, u reaktoru nuklearke NEMOŽE doć do eksplozije, niti se to dogodilo u černobilu...može doć ''samo'' do rastaljenja reaktora...

Maja
07-07-2008, 11:50
ja sam glasala na ovo 3 jer nema neke opcije NEODLUČAN SAM... tak mi svejedno i da sagrade nuklearku tu meni iza zgrade :?

RIDER32
07-07-2008, 13:55
pa bacanje otpada u more šta to nije zagađivanje?
Pa nebacaju oni to onako seljacki, gurnu sa camca pa di puklo da puklo.
Nuklearni odpad se prvo reciklira a reciklira se na taj nacin da se spaljuje solarnom energijom.
Tek se onda skladisti nekoliko stotina metara pod zemlju ili nekoliko kilometara pod more.
I taj odpad je i dalje radioaktivan...

Btw: Kad nuklearni reaktor eksplodira nedogodi se skoro nista. Razrusi samo pola elektrane i to je to. To u reaktoru je gorivo a ne bomba. Kad pravite bombu onda pravite da grune a kad je nepravite onda koda ste zapalili obican benzin.
Problem je u tome sto to skoro sve ode u atmosveru i onda pada po nama i onda imamo retardiranu dijecu i sl...
Pitajte mame ako se sjecaju sta su morale raditi sa zelenjem u basci one godine kad je puknio cernobil. Sve su morale fino pocupat (pa makar bilo taman za pojest), skupit na hrpu i zapalit.
Zast? Pa zato sto su te pare iz cernobila dosle i do nas.

Svinjoguz
07-07-2008, 14:12
yep..nuklearna radijacija rasprsuje opasnu supstancu nazvanu stroncij koja uzrokuje genetske poremecaje i i trenutno ostecenje genetskog koda sto dovodi do defektne dijece, novoredjencadi sa tumorima itd.
no uz adekvatno osoblje nema straha..u cernobilu su radili ljudi koji su palili ugljen po elektranama...nisu imali pojma o nuklearkama...
u cernobilu je ja mislim doslo do problema zbog otkazivanja rashladnom sistema pa je NE eksplodirala...
radioaktivni oblak se nasho nad hrvatskom 5 dana nakon explozije...stari mi pricao da se sav tadasnji urod psenice, povrce, voce morala zapalit...bio je poljoprivredni slom u zemlji..

unknown
07-07-2008, 14:37
yep..nuklearna radijacija rasprsuje opasnu supstancu nazvanu stroncij koja uzrokuje genetske poremecaje i i trenutno ostecenje genetskog koda sto dovodi do defektne dijece, novoredjencadi sa tumorima itd.
no uz adekvatno osoblje nema straha..u cernobilu su radili ljudi koji su palili ugljen po elektranama...nisu imali pojma o nuklearkama...
u cernobilu je ja mislim doslo do problema zbog otkazivanja rashladnom sistema pa je NE eksplodirala...
radioaktivni oblak se nasho nad hrvatskom 5 dana nakon explozije...stari mi pricao da se sav tadasnji urod psenice, povrce, voce morala zapalit...bio je poljoprivredni slom u zemlji..

Most human exposure to radiation comes from natural background radiation. Most of the remaining exposure comes from medical procedures. Several large studies in the US, Canada, and Europe have found no evidence of any increase in cancer mortality among people living near nuclear facilities. For example, in 1991, the National Cancer Institute (NCI) of the National Institutes of Health announced that a large-scale study, which evaluated mortality from 16 types of cancer, found no increased incidence of cancer mortality for people living near 62 nuclear installations in the United States. The study showed no increase in the incidence of childhood leukemia mortality in the study of surrounding counties after start-up of the nuclear facilities. The NCI study, the broadest of its kind ever conducted, surveyed 900,000 cancer deaths in counties near nuclear facilities.[79]

Some areas of Britain near industrial facilities, particularly near Sellafield, have displayed elevated childhood leukemia levels, in which children living locally are 10 times more likely to contract the cancer. One study of those near Sellafield has ruled out any contribution from nuclear sources, and the reasons for these increases, or clusters, are unclear. Apart from anything else, the levels of radiation at these sites are orders of magnitude too low to account for the excess incidences reported. One explanation is viruses or other infectious agents being introduced into a local community by the mass movement of migrant workers.[80][81]SLikewise, small studies have found an increased incidence of childhood leukemia near some nuclear power plants has been found in Germany[82]Sand France.[83]SNonetheless, the results of larger multi-site studies in these countries invalidate the hypothesis of an increased risk of leukemia related to nuclear discharge. The methodology and very small samples in the studies finding an increased incidence has been criticized.[84][85][86][87]

In December of 2007, it was reported that a study showed that German children who lived near nuclear power plants had a higher rate of cancer than those who did not. However, the study also stated that there was no extra radiation near the nuclear power plants, and scientists were puzzled as to what was causing the higher rate of cancer.[88][89]

Contrasting radioactive accident emissions with industrial emissions

Claims exist that the problems of nuclear waste do not come anywhere close to approaching the problems of fossil fuel waste.[73][74]SA 2004 article from the BBC states: "The World Health Organization (WHO) says 3 million people are killed worldwide by outdoor air pollution annually from vehicles and industrial emissions, and 1.6 million indoors through using solid fuel."[75]SIn the U.S. alone, fossil fuel waste kills 20,000 people each year.[76]SA coal power plant releases 100 times as much radiation as a nuclear power plant of the same wattage.[52]SIt is estimated that during 1982, US coal burning released 155 times as much radioactivity into the atmosphere as the Three Mile Island incident.[77]SThe World Nuclear Association provides a comparison of deaths due to accidents among different forms of energy production. In their comparison, deaths per TW-yr of electricity produced from 1970 to 1992 are quoted as 885 for hydropower, 342 for coal, 85 for natural gas, and 8 for nuclea

A usporedba černobila i današnjih elektrana je isto kao i da uspoređuješ

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/PET2001.jpg
i ovo
http://www.alienware.com/products/area- ... KU-DEFAULT (http://www.alienware.com/products/area-51-alx-desktop.aspx?SysCode=PC-AREA51-ALX-R8&SubCode=SKU-DEFAULT)

McPingvin_v2.0
07-07-2008, 14:47
supstancu nazvanu stroncij
Što nije stroncij sastavni dio špinata pa smo zbog njega jaki kao popaj? :(

eddie2142
07-07-2008, 14:53
i donno, ali imam dojam da ce se za koje desetljece ostvariti najveci san fanovima fallouta
ps
to je da se prepucavaju u rl s supermutantima

Nodakim
07-07-2008, 14:58
supstancu nazvanu stroncij
Što nije stroncij sastavni dio špinata pa smo zbog njega jaki kao popaj? :(



stroncij je vrsta atoma...ako hocete dam vam protonski broj i ostate diđemiđe.... :(

Lord Jambrek
07-07-2008, 15:23
..
u cernobilu je ja mislim doslo do problema zbog otkazivanja rashladnom sistema pa je NE eksplodirala...


Slično, reaktori černobila su bili jako nestabilni dok su proizvodili malo struje i radili su već više ovakvih testova, ali ovaj put su coolant rodovi (ne znam kak se to zove na hrvatskom) zahebali stvar. Naime inženjeri su krenuli vidjet koliko će još turbina proizvodit struje dok je reaktor u stanju da proizvodi malo struje. Sve je bilo ok dok nisu opet počeli dizat napon, nakon tog, a cooling rodovima treba par sekundi ili minuta (ne znam sad točno) da uđu u reaktor, no kako se zbog pre brzog povećanja napona stvarao veći tlak u reaktoru tako su rodovi zapeli na pol puta jer od tlaka nisu mogli više. Došlo je do eksplozije, nuklearne pare su počele letit na sve strane, krov od reaktora je nestao, jezgra se izložila okolini, onda je počelo sranje tek.

eddie2142
07-07-2008, 15:33
da, zato se nuklearni otpad nekih tvornica trpa u celicne boce koje su jaako debele da bi se stavile u neku brzu rijeku, neznam ali ja mislim da to ima i u hrvatskoj

iznogud1515
07-07-2008, 15:37
svejedno mi je pa sam kliknuo boli me ono. svejedno mi je samo neka ne naprave nekakvo sranje

unknown
07-07-2008, 15:56
da, zato se nuklearni otpad nekih tvornica trpa u celicne boce koje su jaako debele da bi se stavile u neku brzu rijeku, neznam ali ja mislim da to ima i u hrvatskoj

de molim te kada nisi informiran nemoj loviti...

Hellboy
07-07-2008, 16:02
nuklearni otpad u debelim čeličnim bocama koje se spuštaju niz brzace? zvuči kao černobilski rafting... a vjerojatno i nije dobra ideja...

Lord Jambrek
07-07-2008, 16:22
onak svi vi koji ste napisali da se nuklearni otpad baca u oceane, rijeke, jezera odite fino u osnovnu školu i tamo se barem jednom spomene da se nuklearni otpad ne baca na otvoreno, a boga mi niti u svemir. Nuklearne elektrane postoje jako dugo, da se bacao nuklearni otpad u mora ili nešto tako svijet bi bio daleko zagađeniji nego što je.

Treba krenut radit nuklearke, no mislite da će nuklearka zaista doprinosti pojeftinjenju ostalih energenata? Ipak je riječ o našoj vladi.

Hellboy
07-07-2008, 16:25
vjerojatno će naši pošteni i dobri političari kao i uvijek nabiti još veće cijene da bi se rješavali nuklearnog otpada...lijepo od njih...

unknown
07-07-2008, 16:27
onak svi vi koji ste napisali da se nuklearni otpad baca u oceane, rijeke, jezera odite fino u osnovnu školu i tamo se barem jednom spomene da se nuklearni otpad ne baca na otvoreno, a boga mi niti u svemir. Nuklearne elektrane postoje jako dugo, da se bacao nuklearni otpad u mora ili nešto tako svijet bi bio daleko zagađeniji nego što je.

