PDA

Pogledaj cijelu verziju : Savjeti za izradu 2D igre



xRavenXIII
01-06-2008, 09:16
Želio bih uskoro početi na izradi moje prve igre.Naime,radi se o 2D platformi s elementima rpg-a i avanture. E sad,dal ima netko savjet koji bi bio najbolji programski jezik za to i koje programske alate da koristim pri izradi te igre? Dal postoje biblioteke sa funkcijama u kojima ima funkcija za skok itd... jer vjerujem da kad programerski studiji rade igru ne pocinju sve ispocetka,nego imaju puno stvari vec napravljeno...to bi sve trebalo biti u alatima ne? takoder dal mi savjetujete da radim u OpenGL ili u DirectX? imam malo iskustva u C-u...nista u C++...al cujem da su slicni..ovo znanje sto imam u C-u je o funkcijama,pokazivacima,mallocu itd itd...al nista konkretno u vezi igara...ne znam nista o grafickom prikazu u C-u... :rotfl: eh,al cijelo ljeto je preda mnom.. :rambo: zahvaljujem unaprijed na pomoci ;)

p.s. i da vjerovatno ste vec mnogo puta vidjeli post kao ovaj ovdje,al ja mislim zaozbiljno...vjerovatno ste i to mnogo puta culi... :rotfl: al eto stvarno se mislim tome posvetit pa bi mi dobro dosla pomoc ;) bolje nego da pitam neke engleze pa ne kuzim pola stvari sto mi govore.. :rotfl: makar ak bude nuzno,budem i njih pitao... :twisted:

Plexihack
01-06-2008, 11:10
Želio bih uskoro početi na izradi moje prve igre.Naime,radi se o 2D platformi s elementima rpg-a i avanture. :

Nemoj RPG nikako za prvu igru...napravi neku platformu ako želiš,ali RPG nemoj,biti će ti teško i dugo će trajati.Bolje napravi neku jednostavnu igru,onda neku platformicu u Super Mario stilu,da vidiš kako ide,a onda kreni na nešto veće.


E sad,dal ima netko savjet koji bi bio najbolji programski jezik za to i koje programske alate da koristim pri izradi te igre?

Prema meni,najbolje ti je jezik iz C porodice,ja koristim C++,ali ti odaberi svoj.

Alati bi ti bili popisani u prvom i trećem postu na ovoj temi:

http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=22413

I u ovoj temi,ali samo nemoj koristiti one game makere i takve stvari.

http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=7072




Dal postoje biblioteke sa funkcijama u kojima ima funkcija za skok itd... jer vjerujem da kad programerski studiji rade igru ne pocinju sve ispocetka,nego imaju puno stvari vec napravljeno...to bi sve trebalo biti u alatima ne?

Da,zovu se engine,to su skupovi biblioteka sa funkcijama.
Studiji naprave svoj engine i onda ga koriste kao šablonu za ostale igre.Pogledaj gore za popis(1 tema,treći post).Imaš dosta besplatnih,a možeš i napraviti svoj,kao nekolicina nas ovdje.


takoder dal mi savjetujete da radim u OpenGL ili u DirectX?

Ja ti preporučam kombinaciju GLUT i OpenGL,neki će preporučit Win32 i DX,ali OpenGL je po meni lakši za učit,ima ljepši kod i podržava sve platforme.

Opet,pogledaj ovo,prvi post i u trećem OpenGL i DX:

http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=22413



imam malo iskustva u C-u...nista u C++...al cujem da su slicni..ovo znanje sto imam u C-u je o funkcijama,pokazivacima,mallocu itd itd...al nista konkretno u vezi igara...ne znam nista o grafickom prikazu u C-u... :rotfl: eh,al cijelo ljeto je preda mnom.. :rambo: zahvaljujem unaprijed na pomoci ;)

Ne brini,imaš jako puno knjiga i site-ova vezanih uz to...

Gamedev.net je jedan od najboljih siteova za game development,a vlasnici site-a su čak izdali i knjige uz game programiranje,pa poglej tamo.
Cplusplus.com,službeni C++ site ima jako puno tutoriala uz C++ pa tamo isto možeš pogledat.


p.s. i da vjerovatno ste vec mnogo puta vidjeli post kao ovaj ovdje,al ja mislim zaozbiljno...vjerovatno ste i to mnogo puta culi... :rotfl: al eto stvarno se mislim tome posvetit pa bi mi dobro dosla pomoc ;) bolje nego da pitam neke engleze pa ne kuzim pola stvari sto mi govore.. :rotfl: makar ak bude nuzno,budem i njih pitao... :twisted:

Ima puno takvih postova,ali malo ljudi spremnih učiti i onda krenu koristit 'game makere'.Pitaj i engleze slobodno,na gamedev-u ima puno ljudi koji su radili i rade za neke veće tvrtke i puno će ti pomoći.

fps_gamer
01-06-2008, 11:24
ko je sve napravio engine i na kojem sistemu ga radite tj. kako??

