PDA

Pogledaj cijelu verziju : OC problem



Dommyshell
11-06-2008, 21:34
Imam problem prilikom oc.Odem u bios i namjestim clock proca na neki clock (veći od stock kloka OFC) namjestim voltaže da se podešavaju po biosu tj. automatski i spremim postavke.Kada se komp boota meni se clock proca sam opet vrati na stock jednostavno nece ostati na postavkama koje sam zadao npr. na 3.0gHz nego nakon bootanja automatski vrati na stock tj. 2.0gHz.Molim pomoc znam da sam o tome već piso ali mi nije nitko znao pomoć pa mozda sad nešto postignem. :cry:

RIDER32
11-06-2008, 21:45
kad sve sejvas i resetiras nakon koliko ti se ponovo pokrene komp tj do prikazivanja biosa

Dommyshell
11-06-2008, 21:46
KAda sejvam komp mi se sam restarta tri puta i onda tek ponovno pocinje bootati ne boota odmah nakon postavljanja kloka i sejvanja.

RIDER32
11-06-2008, 21:49
jesu ti svi rami isti

Dommyshell
11-06-2008, 22:00
jesu ti svi rami isti
Da 2gb Kingmax 800mHz ali još cu provjerit.NO ja mislim 90% da su isti.Ali kakve veze rami imaju sa oc.Jel se ne spremaju klokovi na memoriju od maticne ili tako nešto. :?

RIDER32
11-06-2008, 22:09
clock se sprema u zasebnu memoriju memoriju.
pitam jer ako rami nisu dobro upareni zna srati pri paljenju.
Pregledaj jos jednom jesi sve dobro napravio.
jesi spustio frekfenciju rama. to je obavezno.
prositaj jos koji put onaj tekst o klokanju ja sam ga procitao 10ak puta da bolje skuzim.

Dommyshell
11-06-2008, 22:15
Gdje je taj tekst o klokanju pls link.
Netreba pronašo sam.

RIDER32
11-06-2008, 22:22
Obrati VELIKU pozornost na frekfenciju rama.

Dommyshell
11-06-2008, 22:32
Obrati VELIKU pozornost na frekfenciju rama.
Gle meni se frekvencija rama nemijenja podizanjem fsba iliti takta proca.Ostaje 800mHz neznam zašto i jeli to dobro ili ne ali nije problem smanjit.

RIDER32
11-06-2008, 22:36
pa kad dignes frekfenciju proca, automacki ti se dize i frekfencija rama a ti si jos digo frekfenciju proca za 1ghz. to ti ram nemoze podnjet. ko zna na koliko ti se takt rama podigo.

obavezno to prouci

Sickmanno1
11-06-2008, 22:56
Ja ti necu pomoc jel ocekujes AMD-a...pa ga onda i cekaj...inace ubuduce ako zelis nesto njega pitati imas njegov PP...

RIDER32
11-06-2008, 22:58
Zali se da ga "siluju" na pp kad je online. :rotfl:
Lik je stvarno car. Sve zna. :pray:

12-06-2008, 07:07
Imam problem prilikom oc.Odem u bios i namjestim clock proca na neki clock (veći od stock kloka OFC)

Na neki klok???Jel si ti uopče pročitao koji tutorial o overkloku???Ne diže se to na neku frekve već se ide korak po korak,makar po 1MHz.Ako nisi meni treba nekad i 2 dana da nađem maximalu nekog stroja.Ali onda je to nađena maksimala.Dakle polako...


namjestim voltaže da se podešavaju po biosu tj. automatski i spremim postavke.

Daj zaboravi te automatatske postavke molim te.Radi to ručno i gotovo.Voltaža se na samome početku uopče ne diže.Prvo dižeš frekvenciju pa kad dođeš do maksimale-dakle komp se ne pali...tada digneš voltažu.



Kada se komp boota meni se clock proca sam opet vrati na stock jednostavno nece ostati na postavkama koje sam zadao npr. na 3.0gHz nego nakon bootanja automatski vrati na stock tj. 2.0gHz.Molim pomoc znam da sam o tome već piso ali mi nije nitko znao pomoć pa mozda sad nešto postignem. :cry:

To ti uopče nebudem komentiral.Da si pročitao koji tutorial došao bi i sam do zaključka.Zato se primi na posao i uči.Kad budu te mučile neke druge stvari koje nisu opčenite i koje nismo spomenuli već xy puta tada ču ti zasigurno pomoći još više.

