PDA

Pogledaj cijelu verziju : Windows vs. Linux - očima korisnika



marijanovic
09-06-2008, 10:57
Evo malo teksta za one koji žele znati razlike Windowsa i Linuxa, ali ne one programerske već korisničke.
Nastojao sam raditi što kraće i jednostavnije opise u par crtica za svaki OS; o ovoj temi bi se moglo naširoko...

Rad s Hardwerom - Windows:
• Windowsi su definitivni car hardwerske uskladivosti.
• Odavno su prešli granicu nakon koje OS ne radi zbog hardwera već obratno, a posjeduju i unaprijeđeni Plug&Play.
• Sav hardver dostupan na tržištu radit će pod Windowsima, a Microsoft ima i poseban Laboratorij koji se brine o kompatibilnosti.
Ocjena 10

Rad s hardwerom – Linux
• Proizvođači hardwera smatraju ga nezanimljivim, pa mu često uskraćuju podršku i pristup izvornom kodu.
• Ipak, zahvaljujući modulatornoj i inovativnoj arhitekturi, Linux već dugo preživljava.
• Očekujte da će se za neke dijelove hardwera biti neophodno upustiti se u iscrpnu potragu drivera, koje uglavnom konstruira zajednica entuzijasta.
Ocjena 7

Instalacija – Windows:
Inače jednostavna instalacija Windowsa novijih generacija ima negativnih strana:
• Traži natprosječno znanje korisnika (Particije, datotečni sustav, driveri…) .
• Traje dosta dugo (Od oko pola sata na jačim računalima pa i do nekoliko sati na slabijima).
• Relativno komplicirana procedura instalacije za korisnike nestandardnih HDD kotrolera.
Ocjena 8

Instalacija – Linux:
• Proces instalacije prilično uznapredovao zadnjih godina.
• Nudi više opcija nego instalacija Windowsa.
• Proces bolje popraćen sustavom pomoći “u letu” prilagođenim i laicima i profesionalcima.
• Razlikuje se od distribucije do distribucije.
• Nekolicina podržava i instalaciju na Hrvatskom te čak i instalaciju na Fat32 ili NTFS.
• Novi Ubuntu 8.04 - instalacija čak i iz Windowsa.
Ocjena 8

GUI – Windows
• Estetski polako zaostaje i nije baš pretjerano fleksibilan.
• Konzistentan i funkcionalan.
• Uljepšavanje donekle uspješno u Windowsima Vista; napredak osjetan u odnosu na starije windowse. Oku ljepše (Aero sučelje). Efekti prozirnosti, 3D i slično.
• Windowsi do Viste gase se na “Start”.
Ocjena 7

GUI – Linux
• Nudi niz raznovrsnih i prilično svježih sučelja uz prilično razvijene mogućnosti prilagodbe željama korisnika.
• Nove distribucije nude čak i korisniji te ljepši GUI nego Windowsi (Beryl i slični).
• Zamjerka je povremena nedosljednost i kopiranje drugih OS-a.
Ocjena 8

Uredska okruženja – Windows
• De facto standard za rad u uredu.
• Najpoznatiji zbog MS Office paketa koje je moguće naći u skoro svakom uredu i domu.
• Nudi i velik broj komercijalnih ili besplatnih alternativa.
• Najjači Microsoftov adut baš za urede= Windows + Office.
• Nije baš sigurno (upadi, nestabilnost), ali najrasprostranjenije.
Ocjena 8

Uredska okruženja – Linux
• Poznat po mnoštvu dobrih posve besplatnih uredskih alata.
• Nesavršenost kompatibilnosti s MS Office formatima.
• Česte promjene u standardima Office datoteka sputavaju korištenje Linux-a u uredima.
• Jako mala zastupljenost.
Ocjena 6

Multimedija na Windows sustavima
• Iako nisu iz temelja koncipirani kao pravi multimedijski OS, Windowsi su za većinu kućnih, a i dobar dio profesionalnih korisnika sasvim dostatni za multimedijske primjene – od gledanja/slušanja videa i zvuka do njihove obrade.
• Windowsi dolaze s dosta toga predinstalirano.
• Korisniku se za svaki posao nudi izbor alternativa, ali je cijena često ograničavajući faktor.
Ocjena 8