Treba krenut radit nuklearke, no mislite da će nuklearka zaista doprinosti pojeftinjenju ostalih energenata? Ipak je riječ o našoj vladi.


mora nekako spustiti cjene

Lord Jambrek
07-07-2008, 16:33
onak svi vi koji ste napisali da se nuklearni otpad baca u oceane, rijeke, jezera odite fino u osnovnu školu i tamo se barem jednom spomene da se nuklearni otpad ne baca na otvoreno, a boga mi niti u svemir. Nuklearne elektrane postoje jako dugo, da se bacao nuklearni otpad u mora ili nešto tako svijet bi bio daleko zagađeniji nego što je.

Treba krenut radit nuklearke, no mislite da će nuklearka zaista doprinosti pojeftinjenju ostalih energenata? Ipak je riječ o našoj vladi.


mora nekako spustiti cjene

Ma znaš kak, bit će nešto tipa "trebamo više struje da bi mogli održavat nuklearnu elektranu" ili neka slična glupa izjava koja nema logike ni smisla kao i sve do sad.

HalF-DeaD
07-07-2008, 18:02
Nek se izgradi i kod Osijeka - sta im fali, nama u Zagrebu nista se nije dogodilo zbog Krskog.

DrunkyDuck
07-07-2008, 18:17
Nuklearku je trebalo graditi prije auto-cesta. I Bundeka. I staze na Sljemenu. I mosta "preko" Neuma. I Pozdrava Suncu. I Splitske rive...

Arbiter of Change
07-07-2008, 18:52
Nuklearku je trebalo graditi prije auto-cesta. I Bundeka. I staze na Sljemenu. I mosta "preko" Neuma. I Pozdrava Suncu. I Splitske rive...
What he said... ali treba dati nešto na što će bagra biti ponosna.

Herr Schnitzel
07-07-2008, 19:09
Ne znam. Vrlo slozeno pitanje sa mnogo argumenata za i protiv. S jedne strane relativno jeftin i bogat izvor energije, ali potencijalno opasan i predstavlja dugorocni problem: kamo s otpadom? Ne mozemo dovijeka zatrpavati otpad u Atlantik. Dok se tehnologija recikliranja nuklearnog otpada ne razvije, protiv nuklearke sam.

DrunkyDuck
07-07-2008, 19:37
Elektrane na fosilna goriva (ugljen) oslobadjaju vise radijacije u prirodu nego nuklearke.

Dreadlock
07-07-2008, 19:37
Pa koji atlantik,koji je vama?
Pa sto ne mislite da bi i fakin greenpeaceovci popiždili da se nuklearni otpad baca u more?
U zemlju se ukopava,al ne baca se u atlantik.Daj malo razmislite koje granje bi se dogodilo da se to radi.

unknown
07-07-2008, 19:42
Pa koji atlantik,koji je vama?
Pa sto ne mislite da bi i fakin greenpeaceovci popiždili da se nuklearni otpad baca u more?
U zemlju se ukopava,al ne baca se u atlantik.Daj malo razmislite koje granje bi se dogodilo da se to radi.


imamo liku i gorski kotar

DrunkyDuck
07-07-2008, 19:43
Valjda imaju mentalnu sliku tipa sa zutom plasticnom kacigom i narandjastom mandurom kako iz kante prosipa zelenu tekucinu u more.

Neven <R>
07-07-2008, 19:46
Da, i onda bude zeleno na površini. :(

Lord Jambrek
07-07-2008, 19:57
Nuklearku je trebalo graditi prije auto-cesta. I Bundeka. I staze na Sljemenu. I mosta "preko" Neuma. I Pozdrava Suncu. I Splitske rive...
What he said... ali treba dati nešto na što će bagra biti ponosna.



Samo što je stvar u tome što bi hrvati radili u toj elektrani, a svi znamo kakvi su hrvati na poslu, svako malo neko našvasan dolazi na posao, ta nuklearka bi grunula od posljedica bacanja boci pive u rekator jer im je to bilo više pri ruci neg kanta za smeće.

King tiger
07-07-2008, 20:14
Pa koji atlantik,koji je vama?
Pa sto ne mislite da bi i fakin greenpeaceovci popiždili da se nuklearni otpad baca u more?
U zemlju se ukopava,al ne baca se u atlantik.Daj malo razmislite koje granje bi se dogodilo da se to radi.
sta mislis da su uradili s ogromnim zalihama bojnih otrova nakon ww2 i poslje razoruzavanja ?

Aerial
07-07-2008, 20:24
Inače, alternativa hrvatske vlade je "uvoziti ćemo struju".

Ne izgraditi nove solarne ili vjetrenjače, ili elektranu na ugljen, ili hidroelektranu ili bilo kakvu ustanovu koja ima zavojnice. Nego kupovati tuđu. Kao, budžet nam je ionako u plusu, pa nema beda -_-

DrunkyDuck
07-07-2008, 20:32
Samo što je stvar u tome što bi hrvati radili u toj elektrani, a svi znamo kakvi su hrvati na poslu, svako malo neko našvasan dolazi na posao, ta nuklearka bi grunula od posljedica bacanja boci pive u rekator jer im je to bilo više pri ruci neg kanta za smeće.
Ma daj... Ima nuklearka svoje propise.

Sto se mene tice, nek grade pa kud puklo da puklo.

Electromaster
07-07-2008, 21:41
[quote=DrunkyDuck]Nuklearku je trebalo graditi prije auto-cesta. I Bundeka. I staze na Sljemenu. I mosta "preko" Neuma. I Pozdrava Suncu. I Splitske rive...
What he said... ali treba dati nešto na što će bagra biti ponosna.



Samo što je stvar u tome što bi hrvati radili u toj elektrani, a svi znamo kakvi su hrvati na poslu, svako malo neko našvasan dolazi na posao, ta nuklearka bi grunula od posljedica bacanja boci pive u rekator jer im je to bilo više pri ruci neg kanta za smeće.[/quote:rib0jkak]

Hehe...sijeća li se netko što je sve Homer radio u svojoj nuklearki u nekim epizodama Simpsona? Tako će bit i kod nas, samo što to neće bit SAMO JEDAN radnik... :rotfl:

Sterpo
07-07-2008, 21:41
čoeče, nuklearna elektrana ne može EKSPLODIRAT - može se samo rastaliti reaktor

Electromaster
07-07-2008, 21:49
Znam, nisam to ja napiso... u biti ja sam napisao sličan post ko sad ti, negdje na početku prošle stranice, mislim?

McPingvin_v2.0
08-07-2008, 00:39
kud puklo da puklo.
To je bio moj moto. Za 9 mjeseci neću imati moto :(

Sterpo
08-07-2008, 13:37
Znam, nisam to ja napiso... u biti ja sam napisao sličan post ko sad ti, negdje na početku prošle stranice, mislim?


da, nisam rekao tebi :roll:

Herr Schnitzel
08-07-2008, 13:48
Valjda imaju mentalnu sliku tipa sa zutom plasticnom kacigom i narandjastom mandurom kako iz kante prosipa zelenu tekucinu u more.


Sea-based options for disposal of radioactive waste [23]Sinclude burial beneath a stable abyssal plain, burial in a subduction zone that would slowly carry the waste downward into the Earth's mantle, and burial beneath a remote natural or human-made island. While these approaches all have merit and would facilitate an international solution to the vexing problem of disposal of radioactive waste, they are currently not being seriously considered because of the legal barrier of the Law of the Sea and because in North America and Europe sea-based burial has become taboo from fear that such a repository could leak and cause widespread damage. Dumping of radioactive waste from ships has reinforced this concern, as has contamination of islands in the Pacific. However, sea-based approaches might come under consideration in the future by individual countries or groups of countries that cannot find other acceptable solutions.

http://archive.greenpeace.org/odumping/ ... story.html (http://archive.greenpeace.org/odumping/radioactive/reports/history.html)
http://www.informaction.org/images/ocean-radioactive-waste.jpg

unknown
08-07-2008, 15:48
pa bacanje otpada u more šta to nije zagađivanje?

zakopava se u zemlju... a černobil se desio zbog dvije stvari nekvalificirano osoblje i nuklearna elektrana je bila zastarjela čak i za ono doba....

Lord Jambrek
08-07-2008, 16:28
čoeče, nuklearna elektrana ne može EKSPLODIRAT - može se samo rastaliti reaktor

Može eksplodirat, ali ne napravit nuklearnu eksploziju, odnsono to što si rekao, reaktor se tali i ispušta radioaktivni materijal u atmosferu što čini 3 puta veću štetu nego nuklearna bomba.

eddie2142
08-07-2008, 16:52
kada bi im se konfe sjebale (zbog novog crysisa) elektrana bi izgubila kontrolu topline i onda bi se pregrijala i tko zna sta bi moglo biti

Nodakim
08-07-2008, 17:32
Pa koji atlantik,koji je vama?
Pa sto ne mislite da bi i fakin greenpeaceovci popiždili da se nuklearni otpad baca u more?
U zemlju se ukopava,al ne baca se u atlantik.Daj malo razmislite koje granje bi se dogodilo da se to radi.


nikakvo...jer greenpeace su kreteni koji su toliko glupi da to ne znaju
peace mate

Dreadlock
08-07-2008, 18:45
nikakvo...jer greenpeace su kreteni koji su toliko glupi da to ne znaju
peace mate


hehe,ipak mislim da ima pametnih medu njima,nemogu bit svi kretosi :roll:

Nodakim
08-07-2008, 18:47
http://www.petakillsanimals.com/

w00t?

Arbiter of Change
08-07-2008, 18:48
nikakvo...jer greenpeace su kreteni koji su toliko glupi da to ne znaju
peace mate
hehe,ipak mislim da ima pametnih medu njima,nemogu bit svi kretosi :roll:
Naravno, njih nekoliko koji se bogate na račun kretosa.