Plexihack
01-06-2008, 11:31
Ja radim na engine-u,detalje skrivam kao zmija noge (tek je u začetku)
Ray isto radi na Marked Engine - http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=18959

Luka radi na Harbor Engine - http://itf4n.pc-riders.net/node/3

Burek na Hybrid Engineu,evo tut - http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=17727

fps_gamer
01-06-2008, 11:38
za bureka i raya sam znao... za tebe i luku ne... tnx

xRavenXIII
01-06-2008, 12:06
da ne isplati se radit u game makeru...ja sam poceo,al kad sam skuzio da se bez programiranja u game makeru ne mogu napraviti dovoljno kompleksne igre onda sam odustao...jer mislim da je bezveze uciti game maker jezik...

sto se tice RPG elemenata,ma ne mislim na nesto kompleksno...;) nece ovo biti RPG igra,nego platforma sa zagonetkama kako sam vec rekao..
mislim mu samo razvijat HP i MP i nista vise...dobivanje novih oruzja i moci takoder mozes shvatiti kao rpg elementi...valjda to nije prekompleksno?

nasao sam jedan e-book na netu,sve objasnjava kako napraviti 2D igru,al u DEV-C++... :twisted:
ima netko neku dobru e-knjigu za preporucit...?

btw glavni lik u igri ce biti vjeverica sa pljugom u ustima... :rotfl: (inspiriran conkerom)...
al razmisljam i o hrcku da bude orginalnije.... :rotfl:

najveci problem koji trenutno vidim su sprajtovi,to jest slikice za likove,cudovista i pozadine..nemam pojma crtat,a i sumnjam da bi to netko radio za mene...i jos bih volio da kvalitetno izgleda,kao naprimjer 2D igrica Jazz (onaj zec) ako je netko igrao...

Luka
01-06-2008, 12:20
za spriteove, probaj besplatni program Inkscape

nego, znam da je dosadno raditi pongove i sl. ali svejedno ti preporučam da prvo to napraviš tek toliko da se upoznaš s principima

Plexihack
01-06-2008, 12:44
nasao sam jedan e-book na netu,sve objasnjava kako napraviti 2D igru,al u DEV-C++... :twisted:
ima netko neku dobru e-knjigu za preporucit...?

Dev-C++ je po meni bolje od Visual IDE-a,i preporučam ti ga...

Neven <R>
01-06-2008, 13:25
Bez davanja/traženja linkova koji krše autorska prava ili slijede sankcije.

DrunkyDuck
01-06-2008, 16:25
za spriteove, probaj besplatni program Inkscape

Inkscape za spriteove koji ce se koristiti u platformskoj arkadi? Ne, za to ce ipak trebati rasterski image editor. Gimp ili Paint.net.

BTW oko 2D grafike mogu pomoci (uglavnom savjetima) pa ako je potrebno, pucajte.

Luka
01-06-2008, 16:47
da ali je Inkscape vrlo jednostavan a rasterski editori se ipak moraju malo proučiti prije nego što se može nešto korisno napraviti ...

fps_gamer
01-06-2008, 16:56
znate mozda kako se u c++ moze ubaciti slika u program???
postoji lib graphics ali je za crtanje samo... ima nesto za ubaciti sliku u program??

xRavenXIII
01-06-2008, 16:58
@drunkyduck...naravno pomoc je uvijek dobro dosla..
evo nabavio sam si prvog crtaca,zanima ga projekt...e sad,radi lik sa olovkom..zna crtat na papiru...valjda ce to bit dobro nakon sto se scanira i obradi u photoshopu?
inace odluceno je..glavni lik ce biti hrcak... :rotfl:
ime igre je : Buzz : Ressurection of Dark Sun :)

samo da kazem da projekt krece za mjesec dana,to jest vise ucenje nego projekt,al ajd...vec cemo se sklepat nekak...do tada se skuplja :ekipa: ...

Luka
01-06-2008, 17:01
znate mozda kako se u c++ moze ubaciti slika u program???
postoji lib graphics ali je za crtanje samo... ima nesto za ubaciti sliku u program??

najlakše ti je koristiti alate poput MS-ovog Visual Studia ili Borland C++

oba imaju kontrole na čiju se pozadinu može renderirati slika na vrlo jednostavan način

možeš koristiti i grafičke biblioteke (npr. Allegro)

xRavenXIII
01-06-2008, 17:05
inace sto kazete dal je dobar visual basic za izradu 2d akcijskih platformi s elemenitma rpg-a i avanture? :D
bučkuris totalni...;)

fps_gamer
01-06-2008, 17:07
ne, luka, hvala ne zelim crtati programe... zelim programirati... mrzim ove drag'n'drop IDE-e

Luka
01-06-2008, 17:12
@xRaven

osobno ga ne bih koristio ali je svakako moguće, Burek je Auru razvio u VB-u

@fps_gamer

krivo si shvatio, oni ti samo pomažu pozicionirati elemente jer je teško pogađati lokaciju nećega

moguće je i taj dio ne koristiti, nego iz koda stvoriti i inicijalizirati elemente

xRavenXIII
01-06-2008, 17:21
de mi link od aure da vidim sto je to i kak je ispalo ;)
inace dal ima netko iskustva ovdje u izradi tipa igara kao sto ja sad pokusavam napraviti?
tip igre bi bio 2D akcijska platforma sa elementima rpg-a i avanture.... :rotfl: :pray:

fps_gamer
01-06-2008, 17:27
ako sam ja uspio ovo samo programiranjem u dev-c++... onda...
http://i26.tinypic.com/erx3eh.jpg