Multimedija na Linuxu
• Uključuje podršku gotovo svemu čemu i Windowsi, ali pomalo manje sređeno.
• Ponekad se pojavljuju zakonske štucavice (DeCSS).
• Vrlo brz sustav, multimedijske aplikacije ažurne, optimizirane i uglavnom besplatne.
• Za većinu poslova postoje usko specijalizirani moduli. (UNIX filozofija “Malo je lijepo”).
Ocjena 8

Internet / Web i Windowsi
• Gomile kućnih i uredskih korisnika koji svakodnevno surfaju webom i čitaju mail putem najrazličitijih veza dovoljno govore.
• Internet Explorer ugrađen u Windowse najrasprostranjeniji i najkorišteniji Web preglednik iako je pun propusta.
• MS Outlok i Outlook Express za rad s mailom.
• Javljaju se i alternative (FireFox, Opera).
Ocjena 9

Internet / Web s Linuxom
• Linux je praktički “odrastao” na mreži i ne može mu se zamjeriti gotovo ništa.
• Kompliciran proces konfiguriranja.
• Nema podršku za softverske modeme.
• Alati svih vrsta lako dostupni.
• Svi web servisi u potpunosti podržani.
Ocjena 8

Umrežavanje računala s Windowsima
• Bilo da se radi o bežičnim ili žičanim mrežama, pisačima ili računalima, Windowsi XP i srodnici funkcioniraju gotovo besprijekorno.
• Za umrežavanje ureda ili kućne mreže treba samo par minuta.
• Kad se nešto na mreži zakomplicira, onda treba i puno više.
• Automatizacija instalacije mreže dotjerana skoro do savršenstva (XP i Vista).
Ocjena 9

Umrežavanje računala s Linuxom
• Standardno dolazi s gomilom naprednih funkcija, dobrom podrškom za mrežne kartice i razne protokole, te uglavnom dobro komunicira s drugim platformama.
• Ponešto mu manjka automatizacije kod čestih operacija.
• Podržani su svi javno dostupni protokoli, a postoje i grupe programera koji se bave razvojem alata za korištenje ostalih.
Ocjena 9

Sigurnost / pouzdanost Windowsa
• Na spomen sigurnosti i pouzdanosti Windowsi “dobivaju po nosu”.
• Situacija se znatno popravila u zadnje vrijeme, no uz poplave Virusa, računalnih upada i sigurnosne propuste uglavnom se i dalje veže Microsoftovo ime.
• S čistim Windowsima bez zakrpi, antivirusa, vatrozida i antispyware alata ići na Internet u današnje vrijeme ravno je samoubojstvu.
Ocjena 4

Sigurnost / Pouzdanost Linuxa
• Virusi su na Linuxu praktički nepoznata riječ, defaultne postavke su po instalaciji uglavnom vrlo sigurne.
• Linux može izdržati izuzetno duge periode bez restartanja i održavanja.
• Nove distribucije periodički instaliraju nadogradnje slično kao i Windowsi.
• Prateći programi ponekad stvaraju problem.
Ocjena 8

Serveri bazirani na Windows sustavu
• Od Windowsa Server 2003 konfiguracija servera postala je gotovo mačji kašalj.
• Potrebo periodičko gašenje radi održavanja.
• Osiguravanje i izmjene mogu biti prilično bolne.
• Kvar jednog manje važnog dijela može u potpunosti onesposobit server i biti vrlo težak za otkloniti.
Ocjena 6

Linux serveri
• Odmah po instalaciji potpuno funkcionalni serveri za gotovo sve što može zatrebati.
• Laki za konfiguriranje.
• Matična platforma Apache servera.
• Kvar jednog od dijelova ne mora srušiti server, a gašenje radi održavanja obično nepotrebno.
• Mana – manjak podrške ASP-u.
Ocjena 9

Igranje na Windowsima
• Na ovu kategoriju ne valja trošiti puno riječi.
• Windowsi sadrže dosta predinstaliranih igara.
• Po broju i kvaliteti igara, Windowsi su prvi i jedini.
• Microsoftova DirectX tehnologija – glavna referenca većini proizvođača igraćeg softwera i grafičkog hardwera.
• Podrška za OpenGL putem drivera.
Ocjena 10