Nodakim
08-07-2008, 18:50
erm.... da...dobra... :D

dimbo1911
08-07-2008, 18:53
:ekipa: :ekipa: ja sam za. Pa ak se dogodi ono u černoilu bar bum videl mutante i mislim da bi htio vidit esploziju nuklearke (sa udaljenosti od 150 km) :ekipa: :ekipa:

Lord Jambrek
08-07-2008, 19:00
Ti si doslovno u govnu do grla

Hellboy
08-07-2008, 19:05
:ekipa: :ekipa: ja sam za. Pa ak se dogodi ono u černoilu bar bum videl mutante i mislim da bi htio vidit esploziju nuklearke (sa udaljenosti od 150 km) :ekipa: :ekipa:
i kažeš već si bio oko Černobila, ha?

iznogud1515
08-07-2008, 22:00
:ekipa: :ekipa: ja sam za. Pa ak se dogodi ono u černoilu bar bum videl mutante i mislim da bi htio vidit esploziju nuklearke (sa udaljenosti od 150 km) :ekipa: :ekipa:


Pa kaj ti niš ne čitaš, nuklearka ne eksplodirava.

Sterpo
08-07-2008, 22:11
da, lol možda 5 puta smo spomenuli da nuklearka neće roknuti kao nuklearna bomba :)

Electromaster
08-07-2008, 22:16
Zašto ljudi pišu postove bez da pročitaju što je dotad napisano...? Šta znaju samo pisat a neznaju čitat?

King tiger
09-07-2008, 00:29
da .
sram ih bilo.

McPingvin_v2.0
09-07-2008, 09:44
Hm...
http://www.index.hr/vijesti/clanak/iz-f ... 94273.aspx (http://www.index.hr/vijesti/clanak/iz-francuske-nuklearke-iscurilo-30-tisuca-litara-tekucine-s-radioaktivnim-uranom/394273.aspx)

Herr Schnitzel
09-07-2008, 10:15
Hm...
http://www.index.hr/vijesti/clanak/iz-f ... 94273.aspx (http://www.index.hr/vijesti/clanak/iz-francuske-nuklearke-iscurilo-30-tisuca-litara-tekucine-s-radioaktivnim-uranom/394273.aspx)


Ja sam se vec izjasnio oko ovoga na msn-u, necu ponavljat jer bi dobio ban zbog vrijedjanja drugih nacionalnosti :D

unknown
09-07-2008, 11:47
Hm...
http://www.index.hr/vijesti/clanak/iz-f ... 94273.aspx (http://www.index.hr/vijesti/clanak/iz-francuske-nuklearke-iscurilo-30-tisuca-litara-tekucine-s-radioaktivnim-uranom/394273.aspx)

"Iz nuklearne agencije za sigurnost saznaje se kako je koncentracija urana u rijeci Gaffiere 1000 puta veća od normalne, međutim rapidno opada."

Booby
09-07-2008, 11:57
zašto ne, kad već ne mogu igrat STAKLAR-a, makar bi se mogao zajebavat sa rl mutantima! :D

ontopik - negdje sam izvukao podatak da u nekom djelu atmosfere (nekoliko tisuća metara iznad zemlje) vjetar puše toliko jako (konstantno) da bi se svi ljudi na svjetu mogli opskrbit strujom kad bi se to pametno iskoristilo.

fosilna goriva i nuklearna energija bi trebali bit zadnje riješenje, tj. kad isprobamo sve ostale načine dobivanja energije!!

Hellboy
09-07-2008, 12:02
prvo treba dovesti vjetroelektrane do jet streama...dalje je lako...ali da...kako postaviti vjetrenjaču na 10-15 kilometara...

Booby
09-07-2008, 12:13
prvo treba dovesti vjetroelektrane do jet streama...dalje je lako...ali da...kako postaviti vjetrenjaču na 10-15 kilometara...

pa gle, možda, kad bi prestali gradit sranja za bogataše tipa golf igrališta (koja u prosjeku dnevno troše vode koliko je potrebno jednom manjem gradu za dnevnu opskrbu vodom), ogromne stadione i takva bespotrebna sranja, možd bi onda počeli ulagat u nešt korisno

:rambo:

Hellboy
09-07-2008, 12:20
da... primjerice ITER se čini zanimljiv... no opet, ti stvarno očekuješ da ti bogataši za koje se grade golf tereni odustanu od istih da bi neka zapizdina poput lijepe naše dobila jeftiniju energiju kad isti ti bogataši zgrću pare na skupoj energiji?

Booby
09-07-2008, 12:28
da... primjerice ITER se čini zanimljiv... no opet, ti stvarno očekuješ da ti bogataši za koje se grade golf tereni odustanu od istih da bi neka zapizdina poput lijepe naše dobila jeftiniju energiju kad isti ti bogataši zgrću pare na skupoj energiji?

gle, savršeno me boli kurac za bogataše, da se mene pita, ja bi zabranio raskošan život na neko vrijeme dok se situacija u svijetu stabilizira. ja očekujem da se novac počne pametno ulagat a ne u neke luksuze.

teoretski, za stotinjak godina više neće bit ledenih površina (veliki udio pitke vode), nafte, ugljena i pola današnjih šuma. PANIC!! :)

Aerial
09-07-2008, 13:20
teoretski, za stotinjak godina više neće bit ledenih površina (veliki udio pitke vode), nafte, ugljena i pola današnjih šuma. PANIC!! :)

Zašto paničariti? Mi ćemo ionako već bit mrtvi :)

Sterpo
09-07-2008, 13:21
teoretski, za stotinjak godina više neće bit ledenih površina (veliki udio pitke vode), nafte, ugljena i pola današnjih šuma. PANIC!! :)

Zašto paničariti? Mi ćemo ionako već bit mrtvi :)


ma to je pretjerano da će nestati toliko leda, šumskih površina...

ja sam pročitao da se svijet tek nedavno počeo oporavljati od teške industrije 20. stoljeća...
samo treba samnjiti emisiju co2 u atmosferu.

eddie2142
09-07-2008, 22:55
glupi su mi ovi slogani da se covjek kao pojedina mora promjeniit , to je nemoguce
jedino ako vlada nesto ne ucini u vezi struje i u vezi zagadjivanja i ako uvede zakone onda se mozemo nadati da nam unuci nece dozivljavati fallout irl

RIDER32
10-07-2008, 00:27
zašto ne, kad već ne mogu igrat STAKLAR-a, makar bi se mogao zajebavat sa rl mutantima! :D

ontopik - negdje sam izvukao podatak da u nekom djelu atmosfere (nekoliko tisuća metara iznad zemlje) vjetar puše toliko jako (konstantno) da bi se svi ljudi na svjetu mogli opskrbit strujom kad bi se to pametno iskoristilo.

fosilna goriva i nuklearna energija bi trebali bit zadnje riješenje, tj. kad isprobamo sve ostale načine dobivanja energije!!
E ja znam za to. Puse ogromnom brzinom u nekoliko traka oko zemlje.
Nesjecam se tocno koliko ima tih traka ali mislim da ih ima oko 5.
Ti se vjetrovi nebi bas mogli iskoristit jer je to na visini na kojoj lete avioni.

eddie2142
10-07-2008, 06:45
..mozda za koje desetljece.....

Nodakim
10-07-2008, 09:34
zašto ne, kad već ne mogu igrat STAKLAR-a, makar bi se mogao zajebavat sa rl mutantima! :D

ontopik - negdje sam izvukao podatak da u nekom djelu atmosfere (nekoliko tisuća metara iznad zemlje) vjetar puše toliko jako (konstantno) da bi se svi ljudi na svjetu mogli opskrbit strujom kad bi se to pametno iskoristilo.

fosilna goriva i nuklearna energija bi trebali bit zadnje riješenje, tj. kad isprobamo sve ostale načine dobivanja energije!!
E ja znam za to. Puse ogromnom brzinom u nekoliko traka oko zemlje.
Nesjecam se tocno koliko ima tih traka ali mislim da ih ima oko 5.
Ti se vjetrovi nebi bas mogli iskoristit jer je to na visini na kojoj lete avioni.


čovjek koji kaže da je ne moguće nikada neće napredovati
:D
prije 1000 godina letjeti je bilo ne moguce...gle sada....vise aviona nego prokleth ptica selica

CHOLIK
10-07-2008, 10:12
Čak nam ni ti vjetrovi ne trebaju.Imamo sloarne energije koliko hoćemo a trošimo fosilna goriva.

Aerial
10-07-2008, 10:14
Solarna je suckage, actually... Output je prenizak u odnosu na troškove, a i preovisna je o atmosferskim uvjetima. Ne može se graditi bilo gdje, a i onih par lokacija na kojima se može napraviti neće imati uvijek očekivani broj sunčanih dana...

CHOLIK
10-07-2008, 10:42
A da se poboljšaju solarni paneli koji prikuplaju energiju i postave u orbitu?

Electromaster
10-07-2008, 10:45
Nope. Bad idea. Udre jedan svemirski kamenćić u to i ode sve u P**KU MATERINU.
Dogodilo se tak jednom u FUTURAMI pa se taj solarni panel okrenuo i spržio pola Kyota (grad u japanu) :o

CHOLIK
10-07-2008, 10:50
Dokad to naprave,uspijet će poboljšat zaštitu ili napravit niko force field

unknown
10-07-2008, 12:47
za nuklearku :thumbs2:

King tiger
10-07-2008, 12:49
da i onda ce doc nibiru.