Luka
01-06-2008, 17:28
nemam link .. pošalji pp bureku da ti da

kao što sam rekao, takva igra je prilično komplicirana i bolje je početi od (puno) jednostavnijih stvari (pong i sl.)
ovako je gotovo sigurno da ćeš odustati nakon nekoliko dana

edit : fps gamer, nisam rekao da je nemoguće ali je nepotrebno ;)

fps_gamer
01-06-2008, 17:32
imas na prvoj stranici link na tut... a... i mislim da je tamo link na forum...

xRavenXIII
01-06-2008, 18:53
koliko bi mi trebalo za izradu takve igre? ako mi mozes navesti potrebno vrijeme s obzirom na broj clanova u timu : 2 , 4, 6,20...

btw da ne mislis da nemam nista iskustva...kak rekoh znam u C-u sve osnovno,funkcije,pokazivaci,polja....
a radio sam vec na jednoj igri,to jest bolje prepravljao kod,u visual basicu...tako da sam dobio feeling sto je tocno programiranje i imam trenutno u glavi za skoro svaku stvar kako bi trebala ici..e sad to je bio visual basic,a to nije C...:/ C je puno kompleksniji...a i igra koju sam radio u Visual Basicu je bila kartanje,imala je u orginalnoj verziji nekih 1000 linija koda,ja sam to podigao na nekih 2000.... :rotfl:

Luka
01-06-2008, 18:55
koliko bi mi trebalo za izradu takve igre? ako mi mozes navesti potrebno vrijeme s obzirom na broj clanova u timu : 2 , 4, 6,20...

to ovisi o iskustvu i kompliciranosti igre

što kažeš na moj pong prijedlog

DrunkyDuck
01-06-2008, 18:57
da ali je Inkscape vrlo jednostavan a rasterski editori se ipak moraju malo proučiti prije nego što se može nešto korisno napraviti ...
Pa kad cemo vec o korisnom, konvertiranjem rastera u nesto velicine normalnog spritea ce dobiti nesto mutno, kod spriteova je potrebno editiranje na bazi piksela ako zeli da sve ispadne kako treba.

Takodjer, za postizanje nekih detalja (teksture recimo) vektorima ce se naraditi vise nego sto je potrebno.

Takodjer, slazem se, bilo bi bolje poceti sa manjim projektom. Ako nista barem neki tech demo u koji malo po malo moze ubacivati nove funkcije enginea (pozadina, lik, animacije, itd.)

xRavenXIII
01-06-2008, 19:09
pa nije mi bas zanimljivo to radit.al ajd poslusat cu tvoj savjet i napraviti to...makar vec sada u glavi mogu vizualizirat kako bih to napravio u visual basicu....ne u C-u jer ne znam pomocu kojih naredbi prepoznaje x,y pozicije,kako prepoznaju naredbe korisnika preko tastature i misa (mozda sa scanf mogu kretanje napraviti pomocu tastature?? :rotfl: ,znaci trebam ASCII oznake ili sto vec za lijevo,desno,gore,dolje..) i kako staviti slicicu te pozadine unutra..da to znam ne bi bio problem vjerujem....isto nisam znao o visual basicu na pocetku nista i onda sam radio po nekoj losoj knjizi nekih mjesec dana...pa sam se prebacio na kod igre od nekog lika i uspio sam svaku liniju desifrirat...te onda sve upgrejdat ;) a vjerujem da to nije bas tako lagano,jer lik nije imao ni jednog komentara,1000 linija koda, i jos sve to povezano sa bibliotekama (txt zapisi i slike)...
al najgore mi je bilo sto tada nisam imao internet... :(

u vezi ponga evo kako bih napravio AI ako su igrac i komp gore i dolje...znaci AI bi gledao koja je x koordinata loptice s obzirom na njegovu x koordinatu..e sada ako naprimjer x raste s lijeva na desno...znaci x je najmanji u najljevijem dijelu ekrana,a najveci u najdesnijem...ako je x loptice manji od njegovog x onda se aktivira petlja koja mu oduzima x koordinatu sve dok nije ista...a ako je x loptice veci od njegovog x onda se aktivira petlja koja mu povecava x sve dok on nije isti x-u loptice...buduci da se loptica stalno mice stalno ce mu se povecavati ili smanjivati x ovisno o loptici...jedino za slucaj kad su isti x onda stoji...x od AI je x u njegovoj sredini...sve te petlje bi trebale stalno raditi sve dok igra ne zavrsi...a ako bi zeljeli slozeniji AI onda bi morali izracunat odbijanja od zidova na lijevoj i desnoj strani,te definirati kako se odbijaju...odbijanja od ploca bih izveo pomocu fizickih zakona...mislim da je jedna formula za to...
sad mi reci sto mislis dal stvarno moram radit taj pong? :D makar budem sto posto ;)...

inace sto kazete na zamisao da se nacrta lik,cudovista i ostalo na papiru te oboja te se zatim scanira i prepravi u photoshopu....dal se moze postici dobra kvaliteta tako ako nije bas najbolji crtac i ne koristi skupu opremu? 8) to jest koristi olovku i bojice... :rotfl:

DragonSoul
01-06-2008, 19:18
Naravno da možeš kolorirati u Photoshopu, možeš čak i u Paintu kolorirati. A možeš i to što nacrta, crno-bijelo, skenirati i iskoristiti kao stil igre.

