PDA

Pogledaj cijelu verziju : Porast neobrazovanosti na forumu



Snake
17-06-2008, 12:21
to ti je generacija koja se tek sad upoznaje s internetom i nema pojma šta je netiquette. istina što kažeš, primjetio sam da ih ima sve više na forumu, ali teško da nekome možeš zabranit slobodu govora pa makar on govorio gluposti. neznam točno kako ide taj sistem na ovom forumu na trebao bi netko brisati accountove koji nemaju barem 100 postova a nisu se prijavili već duže vrijeme. + pretražnik tema i nije baš nešto, zato se pojavljuje sve više pojavljuju poduplane teme. problem piratije se teško može rješit, jer teško da ti korisnici koji tek dođu i pitaju za cd-ključ čitaju pravila foruma.
trebalo bi izvršit neku čistku na forumu, pobrisat teme starije od godinu dana, pobrisat korisnike koji se nisu prijavili više od 6 mjeseci i sl.

pimp
17-06-2008, 12:34
to je generacija , ocu i ja internet

Arbiter of Change
17-06-2008, 12:48
to je generacija , ocu i ja internet
*doživljava flashback na onaj "Hocu Pi*ke" avatar*

Inače, sve što je rekao Snake stoji i slažem se s tim - neki ispadaju budale na netu iz raznih raloga: tek su ga otkrili pa ne znaju nepisana pravila (CAPS znači deranje, a oni misle da će ih se tako prije primjetiti), glume po forumima nešto što nisu u RL-u (da, gledam vas paper-smokere :P) ili jednostavno prikazuju svoj pravo lice (idiotizam) na netu. Naravno, čitav problem (sa glupim postovima) bi se mogao vezati uz to da ljudi izgleda ne znaju iznositi svoja mišljenja pa se sve svede na to "Super su mi!11!" i slično.

Ono, po pravilu pisanja i to, ako su ljudi u dilemi što jednostavno ne pišu po uzoru na književni jezik? Bar nećeš ispasti neuk, ali to je već problem za sebe.

Constantine
17-06-2008, 12:51
viewtopic.php?f=10&t=24220 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=10&t=24220)
viewtopic.php?f=10&t=24171 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=10&t=24171)
viewtopic.php?f=34&t=24290&p=698425#p698425 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=34&t=24290&p=698425#p698425)
viewtopic.php?f=34&t=24280&p=698216#p698216 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=34&t=24280&p=698216#p698216)
viewtopic.php?f=34&t=24248&p=697223#p697223 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=34&t=24248&p=697223#p697223)
Lik u naslovu svake teme stavi barem pet uskličnika,a i pitanja su mu jako "pametna".

W3DR4N
17-06-2008, 12:52
to ti je generacija koja se tek sad upoznaje s internetom i nema pojma šta je netiquette. istina što kažeš, primjetio sam da ih ima sve više na forumu, ali teško da nekome možeš zabranit slobodu govora pa makar on govorio gluposti.S

Točno. Sloboda govora je ono što svaki pojedinac ima. Usprkos svemu, slobodno ti nas obavijesti kad se vratimo u komunistički režim.


neznam točno kako ide taj sistem na ovom forumu na trebao bi netko brisati accountove koji nemaju barem 100 postova a nisu se prijavili već duže vrijeme.

Osobno znam nekolicinu ljudi koji imaju do pet ili čak niti jedan post. Jednostavno, dolaze ovdje čitati, ne pisati.


+ pretražnik tema i nije baš nešto, zato se pojavljuje sve više pojavljuju poduplane teme.

Prilikom seljenja baze s PHP2 na PHP3 moglo se birati hoće li se preseliti baza uz nefunkcionalan pretraživač do tog datuma ili ne. Kako forum ne može krenuti iz nule, to uopće nije bio težak odabir.
Duple teme nisu nikakav problem, jer njima ne hranimo ugrožene polarne medvjede. Veći je problem što su stariji korisnici nekorektni prema tome, a tu bi se vi trebali suzdržati.


problem piratije se teško može rješit, jer teško da ti korisnici koji tek dođu i pitaju za cd-ključ čitaju pravila foruma.

Koliko god forsirali pravila što bliže novoregistriranom korisniku, doista ne možemo utjecati na njegovu lijenost čitanja. Ali, taj će naučiti na teži način, i postati user bolji od velike većine.


trebalo bi izvršit neku čistku na forumu, pobrisat teme starije od godinu dana, pobrisat korisnike koji se nisu prijavili više od 6 mjeseci i sl.

Zamisli hipotetsku situaciju da je forum=država. Treba rušiti kuće u kojima nitko ne živi. Treba tjerati ljude koji su tihi, i koji žive i rade za sebe. Nema nikakvog brisanja, osim parazita.




Hoću Internet! projekt povlači korjene iz 2001. ili 2002. koliko mi se čini. Smiješno je da se mnogi rugaju njima, a dobili su prvi internet tek u drugoj MaxADSL generaciji, onog T-Comovoj.

Snake
17-06-2008, 13:06
kako god ti kažeš, moderatoru no mislim da bi svima na forumu bilo ljepše kad ne bi nalazili na teme poput ove npr. novootvorene koja mi je eto zapela za oko viewtopic.php?f=7&t=24330 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=7&t=24330)S, bilo bi ljepše i onima koji samo čitaju i nama koji postamo
kako li je forum samo lijepo izgledao onih dana kad se tek otvorio i kad nije bilo blesavih tema. hoću reć bez rizika nema evolucije, možda je "rušenje kuća u kojima nitko ne živi" pogrešan pristup, no ako će pridonjeti nečemu dobrom, zašto ne. barem neki neWb neće postat u temu u koju nitko nije postao već godinu dana.