Dommyshell
12-06-2008, 12:47
Gle meni nije cilj izvući max iz proca nego ga jednostavno malo oc dok ne kupim q6600 da mi brže procese izvodi i da lakše igre idu i još sve ostalo što se dobije klokom ,a nije meni sila izvuc max iz proca jer za mjesec dana kupujem q6600.

I nisu meni problem voltaže nego to što mi ne sprema postavke ali ajde ispunit ću tvoju želju i još malo proćitat tutoriale.

@Sick pa znas da je to šala slobodno i ti pomogneš ali ako neceš tvoja volja.

12-06-2008, 13:07
Večina ploća vraća optimalne postavke biosa.Dakle kad pretjeraš ili shebeš nešto nakon restarta se komp ne diže na frekvama i postavkama kakve staviš pa je bios na stanju na kakvom je bio u zadnjem pravom loadu ili pak stavi čisti default ploče.

Muči te klok a u potpisu imaš 2.0@3.2 ha ha funny :)

Dommyshell
12-06-2008, 13:13
Večina ploća vraća optimalne postavke biosa.Dakle kad pretjeraš ili shebeš nešto nakon restarta se komp ne diže na frekvama i postavkama kakve staviš pa je bios na stanju na kakvom je bio u zadnjem pravom loadu ili pak stavi čisti default ploče.

Muči te klok a u potpisu imaš 2.0@3.2 ha ha funny :)
Da znam da imam i bio je proc kad sam potpis piso na 3.2 ali mijenjo sam mb i sad nemogu ocat. :D

Jel je sad bolje :D :D

Mjutant
12-06-2008, 16:23
Pohvali se,dominiče

Prije par minuta sam se vratio od njega,i uspješno smo overclockali na 3.2Ghz :bravo:


Offtopic: Obnovili smo kante sa novim neonkama,a ja i sa črljenim ventom :D

Dommyshell
12-06-2008, 16:30
Jep istina hladan ko led 33c u loadu.Nest su rami srali ali smo to riješili tak da sad radi na 3.2 ko beba.Zahvaljujem se rideru i amdu na pomoći. :pray: :pray: :bravo: I savijet za amda: nebudi uvijek tako ozbiljan :nonono: :nonono: malo si daj oduška. :D :D

E da ajde mi predložite neki program za "mućenje" proca i ostalih dijelova tj. da testiram dali mi je sistem stabilan ili ne.I dali mogu još frekvu dić baš cu probat nac krajnju granicu. :rambo:

RIDER32
12-06-2008, 18:12
A sta to vec niste napravili.
Pa ja sam svoj digo na 2,7ghz pa je srabilan bio tek na 2,55.

I opet nisi pazljivo procitao amdov tut.

1-3D mark
2-orthos 2h

:thumbs2:

Dommyshell
12-06-2008, 19:02
Ma provjerio sam u igrama sam bio oko sat do dva i tem stoji na mijestu varira između 32,33 i 34 c i komp radi u redu no da ja još za svki slućaj odvrtim test da budem 100% siguran. :pray: :pray: :bravo:

RIDER32
12-06-2008, 19:08
Obavezno to odvrti a ne ko moj frend.lik nece da to odvrti vec uđe u ugru i kaze mi ako mi padne onda samo spustim.lik glumi frajera a ... nije tolko glup al ima svoje fix ideje.

i de stavi vise neki avatar da te lakse prepoznam :)

Karlo_from_Bjelovar
12-06-2008, 19:11
hmmm... pa skini orthos i s time izmuci sistem...
ako zelis vidjet dal ce ti bit glitcheva skini neki noviji 3dcmark pa ga izvrti... ako i nakon toga nema problema, uspjesno si OCa proc... :wink: :thumbs2:

edit: koji ti tocno c2d imas?

Pippin
12-06-2008, 19:11
Jep istina hladan ko led 33c u loadu.


haha:)))))))))))))

jel to hladjeno dusikom i jel klima radi 24/7 na 18c? :)

Dommyshell
12-06-2008, 19:15
Jep istina hladan ko led 33c u loadu.


haha:)))))))))))))

jel to hladjeno dusikom i jel klima radi 24/7 na 18c? :)
Ne to ti je Thermalright ultra 120 extreme sa 120mm ventom.

Dommyshell
12-06-2008, 19:20
hmmm... pa skini orthos i s time izmuci sistem...
ako zelis vidjet dal ce ti bit glitcheva skini neki noviji 3dcmark pa ga izvrti... ako i nakon toga nema problema, uspjesno si OCa proc... :wink: :thumbs2:

edit: koji ti tocno c2d imas?
Intel Celeron 2.0Ghz@3.33gHz još sam ga digo i sve radi besprijekorno i znam da je to malo cudno da celeron ide toliko ali cu vam uplodat slike CPU-z a i pokazat. :bravo:

RIDER32
12-06-2008, 20:44
zasto bi to bilo cudno sa takim hlađenjem :?