DrunkyDuck
01-06-2008, 20:19
inace sto kazete na zamisao da se nacrta lik,cudovista i ostalo na papiru te oboja te se zatim scanira i prepravi u photoshopu....dal se moze postici dobra kvaliteta tako ako nije bas najbolji crtac i ne koristi skupu opremu? to jest koristi olovku i bojice...

Ja osobno koristim Gimp za vece stvari, resizeanja i slicno, a mspaint za pixel art. Evo par primjera sto se moze napraviti sa paintom (nije moje):

http://www.pixeljoint.com/files/icons/full/arewethereyet.gif (http://www.pixeljoint.com/pixelart/15080.htm)http://www.pixeljoint.com/files/icons/full/dragon1g.gif (http://www.pixeljoint.com/pixelart/10319.htm)
http://www.pixeljoint.com/files/icons/full/colossal_katamari.png (http://www.pixeljoint.com/pixelart/17123.htm)

BTW, svaka slika krije link.

Znaci, dobar nacin izrade spriteova bi bio: skeniranje crteza>resize na velicinu spritea>uredjivanje (boja, tekstura, obrub, sjencanje)>animiranje

fps_gamer
01-06-2008, 20:25
ja sam mislio raditi pong ali sam odustao zbog tih xy koordinata i AI-a...
inace sto ces koristiti za grafiku?? dx3d ili gl?? ili??

xRavenXIII
01-06-2008, 20:37
ja sam mislio raditi pong ali sam odustao zbog tih xy koordinata i AI-a...
inace sto ces koristiti za grafiku?? dx3d ili gl?? ili??

vec sam rekao da ne znam nista sto se tice grafike u C-u...a u VB nisam radio u DirectX ni u opengl...buduci da se radilo o igri kartanja , to jest trading card game igri, bilo je dovoljno animirati micanje slika (to nije bilo u originalnoj verziji),a za sto nije trebao ni directx ni opengl...samo sam mijenjao x od slike....budem pogledao ove tutoriale ovdje pa cu vidjet...mozda cu uzet ono sto bude jednostavnije,vjerujem da oba mogu sve napraviti u toj igri...

evo imamo ime tima napokon : Hamster Brothers , to jest Braća Hrčci... :rotfl: :rotfl:


btw da unaprijedim AI od onog mog ponga...ovaj gore bi uvijek tezio da odbije sa sredinom...a to je lagano za vratit...zato treba AI pratiti gdje si ti i odbiti najdalje od tebe sto moze naravno...
ovako bih to izveo: znaci izracuna gdje si ti,pa onda vidi na ploci dal da gada do kraja lijevo ili do kraja desno ,ali tako da ne gada bas kut nego rnd vrijednost u intervalu +/- 100 od najdaljeg lijevog ili desnog kuta...to jest sada kad razmislim on bi trebao cim ti odbijes lopticu vidjet gdje ce to past i tako se postavit...ugh... :rotfl:

xRavenXIII
01-06-2008, 21:54
sto kazete na program Play Basic...dal je to engine ili je to vise kao Game Maker..?

fps_gamer
01-06-2008, 22:09
layBASIC is a powerful game making tool, based upon the Easy-To-Use Basic programming language. PlayBasic was developed by game enthusiasts for game enthusiasts and incorporates more than 20 years experience in the field. Our aim is to produce a language that would give users great flexibility, with a solid feature set for rapid game development. We want everybody to experience the fun of game making again.

nije game maker vec kao neki engine da... znas basic??

Luka
02-06-2008, 19:27
@xRaven nemoj komplicirati s ai-em, napravi za 2 igrača ili neki vrlo jednostavni AI (samo se miče prema lopti, promatraš naravno y koordinatu)

preporučam ti da koristiš neki standardniji jezik poput C++ ili C#, ne neke "specijalne" jezike poput ^^

fps_gamer
02-06-2008, 19:31
da ali kako ce grafiku ako nezna nis?? nece u dosu valjda... ccc... ima graphics lib ali ne valja... mislim... ne valja da...

Luka
02-06-2008, 19:36
pa naučit će .. ako radi kompleksnu igru upoznavanje s gfx api-em je najjednostavnija stvar

što ne valja, o kojoj biblioteci ti govoriš ?

koristit će DirectX ili OpenGL, a ako će raditii u C# može i XNA

fps_gamer
02-06-2008, 19:39
http://metrobroadband.metronet.hr/helena-drpic/

i klikni na V poglavlje

xRavenXIII
03-06-2008, 07:29
evo da objavim najnovije novosti.....ima nas sada ukupno 6 u timu...:D
jedan odlicno crta,drugi isto dobro crta,treci ide umjetnicku akademiju i obozava anime i mangu..
za ovog cetvrtog nisam siguran sto zna xD
takoder sam nasao jednog lika koji zna programirat,al isto razine kao i ja, on je jednom radio na izradi avanture,pisao je pricu i zagonetke....eto toliko zasada :D hvala svima koji pomazu ;)

p.s. ako se netko zeli pridruzit,slobodno,budemo dijelili sav zaraden cash... :rotfl:
radi se preko ljeta naravno,s pocetkom oko 3.7... :pray: team building preko msn-a... :rotfl: 8)