Sterpo
10-07-2008, 13:11
Solarna je suckage, actually... Output je prenizak u odnosu na troškove, a i preovisna je o atmosferskim uvjetima. Ne može se graditi bilo gdje, a i onih par lokacija na kojima se može napraviti neće imati uvijek očekivani broj sunčanih dana...


cijelu saharu pokriješ tim solarnim pločama i opskrbljuješ pola europe energijom :wink:

iznogud1515
10-07-2008, 13:14
ma da, misliš da pijesak ne bi pokrio te ploče sve kad bi počelo puhat

CHOLIK
10-07-2008, 14:17
Stave se potpornji koji su dosta visoki i problem solved

iznogud1515
10-07-2008, 14:18
teško, teško

CHOLIK
10-07-2008, 14:55
Moguće i izvedivo.

iznogud1515
10-07-2008, 15:00
nije, kolko bi to koštalo, i kaj bi ti po cijeloj sahari postavljno solarne kolektore na stupovima?

CHOLIK
10-07-2008, 15:08
Daaaaaaaaaaaaaaaa......................A cijena je zanemariva kad vidiš kolika će bit dobit od energije koju dobiješ besplatno a prodaješ po cijelome svijet.

josip_kraš
10-07-2008, 15:40
ja sam za 8)
fali nam struje

Lord Jambrek
10-07-2008, 15:49
ja sam za 8)
fali nam struje

Meni pričaš, mi u Klinča Selima imamo svako malo powercut. Užas čovječe, pa šta ak budem na aparatima koji te održavaju na životu i onda nestane struje

josip_kraš
10-07-2008, 15:58
[quote="josip_kraš":2cuqwee8]ja sam za 8)
fali nam struje

Meni pričaš, mi u Klinča Selima imamo svako malo powercut. Užas čovječe, pa šta ak budem na aparatima koji te održavaju na životu i onda nestane struje[/quote:2cuqwee8]

bolnica ima agregat :thumbs2:

Herr Schnitzel
10-07-2008, 15:59
[quote="Lord Jambrek":erruzgnj][quote="josip_kraš":erruzgnj]ja sam za 8)
fali nam struje

Meni pričaš, mi u Klinča Selima imamo svako malo powercut. Užas čovječe, pa šta ak budem na aparatima koji te održavaju na životu i onda nestane struje[/quote:erruzgnj]

bolnica ima agregat :thumbs2:[/quote:erruzgnj]


Tako je u teoriji. Ali ako bolnice nemaju ni kreveta, a bome ni stropova, ne vidim razloga zasto bi imali i agregat.

Hellboy
10-07-2008, 16:10
ekšueli moraju imati agregat...iako nemaju stropove...no problem je što taj agregat koriste za napajanje klima uređaja i hladnjaka za pivu...well...bar kod nas...

RIDER32
10-07-2008, 16:42
ja sam za 8)
fali nam struje
Onda si to pravi u svom dragom dubrovniku.
Ja necem nuklearku blizu kuce. :yuck:

josip_kraš
10-07-2008, 16:47
ja sam za 8)
fali nam struje
Onda si to pravi u svom dragom dubrovniku.
Ja necem nuklearku blizu kuce. :yuck:

nisam reko da treba bit blizu osijeka ni zagreba ni splita ni dubrovnika...
nek je stave u neku pripizdinu samo nek ona stoji i pravi struju.

unknown
10-07-2008, 16:49
[quote="josip_kraš":141214h5]ja sam za 8)
fali nam struje
Onda si to pravi u svom dragom dubrovniku.
Ja necem nuklearku blizu kuce. :yuck:

nisam reko da treba bit blizu osijeka ni zagreba ni splita ni dubrovnika...
nek je stave u neku pripizdinu samo nek ona stoji i pravi struju.[/quote:141214h5]

di je pripizdina ?

Hellboy
10-07-2008, 16:59
to bi bilo kod mene onda...i zake bi vam smetala nuklearka? onak, nije baš da je 100% sigurno da će se reaktor otopiti...

King tiger
10-07-2008, 17:09
nek je stave tamo kod dinare.

josip_kraš
10-07-2008, 17:14
nek je stave tamo kod dinare.

to je ono što sam mislio :thumbs2:

CHOLIK
10-07-2008, 19:10
Pa da uništi našu najveću planinu?No way,čoeče,prirodna baština.

Lord Jambrek
10-07-2008, 19:11
Nek ju stave u sarajevo, možda će keno onda zapravo i na nešto ličit :(

Hellboy
10-07-2008, 19:12
najvišu planinu...Velebit bi bio najveća planina s obzirom na kubikažu...
@jambrek...sumnjam...

CHOLIK
10-07-2008, 19:13
Nek je stave dole skroz na jug rvacke

iznogud1515
10-07-2008, 20:03
u Popovaču!!!!

iznogud1515
10-07-2008, 20:05
Šta će u ludini, tu kod ludare nek je stave, može i tu kod mene.

iznogud1515
10-07-2008, 20:09
kakav ivanić, ludara je u popovači, ja sam iz popovače.

iznogud1515
10-07-2008, 20:11
neka, meni ne smeta, pa jel znaš da je ludara u popovači, Dr. Ivan Barbot

CHOLIK
10-07-2008, 20:29
Pa će izogud uzimat obogaćeni uran i davat ga kravama,pa će one davat radioaktivno mlijeko po cijeloj rvackoj pa bumo svi hmrli.NE HVALA!

iznogud1515
10-07-2008, 20:36
nemam krave, mogu davat samo mronkiju :D

McPingvin_v2.0
11-07-2008, 00:26
Oke, ajmo prestat s oftopikom. Nema me 14 sati i forum postane Divlji zapad.

D.E.M.O.
11-07-2008, 06:15
*bang* *bang*

Herr Schnitzel
11-07-2008, 10:52
Zar vi stvarno zelite da zovem Clinta? Nemojte provocirat...

CHOLIK
11-07-2008, 11:11
Ma nek grade nulearke,samo da mi ne budu u dvorištu.

Nodakim
11-07-2008, 18:36
Zar vi stvarno zelite da zovem Clinta? Nemojte provocirat...


Clint Eastwood<Chuck Norris

CHOLIK
11-07-2008, 19:50
Nuklearka u Osijeku bi definitivno pomogla protivnicima.Oni kažu zalutala raketa a mi stostruko jebali ježa.

Hellboy
11-07-2008, 19:51
kojim protivnicima? u do know da nismo u ratu? i ne znam baš kad ćemo opet biti...

CHOLIK
11-07-2008, 19:56
ma ko bilo da dođe sa jednom ručnom granatom nas je pokopao.

RayDX
11-07-2008, 20:01
ma ko bilo da dođe sa jednom ručnom granatom nas je pokopao.

Je l' ti znaš da ručna granata vs. failsafe sustavi baš i ne ide? Nuklearna elektrana != Nuklearna bomba... Ovdje neutroni ne razbijaju nekontrolirano jezgre urana-235, nego se radi o KONTROLIRANOM procesu, dakle ništa ne može natjerati elektranu da se razleti ko Nagasaki/Hirošima... Čil aut.

Hellboy
11-07-2008, 20:03
ma ko bilo da dođe sa jednom ručnom granatom nas je pokopao.
rijetki su oni kojima ovo što ću tebi sad reći istinski zaslužuju a ti si upravo to zaslužio...
glup si...

josip_kraš
11-07-2008, 20:06
Nek je stave dole skroz na jug rvacke

kolko ja znam kod nuklearke treba bit rijeka valjda za hlađenje reaktora
a rijeke na jugu rvacke nema. :boohoo:

Sterpo
11-07-2008, 20:13
Nek je stave dole skroz na jug rvacke

kolko ja znam kod nuklearke treba bit rijeka valjda za hlađenje reaktora
a rijeke na jugu rvacke nema. :boohoo:

siguran? neretva?

mogu nuklearku hladit i vodom iz mora, kao termoelektranu plomin

josip_kraš
11-07-2008, 20:54
Nek je stave dole skroz na jug rvacke

kolko ja znam kod nuklearke treba bit rijeka valjda za hlađenje reaktora
a rijeke na jugu rvacke nema. :boohoo:

siguran? neretva?

mogu nuklearku hladit i vodom iz mora, kao termoelektranu plomin


ok ima neretva ali to nije krajnji jug kao što je rekao cholik.
ma nek je stave gdje hoće.
što se mene tiče nek oni grade i vjetroelektrane ili bilo koji drugi oblik elektrane nemora nužno bit nuklearka.
bitno je samo da za kojih 5-6 godina ne budemo večerao uz svijeće. :yuck:

Herr Schnitzel
11-07-2008, 21:26
Nek ju stave u sarajevo, možda će keno onda zapravo i na nešto ličit :(

WTF je to sa tobom i Kenyijem :(
Treba nuklearka,donosi mnogo struje,a manje zagadjenje...rizik je veci,ali dajte,kad ste culi za neku katastrofu osim Cernobila?
A ima ih stotine...

Three Mile Island (u kojem se odvio slican problem kao i u Cernobilu) i jos nekoliko (barem cetiri) u USA, bilo nesto i u Engleskoj, koliko se sjecam.

Electromaster
11-07-2008, 21:27
U dubrovačko- neretvanskoj županiji NE TREBA nuklearka [iako bi je ja htio]SMi tu već imamo toliko struje da je IZVOZIMO okolo!

Herr Schnitzel
11-07-2008, 21:31
Skoro pa je.

chiEEEF
12-07-2008, 08:38
NE!! nek grade neđe dalje :twisted:

CHOLIK
12-07-2008, 12:31
Samo da ima struje..

josip_kraš
12-07-2008, 13:03
U dubrovačko- neretvanskoj županiji NE TREBA nuklearka [iako bi je ja htio]SMi tu već imamo toliko struje da je IZVOZIMO okolo!

ma da.

imamo toliko struje da su nam u stanove i kuće ugrađeni limitatori. :|
a što se izvoza tiče mi je ne izvozimo nego "plaćamo" bih za vodu koja tunelom dolazi iz bih a koja pokreće hidroelektranu u platu. :nonono:
jedino ako si mislio za dio koji ide prema splitu.

