PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nuklearka kod Osjeka?



Stranica : 1 [2]

Lord Ragnarok
04-05-2009, 19:04
imam samo 1 glupo pitanje. kada god kazem da taj nuclear waste treba baciti u sunce oni mi kazu da ti dode na isto ko da si ga zakopao te da ti se sve to vrati. moze mi neko pojasniti zasto je to nemoguce/nece se izvesti?

Anarion.Umarth
04-05-2009, 19:36
ti koji su ti to rekli su.... glupi
al svakako bi bilo ne isplativo, makar odlagali na recimo veneru, koja je dosta bliže

Lord Ragnarok
04-05-2009, 19:47
nisam racunao na neku vrstu odlaganja, vec jedino da zemes veliku raketu i sve to spicis u sunce. no eto mozda i jesam bio u pravu kada sma reko da je to dobro rijesenje (je doduse skupo, ali koja je cijena nezagadenog okolisa?? ).
mozda bi bilo jeftinije da se odlaze na mjesec no opet bi dosao trenutak kada bi se odlucili nastaniti tamo.

Anarion.Umarth
04-05-2009, 19:48
rakete stvaraju ohoho zagađenja

D.E.M.O.
04-05-2009, 20:17
o rly?

josip_kraš
05-05-2009, 07:28
nisam racunao na neku vrstu odlaganja, vec jedino da zemes veliku raketu i sve to spicis u sunce. no eto mozda i jesam bio u pravu kada sma reko da je to dobro rijesenje (je doduse skupo, ali koja je cijena nezagadenog okolisa?? ).
mozda bi bilo jeftinije da se odlaze na mjesec no opet bi dosao trenutak kada bi se odlucili nastaniti tamo.

toj raketi da dođe do sunca trebalo bi podosta godina godina, u biti nebi ni došla do sunca na određenoj bi se udaljenosti od sunca rastopila.
bolje nek ga odlažu na kao što je netko rekao veneru.recimo prikupe toga otpada za 5 godina i sve zajedno ga spiče na veneru.također ta bi se raketa eventualno mogla vratiti na zemlju, što baš ne znam da je slučaj kod sunca.

samo onda se recimo u toj raketi dogodi neki boom i imamo jednu veliku prljavu bombu. :D

Hellboy
05-05-2009, 07:31
A na Veneri se neće otopiti? A što se prljave bombe tiče, svi znamo da u svemiru inače nema zračenja od kojeg nas štiti atmosfera. Nimalo.

josip_kraš
05-05-2009, 11:06
ma nek se otapa otpad.
kažem raketa da se ne otopi ipak razlika je između 400-500c koliko je na veneri i 5000 koliko je na suncu.
a što se prljave bombe tiče, kažem recimo da se dogodi nešto kao što se dogodilo u slučaju columbie.ona je eksplodirala u atmosferi pri povratku.

Hellboy
05-05-2009, 11:12
A svi znamo da se raketa jebački zagrijava kad izlazi iz atmosfere jer je zrak gore sve gušći i samim time stvara veće trenje koje rezultira grijanjem. Columbia je bila oštećena i išla je natrag. Raketa ide prema gore i misliš li da bi netko prepustio lansiranje projektila punog nuklearnog otpada slučaju i lansirao ga tako da može pasti negdje gdje bi mogao napraviti znatnu štetu?

McPingvin_v2.0
05-05-2009, 14:16
Odlaganje otpada van Zemlje= 0 bodova. UN-ova konvencija zabranjuje zagađivanje stranih tijela :)

FaTaL_mRkvA
05-05-2009, 17:45
Da. Ali kakva glupost je to sa suncem?
Samo ga spiče u svemir. Što dalje od zemlje. Nek se raketa skrši na neznam...saturnu i nek ga zagade. Iako je zabranjeno. Ili neka samo pošalju raketu u 'bezdan'. Nekužim zašto bi trebalo ići sve do Sunca. :(

Hellboy
05-05-2009, 17:52
Jer će Sunce spaliti i raketu i otpad efektivno uništavajući šansu da se raketa sa otpadom zabije u nešto što bi nam moglo koristiti jednog dana. Ili zamisli da padne na neki nastanjen planet za kojeg ne znamo, pobije tonu stanovnika dok preživjeli to shvate kao objavu rata? :D

m777
05-05-2009, 18:00
Da. Ali kakva glupost je to sa suncem?
Samo ga spiče u svemir. Što dalje od zemlje. Nek se raketa skrši na neznam...saturnu i nek ga zagade. Iako je zabranjeno. Ili neka samo pošalju raketu u 'bezdan'. Nekužim zašto bi trebalo ići sve do Sunca. :(
Sunce je bliže od Saturna.

