PDA

Pogledaj cijelu verziju : OpenGL - downside



RayDX
15-06-2008, 01:30
Evo baš razmišljam... Dođoh do zaključka da ću se osobno maknuti s OpenGLa, jednostavno mi se ne da siliti s njime. Iako mi se cross-platform ideja čini jako zanimljivom i sve to, OpenGL sa svim njegovim vrlinama ima i hrpu mana. Mana s kojima se meni ne da boriti. Iako npr. koristeći GLUT može se relativno lako napraviti vrlo zanimljivi projekti, mene počinje stezati ograničenje njegovo. Činjenica je da se radi samo o odličnom grafičkom API-u, koji u zadnje vrijeme dolazi u milijun verzija i svaki source od kojeg pokušavam proučavati je drugačiji u osnovi od ovog drugog. A da ne spominjem nedostatak odlične helper klase poput one u DirectXu... Spajanjem milijun malenih dijelova poput FMODa za zvuk, SDL za ovo, GLUT za ono, različiti loaderi... Jednostavno previše posla u konačnici... A najgora stvar što od one "cross-platformnosti" ostane hrpetina rupa. Kod jednog se ne može kretati kamera na kojoj sam se mučio, drugom se ne pokreće aplikacija uopće, treći vidi crnu pozadinu samo, a tek svakom 4. valja itd. Ja se osobno vraćam na DirectX u potpunosti, jer ipak 90% tržišta je OS Windows.

Što vi mislite o manama OpenGLa? Možda to iz mene govori bijes večeras nakon 1k linija kôda ovih dana. Jednostavno ne da mi se patiti sa GLUTom, freeGLUTom, AUXom, SDLom, Wiggleom, čime više ne. Imam više #ifdef elemenata u kôdu nego svježih pilića u zamrzivaču... Jednostavno je totalno nepotrebno ovoliko različitih "distribucija" OpenGLa. Moram priznati, sa DirectXom sam na svome, znam što smijem i sve je uredno.

heodox
15-06-2008, 20:04
opengl je jedan, ovo sto ti spominjes su pomocni libovi za opengl (glut i sdl za radenje crossplatform prozore) kao d3dx u directxu (što opet neki programeri ne zele koristiti). Ja osobno koristim opengl sa sdl-om (za handlanje inputa i prozor, jer mi se cini bolje napravljenim od gluta), SOIL za loadanje tekstura (jako mali lib, ali radi ono sta treba http://www.lonesock.net/soil.htmlS), ok math lib sam sam moro napisat ali sam ga napravio bas onakvim kakav mi se svida (podsjeca na sintaksu iz GLSL-a), a što se tiče zvuka to je rjeseno pomocu OpenAL i to je bilo vise manje sve sto trebas da bi imao funkcijonalnost kao u directx-u (uz koristenje D3DX-a).

a zasto imas toliko puno #ifdef ??

osobno u enginu mi sluze samo za 2 razlicita builda: SDL (igra) i CLR (.net forme, pomocu toga cu editor radit)

RayDX
15-06-2008, 22:47
Svjestan sam činjenice da je OpenGL samo jedan, i baš govorim da ima milijun biblioteka koje sjede na njemu, a nijedna nije u potpunosti kvalitetna. Ja sam u svom engineu postavljao vlastite implementacije klasa za ubacivanje textura čisto zato što želim raditi ili s onim službenim (od SGI-a ili potvrđeno ARB-a) ili sa svojim... D3DX je samo jedan i to mi se sviđa i kod svih radi pravilno, bez anomalija. :) Uglavnom, sve se to može riješiti... Evo danas sam se naspavao pa su frustracije prošle :) Ali opet ovo što sam rekao stoji