Electromaster
12-07-2008, 13:11
Neznam, samo sam citirao nastavnika iz tehničkih materijala koji je nekakav stručnjak za štednju energije... :P

josip_kraš
12-07-2008, 13:18
Neznam, samo sam citirao nastavnika iz tehničkih materijala koji je nekakav stručnjak za štednju energije... :P


whatever :wink:

unknown
12-07-2008, 17:55
[quote="Lord Jambrek":3l0kiwm1]Nek ju stave u sarajevo, možda će keno onda zapravo i na nešto ličit :(

WTF je to sa tobom i Kenyijem :(
Treba nuklearka,donosi mnogo struje,a manje zagadjenje...rizik je veci,ali dajte,kad ste culi za neku katastrofu osim Cernobila?
A ima ih stotine...

Three Mile Island (u kojem se odvio slican problem kao i u Cernobilu) i jos nekoliko (barem cetiri) u USA, bilo nesto i u Engleskoj, koliko se sjecam.[/quote:3l0kiwm1]

evo ti nešto od černobilu, Three Mile Island i općenito o nuklearnoj energiji... ja što se tiče ove teme slaže s njima

Usg7-xbQOcM

ako želiš cjelu epi evo ti..

yrUDSzVyT20
fx9Cd3vUS... re=related
fNid_qi7S... re=related
(u cjeloj epi obuhvaćaju i spremanje otpada)

EDIT:- nisam double postao neka greška se desila

Nightyx
13-07-2008, 12:25
nećem nuklearku kod zgrade :(

CHOLIK
13-07-2008, 13:09
A zašto ne?Pa im prikopčaj kabel i kradi im struju.I kad svima nestane struje,ti ćeš je imat jer je nuklearke imaju stalno.

Hellboy
13-07-2008, 14:59
čak ni ASCII Picard ne dočarava glupost te izjave...

Electromaster
13-07-2008, 15:07
Indeed...CHOLIK, zar ti misliš da su zidovi elektrane prekriveni utičnicama, pa samo dođeš i priključiš se...?

CHOLIK
13-07-2008, 15:44
Never heard of šala,didnt you?
http://www.sadman64.net/images/rofl.png

Hellboy
13-07-2008, 15:59
Never heard of šala,didnt you?

neispravno napisano...just FYI...

josip_kraš
13-07-2008, 16:15
zašto nebi nuklearku radili zajedno sa susjedima-srbijom npr. 8)
mislim da ni oni baš nemaju struje.
nek je stave negdje uz dunav kao što je i bio plan
samo tada će se tada i srbi i hrvati pobunit je je na obje strane poljoprivredno zemljište :yuck:

evo iz jednog teksta:
Hrvatska i Srbija, bez obzira na krvavi rat 1991., mogle bi tu nuklearku graditi zajedno, što bi ne samo poboljšalo energetske potencijala obje zemlje, već u značajnoj mjeri pridonijelo i razvoju dobrosusjedskih odnosa i izgradnji međusobnog povjerenja. Iako se o toj ideji za sada još glasno ne govori, nije isključeno da bi se i ona mogla naći na stolu za kojim će se odlučivati o hrvatskoj nuklearnoj budućnosti.
http://www.osservatoriobalcani.org/article/articleview/9687/1/218/

Hellboy
13-07-2008, 16:24
a opet onda možemo imati situaciju kao sa janezima i NE Krško... bolje je svakom svoje i točka... bar se meni ta opcija čini najboljom... lako je za dobrosusjedske odnose...to možemo poboljšati i prodajom droge...

Nightyx
13-07-2008, 17:32
A zašto ne?Pa im prikopčaj kabel i kradi im struju.I kad svima nestane struje,ti ćeš je imat jer je nuklearke imaju stalno.
isuste :(

josip_kraš
13-07-2008, 17:46
O,izgradite je sa Crnom Gorom,mi ionako nemamo struje :D
Uvijek se nesto zale na manjak...
I Hellboy,zasto mlatis?Jednostavno,djelite je 50/50 i to je to,nema filizofije... :(

kolko ja znam crna gora nema love za to
bosna i hercegovina je pred bankrotom
mađarskoj i sloveniji struje ne fali

ostaje srbija
@Hellboy
u čemu je problem ako bi djelili 50:50?
i daj podsjeti me na taj problem oko slovenije
nisam baš bio u toku događaja :wink:

Hellboy
13-07-2008, 18:01
problem oko slovenije je što kod tog dogovora, oni imaju elektranu, oni ju kontroliraju i rade s njom što žele (sjetimo se da su šutjeli o kvaru), te su nam '98. obustavili isporuku struje i nisu ju vratili do 2k3.

Svinjoguz
13-07-2008, 19:51
nije, kolko bi to koštalo, i kaj bi ti po cijeloj sahari postavljno solarne kolektore na stupovima?

sorry na komentiranju starijeg posta...
napravi se velika radna akcija :D

EDIT:citam malo o izgradnji nuklearke zajedno sa srbijom...
mislim da bi bilo bolje da bude svakom svoje ali ukoliko bude neka bude 50-50 i moguce je rijesenje da se nuklearka izgradi u madjarskoj ali na raskrizju srbija-hrvatska-madjarska...makar sumnjam da bi madjari pristali osim ako im platimo neku rentu >P
btw meni uopce nebi smetali da se nuklearka izgradi u mom podrumu..neznam sta se bunite i jos da se izgradi u blizini vas to bi donijelo velike beneficije lokalnoj zajednici..

btw mislim da tijekom ove teme svi moramo shvatit da je nuklearna energija buducnost i da sa kvalitetnim osobljem nema straha

Hellboy
13-07-2008, 20:01
mađari već imaju nuklearku i neki dan su imali kvar...briga za još jednu bi im možda bila previše...

Electromaster
13-07-2008, 20:08
Bi li se mogla nagradit na nekoj stvarno udaljenoj lokaciji? Naprimjer Palagruža? samo me zanima, inače, što se mene tiče, evo vam tu vrt ispred moje kuće pa gradite što hoćete...ima mjesta...

CHOLIK
13-07-2008, 20:11
ne jer bi pa stalni dovod te energije bio otežan i to jako,tako da je to skoro pa nemoguće.

Hellboy
13-07-2008, 20:13
i onda još imaš polaganje podvodnih kabela i hrpu dodatnih troškova...nuklearne elektrane nisu ništa opasnije od ostalih...kod termoelektrana mogu roknuti bojleri (mogu i kod ove ali svejedno)... kod hidroelektrana može roknuti brana... vjetroelektrane su izuzetak ali neki padobranac može uletjeti (idiot) i onda mu je svejedno el uletio u ventilator ili u dimnjak NE Krško...

Electromaster
13-07-2008, 20:16
A, ništa onda... u planine? Ja sam čuo i neku priču da bi je nagradili u zaleđu Zadra?

Aerial
13-07-2008, 20:36
Ja sam čuo da u zaleđu Zadra (tj. negdje oko Benkovca) žele napraviti hrpetinu vjetrečnjača, pa se lokalno stanovništvo pobunilo jer im smeta buka...

josip_kraš
13-07-2008, 20:40
Ah,Slovenci :D

janezi su jedan poseban narod s posebnim potrebama :nonono:

unknown
13-07-2008, 20:45
Ah,Slovenci :D

janezi su jedan poseban narod s posebnim potrebama :nonono:

ma ja ni ne znam koja je svrha primanja slovenije u eu.... što oni mogu pridonjeti eu

Hellboy
13-07-2008, 20:45
Ja sam čuo da u zaleđu Zadra (tj. negdje oko Benkovca) žele napraviti hrpetinu vjetrečnjača, pa se lokalno stanovništvo pobunilo jer im smeta buka...
ali zato hoće jeftiniju energiju...a onak, vjetroelektrane su uber glasne...ipak imaju ogromne turbine i tone generatora...ili ne...

Electromaster
13-07-2008, 20:47
Ma jebiga to ti je naš ponosni narod. Žele sve, a ne pristaju na ništa...

unknown
13-07-2008, 20:48
[quote="Aerial_51":1izebr2m]Ja sam čuo da u zaleđu Zadra (tj. negdje oko Benkovca) žele napraviti hrpetinu vjetrečnjača, pa se lokalno stanovništvo pobunilo jer im smeta buka...
ali zato hoće jeftiniju energiju...a onak, vjetroelektrane su uber glasne...ipak imaju ogromne turbine i tone generatora...ili ne...[/quote:1izebr2m]

mislim da imaju zato što treba masivni rotor da može vrtiti te vjetrenjače

Aerial
13-07-2008, 21:04
mislim da imaju zato što treba masivni rotor da može vrtiti te vjetrenjače

Zar ne ide obrnuto? :)

Hellboy
13-07-2008, 21:53
trebalo bi...bar ako nije riječ o ventilatorima...povećim ventilatorima that is...

McPingvin_v2.0
13-07-2008, 21:57
Vjetrenjače imaju OGROMNA pera i sporo se vrte, buka je minimalna...

Electromaster
13-07-2008, 21:59
Pera? Zar se to tako zove? Bilo kako bilo, nisu bučne...

McPingvin_v2.0
13-07-2008, 23:34
Ne,ne,buka je velika...
Ček, znaš to od nekud?

Modern large turbines have low sound levels at ground level. For example, in December 2006, a Texas jury denied a noise pollution suit against FPL Energy, after the company demonstrated that noise readings were not excessive. The highest reading was 44 decibels, which was characterized as about the same level as a 10 mile/hour (16 km/hr) wind.[100]

Onak, 40 dB je razgovor...

Svinjoguz
14-07-2008, 11:06
samo da demonstriram moc vjetrene energije...
postoji iskoristivih 4000 kvada elektricne energije koja se dobiva od vjetra, a covjecanstvu treba 40 kvada!!
sad je tu opet problem iskoristivosti kao i uvijek...nuklearka pwnz

Nodakim
14-07-2008, 13:26
Ne,ne,buka je velika...
Ček, znaš to od nekud?