Igranje na Linuxu
• Slično kao kod hardwera, riječ je o rak rani Linuxa.
• Proizvođačima igara je previše nezanimljiv (jer nije dovoljno zastupljen na računalima) i marketinški malen da bi se ozbiljnije potrudili na njega prenijeti neke velike naslove.
• Osuđen isključivo na OpenGL.
• Postoje pokušaji emuliranja DirectX-a.
Ocjena 5

Konačni rezultati:
• Ocjena Windowsi: 79/100
• Ocjena Linux: 76/100
• Vidimo da Linux gubi bitku, ali samo za dlaku.
• Za operacijski sustav koji je u većini svojih distribucija besplatan, Linux je sasvim solidan.
• Vidimo da je Linux sigurniji i stabilniji te pogodniji za servere dok su Windowsi više prilagođeni kućnim korisnicima.

SkunK
09-06-2008, 12:57
Vrlo dobar preview koji će i laicima protumačiti mane i prednosti obadvaju OS-a.
Uglavnom, mislim da si zakinuo Linux na nekim stvarima ali i na nekima si mu dao malu prednost. Iako je to sve stvar polemike, zapravo 100 ljudi 100 ćudi, svatko ima svoj pogled na oba OS-a i o ukusima se ne raspraljva, te netko neće uzet u obzir Office ako mu netreba pa mu je odma Linux bliži i slično, ali vrlo realna i dobra prezentacija.

marijanovic
09-06-2008, 17:02
Ako ovo nije kandidat za sticky, onda neznam šta jest...
Ili se možda sticky po novom mora zatražit?

Luka
09-06-2008, 17:09
nemam običaj stavljati sticky bez zahtjeva autora (ofc, i ako post to zaslužuje)...

razlog je što ih je previše i stavljaju se za svaki iole veći post (neznam posjećuješ li susjedni podforum programiranje .. donedavno se morali skrolati neko vrijeme dok se nije došlo do običnihStopica)

Guber
10-07-2008, 12:34
Žao mi je što Windowsi imaju ogroman monopol u gaming industriji, možda ako zeznu i iduće Windowse , Linux se malo ojača.

SkunK
12-07-2008, 18:11
Windows 7 bi po M$-u trebao biti "veliko" izdanje, nešto kao XP u svoje vrijeme.
Isto tako obećavaju da će to biti "gaming" OS - pa bili živi pa vidjeli. Iako Linux kao sam , zbog svog kernela nikad neće moći osvojit srca gamera kao što je Windows to napravio (zbog kompatibilnosti itd.).

Blacky_123
12-07-2008, 23:17
Po meni su Linux-i puno bolji
Al kad sam instaliro Linux-e reko sebi, idemo mi na stare windowse i to je to
Previse je opcija i fkt se treba igrat u tome a ja bas i nemam puno vremena se igrat u tome

Luka
13-07-2008, 11:06
Po meni su Linux-i puno bolji
Al kad sam instaliro Linux-e reko sebi, idemo mi na stare windowse i to je to
Previse je opcija i fkt se treba igrat u tome a ja bas i nemam puno vremena se igrat u tome

po ćemu ti je linux bolji?

ne razumijem to da svi govore kako su im linuxi bolji i kako im je žao što se igre ne objavljuju za distribucije linuxa a opet da imaju linux i da se igre objavljuju za linux, ne bi ga koristili

streetrace777
13-07-2008, 11:21
Po meni su Linux-i puno bolji
Al kad sam instaliro Linux-e reko sebi, idemo mi na stare windowse i to je to
Previse je opcija i fkt se treba igrat u tome a ja bas i nemam puno vremena se igrat u tome

Ne Linux se prilagodava korisniku, ti ga mozes napravit jednostavnim da jednostavniji ne moze biti ali mozes ga i zakomplicitart. tvoj izbor :)

spidEY v2.0
24-07-2008, 17:59
Windows 7 bi po M$-u trebao biti "veliko" izdanje, nešto kao XP u svoje vrijeme.

To će biti ujedno i prva verzija Windowsa koja nije kompatibilna sa svojim predhodnicima. Zato možemo očekivati puno bolje performance.