12-06-2008, 21:10
Jep istina hladan ko led 33c u loadu.Nest su rami srali ali smo to riješili tak da sad radi na 3.2 ko beba.Zahvaljujem se rideru i amdu na pomoći. :pray: :pray: :bravo: I savijet za amda: nebudi uvijek tako ozbiljan :nonono: :nonono: malo si daj oduška. :D :D

E da ajde mi predložite neki program za "mućenje" proca i ostalih dijelova tj. da testiram dali mi je sistem stabilan ili ne.I dali mogu još frekvu dić baš cu probat nac krajnju granicu. :rambo:

Čestitam na uspjehu.Što se tiče moje ozbiljnosti,pa moram biti takav.Iz prvog razloga jer sam suradnika samog pcplaya a kao drugo i zbog toga jer sam mod.Hardwer je sam po sebi "ozbiljan" i takav treba ostati.

Dommyshell
12-06-2008, 21:13
Odvrtio sam test na 2sata i radi sve besprijekorno nije temp prelazila 35c i komp nije ni zašteko nijednom sve radi super rami ,proc sve. A digo sam proc na 3.33gHz budem još ,ali sutra za danas je dosta. :D :D
Najvjerojatnije ce ic do 3.5 možda i više sutra cu isprobat pa vam javim. :thumbs2:
Amd shvatio sam ozbiljnost na 1. mjestu. :bravo:

Offtopic:Čestitam Hrvatskoj na pobjedi protiv Njemaca 2:1 zbilja za svku pohvalu.Bravo Hrvatska. :bravo: :bravo: :bravo:

vjever_masni
12-06-2008, 21:59
zasto ti u sigu pise core2duo ak imas celeron, a ? :S:S:S

NITROS
12-06-2008, 22:29
Gle meni nije cilj izvući max iz proca nego ga jednostavno malo oc dok ne kupim q6600 da mi brže procese izvodi i da lakše igre idu i još sve ostalo što se dobije klokom ,a nije meni sila izvuc max iz proca jer za mjesec dana kupujem q6600.

I nisu meni problem voltaže nego to što mi ne sprema postavke ali ajde ispunit ću tvoju želju i još malo proćitat tutoriale.

@Sick pa znas da je to šala slobodno i ti pomogneš ali ako neceš tvoja volja.

JEBEMU MATER AK JA NEKOGA NE STRELIM.
Vec sam rekao da necu zalaziti na ovaj podforum, ali mi vrag opet nije dao mira. KOJI CE TI KURAC Q6600 za igre??

To je spika ono "Ej decki ja hocu MAX, kuzis ono, sve mora na max." Okanite se corava posla i nemojte vise odgovarati na ovakva sranja. Molim vas decki.
Ima na internetu previse jebenih tutoriala. I moze ih bilo tko nauciti.

Inace da ti odgovorim F10 okini, i stisni yes. Pamti i restarta komp sa novim postavkama. U vecini BIOSa.

Xeno Zero
12-06-2008, 22:53
Nitros kaj se daš bezveze naživcirat doista te neshvaćam, pa ako im ti nećeš pomoči nemoraš tvoju pomoč nitko tu nije ni tražio tak da opće nekužim.
A kaj se tiče q 6600 neslažem se s tobom zato kaj je proceesor super clockabilan a nije puno skuplji od Core 2 Duo procesora, pa isto tako shvačam se ljude koji če rađe imat 4 jezgre nego 2, meni bi da sad imam love da kupujem proc q 6600 bio na prvom mjestu.
Nema veze kai sad trenutno nema puno igara koji opče mogu 4 jezgre iskoristit, ja vjerujem da če se situacija dosta brzo promjenit, a tada ti neće bit svejedno.

Pippin
12-06-2008, 23:46
zasto bi to bilo cudno sa takim hlađenjem :?


Zasto ? Zato jer su takve temp, nemoguce s zracnim ventom. NEMOGUCE, posebice po ovom vremenu i u full loadu.

Ili decko nezna sta je full load, ili mjeri ko zna s cim temperature (ss bi pomogli, uz upaljen orthos od par sati).
Takav isti hladnjak imam i ja i vjeruj, temp nisu ni priblizne. Mozda u iddleu bi bile takve, ovisno o voltazi - (navodno je iznad 3 ghz njegov procesor), prozracnosti kucista (tj. ako su izvan kucista komponente), te o temp. okoline.