Modern large turbines have low sound levels at ground level. For example, in December 2006, a Texas jury denied a noise pollution suit against FPL Energy, after the company demonstrated that noise readings were not excessive. The highest reading was 44 decibels, which was characterized as about the same level as a 10 mile/hour (16 km/hr) wind.[100]

Onak, 40 dB je razgovor...


promet po cestama u gradovima je inace 70-75 decibela sto znaci skoro pa duplo vise....e saada....

McPingvin_v2.0
14-07-2008, 13:29
Pa o tome i govorim, 40 dB nije buka, prolaz tramvaja je barem 80 dB, a ako su se ljudi mogli na to naučiti, što ne bi i na vjetrenjače.

Nodakim
14-07-2008, 13:35
a isuse pa nece ih staviti sada na svaku livadu u državi....tko te tjera da ih gledas...uostalom bijele su...

Lord Jambrek
14-07-2008, 14:55
Uostalom fora ih je vidit

cropir
14-07-2008, 18:56
da... eksplodirat neće. u francuskoj ih ima, šta, 40+ i čitava je.

Lord Jambrek
14-07-2008, 19:36
OMG kak mi više idu na jetra glupi komentari o mutaciji i radijaciji. Sigurno je netko toliko pametan da ide gradit nuklearnu elektranu sa otvorenim reaktorom, bravo bravo.

str33t6l0w
14-07-2008, 22:16
živim u Bizovcu (nekih 20-ak km od Osijeka) i nemam ništa protiv gradnje nuklearke... ako će pomoći razvijanju Slavonije, brate gradi što više :D...

Hellboy
14-07-2008, 22:19
to je ljudina... nego što nego nam treba razvijati Slavoniju... a ako nuklearka to može, nek ju grade tu u mojoj ulici...

majstoro
08-08-2008, 12:14
opet chernobyl?xaxaxa
nisam
ak ose 0pet dogodi nesreca černobil uffff

RayDX
08-08-2008, 14:03
opet chernobyl?xaxaxa
nisam
ak ose 0pet dogodi nesreca černobil uffff

Nauči pisati.
Dobrodošao na forum.
Neće doći do nesreće, postoje sigurnosne mjere.
Dobrodošao u 21. stoljeće.
Bok.

radeoN
08-08-2008, 22:33
da
mogao bi malo doc igrat stalkera uzivo
:D

ali ozbiljno ne
neznam odakle im pare za gradit nuklearku ,mozda dignu kredit kad i ovako cijela drzava zivi na kreditnoj kartici
palaniraju kupnju novih lovaca,kanadera,APC-a,a sad i nuklearke a vec smo duzni

35 milijardi eura

Electromaster
08-08-2008, 22:35
Pa što, to je sića... 8) :rotfl:

Lord Jambrek
08-08-2008, 22:53
da
mogao bi malo doc igrat stalkera uzivo
:D

ali ozbiljno ne
neznam odakle im pare za gradit nuklearku ,mozda dignu kredit kad i ovako cijela drzava zivi na kreditnoj kartici
palaniraju kupnju novih lovaca,kanadera,APC-a,a sad i nuklearke a vec smo duzni

35 milijardi eura

A krade se na sve strane, evo nedavno iz proračuna hrvatskih cesta nestalo 150 milijuna kuna, genijalno

RIDER32
08-08-2008, 23:54
i to sve nakraju mi platimo :yuck:

necemo nuklearku. nema se para :(

majstoro
11-08-2008, 09:46
opet chernobyl?xaxaxa
nisam
ak ose 0pet dogodi nesreca černobil uffff

Nauči pisati.
Dobrodošao na forum.
Neće doći do nesreće, postoje sigurnosne mjere.
Dobrodošao u 21. stoljeće.
Bok.
hvala hvala zaista me niste trebali tako docekat smrc jako sam sretan xD

Svinjoguz
02-05-2009, 10:25
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/in ... 8/index.do (http://www.vecernji.hr/newsroom/news/international/3286418/index.do)

znači gradimo s albancima nuklearku...pa mi čak ne graničimo s njima :D

Insert
02-05-2009, 10:43
gradi se kod njih izgleda a, to sa granicom nije toliko važno.
šanse da dođe do nuklearne katastrofe su nikakve.

Electromaster
02-05-2009, 11:00
Revive, much?
Iako, ne žalim se, jer je ovo bila zanimljiva tema za raspravu... A ujedno je i sadržavala epsku koncentraciju faila od strane nekih osoba...

Hellboy
02-05-2009, 11:12
For the love of God, koliko glupi ljudi morau biti da vjeruju da će sa današnjom tehnologijom doći do novog Černobila? Černobilska katastrofa je bila rezultat jebački loše tehnologije, loše obučenog osoblja i niza okolnosti koje su dovele do sranja. Postoji li i jedan zabilježen slučaj nesreće tog tipa u zadnjih 20 godina u tehnološki razvijenim zemljama? Kada je roknula neka francuska nuklearka? Američka? Japanska? Nikad? I mislio sam. Kinezi sagrade branu koja uzrokuje potrese i to je ok, ali potpuno sigurna nuklearka sa rješenim pitanjem odlaganja otpada odmah budi dežurne dušebrižnike jer su to pogane stvari koje je sam vrag poslao na Zemlju kao prethodnicu Sudnjeg dana. Repent, for tomorrow you die!

Insert
02-05-2009, 11:14
al, bilo bi kul da ju vidiš onako ujutro kad pogledaš kroz prozor

K4ciga
02-05-2009, 11:27
A ti si nekakav zeleni?

Ako će mi ta nuklearka smanjiti troškove i otvoriti nova radna mjesta ili povećati standard,ja nemam ništa protiv da se budim sa pogledom na nuklearku.

Deadwalker
02-05-2009, 11:47
For the love of God, koliko glupi ljudi morau biti da vjeruju da će sa današnjom tehnologijom doći do novog Černobila? Černobilska katastrofa je bila rezultat jebački loše tehnologije, loše obučenog osoblja i niza okolnosti koje su dovele do sranja. Postoji li i jedan zabilježen slučaj nesreće tog tipa u zadnjih 20 godina u tehnološki razvijenim zemljama? Kada je roknula neka francuska nuklearka? Američka? Japanska? Nikad? I mislio sam. Kinezi sagrade branu koja uzrokuje potrese i to je ok, ali potpuno sigurna nuklearka sa rješenim pitanjem odlaganja otpada odmah budi dežurne dušebrižnike jer su to pogane stvari koje je sam vrag poslao na Zemlju kao prethodnicu Sudnjeg dana. Repent, for tomorrow you die!

skroz se slazem s covjekom. Ono, citam bas danas u vecernjaku da je u Albaniji bio veliki antinuklearni prosvjed na kojem su se mogle cuti parole tipa, da citiram:"Budimo danas aktivni da sutra nebudemo radioaktivni" :roll: Uglavnom, sve se njihove poveznice u vezi nuklearne elektrane svode na vrazji Chernobil, tj. na jedan prastari incident koji je zapravo danas 99% nemoguc. Problem je jednostavno sto je narod glup, da se bas tak izrazim, i nezna se malo informirati. A nitko ne razmislja recimo da bi nekoliko zamjenjskih termoelektrana skroz unistavalo ekosustav, ako vec toliko pate za nekakvom ekologijom, a da ne govorimo jos o samoj ucinkovitosti nuklearke...

###DK###
02-05-2009, 12:17
Eh, ljudi se boje jer ne znaju baš puno o tim stvarima.
To je uvijek problem.

Insert
02-05-2009, 12:30
A ti si nekakav zeleni?

Ako će mi ta nuklearka smanjiti troškove i otvoriti nova radna mjesta ili povećati standard,ja nemam ništa protiv da se budim sa pogledom na nuklearku.

ozbiljno sam mislio :|

i ne znam zasto bi se zeleni zalili, vise zagađuju hidroelektrane

Svinjoguz
02-05-2009, 13:48
For the love of God, koliko glupi ljudi morau biti da vjeruju da će sa današnjom tehnologijom doći do novog Černobila? Černobilska katastrofa je bila rezultat jebački loše tehnologije, loše obučenog osoblja i niza okolnosti koje su dovele do sranja. Postoji li i jedan zabilježen slučaj nesreće tog tipa u zadnjih 20 godina u tehnološki razvijenim zemljama? Kada je roknula neka francuska nuklearka? Američka? Japanska? Nikad? I mislio sam. Kinezi sagrade branu koja uzrokuje potrese i to je ok, ali potpuno sigurna nuklearka sa rješenim pitanjem odlaganja otpada odmah budi dežurne dušebrižnike jer su to pogane stvari koje je sam vrag poslao na Zemlju kao prethodnicu Sudnjeg dana. Repent, for tomorrow you die!

e da, drito to, kolko je rudnika roknulo pa se ne zatvaraju, kolko je puta termica sjebala okolinu...najrađe bi te prosvjednike žlicom zašamaro

Anarion.Umarth
02-05-2009, 13:50
ozbiljno sam mislio :|

i ne znam zasto bi se zeleni zalili, vise zagađuju hidroelektrane

pretjeruješ

Svinjoguz
02-05-2009, 13:52
btw, kaj nismo trebali gradit plinovod iz Qatara?to je otpalo?...i like uranium :D
@anarion, slažem se da je malo pretjero, ali NE ispušta VODENU PARU jedino je problem RA otpad, ali on će se uskoro reciklirat a do tada ima gro rješenja da ga zakopamo(goli otok, kontrolirano neinvazivno skladištenje u zagori)

Anarion.Umarth
02-05-2009, 14:07
pa termoelektrane su sigurno veći zagađivači, ali hidroelektrane baš i nisu(dobro, utječu na riječne tokove, itd.., ali to se da smanjiti)

pimp
02-05-2009, 14:42
nije mi se dalo čitati svih 15 str. ali sam apsolutno za , pogledajte francusku samo sa svojih gro nuklearki...