Zemlja je udaljena od Sunca 1 AJ (c. 149 600 000 km), a Saturn 9 AJ (c. 1 400 000 000 km). You do the math.

King’s Rider
05-05-2009, 18:36
Yeah , slažem se , trebalo bi napraviti nuklearku da ne ovisimo o bloody Slovencima ...
Ali također mislim da bih trebali iskorištavati alternativnu energiju te sklopiti posao sa Katrom o izgradnji spremnika za naftu i plin te transport istih , tak i tak smo u NATO-u :)

josip_kraš
05-05-2009, 19:25
Odlaganje otpada van Zemlje= 0 bodova. UN-ova konvencija zabranjuje zagađivanje stranih tijela :)



kreteni.
koji će nam k. recimo venera?
ok, mars bi se budućnosti možda mogao i nastaniti, ipak su uvjeti na njemu koliko toliko dobri.

@King’s Rider
kakve veze s nato-m ima terminal za ukapljeni plin?
mislim da je taj projekt čak i otpao ali nemojte me držati za riječ.

McPingvin_v2.0
05-05-2009, 23:06
koji će nam k. recimo venera?
Nama? Apsolutno ništa. Ali, je li Venera naša?

Nije. Ja bi osobno bio ljut kad bi mi susjed bacao smeće na balkon ;)

King’s Rider
06-05-2009, 12:56
@King’s Rider
kakve veze s nato-m ima terminal za ukapljeni plin?
mislim da je taj projekt čak i otpao ali nemojte me držati za riječ.

Ako dođe do nestanka nafte i plina i svi zarate onda smo sigurni od Makedonije da nas ne pokori i ukrade nam plin i naftu :(

I ja mislim da je otpao zbog naših dragih političara ali to je neka druga priča.

Svinjoguz
06-05-2009, 18:57
pa bolje da gradimo nuklearku neg glupi naftovod i budemo ovisni o arapima umjesto o rusima

Svinjoguz
06-05-2009, 21:15
EVO GRADIMO NUKLEARKU, AL NE NA DUNAVU VEĆ NA SKADARSKOM JEZERU S ALBANIJOM(NAJVEROJATNIJE)
Tanjug 13.04. 2009.

redsednici vlada Albanije i Hrvatske Salji Beriša i Ivo Sanader trebalo bi krajem ovog meseca da potpišu sporazum o gradnji zajedničke nuklearne elektrane kod Skadra, preneli su danas crnogorski mediji.

Centrala, na mestu gde reka Bojana otiče iz Skadaraskog jezera u Jadransko more, u neposrednoj blizini granice sa Crnom Gorom, koštaće oko četiri milijarde evra, a njen kapacitet će biti oko 1.500 megavata.
Gradnja će, kako se u Podgorici prenosi radio "Dojče Vele", biti poverena "Hrvatskoj elektroprivredi", pa će veći deo proizvedene energije ići Hrvatskoj. Zvanična Podgorica saopštila je da ni u jednom trenutku nije bila ponuđena da učestvuje u projektu gradnje atomske centrale na obali Skadarskog jezera, koje većim delom pripada Crnoj Gori. Crnogorsko Ministarstva turizma i zaštite životne sredine podseća da je u Crnoj Gori na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih objekata, koji je donesen 1995. godine. Crna Gora se takođe nada da u ovom slučaju neće biti prekršene međunarodne konvencije u kojima se ističe da zemlja koja planira da izgradi bilo kakvo postrojenje koje utiče na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu za izgradnju tog postrojenja mora dobiti saglasnost svih potencijalno ugroženih država. Pomoćnik crnogorskog ministra za zaštitu životne sredine Siniša Stanković izjavio je, nakon prvih vesti o gradnji nuklearke, da Crna Gora nema mehanizama da spreči gradnju takvog objekta u blizini svoje granice, ali je upozorio zvaničnu Tiranu da "Albanija rizikuje dobre odnose sa Crnom Gorom", ukoliko odluči da mimo njene saglasnosti gradi nuklearnu centralu na tom mestu.


Djukanović:Ne treba praviti nervozu oko izgradnje nuklearke
14:20 PODGORICA, 16. aprila (Tanjug) - Crnogorski premijer Milo Djukanović izjavio je da oko inicijative Hrvatske i Albanije o gradnji nuklearne elektrane kod Skadra, na granici sa Crnom Gorom, ne treba “praviti nervozu” jer je od inicijative do realizacije takvog projekta potrebna decenija, preneli su danas podgorički mediji. Djukanović je ukazao da tu inicijativu treba razmotriti ozbiljno u ukupnom kotekstu energetskog, ekonomskog i društvenog razvoja.

samo šta je sad svibanj a još niš o tom :D