GeForce
25-07-2008, 02:48
prije sam koristio linux i jako se razočarao previše mi je kompliciran za neke radnje koje su tako glupo jednostavne.nije da ih nisam skužio nego jednotavno su ih zakomplicirali u pm a o driverima da nepričam..

RIDER32
27-07-2008, 06:17
Svaka cast.
Kad ste vec raspravljali o Win 7 da se nadovezem. Kolko sam skuzio govorite o kompaktabilnosti programa. To me zapravo cudi zato sto Win 7 zapravo nece biti pisan ispocetka. Zapravo i nije lose sto nece biti kompaktibilan jer znaci da ce biti stvoren za sebe a tek ce se naknadno programi stvarati za njega. Stare ga stvari nece kociti u razvoju. Tek ce se dodatni programi posebno praviti i optimizirati za njega. Microsoft si sigurno nece opet dopustiti da zakaze centar za podrsku. Neznam dali ce podrzavati DX9 ali znam da ce podrzavati DX10 (10.0,10.1,10.2) i DX11 (za one koji neznaju, Sve DX10 grafe ce podrzavati i DX11). Ja bi reko da ce kada izađe Win7 zapocet 3 era koristenja kompjutera.

Back on topic.
Spominjao si neke emulatore za DX na Linux. DX je MSov proizvod. Da sad neko napravi nesto 5 za Linux sto radi isto kao i DX na Winsu, dali bi smio na linux instalirat neku DX igru i igrat a da nemam problema sa zakonom.

Luka
27-07-2008, 12:00
RIDER32 - zašto bi ga pisali otpočetka? Vista je pisana otpočetka ali nema smisla da svaka verzija bude ;)

RIDER32
27-07-2008, 19:26
Pa nece biti kompaktibilan sa predcima, a "pola" je c/p sa Viste.
Na to sam mislio.

I nema veze sto nece biti pisan odpocetka jer ovako samo isprave greske i maximalno ga dorade i usavrse i :pray:

nosferatu25
10-08-2008, 12:37
zar se windows i linux uopšte mogu meriti?? :o

streetrace777
10-08-2008, 16:27
Ja koristim Linux na jednoj masini koja sluzi samo za dizanje i upravljanje serverom, a winse za kucnu upotrebu. Sto se mene tice Linux je cak i jednostavniji nego Windowsi

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 13:38
koristim samo Windowse, ali malo sam radio i na Linuxu, jer ga je stari imao neko vrijeme na svom racunalu. Linux nije los, dobro izgleda, iako su mi Windowsi bolji (valda jer sam se na njih navikao, nemam pojma). iako po meni jos nema niti 1 pravi operativni sustav

streetrace777
11-08-2008, 13:39
koristim samo Windowse, ali malo sam radio i na Linuxu, jer ga je stari imao neko vrijeme na svom racunalu. Linux nije los, dobro izgleda, iako su mi Windowsi bolji (valda jer sam se na njih navikao, nemam pojma). iako po meni jos nema niti 1 pravi operativni sustav

Linuxu nije uopce silj sto bolje izgledat nego biti sto koriisniji, mada se zadnjim verizijama sve vise pokusava ici i na izgled te time privlačenje kucnih korisnika

Constantine
11-08-2008, 13:41
Ja koristim samo windowse,ali kada bi prešao na nešto onda bi to bio mac.

THUNDER_DINIX
11-08-2008, 13:45
koristim samo Windowse, ali malo sam radio i na Linuxu, jer ga je stari imao neko vrijeme na svom racunalu. Linux nije los, dobro izgleda, iako su mi Windowsi bolji (valda jer sam se na njih navikao, nemam pojma). iako po meni jos nema niti 1 pravi operativni sustav

Linuxu nije uopce silj sto bolje izgledat nego biti sto koriisniji, mada se zadnjim verizijama sve vise pokusava ici i na izgled te time privlačenje kucnih korisnika
znam, nisam ni ja mislio na izgled kao izgled sucelja i ostalo, vec na njegove opcije. valda sam se krivo izrazio :)

Burek_fr0m_SPACE
14-08-2008, 17:31
Kada sam vidio naslov, već sam se uhvatio za glavu... ali ovo čak i izgleda objektivno =) Dobro sročeno, moram priznati. Treba spomenuti u svemu tome i gomilu free i opensource igara za Linux za koje Windows korisnici uglavnom nisu ni čuli (što je četo potpuno nezasluženo). Naravno, ne zaboravimo ni da je Wine nakon 15 godina izašao iz bete...