McPingvin_v2.0
02-05-2009, 15:50
Kada je roknula neka francuska nuklearka?
Tehnički, niti jedna nuklearka nikad nije roknula, ali desilo se Francuzima nešto slično... Bili su ispustili neku radioaktivnu tekućinu u rijeku, ako se ne varam :D

josip_kraš
02-05-2009, 19:30
koliko ja znam černobilska katastrofa se dogodila zbog ljudskog propusta jer su radili nekakav test i preopteretili reaktor ili tako nešto.

uglavnom ja sam za nuklearku.
ali jbg uvijek ima nekih seratora koji su protiv i bez nekih pravih argumenata što je posljedica neznanja ili toga što ne žele znati.
ali nije tako samo u slučaju nuklearki...

Sgt. Bull
02-05-2009, 19:33
koliko ja znam černobilska katastrofa se dogodila zbog ljudskog propusta jer su radili nekakav test i preopteretili reaktor ili tako nešto.
Ljudi koji su radili u Černobilu tu noć bili su relativno malo upoznati sa sistemom rada u nuklearnoj elektrani jer su prije toga radili u drugačijim elektranama (čitaj onima koje nisu nuklearne)

Anarion.Umarth
02-05-2009, 19:34
kasnije su sigurno imali problema s nalaženjem posla
:)

Morph_OS
02-05-2009, 20:07
Ako ce me zaposliti tamo i ako cu imati minimalno 5k kn placu,zasto ne? :wink:
No radit ce tu nuklearku u Albaniji ili Makedoniji (neznam) na kraju..ili ,kako je sve pocelo,nece je uopce graditi :P

josip_kraš
03-05-2009, 06:54
jbt od albanije nas dijeli crna gora, a od makedonije dalekovodi moraju proć kroz albaniju i crnu goru.
isuse retajne ideje, ali svejedno bolje nego radit sa srbijom.mislim politički bolje jerbo ako se opet zarati...

Herr Schnitzel
03-05-2009, 09:57
mislim politički bolje jerbo ako se opet zarati...
Da, u obje zemlje je u zraku napetost i spremnost na rat. Narod zeli ono sto je izgubljeno, politicari ih podupiru, a da i ne govorim kako su nam vojske sjajne i kako ce svaki sukob na bojnom polju biti sukob titana, sa svom najmodernijom tehnikom. A tu je i UN, koji samo potpiruje mrznju i zeli da se medjusobno pounistavamo.

*nazad u pravi svijet*
Postoji li jedan jedini razlog zasto bi Hrvatska i Srbija krenule u rat? Nikome to nije u interesu, nitko se nema volje boriti (osim ultradesnicara, ali oni su i tako idioti), i svima je preskupo ici u takve avanture. Situacija nije kakva je bila pred 18 godina, nema vise - gotovo je.

Ljudi, promislite malo prije nego napisete post :(

Hellboy
03-05-2009, 10:30
Kada je roknula neka francuska nuklearka?
Tehnički, niti jedna nuklearka nikad nije roknula, ali desilo se Francuzima nešto slično... Bili su ispustili neku radioaktivnu tekućinu u rijeku, ako se ne varam :D
Bah, to je sitna greškica. Kladim se da su pecaroši uživali nakon što su ribe mutirale i dobile par kilograma više. :D Iako svijetle u mraku. :D

Inače, elektranu bi trebalo graditi ili sa BiH ili sa Srbijom ako već nismo sposobni napraviti ju sami. Obje zemlje partnerice bi profitirale od toga a više nema ni teoretske mogućnosti za ikakav rat, a i blizu su nam što je opet bolje jer u tom slučaju otpada silna infrastruktura koja bi se gradila u Albaniji/Crnoj Gori/vatever da nam dostave struju sve do naše elektromreže.

bezimeni
03-05-2009, 10:30
Bilo bi lijepo živjeti bez tih beštija u vlastitoj blizini ali to je jednostavno nemoguće.Treba nam jeftina energija .Da se mene pita izgradio bih ne jednu nego dvije-tri nuklearke i riješio pitanje energetske ovisnosti za narednih tridesetak godina.Hebeš državu koja mora uvoziti struju.

Svinjoguz
03-05-2009, 10:58
kvalitetna nuklearka košta 5 milijardi dolara, ti stvarno misliš da hrvatska sa dugom od 35milijardi$ ima financijskih kapaciteta da solo izgradi 2-3 nuklearke? :D
jbg kad se trošili na razno razne mostove i dvorane onda se imalo para, a sad kad treba uložiti u stvarnu potrebit i budućnost onda smo u banani :thumbs1:

p.s slažem se da treba gradit sa susjedom NE(ako već moramo s drugima), jer mi je gradnja s albanijom naj debilnija ideja koju sam vidio(CG nas dijeli), nuklearka je strateški resurs i trebala bi biti samo naša

josip_kraš
03-05-2009, 11:02
[quote="josip_kraš":2n3uoo43]mislim politički bolje jerbo ako se opet zarati...
Da, u obje zemlje je u zraku napetost i spremnost na rat. Narod zeli ono sto je izgubljeno, politicari ih podupiru, a da i ne govorim kako su nam vojske sjajne i kako ce svaki sukob na bojnom polju biti sukob titana, sa svom najmodernijom tehnikom. A tu je i UN, koji samo potpiruje mrznju i zeli da se medjusobno pounistavamo.

*nazad u pravi svijet*
Postoji li jedan jedini razlog zasto bi Hrvatska i Srbija krenule u rat? Nikome to nije u interesu, nitko se nema volje boriti (osim ultradesnicara, ali oni su i tako idioti), i svima je preskupo ici u takve avanture. Situacija nije kakva je bila pred 18 godina, nema vise - gotovo je.

Ljudi, promislite malo prije nego napisete post :([/quote:2n3uoo43]


ne govorim da će izbit rat za 1 godinu ili za 2, možda u skoroj budućnosti neće ali...
na balkanu nikad nije bilo mirno niti će biti, tko zna što budućnost nosi.

Deadwalker
03-05-2009, 12:22
joj, kako uvijek takve teme odu u politiku, pitam li se samo... :(

Slazem se s bezimenim, trebalo bi izgraditi nuklearku kako nebi trebali uvoziti struju jer i strateski nije dobro kada moras najvazniji energent uvoziti, a i to dosta kosta. Kada bi napravili nuklearku, namirili bi svoje energetske potrebe i nebi imali vise troskove uvoza, koji su znatno veci od troskova odrzavanja te nuklearke. Al istina, nuklearka kosta jako puno, a s hrvatskim proracunom to je tesko ostvarivo, osim da uzmemo, neznam, 500-godisnji kredit, onak u hrvatskom stilu :D

Svinjoguz
03-05-2009, 14:19
http://www.zamirzine.net/article.php3?id_article=2005S .. kak mi idu na jetru ti glupi needucirani zeleni...ak budu prosvjedovali protiv NE idem ih gađat paradajzom :kill:

josip_kraš
03-05-2009, 16:05
ma seru samo.
eto hidroelektrane ekološki prihvatljive ali pukne brana i ode sve u 3pm!

ivan99
03-05-2009, 16:23
ja nisam za nuklearku sto ako eksplodira ko sto je bilo u cenobilu?
onda ce nas sve potrovat i svi cemo imati rak.

zasto ce nam jos jedna kad imamo krsko.da krsko radi dobro i slovenci ne kradu nebi trebali radit novu elektranu.i krsko bi isto trebalo zatvorit i sve nuklearke u svijetu.

josip_kraš
03-05-2009, 16:24
:roll:

eddie2142
03-05-2009, 16:30
Evo da se nadovezem... neisplativo je praviti elektranu s BiH (MOZDA je ovako i sa Srbijom?!) kad najveci udio u BiH izvozu ima upravo struja... Nisu ni oni glupani pa ne prave elektranu sa Srbima ili s nekim drugim... oni imaju svoje razloge, koji iz nekog (nepoznatog) razloga nesmiju biti objavljeni nama, samo zelim reci, mozete biti sigurni da je suradnja s Albanijom najprofitabilnija odluka koju je vlada mogla donijeti

bezimeni
03-05-2009, 16:34
Hrvatska je u sklopu Jugoslavije godinama izdvajala ogromne svote novaca za elektrane koje su se gradile u susjednoj Bosni....obrazloženje je bilo kako je Bosna pogodnija za gradnju zbog više riječnih putova...nakon raspada ostali smo bez svega te još i kupujemo struju od njih.Treba nam nuklearka i to na našem području.

eddie2142
03-05-2009, 16:36
Hrvatska pati zbog struje, BiH zbog cesta iz exYU.
Naravno da je Hrvatskoj potrebna elektrana, ito unutar granica, ali uvijek se nadje "liberalnih" politicara koji to jednostavno ne zele, i svim silama koce napredak! Democracy fails again... :(

FaTaL_mRkvA
03-05-2009, 16:37
ja nisam za nuklearku sto ako eksplodira ko sto je bilo u cenobilu?
onda ce nas sve potrovat i svi cemo imati rak.

zasto ce nam jos jedna kad imamo krsko.da krsko radi dobro i slovenci ne kradu nebi trebali radit novu elektranu.i krsko bi isto trebalo zatvorit i sve nuklearke u svijetu.
Kako si pametan...
Kad je Černobil roknuo zračenje se osjetilo sve do Hrvatske...Znaš koja je to udaljenost?
A znaš još kolko nuklearki ima oko nas? (u drugim državama)...
Da bilo koja od njih rokne isto bi bili u qurcu...
A pogotovo kad bi Krško explodiralo...NPP Krško je vrlo slične strukture kao NPP Černobil...

Babitz
03-05-2009, 17:20
Kako mi idu na jetru ovi needucirani paranoici. Četnobil - jedan incident. Ako se tako bojite svega toga, odmah možete i prestati koristit auto, putovat avionom, vlakom...