100% sam siguran da taj komp nije ni full stabilan, pitanje jel je on uopce sta podesavao s ramovima i voltazom/fsbom :)

Sve 5, ali nije to samo tako kako se cini, par pomaka slidera u nekom win programu...


edit. - ajd molim te pokreni orthos i pusti na 3 sata da se vrti (small ffts test), pa uz njega postaj screen shotove temperatura u coretempu i everestu, pa da probamo objasniti par stvari da nebi bilo sve negativno ;)

NITROS
12-06-2008, 23:57
Gigabyte EX38-DS4

problem je u ovome. Gigabyteice su poznate po fulavanju s temperaturom.

kulamasta
13-06-2008, 00:13
Ljubomorni su na tvoje temperature dok oni svoje proceve po zimi posudjuju bakama da si noge griju

Pippin
13-06-2008, 00:21
Ljubomorni su na tvoje temperature dok oni svoje proceve po zimi posudjuju bakama da si noge griju



:pray: :pray:

kulamasta
13-06-2008, 02:34
Evo moj dvoglavi Athlončić ukljokan na 2.6 na default naponu vrti Orthos neka 2 sata, temperatura proca se ne mise sa 30 Cezijevasa ma sta da mu radim; Orthos, gledam film istovremeno, surfam itd....

Everest kaze vako:

Proc 30
svaka jezgrica po 24

Naravno, proc je hladjen sa CM GeninII + 2 venta od 120mm na 900 rpm

bezimeni
13-06-2008, 05:24
Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja se ni ne grije puno.Meni je na nešto višem taktu sa stock kulerom tek nekih 10 stupnjeva viša temperatura.

vex
13-06-2008, 06:03
Moj e6550 na defaultu stoji na 35 , zalman 8700cu led
Load 42 :|

Pippin
13-06-2008, 06:52
Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja se ni ne grije puno.

Htio si reci : "Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja ima najsjebanije senzore ovog svijeta" (google ce pomoci).

Plus koliki vam je slozen tjmax u coretemptu? (everest radi na istom principu pa je to isto) I ne, automatski slozeno nije uvijek dobro

13-06-2008, 09:56
Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja se ni ne grije puno.

Htio si reci : "Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja ima najsjebanije senzore ovog svijeta" (google ce pomoci).

Plus koliki vam je slozen tjmax u coretemptu? (everest radi na istom principu pa je to isto) I ne, automatski slozeno nije uvijek dobro

Temperaturne senzore ima ploča a ne proc.

kulamasta
13-06-2008, 09:58
Pippin, bakici su noge hladneeee...

Gwin
13-06-2008, 10:15
Evo moj dvoglavi Athlončić ukljokan na 2.6 na default naponu vrti Orthos neka 2 sata, temperatura proca se ne mise sa 30 Cezijevasa ma sta da mu radim; Orthos, gledam film istovremeno, surfam itd....
zato moj ide na 44C dok igram GRID :D

kulamasta
13-06-2008, 10:18
Stavit cu ventove na 500 rpm pa cu vidjet...

Kada potpuno pasivno hladim proc, nakon sat vremena temperature idu preko 80...

Naravno, tada na GeminII nema sanse da stavis prst koliko je vruc

Pippin
13-06-2008, 10:51
Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja se ni ne grije puno.

Htio si reci : "Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja ima najsjebanije senzore ovog svijeta" (google ce pomoci).

Plus koliki vam je slozen tjmax u coretemptu? (everest radi na istom principu pa je to isto) I ne, automatski slozeno nije uvijek dobro

Temperaturne senzore ima ploča a ne proc.


ha?

aj mi lijepo to dokazi - u vecini slucajeva procesori imaju digitalni termalni senzor ispod ihs-a i programi tipa coretemp i sl. ocitavaju temp. s toga (http://www.alcpu.com/CoreTemp/howitworks.html). To nije naravno uvijek precizno

Jednostavnim googlanjem se dolazi do autora Coretempa koji kaze da Brisbaneovi imaju zeznute senzore koji daju vishe od 20c temperature nize nego sto to stvarno jesu

Dommyshell
13-06-2008, 11:48
Gle znam da mi nevjerujete ali ne oćitavam temperature ja rukom nego ih oćitavam u Everestu Ultimate:

1.Orthos je radio 3 i po sata i temp nie prelazila 35c.
2,Da mi se proc pregrijava nakon 3 sata rada orthosa bi se komp vec restarto :moj nije a to znaci da su temperature stabilne i toćne
3.Isto tak i s ramima.
4.Još sam i s ruku stavljo na bazu kulera baza je bila hladna možda malo mlaka.Kroz radiator kulera je puho hladan zrak ,a ne vruć što znaci da su temp točne

13-06-2008, 11:55
Nemaju svi AMD-ovi internali senzor.

http://www.amd.com/us-en/assets/content ... /24228.pdf (http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/24228.pdf)

Pogledaj chapter 3 i 4.