RayDX
03-06-2008, 10:18
Nije loše... Samo će vam ipak trebati malo više programerskog iskustva, no samo polako :D

xRavenXIII
03-06-2008, 10:28
btw sto mislite kako to sve ispadne kada tim radi igru,a programeri uce programirati tijekom izrade? :rotfl: ili je to ustvari normalno?
dal je mozda bolje prvo nauciti pa onda raditi...te kako bi to izgledalo da dode neki iskusan programer medu nas noobove... :D

Plexihack
03-06-2008, 10:46
btw sto mislite kako to sve ispadne kada tim radi igru,a programeri uce programirati tijekom izrade? :rotfl: ili je to ustvari normalno?
dal je mozda bolje prvo nauciti pa onda raditi...te kako bi to izgledalo da dode neki iskusan programer medu nas noobove... :D


To je jedan od normalnih postupaka...a ako imate iskusnog programera da vam pomaže kad zapne (ne stalno),onda je to super.

Samo nemoj biti pre ambiciozan jer 1 od 100 projekata uspije...

DragonSoul
03-06-2008, 18:12
programeri koji neznaju programirati će raditi igre ?

neće ići

igre su jedan od najkomplesnijih softvera i potrebna je logika programiranja za izraditi ih .. to će se svesti na to da će vam iskusan programer napraviti sve jer vi nećete znati
prvo naučite programirati a onda ovo ...

E, tome se moram suprotstaviti. Naravno da ne može sad netko tko zna maximalno napraviti neki kalkulator raditi igre, ali uzmi za primjer fps_gamera i mene. Fps_gamer nije znao koristiti funkcije, a sada radi txt-based igre. Istina, txt based igre nisu nešto prekomplicirano, puno switcheva i funkcija, no kasnije se sve više dodaje i dodaje i onda pređeš na grafiku i onda već naš nešto. Da, mora se nešto znati, ali kreativan i logički um, te dobra pomoć knjige i čovjeka i sve se da napraviti.

Luka
03-06-2008, 18:19
koliko sam shvatio ti si znao programirati prije nika i naka ... je li tako ? :)

problem je što on kaže da će oni učiti tijekom razvoja i vjerujem (točnije siguran sam) da igru koja se kompliciranošću približava Auri ne može napraviti netko tko nezna programirati

DragonSoul
03-06-2008, 18:27
koliko sam shvatio ti si znao programirati prije nika i naka ... je li tako ? :)

Da, jesam :D Ali u C++u. C# sam učio uz razvoj Nika i Naka.

xRavenXIII
03-06-2008, 18:47
znaci nitko nema link od aure osim burek from space lika? :D nasao sam neki stari link,al ne radi...
inace jos se ljudi pridruzilo xD
jos jedan programer sa foruma,on ima iskustva u programiranju igara i jos cu ja pozvat jednog lika sto znam,i isto zna programirat....takoder nam se jos jedan crtac pridruzio...imamo cijelu umjetnicku akademiju u timu :D + jedan obradivac zvuka,prica se da je pro u tome... :pray:

fps_gamer
03-06-2008, 18:50
http://hybridproject.7.forumer.com/

Luka
03-06-2008, 18:51
@ DS - da i ne - ne možeš napraviti statičnu klasu ali možeš imati statične objekte

@fps_gamer - možeš dati kod samih tih klasa ?

@xRaven - govoriš o ovom forumu ?

DragonSoul
03-06-2008, 18:54
@ DS - da i ne - ne možeš napraviti statičnu klasu ali možeš imati statične objekte

@fps_gamer - možeš dati kod samih tih klasa ?

@xRaven - govoriš o ovom forumu ?

Znači ne mogu napraviti statične klase kao u C#u, da ih mogu koristiti bez stvaranja objekta?

xRavenXIII
03-06-2008, 18:56
@xRaven - govoriš o ovom forumu ?

da lik sa ovoga foruma...

Luka
03-06-2008, 19:00
hehe ako smijem znati tko ?

@DS - da, ali to ti nije problem - oni su statični - pa premda se pozivaju iz različitih dijelova programa na kraju se sve svede na isto

fps_gamer
03-06-2008, 19:06
raven stavio sam ti link od njegovog foruma... pogledaj malo onuda... iako mi se cini da je istekao rapidshare...

xRavenXIII
03-06-2008, 19:12
@luka - budem ti javio moram pitat toga lika dal je ok...:D
@fps gamer - yep istekao je... :cry:

inace buduci da nas sada ima dosta u timu,pocinju me brinut problemi menađerske prirode... :?
trebali bi nekog ekonomistu nabavit... :rotfl:
nego ono,ima nas dosta,a da bi tim funkcionirao treba nekakav detaljan plan rada napravit..dal bi se ja trebao posvetit samo tome? kontroli rada,podijeli zadaca i kreiranju igre...mislim da je i to vec previse posla....kako sam citao uspjeh projekata jako ovisi bas o planu rada i menadzmentu...i to odlucuje dal ce projekt uspijet ili ne....isto me brine sto ako naprimjer netko bude htio ici s projektom u jednom smjeru,a opet netko drugi u drugom smjeru...kako to sve pospajat i sve zadovoljit...il bi jednostavno moja rijec trebala biti zadnja i to je to...ne govorim ovdje o programiranju nego kreiranju igre...