U Japanu se nitko, čak ni tamošnji "zeleni" ne bune protiv nuklearki. Zašto? Jer znaju čime raspolažu i kaj gube i kaj dobivaju. Sad se bunite protiv nuklearke kao da rade još 5 rafinerija u Sisku.

Neven <R>
03-05-2009, 17:36
Kako mi idu na jetru ovi needucirani paranoici. ČetnobilS- jedan incident. Ako se tako bojite svega toga, odmah možete i prestati koristit auto, putovat avionom, vlakom...

Lapsus ili ne? :D

Babitz
03-05-2009, 17:40
Ostavljam ti na maštu. :shy

ivan99
03-05-2009, 19:01
pa reko sam da se sve nuklearke trebaju zatvorit.
i još koliko zagađiva od ispusnih dimova koji izlaze iz ogromnih dimnjaka zato i jesu toliko veliki jer puno zagađuju i treba puno prostora otrovnom dimu da ide.

josip_kraš
03-05-2009, 19:02
ono što izlazi iz dimnjaka je vodena para...
needuciranog te *ebem.

ivan99
03-05-2009, 19:03
ma nemoj ti mene ucit odakle voda u nuklearnom reaktoru?
to je radioaktivni dim koji izlazi jer gori nuklearno gorivo.

eddie2142
03-05-2009, 19:04
:scared: :toilet:

OMFG! dale, bola dosadan si!

josip_kraš
03-05-2009, 19:06
ma nemoj ti mene ucit odakle voda u nuklearnom reaktoru?
to je radioaktivni dim koji izlazi jer gori nuklearno gorivo.

ma dobro učit ćeš u 5 razredu osnovne.
nevalja učit unaprijed govorio bi moj profesor. :bravo:

eddie2142
03-05-2009, 19:08
uuu kako nisko, zajebavas ga jer je 4. razred!! :pray:

str1k3r
03-05-2009, 19:16
ma nemoj ti mene ucit odakle voda u nuklearnom reaktoru?
to je radioaktivni dim koji izlazi jer gori nuklearno gorivo.

Ermmm..... koliko ja znam voda služi kako bi hladila reaktor.

@svinjoguz, imaš zanimljive, znanstvene teme u kojima se da normalno razgovarati, razglabati itd.

eddie2142
03-05-2009, 19:29
no shit, sherlock!

salim se, bar si ovako otkrio ocito djeci

Hellboy
03-05-2009, 19:33
ma nemoj ti mene ucit odakle voda u nuklearnom reaktoru?
to je radioaktivni dim koji izlazi jer gori nuklearno gorivo.
XD

Voda se koristi kao hladilo u reaktoru jer bi bez kontroliranja temperature došlo do kaskadne reakcije i otapanja reaktora. A kako je to slučajno i način na koji nuklearne elektrane rade (reaktor se grije, ta toplina se predaje vodi koja kontrolira reakciju i potom tjera turbine koje stvaraju električnu energiju), ono što izlazi iz dimnjaka je potpuno čista vodena para. I, nuklearno gorivo ne gori. Nuklearno gorivo su sitni djelići radioaktivnog materijala smješteni u šipke koje potom stoje unutar posebnog betonskog omotača. I sami po sebi nisu osobito zapaljivi. :wink:

josip_kraš
03-05-2009, 19:36
da služi za hlađenje reaktora i za pokretanje turbina (vodena para koja nastaje prolaženjem vode kroz reaktor) koje pokreću generatore koji daju struju.
nuklearna elektrana je u biti jedna termo elektrana samo što umjesto ugljena/nafte/plina troši nuklearno gorivo.

ivan99
03-05-2009, 19:47
a znaci ne gori nuklearno gorivo nego voda ide kroz vruci reaktor stvara se para ona pokrece turbine i ide kroz dimnjake van?
a gdje ide to nuklearno gorivo jeli se ono otopi ili sto?

meni je brat on je u nekoj eko udrugi govorio da gori to nuklearno gorivo i ide kroz dimnjake i da zagaduje.

Electromaster
03-05-2009, 19:48
Nuklearno gorivo traje dugo. Jako, jaaaaaako dugo.

josip_kraš
03-05-2009, 19:52
now we're making some progress :D

oprosti ali brat ti je krete*.

Svinjoguz
03-05-2009, 20:21
@ivan 99: šanse da se išta dogodi u bilo kojoj današnjoj nuklearki je izuzetno mala, a da se reaktor rastali(najgori slučaj, moguće u 0,000001%), radijacija i radioaktivni materijali neće izać van, to ti je zbog stvari zvane kupola, ona zadržava svu radijaciju i otrovne pare , černobil nije imao kupolu pa se dogodilo to što se dogodilo ...
nuklearna energija je budućnost svijeta, daje najviše energije za malu lovu, jedini je problem taj otpad, al on se već u 95% količine može reciklirat, a ostatak ide pod zemlju 10 godina i onda ga moš jest ak oćeš :D
vjetrenjače i solarke su teški šit(jedino što bi mogli sa potonjim je ugrađivat ih na kuće), termoelektrane ne dolaze u obzir zbog manipulacije plinom, nafta također
nuklearna energija je budućnost, otpad se reciklira, 100% je sigurna, vrlo je isplativa, ak to neznate il ste needucirani il vam ekofašisti pune glavu glupostima
s obzirom da nuklearna elektrana košta oko 2-3 milijarda eura, izgradnja traje cca 50-60 mjeseci mislim da ako se ima za 35 milijardi eura sranja onda se ima i za sigurnu i čistu energetsku budućnost...

Norther
04-05-2009, 11:07
svi cemo umrijet. sve ce eksplodirat.

FaTaL_mRkvA
04-05-2009, 13:49
@ivan 99: šanse da se išta dogodi u bilo kojoj današnjoj nuklearki je izuzetno mala, a da se reaktor rastali(najgori slučaj, moguće u 0,000001%), radijacija i radioaktivni materijali neće izać van, to ti je zbog stvari zvane kupola, ona zadržava svu radijaciju i otrovne pare , černobil nije imao kupolu pa se dogodilo to što se dogodilo ...
nuklearna energija je budućnost svijeta, daje najviše energije za malu lovu, jedini je problem taj otpad, al on se već u 95% količine može reciklirat, a ostatak ide pod zemlju 10 godina i onda ga moš jest ak oćeš :D
vjetrenjače i solarke su teški šit(jedino što bi mogli sa potonjim je ugrađivat ih na kuće), termoelektrane ne dolaze u obzir zbog manipulacije plinom, nafta također
nuklearna energija je budućnost, otpad se reciklira, 100% je sigurna, vrlo je isplativa, ak to neznate il ste needucirani il vam ekofašisti pune glavu glupostima
s obzirom da nuklearna elektrana košta oko 2-3 milijarda eura, izgradnja traje cca 50-60 mjeseci mislim da ako se ima za 35 milijardi eura sranja onda se ima i za sigurnu i čistu energetsku budućnost...
Aha.
Znači radijacija se izgubi nakon 10 godina? RADIJACIJA?
Za jednu običnu plastičnu bocu treba puno više od 10 godina da istrune. (u prirodi)
Da je tako lako riješiti se otpada nebi imali problema u Krškom (ponestaje prostora za skladištenje). Radijacija se ne gubi puno godina.

McPingvin_v2.0
04-05-2009, 14:18
nuklearna energija je budućnost svijeta, daje najviše energije za malu lovu, jedini je problem taj otpad, al on se već u 95% količine može reciklirat, a ostatak ide pod zemlju 10 godina i onda ga moš jest ak oćeš :D
Not quite :)
Najviše energije se dobiva fuzijom, a ne fisijom (koja se sad koristi), a otpad se ne reciklira 95%, nego se 99.5% skladišti u zemlju na neodređeno vrijeme jer produkti fisije (barij, kripton, ksenon...) imaju dugačko vrijeme poluraspada i poprilično zrače. Ako ikog zanima, onih 0.5% su neutroni koji se koriste za daljnju reakciju fusije :)

Danas sam pisao test iz ovog iz fizike pa znam ponešto, samo su me logaritmi zeznuli pa nisam dobio točno vrijeme raspada polonija 210 :(

Svinjoguz
04-05-2009, 17:05
@ivan 99: šanse da se išta dogodi u bilo kojoj današnjoj nuklearki je izuzetno mala, a da se reaktor rastali(najgori slučaj, moguće u 0,000001%), radijacija i radioaktivni materijali neće izać van, to ti je zbog stvari zvane kupola, ona zadržava svu radijaciju i otrovne pare , černobil nije imao kupolu pa se dogodilo to što se dogodilo ...
nuklearna energija je budućnost svijeta, daje najviše energije za malu lovu, jedini je problem taj otpad, al on se već u 95% količine može reciklirat, a ostatak ide pod zemlju 10 godina i onda ga moš jest ak oćeš :D
vjetrenjače i solarke su teški šit(jedino što bi mogli sa potonjim je ugrađivat ih na kuće), termoelektrane ne dolaze u obzir zbog manipulacije plinom, nafta također
nuklearna energija je budućnost, otpad se reciklira, 100% je sigurna, vrlo je isplativa, ak to neznate il ste needucirani il vam ekofašisti pune glavu glupostima
s obzirom da nuklearna elektrana košta oko 2-3 milijarda eura, izgradnja traje cca 50-60 mjeseci mislim da ako se ima za 35 milijardi eura sranja onda se ima i za sigurnu i čistu energetsku budućnost...
Aha.
Znači radijacija se izgubi nakon 10 godina? RADIJACIJA?
Za jednu običnu plastičnu bocu treba puno više od 10 godina da istrune. (u prirodi)
Da je tako lako riješiti se otpada nebi imali problema u Krškom (ponestaje prostora za skladištenje). Radijacija se ne gubi puno godina.
nove tehnologije koriste elemente koji imaju poluraspad 12 godina