+

">> extra diode that you talk about is for READING and DISPLAYING temperature <<

What else would you do with a temperature sensore? And its not a diode, its a Thermistor.

>> ALL modern semiconductors that have to regulate current or voltage have INTERNAL temp sensors.>>

We are getting onto a different thing. Now we are talking about voltage regulators. CPUs arn't voltage regulators but they can and do regulate frequency which is the primary cause of the heat generation in the first place. Thermistors are designed to compensate for changes in resistance due to heat.

While there may be internal temperature sensors, we are talking about temperature sensors that are accessible to the outside world. The P4 has three internal temperature sensors. Only one of them is accessible outside the CPU and is the one that is displayed. The other two are used for throttling the CPU and shutting it down if the temperature gets to high. Something that doesn't exist in AMD CPUs.

But how about this for an Athlon 64.

"All AMD Athlon 64 Processor-In-A-Box packages include thermally controlled fans. A thermally controlled fan detects the current temperature of the processor using a thermistor, and when a lower temperature is detected the fan speed and noise is then reduced. Upon detection of a higher temperature the fan speed is resumed at full speed to appropriately cool the processor."

Hadley an older CPU.

http://www.amd.com/us-en/Processors/Pro ... _9485_9487 (http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_9485_9487)^10272,00.html "

Pippin
13-06-2008, 12:13
Jel se moze znati zasto se pozivas na clanak star 5 i pol godina? S time dokazujes da si opcenito u pravu ili pokusavas objasniti svoj post u kojem si rekao da se senzori termalni nalaze na maticnoj ploci a ne uopce na procesoru?

Coretemp (a s time i everest) ni ne citaju dobro temp. od pentiuma 4 i paralelno athlona 64 starijih izvedbi (coretemp kaze da arhitektura nije prilagodjena, a everest daje preblesave rezultate koji stalno osciliraju).

Uostalom, to nema veze s temom ovdje i o cemu sam ja pricao. Procitaj moj post josh jednom - radi se o ocitanju temp. s Brisbane-a.

Zakljucak svega je da senzor ispod ihs-a kod Brisbanea nedaje dobre i realne temperature. One su za barem 20 c vishe nego sto to prikazuju programi koji citaju s tog senzora (a taj se nalazi u sredistu "vrucine"), tako da vam svima propadaju temperature od 20-30c (i to full load lol) po ovim vrucinama kada je toliko samo u okolini (sad uracunajte tu josh par stupnjeva vishe u zatvorenom, pa kuciste, pa procesor koji ima vecu temp u radu od okoline uvijek, pa voltaza i arhitektura u kojoj su napravljeni i evo male pecnice koja laze da ima temp. s sjevernog pola)

Ali nema veze, ako se ne rusi komp sve 5, samo nadam se da su neke stvari sad jasnije

13-06-2008, 12:33
Nisam se još nikada susreo s tom temom pa mi neke stvari još nisu ful jasne.A to kaj sam reko je došlo kao neki info a ne kao odgovor na tvoje moguće "pogreške".

Pippin
13-06-2008, 12:36
Nisam se još nikada susreo s tom temom pa mi neke stvari još nisu ful jasne.A to kaj sam reko je došlo kao neki info a ne kao odgovor na tvoje moguće "pogreške".

No pa nema problema :)

Nisam ni ja sveznalica a sigurno znam puuno toga manjeSod tebe o hardwareu i to ne niječem.
Samo mi nije bilo jasno zasto si isao izvlaciti te neke stare podatke kao odgovor.


Zakljucak je da je sve oke dok komp radi i ne restarta se (plus ak ima garanciju to je to)

IGoR_2803
13-06-2008, 12:42
da ali ne vjerujem baš da su očitanja toliko kriva kod tih brisbanea... mislim to bi značilo da se temp sa stock hladnjakom (pogotovo sad po ljeti) dizu i preko 60C... a to ne vjerujem, jer jednostavnom metodom "prst na hladnjak" bi se ta temp lijepo osjetila...