Luka
03-06-2008, 19:30
otključano

Plexihack
03-06-2008, 19:35
Podjeli funkcije na nekoliko skupina,prvo napravite primarno,onda pogledajte dali možete ubacit one sekundarne i na kraju one tercijalne.

Npr. Igrač može napasti NPC-a meele - Primarno
Igrač može napasti NPC-a meele i magijom - Sekundarno
Igrač može enchantat weapon i tako napadati meele weaponom koji baca fireball -tercijalno.

DragonSoul
03-06-2008, 19:45
@luka - budem ti javio moram pitat toga lika dal je ok...:D
@fps gamer - yep istekao je... :cry:

inace buduci da nas sada ima dosta u timu,pocinju me brinut problemi menađerske prirode... :?
trebali bi nekog ekonomistu nabavit... :rotfl:
nego ono,ima nas dosta,a da bi tim funkcionirao treba nekakav detaljan plan rada napravit..dal bi se ja trebao posvetit samo tome? kontroli rada,podijeli zadaca i kreiranju igre...mislim da je i to vec previse posla....kako sam citao uspjeh projekata jako ovisi bas o planu rada i menadzmentu...i to odlucuje dal ce projekt uspijet ili ne....isto me brine sto ako naprimjer netko bude htio ici s projektom u jednom smjeru,a opet netko drugi u drugom smjeru...kako to sve pospajat i sve zadovoljit...il bi jednostavno moja rijec trebala biti zadnja i to je to...ne govorim ovdje o programiranju nego kreiranju igre...
Pa gle, rasčisti s čim radiš, s kim radiš, što radiš. Moraš znati u čemu radiš, koji jezik, koji API(DX ili OpenGL). Moraš znati s kim radiš. Ja mogu sada reći da sam mega-über programer, a da zapravo ne znam razlike između boola i inta. I moraš znati što radiš. U Niku i Naku sam sad došao do toga da glavni koncept imam, kako će što funkcionirati, ali nemam story pa je zastoj. Moraš napraviti Big Plan. Nabavi hosting, stavi na njega Joomlu, forum (phpbb3) i WikiMediu. Joomla bi služila za objavu svega mogućega, forum za diskusiju a Wiki za gledanje ako nekog nešto zanima kako treba biti. Dogovarate se koji smjer ide, upiše se u Wiki i tu nema onda dva zeca tri zeca. I nije ti zanimljivo biti menedžer ako si krenuo u izradi igre. Znač, prvo ispuni ovo dolje, onda možemo dalje razgovarati: (i dok nisam zboravio, sjetite me da napišem nešto o demokraciji ako već nisam ili ne napravim)

---------------
Ime projekta:
Žanr igre:
---------------
Jezik projekta:
Grafički API:
Audio API:
IDE:
---------------
Projekt ugrubo:
---------------
Programeri/skripter:
---------------
Kreativci/dizajneri:
Likovnjaci:
Oni koji će kolorirati (ako neće to likovnjaci):
---------------
Audio DJ:
---------------

Mislim da je to to za ugrubo. Onda:
-----------
Programer 1: radi AI za prase koje je ukralo pjetlu jaje
Programer 2: radi player klasu
Programer 3: debugger <nezahvalan posao>

Početak: 3. lipanj 2008.
Deadline: 3. srpanj 2008.
-----------
I to sve na Joomlu uljepiš i da vidiš. Ako netko kasni, ako ima obrazloženje (ja ću npr. ići najvjerovatnije u Njemačku na tjedan-2) onda mu oprostite, podjelite njegov posao na druge programere da se riješi i amen. Ako neko konstantno kasni a nema obrazloženja, onda se on kicka i opet amen.

Organizacija bi trebala biti uzajamna. Znači, nema diktatora (u daljnjem tekstu će umjesto diktatora pisati Billy), nego svi odlučuju što, kada, kako. Kod Billya se obično ostaje samo ako plača pošteno, u suprotnom se takva osoba brzo zaboravi.

Znači, dobitna forumula je:

poznavanje terena + dobra volja + kreativnost + muka i trud + dobra organizacija + demokracija = igra + zabava + uživancija u igradi

I možeš mene upsati slobodno u svoj big plan :)

xRavenXIII
03-06-2008, 20:05
@dragon soul - odlicno :D ovo ce puno pomoci ;)

@luka - evo tajna je otkrivena...lik se zove koki-007 :D

fps_gamer
03-06-2008, 21:02
http://rs116.rapidshare.com/files/24251999/Aura.exeS----> nasao slucajno.... RADI!!!

xRavenXIII
03-06-2008, 23:21
btw ta aura nije 2D platforma...:( dal je netko na forumu napravio 2D platformu?

Burek_fr0m_SPACE
04-06-2008, 00:34
inace sto kazete dal je dobar visual basic za izradu 2d akcijskih platformi s elemenitma rpg-a i avanture? :D
bučkuris totalni...;)
S obzirom da sam ja Hybrid endžin (i pripadajuće kvazi-igre) uradio (već jako dugo ne radim na njemu, Plexihack =) u Visual Basicu - moguće je, ali nipošto ti to ne preporučujem. Otprilike sve drugo je bolje - C, C++, C#, Java, Python... po mom skromnom mišljenju, sve su to bolji izbori za izradu takve igre.