The Great Duck
17-06-2008, 16:31
Te teme ne treba brisati,ali treba ih zatvoriti.

Snake
17-06-2008, 16:38
kakve koristi imaš od zatvorene teme. ne čini mi se logično.

eddie2142
17-06-2008, 16:52
ako je npr ta tema u kojoj se pricalo o nekoj propaloj igri iz 2004 i nitko nije odgovarao 3 godine, treba je lockati da se da do znanja da je vec jednom bila ta tema, i da nitko ne zeli pricati o njoj

Snake
17-06-2008, 17:19
well možda, no originalni problem je taj što se duple teme pojavljuju iako su neke već lockane. kad tema zastari čak i ako je lockana, uvijek će se naći netko pametan tko će napravit istu tu temu i tako to ide sve ispočetka. eto u gaming općenito vidim 2 lockane teme za race driver grid jer ovi noviji korisnici ne koriste pretražnik, a oni koji ga i koriste često ne dobivaju željene rezultate (lakše je neku temu naći s kombinacijom ctrl+f i upisati traženu riječ nego preko pretražnika)

eddie2142
17-06-2008, 17:27
pa, mislim da bi ovaj prijedlog sve rijesio
ako neko dvaput(ili jednom) prekrsi isto pravilo, trebalo bi ga ban s foruma,
netko dva citata posta moderatoru, i ovaj ga bana

Snake
17-06-2008, 17:41
Ukupno je 21 351 tema na forumu, sigurno polovica tih tema nije aktivna već 5 mjeseci, sigurno polovica od njih više nikad neće ni bit aktivna (njih oko 5000). pogotovo rješene teme u pomagaj brate. trebalo bi to očistit dok još nije rizično, bit će manje posla kad jednog dana forum postane pretrpan.
isto tako stare teme sa 10 ili 20 postova bi trebalo također brisat, ako ljudi nemaju što za reći o toj temi besmisleno ju je držat u nekakvoj arhivi. možda bi trebalo uvest recycle bin podforum za sve zaključane teme

ScorpiuS
17-06-2008, 18:09
Nisam neki veteran ovog foruma ali uviđam da je puno "junk" tema. Trebalo bi napravit proljetno čišćenje.

eddie2142
17-06-2008, 18:25
Modovi na banaju...daju samo upozorenje... :roll:

oni ti banaju s osmjehom na licu, ali treba ih netko pm-ati ako netko krsi pravila

ScorpiuS
18-06-2008, 21:19
Heh, imam ponekih iskustva s moderatorima...
Ipak mislim da bi trebalo brisat one teme koje su na kraju liste.

KI KI
18-06-2008, 21:36
pobrisat korisnike koji se nisu prijavili više od 6 mjeseci i sl.

Možda neki korisnici se ne mogu prijaviti jer nemaju vremena. npr. škola ili posao.

Znam za Pseta da jedanput nije dugo bilo jer nije platio račun za net a nije imao vremena za platit i nije ga bilo nekih 5 mjeseci.

Accove ne treba brisati.

ScorpiuS
18-06-2008, 21:43
Imam na HCL-u jedan account nisam se prijavio mora da je više od godine i još mi je dostupan.

Maloki
18-06-2008, 22:43
Većina ti tako i počne. Pa znam sam po sebi na ovaj forum sam se registrirao sa 14 godina (nedavno sam navršio 17), pa kad si čitam svoje postove od prije dvije godine, najrađe bih se lupio glavom o zid :)
Više me smeta kada dođe ovako neko, jelte, "zreliji" pa se ponaša ko zadnja seljačina. A "klinac" ko "klinac", naučit će i roku od par mjeseci i uklopit će se. Pravi primjer je Jerry ^^

smartass
20-06-2008, 09:12
to me ne zabrinjava... pa na forumima ima najviše nepismenosti

Cthulhu
20-06-2008, 13:06
jedan od primjera nepismenosti je i zizzy,lik ima jedno 12 godina i totalno je retardiran.svako ko mu je samo vidio sig zna s kim ima posla,mali je strasno iritantna pojava.inace svaku temu koja je lockana treba i pobrisati,ne vidim korist od tih tema.

Edi Sm187
20-06-2008, 13:10
Uopće me ne čudi taj porast neobrazovanosti.

Nažalost, ili na sreću, porast će s vremenom biti i veći, zato jer će internet postati pristupačniji svima, pa tako i ovim "neobrazovanima".

Neven <R>
20-06-2008, 16:45
Meni nije jasna ta fiksacija na brisanje starih tema/članova. Kako vas točno smeta član koji se pridružio 29.11.2005., zašto vam smeta što se negdje 10 stranica iza gdje ionako nikada nećete gledati nalazi neka stara tema?

Kao prvo ima članova koji će se možda pojaviti na tjedan dana i neće ih biti 2 godine (peko npr.),a kao drugo ne znam za druge ali meni je ponekad drago pročitati staru temu i vidjeti kako su neki ljudi pisali prije 2-3 godine.

Što bi mi dobili brisanjem starih članova/tema? Urednost? Nemojte me nasmijavati, siguran sam da svaki dan listate members listu i da vas stvarno jako bode u oči onih 10 stranica tema, koje ionako nikada nećete vidjeti.