RIDER32
27-08-2008, 03:42
Obadvoje su operativni sustavi i oboje su dosta kvalitetni i to je jedino sto ih veze.

olio
20-10-2008, 22:48
inače u vezi "Uredska okruženja" ja mislim da linux ne zaostaje za windows ili barem ima ocjenu 7 umjesto 6 zbog samog besplatnog openOffice koji je odličan program kojeg ja koristim i na windowsima

soundmaster
29-12-2008, 16:00
dobro kažeš
linux je za rad u uredu jednako dobar ko winsi
ja ne koristim MS office ni u winsima
open office je jednako funkcionalan ko MS office
samo nema onaj fency izgled

Luka
29-12-2008, 16:35
open office je jednako funkcionalan ko MS office
samo nema onaj fency izgled

Pa i nije jednako funkcionalan. Probao sam ga više puta koristiti, ali nedostaju neke stvari. Office je puno ugodniji za rad.

soundmaster
29-12-2008, 16:36
aj je fakat skup(ove nove verzije)

Hellboy
29-12-2008, 20:05
da i?
http://i41.servimg.com/u/f41/11/71/19/94/th/office10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=292&u=11711994)

Luka
29-12-2008, 20:40
Koristim windows xp ;)

bravo ti

čitaj naslov teme ^^

spidEY v2.0
05-01-2009, 02:23
aj je fakat skup(ove nove verzije)

Imaš Student verziju koja je relativno jeftina....

RIDER32
05-01-2009, 21:06
Di to ima i kolko kosta?

soundmaster
05-01-2009, 21:43
u linksu ima
košto je 444 kune
što je ipak 444 kune skuplje od t0r3n74

RIDER32
06-01-2009, 02:36
8an f0r L1f3 i1i 6. 0p0m3na? :rotfl:

The Boz
06-01-2009, 02:45
Nakon dvije opomene zbog spema i tri zbog piratije, vrijeme je da se soundmaster reinkarnira pod drugim imenom...

The Jackal
17-01-2009, 12:29
Ja sam imao više od toga jedanput...

Plexihack
30-03-2009, 15:38
Evo,nakon X reinstalacija i X BSOD-a,već mjesec dana ugodan rad SAMO na linuxu x)
Jedino mi real gaming fali,neda mi se wine,ali imam Blackjack,pa je nadomjestio CS =)

Deadwalker
31-03-2009, 13:30
Dok si kupim laptop, ozbiljno razmisljam da umjesto Winsa stavim Linux. Dosta ga kolega na mojem faksu koristi i svi su i vise nego zadovoljni. Isprva sam gledao jako skepticno prema alternativama naspram Windowsa, al od kada sam poceo studirati na FOI-u, misljenje mi se dosta promjenilo...

Razzarach
31-03-2009, 13:50
Ja sam imao više od toga jedanput...
ti si imo više acca od mene
zato stfu :|

inaće... winsi su zakon zbog dx-a
i nekako smo se svi navikli na njih :)

Guber
03-04-2009, 20:19
danas me knoppix spasio, instaliro neku igru na winse ona stavio startopia zaštitu koja nije imala signature blablabla winsi se nisu htjeli uključit i preko knoppixa sve sredio

viva la linux

Kostolomac
04-04-2009, 01:19
Dok si kupim laptop, ozbiljno razmisljam da umjesto Winsa stavim Linux. Dosta ga kolega na mojem faksu koristi i svi su i vise nego zadovoljni. Isprva sam gledao jako skepticno prema alternativama naspram Windowsa, al od kada sam poceo studirati na FOI-u, misljenje mi se dosta promjenilo...
Samo pripazi, ako budeš koristio Kubuntu i prčkao po grafičkim postavkama, može se dogodit da ti se neće više logat na account. Onda moraš resetat postavke naslijepo. Mom frendu se to dogodilo neki dan, pa mu je to sredio asistent iz programiranja :)
Ma, Linux mi služi samo za KDevelop, preko WMwarea.