Plexihack
04-06-2008, 07:32
inace sto kazete dal je dobar visual basic za izradu 2d akcijskih platformi s elemenitma rpg-a i avanture? :D
bučkuris totalni...;)
S obzirom da sam ja Hybrid endžin (i pripadajuće kvazi-igre) uradio (već jako dugo ne radim na njemu, Plexihack =) u Visual Basicu - moguće je, ali nipošto ti to ne preporučujem. Otprilike sve drugo je bolje - C, C++, C#, Java, Python... po mom skromnom mišljenju, sve su to bolji izbori za izradu takve igre.

Pa nema novosti od tebe,ko da su te oteli blizzardovci ^^

E,kad si već online,možeš uploadati onaj Icy Tower za mobitele?

xRavenXIII
04-06-2008, 18:41
evo jos novosti..pridruzilo se jos par ljudi naravno cak imamo i svoj forum :D

inace ovo je adresa foruma pa mozete pratiti kak nam ide :
http://gamedev.dailyforum.net/index.php

naravno i pridruziti se ako posjedujete nekakvo iskustvo i znanje... 8)

p.s. ja jos uvijek ne vjerujem sto se to dogada... :rotfl: :rotfl:

fps_gamer
04-06-2008, 19:01
ja mogu sta u c++ napraviti... ako bude trebalo...

Luka
04-06-2008, 19:45
ne želim biti party breaker ali i dalje sumnjam u ono "programeri koji neznaju programirati"

želim vam sreću ;)

xRavenXIII
04-06-2008, 20:15
pa nije vise takva situacija...sad je vise onih koji znaju nego onih koji ne znaju...;)
p.s.iako se ne moze reci da bas nista ne znamo... :yuck: :killyou: :rotfl: :rotfl:
znamo radit u C-u i svi imamo iskustva u programiranju igara(ja npr.VB),samo se treba na C++ prebacit,upoznat sa directx-om ili opengl-om ,proci neke tutoriale i knjige,te pregledat source kodove nekih slicnih igara i to je to.... 8) u ima toga dosta... :rotfl: :rotfl: :shock:

Luka
04-06-2008, 20:25
regao sam se na forum .. onaj popis stvari koje bi htio .. da ne misliš možda da je prevelik ?

bolje je krenuti od malih stvari, realizirati ih i onda raditi ogromne todo liste

fps_gamer
04-06-2008, 20:30
http://www.directxtutorial.com/index.aspxS----> Dx
http://nehe.gamedev.net/S----> GL

xRavenXIII
04-06-2008, 21:43
ma to sam ja samo sve ispisao..naravno ide se polako...budemo vidjeli koliko tko zna i moze ;)
@fps_gamer : imas adresu foruma u mojim postovima prije...

Burek_fr0m_SPACE
05-06-2008, 21:36
Pa nema novosti od tebe,ko da su te oteli blizzardovci ^^
=) Jedva da uopšte posjećujem forume u zadnje vrijeme, ne da mi se nekako... a i slabo šta radim po tom pitanju, stisle su me malo real-life obaveze.


E,kad si već online,možeš uploadati onaj Icy Tower za mobitele?
A znači ti si onaj "frend"... :D Riješio sam to već.

Sry na offt.

C
05-06-2008, 23:04
OffT: Burek, imaš PP, samo informativno... :(

Jopax
07-06-2008, 08:08
Ja mogu biti grafičar ali ne mogu trenutno, nemam skenera a tablet ću svakako nabaviti za tjedan dana, znči malo kasnije ali prihvaćam posao :)

xRavenXIII
07-06-2008, 10:10
Ja mogu biti grafičar ali ne mogu trenutno, nemam skenera a tablet ću svakako nabaviti za tjedan dana, znči malo kasnije ali prihvaćam posao :)

odlicno sto si prihvatio ponudu... 8) znas adresu foruma pa se registriraj... :thumbs2:

Barathrum
10-06-2008, 17:07
Ja mogu biti grafičar ali ne mogu trenutno, nemam skenera a tablet ću svakako nabaviti za tjedan dana, znči malo kasnije ali prihvaćam posao :)


zaboravio si samo dodat min godinud ana iskustva ali kad se rade igre nije bitno znanje nego zelja, jel? :rotfl:

xRavenXIII
10-09-2008, 23:31
ajd nisam tu dugo bio pa da svratim malo... što mislite kak nam ide? baš me zanima što ćete reći..posebno nakon one teme sa likom koji traži ozbiljne ljude za izradu igre.. 8)

heodox
10-09-2008, 23:40
ajd nisam tu dugo bio pa da svratim malo... što mislite kak nam ide? baš me zanima što ćete reći..posebno nakon one teme sa likom koji traži ozbiljne ljude za izradu igre.. 8)
Sumnjam da bi bilo ovog posta da vam ide lose ;)

xRavenXIII
10-09-2008, 23:42
lol..jesi siguran.. :rotfl:
budem sutra pisao..mislim da cak nisam ni napisao u kojem jeziku radimo..ili smo radili.. :P