NITROS
13-06-2008, 12:43
Gledajte ovako. Bas zbog tvrdnje frenda o tim zvijerskim temperaturama na gigabyte plocama sam pokrenuo jedan topic na pcekspertu. I pogadate dobio sam taj odgovor. Senzori lazu. EOD
Nisam ja tu uopce nikome zavidan. Imate svi skoro bolje kompove od mene, pa sto. Serem jedino kad vidim one padobrance koji ulaze u topic sa pitanjima kolko se najvise clocka q6600 jer mi treba za crysis na high, ovak imam samo xxxx fpsa. To me jedino udara u zivac.

13-06-2008, 12:52
Gigabyte ploče su poznate po tim "lošim" senzorima.Zato je najbolja metoda "prst na cpu hladnjak".

Pippin
13-06-2008, 13:15
da ali ne vjerujem baš da su očitanja toliko kriva kod tih brisbanea... mislim to bi značilo da se temp sa stock hladnjakom (pogotovo sad po ljeti) dizu i preko 60C... a to ne vjerujem, jer jednostavnom metodom "prst na hladnjak" bi se ta temp lijepo osjetila...


Jel govoris o loadu ili o iddle temp.? Moguce da i neki dobro ocitavaju pa je 40c u iddle sasvim normalno po ovim temperaturama pod stockom i to je najvjerojatnije tocno.

Iddle naravno nebi smjelo ici do 60, ali load itekako - pogotov s stockom. A to sta se ne osjeti s prst metodom na hladnjaku, to moze znaciti i da hladnjak nije dobro sjeo (oke, manja vjerojatnost), ali i da ne prenosi dobro temperaturu i nemoze obuzdati procesor do kraja. To nista i nije cudno kad su ti procesori napravljeni sa stockom da idu i do 70c u loadu (a nije heatpipe tehnologija), a tek kad se digne voltaza i clocka se ide to i vishe. Radi toga i treba aftermarket cooler.

Malo sam postao posjednut sta se tice temperatura na kompu, pa sam i sve zivo procitao, proucio a bogme i testirao na 3 razlicita kompa doma i na razlicitm coolerima (od stocka do ultra 120 extremea i josh toga), a da ne govorim o softwareskom ocitanju :)

edit. samo da nadodam kao primjer - moj e6850 radi na 3.6 ghz (515x7, 1.2875v u biosu, 1.28 nakon vdropa, loadline ukljucen) 10 sati orthos stabilno pod ultra 120 extreme, ogromnim kucistem i 6 velikih ventilatora koji rade super propuh, a i sve ostalo je hladjeno). Temperature?
37-39 u iddleu (gleda se temp. jezgri, ne temp. cpu koju javlja everest jer to nije vazno) kad je u sobi 28-30c, u loadu 56-58c. Extreme je pravilno sjeo i pasta je super nanosena, prije zatopljenja je to naravno bilo manje. Kad se ukljuci klima to ide dolje za nekih 5-6c.
E sad, to je 65nm i automatski se manje grije od 90nm brisbaneova (neki su i 65nm ne?) pa su svejedno ovakve temperature, ali najvise ovisi o voltazi i automatski taktu na kojem radi procesor.

kulamasta
13-06-2008, 14:47
...moj brisbanko radi na 30...

eh...

...strasan je mali

bezimeni
13-06-2008, 15:04
Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja se ni ne grije puno.

Htio si reci : "Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja ima najsjebanije senzore ovog svijeta" (google ce pomoci).

Plus koliki vam je slozen tjmax u coretemptu? (everest radi na istom principu pa je to isto) I ne, automatski slozeno nije uvijek dobro


Ako i laže senzor ne laže moja ruka koja ipak može osjetiti toplo od malkoga a podnožje hladnjaka je mlako na dodir.Procesor se minimalno grije.

kulamasta
13-06-2008, 15:07
Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja se ni ne grije puno.

Htio si reci : "Pretpostavljam da imaš Brisbane jezgru koja ima najsjebanije senzore ovog svijeta" (google ce pomoci).

Plus koliki vam je slozen tjmax u coretemptu? (everest radi na istom principu pa je to isto) I ne, automatski slozeno nije uvijek dobro


Ako i laže senzor ne laže moja ruka koja ipak može osjetiti toplo od malkoga a podnožje hladnjaka je mlako na dodir.Procesor se minimalno grije.

...a mozda imas problema sa cirkulacijom pa su ti ruke hladne?