D.E.M.O.
10-04-2009, 03:22
koristim windowse iako sam prije imao linux, cisto da vidim. ok je, ali me smetao manjak podrske za neke programe koji su mi trebali :(

cham3leon
10-04-2009, 09:57
Ja imam doma jednu stariju kantu s Kubuntu Linuxom, i moram priznati da mi se sviđa. Ono što mi je posebno interesantno je mala zahtjevnost. Kada ga pokreneš na P3 procesoru s 256MB memorije, i to uz čisto mala usporavanja, moraš biti impresioniran :D
Kad bi našao drivere za grafičku, bilo bi još bolje...

Ono što mi smeta je što nisam još uspio instalirati nijedan softverski paket. Ne znam dolazi li apsolutno svaki qrac za Linux u obliku source koda, ali pokušao sam instalirati KDevelop koji bi mi dobro došao za programiranje i mučio se s tim neko vrijeme dok nisam skužio da ga kubuntu ne podržava :/
Kasnije sam probao instalirati neke druge IDE-ove, ali uvijek mi je izbacivao errore, ne znam u čem je problem.

Plexihack
10-04-2009, 20:48
Ja imam doma jednu stariju kantu s Kubuntu Linuxom, i moram priznati da mi se sviđa. Ono što mi je posebno interesantno je mala zahtjevnost. Kada ga pokreneš na P3 procesoru s 256MB memorije, i to uz čisto mala usporavanja, moraš biti impresioniran :D
Kad bi našao drivere za grafičku, bilo bi još bolje...

Ono što mi smeta je što nisam još uspio instalirati nijedan softverski paket. Ne znam dolazi li apsolutno svaki qrac za Linux u obliku source koda, ali pokušao sam instalirati KDevelop koji bi mi dobro došao za programiranje i mučio se s tim neko vrijeme dok nisam skužio da ga kubuntu ne podržava :/
Kasnije sam probao instalirati neke druge IDE-ove, ali uvijek mi je izbacivao errore, ne znam u čem je problem.


Probaj kucat "sudo apt-get install imeprograma".
A inace,probaj i skidat .deb file-ove,rade ko normalan install.

Mr. G33k
19-06-2009, 20:39
Otkako radim u servisu nitko mi nije donio komp s Linuxom na popravak.
Ili se Linux ne kvari, nitko ga ne koristi ili ga ne koriste oni što kidaju kompove.

Meni je najdraži Debian, dobri su i Fedora i Ubuntu. Mint mi se nije dopao kao ni one minimalističke.

Što se tiće usporedbe Linuxa i Win; tema je dosta individualna, a autor po mom mišljenju subjektivan.
Vidi se da je Win.

BTW. 7 Rulezzz :pray:

Lenkota
16-07-2009, 13:49
glasao sam za oboje

666vjenco666
14-08-2009, 13:00
Ja sam obozavatelj linuxa i mogu reci da mi je to jedan od najboljih sustava na kojima sam radio...kad se ja sjetim ubuntua i terminala... :D :D :D
Sad koristim mac os x i mogu reci da mac jede windowse...bilo bi dobro otvoriti i temu usporedbe maca i windowsa :) :) :)

Deadwalker
14-08-2009, 13:08
Pa ono, samo daj. :wink:
Ako imas dobrog iskustva rada na oba sustava, slobodno otvoris temu i kazes prednosti i nedostatke OS-a. Nije na odmet da 99% korisnika ovog foruma koji nikad nisu koristili nista drugo osim Windowsa vide malo i drugu stranu trzista... :)

GameFreak4444
02-01-2010, 13:21
Ja sam obozavatelj linuxa i mogu reci da mi je to jedan od najboljih sustava na kojima sam radio...kad se ja sjetim ubuntua i terminala... :D :D :D
Sad koristim mac os x i mogu reci da mac jede windowse...bilo bi dobro otvoriti i temu usporedbe maca i windowsa :) :) :)

MacOS je super OS,šteta što je vezan uz one skupe Macove i nije toliko popularan.Savršeno je optimiziran...

cham3leon
03-01-2010, 17:57
Dobro, postoje i takozvani Hackintoshi... :wink:

Ali to je zapravo ilegalno, pa ne bi bilo u redu govoriti ovdje o tome.