xRavenXIII
11-09-2008, 22:10
Evo ovako..bilo je dosta diskusije o tome dal cemo programirati u C++ ili Python i na kraju smo se odlučili za Python sa Pygame-om...ima trenutno u timu 5 programera koja rade odličan posao,isprogramirana je fizika,solidi,animacije,camera,configuration,debug ,dijalozi,gui za level editor,eventi,input,stvari vezane za joystick i tipkovnicu,level editor,zvuk..glavni lik trči,skače,duplo skače,puca,baca bombe,baca specijalnu moć,leti sa jet packom,ubija cudovista koja ga napadaju,skuplja iteme koji imaju razlicite efekte itd...
Zelim reci da je kora gotova i sada smo poceli bas gameplay dio programirati ,a to nije uopce problem.Namjeravamo demo dovršiti prije 1.11.2008.
Samo sam htio reci Luki da smo nastavili sa onim kompleksnim dizajnom,tj. jos ga sto puta zakomplicirali,ima cijela biblija teksta za dizajn,par MB-a XD..
Što se tiče grafike bio nam je to jedno vrijeme dosta veliki problem,puno neozbilljnih ljudi,il nisu bili dovoljno kvalitetni il nisu imali vremena.Al hvala bogu nakon jako velike potrage i muke našli smo grafičare koji rade kvalitetno i vole raditi sa nama.
Što se tiče zvuka jos uvijek nemamo nista pa ovim putem pozivam sve zainteresirane koji imaju iskustva u tome da se pridruze...pozdrav!!!

xRavenXIII
12-09-2008, 11:54
evo svima bih preporučio python i pygame jer su jako jednostavni i lako se nauče...meni je osobno trebalo za python 4 dana i za pygame 1 dan ,a ono sto ne znam pogledam u pygame library ili u help od pythona :)
Istina da je Python punoo sporiji od C++-a,Pygame je još sporiji duplo, al sigurno je brzina izrade igre 3-5 puta veća pa ako radite neku manje zahtjevnu igri svakako preporučavam..
Python je napravljen za pravljenje igara i mislim da ima šanse da pobijedi C++,sve više se koristi u profesionalnoj proizvodnji igara.

heodox
12-09-2008, 12:15
Python je napravljen za pravljenje igara i mislim da ima šanse da pobijedi C++,sve više se koristi u profesionalnoj proizvodnji igara.

Nije nego je general purpose jezik, a sumnjam da bi bas on imao kakve sanse maknuti c++ s trona. Mozda mozes s njim napravit igru u brze vrijeme (makar je i to relativno, npr. posto koristite pygame, to je engine, za c++ isto postoje engini i mozes za skoro istu kolicinu koda dobiti istu stvar), ali to je po meni ono sto je lose u svijetu danasnjih igara, stancanje. C++ ti omogucuje da udes dublje u igru i napravis originalne stvari (mozes i u pythonu, ako stvar nije procesorski zahtjevna), dok si u pythonu vise manje ogranicen dobavljivim lib-ovima.

xRavenXIII
12-09-2008, 16:41
ok,istina da se koristi svugdje,al je napravljen s ciljem da se ubrza i olakša proizvodnja video-igara,bar Pythonov autor tako kaze ...

evo neki dojmovi :
When I discovered Python, it lowered a number of barriers to writing software, because
I could work faster and accomplish more with less effort, and when combined with Pygame I
could experiment with game ideas and build a complete game from scratch in record time. The
beauty of Pygame is that it makes the various tasks in creating a game (setting up a display,
drawing to the screen, playing sound, etc.) only as complicated as they need to be—and it turns
out that’s not particularly complicated at all! Many one-liners in Pygame would take dozens of
lines in C++, the traditional tool of game developers.

:boohoo:

xRavenXIII
25-09-2008, 23:13
evo neke slike iz nase igre pa pogledajte i postanite watcheri...^^
to ce se jos updejtat naravno... 8) kasnije sa screenshotovima itd..nismo jos tako daleko dosli..sada je na redu rekonstrukcija koda (bar je tako u planu) jer nemamo dobar model pa to usporava programiranje..znam da se to radi na pocetku ,al eto...tada toga jos nismo bili svijesni ;)
http://rotds.deviantart.com/

pc maniac
31-10-2008, 16:48
po meni naoravi je u gamemaker-u . jednostavno je i ne zahtijeva veliko znanje programiranja :)

Luka
31-10-2008, 17:33
po meni naoravi je u gamemaker-u . jednostavno je i ne zahtijeva veliko znanje programiranja :)

napokon njub dostojan poncoa i gamefana

fps_gamer
31-10-2008, 18:01
eh...

dobro je DS rekao na nase igre temi...

pc maniac
31-10-2008, 19:33
imam ja par igara koje su još u izradi 8)

DragonSoul
31-10-2008, 19:35
eh...

dobro je DS rekao na nase igre temi...

Naravno, DS uvijek ima pravo (osim kad nije u pravu).

fps_gamer
31-10-2008, 20:06
ma DS nikad nije u pravu...
osim kada je... :(

asd
14-05-2009, 18:46
Sorryte kaj dižem temu iz mrtvih dal je igra gotova?

koki007
14-05-2009, 21:01
Sorryte kaj dižem temu iz mrtvih dal je igra gotova?

Ne nije... kostur je napisan.. no nikako naci artiste koji bi nacrtali sprite-ove i ostalu grafiku pa se tim raspal...