Jesi bio kod doktora?

bezimeni
13-06-2008, 15:11
Bit će da si u pravu jer žena mi se uvijek buni kada ju hvatam za sisu.

kulamasta
13-06-2008, 15:19
Bit će da si u pravu jer žena mi se uvijek buni kada ju hvatam za sisu.

E pa vidis...

I nemoj odmah za sisu... ugrij ruke prije

Pippin
14-06-2008, 12:34
Jel mi ovdje govorimo o istoj stvari?:)

Dakle, najvaznija je temp jezgri - temp. od 40c u iddleu po jezgri predstavlja temp koji ocitava chip ispod ihs-a, znaci tamo je takva temperatura. Na samom ihs-u, iliti poklopcu preko kojeg se prenosi temp na cooler naravno da nije takva temperatura jer se nemoze 100% topline prenijeti. Opet, od te temp. ne cijeli dio se prenosi na cooler koji je montiran. Radi toga se ni ne osjeti na "prst metodi". Jer na cooleru sigurno nije 40c (opet i vent raspuse jako, pa iskljucite to i probajte prst metodu).
Tu se onda i osjeti razlika izmedju coolera - oni skuplji i radjeni na heatpipe tehnologiji puno vishe postotka temp. preuzmu na sebe od stock coolera i slicnih.

Mislim, zar nije malo suludo ocekivati 20c u iddleu kad je vani +30c? Zracno hladjenje nemoze, nemoze ohladiti bolje od vanjske temperature - uvijek je barem 4-5c visha temp jezgri od vanjske temp. (ovisno o cooleru i visha razlika), pa to je i neka osnova fizike :) Raspuhuje se zrak i tjera temp, ali nije to klima.

Jedino ako temp. nekima tu znaci povrsina baze coolera (neznam kakve to veze ima s temp. chipova samih jezgri koji se zagrijavaju i koji se ustvari trebaju pratiti).

Ukratko, manja arihtektura proizvodnog procesa (65nm, 40nm) = manje zagrijavanje, manja voltaza paralelno = manje zagrijavanje.
Sve sta se napumpa preko 3.0 pri starijoj arihtekturi se zagrijava podebelo uz vecu voltazu, a da ne govorimo o quadovima koji su prave pecnice, na stocku pogotovo

Dommyshell
14-06-2008, 16:22
E da sry krivo sam ocitavo temp. evo sad sam digo proc na 3.65gHz i temp jezgre u idle je 45c ,a u loadu je oko 55-65c. :thumbs2: Dobro se hoce ocat taj celeron sa 2.0 na 3.65 je dosta ,a temp i nisu nešto ekstremno ma ici ce on još :wink: .MORA :-x

Pippin
14-06-2008, 16:51
eto, puno realnije temperature i sasvim prihvatljive za rad - do nekih 70-tak stupnjeva je sve oke a i tad se ti izdrzi na neko vrijeme.

kulamasta
14-06-2008, 17:00
http://www.imagesforme.com/out.php/t81459_mojetemperature.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/81459_mojetemperature.jpg)

Pippin
14-06-2008, 17:21
danas je temp. dosta niza nego inace - ali ukratko to je Brisbane jezgra i temp. nisu dobro ocitane

dodaj gore nekih 20-25 c i to je to


edit. - ili zivi u zabludi i povisi voltazu na 1.7-8 pa vidi sta ce onda ocitavati :rotfl:

bezimeni
14-06-2008, 17:28
Pippin pričaš napamet.Sliku imaš a tvoj komentar je potpuno suvišan ako ga ne argumentiraš barem "malo" bolje.

Pippin
15-06-2008, 10:55
Pippin pričaš napamet.Sliku imaš a tvoj komentar je potpuno suvišan ako ga ne argumentiraš barem "malo" bolje.



Heh, ti visis na pcekspertu - lijepo tamo procitaj teme o brisbane jezgrama i temperaturama. Imash sve na pladnju - u suportnom postoji google i objasnjenje na koji nacin ocitava everest i coretemp temperature i zasto na brisbaneu budu one 20c+ manje nego sto realno jesu...

Sve je to pokriveno u prijasnjim postovima ali ti i dalje tupis svoje.

prestrasno


edit - evo ti i kratki link (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=1056674#post1056674), ali ako netko i dalje zeli vjerovati random temperaturama nema problema
ustalom tamo je i kulamasta postavio pitanje (gunther), pa je dobio odgovor - sad jel to ocekivao ili ne neznam :wink:

bezimeni
15-06-2008, 11:23
Ja NIGDJE nisam rekao da senzori ne lažu nego da ti malo bolje obrazložiš svoj post što si sada i napravio.Ja uvijek i tvrdim da se senzorima ni ne treba vjerovati već da je najbolje popipati podnožje hladnjaka.Nikada ni ne gledam ja samo pipam :D .Uostalom imam na kućištu displej sa tri termalna senzora koja sam stavio uz samu bazu procesora ,grafe i jedan na hard i mogu ti reći da se procesor ne grije puno.

Pippin
15-06-2008, 11:36
.Uostalom imam na kućištu displej sa tri termalna senzora koja sam stavio uz samu bazu procesora ,grafe i jedan na hard i mogu ti reći da se procesor ne grije puno.

Ne pricam ja napamet, to si mogao i zakljuciti da si procitao malo bolje sve moje prijasnje postove - sto ocito nisi napravio.

A ovo za termalne senzore - isto sam pokrio u prijasnjim postovima. Ti mozes otprilike izmjeriti temp. u podnozju cooler baze, ali nikako kakva je u chipovima. Radi toga i sluze senzori koji su tamo stavljeni (ali neki ocito ne rade dobro) - nromalno da nije ista temp. u tom podrucju i pri bazi coolera. Neka osnova fizike je tu prisutna kod prijenosa topline.
Uostalom kod tebe vidim da procesor radi na stock frekvencijama i stock voltazi - pa normalno da ce se manje grijati od onih sta svoje klokaju na nesto manje od 3ghz i daju veci napon. Sasvim logicki ne?

bezimeni
15-06-2008, 11:43
Sve 5.Klonuo sam ja njega do 2.7 i temperatura je porasla svega par stupnjeva ako je vjerovati senzorima.Na opip je bio mlak (hladnjak).Voltažu nisam dirao.Nakon dva dana sve sam vrati na defolt jer mi nije ni bio potreban klok tj. sasvim sam zadovoljan kako mi sve radi a i taj klok mi nije donio nikašta značajno.Jedino gdje osjetim profit u kloku je grafička koja i je stalno kloknuta tj. samo kada se pokrene 3d.
Uglavnom moj brisban se ne pregrijava bilo na kloknut bilo na stock frekvama.To mi je ustvari do sada najhladniji procesor koji sam imao.Već dugo nisam imao procesor na box hladnjaku.
Uostalm zašto ova rasprava :D .Pa meni se nikada nije restartao ili zgasio komp zbog pregijavanja a tlaćim ga cijelo ljeto.

kulamasta
15-06-2008, 12:46
Pitanje je za koliko grijesi senzor, tj. dali je pogreska uvijek fiksna ili je manja ili veca u odnosu na povecanje temperature.

Kada se komp tek u pali i da se na njemu nista ne radi senzor ocitava temp. jezgre od nekih 7 stupnjeva, sto nemoze nikako biti, naravno, medjutim, ugasio sam ventove na GeminIIu i upalio orthos sa dakle potpuno pasivnim hladjenjem proca i Orthos se zaustavio kada je senzor ocitavao 80 celziusa, a ako treba dodat +20, znaci da je proc radio na preko 100 stupnjeva sto mi se isto ne cini realno. Izgleda da ovisno o temperaturi mjenja se pogreska senzora.

BTW. koji senzor ocitava temperaturu koju mozemo iscitat u biosu, isti ili neki drugi?

Pippin
16-06-2008, 09:08
BTW. koji senzor ocitava temperaturu koju mozemo iscitat u biosu, isti ili neki drugi?


Mislim da u pitanju nije isti senzor, barem ne kod maticnih od prije godinu+ dana. Obicno maticne imaju svoje senzore blizu mjesta gdje je smjesten procesor (opet nemoze biti tocna temperatura uvijek i nekad sonde lazu + nedaju temperaturu chipova pojedinih jezgri i otuda samo jedna temperatura u biosu mada se ima dvojezgreni/cetverojezgreni procesor).


Mislim da je suludo ocekivati i vjerovati da je temp. po jezgri 7c kad je vani +25 ;)
Isto tako i da je 27c po jezgri uz takvu temp vani, posebice kad je komp naklokan i dodan mu napon na default. Radi cega? - pogledaj moje prijasnje postove i objasnjenja.
Pri tvojim postavkama ja bi od oka rekao da su ti temp po jezgri u iddleu oko 35c, load oko 50+. E sad, ovo je sasvim odoka i naravno da nije i nemora biti tocno.
Ukratko, sve je dobro dok ne uletavaju bsod (doduse mora ta opcija pregrijavanja biti ukljucena u biosu) i vidis da ne rastu previse temp. okolnih komponenti.